Jak deaktivovat příklepový režim ve vrtačce

Příklepová vrtačka. Funkce, způsoby funkce, použití

V tomto článku se seznámíme s takovým elektrickým nářadím, jako jsou příklepové vrtačky. Zjistíme jeho základní funkci, způsoby fungování a použití při různých renovačních pracích v bytě. Jsem si také jistý, že po přečtení tohoto článku budete pevně přesvědčeni, že tento skvělý nástroj je téměř jedním z hlavních a nesmí chybět ve vašem arzenálu.

Každý, kdo teprve začíná podnikat první kroky k pochopení základů renovace, obvykle sbírá zkušenosti s jednoduchými pracemi, jako je zatlučení hřebíku, přišroubování šroubu, příprava lepidla na tapety, vyvrtání díry do zdi atd. П. Mnoho prací lze samozřejmě provádět ručně bez použití elektrického nářadí. Při renovaci je však třeba brát ohled na pohodlí a časovou náročnost. Například můžete šroubovákem zašroubovat několik šroubů a zavěsit polici rukama. Jiná věc je, když potřebujete připevnit k lištám sádrokartonovou desku o velikosti půlky místnosti, kde je třeba přišroubovat půl stovky samořezných šroubů. Tady snad není hrst šroubů, rychle se unavíte! A tady se začnete zajímat, jak by to mohlo být rychlejší, ale s nižšími náklady na výrobu.

Možná si řeknete, proč mluvíme o příklepové vrtačce?? Koneckonců, k zašroubování šroubů můžete použít běžnou vrtačku s nástavcem, a ještě snadněji. Použijte elektrický šroubovák. Přesně tak. Ale pro ty, kteří s renovací začínají, může být nákup několika drahých elektrických nástrojů najednou docela nákladný. V tomto článku chci ukázat, jak lze z jednoho nástroje udělat několik a zpočátku si s nimi rozumět.

Kdy použít příklepovou vrtačku?

Tento typ elektrického nářadí má obvykle přepínač, který umožňuje volit mezi režimem vrtání a příklepového vrtání. Když pracujete v běžném režimu vrtání, můžete příklepovou vrtačku použít ke všemu, co byste běžně dělali s běžnou vrtačkou. V režimu příklepového vrtání se tento nástroj používá při práci s kamennými povrchy. Pokud tedy zvolíte správný režim, můžete s příklepovou vrtačkou vyvrtat otvor do téměř jakéhokoli materiálu. Pokud se mají provádět zednické práce, měla by být k dispozici příklepová vrtačka.

Tento typ elektrického nářadí pravidelně používají profesionálové k instalaci rozváděčů a dalších zařízení do cihlových a betonových zdí. Řemeslníci je používají k mnoha pracím, především k zavěšování polic a skříní na kamenné zdi.

Maximální účinnost

Výrobci vrtaček doporučují rozsah otáček, při kterém jejich výrobky dosahují nejlepších výsledků. Obecná zásada: pro dřevo volte vyšší otáčky, pro dřevo nižší otáčky. Pro kámen a kov a pomalé. Pro šrouby a vruty.

Chuck

Při vkládání vrtáku do bezklíčového sklíčidla nejprve otáčejte sklíčidlem rukou, dokud vačky nesevřou stopku, a poté jej pomocí klíče utáhněte ve všech třech polohách kolem sklíčidla.

Bezklíčové sklíčidlo. Rychloupínací sklíčidlo. Bezpečně utáhnout pouhou rukou.

Ostré vrtáky

Nepoužívejte opotřebované, poškozené nebo tupé vrtáky.

Tupý vrták nejenže způsobuje špatné výsledky vrtání, ale také zatěžuje vrták a způsobuje přehřívání motoru a převodovky. Elektrické brusky na vrtačky se velmi snadno ovládají: vrták upnutý v přístroji se automaticky přiloží pod vhodným úhlem k brusnému kameni.

Pevné uchopení

Při práci je důležité držet vrtačku pevně v ruce. Tělo jádrové vrtačky má tendenci se otáčet, pokud dojde k zaseknutí vrtáku nebo nástavce, což může vést k poškození obrobku nebo zranění.

Většina vrtaček má přídavnou odnímatelnou rukojeť pro lepší ovládání vrtačky.

Při vrtání dbejte na to, aby vaše ruce nebránily větracím otvorům v krytu.

ČIŠTĚNÍ ELEKTRICKÉ VRTAČKY

Po dokončení práce odstraňte prach z větracích otvorů a otřete kryt dočista.

příklepový, režim, vrtačce

Pokud vrtačku neplánujete používat po relativně dlouhou dobu, naneste na všechny kovové části tenkou vrstvu oleje, abyste zabránili korozi.

DEMONTÁŽ KAROSERIE

Tělo jádrového vrtáku je rozděleno na dvě poloviny. Odpojte vrtačku od elektrické sítě a položte ji na pracovní stůl. Vyšroubujte zapuštěné upevňovací šrouby a opatrně je odložte stranou, poté opatrně rozdělte kryt na poloviny.

Všimněte si vzájemné polohy vnitřních dílů a jejich polohy na nástroji. V případě potřeby vytvořte náčrtek. Stejně jako u všech spotřebičů s dvojitou izolací je při opětovné montáži nutné vrátit všechny díly do původní polohy.

Rychlost otáčení

K dispozici je přepínač pro nastavení rychlosti. Obvykle se nachází na horní straně jádrového vrtáku. Lze ji použít k urychlení nebo zpomalení vrtání. Při nastavení na číslo 1 se bude otáčet pomaleji. Tato pozice je vhodná pro:

  • Pro vrtání hlubokých a velkých otvorů;
  • Pro šroubování obtížných šroubů;
  • Uvolnění šroubů v tvrdém dřevě.

V poloze 2 je síla vrtáku menší, ale jeho rychlost je větší. Je vhodný zejména pro snadné povolování šroubů nebo pro vrtání mělkých otvorů o malém průměru.

VAROVÁNÍ. Aby nedošlo k poškození spínače, nemanipulujte s ním, dokud se nástroj zcela nezastaví.

Oprava vrtačky: možné poruchy

Vrtačka patří mezi oblíbené elektrické nářadí, a to nejen při stavebních nebo renovačních pracích

V závislosti na způsobu použití a kvalitě nářadí to může mít negativní důsledky, například zlomení vrtáku. K opravě nemusíte kupovat nové nářadí. Opravu zvládnete sami.

Co byste měli vědět a k jakým poruchám může dojít ve vašem vrtáku. To se dozvíte níže.

Konstrukční prvky

Elektrická vrtačka se skládá z plastového těla (někdy kovového) a pracovního prostoru, který představuje sklíčidlo pro upevnění příslušných nástavců k provádění různých prací. Tělo elektrické vrtačky obsahuje elektrické i mechanické části.

Elektrický systém se skládá z následujících součástí:

  • Dvoufázový elektromotor na střídavý proud.
  • Kartáčky umístěné v držáku kartáčků.
  • Spouštěcí tlačítko na elektrickém nářadí.
  • Napájecí kabel.
  • Regulátor rychlosti.
  • Mechanismus přepínače směru sklíčidla.
  • Startovací kondenzátor.

Mechanická konstrukce se skládá z převodovky a ložiskového systému. Úkolem převodovky (převodové sady) je přenášet točivý moment z hřídele motoru na sklíčidlo nástroje.

V příklepových a rotačních vrtačkách se mechanická pohonná jednotka skládá ze dvou pístů, beranu a příklepu. Tyto součásti se používají ke spuštění úderu kladivem, tj. Funkce sbíječky. Konstrukce nástroje není vůbec složitá, takže i nezkušení technici jsou schopni odstranit případné poruchy.

Než začnete problém řešit, je třeba zjistit příčinu závady a nářadí rozebrat.

Potřebné nástroje a materiály

K provedení opravy vrtačky vlastníma rukama budete potřebovat následující nástroje

  • Šroubováky k demontáži nástroje;
  • Multimetr pro zjišťování závad v elektrickém systému;
  • Smirkový papír k odstranění zoxidovaných kontaktů.
příklepový, režim, vrtačce

V závislosti na příčině poruchy budou zapotřebí také následující materiály. Patří mezi ně:

Pokud nářadí nebylo po určitou dobu demontováno, doporučujeme současně vyměnit mazivo v převodovce. Tím se sníží zatížení elektromotoru a prodlouží životnost nářadí. Ložiska je také třeba mazat, takže bez ohledu na příčinu poruchy nástroje je po opravě nutné věnovat čas diagnostice.

Mechanické závady

Oprava ručního vrtání začíná zjištěním příčiny poruchy. Prvním krokem je zjistit, zda je na vině mechanická nebo elektrická část. To není obecně příliš obtížné zjistit. Mezi hlavní mechanické závady patří:

Mechanické závady lze rozpoznat poměrně snadno, protože je slyšet provozní zvuk elektromotoru. Pokud je převodovka nebo ložisko vadné, ozve se charakteristický hluk. Pokud je sklíčidlo vadné, mechanik nemůže obrobek zachytit.

  • Vadné ložisko. Ložiska mohou selhat pouze v případě, že se do maziva dostane prach nebo jsou vystavena nadměrnému zatížení. Pokud ložisko neselhalo, lze jej snadno opravit. Za tímto účelem nástroj rozeberte, ložisko omyjte parafínem a poté jej naplňte tukem. Poté nezapomeňte vyměnit olejová těsnění, která jsou pravděpodobně příčinou vnikání prachu do nástroje. Ložiska je nejlepší mazat mazivem určeným pro vysoké rychlosti.
  • Poruchy převodovky lze vyřešit pouze výměnou převodových stupňů. Obvykle je nutné vyměnit celou jednotku, protože je téměř nemožné sehnat náhradní díl. Převodovku pro vaši vrtačku lze získat, pokud je vaše vrtačka známé značky. Pokud je vrtačka neznámého nebo čínského původu, je téměř nemožné sehnat pro ni náhradní díl.
  • Zlomené sklíčidlo. Pokud je nářadí vybaveno klíčovým sklíčidlem, dochází k poruchám těchto výrobků velmi zřídka. Pokud k tomu však dojde, je nutné vyměnit celou jednotku. V některých případech může dojít k zaseknutí jedné čelisti ve sklíčidle, takže je nutné výrobek rozebrat a vyčistit, aby se problém odstranil. Rychloupínací sklíčidla jsou náchylnější k poruchám, proto by měla být po rozbití nebo při uvolnění svorky vyměněna za nová.

U mechaniků je poměrně běžné, že je vadné ložisko nebo převodový systém, méně časté je vadné sklíčidlo. Pro opravu sklíčidla není nutné stroj rozebírat. V každém případě je mnohem levnější nechat opravit mechaniku vrtačky než koupit nový stroj.

Nejčastější elektrické závady

Elektrickou závadu lze rozpoznat poměrně snadno, protože přístroj po stisknutí startovacího tlačítka nevydává žádné charakteristické známky života. Pro opravu jádrové vrtačky s elektrickou závadou je třeba nejprve zjistit přesnou příčinu závady. Časté závady v elektrickém systému jsou následující:

  • Porucha na síťovém kabelu. Málokdo tomu aktivně věnuje příliš velkou pozornost, ale při častém používání vrtačky se kontakt v napájecím kabelu snadno přeruší. Pro zjištění závady je třeba použít tester v testovacím režimu. Stejným způsobem vytáhněte zástrčku ze zásuvky. Pokud se závada potvrdí, je třeba vyměnit kabel nebo odříznout část s podezřením na závadu kontaktu.
  • Zlomení knoflíku. Pokud je síťový kabel v pořádku, je problém v tlačítku. To platí zejména v případě, že je tlačítko vybaveno regulátorem rychlosti. Tlačítko a ovládací prvek jsou často zaneseny prachem a třískami a kontakt může být jednoduše přerušen. Jednotku lze rozebrat, vyčistit a vyfoukat. Pokud se vrtačka ani poté nespustí, je třeba zkontrolovat spojitost kontaktů. Pokud byl kontakt narušen, je třeba tlačítko nebo jednotku tlačítek vyměnit za novou.
  • Odření sestavy kartáče. Kartáče slouží k napájení rotoru motoru. Kartáče se při chodu motoru postupně opotřebovávají, takže je možné, že se vrtačka při častém používání někdy nerozběhne. Je tak snadné odhalit problém a mnohem snazší kartáčky vyměnit.
  • Porucha rotoru. Pokud jsou kartáče vyměněny, ale vrtačka stále odmítá pracovat, zkontrolujte spojitost rotoru. Odstraňte šmirglpapírem případné usazeniny a nečistoty na sběrači. Pomocí multimetru zkontrolujte hodnotu odporu mezi sousedními částmi kolektoru. Hodnota odporu musí být stejná. Pokud je vše v pořádku, je třeba zkontrolovat vinutí motoru, zda nedošlo ke zkratu. Pokud je zjištěna závada, lze vinutí převinout odnesením rotoru nebo statoru do odborného servisu.

Jak přepnout převodový motor do režimu vrtání

Chcete-li přepnout do režimu vrtání, stiskněte červené tlačítko, jak je vysvětleno výše, a přepínač režimů nastavte do polohy podle obrázku níže.

V tomto režimu může nástroj otáčet pouze sklíčidlem, do kterého má být vrták vložen. Sklíčidlo se samozřejmě může otáčet i bez vrtáku, ale to vám při práci pravděpodobně nijak nepomůže.

Věta „pouze otáčet sklíčidlem“ znamená, že ačkoli budete mít k dispozici peorotor, režim sekáče nebude fungovat, protože je vypnutý. Logika je jednoduchá, zejména vzhledem k tomu, že všechny režimy jsou na nástroji označeny a plní pouze ty funkce, které jsou označeny.

Konstrukce a princip funkce elektrické vrtačky

Elektrická jádrová vrtačka je oblíbeným stavebním a instalačním nástrojem, který provádí vrtací práce. Tím jeho použití nekončí. Díky bohatému příslušenství může nástroj plnit celou řadu funkcí, od míchání a leštění až po broušení vrtáků. V tomto článku se mistr instalatér podívá na konstrukci a fungování elektrické vrtačky.

Každý správný majitel domu má sadu domácího nářadí, které potřebuje pro opravy a stavební práce kolem domu, ale i na chatě a na dvoře. Někteří lidé si kupují jen ty nejnutnější nástroje. A vše se kupuje ve stavebninách. V každém případě je vrtačka vždy součástí arzenálu domácího kutila, protože bez tohoto nástroje by nebylo možné provést mnoho prací.

První elektrická vrtačka byla vynalezena hned po vynálezu elektromotoru. Od 60. Let 19. Století se tyto stroje používaly v různých průmyslových odvětvích (hornictví, lékařství). S vylepšováním elektromotorů se v 80. Letech 19. Století začaly objevovat „nástrojové“ verze elektrických vrtaček, které se používaly v továrnách a loděnicích.

Z technického hlediska je elektrická vrtačka přenosný nástroj, který se používá k vrtání otvorů do stěn a jiných vodorovných a svislých povrchů. Kromě své základní funkce se vrtačky často používají jako elektrické šroubováky nebo stavební míchačky.

Vrtačka funguje na principu, kdy elektromotor přenáší točivý moment přes převodovku do sklíčidla, které upevňuje vrták. Díky použití mechanismu pro snížení otáček se vrtačka otáčí o něco pomaleji než samotný motor, ale se zvýšenou silou, takže se nezastaví, když narazíte na odpor.

Všechny vrtačky jsou v zásadě stejné konstrukce. Všechny jednotky a díly jsou zobrazeny na obrázku. Příklepové modely mají přídavnou pevnou západku, která se vzájemně ovlivňuje, aby se vrták pohyboval příklepem pro vrtání do železobetonových stěn.

Princip fungování je poměrně jednoduchý: stisknutím tlačítka startéru uživatel umožní přístup ke kartáčům motoru, které roztočí rotor motoru na otáčky požadované pro danou aplikaci. Krouticí moment se přenáší na převodovku přes vřeteno. To zajišťuje otáčení sklíčidla s vrtákem upnutým ve speciálním zařízení. Výsledkem této interakce je řada materiálů, které lze vrtat.

Sběrací motor se skládá ze tří hlavních částí: statoru, rotoru a grafitových kartáčů.

příklepový, režim, vrtačce

Obvykle se vyrábí ze speciálních druhů elektrotechnické oceli, které mají velmi vysokou magnetickou propustnost. Konstrukčně se jedná o válec s drážkami, ve kterých jsou umístěna vinutí měděného drátu. Jsou dvě, proti sobě. Stator je pevně uchycen v tělese vrtačky.

Jeho druhý název je rotor, protože se za chodu nástroje neustále otáčí. Kotva je hřídel s nalisovaným jádrem ze stejné oceli jako stator. Po celé délce rotoru jsou v pravidelných intervalech vylisovány prohlubně, do kterých se vkládá vinutí. Jsou navinuty z plného měděného drátu a ostruhy jsou připevněny ke sběrným deskám. Celá armatura je rozdělena na segmenty, její sběrač je pevně namontován na dříku hřídele, celá konstrukce se za provozu otáčí na ložiskách namontovaných na obou stranách hřídele.

Kartáče se zabudovanými pružinami se za chodu motoru pohybují po speciálních vodítkách ve statorové skříni. Přenášejí napětí na rotor, takže mezi nimi a skříní kotvy neustále jiskří, což signalizuje, že je vše v pořádku. Tělo kartáčů z lisovaného grafitu se během používání opotřebovává v důsledku neustálého tření, takže je třeba je pravidelně kontrolovat a vyměňovat.

Hlavní poruchy

Navzdory kvalitnímu zpracování a robustním součástem se může každá jádrová vrtačka rozbít. Nejčastější závady jsou

  • Poruchy motoru, zejména porucha kotvy nebo statoru;
  • Opotřebované nebo spálené kartáče;
  • Problémy s ložisky;
  • Tlačítko pro ovládání rychlosti je vadné;
  • Oxidace nebo spálení kontaktů startovacího tlačítka;
  • Jiné poruchy, zejména zlomení sklíčidla.

Oprava vrtačky vlastníma rukama zpravidla nezahrnuje opravu poškozené části. To není možné bez specializovaného vybavení. Často stačí závadu lokalizovat a vyměnit ji za novou.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS