Nůž vlastníma rukama z kotoučové pily

Kotoučová pila na vlastní ruce

Vyrobením nože z kotoučové pily vlastníma rukama můžete získat řezný nástroj, který má mnohem lepší výkonnostní charakteristiky než tovární protějšky. Při výrobě pilového kotouče vlastníma rukama mu dáte přesně takový tvar, který řemeslníkovi nejlépe vyhovuje. Vyrobené nože jsou krásné, ale ne vždy spolehlivé. Neexistuje žádná záruka, že neselžou v nejkritičtějším okamžiku.

Domácí pilový kotouč, pilka na dřevo nebo pilový kotouč na kov vydrží mnoho let bez ohledu na podmínky skladování a používání. Podívejme se, jak vyrobit nůž z kovových dílů vyrobených v továrně, co k tomu potřebujete a čemu byste měli věnovat zvláštní pozornost.

Konstrukční prvky

Podomácku vyrobený stůl kotoučové pily je konstrukčně poměrně jednoduchý. Stroj se skládá z nosného rámu pro motor, převodovky a pracovního stolu s drážkou pro řezný kotouč. konstrukce je vybavena zarážkami pro vedení obrobku a ochrannou mřížkou, která zabraňuje vnikání třísek a zvyšuje bezpečnost práce.

Povinné požadavky na stůl pily:

  • pevná a stabilní konstrukce;
  • Hladký povrch pracovní desky;
  • bezpečně upevněte nůž;
  • ochranný kryt, který chrání obsluhu stroje (stůl);
  • snadný přístup k ovládací jednotce (tlačítka start a stop).

Zařízení musí být instalováno na rámu podepřeném na nohách, nikoli na pevném plechu. To zvyšuje pracovní komfort, i když je stůl pily méně stabilní. základna může být vyrobena z kovu nebo vyztužena kovovými díly pro lepší odolnost. Bezpečnost je zajištěna nejen bezpečnostní zástěnou, ale také držákem nože na spodní (vnitřní) straně. Další požadavky závisí na charakteru práce. pomocné prvky pomáhají přesněji zpracovávat díly, řezat delší desky i silnější kmeny.

Výroba vlastního stolu pily přináší řadu výhod, od úspory nákladů až po možnost přizpůsobit design potřebám řemeslníka. Pokud chcete, můžete některé díly nahradit cenově výhodnějšími, použít zbytky materiálů z oprav nebo stavebních prací. Jedinou nevýhodou kotoučové pily, která je nezávisle namontována na obráběcím stroji, je snížená přesnost polohování obrobků. Tento bod však stále do značné míry závisí na řemeslné zručnosti samotného interpreta.

vlastníma, rukama, kotoučové, pily

Pevná, stabilní konstrukce

Hladký povrch pracovní desky

Bezpečné upevnění disku

Ochrana obsluhy stroje (stůl)

Pravidla pro práci s kovem

Aby byla čepel pevná a pružná, je nutné dodržovat pravidla pro práci s kovem. Jsou to následující:

  • Obrobky nesmí vykazovat žádné viditelné ani skryté poškození. Před výrobou nože je třeba obrobky zkontrolovat a vyrazit. Pevný díl zní hlasitě a vadný díl zní tlumeně.
  • Při navrhování tvaru čepele se vyhněte rohům. V takových místech se může ocel zlomit. Všechny přechody musí být plynulé, bez zubatých hran. Řezy pažby, rukojeti a záštity čepele musí svírat pravý úhel.
  • Při řezání a broušení byste neměli ocel přehřívat. To vede ke snížení pevnosti. Přehřáté ostří je křehké nebo měkké. Během obrábění musí být obrobek neustále chlazen ponořením do kbelíku se studenou vodou.
  • Při výrobě pilového kotouče z pásové pily je třeba mít na paměti, že výrobek již prošel cyklem kalení. Továrně vyráběné pily jsou přizpůsobeny pro práci s nejtvrdšími slitinami. Pokud nůž během soustružení a dokončování nepřehříváte, není třeba jej kalit.

Stopka nože nesmí být příliš tenká. Jedná se o část čepele, která je nejvíce zatížena.

Návod na výrobu dláta krok za krokem

Vytvoření polotovaru nože pro frézu

Prvky pod řezným kotoučem jsou vyrobeny z použitého pilového kotouče. Za tímto účelem se kotouč rozřeže úhlovou bruskou na několik obdélníkových proužků o rozměrech přibližně 20 x 80 mm. Každý pruh je řezákem v budoucnosti.

tvarování hlavních fréz

Každou frézu je třeba vybrousit do požadované konfigurace. Tento proces lze provádět dvěma způsoby: broušením na obráběcím stroji a kováním. Kování je nezbytné pro vytvoření průhybu a soustružení je nezbytné pro vytvoření rovnoměrné konfigurace lopatek.

Ostření

K naostření čepele potřebujete obráběcí stroj s jemným brusným kamenem. Ostření se provádí pod sklonem přibližně 45 stupňů a délka ostřené části je přibližně 20-35 milimetrů, s ohledem na celkovou délku frézy. Samotnou čepel lze brousit ručně nebo na nářadí.

Vytvoření rukojeti pro pohodlné navlékání

Aby bylo používání nástroje mimořádně pohodlné, musí být vyrobena dřevěná rukojeť. Rukojeť se vyrábí speciálním zařízením nebo ručně, hobluje se a poté se brousí smirkovým plátnem.

Spojení čepele s rukojetí

Ocelová čepel je zasazena do rukojeti s dřevěným vzorem. Uvnitř rukojeti se vyvrtá otvor do hloubky 20-30 milimetrů. Čepel je umístěna na vnější straně jednotky a dřevo je vyraženo do dutiny rukojeti.

Všimněte si však, že pro zajištění spolehlivé fixace musí být na špičce ocelového dílu umístěn hrot ve tvaru jehly. Při zatloukání je nutné použít silný látkový potah, aby nedošlo k narušení ostří.

Montáž korunky

K zajištění čepele se používá ocelový pojistný kroužek. Do dřevěné rukojeti je vyřezán speciální obrys, který přesně odpovídá velikosti prstenu. Poté se nit odstřihne a na vyrobenou nit se připevní samotný obvodový kroužek. Dřevěná rukojeť by proto měla být ze všech stran stlačená a čepel pevně uchycená v „těle“ výrobku.

Odpočinek

Poté je třeba ostří temperovat. Nejprve jsem smirkovým papírem očistil zbytky po vytvrzení. Nastavil jsem teplotu v troubě na 190 stupňů Celsia a vložil do ní nůž na 1 hodinu. Po další hodině jsem troubu vypnul a nechal lopatku vychladnout na pokojovou teplotu, aniž bych otevřel dvířka trouby. Na čepeli je vidět světlý nebo bronzový odlitek, který vzniká po kalení. Poté jsem čepel obrousil brusným papírem zrnitosti P220 a poté přešel na P400. Na posledním obrázku jsem použil brusný papír P400, který jsem omotal kolem tyče. Řežu od dříku ke špičce pouze jedním směrem. Díky této úpravě je povrch homogenní.

pilové kotouče vlastníma rukama

V tomto článku vám ukážu, jak si vlastnoručně vyrobit nůž ze staré kotoučové pily. Hlavní věc pro nůž. dobrý kov. K tomu použijeme starý dobrý pilový kotouč. Materiál je dostatečně spolehlivý, vydrží vysoké zatížení, nepraská. Co ještě potřebujeme??

Poté vytvoříme šablonu čepele a obkreslíme ji na kov. Vyřízli jsme budoucí čepel. Samotné ostří na fréze naostřete podle obrázku.

Začněme s procesem zpevňování. Za tímto účelem rozděláme oheň v pekáči. Dosáhneme maximální teploty, přidáme dřevěné uhlí. Poté čepel ponecháme v teple po dobu asi jedné hodiny. Poté ponoříme roztavenou čepel do vody (speciálně připravené nádoby).

Dále musíme vyrobit rukojeť, vyříznout střed kovu na držáku pro lepší upevnění.

Poté pomocí smirkového papíru a dalších nástrojů (frézy atd.) vytvoříme šablonu čepele.д.) Vytvarujte normální dřevěnou rukojeť nože.

Pomocí řezačky můžete také vytvořit další ornament.

To je vše. Také bylo vyrobeno speciální kožené pouzdro, ale o tom až příště. Několik fotografií hotového výrobku.

Možnosti výroby nože

Vlastnoručně vyrobený nůž může být vyroben z různých kovových částí, které již nejsou vhodné pro zamýšlené použití, protože se dostaly do havarijního stavu.

Z opotřebovaných ojnic motocyklů lze vyrobit sadu čepelí různých délek, páčivé klíče s odlomeným jedním koncem, berle používané při pokládání kolejnic, kotouče kotoučových pil různých tlouštěk a průměrů a poškozené pilové listy z kyvadlových pil.

Pokud máte určitou zručnost v kovářství, můžete si vyrobit nůž z takových materiálů, jako je silné kovové lano nebo řetězy z domácích spotřebičů. V tomto případě je výbornou volbou motorová pila. Jeho řetěz má dobrou odolnost, vytvoří nůž podobný damaškové čepeli.

Pokud má okružní pila velký průměr kotouče a minimální poškození, mohou stačit dva domácí kotouče. Čepele jsou vyrobeny z velmi pevného kovu, protože pila byla původně navržena pro dlouhodobé řezání řetězovou pilou.

Vlastnosti pilového kotouče

Mechanickou pilu lze použít k výrobě ostří, a to téměř za jakýchkoli podmínek. I když je zchátralý a zrezivělý, je stále vhodný pro stavbu svépomocí. Výrobek má spoustu výhod:

  • nůž bude vyroben na míru, takže bude jedinečný a dobře padne do ruky;
  • Široký výběr materiálu na délku i na šířku;
  • nemusí být tvrzené;
  • Z jedné čepele můžete vyrobit několik nožů;
  • Taková čepel bude v cenovém rozmezí 100 a výše, lepší než „čínské“ za 30-40.

Je to opravdu. Poté, co jste strávili málo času, v závislosti na zkušenostech, získáte výrobek s dobrými řeznými vlastnostmi doslova za babku. Při výrobě ho nepřehřívejte a získáte skvělý nůž.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS