Jak dlouho trvá nabíjení 12voltového elektrického šroubováku DEKO 12 V?

Kolik potřebujete k nabití 12voltového elektrického šroubováku?

Proč převést šroubovák? Za kolik se nabíjí 12voltový elektrický šroubovák?? Pokud čtete tento článek, pravděpodobně jste si již vyzkoušeli pohodlí tohoto nástroje. Žádné zbytečné zapojování a vždy jej používejte i na těch nejnepřístupnějších místech, dokud se baterie nevybije. To je první nevýhoda akumulátorového šroubováku. Čím levnější je nářadí, tím dříve se vyčerpají cykly nabíjení jeho baterie. Zde se objevuje druhý nedostatek. A musíte si uvědomit, že výrobce šetří úplně stejně jako vy a na tomto problému není nic neobvyklého. Nákup nové baterie za zlomek nákladů na nákup šroubováku, ale cesta ven je zvažována v tomto bodě budou možnosti pro převod šroubováku z baterie na napájení ze sítě.

Existuje několik způsobů, jak převést šroubovák z akumulátorového na síťový:

  • Pomocí nabíječky notebooku;
  • Použití zdroje napájení počítače;
  • Pomocí autobaterie;
  • Napájení z halogenové žárovky;
  • Použití čínské napájecí desky 24V.

Specifika nabíjení různých typů baterií

Šroubováky používají několik typů baterií. Nikl-metalhydridové, nikl-kadmiové a lithium-iontové. Každý z nich má jedinečné vlastnosti a musí se nabíjet podle doporučení pro daný typ.

Nikl-kadmium

Nejoblíbenější typ baterie, jejíž výhodou jsou kompaktní rozměry, nízká cena a vysoká kapacita. Vydrží více než tisíc dobíjecích cyklů v závislosti na kvalitě materiálů použitých při výrobě a dodržení podmínek použití.

Tento typ baterie má významnou nevýhodu v podobě paměťového efektu. Pokud jejich nabíjení přerušíte až do konce, kapacita baterie se časem sníží. Jejich výroba je také velmi toxická, a proto je některé evropské země odmítly používat.

Hydrid niklu a kovu

Tyto baterie představují novou generaci předchozího typu, jejich výroba a provoz jsou prakticky zcela šetrné k životnímu prostředí. Paměťový efekt je výrazně omezen. Mají značnou nevýhodu v podobě vysokého samonabíjecího proudu. Baterie tohoto typu je třeba udržovat plně nabité, a pokud se nepoužívají po dobu 30 dnů, doporučuje se obnovit jejich kapacitu.

Lithium-iontové

Baterie tohoto typu jsou považovány za nejlepší. Nabíjí se rychle, nemá paměťový efekt. Tyto baterie nemusí být zcela vybité a lze je podle potřeby dobíjet. Mezi nevýhody patří vysoká cena a obava z nízkých teplot.

Lithium-iontové baterie v elektrickém šroubováku by se měly nabíjet při teplotě mezi 10 °C a 40 °C, a pokud se během tohoto procesu zahřejí, měly by se ochladit, aby nedošlo k poruše.

Jak nabíjet Li-ion akumulátor šroubováku a další důležitá pravidla pro jeho používání

  • Li-ion optimálně funguje od.10 až 45 °C. Nabíjení při teplotě 10 až 30 °C.
  • Jednou za 4 měsíce proveďte úplný cyklus vybíjení/nabíjení, abyste kalibrovali snímač úrovně nabití v řídicích jednotkách baterie. Nabijte jej na téměř 100 % a nechte jej nabíjet 12 hodin.
  • Skladujte Li-ion na 40-60 % nabití. 100% nabitý Li-ion akumulátor byste neměli skladovat ve skladu, protože během 3 měsíců trvale ztratí 20 % své kapacity. Při správném skladování. Při 40-60% nabití. Ztratí Li-ion nenávratně pouze 1 % své kapacity za stejné 3 měsíce.
  • Pokud je váš rázový utahovák vybaven dvěma li-ionovými bateriemi, nabijte jednu z nich na 40-60 % kapacity a uložte ji jako záložní. Jednou měsíčně používejte jako obvykle. Nabijte na 100 %, vybijte na 40-60 % a znovu uložte. Druhý li-ion je hlavní pracovní článek. Po celodenní práci ji na konci každého dne dobijte, i když je vybitá na méně než 10 %.

Li-ion baterii použijte jako záložní pro případ, že se hlavní pracovní Li-ion baterie vybije v důsledku intenzivní práce a není čas čekat na její dobití.

To je vše. Nyní víte, jak nabíjet li-ionovou baterii elektrického šroubováku.

Rozdal jsem ho každému truhláři a vyvěsil na nástěnku v dílně.

A ještě jedna otázka. Proč jsem přešel z Ni-cd na Li-ion akumulátorové šroubováky??

Zde jsou uvedeny výhody Li-ion baterií oproti Ni-cd:

  • Nejméně dvojnásobek specifické kapacity;
  • Samovybíjení je několikanásobně nižší;
  • Bez paměťového efektu, což umožňuje dobíjení kdykoli;
  • Vydrží v průměru dvakrát více cyklů nabíjení a vybíjení, takže vydrží dvakrát déle.
  • Li-ion baterie podléhají stárnutí. Jsou tedy Ni-cd baterie věčné?? Také věk.
  • Li-ion baterie mají nízkou toleranci pro provoz při nízkých teplotách. Vše je minulostí. V současné době jsou li-ion baterie vyráběny tak, aby fungovaly i při.10 °C určitě. A některé zdroje uvádějí, že i s.30 °C může fungovat;
  • Li-ion vyžaduje použití pouze originální nabíječky. O co jde?? Všechny elektrické šroubováky se prodávají s originální nabíječkou.
  • Li-ion baterie mají vysokou cenu. To bych neřekl. Právě jsem byl v obchodě. Ni-cd baterie jsou pod 1t.Р. Neviděli. A na AliExpress si můžete koupit celý elektrický šroubovák s Li-ion za 3 tuny.Р.

A konečně, pokud pracujete s elektrickým šroubovákem profesionálně. Příliš neváhejte. Rozpadne se ve stejnou dobu jako Li-ion baterie. Kupovat samostatnou li-ion baterii tak pravděpodobně nebude nutné.

Stačí pár let rozumného a nenásilného používání, aby měl elektrický šroubovák dostatečný výkon.

A ano, ještě jedno důležité pravidlo. Nešetřete na výkonu elektrického šroubováku. Odpovídá napětí baterie. Pořiďte si baterii s minimálním napětím 20 V. Točte se jako zvíře.

Pokud si však koupíte slabý, bude vám málo platný a nepřinese vám radost z úspory ani haléře.

Obecně jsem si vybral šroubováky s 25voltovými li-ion bateriemi. Tesaři se ho nemohou nabažit. Zejména po Ni-cd 14 voltů.

To je vše. Máte otázky, s něčím nesouhlasíte. Napište nám to do komentářů.

P.S. Chcete být informováni o nových článcích na tomto blogu?? Klikněte na toto tlačítko:

P.S.S. Po přečtení článku se objevují otázky, komentáře, námitky? Napište je do komentářů níže. Pokusím se odpovědět na všechny.

Vlastnosti různých typů nabíjení baterií

Rozdíly v nabíjení baterií jsou způsobeny vlastnostmi materiálů, ze kterých jsou baterie vyrobeny. Zásobníkové posilovače jsou k dispozici v pulzní i běžné verzi. První se používají s profesionálním elektrickým nářadím, druhé s domácími šroubováky.

Existují celkem tři typy baterií:

  • Nikl-kadmium. Vyznačují se silným paměťovým efektem. Po zakoupení by měly být třikrát nabity a vybity. Pouze tak bude dosaženo maximální kapacity baterie. Následné nabíjení by se mělo provádět až po dokončení nabíjení.
  • Nikl-metal hydridové baterie. Mají také paměťový efekt. Stejný postup je třeba opakovat čtyřikrát. Další dobíjení je libovolné.
  • Lithium-iontové. Tyto baterie jsou nejodolnější. Jsou schopny dlouhodobě udržet svou původní kapacitu. Lze je dobíjet podle potřeby.

Měly by se před dlouhodobým skladováním nabít??

Nepoužívejte baterii z elektrického šroubováku delší dobu? Odborníci radí následující.

  • Nikl-kadmiové baterie musí být před uskladněním vybité do té míry, že elektrický šroubovák již nepracuje na plnou kapacitu. 3 až 5 kompletních cyklů nabíjení/vybíjení pro dlouhodobé skladování.
  • Ni-MH poskytuje vyšší rychlost samovybíjení než předchozí články. Odborníci doporučují udržovat je nabité a po delší době nepoužívání je dobíjet. Kapacita klesne po 200-300 cyklech nabíjení a vybíjení. U tohoto typu je povoleno částečné vybíjení.
  • Lithium-iontové baterie nemají paměťový efekt. Baterii lze kdykoli dobít. Nedoporučuje se je zcela vybíjet, protože by to mohlo vést k vypnutí ochranných obvodů. Vybaveny speciálními regulátory, které vypínají článek při vysoké teplotě, aby se zabránilo přetížení. Je možné uložit pouze do 50 % jeho nabité kapacity.

Režimy nabíjení

Jmenovité napětí Ni-Cd článku je 1.2 В. Nikl-kadmiová baterie se nabíjí proudem 0.1 až 1.0 jmenovitá kapacita. To znamená, že baterii s kapacitou 5 ampérů lze nabíjet proudem 0.5 až 5 A.

Nabíjení akumulátorů s kyselinou sírovou znají všichni, kdo používají elektrický šroubovák, protože téměř všichni jsou také motoristy. Článek Pb-PbO2 má jmenovité napětí 2.0 V a nabíjecí proud olověného akumulátoru je vždy 0.1 C (proudový podíl jmenovité kapacity, viz. Výše).

Lithium-iontový článek má jmenovité napětí 3.3 В. Nabíjecí proud lithium-iontové baterie, 0.1 C. Při pokojové teplotě lze tento proud plynule zvyšovat až na 1.0 C je rychlé nabití. To je však vhodné pouze pro baterie, které nebyly nadměrně vybité. Při nabíjení lithium-iontových baterií je třeba přesně sledovat napětí. Nabíjení až 4.2 V přesně. Nadměrné vybíjení prudce snižuje životnost, nedostatečné vybíjení snižuje kapacitu. Při nabíjení je třeba dbát na to, aby teplota. U zahřáté baterie by měl být proud omezen na 0.1 C nebo ji odpojte, dokud nevychladne.

VAROVÁNÍ! Pokud se lithium-iontová baterie během nabíjení zahřeje až na 60 stupňů Celsia, může explodovat a vznítit se! Nespoléhejte se příliš na vestavěnou bezpečnostní elektroniku (regulátor nabíjení).

Při nabíjení lithiové baterie tvoří referenční napětí (napětí na konci nabíjení) přibližný rozsah (přesná napětí závisí na konkrétní technologii a jsou uvedena v technickém listu baterie a na jejím pouzdře)

Počet buněk Jmenovitý. Např., В Podle datového listu je V Konec nabíjení, V
1 3.6 3.6 4.2
2 7.2 7 8.4
3 10.8 10 12.6
4 14.4 12 16.8
5 18 18 21.0

Nabíjecí napětí je třeba sledovat pomocí multimetru nebo obvodu komparátoru napětí nastaveného přesně na používanou baterii. Pro „začínajícího uživatele elektroniky“ lze však nabídnout pouze jednoduchý a robustní obvod popsaný v následující části.

Nabíjecí charakteristiky pro jednotlivé typy šroubováků

Počáteční nabití elektrického šroubováku je velmi důležitým faktorem, protože určuje, zda je plná kapacita nabití aktivní, nebo ne. Každá baterie má vlastní charakteristický vzorec počátečního nabíjení. Proces nabíjení nikl-kadmiové baterie je poněkud komplikovaný. Zpočátku by se měl dobíjet třikrát za sebou, aby jeho kapacita zůstala plná.

Nikl-metal hydridový typ se doporučuje poprvé zcela vybít a také zcela nabít. Úplný cyklus nabíjení/vybíjení se opakuje 4 až 5krát a poté můžete baterii bezpečně nabíjet a vybíjet bez ohledu na to, jak je její kapacita naplněna.

Pro lithium-iontové baterie neexistují žádná zvláštní pravidla, kapacita zůstává po dlouhou dobu konstantní.

Tip! Napájecí zdroj by se neměl přehřát o více než 50 stupňů.

Je třeba baterie před uskladněním nabít??

Pokud se akumulátorové nářadí nebude používat delší dobu, odborníci doporučují věnovat akumulátorovým článkům velkou pozornost.

Nikl-kadmiové baterie by neměly být před uskladněním zcela vybité, ale měly by být vybité do bodu, kdy již nářadí nepracuje na plnou kapacitu. V případě delšího skladování je k obnovení kapacity baterie zapotřebí 3-5 úplných cyklů vybíjení a nabíjení. Během používání je také vhodné zajistit, aby se baterie před nabíjením zcela vybila.

Nikl-metal hydridové baterie mají vyšší míru samovybíjení než předchozí články. Doporučuje se, aby byly po delší době „odpočinku“ přibližně jeden den nabité a dobíjené. U tohoto typu baterií je vhodnější částečné vybití. Jejich kapacita se snižuje po 2-3 stovkách cyklů nabíjení a vybíjení.

Lithium-iontové baterie, které se vyznačují absencí „paměťového efektu“, lze kdykoli dobíjet bez ohledu na stav vybití. Tyto baterie mají nejnižší míru samovybíjení při vysoké kapacitě. Nedoporučuje se je zcela vybíjet, protože by to vedlo k vypnutí bezpečnostního obvodu. Elektrické nářadí s těmito typy baterií má elektronické monitorovací systémy, které odpojí článek od zátěže, když se zvýší teplota nebo napětí. Doporučuje se udržovat tyto baterie nabité alespoň na 50 %. Počet cyklů nabíjení a vybíjení nemá vliv na kapacitní vlastnosti článků, ale jejich životnost je omezena na přibližně dva roky.

Mohu lithiovou baterii nabíjet běžnou nabíječkou?

Dva různé systémy baterií. Lithiové a olověné. Vyžadují odlišný přístup k obnově kapacity. Olověné baterie nejsou tak náročné na nabíjení jako lithiové baterie. A kritéria pro účtování jsou různá.

Pro nabíjení vyžaduje první stupeň Li-ion, Li-pol konstantní proud, druhý stupeň konstantní napětí. Pokud nejsou v první fázi kontrolovány parametry, může dojít k přebití. Pokud má však baterie vestavěnou ochranu. BMS. Zvládne to. Takže můžete použít i nabíječku telefonu, abyste dodali trochu energie.

U nabíječky olověných akumulátorů je nejdůležitějším ukazatelem stabilní napětí. Pro lithiové nabíječky je v první fázi důležitý stabilní proud.

Je pravda, že nyní existují univerzální převodovky, které lze přenastavit na jeden nebo druhý režim nabíjení. Jedná se o ruský vývoj, Kulon.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS