Kartáčový nebo bezkartáčový elektrický šroubovák

Bezkartáčové akumulátorové šroubováky: jak si vybrat, 10 nejlepších

kartáčový, nebo, bezkartáčový, elektrický

Známé akumulátorové šroubováky jsou vybaveny kartáčovým sběrným motorem s reverzací proudu v kotevním vinutí. Naproti tomu bezkartáčové šroubováky jsou vybaveny bezkartáčovým motorem. Funkce sběrné kartáčové jednotky (BCU) zajišťuje elektronická řídicí jednotka. Rozdíl je v tom, že spíná proud ve statorovém vinutí, nikoli v rotoru. Naproti tomu kotva nemá žádné cívky. Jeho magnetické pole je vytvářeno permanentními magnety, které eliminují posuvné kontakty. Krouticí moment pro přívod proudu do statorového vinutí se zjišťuje pomocí snímačů polohy rotoru (RPD), které pracují na základě Hallova jevu.

Impulsy DPR jsou spolu se signálem regulátoru otáček zpracovávány mikroprocesorem. Výsledkem je generování elektrického impulzu s modulovanou šířkou. Jedná se o tzv. PWM signál. Výsledný sled impulzů je přiváděn do proudových zesilovačů (měničů). Jejich výstupy jsou spojeny s vinutím statoru. Měniče podle výstupních signálů mikroprocesorové jednotky spínají proud ve statorových cívkách. Střídavé magnetické pole vyvolané tímto proudovým impulsem interaguje s permanentním magnetickým polem rotoru a vyvolává otáčení kotvy.

Který elektrický šroubovák koupit v roce 2020?

Kategorie Umístění Název
Nejlepší 12voltové šroubováky 1 DeWALT DCD701D2 Li-Ion 2.0 Ah 12 V x2 případ TSTAK 57.5 N-m
2 Makita DF333DWYE 30 Nm
3 Bosch GSR 120-LI 1.5Ah x2 Pouzdro
Nejlepší šroubováky poháněné 18V motorem 1 Bosch GSB 18-2-LI Plus 2.0Ah x2 Pouzdro 63 Nm

Výměna kartáčové jednotky za elektronickou sestavu zvyšuje účinnost motoru až 1,5krát. Bezkartáčové elektrické šroubováky jsou až o 90 % účinnější, takže se spotřebuje mnohem více energie. To je důležité zejména u akumulátorového nářadí, a proto jsou bezkartáčové motory v akumulátorovém nářadí častější.

1,5krát vyšší energetická účinnost při odpovídajícím zvýšení autonomie. Pokud tedy kartáčovým nářadím utáhnete 200 šroubů na jedno nabití, pak bezkartáčové nářadí se stejným výkonem a kapacitou baterie utáhne všech 300 šroubů.

Náklady

Bezkartáčový elektrický šroubovák je ve většině ohledů lepší než bezkartáčový šroubovák: je kompaktnější, účinnější, bezpečnější a má delší životnost. Vysoká cena však ne vždy ospravedlňuje nákup takového nástroje pro domácí použití. Pokud nepotřebujete autonomní nástroj, postačí vám pro všechny úkoly levný drátový model se sběrným motorem, jako je SPETS BShE-400M. Nemá smysl přeplácet za vylepšený motor a nedostatek výkonu ze zásuvky vás nebude trápit.

Při výběru autonomního elektrického šroubováku pro příležitostné domácí použití má smysl i úspora. Pokud nepotřebujete šroubovat stovky šroubů, je pro vás vhodný akumulátorový model s běžným sběrným motorem, jako je P.I.T. PSR 24-D1. Koneckonců stojí zhruba o polovinu méně než jeho bezkartáčový protějšek.

Pro poloprofesionální a profesionální použití je volba mezi kartáčovým a bezkartáčovým elektrickým šroubovákem prakticky bezpředmětná. Rozhodně byste měli přeplatit a vybrat si model s moderním motorem, jako je DeWALT DCD777S2T. Zaplatíte více, ale získáte šikovnější a samostatnější nástroj, který lépe odvede svou práci a umožní vám více vydělat.

Konstrukce a princip činnosti

Bezkomutátorové nářadí má své místo v sadě nářadí. Při nákupu vybavení do domácnosti se musí majitel seznámit s jeho fungováním.

Můžete se podívat na specifika fungování bezkartáčového motoru v elektrickém šroubováku:

  • Proud se spíná ve statorovém vinutí. Na kotvě není žádná cívka a magnetické pole je vytvářeno magnety umístěnými uvnitř pouzdra.
  • Načasování elektrického připojení je regulováno integrovanými senzory. Využívá se Hallův jev. Krátké elektrické impulsy a signály rychlosti, které regulují provoz, jsou přiváděny do integrovaného procesoru. Tento signál se nazývá PWM.
  • Alternativně jsou generované impulsy přiváděny do zesilovačů, které zesilují proud. měniče (zesilovače) připojené k vinutí na statoru. Tyto prvky ukládají proud produkovaný cívkami a přenášejí jej pomocí impulzů z vnitřního procesoru.

Tím se vytvoří magnetické pole, které indukuje otáčení kotvy a nástroj se rozběhne.

Nářadí je bezkartáčové

Elektrický šroubovák s kartáčem

Kartáčové motory. osvědčená technologie. Menší velikost, příznivější cena a delší životnost tohoto nástroje.

Konstrukce a princip činnosti

Jiný název pro kartáčový motor je komutátorový motor. Skládá se z:

Rotor je navinutý měděným drátem. Proud vytváří kolem cívky magnetické pole, které přeměňuje elektrickou energii na mechanickou. Je to to, co pohání armaturu.

Úkolem komutátoru (kolektoru) je přepínat napětí z jednoho vinutí na druhé, a tím měnit směr otáčení kotvy. Motor má 2 grafitové kartáčky. jeden na každém pólu baterie. které přenášejí proud z komutátoru do cívky. Zajišťují neustálou změnu směru proudu. Tím se také změní magnetické pole, což umožní další otáčení kotvy.

Rotor se sběrači a kartáči je umístěn uvnitř stacionárního statoru. Vinutí druhé cívky nebo permanentního magnetu je umístěno v kotvě. Tento prvek vytváří magnetické pole nepřímo úměrné poli rotoru. Jejich vzájemné působení uvádí kotvu do pohybu.

Výhody a nevýhody

  • Tato technologie je stará, a proto jsou nástroje levnější než bezkartáčové motory.
  • Snadná oprava. V případě poruchy kartáčů stačí vyměnit pouze je, místo abyste kupovali další díly nebo celý nový motor.
  • Malé, snadno přenosné.
  • Účinnost je relativně nízká, až 60 %. Mnoho energie se spotřebuje na tření mezi kartáči a sběračem.
  • Z tohoto důvodu se grafitové kartáče velmi rychle opotřebovávají. Musí se vyměnit každé 2-3 roky. Grafit navíc ucpává sběrač, což může být příčinou poruchy elektrického šroubováku.
  • Kartáčové nářadí není schopno generovat více než 3 000 otáček za minutu. Pro domácí použití postačí, ale pro náročnější úkoly jsou vhodnější bezkartáčové modely.
  • Tření mezi kartáči a komutátorem vytváří jiskry. Proto lze nástroj používat pouze na místech, kde nehrozí nebezpečí požáru, mimo dosah snadno hořlavých látek. Zkontrolujte také, zda se nástroj nepřehřívá třením, a nechte jej vychladnout.

Zásuvka

Mechanická část nástroje určená k upínání bitů a jejich otáčení. Obvykle se nasazuje na závit vřetena. Lze upnout šroubem, sponou nebo ráčnou. Vysoce kvalitní modely mají zajišťovací mechanismus, který umožňuje upnutí vrtáku nebo bitu bez dodatečného kroucení.

Téměř všechny moderní profesionální a amatérské šroubováky jsou vybaveny tříčelisťovým samosvorným sklíčidlem se samočinným centrováním. To umožňuje rychlou výměnu příslušenství a jeho pevné zajištění pro dlouhý a náročný pracovní den. Uvnitř sklíčidla je šestihranný otvor pro zajištění stopky bitu. Upevnění se obvykle provádí mezi všemi 3 čelistmi lehkým pootočením objímky.

Pro instalaci žací hlavy uchopte spodní spojku a otočením horní spojky otevřete vačky. Pro urychlení procesu lze žací hlavu zablokovat přidržením horní čelisti a stisknutím tlačítka start pro zablokování a tlačítka zpětný chod pro odblokování.

Proč je bezkartáčové nářadí tak drahé

Hlavní nevýhodou tohoto nástroje je jeho vysoká cena. Je to způsobeno přítomností drahé napájecí desky a elektronického řízení. Díky tomu je motor spolehlivější.

Vysoká cena tohoto nástroje však může být někdy rozhodujícím faktorem při nákupu nástroje. O kartáčovém nebo bezkartáčovém šroubováku si může rozhodnout sám uživatel. A mnozí dávají přednost levnějšímu produktu.

Důležité! Náhradní díly pro bezkartáčové nářadí jsou vždy drahé.

Jaký nástroj zvolit?

Při pohledu na výše uvedenou tabulku lze vyvodit jednoznačný závěr: bezkartáčové šroubováky jsou, jak se říká, jednosměrní vítězové. Téměř všechny vlastnosti hovoří v jejich prospěch a pouze několik vlastností činí sběrací nástroj výhodnějším.

Na papíře však. Bezkartáčová zařízení jsou lepší, modernější, ale tato dokonalost je draze zaplacena. Než si vyděláte velkou částku peněz, je dobré si položit několik otázek:

Nemá smysl utrácet spoustu peněz za bezkartáčový elektrický šroubovák, který bude potřeba jen párkrát a po zbytek času bude zapadat prachem ve spíži.

Pro práci v domácnosti postačí kartáčový nástroj

Jednou z věcí, kterou je třeba při výběru typu nástroje zvážit, je, zda jej lze opravit. I když vyloučíte povinnou výměnu kartáčků každých pár let, rozdělovač pravděpodobně opustí LADA již v době, kdy jsou zaplacené peníze plně vyčerpány. Není škoda vyhodit starý nástroj a koupit si nový za stejné peníze.

Závěr! Pokud potřebujete elektrický šroubovák pouze na příležitostné drobné práce v domácnosti, postačí vám sběrací nářadí. Výměna jedné součástky v bezkartáčovém elektrickém šroubováku by však znamenala nákup několika dalších nebo vůbec žádné, což stojí polovinu až 75 % ceny nového přístroje. Pravděpodobně vydrží déle než bezkartáčová jednotka, ale pokud se porouchá, nemá smysl ji opravovat.

Tři základní kritéria pro výběr typu elektrického šroubováku jsou rozpočet, účel a zamýšlená frekvence používání. Rozdíl mezi nástrojem štětec a nástrojem sběrač můžete vidět zde:

| Denial of responsibility | Contacts |RSS