Materiál, který je schopen pohánět elektrický šroubovák, je výkon domácích modelů

Hodnocení šroubováků: nejlepší průvodce výběrem správného modelu

Doby, kdy se spojovací materiál musel utahovat šroubovákem nebo ruční vrtačkou, si už málokdo pamatuje, protože zdokonalený elektrický šroubovák nahradil zastaralý nástroj. Moderní přístroje kromě standardních funkcí šroubování/odšroubování umí dělat otvory, závity a další úkony. Předložený přehled a hodnocení šroubováků vám pomůže vybrat optimální model podle požadovaných vlastností a funkcí.

Elektrický šroubovák je především nástroj, který pomáhá montovat a utahovat různé druhy spojovacího materiálu. V závislosti na funkcích a rozsahu úkolů, které lze s přístrojem řešit, existuje několik typů šroubováků:

  • Elektrické šroubováky nebo klíče. Nejjednodušší provedení určené pouze pro šroubování/vytahování spojovacího materiálu.
  • Elektrické šroubováky jsou nejoblíbenější a nejvýkonnější přístroje s možností vrtání.
  • Rázové utahováky jsou relativně novým typem nářadí a mají funkci kladiva. Právě tato možnost vám umožní zvládnout vyšroubování starého samořezného šroubu s utrženou hlavou.

Elektrické šroubováky jsou v čele žebříčku nejlepších šroubováků a jsou k dispozici ve třech variantách:

  • Bezdrátové. Často se jedná o lehké a kompaktní klíče, které se snadno přepravují. Ideální pro příležitostné použití v domácnosti a pro práci v místech bez elektřiny.
  • Síťové rozvody. Nepostradatelní pomocníci při velkých pracích. Často jsou vybaveny výkonnějšími motory než motory napájené z baterie a jsou určeny pro nepřetržitý provoz.
  • Kombinace. Všestranné modely, které lze napájet ze sítě nebo z baterie v závislosti na okolnostech.

To je zajímavé! Existují také šroubováky poháněné stlačeným vzduchem. Nejsou oblíbené, protože k jejich provozu je nutný kompresor.

Další méně oblíbenou variantou je elektrický šroubovák s řemenovým pohonem, který je určen pro větší pracovní zátěž. Hlavní výhoda spočívá v tom, že zařízení je vybaveno pásem samořezných šroubů, které se automaticky dávkují jeden po druhém.

Základní kritéria pro výběr nejlepšího elektrického šroubováku

Existují dvě hlavní skupiny nástrojů v závislosti na intenzitě použití

Šroubováky jsou porovnány v následující tabulce:

Kritéria Typ elektrického šroubováku
Domácnost Profesionální
Výkon, V 10,8-14 14-18
Točivý moment, N/m 15-30 35-100
Rychlost otáčení, otáčky za minutu 500-1300 1300-2100
Hmotnost, kg 0,8-1,4 1,2-2,3
Životnost při nepřetržitém používání, min 10-15 30-90
Cena, až 7 tisíc. 10-25 tis.

Než se rozhodnete pro nejlepší elektrický šroubovák pro vaše použití, musíte nejprve určit zamýšlené použití přístroje a pochopit, s jakými materiály budete nejčastěji pracovat. Je to proto, že nejvhodnější model musí být vybrán podle určitých kritérií.

Kapacita baterie je považována za jednu z hlavních charakteristik. Nikl-kadmiové baterie byly donedávna velmi rozšířené. Nejlepší hodnota životnosti po 1000 nabíjecích/vybíjecích cyklů. Nikl-metalhydridové verze jsou o něco lehčí, ale lze je použít pouze na 500 cyklů. Nejkvalitnější, nejbezpečnější, ale nejdražší lithium-iontové baterie se mohou dobít až 3000krát.

Při výběru domácího nářadí je vhodné dát přednost modelům s baterií o kapacitě 1,2-1,5 Ah, která je schopna pracovat až 3 hodiny bez dobíjení. Pokud je vyžadován profesionální elektrický šroubovák, měla by být tato hodnota vyšší. Je důležité si pořídit náhradní baterii, abyste mohli rychle a bez přerušení pracovat na dobíjení. Další důležitá kritéria pro výběr nejspolehlivějšího elektrického šroubováku:

  • Napájecí napětí. Optimální nastavení pro domácí spotřebiče je 10,8-14 V, ale pro profesionální aplikace je vhodnější 18 V. Jmenovité napětí ovlivňuje, jak dobře šroubovák pracuje při vrtání a utahování spojovacích prvků.
  • RPM. Většina nástrojů má otáčky 1300 ot/min a otáčky se obvykle pohybují mezi 1200 a 2100 v závislosti na nástroji.
  • Točivý moment. Kritéria určující výkon elektrického šroubováku. Čím vyšší hodnota, tím snadnější je práce v tvrdých nebo houževnatých materiálech a vytváření otvorů o větším průměru.
  • Konstrukce sklíčidla. Pro použití v domácnosti je správnou volbou jednospojkový prvek, který je jednoduchý a robustní. Čím méně dílů, tím snazší je nářadí používat.

Uvedené funkce jsou považovány za nejdůležitější pro práci s elektrickým šroubovákem, ale měli byste věnovat pozornost i dalším volitelným funkcím, které zvyšují funkčnost přístroje. To zahrnuje:

  • Dodatečná baterie je součástí balení;
  • Prostor v pouzdře pro uložení bitů;
  • Kufřík na spotřebič a příslušenství;
  • Osvětlený pracovní prostor;
  • Ochrana proti přehřátí;
  • Elektronická regulace upínání;
  • Reverzibilní provoz.

Typy šroubováků podle typu napájení

Šroubováky s elektrickým pohonem

Tyto šroubováky jsou napájeny ze sítě, což přináší řadu výhod a nevýhod.

Následující výhody síťových šroubováků jsou následující

materiál, který, elektrický, šroubovák, výkon, domácích
  • Vyšší nároky na výkon, a proto v kategorii nářadí napájených ze sítě převažuje profesionální nářadí. Ne všichni výrobci dodávají šroubováky pro domácí použití napájené ze sítě;
  • Nemusíte hlídat úroveň nabití baterie a dobíjet ji. Stačí ji připojit a můžete vyrazit;
  • Provozní doba není omezena délkou provozu na baterie, není nutné přerušovat provoz kvůli dobíjení baterie;
  • Nižší hmotnost ve srovnání s akumulátorovými modely, protože nářadí není vybaveno akumulátorem.
  • Napájení ze sítě. Při montáži nábytku jsou kabely na obtíž a při stavebních pracích není vždy k dispozici elektřina. Zásuvka může být také daleko, takže je nutné použít prodlužovací kabel. Při práci ve výškách jsou síťové šroubováky velmi nepohodlné.

Akumulátorové šroubováky

Tento typ nástroje se používá častěji. Jsou napájeny bateriemi a jejich kapacita a doba nabíjení se může značně lišit.

  • Jsou nezávislé na elektrické energii a umístění zásuvek, což vám dává volnost v jednání. Můžete pracovat ve výškách, na těžko přístupných místech a na polích, aniž by se vám zamotaly kabely;
  • Širší rozsah použití, který vyplývá z autonomie a mobility nástroje.
  • Závislost na úrovni nabití baterií, nutnost neustálého sledování tohoto parametru a pravidelného dobíjení baterií. Doporučujeme vzít si k akumulátorovému šroubováku náhradní baterii: zatímco se jedna nabíjí, druhá pracuje. Je vhodnější zvolit dobíjecí baterie, které lze rychle dobíjet;
  • Akumulátorové nářadí prohrává s akumulátorovým elektrickým nářadím. Krouticí moment nemusí být dostatečný pro práci v tvrdých materiálech, ale existují výjimky. Profesionální akumulátorové šroubováky jsou dostatečně výkonné a robustní.

Profesionálové vědí, že výběr akumulátorového elektrického šroubováku je ještě složitější než u síťového, protože je třeba vzít v úvahu nejen funkci samotného zařízení, ale také vlastnosti baterie.

První věc, které byste měli věnovat pozornost, je typ baterie:

  • Lithium-iontové baterie,Li-Ion. Jedná se o nejoblíbenější a nejmodernější typ baterie, který se používá všude, nejen ve šroubovácích. Výhody: nízká hmotnost, dostatečný výkon, žádný paměťový efekt, dlouhá životnost při nabíjení/vybíjení (cca 3000 a více cyklů), vysoká rychlost nabíjení. Nevýhodou je poměrně vysoká cena, takže je dobrou volbou pro trvalé, ale ne příležitostné použití. Tato baterie není určena pro provoz při teplotách pod bodem mrazu. Aby baterie vydržela co nejdéle, je nejlepší ji nevybíjet na méně než 15 % a nenabíjet na více než 90 %. Životnost přibližně 3 roky;
  • Nikl-kadmium, Ni-Cd. Vysoká odolnost vůči nízkým teplotám a kolísání napětí. Na druhou stranu mají výrazný paměťový efekt, takže je lepší takovou baterii zcela vybít a plně nabít, aby se nesnížila její kapacita. Baterii lze nabít/vybít přibližně na 1000-1500 cyklů, ale její dobití trvá přibližně 7 hodin, takže je lepší mít náhradní baterii. Hmotnost baterie je značná, ale je nejlevnější. Životnost je přibližně 5 let;
  • Nikl-metal hydrid, Ni-MH. Tyto baterie jsou stále oblíbenější, jsou lehké, málo odolné vůči nízkým teplotám, paměťový efekt se neprojevuje. Velkou výhodou je minimální samovybíjení, nevýhodou je cena;
  • Lithium-polymerové baterie, Li-Pol, se ve šroubovácích používají velmi zřídka. Jedná se o vysokokapacitní baterie, které však nemají příliš dlouhou životnost.

Pozornost byste měli věnovat také kapacitě baterie v Ah: čím vyšší číslo, tím déle může elektrický šroubovák pracovat bez dobíjení. Dalším důležitým parametrem je napětí ve voltech. To má přímý vliv na maximální výkon, který můžete z akumulátorového šroubováku získat.

Typické napětí se pohybuje od 9 V do 36 V. Pro jednoduché práce můžete mít 9voltový model: jedná se o kompaktní nářadí pro příležitostné použití. 12voltový elektrický šroubovák je vynikající volbou pro mnoho domácích oprav. Elektrický šroubovák s napětím 14 V je zlatá střední cesta a šroubováky s napětím 18 V a více jsou určeny pro profesionály.

Kombinované šroubováky

Pokud se profesionálně zabýváte renovací a stavebními pracemi, můžete mít ve svém arzenálu oba typy šroubováků. Existuje však alternativa. Kombinované modely se síťovým a bateriovým napájením, ale není zde velký výběr.

Důležité funkce šroubováku

To vám umožní vybrat si ten nejlepší model pro vaši aplikaci.

Typ baterie

    – je nyní nejoblíbenějším typem baterie a používá se všude, od mobilních telefonů po elektromobily. Velmi robustní, výkonné, s dobrou retencí nabití, dlouhými nabíjecími/vybíjecími cykly a bez paměťového efektu. Vhodné pro časté používání. Lithiové šroubováky jsou však dražší než jejich protějšky. Vynálezci lithium-iontových baterií získali Nobelovu cenu za chemii pro rok 2019 Baterie „z minulosti“, která se dnes instaluje převážně do příležitostně používaných domácích modelů šroubováků. Jejich hlavní výhodou je nízká cena. Závažnou nevýhodou těchto baterií je paměťový efekt: pokud nabíjíte baterii, která nebyla zcela nasycena, její maximální kapacita se poněkud sníží. Pokud budete pokračovat v nabíjení napůl nabité baterie, brzy se vybije před uplynutím doby použitelnosti a poškodí se. Další nevýhodou tohoto typu baterií je, že nejsou šetrné k životnímu prostředí. Kadmium je přece považováno za zdraví a životnímu prostředí nepříznivý kov. Použití nikl-kadmiových baterií proto vyžaduje zvláštní péči pokročilá varianta nikl-kadmiových baterií. Výborně fungují při teplotách pod bodem mrazu, paměťový efekt je méně výrazný než u nikl-kadmiových baterií. Tyto baterie však výrazně zaostávají za lithium-iontovými bateriemi, pokud jde o počet cyklů nabíjení a vybíjení nejnovější generace lithium-iontových akumulátorů, které společnost Metabo navrhla speciálně pro elektrické nářadí. Údajně jsou kompaktnější a lehčí než běžné lithium-iontové články a poskytují stejný výkon jako síťové napájení.

Typ motoru

    – nejběžnější typ motoru pro elektrické nářadí a domácí spotřebiče. Elektrický proud se přenáší ze zdroje energie do motoru pomocí posuvných kontaktů, na kterých jsou namontovány speciální kartáče. Kartáče jsou spotřební materiál, který se časem opotřebovává a musí se vyměnit. U některých modelů není možné kartáče rychle vyměnit a elektrický šroubovák je nutné velmi důkladně rozebrat. Hlavní výhodou kartáčového motoru je jeho jednoduchá konstrukce a nízká cena Účinnější elektromotor s vysokou účinností. Uvnitř nejsou žádné pohyblivé části a přenos proudu je regulován polovodičovým komutátorem řízeným elektronickým senzorem. Bezkartáčový motor je robustní, odolný proti opotřebení a jiskrám, pokud je v dobrém technickém stavu. Výrazně však zvyšuje cenu elektrického šroubováku.

Napájení z baterie, rychloupínací sklíčidlo, krouticí moment 9 Nm, max. 550 otáček za minutu, kapacita 1.1 Ah, 12 V, osvětlení pracovního prostoru, hmotnost 1.32 kg.

Typ sklíčidla

Ve sklíčidle jsou upevněny speciální bity, s nimiž elektrický šroubovák pracuje. Na trhu existuje několik typů sklíčidel:

materiál, který, elektrický, šroubovák, výkon, domácích
    – nejčastější. Umožňuje výměnu bitu v několika jednoduchých krocích;

  • Magnetické. Bity jsou drženy na místě magnetickými silami. Je upevněn ve sklíčidle a poté utažen pomocí bočního ozubeného klíče, jako je tomu u elektrické vrtačky a příklepového utahováku. Je to nejbezpečnější typ upevnění. Výměna bitu samozřejmě nějakou dobu trvá;. Vhodné pro určité typy bitů. Umožňuje rychlou výměnu bitů.

Výkon elektrického šroubováku

Výkon elektrického nářadí přímo určuje jeho výkon. U šroubováku to znamená, jakou silou je třeba šroub povolit nebo zkontrolovat povrch. Tato hodnota se měří v nm (newtonmetrech). Čím je vyšší, tím větší silou zařízení působí na šroub a tím větší průměr šroubu lze upnout. Nadměrný krouticí moment však může poškodit šroubovací bity, což lze u mnoha modelů upravit pomocí speciální spojky. Pro práci s drobným spojovacím materiálem postačí šroubovák s příkonem 10-15 nm. Toto jsou typické hodnoty pro elektrické šroubováky. Výkon profesionálních modelů se pohybuje v oblasti 25-30 nm. S tímto strojem lze bezpečně používat šroubováky do 7 cm. Vyšší modely mají krouticí moment přibližně 40 nm a poradí si s dlouhými šrouby a dokonce i s vrtáním malých otvorů do nepříliš hustých materiálů. Výkon profesionálních šroubováků může být až 130 nm. Mohou vrtat otvory do hustých materiálů, jako jsou napínací stropy. Výkonné šroubováky jsou zpravidla napájeny ze sítě.

Otáčky (nebo RPM)

Jedná se o důležitou charakteristiku, která udává, jak rychle se bude bit a sklíčidlo otáčet. Obecné pravidlo je poměrně jednoduché. Při nižších otáčkách je možné vrtat do silnějšího materiálu nebo odstraňovat šrouby většího průměru. Jednotka měření: otáčky za minutu (rpm).Sílu potřebnou k otáčení šroubováku lze obvykle regulovat silou stisku spouště. U některých modelů lze otáčky nastavit pomocí speciální převodovky. Vysoká frekvence pro vrtání, nízká frekvence pro upevňovací prvky. Například pro utahování šroubů jsou vhodné otáčky přibližně 500 ot/min. Naopak, k pohodlnému vrtání již potřebujete 1000-1500 otáček za minutu.

Typy šroubováků podle připojení

Šroubováky se dělí na různé typy podle zdroje energie:

materiál, který, elektrický, šroubovák, výkon, domácích
    – jsou napájeny dobíjecími bateriemi. Jejich hlavní výhodou je mobilita. Nejste vázáni na elektrickou zásuvku, můžete se pohybovat po dílně a dosáhnout na těžko přístupná místa bez prodlužovacích kabelů nebo drátů. Akumulátorový elektrický šroubovák je ideální na cesty do přírody, na venkov nebo všude tam, kde není k dispozici elektrická síť. Často se dodávají s dobíjecí baterií, kterou lze předem nabít. Velká nevýhoda. Aby se prodloužila životnost baterie elektrického šroubováku, vyrábějí výrobci menší modely. Ve šroubováku je několik typů baterií. Nikl-kadmiová baterie je zastaralá baterie, která se v mnoha zemích stala nepoužitelnou kvůli svým ekologicky škodlivým součástem. Mají relativně nízkou kapacitu a jsou náchylné k paměťovému efektu. Pokud se taková baterie před opětovným nabitím zcela nevybije, maximální kapacita se v budoucnu sníží. Nikl-kadmiové baterie vyžadují zvláštní péči. Doporučuje se skladovat nářadí téměř zcela vybité a baterii pravidelně plně nabíjet a vybíjet. Přežít 1000 cyklů nabíjení a vybíjení. Jejich jedinou výhodou je nízká cena. Proto se tyto baterie nacházejí pouze v nejlevnějších modelech. Vhodné, pokud neplánujete elektrický šroubovák používat příliš často. Lithium-iontové baterie jsou dnes nejběžnějším typem baterií. Ukládají velké množství energie, dobře ji uchovávají a nemají paměťový efekt. Obecně baterie s nejdelší životností. Vydrží několik tisíc cyklů nabití a vybití, nevyžadují zvláštní údržbu. Jedinou nevýhodou je nestabilní provoz při nízkých teplotách. Pokud máte na výběr, vyplatí se koupit elektrický šroubovák s lithium-iontovou baterií. Nikl-metalhydridové baterie jsou stabilní i při velmi nízkých teplotách. Proto se tyto baterie instalují do zařízení, která budou provozována při teplotách pod bodem mrazu. Nevýhodou je stále paměťový efekt (i když ne tak výrazný) a vysoká míra opotřebení (po 500 nabíjecích cyklech je nutné baterii vyměnit za novou).
    – Jsou připojeny k elektrické síti. Akumulátorové šroubováky jsou obecně výkonnější, protože se nemusí starat o rychlou spotřebu baterie. Zřejmou nevýhodou je kabel a nutnost použití prodlužovacího kabelu, což není příliš praktické při použití venku nebo při rekonstrukci v bytě.

Napájení, rychloupínací sklíčidlo, krouticí moment 36 Nm, max. 1500 otáček za minutu, osvětlená pracovní plocha, hmotnost 1.4 kg.

Jak vybrat akumulátorový šroubovák: Rady odborníků

Pro akumulátorové nářadí jsou k dispozici tři základní typy baterií: nikl-kadmiové (NiCd), nikl-metalhydridové (Ni-Mh) a lithium-iontové (Li-ion).

Paměťový efekt u baterie je jev, při kterém se baterie nevybíjí úplně, ale pouze do bodu, kdy se znovu nabije. To znamená, že pokud začnete baterii nabíjet, když má 20 % své kapacity, pravděpodobně se zcela vybije, než dosáhne bodu, kdy může dále pracovat.

Lithium-iontové baterie jsou v současnosti nejrozšířenější a nacházejí se v 75 % všech modelů šroubováků. Někdy se vyskytují také nikl-kadmiové baterie a zřídka nikl-metalhydridové baterie.

Síťový nebo bateriový provoz

Výhody provozu na baterie jsou zřejmé: obsluha není omezena kabelem, není třeba napájecí zdroj a na vzdálenosti od zásuvky nezáleží. Proto jsou tak rozšířené a síťové šroubováky jsou samozřejmě stále k dispozici, ale není z nich velký výběr.

Co se týče kapacity akumulátorového a akumulátorového nářadí, jsou dnes téměř stejné, proto problémem druhého jmenovaného zůstává vyšší cena, nutnost časem kupovat nový zdroj energie a jeho omezená pracovní doba (i když tento bod je téměř zcela vyřešen zakoupením druhé baterie). Další velkou nepříjemností je, že baterie je připevněna přímo k pouzdru, což znamená, že ji při práci musíte neustále držet ve vzduchu.

Pokud jste si vybrali akumulátorový šroubovák, je důležité zvolit typ baterie. V současné době existují baterie NiCd, NiMH a Li-Ion. Každý z nich má své výhody a nevýhody, ale v tomto případě vystupují do popředí následující vlastnosti

  • Vysoká výkonová kapacita, protože ta určuje výkon,
  • Schopnost udržet si náboj a výstupní napětí po celou dobu provozu,
  • Rychlé nabíjení baterie,
  • Nízká hmotnost,
  • Žádný paměťový efekt (snížená kapacita baterie v důsledku neúplného vybití během předchozích cyklů).

Při porovnání všech výše uvedených typů baterií jsou Li-Ion baterie nespornou jedničkou. Přestože jsou relativně drahé a mají krátkou životnost, ve všech výše uvedených ukazatelích mají velký náskok před konkurencí.

Typy šroubováků

Existuje mnoho klasifikací šroubováků. Výrobci vyrábějí domácí a profesionální nářadí, které se zase může lišit výkonovými prvky, zejména výkonem, průměrem sklíčidla, materiály, z nichž jsou ozubená kola vyrobena. Existují klíče, které mají další funkce. Je zřejmé, že se liší i cena různých typů šroubováků. Cena závisí také na značce. Podívejme se, jak se klíče liší, pokud jde o jejich akumulátor. Přístroje se dělí na dvě velké skupiny: akumulátorové šroubováky a elektrické šroubováky.

Dobíjecí baterie Li-Ion

Dobíjecí baterie Li-Ion jsou dnes velmi rozšířené a oblíbené. Používají se v mnoha nástrojích, přenosných zařízeních atd. To je důvod, proč jsou tyto dobíjecí baterie tak oblíbené? Jejich výhody jsou:

  • Tři tisíce nabíjecích cyklů.
  • Baterie jsou velmi lehké.
  • Dobíjecí baterie se nabíjejí velmi rychle.
  • Baterie nemá paměťový efekt.

Moderní Li-Ion baterie však mají i některé negativní vlastnosti. Například taková baterie má životnost pouze tři roky, což znamená, že by měla být během tohoto období maximálně využívána, jinak bude škoda vynaložených peněz. Li-Ion baterie jsou poměrně drahé. Li-Ion baterie se bojí mrazu, takže pokud je odolnost proti mrazu důležitá, je lepší zvolit Ni-MH baterie. Závěr:

  • Tyto baterie byste si měli pořídit, pokud budete se šroubovákem pracovat pravidelně, ne jen jednou.
  • U Li-Ion baterií se nedoporučuje úplné nabíjení a vybíjení, aby byla zajištěna co nejdelší životnost baterie (vybíjení ne méně než 15 % a nabíjení ne více než 90 %).
  • Pro kalibraci baterie stačí provést tři cykly nabíjení a vybíjení (cykly se provádějí postupně).

Dobíjecí baterie Ni-Cd

Tyto baterie se již dlouho používají ve šroubovácích a dalších nástrojích. Počet cyklů nabíjení a vybíjení je tisíc a půl. Tyto baterie vydrží déle než Li-Ion baterie. Pět let. Použití Ni-Cd baterií umožňuje použití nářadí při nízkých teplotách (maximálně 15 stupňů pod nulou). Jsou oblíbené také proto, že jsou nejlevnější u dobíjecích baterií. Nevýhody Ni-Cd baterií jsou

  • Nabíjení trvá dlouho, až hodinu a více.
  • Baterie má paměťový efekt na nabití.
  • Ni-Cd baterie váží podstatně více než dobíjecí baterie.
  • Vzhledem k tomu, že Ni-Cd baterie mají ze své podstaty paměťový efekt nabití, je třeba baterie plně nabít a vybít, aby měly dlouhou životnost.
  • Plného nabití je dosaženo pomocí běžné nabíječky.
  • Úplného vybití lze dosáhnout pomocí hořáku, který je často součástí mnoha balení šroubováků.

Napětí a kapacita baterie

Mezi bateriemi existují významné rozdíly, pokud jde o kapacitu a napětí. Jednotkou kapacity je ampér krát hodina (Ah). Nabití baterie přímo souvisí s její kapacitou. Zvýšení kapacity zvyšuje dobu, po kterou můžete pracovat bez nutnosti dobíjení baterie. Napětí baterie, které se udává ve voltech (V), určuje výkon elektrického šroubováku nebo jiného akumulátorového nářadí. Laicky řečeno to znamená, že hodnoty měkkého i tvrdého krouticího momentu elektrického šroubováku závisí na napětí.

Šňůrové (elektrické) šroubováky

Tyto klíče se zapojují do elektrické sítě a jsou podobné elektrickým vrtačkám. Velký rozdíl mezi elektrickým šroubovákem a vrtačkou je v nastavitelném krouticím momentu. Šroubováky napájené ze sítě jsou vhodné jak pro příležitostné domácí práce, tak pro profesionální stavební práce. Elektrický šroubovák nepotřebuje nabíjet, pracuje tak dlouho, jak je třeba ze sítě, a to je jeho nesporná výhoda. Šňůrové nářadí má však i svou nevýhodu, která je dána dostupností elektrického napájení: za prvé, k provozu potřebujete přívod elektřiny, a za druhé, šňůra často překáží v nářadí, omezuje mobilitu a překáží.

O sklíčidle a převodovce v elektrickém šroubováku

V elektrickém šroubováku může být buď tříčelisťové rychloupínací sklíčidlo (s kapacitou 1/2 až 13 mm), nebo sklíčidlo se šestihrannou hlavicí se stopkou 1/4″. Větší rychloupínací sklíčidlo činí elektrický šroubovák univerzálnějším. Sklíčidla se šestihrannou stopkou lze velmi rychle vyměnit, což je velmi výhodné, pokud se nástroje často mění. S tímto sklíčidlem se často používají vrtáky se šestihrannou stopkou. Je možná kombinace normálního sklíčidla a šestihranného klíče. K přenosu točivého momentu motoru na sklíčidlo jsou zapotřebí převodovky. Převodovky určují točivé momenty. Ozubená kola převodovky jsou vyrobena buď z kovu (obvykle z oceli), nebo z plastu. V profesionálních šroubovácích se používají pouze kovové převody.

Power

Důležitou technickou vlastností elektrického šroubováku je jeho výkon v závislosti na krouticím momentu (měkký a tvrdý). Točivé momenty se měří v Nm (newtonmetrech). Nástroj je výkonnější, pokud má vyšší krouticí moment, tj. Elektrický šroubovák dokáže zavést silnější a delší samořezné šrouby nebo vrtáky do tvrdého nebo tvárného materiálu.

  • Měkký krouticí moment popisuje maximální utahovací nebo povolovací moment elektrického šroubováku. Měkký rozsah krouticího momentu. 0-350 otáček za minutu.
  • Tvrdý krouticí moment je ukazatelem maximální vrtací síly. Jeho rozsah je 0-1000 (případně více než 1000) otáček za minutu.

Maximální hodnoty krouticího momentu určují výkon elektrického šroubováku. Například při krouticím momentu 25-30 Nm je obvykle poměrně snadné zarazit do dřeva šroub o délce až 70 mm. Šrouby do délky 100 mm vyžadují vyšší krouticí moment než 40 Nm (pro dřevo). Pro ještě delší šrouby je obvykle nutné nejprve do materiálu vyvrtat otvor.

Pořadí Top 10 podle KP

Dewalt DCD771D2 (střední )

Elektrický šroubovák od renomovaného amerického výrobce opravárenského nářadí ve žluté barvě. Cena je zde sice značná, ale tuto jednotku lze považovat téměř za etalon. Má rychloupínací bezklíčové sklíčidlo vhodné pro vrtáky nebo bity do průměru 13 mm. Motor dosahuje výkonu 1500 otáček za minutu, což šroubováku umožňuje vyvinout maximální točivý moment 42 Nm. Motorová brzda zastaví šroubovák okamžitě po uvolnění spouště.

Mimochodem, dodává se se dvěma bateriemi, což výrazně zvyšuje životnost jednoho z nejlepších šroubováků pro domácnost. K modelu je však třeba uvést několik poznámek. Například pouzdro z nějakého důvodu neposkytuje ani elementární uchycení bitu a vestavěná LED dioda, která by měla osvětlovat místo provozu, to dělá špatně.

Výhody a nevýhody

Vynikající zpracování, přídavná (a drahá samostatně) baterie v ceně, motorová brzda

Metabo PowerMaxx BS 2014 Basic 2.0ah (střední )

Mimořádně oblíbený model od německé společnosti Metabo. Tato obliba pramení ze skutečnosti, že výrobci dosáhli takového poměru mezi výkonem, kvalitou a cenou, že je těžké překonat konkurenci. Elektrický šroubovák je velmi kompaktní a jeho hmotnost je pouze 800 g. Za malou velikost si samozřejmě musíte zaplatit. Ne však v tomto případě. Elektromotor umožňuje šroubováku vyvinout točivý moment 34 Nm.

Pokud se toto „dítě“ příliš namáhá, bude fungovat elektronická ochrana, která nedovolí, aby se zařízení rozbilo. Nejen to, sklíčidlo je odnímatelné a šestihranné bity lze používat s elektrickým šroubovákem nebo bez něj. V neposlední řadě se dodává se dvěma bateriemi, které se poměrně rychle nabíjejí. Jediné, co působí zmatek, je velký kufřík, ve kterém snadno ztratíte malý elektrický šroubovák.

Výhody a nevýhody

Skvělý poměr ceny a kvality, hmotnost pouze 800 g, šestihranné bity lze používat bez sklíčidla

Makita DF333DWAE (střední )

Známý model od japonské společnosti Makita, oblíbený Rusy. Relativní svěžest šroubováku proslavili jeho četní předchůdci, ale nezklame ani sám o sobě. Elektromotor modelu o hmotnosti 1,1 kg dosahuje točivého momentu 30 Nm při 1700 ot/min. Rychloupínací sklíčidlo je schopné pracovat s bity nebo vrtáky o průměru až 10 mm. Ergonomie elektrického šroubováku je téměř dokonalá a úložné pouzdro je dobře promyšlené. V sadě najdete dvě baterie. Mimochodem, jsou sestaveny z baterií formátu 18650, což dává „hobbyistům“ obrovský prostor pro přepracování vlastníma rukama. Model nemá prakticky žádné nevýhody. Jedinou stížností je absence držáku pro další bity na pouzdře a nepříliš praktické podsvícení.

Výhody a nevýhody

Lehké a snadno použitelné pouzdro, dvě baterie 18650, pověstná spolehlivost

Bosch GSR 120-LI (střední )

Jaké je hodnocení nejlepších šroubováků pro dům bez výroby německé firmy Bosch?? Tento model patří do „modré“ profesionální řady, a proto by měl umět mnoho věcí. Elektromotor nářadí váží pouhých 800 gramů a dosahuje točivého momentu 30 Nm, což je dobré. Baterie se vkládají do rukojeti a nevyčnívají z řídítek, což je také dobře. A to, že jsou dva.

Je zde použita poměrně pokročilá elektronická ochrana proti přetížení, ale její fungování může být nepříjemné, protože nedovolí šroubováku pracovat na hranici jeho možností. To samozřejmě ovlivňuje i provoz v režimu vrtání. GSR 120-LI není ideální pro vrtání do kovu nebo betonu. Existují také problémy s kvalitou nástroje. Člověk se setkává s tím, že rychloupínací sklíčidlo má tendenci se samo odšroubovat. A někdo si stěžuje, že motor po třech měsících používání vyhořel. Problémy jsou však vzácné.

Zubr DSHL-121 (střední )

Ruský elektrický šroubovák čínské výroby najednou zaujme svým 2021 plnohodnotným akumulátorovým nástrojem. Když už mluvíme o bateriích. Dodává se pouze s jednou lithium-iontovou baterií. Nabíjí se však poměrně rychle. Za 45 minut. Elektrický šroubovák je dostatečně robustní a nebojí se těžké práce, a to i přes krouticí moment 25 Nm. Celkově vzato, není to špatná rozpočtová možnost, která není příliš špatná pro použití na limitu.

Hanskonner HCD1838R (střední )

Výkonný elektrický šroubovák od značky s velmi matoucím původem. Oficiální webové stránky hovoří o zkušenostech ruských řemeslníků a německých inženýrů, což na přehlednosti nepřidává. Za honosným názvem se skrývá čínský výrobce. Elektrický šroubovák není levný, ale tvrdí, že je to profesionální nástroj. Průměr sklíčidla až 13 mm, maximální krouticí moment 55 Nm a dvě rychlosti. Hmotnost není malá. Sestava elektrického šroubováku váží 1,7 kg.

Dvě baterie 2,4 Ah jsou součástí balení. Mimochodem, baterie má indikátor zbývajícího nabití, který nenajdete u každého elektrického šroubováku. Zajímavé je, že HCD1838R si oblíbili milovníci zimního rybolovu, kteří elektrický šroubovák používají jako nástroj pro vrtání děr do ledu.

Hitachi DS10DAL (střední zatížení)

Další elektrický šroubovák ze Země vycházejícího slunce. Kompaktní model s elektromotorem 36 Nm. Jednopouzdrové bezklíčové rychloupínací sklíčidlo s vynikající schopností centrování, ideální pro vrtání. Hlavní funkcí je rychlé dobíjení baterií. Ty druhé, z nichž jsou dvě, se vyrábějí v Japonsku, což je zárukou kvality. Zklamáním je snad jen zvýšená hlučnost a ne zcela správná ergonomie pouzdra. Na rukojeti je však háček na popruh, který se hodí při stavebních pracích.

Profesionální šroubováky

Profesionální nářadí je vybíráno podle výkonu, krouticího momentu, rychlosti otáčení, kapacity baterie a samozřejmě ergonomie. Toto elektrické nářadí musí vydržet vysoké zatížení při dlouhých směnách.

Bosch GSR 18 V-EC

Bezpříklepová elektrická vrtačka je vybavena bezkartáčovým motorem s točivým momentem 60 Nm. Elektronická regulace otáček pro mechaniky. Průměr vrtáku do kovu je 13 mm, do dřeva 38 mm. Přesná spojka chrání před špičkovým zatížením a zároveň snižuje vibrace.

Výhody, které uživatelé zaznamenali, např:

  • Pevně držet vřeteno;
  • Inteligentní systém ochrany proti přetížení;
  • Rychlá doba nabíjení baterie;
  • Dostupnost funkční spojky.

Bohužel tento šroubovák nemá nejvyšší rychlost otáčení (1900 ot./min.) a má problémy s kontaktem s baterií. Jinak se jedná o další úspěšný model společnosti Bosch.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS