Jak nainstalovat regulátor otáček na úhlovou brusku

Jak vlastnoručně snížit otáčky úhlové brusky?

U soustruhů s regulací otáček se používají sběrací motory se sériovým buzením. Mohou být provozovány se stejnosměrným nebo střídavým proudem. Motor tohoto typu lze snadno nastavit změnou proudu v obvodu.

Protože moderní regulátory využívají impulsní ovládání klíčem, příliš se nezahřívají a lze je zabudovat i do malého nářadí. Ovládání se provádí pomocí potenciometru, jehož knoflík je umístěn na rukojeti stroje.

Proč řídit rychlost disku?

Fyzikální vlastnosti opracovávaných materiálů vyžadují různé rychlosti řezání nebo broušení. Vysoké otáčky při nízkém tlaku jsou nutné při řezání tvrdých materiálů, které by se jinak mohly rozpadat nebo štěpit. Měkké materiály, které nejsou odolné vůči teplu (termoplasty, dřevo), naopak vyžadují nízké otáčky:

  • keramika: 10000 otáček za minutu;
  • kov: 8000 otáček za minutu;
  • Tvrdé plasty: 5000. 8000 otáček za minutu;
  • dřevo: 3000. 5000 otáček za minutu;
  • Měkké plasty: méně než 2000 otáček za minutu.

Všechny profesionální nástroje mají stabilizovaný regulátor otáček, ale levné úhlové brusky pro domácnost s příkonem do 1200 W jím nejsou vždy vybaveny. V tomto článku se dozvíte, jak si takový regulátor vyrobit sami, abyste snížili rychlost.

Jak připojit spotřebič k úhlové brusce, možnosti

Připojení regulátoru závisí na zvoleném typu spotřebiče. Pokud je použit jednoduchý obvod, stačí jej namontovat do napájecího kanálu elektrického nářadí.

montáž s podomácku vyrobenou deskou

Neexistují žádné hotové recepty pro instalaci. Každý, kdo chce úhlovou brusku vybavit regulátorem, si jej přizpůsobí svým potřebám a modelu nářadí. Někteří vkládají spotřebič do rukojeti držáku, jiní do speciální přídavné schránky na těle.

Prostor uvnitř úhlové brusky se u jednotlivých modelů liší. Některé mají dostatek volného místa pro řídicí jednotku. V ostatních případech je třeba ji vynést na povrch a upevnit jiným způsobem. Vtip je však v tom, že v zadní části nástroje je zpravidla vždy určitá dutina. Navrženo pro cirkulaci vzduchu a chlazení.

Zde se obvykle nachází tovární regulátor otáček. Do tohoto prostoru lze umístit ručně vyrobený obvod. Aby se regulátor nespálil, měly by být tyristory nainstalovány na chladiči.

Vlastnosti montáže hotové jednotky

Při koupi a instalaci továrního regulátoru uvnitř úhlové brusky je nejčastěji nutné upravit kryt vyříznutím otvoru pro výstup ovládacího kotouče. To však může mít nepříznivý vliv na tuhost pouzdra. Proto je vhodnější instalovat spotřebič venku.

Kolečkem se mění rychlost

Čísla na seřizovacím kolečku udávají počet otáček vřetena. Tato hodnota není absolutní, ale relativní. „1“ pro minimální rychlost, „9“ pro maximální rychlost. Zbývající čísla slouží jako vodítko při úpravě. Poloha kolečka na krytu může být různá. Například u úhlové brusky Bosch PWS 1300-125 CE, Wortex AG 1213-1 E nebo Watt WWS-900 se nachází ve spodní části rukojeti. U jiných modelů, jako je Makita 9565 CVL, je ovládací kolečko umístěno na konci krytu.

Schéma zapojení pro připojení regulátoru k úhlové brusce není složité, ale někdy není tak snadné vytáhnout kabely k tlačítku, které se nachází na druhém konci skříně stroje. To lze vyřešit volbou optimálního průřezu vodiče nebo jeho vedením k povrchu skříně.

Dobrou možností je namontovat regulátor na povrch spotřebiče nebo jej připojit k síťovému kabelu. Ne vždy vše funguje na první pokus, někdy je třeba spotřebič otestovat a poté provést některé úpravy. A to je snazší, když máte přístup k jeho součástem.

Důležité! Pokud nemáte zkušenosti s elektrickými obvody, doporučujeme zakoupit tovární regulátor nebo úhlovou brusku vybavenou touto funkcí.

Elektrická zařízení pro úhlové brusky

Vzhled úhlových brusek se za 40 let nezměnil: podlouhlé tělo s motorem a převodovkou zabudovanou ve stroji, šroubovací rukojeť na boku a ochranný kryt.

Úhlová bruska, stejně jako každý jiný nástroj, dříve nebo později přestane fungovat. Existují však situace, kdy k odstranění závady stačí jednoduchá oprava elektrického zařízení. K provedení těchto drobných oprav je třeba mít představu o tom, jak takové zařízení funguje uvnitř, a umět si přečíst jeho schéma elektrického zapojení.

Schéma zapojení brusky se skládá z těchto součástí:

Schéma úhlové brusky s měkkým startérem motoru vlastníma rukama

Každý, kdo používá úhlovou brusku déle než rok, ji má rozbitou. Zpočátku se každý mistr snažil opravit šumivý mlýnek sám a doufal, že po výměně kartáčů bude fungovat. Obvykle po takovém pokusu zůstane rozbitý nástroj ležet na polici s vypáleným vinutím. A vy si místo ní koupíte novou úhlovou brusku.

Vrtačky, šroubováky, rotační šroubováky, frézy jsou povinně vybaveny regulátorem otáček. Některé tzv. kalibrační brusky jsou vybaveny také regulátorem, zatímco běžné úhlové brusky mají pouze tlačítko pro zapnutí a vypnutí.

Úhlové brusky s nízkým příkonem nejsou záměrně komplikovány dalšími obvody, protože takové elektrické nářadí by mělo být levné. Je samozřejmé, že životnost levného nářadí je vždy kratší než životnost dražšího profesionálního nářadí.

Nejjednodušší úhlovou brusku lze dodatečně vybavit tak, aby nedošlo k poškození převodovky a vodičů vinutí kotvy. Tyto závady jsou většinou způsobeny prudkým, jinými slovy nárazovým spuštěním úhlové brusky.

Stačí jen sestavit elektronický obvod a upevnit jej v krabici. V samostatné krabici, protože v rukojeti mlýnku je velmi málo místa.

regulátor, otáček, úhlovou, brusku

Zkontrolováno, pracovní obvod je uveden níže. Původně byl navržen pro regulaci žárovek, tj. pro provoz s aktivní zátěží. Jeho hlavní výhoda ? snadno.

  • Softstartér, jehož schéma zapojení si můžete prohlédnout, je čip K1182PM1R. Tento čip je vysoce specializovaný, vyráběný v tuzemsku.
  • Dobu zrychlení lze prodloužit volbou většího kondenzátoru C3. Při nabíjení tohoto kondenzátoru dosahuje motor maximálních otáček.
  • Rezistor R1 není nutné nahrazovat proměnným rezistorem. Pro tento obvod je optimální rezistor 68 kOhm. Úhlové brusky s výkonem 600 až 1500 W lze s tímto nastavením plynule spustit.
  • Pokud se chystáte postavit regulátor výkonu, pak musíte nahradit rezistor R1 proměnným rezistorem. Odpor 100 kΩ nebo více nesnižuje výstupní napětí. Zkratováním vstupů těchto obvodů lze připojenou úhlovou brusku zcela vypnout.
  • Se sedmistorem VS1 typu TC-122-25, tj. 25 A, můžete bez problémů provozovat prakticky jakoukoli běžně dostupnou úhlovou brusku s výkonem 600 W až 2700 W. A pro případ, že by se mlýnek zasekl, zbývá dostatek energie. Pro úhlové brusky s výkonem do 1500 W jsou dostačující dovážené polovodiče BT139, BT140. Tyto méně výkonné elektronické spínače jsou levnější.

Triak ve výše uvedeném obvodu není zcela otevřený, odpojuje asi 15 V síťového napětí. Tento pokles napětí nemá žádný vliv na výkon úhlové brusky. Když se však semistěr zahřeje, rychlost připojeného nástroje se příliš sníží. Tento problém se řeší montáží chladiče.

Toto jednoduché zapojení má další nevýhodu. je nekompatibilní s regulátorem otáček instalovaným v nástroji.

Obvod by měl být vložen do plastové krabice. Izolační těleso je důležité, protože se musíte chránit před napětím v síti. Rozvodnou skříňku lze zakoupit v prodejnách s elektroinstalačním materiálem.

Do krabice se přišroubuje zásuvka a do ní se zasune kabel a zástrčka, takže konstrukce krabice je podobná prodlužovacímu kabelu.

Pokud máte zkušenosti a chuť, můžete sestavit složitější obvod softstartéru. Následující schéma zapojení je standardní konfigurací XS-12. Tento modul je v elektrickém nářadí namontován z výroby.

Pokud chcete měnit otáčky připojeného elektromotoru, pak je schéma složitější: nastavíte trimr na 100 kOhm a regulační odpor 50 kOhm. Nebo můžete jednoduše a hrubě vložit mezi 47 kohmový rezistor a diodu proměnný odpor 470 kohmů.

Ke kondenzátoru C2 je vhodné paralelně připojit rezistor 1 megaohm (na obrázku níže není zobrazen).

Napájecí napětí LM358 se pohybuje od 5 V do 35 V. Napájecí napětí je max. 25 V. Proto se můžete obejít bez volitelného stabilizátoru DZ.

Ať už jste vytvořili jakýkoli obvod softstartéru, nikdy nepoužívejte nářadí připojené k němu pod zátěží. Každý softstartér může být vypálen, pokud spěcháte. Počkejte, až se úhlová bruska roztočí, a pak pracujte.

Jak si vlastnoručně vyrobit regulátor otáček úhlové brusky

Pokud máte v arzenálu starou úhlovou brusku, neodepisujte ji. Stroj lze snadno upgradovat pomocí jednoduchého schématu zapojení a přestavět na verzi s proměnlivými otáčkami. Jednoduchý ovladač, který lze sestavit ručně během několika hodin, výrazně zvyšuje funkčnost stroje. Snížením otáček lze úhlovou brusku použít jako brusku a brousicí stroj na různé materiály. K dispozici jsou další možnosti použití příslušenství a nástavců.

regulátor, otáček, úhlovou, brusku

Pokud úhlová bruska není vybavena regulátorem otáček, je možné jej namontovat bez pomoci? Většina úhlových brusek (úhlových brusek), běžně známých jako rotační brusky, má regulátor otáček.

Regulátor otáček je umístěn na těle úhlové brusky

regulátor, otáček, úhlovou, brusku

Úvahy o různých nastaveních musí začít analýzou elektronických obvodů úhlové brusky.

Nejjednodušší znázornění schématu zapojení brusky

Pokročilejší modely automaticky udržují otáčky bez ohledu na zatížení, ale častěji se vyskytují nástroje s ručním nastavením otáček kotouče. Pokud vrtačka nebo elektronický elektrický šroubovák používá spoušťový regulátor, není možné jej na úhlové brusce regulovat. První. zvláštnosti nástroje znamenají odlišný úchop při práci. B-2. Nastavení za provozu je nepřípustné, proto se hodnota otáček nastaví až po vypnutí motoru.

Proč má úhlová bruska pozvolný rozběh a regulátor otáček?

V moderních úhlových bruskách se používají 2 nezbytné možnosti, které zvyšují výkon a bezpečnost zařízení:

  • Regulátor otáček (frekvenční měnič). zařízení určené k převodu počtu otáček motoru v různých provozních režimech;
  • softstartér. schéma, které zajišťuje neuspěchaný nárůst otáček motoru z nuly na mezní hodnotu po připojení stroje.
regulátor, otáček, úhlovou, brusku

Používají se v elektromechanických zařízeních, v jejichž konstrukci je použit střídavý elektromotor se sběračem. pomáhají snižovat opotřebení mechanických částí stroje při zapnutí. Elektrické součásti stroje odlehčete jejich šetrným uvedením do provozu. Jak ukázaly studie vlastností materiálů, k opotřebení styčných částí dochází zejména při náhlém přechodu z klidového stavu do rychlé činnosti. Například jedno natočení spalovacího motoru motorového vozidla odpovídá opotřebení pístu a skupiny O-kroužků při 700 kilometrech.

Po zapnutí napájení přejde nástroj z klidového stavu na otáčení brusného kotouče rychlostí 2,5 až 10 tisíc otáček za 60 sekund. každý, kdo někdy použil úhlovou brusku, dobře zná pocit, kdy mu nástroj „vyletí z rukou“. Tehdy dochází k většině nehod, při nichž jsou poškozeny části stroje.

Rotor a statorové vinutí jsou namáhány neméně. Střídavý motor se sběračem se rozbíhá v režimu nakrátko, EMP již tlačí hřídel dopředu, ale síla setrvačnosti mu ještě nedovoluje se roztočit. V cívkách motoru se indukuje nárazový elektrický proud. Přestože jsou pro tento druh práce určeny, časem nastane okamžik (například při poklesu napětí v síti), kdy izolátor vinutí nevydrží a mezi cívkami dojde ke zkratu.

Při zavedení do elektrického schématu nástroje zařízení plynulého rozběhu a změny frekvence otáčení motoru všechny výše popsané potíže samovolně zmizí. Kromě toho je vyřešen problém náhlého a výrazného poklesu síťového napětí při spuštění nástroje. Je tedy zřejmé, že domácím spotřebičům nehrozí porucha. A jističe na elektroměru nevypínají a nevypínají proud v bytě nebo domě.

Schéma pozvolného rozběhu se používá u úhlových brusek středního a vysokého cenového segmentu, jednotka regulace otáček. stále častěji u profesionálních modifikací úhlových brusek. Nastavení otáček umožňuje broušení měkkých materiálů, jemné broušení a leštění úhlovou bruskou, protože při vyšších otáčkách se dřevo nebo barva spálí. Pomocné obvody zvyšují cenu nářadí, ale prodlužují životnost a míru bezpečnosti při používání.

Co je to za funkci, princip činnosti, schéma zapojení, výhody úhlové brusky s regulátorem

úhlová bruska, která není vybavena regulátorem otáček, pracuje výhradně při maximálních otáčkách. S touto možností je možné snížit otáčky na hodnotu, která umožňuje kvalitní obrábění materiálů, které by v maximálním režimu nebylo možné.

Elektronický regulátor otáček je založen na modifikovaném principu stmívače, kde se výkon mění ručně změnou hodnoty proměnného odporu. Elektronická regulace proudu udržuje točivý moment na hřídeli vřetena, což zajišťuje výkon úhlové brusky. Hlavními ovládacími prvky takového obvodu může být buď polovodičový triak, nebo pokročilejší varianta integrovaného obvodu.

Schéma zapojení bez regulátoru výkonu

Schéma zapojení pro běžné domácí brusky bez dalších možností je znázorněno na obrázku:

Elektrické schéma úhlové brusky. Zdroj obrázku zde

Zde jsou obě nezapojená statorová vinutí připojena ke zdroji napětí (domácí elektrické síti) prostřednictvím spínače s tlačítkem pro ruční spuštění. Každé vinutí je pak pomocí speciálních kontaktů připojeno ke grafitovým kartáčům, které jsou pomocí pružin přitlačovány k povrchu kolektoru. Konce rotorového vinutí jsou zase připojeny ke kolektorovým lamelám a tvoří uzavřený elektrický obvod.

Regulátor otáček je připojen v mezeře mezi tlačítkem zapnutí/vypnutí a statorovým vinutím uvnitř těla úhlové brusky. V případě samostatné verze může být často umístěn v místě přerušení síťového kabelu.

Konstrukce, schéma zapojení úhlové brusky s regulátorem otáček

Regulátor otáček nastavený z výroby je umístěn uvnitř těla úhlové brusky a je začleněn do elektrického obvodu takto

Schéma zapojení regulátoru. Zdroj zde

Zapojení je poměrně jednoduché: červený vodič je připojen k jednomu z kontaktů spínače, modrý vodič je připojen k jednomu ze dvou statorových vinutí přes druhý kontakt na startéru a černý vodič je zkratován přímo na druhé vinutí.

Při připojování regulátoru, ať už vlastnoručně vyrobeného, nebo komerčně dostupného, k úhlové brusce, u které není dodáván výrobcem, není vždy možné jej umístit do skříně. Praktické příklady provedení regulátoru jako samostatné jednotky v mezeře síťového kabelu. Uživatelé jej používají jako mobilní univerzální zařízení, které lze používat s jiným elektrickým nářadím (vrtačka, rotační nářadí).

Další funkce: pozvolný start a další

Úhlová bruska Makita 9565CVK (úhlová bruska) s pozvolným rozběhem a regulací otáček. Obrázek od 220Volt

Kromě regulace otáček a elektronické stabilizace otáček, která rozšiřuje možnosti použití, lze úhlovou brusku vybavit dalšími užitečnými funkcemi.

  • Softstartér snižuje dodatečnou námahu uživatele, protože dynamické síly vznikající v důsledku rychlého nárůstu otáček vřetena k tomu výrazně přispívají. Softstartér je důležitý zejména u větších sekaček s vysokým momentem setrvačnosti. Tato možnost zvyšuje pracovní komfort, snižuje riziko zranění a zvyšuje spolehlivost sestav a komponentů.
  • Automatický vyvažovací mechanismus snižuje vibrace a chvění, které mohou být způsobeny nerovnoměrným opotřebením nástroje.
  • Ochrana proti rušení, která při nechtěném nuceném zastavení elektrické brusky vypne přívod proudu do cívek úhlové brusky. Zabraňuje přehřátí a poruše motoru.
  • Pro snížení rizika zranění, např. v případě náhlého výpadku proudu a následného podobně neočekávaného opětovného spuštění, je instalováno bezpečnostní zařízení pro opětovné spuštění. Úhlová bruska se znovu spustí až po vypnutí stisknutím bezpečnostní pojistky.
  • Pokud charakter práce neumožňuje dlouhé čekání na zastavení rotujícího vřetena, pomůže přídavná možnost brzdění k jeho co nejrychlejšímu zastavení.
  • Problémy při výměně pracovního nástroje, a to i při použití speciálního nástroje, řeší použití speciální rychloupínací matice. Umožňuje výměnu nástroje v co nejkratším čase.

Připojení regulátoru k úhlové brusce

Frekvenční měnič je knástroji připojen sériově. Pokud je v rukojeti úhlové brusky místo, můžete ji tam umístit. Obvod, sestavený pomocí kloubové montáže, je slepen epoxidem, který slouží jako izolátor a ochrana proti vibracím. Variabilní odpor s plastovým knoflíkem je vyveden ven a slouží k nastavení otáček.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS