jak vyříznout okno v cihlové zdi. Jak vyrobit nadpraží

Okenní otvor v cihlové zdi

Technologicky jednodušší varianta. Nejprve určete délku nadpraží nad dveřním otvorem. Pak vypočítejte možnou šířku prodloužení nadpraží. Nadpraží musí být ve zdivu podepřeno nejméně 500 mm. Pokud tuto podmínku nelze splnit, je třeba nejprve vyříznout svislou drážku podél strany stěny, která má být rozšířena. Poté se do drážky nainstaluje svislá podpěra (kanál), která musí těsně přiléhat ke spodní hraně nadpraží. Stejným způsobem připevněte svislou podpěru na druhé straně stěny. Utáhněte nebo svařte je k sobě. Teprve poté začněte vrtat a řezat stěnu, abyste zvětšili otvor.

Práce při otevírání dveří je fyzicky náročná a velmi prašná. Samostatné provádění se doporučuje pouze u nenosných (mezipokojových) stěn z cihel nebo tvárnic.

Při vytváření otvoru v základech a suterénu je třeba zohlednit blízkost půdy. Více informací se dozvíte v tomto článku: jak vytvořit otvor v základech.

Další chyby při instalaci

Stavební proces nesmí narušit pevnost zděných stěn. Uspořádání okenních otvorů předpokládá montáž podstavce v horní části okna. K tomu se používají vaznice. nosné prvky z pevných materiálů. Taková základna je připevněna k příčkám. Průvlaky zvyšují odolnost konstrukce vůči mechanickému zatížení. Základnu lze položit několika způsoby:

  • Kanál. lineární profil z kovu. Velikost nadpraží se volí podle stavebních předpisů. Takové překlady bezpečně zpevňují konstrukci. Hlavní nevýhoda. nepohodlná instalace. Délka každého kovového prvku musí přesahovat šířku otvoru nejméně o 30 cm.
  • Kolena. kovové překlady ve tvaru L. Lze jej rychle nainstalovat. Mínus. nevhodné pro široká okna. Kovové vazníky je vždy nutné natřít ochranným prostředkem.
  • Betonové překlady si můžete vyrobit sami nebo si zakoupit prefabrikované prvky. V druhém případě se montuje hotový prvek, který navazuje na zdivo najednou. Průvlaky zpevňují konstrukci a jsou vhodné pro okna různých šířek. Nevýhodou je vysoká hmotnost výrobku.

U nestandardních oken lze betonové nadpraží vyrobit svépomocí. Proces se skládá z několika fází:

Jak vytvořit otvor ve zdi vlastníma rukama

Dnes budeme hovořit o otevírání stěn vlastníma rukama. Zdálo by se, že jde o jednoduchou záležitost, ale když se s tímto problémem setkáte, musíte přemýšlet, jak to udělat správně a jaké nástroje zvolit. Proto jsem se rozhodl, že tento článek bude pro někoho užitečný, a věnuji se tomuto tématu. Odpovím v něm na řadu otázek, které vyvstanou těsně před průnikem a některé i po něm.

Toto téma je poměrně široké, protože před vytvořením otvoru ve zdi je třeba rozhodnout o formě a způsobu provedení? A to je samostatné téma. Podrobně se o tom všem dočtete v následujícím článku.

Pokud z nějakého důvodu potřebujete udělat ve zdi otvor pro okno nebo dveře, v tomto článku se dozvíte, jak na to. Nejprve je třeba určit místo, kde bude okno umístěno, jeho rozměry.

A pak si na stěnu udělejte přesnou značku. kopii okna nebo dveří. S rezervou o 5 až 6 centimetrů větší, než je samotné nadpraží. Počítejte s tím, že nad otvorem bude betonové nadpraží.

Jeho délka musí být o 30-40 cm větší než šířka samotného otvoru. Horní hranice výšky okenního rámu je ve spodní části nadpraží. Pamatujte na to při označování.

Dále budete potřebovat dva dostatečně dlouhé překlady o průřezu 20 × 10 cm, plochou tyč o průměru 15-20 mm a délce 60 cm, velké dláto, těžké kladivo.

To v případě, že nemáte nadpraží a musíte práci provést postaru. Začněte vydlabáním rohů značek plochým vrtákem. To usnadní práci.

Poté je třeba nainstalovat překlady.

Ty budou fungovat jako kotvy a zabrání zborcení nežádoucí části stěny. Pro ně je třeba vyrazit otvory na okrajích otvoru. Pak pomocí dláta udělejte zářez a jděte hlouběji.

Přebytečnou vodorovnou vrstvu cihel můžete vybourat, aby se s ní lépe pracovalo. Vyřízněte vodorovnou mezeru po celé délce nadpraží, hlubokou více než 20 cm, a namontujte ji. Na něj naneste maltu pod okraj nadpraží.

Ve spodní části musíme vložit malé dřevěné vložky, aby nadpraží drželo na svém místě. Totéž proveďte na opačné straně stěny.Poté můžete pokračovat v práci. Nyní konečně prolomíme zeď a rozšíříme otvor.

Postup další práce je stejný. Cihly se musí odstranit shora, zpod nadpraží. Udělejte si zásobu dřevěných distančních podložek.

Jak vytvořit dveřní otvor (oblouk) v cihlové zdi vlastníma rukama.

Velmi často se stává, že dispozice bytu není zcela vhodná pro lidské bydlení.

Někdy je třeba ve stěně vybudovat další otvory (oblouky), aby byt získal originální vzhled.

Ale jak například profesionálně vytvořit otvor v cihlové zdi, aby nic nespadlo a nemuselo se později zabývat velkými opravami?? O tom je tento článek.

Pracujte opatrně. Nesprávně provedené otvory mohou narušit rámy dveří, okna, stěny a (což je nejhorší) narušit konstrukci domu!Nejprve je třeba zjistit, jaký je účel otevření?

Různé otvory vyžadují různá řešení. Otvor pro nové dveře musí být o 10 mm větší než rám dveří a o 6 mm vyšší. Toto je ideální výpočet.

U okna je třeba vytvořit podobné odsazení. Mistrům se doporučuje upravit otvor tak, aby se kryl s linií cementového zdiva.Malé otvory kolem 0.9 m nepotřebují dočasné podpěry. Cihly v těchto otvorech unesou vlastní váhu.

Vytváření rozsáhlých otvorů je třeba věnovat maximální pozornost. Podívejme se blíže na to, jak vytvořit otvor v cihlové zdi.

Krok 1

Pomocí velkého trojúhelníku označte body (otvory a nadpraží) navrhovaného otvoru. Pokud děláte otvor ve venkovní stěně, je nejlepší jej označit zvenčí. Pokud je na stěně omítka nebo vápenné nátěry, nezapomeňte je z rohů budoucího otvoru odstranit.

To vám pomůže umístit zdivo do správné výšky.

Nezapomeňte, že horní hrana nadpraží by měla být ve spodní řadě zdiva. Vyznačte polohu nadpraží na stěně perem. Poté přidejte 15 cm na každý konec nadpraží, abyste ho stabilizovali pomocí podpěr.

Krok 2

Nastavitelné sloupky je nejlépe umístit 60-90 cm od stěny. Na tyto podpěry položte dřevěné prkno, aby se tlak rozložil. Přesahy posuňte nahoru, dokud nebudou přiléhat ke stropu.

Krok 3

Označte na něm polohu trámů ve vzdálenosti 20 cm (nebo ještě lépe, zaměřte se na výšku dvou cihel nad nosným trámem a 15 cm do středu od jeho konců). Vrtáním do zdi přeneste značky čepů na druhou stranu. Použijte dláto, pevné kladivo.

Práce musí být provedeny na obou stranách stěny.

Otvory je lepší udělat obdélníkové, aby se do nich daly bez překážek zasunout hmoždinky. Kolíky jsou vyrobeny ze dřeva, velikost 7.5 x 10 cm a připravte je tak dlouhé, aby překrývaly každou stranu stěny o 60 cm. Musí být osazeny proti zdivu, proto se klenby před osazením čepů očistí od cementu.

Krok 4

Vložte šrouby do průchozích otvorů. Musí čelit oběma stranám stejně.

Čepy (výstupky) musí být na obou stranách podepřeny nastavitelnými nožičkami.

Jak nainstalovat nadpraží změnou parametrů otevírání?

Často narazíte na velmi malé otvory, které se později zvětší. Někdy je pro výrobu dveří nutné vybourat několikavrstvou zeď, např. cihlovou zeď. Zesílení se pak provádí ve dvou krocích: v nosné konstrukci a v cihle. Samostatná práce je obtížná a většinou je nutné zakoupit lišty. Ale můžete si je vyrobit vlastníma rukama.

Existuje několik druhů nadpraží:

  • Nosníky podpírající vodorovné podpěry.
  • Konstrukce, které mají pouze zdivo nahoře.
  • Vnitřní lehké nosníky.
  • Konstrukce vybavené policemi pro horní břemena, tzv. příčníky.

V závislosti na tom, ve které místnosti budou budoucí dveře, je vhodné začít právě zde. U obkladů se upevnění provede pomocí rohové lišty. Musí být větší než 80 mm. Upevněte jej tak, aby nebyl viditelný ve zdivu bývalého okenního otvoru. Při demontáži dbejte na to, aby parametry zůstaly stejně rovnoměrné a symetrické jako dříve. Rohový díl musí těsně přiléhat k 1/4 rozměru okna 50 mm.

Existují 2 typy výrobků v závislosti na jejich instalaci do původního okenního otvoru. Někdy se nadpraží odlévá přímo, jindy se montuje dodatečně. První typ je vhodnější a levnější při konstrukci. Díky tomu se cena dveří vejde do rozpočtu bez jakýchkoli nákladů, protože nemusíte konstrukci přemisťovat speciálním jeřábem.

Nyní zhotovte bednění z dřevěných prken o tloušťce 20 mm. Spojte je pomocí samořezných šroubů. Na rám položte vodorovnou řadu prken podle velikosti vyříznutého okna a na ni umístěte výztuhu. Druhým krokem je zatlučení svislé řady desek pomocí šroubů.

Dokončovací úpravy

Výztuž je třeba svázat drátěnými vlákny. V tomto případě nemusí řemeslník desky svařovat. A pro zajištění stability použijte podepření, protože bude muset vydržet beton.

V prostoru po lícovém zdivu a nadpraží je důležité zajistit. Minerální vlna o tloušťce 1 dm bude mít velkou službu. A na něm bude vrstva betonu.

Okno směřuje do ulice, takže při přestavbě je třeba maximálně chránit před chladem.

Na vrstvu vaty je vhodné položit cihly a poté nastříkat montážní pěnu, aby se zabránilo průvanu mezerami ve dveřích. Dnes je možné použít k izolaci 3 cm silný pěnový polystyren.

K přípravě betonu pro dveře potřebujete písek, cement a drcený kámen. Zalití betonu s výztuží. Za tímto účelem ji ponořte do malty. Poté se bednění obvykle nechá jeden den stát, než se odstraní.

vyříznout, okno, cihlové, vyrobit, nadpraží

Nezapomeňte, že na okně může být zbytek barvy nebo omítky. Pak je třeba místo okna vložit rám dveří. K přišroubování použijte šrouby nebo hmoždinky. Předtím se však pomocí vodováhy ujistěte, že je vše v rovině. Vyplňte případný další prostor instalační pěnou.

Pokud vás tedy stávající půdorys vašeho bytu nebo domu nudí, pusťte se do jeho přestavby. S určitými dovednostmi při manipulaci s některými stavebními stroji to lze snadno zvládnout bez pomoci.

Zní to jako klišé, ale lidé mají různý vkus. Někdo rád sjednotí vše pod jedním vysokým stropem a funkční hranice pouze barvami nebo ohraničí nábytkem, jiný dává přednost stěnám mezi místnostmi s povinnými dveřmi a téměř zámky na každé z nich.

Proč to všechno, když se jedná o vyřezávání oken ve zdi? Problém s prořezáním nového okna nebo dveří však nejčastěji nastává, když noví majitelé provádějí přestavbu.

A ještě ke krájení

I když je snazší plánovat takové věci předem.

Samotný proces, ačkoli se zdá být jednoduchý, není tak jednoduchý. Jde o to, že mnoho budov stojí již mnoho let a komponenty, z nichž je budova vyrobena, jsou funkční a vyzrálé. Jakékoli nešetrné zacházení může vést nejen k vytěžení materiálu, ale také ke zřícení stěny.

Proto budeme vše dělat velmi pečlivě. Nejprve shromáždíme materiál, nástroje a zařízení.

  • K dispozici jsou všechny vodováhy: stavební jednoduchá a vodováha (vodováha je povinná u starých domů, kde může být v důsledku smršťování zdiva úroveň zdiva daleko od vodorovné), ideálně laserová vodováha, olovnice;
  • Celá zednická souprava (hladítko, zednická lžíce, míchací nástavec pro přípravu pracovních směsí);
  • měřicí nástroje (svinovací metr, velký čtverec, skládací metr);
  • Kladivo, několik druhů dlát, škrabky, pokud jsou k dispozici;
  • Peorátor a úhlová bruska s kamenným kotoučem (úhlová bruska by měla být profesionální s velkým kotoučem), vrtáky pro průchozí vrtání do zdi s pobeditovými nebo diamantovými hroty;
  • Podpěry pro upevnění svorníků a samotných svorníků a desky o tloušťce nejméně 50 mm pro jednoúrovňové vyrovnání podpěr.

Na vědomí! Takto láskyplně nazývané šrouby mají velmi daleko k tomu, jak si je představujeme v každodenním životě. Ve skutečnosti se jedná o poměrně silné nosníky, jejichž hlavním účelem je vytvořit nosnou konstrukci pro zeď, aby se zabránilo jejímu zničení v době výkopu materiálu pro okno.

Proces přípravy je důležitý

Čištění stěny a vytyčování vody.

V tomto procesu je několik důležitých kroků:

  • Prvním krokem je kompletní odstranění tapet, omítek a dalších omítek z cihlové zdi;
  • Druhým krokem je vyznačení místa pro okno, okenní desky a míst pro vyvedení svorníků.
  • Pomocí kladiva a dláta je třeba očistit všechny vrstvy omítky z cihlové zdi v oblasti navrhovaného okna, přičemž je třeba počítat s dalšími nejméně 15 cm po obvodu navrhovaného okna. Rovněž je třeba uvolnit prostor pro podlahové nosníky a výše zmíněné svorníky.

Poznámka! Ve fázi čištění stěn je třeba myslet na velikost okna v cihlovém domě. Obvykle se rozměry oken v soukromých cihlových domech objednávají podle šablony, všechny jsou stejné, takže v tomto případě nebude žádný problém. Velikost oken v cihlovém domě může být několik typů, ale vzhledem k tomu, že stěny jsou nosné, je získání povolení k instalaci dalšího okna poměrně obtížné a téměř nereálné. Otázku velikosti oken ve zdivu lze proto posuzovat pouze v souvislosti s výměnou dřevěných oken za plastová.

  • Ve druhé fázi přípravy se vyznačí skutečná poloha okna, podlahových nosníků a svorníků. Zde se také kontrolují a případně přemisťují elektrické rozvody a posuzuje se možnost a nutnost instalace otopných těles. Zvláštní pozornost byste měli věnovat také zdivu, a pokud má zkosený vzhled, může to znamenat, že budova v tomto místě maximálně smršťuje a uspořádání okenní dutiny v této oblasti nemusí být praktické.

Tip! Při vyznačování na stěně nezapomeňte, že pokud sendvičový systém otevíráte, je třeba myslet také na další izolaci nebo alespoň na utěsnění spár. Jinými slovy, je třeba počítat se zvětšením okenního otvoru o šířku tepelné přestávky. Při plánování prostoru pro nadpraží nezapomeňte, že samotná konstrukce musí zasahovat minimálně o 15 mm dovnitř.20 cm od otvoru do materiálu.

Práce na stěně

Nyní přejděte k práci přímo na stěně.

V takovém případě postupujte krok za krokem:

  • vrtání otvorů do cihlové zdi, aby spodní část zdiva spočívala na dřevěném trámu (někdy se mezi trám a cihlu umísťují kovové konzoly). Cihly se pečlivě otlučou kladivem a dlátem, aby vznikly čtvercové zářezy. Práce probíhají jak vně budovy, tak uvnitř, kde je možnost, je cihla rozřezána úhlovou bruskou, kde tato možnost není, je tělo cihly vyvrtáno a následně vyraženo kladivem a dlátem na požadovaný rozměr;
  • Poté se instalují tzv. čepy. V tomto případě se do tunelů vkládají trámy, které se posunují nahoru pomocí sloupků, jež jsou následně připevněny k dřevěným plošinám. Při umísťování této konstrukce je třeba vzít v úvahu, že vzdálenost sloupků od stěny musí být nejméně 60 cm, všechny se vyrovnají a teprve potom se připevní ke sloupkům a sloupky k plošinám pomocí hřebíků ve speciálních upevňovacích otvorech;
  • Nyní je třeba připravit místo pro podlahový nosník. V tomto případě jsou použitelné dvě techniky:
  • Jednodušší řešení s použitím dvou kanálů;
  • Složitější spojení pomocí kombinovaného nadpraží.
  • První technika spočívá v rozebrání zdiva s ohledem na předchozí doporučení pod kanály, které jsou zasazeny do žeber. V tomto případě je cihla odstraněna z vnější i vnitřní strany. Do samotného kanálu se vyvrtá ne méně než 5 otvorů, aby se oba kusy mohly spojit pomocí šroubů. Stejné otvory se vyvrtají do zbývající vrstvy cihel. Poté se kanály přišroubují. Toto spojení bude dostatečně pevné a trvanlivé. Upevnění kanálů ve stěně lze provést pomocí cementové malty, kterou lze použít k vybudování stěny ve spárách, můžete nalít pěnobeton, což bude poněkud jednodušší. Veškeré další práce lze provádět až po úplném dokončení kanálů a vytvrzení odlitku;
  • Druhá technika je složitější, protože zahrnuje instalaci železobetonové konstrukce a kovového úhelníku. Železobetonová konstrukce může být prefabrikovaná i vyrobená svépomocí s použitím výztuže a cementu. Jediné, na co je třeba dbát, je, že struktura musí být připravena předem. Výkop se nepřipravuje stejným způsobem jako u kanálů, cementový nosník je umístěn blíže k vnitřní vrstvě a kovový úhelník je veden směrem ven, zatímco samotný roh přechází do nosníku a vytváří výklenek. Protože se deska skládá z různých prvků, položí se na ni vodotěsná zábrana a na úhelník se pak může položit izolace nebo dekorativní obkladové cihly. Tento kombinovaný nosník můžete utěsnit stejným způsobem jako kanál. cementovou maltou. Když malta ztuhne a příčka je v klidu, je připravena k dalším pracím.

Jak vytvořit otvor v cihlové zdi

Situace, kdy je nutné udělat otvor ve stěně, nastává poměrně zřídka. Většinou se to stává, když obyvatele domu nebo bytu nudí jeho dispozice. Většina stěnových otvorů je přidělena při plánování budovy. Pokud však takový problém nastane, je třeba jej promyslet. Zednické práce může provádět kdokoli; je důležité dodržovat určitá pravidla. Tím se zabrání vzniku prasklin ve stěně a dalším nepříjemným následkům. Nesprávné proříznutí otvoru vede nejčastěji k deformaci stěny, ve výjimečných případech k poškození celé konstrukce.

Pro vytvoření otvoru ve stěně je nutné ji správně demontovat. K tomu jsou nutné následující typy stěn a druhy zdiva.

Zdivo může být následujícího typu:

V prvním případě se cihly kladou lžící směrem ven. Ve druhém a třetím případě se zdivo střídá: jedna řada s lžící směrem ven, druhá s perem a drážkou. U studnového zdiva má stěna dvě řady zdiva, které tvoří jakousi studnu. Tento prostor musí být vyplněn sutí, struskou nebo štěrkem.

  • dělící stěna. Jedná se o nejtenčí stěnu, která je obvykle oploceného typu,
  • poloviční ložisko,
  • podpora. Jedná se o nejsilnější stěnu, která je ve většině případů zděná.

Ať už je účel otvoru, dveří nebo okna jakýkoli, je třeba mít k dispozici

vyříznout, okno, cihlové, vyrobit, nadpraží

Kromě toho se používají materiály jako např

Jak vytvořit dveřní otvor v cihlové zdi

Vědět, jak správně udělat vstup do dveří, není profesionální dovednost, stačí jen rozpoznat typ zdiva. Tuto otázku pomohou objasnit dostupné dokumenty domu. V opačném případě budete muset použít hořák. K práci je zapotřebí jádrový nůž o průměru 100 mm. Vyvrtejte otvory v místě plánovaného otvoru. Mělo by být možné jimi snadno projít. Typ zdiva se určuje dotykem na plochu stěny.

Při prorážení zděné stěny se vždy usazuje velké množství prachu. Proto byste neměli začít pracovat bez speciálního ochranného oděvu:

Při pronikání do stěny je třeba stěnu postříkat vodou z běžné stříkací pistole. To přispívá k usazování vznikajícího prachu.

Každý prostup, bez ohledu na zdivo nebo účel stěny, musí mít tvar písmene „T“. V horní části je vložena tyč, která drží zdivo na místě. Pokud je otvor vytvořen v příčce, lze jako příčku použít obyčejné dřevěné prkno. V nosné stěně je k tomuto účelu zapotřebí železobetonový nosník.

Příčka není příliš silná, takže není obtížné v ní udělat otvor. Pracovní postup se skládá z následujících kroků:

  • Pomocí úhelníku a pravítka se začíná s vyznačováním zdiva. Nezapomeňte, že otvor musí být o něco širší než dveře.
  • Odstraňte z vyznačeného místa omítku, vápno nebo tapetu tak, aby se odkryla cihla.
  • Řezy se provádějí podél nakreslených čar. Je zapotřebí úhlová bruska s diamantovým kotoučem. Průměr kotouče by měl být nejméně 200 mm. Řezné plochy slouží jako lemování budoucího otvoru.
  • První cihlu nejlépe prorazíte rotační frézou nebo velkoprůměrovým vrtákem. Vyvrtejte otvory ve spárách cihel.
  • Pomocí dláta a kladiva vyrazte několik cihel.
  • Nejprve udělejte otvor do zdi. Do otvoru se vloží dřevěné prkno a zapraví se maltou. V opačném případě se ve stěně objeví praskliny.

Vytvořte otvor ve stěně

Vyražení otvoru do stěny se mírně liší a skládá se z následujících kroků:

  • Označování. Nejlépe je použít speciální nářadí, ale dobře poslouží i velký čtverec a metrové stavební pravítko. Značení se provádí z vnější strany odstraněním všech omítek až k líci cihel. To je nezbytné pro správnou montáž nosných překladů.
  • Otvory pro podpěry. Tento krok vyžaduje obrovskou přesnost, protože otvory musí mít obdélníkový tvar. Proto se doporučuje pracovat s kladivem a dlátem. Výsledkem je přesný obrys budoucího otvoru.
  • Vkládají se podpěry. Použití železobetonových nosníků jako podpěr. Vloží se do připravených otvorů a vyplní betonovou maltou. Je důležité nechat beton zcela ztvrdnout.
  • Odstranění stěny. Rozbijte zeď pomocí kladiva a páčidla. Na několika místech otvoru vyvrtejte otvory, abyste zeslabili zdivo.
  • Vyčnívající cihly se opatrně odštípnou nebo odříznou. Otvor je vyčištěn od trosek a zbytků omítky.
  • Zpevněte otvor. Otvor v nosné stěně musí být vyztužen. Ocelový kanál je vynikající, ale zaoblené hrany a zkosení brání jeho těsnému přilnutí ke stěně. Okraje kanálů je proto nutné dokonale vytvarovat obrubou nebo vzniklé dutiny vyplnit betonem. Výbornou alternativou kanálků jsou kovové úhelníky. Tento materiál má vynikající technické vlastnosti a rovné rohy. Výztuhy se skládají ze dvou stejných prvků s předvrtanými vodorovnými otvory. Vyčnívající hrana úhelníku nebo kanálu musí směřovat ke stěně nad otvorem. Poté se oba prvky sešroubují.

Při vytváření otvoru v nosné stěně nešetřete na materiálu výztuže. Sebemenší průhyb nebo nesouosost způsobí propadnutí podlahy. To by mohlo představovat riziko ohrožení života a zdraví.

Při vytváření dveřního otvoru v cihlové zdi je třeba vzít v úvahu dvě věci:

  • Velikost otvoru musí být v souladu se stavebními předpisy. Standardní šířka otvoru by měla být 70-200 cm a výška maximálně 210 cm.
  • Aby se zatížení dveří rozložilo rovnoměrně, musí být dveře umístěny ve středu stěny nebo s mírným posunem.

Jak vytvořit nebo zakrýt okenní otvor ve zdivu

Je všeobecně známo, že zachování tepla v domě velmi často závisí na oknech. Všechny nové budovy jsou postaveny s moderními úspornými okny. Jak bude v novém domě teplo a příjemně, záleží na jejich správné montáži. Okenní otvory ve zdivu musí být předem vypracovány a vypočteny, všechny rozměry jsou zohledněny v projektových výkresech postavené budovy. Udržení tepla v domě závisí do značné míry na tom, jak dobře jsou okna namontována.

Všechny okenní konstrukce ve zděných stěnách musí být provedeny s velkou pečlivostí a vždy v souladu s technologií.

Nástroj potřebný k vytvoření okenních otvorů ve zdivu:

  • Plummet.
  • Zednická lžíce.
  • Zednické kladivo.
  • Úroveň prkna.
  • Zednické šňůry.
  • Obložení.
  • Pravidlo.
  • Hydro-level.
  • Měřicí páska a skládací m.
  • Dimenzování.
  • Uspořádání.
  • Rohové stránky.
  • Zednická krabice.

Instalace okenních otvorů do cihlové zdi

Často se stává, že stavbaři začnou montovat plastová okna ve spodních patrech domu, zatímco zedníci právě dokončují pokládku a úpravu okenních otvorů v horních patrech. Velikost otvoru se nesmí lišit od stávajících výkresů o více než 1 cm.

Pro dobrou tepelnou izolaci okenních otvorů je fasádní obklad proveden s cihelným přesahem vůči hrubému zdivu (přesah oken). Proto, aby nedošlo k vynechání rozměrů, je nutné mít představu o tom, jak je zasklení v okenním otvoru namontováno.

Okna se obvykle zhotovují po dvou sadách po pěti řadách zdiva a pod parapetem musí být další řada šachet. Okno se tedy otevírá asi ve 14. řadě zdiva. Při pokládání stěny, ve které bude okenní otvor, musí zedník okamžitě zaznamenat rozměry ve výkresech. Při pokládání první řady obkladu dbejte na to, aby všechny hrany otvoru byly zarovnány se svislou spárou stěny nebo aby šly pod střed cihly.

Šířka otvoru musí být o něco větší, než je uvedeno na výkresech pro výšku otvoru. V žádném případě by neměly být příliš úzké. Nastavením tloušťky spáry upravte výšku otvoru.

Okenní otvory jsou obvykle zakryty rohovými konzolami o síle 120 mm. Je předem vyříznuta na požadovanou velikost (s mezerou přibližně 10 cm) a poté natřena. Instalace úhelníku se provádí na úrovni přísně vodorovně. To vyžaduje, aby opláštění všech řad bylo také dokonale vodorovné.

Při stavbě chalup se často používají okna půlkruhového, obloukového nebo dokonce kruhového tvaru. Pro pokládku těchto konstrukcí je zapotřebí vysoce kvalifikovaný řemeslník. K překlenutí okenních otvorů použijte kovové konzoly, vlastnoručně vyrobená nebo prefabrikovaná betonová nadpraží a betonové odlitky.

Co když jste již postavili stěnu a chcete vytvořit další okno?? Nebo chcete změnit uspořádání bytu a instalovat okno do cihlové zdi mezi dvěma místnostmi? Existuje cesta ven. V těchto případech lze také vytvořit okno.

Nástroj potřebný při vytváření okenních otvorů ve stávající cihlové zdi:

  • kladivo
  • šrot
  • rýč
  • Kladivo na železo
  • kladivo
  • úhlová bruska
  • peorator
  • trojúhelník
  • vodováha
  • svinovací metr
  • značka.

Rozšíření otvoru

Odstranění příčky o průměru 6 cm, což je velikost čtvrtky cihly, nevyžaduje žádná opatření k podepření nadpraží. Něco jiného je, když chcete radikálně zvětšit stávající okno, spojit dva otvory do jednoho. nebo dokonce vyříznout otvor ve zdivu, kde původně nebyl.

  • Obložení okenního otvoru cihlami není u rozestavěného domu vždy nutné. Někdy se budova renovuje nebo rekonstruuje a rozšíření otvoru je nezbytnou součástí prací. Proto v této kapitole podáme stručný návod na toto téma.
  • Pokud se otvor výrazně rozšíří, je třeba odstranit nejen okenní prvek. Aby bylo možné vyrobit nové, delší překlady, je obvykle nutné odstranit staré překlady. Problémem číslo jedna, který musíte vyřešit, je zajistit, aby bylo nové nadpraží správně podepřeno.

Vyztužení vyříznutého otvoru ve zdivu ocelovým překladem

Vezměte prosím na vědomí! Pokud je nosnost starého zdiva sporná, lze okamžitě odstranit celé části zdiva po celé délce budoucího nadpraží a po stranách otvoru položit nové nadpraží. Pokud je zdivo v pořádku, boční stěny otvoru se jednoduše oškrábou. V tomto případě se pod novým nadpražím nejprve vyříznou drážky z vnější strany do středu zdi a jejich nosná část se vyrovná vysokopevnostní cementovou maltou.

  • Po vytvrzení povrchu skvrn se do drážek vloží nosník a na místo se umístí podpěry. Poté se vše provede ze strany místnosti a demontuje se příčka, odstraní se nosné pilíře, uzavřou se dutiny vzniklé ve stěně a namontuje se nový okenní rám.
  • V takové situaci samozřejmě není možné vyrobit krásné překlady z cihel. Při rozšiřování otvorů se používají buď železobetonové výrobky, nebo válcovaná ocel. V soukromé výstavbě se nejčastěji používá druhá varianta, proto se zaměříme právě na ni.

Zdění okenního otvoru

  • Jakmile je kovový nosník na místě. zaklíní se spolu se zdivem nad okenním otvorem, teprve poté se začne s demontáží starého ostění. Stejným způsobem namontujte nadpraží nového velkého otvoru, který spojuje dvě stará, menší okna. Zde je však kromě bočních obložení nutné znovu postavit i střední příčku.
  • Po vyříznutí drážek pro nové nadpraží a zapravení patek upravte příčku mezi oběma otvory. Po montáži nadpražních trámů ji kompletně demontujte a odstraňte sloupky a podpěry. Pokud je stěna silná, měl by se nadpraží skládat ze tří trámů: dvou na vnějších okrajích a jednoho středového trámu, který je vložen dole na straně otvoru.

Poté se utáhne příčkami a okenní otvor se obloží cihlami. Všimněte si, že nové obložení se pokládá maltou M50 a všemi dostupnými prostředky se váže ke stávající stěně.

Nejčastěji se používá jedna z nejoblíbenějších variant rámování, známá jako „čtvrtkování“. To je přinejmenším nejjednodušší možnost.

Rozložení dekorativních prvků

Registrace otvorů ve čtvrtce cihly může být provedena jak při montáži stěny, tak při výměně oken. Pro zhotovení čtvrtky na obdélníkovém okně je nejjednodušší použít ocelové nadpraží a nejvhodnější je, když má velikost 120120 mm.

Mimochodem, kov by měl být před instalací nutně natřen antikorozním prostředkem.

  • Pokud potřebujete vytvořit kulový tvar okna, používají se místo válcované oceli dřevěné přípravky a zdivo nad okenním otvorem se zhotovuje podle těchto přípravků.

Zdění okenního otvoru

  • Čtvrtinu vytvoříte tak, že cihlu posunete o 5-6 cm dopředu mimo rovinu stěny. Tvoří čtvrtinu délky cihly, která dala tomuto architektonickému prvku jméno. Mimochodem, s příchodem plastových oken už neslouží jen k dekorativním účelům. Čtvrtka v rámu umožňuje utěsnit spáry mezi zdivem a rámem okna a zlepšit tepelnou izolaci otvoru.
  • Perfektní řešení nejen z estetického hlediska. použití čtvrtek v otvoru je také vynikající alternativou. Umožňují použití jakýchkoli těsnění a tepelně izolačních materiálů pro utěsnění mezer mezi rámem okna a příčkou. Existují však i jiné, dekorativnější způsoby kladení cihel, které na fasádě vytvářejí reliéf okenních otvorů.

Jednoduché orámování otvorů proti dekorativní zděné stěně

  • Do zdiva lze zasunout nejen zadní stranu, ale také stranu lžíce. Samotné cihly mohou být umístěny vertikálně místo svisle. Polohu, barvu a dokonce i tvar cihel lze střídat a vytvářet tak vzor podobný šachovnici nebo kolíčkům.

Zkušený zedník navíc dokáže vyřezat nejen okenní plochy, ale celou zeď ve 3D, jak se v současnosti říká. Právě takové umění, bez nadsázky, vidíme na obrázku výše.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS