Mlýnek na dřevo vlastníma rukama

Bruska na kovy vlastníma rukama

Je obtížné najít kovové povrchy, ty nebo jiné výrobky, které nepodléhají obrábění a po odlití kovu si zachovávají rovný povrch. Prakticky vše, co je vyrobeno z kovu, je broušeno. Tím se dosáhne hladkého a rovnoměrného povrchu ve všech rovinách kování. V minulosti existovaly pouze ruční nástroje (brusný papír, brusné kotouče, soustruhy). Protože je však taková práce náročná, rozhodli se vymyslet automatické stroje, které veškerou práci udělají automaticky. Kromě nich byly vytvořeny také stroje pro obrábění kovových výrobků v domácích podmínkách.

Všechna brusná zařízení mají jediný, přímý účel. brousit povrch kovu, dosáhnout hladkosti a hladkosti všech stran opracovávaného dílu nebo obrobku. Toto zařízení lze použít pro hrubovací, dokončovací a dokončovací práce. Na brusce. V jednotkách se používají různá brusiva různých velikostí a tvarů. Každý z nich je určen pro specifické operace. S tímto zařízením lze provádět následující operace obrábění kovů:

  • broušení vnějších i vnitřních povrchů kovových výrobků, které mají složité tvary a různé účely.
  • Broušení nástrojů různých tvarů a forem.
  • Obrábění dílů s vroubkovanými rovinami a obrobků se závitovými plochami.
  • řezání kovových odlitků, odstraňování otřepů a broušení složitých profilů.
  • Na povrchu kovových tyčí se vytvářejí brusné drážky se spirálovým nebo podélným vzorem.

Níže se podíváme na typy brusek určených k obrábění kovových povrchů.

Dostupné typy brusek

Průmysl vyrábí několik typů strojů, které se liší jak technicky, tak funkčně. To jsou ty hlavní:

  • Excentrické nebo orbitální; v tomto případě se patka nástroje otáčí kolem své osy a zároveň po oběžné dráze. Výsledkem je, že pokaždé prochází trochu jiným místem, takže se škrábance a otřepy při každém průchodu více a více odřou.
  • Vzor vibrací. Podeševní deska se zde pohybuje s frekvencí přibližně 20 000 zdvihů za minutu. Právě na úkor těchto pohybů dochází k obrušování.
  • Úhlová bruska, která se lidově nazývá „úhlová bruska„. Tato bruska se používá pro hrubé opracování větších obrobků, velkých špalků apod.п. K obrábění se používají brusné kotouče s požadovanou zrnitostí.
  • Pásová bruska, která se obvykle používá pro práci na velkých plochách. Je konstruován jako válečky poháněné elektromotorem, na které je nasazen smirkový pás.

Potřebné materiály:

Zde je obrázek, jak vyrobit pásovou brusku.

Nejprve je třeba vyříznout z dřevotřísky obrobky pro výrobu těla budoucí brusky.

Další? potřebujeme motor pračky. Namontujeme hnací válec na hřídel motoru, k tomuto účelu zvolíme plastovou trubkovou spojku takového průměru, aby ji bylo možné těsně nasadit na řemenici hřídele. Chcete-li hřídel řemenice nastavit na správnou velikost, zapněte motor a pracujte s pilníkem jako na soustruhu. Poté je třeba spojku opatrně nasadit na řemenici a pevně ji přidržet pomocí lepidla jako dodatečné fixace.

Do objímky je vložen kus sanitární trubky, který slouží jako hnací válec. Pro lepší přilnavost brusného pásu lze válec omotat gumou z cyklistické kamery.

Sestavte kryt, namontujte motor a bezpečně jej upevněte pomocí šroubů a matic. V desce stolu budou dva otvory, jeden pro napínací kladku a jeden pro hnací kladku.

Chcete-li vyrobit hnanou řemenici také z kusu sanitární trubky, je třeba do trubky nalisovat dvě ložiska. Jako osu použijte dlouhý šroub nebo závitovou tyč. Napínací čep je připevněn ke speciální překližkové plošině, kterou lze vodorovně posunout pod stůl a tím dojde k napnutí brusného pásu.

Pro pohodlné napínání pásu lze použít dlouhou závitovou tyč s maticí, která přitáhne plošinu a napne brusný pás. Co se týče seřízení řemene, nepředpokládalo se, že by se. Je důležité upevnit válečky tak, aby se nesbíhaly v ose a osa byla při pohledu shora mírně od sebe, pak řemen neodlétne.

Upevnění nosné podložky brusného pásu.

Domácí pásová bruska, plně schopná obrábět dřevo, vynikající kutilský nástroj pro domácí dílnu!

Také, přiložený je video, které ukazuje podrobně proces výroby pásové brusky s vlastníma rukama.

Proces výroby pásové brusky

Začal jsem s výrobou válečků z překližky o tloušťce 16 mm s použitím BIMETALU, 60 mm. Protože byla použita překližka o tloušťce 16 mm, bylo pro každý válec zapotřebí 7 vřeten.

Po zhotovení byly obrobky slepeny do dvou balíčků po sedmi kusech, staženy závitovými tyčemi a šroubovými svorkami a ponechány jeden den schnout.

Jako dárce ocelového plechu pak byly použity boční panely ze skříně jakéhosi počítačového vybavení ES-Sovětského svazu, které již dávno dosloužilo a bylo odepsáno z důvodu morálního a fyzického stárnutí. Z tohoto kovu jsem podle výkresů vyřezal polotovary tělesa brusného stolu a dalších prvků stroje o tloušťce 2 mm.

Všechny prvky jsem pečlivě podepsal, abych se později vyhnul chybám (musím říct, že zpočátku to moc nepomohlo, byly tam chyby a některé věci se musely předělávat). Podle výkresů zhotovené polotovary držáku slave válečků s napínací jednotkou. V hnací řemenici je (pomocí Forstnerova vrtáku) zhotoven otvor o průměru 300 mm a hloubce 11 mm pro zalisování ložisek. Následně byl v čelních plochách hnacího válce vytvořen podobný otvor o průměru 40 mm.

Elektrické svařování prvků držáku zadní řemenice k sobě. Všiml jsem si, že s věkem, tam byly problémy s viděním (vidím horší v zastíněných oblastech), před svařováním získat stabilní oblouk, zasáhl elektrodu v místech, které absolutně nejsou určeny pro to (to je omluva za vzhled svarů).

Osy jsem soustružil bez použití soustruhu. polotovar vhodného průměru jsem upnul do sklíčidla elektrické vrtačky pevně uchycené ve vodorovné poloze), opačný konec polotovaru jsem upevnil do ložiska vhodného průměru zarovnaného se sklíčidlem elektrické vrtačky a poté jsem jej pomocí úhlové brusky s řezným (prvotní opracování) kotoučem a pilníkem a smirkovým plátnem (dokončovací opracování) zbrousil na požadovaný rozměr. Nejsem autorem této technologie, ale našel jsem podobnou na internetu a použil ji pro své potřeby. Úkol byl splněn a to je nejdůležitější.

Ložiska pro hnací válec a otočný kloub jsem vyrobil z vodovodní trubky vhodného průměru. Trubka byla podélně rozříznuta, „přebytečný kus“ průměru byl odříznut, trubka byla ohnuta (na trnu ze starého rozbitého ložiska) na vnitřní průměr 30 mm a spoj byl svařen. Poté byly z polotovaru vyříznuty kroužky o šířce 10 mm. Z polotovarů na míru (podle výkresů) jsem vyrobil bočnice brusného stolu, otočný uzel (který je zároveň uzlem pro napínání hnacího řemene) a držák pro upevnění příruby motoru a uzlu pro napínání řemene.

Ložisko (použité) bylo vloženo do vyříznutých kroužků budoucího kroužku a kroužek byl přivařen k boční desce nebo kloubové sestavě. Aby bylo zajištěno vyrovnání, byly panely před svařováním dotaženy 10mm šroubem (přes ložisko). Před svařováním byly pod ložiskem na úrovni vnějšího kroužku vyvrtány otvory o průměru 3 mm pro následné vyjmutí ložisek.

Příruba na motoru pro montáž základny brusného kotouče a hnací řemenice byla úspěšně vybrána z garážových zásob.

Poté jsem po montáži příruby na elektromotor a střídavě na polotovary hlavní a podřízené řemenice a polotovar základny brusného kotouče pomocí dlát a improvizovaného bloku dlát rozřezal hlavní a podřízenou řemenici, distanční podložku pod hlavní řemenici a základnu brusného kotouče s vybráním pro montážní drážku.

Prefabrikovaná a svařená základní deska napínací jednotky řemene. Stanice napínání pásu je zároveň centrální jednotkou sestavy stolu pásu, ke které jsou přišroubovány boční panely.

Po vyzkoušení označte otvory pro upevňovací šrouby. Umístění osy hnacího válce před vrtáním, aby se zkontrolovalo, zda nedošlo k nesouososti a vyrovnání. Boční desky dočasně zajištěné svorkami. Po vyvrtání otvorů připevněte boční desky k základně sestavy napínacího pásu pomocí šroubů M6.

Pokračujte ve výrobě otočné hlavy. Označení místa pro úhlový upevňovací kolík na výkrese.

Podle značení se nejprve vyvrtá 3mm pilotní otvor.

Vyznačte si zkušební otvor a začněte fixem vytvářet obloukovou drážku pro čep pro upevnění úhlu natočení.

Pružiny jsou namontovány na jednotce napínání řemene

Jak vyrobit válečky pro mlýnek vlastníma rukama

Příprava řemenic brusky je jedním z časově nejnáročnějších pracovních kroků. Pro brusku se nejčastěji vyrábějí čtyři válce různých rozměrů. od 70 do 150 mm. Obvykle se používá ocel, titan nebo dural. Přípustné jsou také obrobky ze dřeva opracované dláty.

Výkres domácího mlýnku na klíč

Důležité! Při otáčení je nutné dát válečkům „soudkovitý tvar“, aby neodlétávaly z pásu.

Tvar (boční plocha v řezu) řemenice brusky musí být rovný. Při použití řemenice je řemen po celé délce zakřivený. Jak zabránit sklouznutí válečků, viz Katalog 33, strana 41. dále, ale tvar řemenice by měl být rovný.

Kladku pro brusku, která není vhodná pro velmi jemné obrábění, není třeba soustružit. Ve tříramenném schématu je házivost pásu eliminována na válcích před dosažením pracovní plochy. U jednoduché svislé brusky je házení pásu dostatečně tlumeno napínací pružinou. Kladku pro brusku je možné vyrobit i bez stroje, viz obr.

Důležitější je správně zvolit průměr řemenice podle otáček motoru a požadované rychlosti pásu. Příliš pomalu běžící pás materiál roztrhá, příliš rychle běžící pás se opotřebuje, aniž by odvedl dobrou práci. Jaká rychlost pásu je požadována, je specifický případ. a není to snadné. Obecně platí, že čím jemnější brusivo a čím tvrdší materiál, tím rychleji by měl být pás poháněn. Jak závisí rychlost řemene na průměru řemenice a otáčkách motoru, cm. Obr.:

Naštěstí jsou pro většinu dvojic brusných materiálů mezní hodnoty otáček pásu poměrně široké, takže výběr řemenice brusky může být jednodušší:

Za druhé. řemenice, válečky a obecně všechny části domácí brusky je docela přijatelné vyrobit z překližky. Ve výrobě to rozhodně nepřipadá v úvahu, i když je překližková bruska nabízena zdarma s příplatkem: bruska potřebuje plat a dřevěná bruska se v obchodě zcela opotřebuje, než se sama zaplatí. Brusku však nebudete provozovat den po dni na tři směny doma. Žádný řemen neprokluzuje přes překližkovou řemenici. V t.ч. domácí. Nyní můžete vyrobit řemenici brusky z překližky.

Velikost brusného pásu

Velikost brusného pásu obvykle souvisí s parametry výkonu a otáček. Čím delší je řemen, tím pomaleji musí na řemenicích běžet. Proto musí být výkon stroje pro široké pásy vyšší.

Obvykle se dodávají v šířkách 75-76 mm, 100 mm, 115 mm pro brusky. Délka může být 457 nebo 533 mm. Pokud je tedy řemen delší, vydrží déle.

Budou vyžadovány materiály:

Následující obrázek ukazuje proces výroby dílů brusky.

V tomto vlastnoručně vyrobeném stroji jsem použil motor z pračky o výkonu 14 tis. rpm. Připojíme jej k síti prostřednictvím regulátoru otáček.

Zde je schéma připojení regulátoru k elektromotoru.

Kryt stroje z dřevotřískové desky, připevněný nábytkovými šrouby. Jeho rozměry jsou dány konkrétním motorem.

Z montážního úhelníku vyrábíme zarážku pro brusný pás se zaoblenou hranou, která zabraňuje zachycení zámku pásu.

Vyrobte hnací válec ze dvou propylenových trubek o průměru 20 a 32 mm.

Zvolte také větší trubku s vnitřním průměrem 20 mm.

Do vnitřního otvoru dvojité trubky by měla být navíc vložena plechová trubka ohnutá z plechu.

Celá tato konstrukce se namontuje na drážkovanou hřídel motoru. Spojení je bezpečné s minimálním vyběhnutím. Vyberte dvě ložiska pro napínací kladku a v závislosti na vnějším průměru polypropylenovou trubku přesně stejných rozměrů na vnitřní straně.

Pokud se ukáže, že je menší, lze jej vyvrtat pérovým vrtákem správného průměru.

Rozšiřte ložiska ocelovou trubkou, abyste snížili boční tlak. Na vnitřní konec válečku nasaďte kroužek vyříznutý z pouzdra stejné velikosti, který bude sloužit jako zarážka.

Sestavu nasaďte na závitovou tyč a pomocí podložek a matic ji připevněte k základně.

Domácí bruska je téměř hotová, nyní nasaďte brusný pás. Při otáčení se může na válečcích posouvat doleva nebo doprava. Chcete-li tomuto jevu zabránit, otáčejte hnacím řemenem kolem jeho osy oběma maticemi, dokud se nepřestane posouvat na jednu nebo druhou stranu. To nám umožní najít polohu, ve které je řemen ve správné poloze. A je to, domácí mlýnek je připraven k použití.

Krátký videopřehled tohoto podomácku vyrobeného stroje:

Jak vypočítat průměr hnacího válce.

Pro výpočet průměru hnacího válce je třeba znát rychlost pásu, při které bude bruska pracovat, a počet otáček motoru.

Rychlost pásu by měla být zvolena podle doporučení výrobce pásu. Například u ocelových pásů 3M Cubitron by mělo být dosaženo rychlosti 22-25 m/s, zatímco stejný výrobce doporučuje u hliníkových zirkonátových pásů rychlost 30-35 m/s. Rychlost pásu nezávisí pouze na typu brusiva, ale také na zrnitosti. V průměru se doporučuje používat 32-38 m/s na uhlíkovou ocel, 18-30 m/s na legovanou a nerezovou ocel, titan.15 m/s, neželezné kovy 35-45 m/s, plasty 10-30 m/s, kujná litina 38-34 m/s, šedá litina 35-45 m/s. V případě dřeva se doporučuje nepřekračovat rychlost 20 m/s, mějte také na paměti, že různé druhy dřeva hoří různou rychlostí.

Vzorec pro výpočet rychlosti pásu:

kde D-průměr hnacího kola v mm, N-otáčky motoru v minutách.

Vzorec pro výpočet průměru hnacího válce:

kde V- rychlost pásu v m/s. Otáčky motoru N-rpm.

Příklad výpočtu. Musíme vypočítat průměr hnacího kola pro ocel (22-25 m/s). Elektromotor 2800 ot/min.

Rychlost pásu lze upravit pro různé materiály změnou průměru hnacího válce nebo nastavením otáček motoru. Uvědomte si také, že se zvětšujícím se průměrem hnacího válce se zvyšuje zatížení motoru, a pokud je jeho kapacita malá, například od pračky, často se zastaví i při malém zatížení.

Konstrukce stroje a jeho schémata

Každá montáž podomácku vyrobeného zařízení začíná konstrukcí rámu nebo základny budoucího stroje. Může být vyroben z kovového nebo dřevěného materiálu. Standardní velikost lůžka je 500 mm x 180 mm a tloušťka 2 cm.

Po vytvoření základny můžete přejít k dalším krokům. Indukční motor lze namontovat na několik míst, aby správně fungoval. Připravte si povrch na samotném lůžku nebo si vyrobte plošinu pro motor, kterou připevníte na konec lůžka. Druhá strana rámu je určena k uložení hřídele s řemenicí pro řemen a válečky pro brusný pás. Samotný pás je instalován s mírným sklonem. To se provádí proto, aby se brusivo hladce a jemně dotýkalo povrchu obrobku.

Tip: Před nasazením brusného pásu na válečky je třeba je omotat tenkým pryžovým proužkem. Tím se sníží klouzání pásu během provozu.

Jak je vidět ze schématu a výkresu, konstrukce brusky je poměrně jednoduchá. Všechny varianty těchto strojů jsou sestaveny podle stejného schématu.

Tip: Při sestavování budoucí brusky je třeba dodržet všechny potřebné rozměry a pečlivě spočítat všechny parametry.

Nyní, když známe návrh, můžeme přejít k montáži.

Proces montáže brusky

K sestavení brusného nástroje jsou zapotřebí následující součásti:

  • Dřevěná deska.
  • Dřevěné špalíky nebo kovové profilové trubky.
  • Kuličková ložiska.
  • Elektrický motor.
  • Gumový pás.
  • Gumový pás.
  • Kovová kladka.
  • Samořezné šrouby, spojovací materiál.
  • Abrazivní.
  • montážní nářadí (vrtačka, úhlová bruska, šroubovák, skládačka atd.).д.).
  • Svářečka (pokud je rám vyroben výhradně z kovu).

Jakmile se rozhodnete pro materiály a pracovní nástroje, můžete začít sestavovat všechny díly a součásti do jednoho mechanismu. Za tímto účelem se sestaví základní rám. Může být kovová (skládá se z kovových trubek) nebo dřevěná (skládá se z dřevěných špalíků a masivního dřeva).

Když je základní rám připraven

Nyní můžete namontovat motor. Výkon motoru musí být alespoň 2.5 kW a nejvýše 3 kW, s otáčkami motoru 1 200 až 1 500 za minutu. Na hřídeli motoru je umístěna řemenice pro řemen. Namontujte motor na jednu stranu rámu. Často se používají z domácích praček.

Na druhé straně

Hřídel s ložisky, na jejíž jedné straně je umístěna řemenice a na druhé straně váleček, na který se obtahuje brusný pás. Hřídel a řemenice motoru musí být umístěny v rovné vodorovné rovině. Mechanismus napínání řemene by měl být umístěn ve stejné oblasti.

Dále z lesa

Z překližky nebo kovu by měl být vyroben stojan, na kterém budou umístěny ostatní válečky a brusný pás. Napínací mechanismus by měl být také na svém místě. Kromě toho musí být k dispozici pracovní lišta, o kterou se brusný pás třepí.

Na základním rámu je obvykle umístěno tlačítko Start. Elektrický obvod stroje musí být uzemněn.

Poté

Jakmile je vše na svém místě, lze stroj poprvé spustit a správně nastavit. Po dokončení nastavení se provede první obrobek a zkontroluje se výsledek. Pokud se vše podaří, znamená to, že jste vše udělali správně.

Pro názornou pomůcku a úplné pochopení postupu montáže si můžete stáhnout instruktážní video.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS