Jak demontovat cívku poloautomatické strunové sekačky na trávu

Opravy elektrických vyžínačů vlastníma rukama: podrobné pokyny pro začátečníky s obrázky, schématy a fotografiemi

Žací strunová hlava je jedním z typů vykonávacího mechanismu zahradního vyžínače. Je určena k sekání trávy a konstrukčně se jedná o speciální cívku (naviják), z níž v různých směrech vyčnívá řezná šňůra (struna, vlasec pro strunovou sekačku). Řetězec je spotřební materiál, který se musí při používání vyměnit. Na základě konstrukce a provozních vlastností vyžínačů vybavují výrobci své výrobky různými typy hlav. Od jednoduchých ručních bubnů až po složité automatické bubny. Čím je mechanismus složitější, tím je pravděpodobnější, že se porouchá. Další informace o tom, co dělat, když se cívka netočí, šňůra se nepodává nebo se přetrhne a další závady, naleznete v části.

Moderní kultivátory jsou k dispozici ve dvou provedeních:

Navzdory různým názvům a konstrukcím spočívá nejzásadnější rozdíl jednoduše ve tvaru rozrývače.

Ozubené hlavy strunových sekaček jsou lehčí, a proto jsou vhodnější pro lehké půdy. Pokud jde o diskové modely, používají se pro kypření těžkých půd, protože mají vyšší tuhost.

Točivý moment motoru se přenáší na kultivátor prostřednictvím hřídele připojené ke speciálnímu nástavci. Ten se bohužel často musí kupovat zvlášť.

Dotyčnou sestavu nelze označit za zaměnitelnou, počet drážek na koncové části tyče se pohybuje od 7 do 9. Na základě toho se při nákupu strunové hlavy například od společnosti Oleo-Mac vyplatí vědět, že nebude fungovat se strunovou sekačkou Husqvarna a naopak.

Nejčastějšími závadami navíjecího bubnu jsou tyto závady

Uživatelé elektrických strunových sekaček a sekaček na trávu se často potýkají s problémem poloautomatické žací hlavy. Závady cívky mohou zahrnovat následující:

Šňůra střihacího strojku se automaticky nevysune

Pokud cívka strunové sekačky lehce narazí na zem a strunová sekačka se neprodlouží, může to být způsobeno následujícími příčinami.

Možnost 1. Došlo k zablokování, tj.Е. Šňůry jsou stlačeny mezi cívkami. Tento problém je často způsoben tím, že uživatel navinul vlasec nerovnoměrně, s překrývajícími se vlákny nebo s nedostatečným napětím na cívce vlasce. V druhém případě, když se žací hlava otáčí vysokou rychlostí, odstředivá síla způsobuje napínání šňůry, což může vést k zachycení vlasce mezi cívkami. Pro odstranění problému je třeba demontovat cívku na zastřihovači a správně navinout šňůru, tj. S rovnými otáčkami a dobrým napětím.

Varianta 2. Střihací šňůra vyčnívá z hlavy příliš krátce. Pokud konce vyčnívající z hlavy nejsou dostatečně dlouhé (krátké), nemusí se strunová šňůra při nárazu na zem vytáhnout. V tomto případě není odstředivá síla dostatečná k tomu, aby se šňůra střihacího ústrojí prodloužila. Proto je nutné stroj zastavit (vypnout motor nebo odpojit elektrickou strunovou sekačku od napájení) a ručně vytáhnout strunu stisknutím tlačítka.

Varianta 3. Žací struna je připájena uvnitř žací hlavy. To způsobí, že cívka s vláknem zamrzne a po stisknutí tlačítka se neroztočí. K tomu obvykle dochází z několika důvodů: špatná kvalita vlákna, přehřátí cívky vlákna při delším používání stroje a náraz vlasce o tvrdé předměty.

  • V prvním případě může být šňůra třetí strany vyrobena z nekvalitních a tavných materiálů, které nevydrží mechanické a tepelné namáhání. Proto by měla být upřednostňována značková řada.
  • Pokud jste však zakoupili šňůru neznámé kvality a při provozu se často utěsňuje, můžete následovat příkladu některých uživatelů, kteří šňůru po zasunutí do cívky namažou buď silikonovým tukem (z lahvičky s rozprašovačem), nebo minerálním olejem. Tento postup výrazně snižuje pravděpodobnost, že se vlákna navzájem připájí.
  • Kromě toho se může vlasec roztavit, pokud při sekání narazí na tvrdý předmět (kámen, plot, suchou větev atd.).Д.). Vnitřní kabel se mírně natáhne a poté je vysokou rychlostí vtažen zpět do hlavy. Tření způsobuje zahřívání vedení a slepování cívek vedení. Jediné, co můžete udělat pro odstranění této závady, je otevřít cívku strunové sekačky a navinout strunu strunové sekačky.

Linka se samovolně prodlužuje

Existují situace, kdy si uživatel strunové sekačky velmi rychle všimne, že se šňůra opotřebovává. Nikdy nestiskněte tlačítko na zemi, abyste prodloužili linku. Důvodem neúmyslného prodloužení žacího ústrojí sečením o speciální nůž na přepážce může být absence pružiny v žací hlavě. Často se stává, že začínající uživatelé sekačky při pokusu o vložení struny pro vyžínač do bubnu zapomenou nainstalovat přítlačnou pružinu do hlavy nebo ji při otevírání krytu úplně ztratí a následně o její existenci ani nevědí.

Pokud je pružina uvolněná, může být šňůra pro vyžínač prodloužena bez použití tlačítka. Pokud se to při kontrole pružiny potvrdí, měli byste pod pružinu vložit podložky, abyste zvýšili její přítlačnou sílu.

demontovat, cívku, poloautomatické, strunové, sekačky

Jak vyjmout cívku ze strunové sekačky a odstranit vlasec

Než budete moci vložit vlasec do navijáku strunové sekačky, musíte jej z něj nejprve vyjmout. Naviják nebo cívka je zařízení uvnitř žací hlavy, cívky nebo bubnu. Existují různé druhy hlavic (v závislosti na výrobci), ale princip výměny vlasce na cívce je u všech stejný. Prvním krokem při vyjmutí hlavy je zjistit, jak vyjmout hlavu z nástroje a jak vyjmout buben s vláknem.

To je zajímavé!Svazek lze vyměnit přímo na stroji, ale pokud to děláte poprvé, sejměte hlavu a sledujte podrobný postup navíjení. Jakmile si osvojíte tuto technologii, můžete provádět náhradní práce s vyžínačem nebo benzínovou sekačkou. Pokyny k odvíjení ruční hlavy zastřihovače jsou následující

    Otočte nástroj vzhůru nohama a v případě potřeby jej vyčistěte. Uchopte zámky krytu (na žací hlavě) symetricky dvěma prsty jedné ruky. Po jejich mírném zatlačení sejměte kryt z bubnu

Postup není obtížný, a jak vidíte, není nutné demontovat celou hlavu, pokud víte, jak ji vyměnit. Při demontáži zohledněte následující body:

  • Doporučuje se pravidelně odstraňovat hlavu šroubu, aby se zabránilo korozi šroubového spoje. Pokud šroub není nikdy vyšroubován, může být jeho odstranění obtížné nebo dokonce nemožné
  • Pokud má šroub čtyřhrannou hlavu, je třeba pro vyšroubování zvolit šroubovák nebo šroubovák vhodné velikosti, aby nedošlo k přilnutí fazet na hlavu šroubu
  • Při opětovné montáži systému je třeba závitové uložení natřít mazivem, např. Tukem nebo strojním olejem
  • K vyšroubování šroubů s lepicími čelistmi lze použít speciální kleště
  • Některé bubny není nutné předem demontovat. Chcete-li je demontovat, uchopte je a otáčejte jimi v opačném směru než ve směru hodinových ručiček

Jakmile budete vědět, jak rozebrat buben, můžete pokračovat v práci na výměně struny strunové sekačky. Níže uvedené video ukazuje podrobný postup otevření a demontáže bubnu sekačky na trávu.

Střihací hlavy: typy a princip činnosti

Na domácím trhu je majitelům vyžínačů k dispozici několik typů cívek: ruční, poloautomatické, automatické a univerzální. Liší se od sebe jak způsobem podávání vedení, tak principem nabíjení vlákna. Existují různé způsoby navíjení vlasce pro trimmer. Podle tohoto principu se cívky dělí na rychlořezné a skládací.

Před zakoupením vyžínače trávy a/nebo náhradních cívek pro něj byste se měli seznámit s tím, jaký spotřební materiál je vhodný pro ten který model. To je důležité, protože cívky různých výrobců se mohou lišit nejen způsobem pilování a navlékání, ale také osou upevnění, typem nitě a průměrem použitého vlasce. Například:

  • Osa upevnění může být pevná (fixní) nebo otočná o 90°, 180° nebo 360°;
  • Průměr vlákna 1,3 až 1,6 mm je vhodný pro zastřihovače s nízkým výkonem a až 2,0 mm pro výkonnější zastřihovače;
  • Profesionální vyžínače trávy jsou obvykle vybaveny univerzálními hlavami s průměrem žacího ústrojí 2,5 až 4,0 mm.

Tip! Odborníci doporučují používat žací hlavy vybavené kuličkovými ložisky, protože mají delší životnost a zároveň snižují opotřebení vstupních součástí. Pro výměnu je nejlepší zvolit buben od výrobce uvedeného v návodu k obsluze vyžínače trávy, který následně umožní správnou instalaci hlavy na její pohon.

Ručně ovládané navijáky

Ruční žací hlava je buben, u kterého majitel sekačky vytáhne žací strunu, když se opotřebuje. Vypněte nástroj, sejměte hlavu a rukama natáhněte strunu zastřihovače na požadovanou délku. Tento typ hlavy je však považován za nejspolehlivější, a to i přes některé nepříjemnosti.

Poloautomatické cívky

Poloautomatický naviják namontovaný na vyžínači umožňuje přivádět vlasec k vyžínači pomocí odstředivé síly vznikající při jeho otáčení. Chcete-li podávat, dotkněte se hlavou navijáku země a současně stiskněte tlačítko, které otevře spojovací mechanismus. Toto tlačítko se nachází na ovládací rukojeti. Vyžínač trávy není třeba vypínat.

Tip! Na trhu jsou k dispozici dva typy poloautomatických cívek: jednosekční cívky, u nichž je šňůra pro střihač navinuta rovnoměrně na obou stranách, a dvojsekční cívky, u nichž je třeba střihací šňůru navinout do každé sekce zvlášť.

Navijáky s automatickým ovládáním

Automatické vyžínače trávy používají automatický posuv žacího vlákna podle počtu otáček motoru vyžínače. Chcete-li vytáhnout strunu vyžínače ven, musíte snížit a poté zvýšit otáčky hřídele motoru. Tento typ navijáku je zpravidla vybaven kovovým jádrem, aby se předešlo riziku zlomení.

Univerzální navijáky

Univerzální hlava se od svých protějšků liší tím, že ji lze nasadit na různé modely křovinořezů a elektrických vyžínačů. Vyznačují se robustností a provozní spolehlivostí.

Rychlonabíjecí cívky

Cívky lze použít k navíjení nového vlasce bez nutnosti demontáže zastřihovače. Toho se dosáhne tak, že se jeden konec řezacího vlákna zasune do cívky a poté se několikrát omotá kolem jejího povrchu. Po navinutí správného množství vlasce je třeba tento odstřihnout.

Otevíratelné cívky

Chcete-li provléknout vlasec tímto typem hlavy, je třeba ji z křovinořezu vyjmout a demontovat. Po navinutí požadovaného řezacího vlákna se cívka řezacího vlákna znovu sestaví a vloží na místo.

Pro vaši informaci! V současné době jsou téměř všechny elektrické a benzínové vyžínače vybaveny žací hlavou, která umožňuje vyměnit strunu vyžínače za nůž.

Co potřebujete k výměně kabelu

Pokud budete strunovou sekačku používat neustále, disky se otupí, ale lze je znovu nabrousit a budou fungovat i nadále. Šňůra pro strunovou sekačku

Cívka rybářského vlasce má tendenci docházet, takže je třeba koupit nový. Najděte správný typ hlavičky a připravte si šňůru správné tloušťky a délky.

Žací hlava je válcové tělo, ve kterém je umístěna cívka a vlasec pro strunovou sekačku. Tento díl lze nalézt u elektronických vyžínačů i benzínových sekaček všech značek, ať už Bosch, Makita, STIHL nebo jiné značky. Existují tři typy hlavic podle toho, jak je vlasec navlečen a veden.

  • Mechanismus automatických žacích hlav spočívá v tom, že při snížení otáček motoru sekačky přivádějí strunu k vyžínači bez asistence. Tyto konstrukce jsou velmi vhodné pro práci na velkých plochách, ale mají nevýhodu v tom. Vysoká spotřeba kabelu.
  • Automatické zastřihovací hlavy se pohodlně používají. Automatický posuv linky se provádí při nejvyšších otáčkách motoru. Chcete-li odstranit ucpání šňůry, jemně poklepejte nástrojem o zem a poté odblokovanou nit vytlačte z cívky. Řezání na požadovanou délku se provádí nožem připevněným k ochrannému krytu.
  • Vyžínače trávy s ručním posuvem struny je třeba nejprve vypnout a poté strunu bez pomoci vyjmout z vyžínače.

K dispozici jsou elektronické nebo benzinové válce s jednou nebo dvěma řadami. První se používá k sekání nízké trávy, druhý. Pro sekání vyšší trávy a malých keřů.

Jak správně používat zastřihovač. Zastřihování vousů a kníru, holení těla a úprava obočí

Zastřihovač trávy je určen k péči o chloupky na všech částech těla. Hlavním účelem je zkracování, řezání vegetace. Existuje mnoho druhů, které se liší konstrukčními vlastnostmi a funkčním určením.

Zvenčí a konstrukčně je většina modelů podobná, takže pro výběr vyžínače na trávu nejprve věnujte pozornost funkčnosti a teprve poté značce. Stejně jako u každého zastřihovače je třeba vědět, jak jej správně používat. Použít jej na určitou část těla a dosáhnout nejlepších výsledků.

Jaký druh vlasce se používá pro vyžínač trávy?

Existuje několik druhů vlasců:

  • Silnější oběžník;
  • Pro sekání měkké, kudrnaté vegetace;
  • Pro sekání úzké zubaté trávy;
  • Vhodné zejména pro některé zastřihovače.
demontovat, cívku, poloautomatické, strunové, sekačky

Řezné vlákno by mělo být přizpůsobeno řezané plodině.

Pokud potřebujete vyměnit strunu pro strunovou sekačku, musíte zvolit přesně ten typ, který doporučuje výrobce daného modelu strunové sekačky, tj. Tloušťku žací struny

Musí odpovídat výkonu motoru a velikosti jednotky.

Nejlepší je zvolit specializovanou řezačku vláken. Pokud plánujete výměnu vlasce v cívce, vyplatí se jej na chvíli namočit.

demontovat, cívku, poloautomatické, strunové, sekačky

Po namočení se stává pružnější a pevnější.

Vlákno může být vyrobeno z různých komponentů. Často se nachází v jejich středu nylonové.

Nylonový vlasec je extrémně houževnatý, odolává mnoha teplotám a vysokému zatížení.

Nylonový vlasec pro vyžínače lze skladovat po dlouhou dobu; nevysychá a neztrácí pevnost.

demontovat, cívku, poloautomatické, strunové, sekačky

Takže může vydržet dlouho.

Cívky nebo střižné hlavy mají různou strukturu:

Jak vyměnit vyžínací šňůru ve vyžínači a která je nejlepší

Vzhledem k tomu, že výběr vyžínače na trávu jsme se podívali v předchozím článku, nyní vám řekneme, jak správně vyplnit vyžínač na trávu rybářský vlasec, a co lépe vyzvednout na základě kritérií práce.

ČTĚTE, jak seřídit karburátor strunové sekačky Carver

Poté, co jste si zakoupili strunovou sekačku a začali ji intenzivně používat, v určitém okamžiku vyvstane otázka výměny vlasce, protože se jedná o nejvíce opotřebovávaný prvek v nástroji, nasycený provoz strunové sekačky povede k časté výměně spotřebního materiálu.

Vyměňte střihací šňůru za kotouč nebo nůž

Při úpravě zahrad, parků a dalších míst, kde je třeba sekat různé druhy rostlin, budete muset často měnit žací nástroj ve vyžínači. Důvodem je to, že standardní strunová sekačka s hlavou zvládne pouze trávu. Když se však do cesty postaví keř nebo mladý výhonek stromu, vyžínací struna na tento úkol nestačí a je třeba ji nahradit účinnějším řezacím nástrojem.

Výrobci vyžínačů s podobnými situacemi počítali a doplnili své výrobky o množství nástavců v podobě nožů s několika „plátky“ nebo v podobě kotoučů podobných kotoučovým pilám.

Pokud vyměníte strunu strunové sekačky za vícebřitý nůž, může nástroj sekat jak vysokou trávu, tak rostliny se silnými a suchými stonky. Změnou struny na kotouči může uživatel stříhat keře nebo malé stromy.

Namontujte nože a kola podle následujícího postupu.

  • Nejdříve ji vyjměte zajištěním hřídele, žací hlavy (otočte ve směru hodinových ručiček) nebo matice a boty, pokud stroj ještě není v provozu.
  • Umístěte pilový nebo řezný kotouč tak, aby byl umístěn na malém výstupku (náboji).

ČTENÍ Mazání převodovky pro strunovou sekačku STIHL Fs 55

  • Nasaďte na nůž pojistný kryt a našroubujte matici na hřídel (proti směru hodinových ručiček).
  • Utáhněte matici (proti směru hodinových ručiček) trubkovým klíčem.

Chcete-li lépe pochopit, jak nástroj vyměnit, podívejte se na toto video.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS