Co lze vyřezat ze dřeva pro začátečníky

Navrhování stylového nábytku

Rekonstrukci obytných prostor je věnována velká péče. V současné době je řezbářství velmi populární. Můžete si vyzvednout takovou techniku výroby jednotlivých položek, kterou může provádět začínající mistr.

Řezbářství umožňuje zdobení v sofistikovaném stylu. Malovat lze jakýkoli předmět z přírodního materiálu. Můžete si nakreslit vlastní šperky.

Tato technika se používá poměrně často:

Můžete si samostatně nakreslit náčrtek budoucího obrobku. Toto řešení vám umožní ukázat svou představivost. Pokud s kreativitou teprve začínáte, je vhodné věnovat pozornost jednodušším modelům.

Pokud techniku ovládáte profesionálně, jsou možnosti téměř neomezené. Ručně vyrobenými předměty můžete kompletně vybavit jakoukoli místnost.

Technika průchozího řezání

Odborníci se domnívají, že pro vytvoření průchozí řezby je nutné použít sofistikované vybavení. Ořezávání prvků z tenkého řeziva nebo překližky vyžaduje velkou zručnost.

Skutečnost, že jakýkoli prudký pohyb může zkazit celou kompozici.

  • Existuje několik typů řezbářství. V některých aplikacích mohou drážky zůstat ploché, zatímco v jiných jsou vyvýšené nebo vypouklé. Různé šířky a délky sekáčů pomáhají kontrolovat hloubku a velikost zářezu.
  • Moderní nástroje umožňují řemeslníkům vyrábět složité komponenty bez velké námahy. Před více než 30 lety se pro výrobu vzorů používala technika vrtání. K tomuto účelu zvolili vrták. Díky tomu bylo možné dosáhnout slotů různých velikostí.

Dnešní práce začíná výrobou děr. Lze použít speciální vrtačku, která je dodávána s různými vrtáky.

Skládačky lze ořezávat elektrickou skládačkou. Někteří řemeslníci dávají přednost práci s nožem, dlátem a jemným pilníkem. Nástup elektrického nářadí umožňuje zkrátit dobu práce.

Příprava na tvorbu dřevěných figurek

Jakmile je myšlenka zformována a je nashromážděno dostatečné množství materiálu, je čas vytvořit náčrt.

vyřezat, dřeva, začátečníky

Pokud je spolu s postavou zvířete nebo ptáka vytvořena celá kompozice, je třeba ji také detailně nakreslit. Chcete-li vyřezat složitý tvar, je vhodné si jej prohlédnout ze všech stran. Přeneste náčrt na pauzovací papír a poté na dřevo.

V přípravné fázi zkušení řezbáři důrazně doporučují nezačínat s prací na dřevě ihned. Nejdříve si vyrobte model z hlíny nebo plastelíny. Pečlivě vyměřený a promyšlený model pomáhá vyhnout se chybám a práce může být provedena mnohem rychleji a kvalitněji.

Nástroje pro řezbářství

Ačkoli můžete vyřezávat dřevo jakýmkoli ostrým předmětem pomocí specializovaných nástrojů, je mnohem snazší a příjemnější vyrobit si krásnou figurku vlastníma rukama. Potřebujete následující řezbářské nástroje:

  • Fréza. Nůž s krátkou zkosenou čepelí. V závislosti na šířce břitu existuje mnoho různých aplikací. Například sekeromlat používaný k hrubému opracování dřeva. Dláta se štíhlým ostřím do 16 mm jsou ideální pro těžko přístupná místa a pro sekání malých předmětů.
  • Bogorodský nůž. Vhodné pro téměř všechny typy prací od hrubování až po jemné opracování detailů. Ideální pro sochařskou řezbu.
  • Shoal knife. Pro řemeslníky téměř univerzální nůž. Čepel rámu je krátká a zkosená. Většinou se používá k vytvoření vyřezávaného vzoru na rovném povrchu.
  • Zakřivená dláta. Používají se k vyřezávání pozadí a mají šířku břitu od 5 do 10 mm.
  • Půlkruhová, plochá a hranatá dláta. Používá se pro hrubé přibíjení, konkávní detaily a prohlubně na pracovních plochách.

K výrobě dřevěných figurek budete potřebovat také následující nástroje:

Výběr dřeva

Řezbářské práce vlastníma rukama lze provádět téměř z jakéhokoli druhu dřeva. Špalků, lepených prken, polen, neobvykle tvarovaných větví, klestí apod. Kořeny stromů se hodí například k výrobě soch zvířat. A z rozvětvených kmenů jsou vynikající dřevěné sochy koček. Hlavní je, aby byl materiál dobře vysušený a bez prasklin, hniloby a poškození hmyzem.

Zkušenosti s efektivním používáním tohoto materiálu jsou vhodné pro výuku v následujících měkkých dřevinách:

Tyto druhy dřeva se snadno řežou a netupí nástroje. Existují i jiné varianty materiálu, ale jejich vyřezávání a opracování je obtížnější:

  • Dub. Velmi pevné a dekorativní, ale kvůli vysoké hustotě dřeva obtížně opracovatelné.
  • Maple. Má pevnou strukturu a je odolný proti třískám. Z javoru lze vyrobit drobné ornamenty a detaily.
  • Pine. Má výrazný krásný vzor, ale je náchylný k třískám.
  • Smrk. Méně náchylné k řezání než borovice, ale s homogennější strukturou.
  • Birch. Má hrbolatou strukturu, ale dobrý dekorativní efekt, dokonale se leští a přebarvuje.

Proces vyřezávání

Pro výrobu ručně vyřezávaných figurek je třeba zajistit pohodlné pracovní prostředí. Výška stolu musí být pohodlná a osvětlení správné. Pro zajištění pracovního procesu je lepší upevnit obrobek na pracovní stůl.

Hrubování a hrubování základního tvaru

Hotový náčrt přenesený na dřevěné obrobky. Nemusíte přenášet všechny detaily návrhu. Největší plochy, které nelze vyřezat, se odříznou. Ne všechny části je nutné odřezat, abyste mohli lépe držet dekorace. Ostatní plochy se odřezávají až po téměř dokončení sošky.

  • Hrubování. Pomocí pilky na železo nebo sekery nařežete kus do obecného geometrického tvaru, který se brzy stane figurkou kočky, sovy, opice nebo jiného zvířete.
  • Čtyřstranný výstup. Vystřihněte obrysy postavy na čtyřech stranách: boční, čelní a zadní. V této fázi se zvýrazní vyčnívající části figurky. Používejte dláta se širokou čepelí.
  • Zaoblení na osmi stranách. Na základě čtvercových obrysů obrobku odřízneme jeho rohy s ohledem na reliéf figurky. Občas zkontrolujte obrys a nakreslete další čáry obyčejnou tužkou, která se méně barví a neproniká do struktury dřeva. V této fázi se také dokončuje poloha figurky a její dynamika. Již nyní je patrný autorův záměr, ačkoli na zaoblení a detaily je ještě brzy. Je lepší používat užší dláta a sekáče (jigový a bogorodový nůž).

Dokončovací práce

Po vyřezání základních obrysů se vytvoří zaoblené hrany a doplní drobné detaily, ornamenty a reliéfy. Používají se různá dláta, dláta s kopinatou hlavou. Pokud musíte na obrobek kreslit, dělejte to opatrně, jinak se dřevěné povrchy později hůře čistí.

Dokončovací práce vyžadují přesnost, takže řezný nástroj musí být neustále broušen. Čepele se brousí speciálními kameny nebo brusným papírem s maximální velikostí zrna. Poté se nástroje opatří koženým řemínkem a chromovou pastou.

Řezba s detailní povrchovou úpravou se provádí následovně:

  • Na hrubý obrobek se nakreslí čáry vzoru.
  • Okraje figurek se nařezávají nožem do požadované hloubky.
  • Řezba se provádí postupným vybíráním dřeva dlátem nebo frézou.
  • Hrubé hrany a rohy jsou vyhlazeny.
  • Drážky jsou pečlivě tvarované. Nejprve se proříznou, pak se přesněji vytvarují okraje.
  • Pokud má tvar průchozí drážky, vyvrtají se a zvětší pomocí vrtačky a poté se vytvarují pomocí fréz.
  • Na hladkém povrchu figurky se vytvoří řezba, která vytváří opakující se reliéf (vrubování, řezba).

Dřevo

Pro dosažení lepšího výsledku a usnadnění řezbářského procesu je vhodné nejprve vybrat správné dřevo. Každý druh dřeva má své zvláštní vlastnosti, které mohou být pro konkrétní řezbářský vzor přínosem:

  • Tvrdé dřevo vybírají profesionálové s rozsáhlými zkušenostmi. Vytváření vzorů na takovém dřevě je obtížné, ale výsledek stojí za námahu.
  • Nejtvrdší dřeviny jsou velmi obtížně zpracovatelné i pro odborníky. Tato varianta se obvykle volí jako poslední možnost, pokud výrobek musí mít vysoké estetické vlastnosti.
  • Měkké lipové, borové nebo olšové dřevo je pro začátečníky výborným základem. S materiálem se snadno pracuje. I bez velkého úsilí je vyřezávání prvků hladké a přesné.

Vápno je nejoblíbenějším typem dřeva i mezi profesionály. Dřevěná vlákna vytvářejí na obrobku krásný vzor a obrobek se přitom neštěpí. Práce s borovicí se může zkomplikovat, pokud se vlákna pod dlátem štěpí. Nejlepší volbou je osika.

vyřezat, dřeva, začátečníky

Ostření v detailu

Jakmile je forma v ruce, jsou náčrtek a tužka opět užitečné. Vzor se nyní musí vyrazit na předem připravený kámen. Zde začíná řezbářské umění. Každý řemeslník si před zahájením práce nabrousí všechny nástroje. Broušení probíhá pod dohledem mistra. Obě strany čepele přebruste na smirkovém kotouči. Při broušení se čepel ponoří do vody, nechá se vychladnout, pak se vyndá a broušení pokračuje s kapkou vody na špičce čepele. Je třeba ji pečlivě sledovat, protože když se odpaří, znamená to, že je čas vrátit lopatku do vody.

Povrchová úprava ostří se pak provádí na diamantovém nebo korundovém kotouči, přičemž hřídel se otáčí v opačném směru než nástroj. Nakonec je třeba hrot narovnat pomocí plstěného nebo koženého kolečka potřeného pastou GOI. Jak můžete vidět na fotografiích v tomto článku, dřevěné figurky s vlastníma rukama lze zpracovat jak nožem, tak celou sadou nástrojů. Z výkresu se vyřízne obrys podstavce postavy, který se poté dokreslí dláty a ostatními frézami.

Dřevoobráběcí nástroje, řezné polotovary

Když se je naučíte používat k provádění jednoduchých prvků, chcete se zdokonalit, pak si můžete koupit nástroje na zpracování dřeva, jako je tato sada.

Nástrojů může být více, ale tolik jich potřebují jen profesionální řezbáři, kteří mají složitou práci.

Podívejte se, jaké typy zářezů můžete vytvořit pomocí různých velikostí půlkruhových fréz, ostrých hran.

    Zvažte frézy používané k ručnímu soustružení dřeva. Kromě půlkruhového existuje také plochý úkos, úhlový úkos, úkos, šikmý úkos, úhlový úkos atd. Д.

Výběr motivu

Dřevěné sochy existují již od helénistické a římské éry. Ve středověku se toto umění stalo všudypřítomným; vyřezávané dřevěné postavy zdobily chrámy a paláce, pečlivě vyřezávaná a pozlacená bohyně byla vztyčena na přídi plachetnice.

Sochařství ve dřevě dnes nabízí působivou škálu stylistických stylů. Japonské netsuke, rozmarné africké sošky a figurky zdobí venkovské interiéry, chaty a Art-DEKO. Množství shromážděných nápadů může být pro majitele domu zdrojem inspirace při rozhodování o zkrášlení zahrady. Sochy ze dřeva, vhodné pro vlastní výrobu, se podmíněně dělí na tři druhy:

  • Zahradničení. Zahrada je místem, kde chcete odpočívat a komunikovat s přírodou, a trojrozměrná figurka je pro tuto příležitost jako stvořená. Velmi často se pro výzdobu zahrady volí obrazy zvířat, skutečných i pohádkových.
  • Socha pro domov. Dřevěné umělecké předměty mohou ukázat vkus a vnitřní svět svých majitelů; musí koncepčně ladit s designem interiéru.
  • Figurky pro děti. Oblíbené jako dokonalá učební pomůcka pro děti od 6 měsíců: jsou šetrné k životnímu prostředí, podněcují představivost a hmat.

Z jednoduché překližky lze vyrobit zajímavé a užitečné řemeslné výrobky na chalupu:

  • Krmítko pro ptáky. Užitečný doplněk, zejména pokud jsou v domě děti. Plán můžete snadno najít na internetu. Má střechu, podnos, podpěry a boční lišty, které zabraňují vysypání jídla na zem.
  • Původní záhon jako malířská paleta. Skutečný amatérský pěstitel květin takový záhon neodmítne.
  • Modely velkých zvířat (kráva, jelen). Také praktické, např. K držení květinového koryta.
  • Malé kreslené obrázky králíčků, pejsků, koťátek vypadají u záhonu nebo vedle keře obzvlášť zábavně.
  • Obrázky ptáků. Mohou být jakékoli velikosti: čáp nebo kohout pod stromem, datel na plotě nebo na kmeni.
  • Rozměrná řemesla. Skládají se z několika částí, které jsou spojeny samořeznými šrouby a vypadají obzvláště atraktivně.

Když začíná kreativita

Pokud se někdo zajímá o řezbářství, ukazuje to, že má tvůrčí sklony. Jakmile se naučíte vyřezávat geometrické vzory, nekončí to. Dřevo je poddajný materiál a umožňuje experimentovat. Při tvorbě náčrtů budoucích mistrovských děl je však třeba vzít v úvahu, že různé druhy dřeva jsou odlišné.

vyřezat, dřeva, začátečníky

Stejný směr vláken má samozřejmě i lipové, březové nebo bukové dřevo. Tyto druhy dřeva se však vyznačují tvrdostí. Začátečníkům se doporučuje používat lípu a teprve poté přejít ke zpracování břízy a dalších tvrdých dřevin. V průběhu práce se ukazuje, že ne vždy jsou vhodné stejné pracovní techniky. Každý strom vyžaduje individuální přístup. V tomto okamžiku začíná začátečník o procesu přemýšlet samostatně a kreativně. Řezbář si při tvorbě svých kompozic uvědomuje, že tento proces je radostí.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS