Interskol p 110 01 výměna elektrického hoblovacího nože

Výběr a použití elektrického hoblíku

Nejprve stručně nastíníme použití hoblíku jako ručního nástroje speciální třídy. Hoblík je nástroj pro odstraňování hoblin z povrchu dřeva pomocí břitu nože, který je upevněn v hoblíku. Hlavní funkce hoblíku při zpracování dřeva. vyrovnávání a vytváření rovin.

Elektrický hoblík lze použít i pro složitější úkoly, jako je hoblování prken (jednotlivých desek), srážení hran pod různými úhly nebo srážení hran polotovarů.

Nože elektrického hoblíku jsou namontovány na hřídeli poháněné elektromotorem. základní rozdíl mezi elektrickým a ručním hoblíkem je rozdíl ve výkonu, protože u ručního hoblíku se třísky odstraňují ručně. prudké pohyby hoblíku s pevným nožem podél obrobku vpřed a vzad. A k dosažení dobrých výsledků potřebujete speciální dovednosti. Ano, a množství práce, kterou můžete s ručním hoblíkem vykonat, závisí také na dovednostech, zručnosti a fyzických schopnostech osoby, která ruční hoblík používá.

Práce s elektrickým hoblíkem je nesrovnatelně pohodlnější. Dřevo lze efektivně hoblovat elektrickým hoblíkem podélně i příčně. nejlepší kvality povrchu lze dosáhnout u dřeva podél vláken. Používá se také příčná orba, ale obvykle pouze pro hrubé zpracování. Samozřejmě není možné dosáhnout extrémně vysoké kvality povrchu, ale znalostí a použitím některých speciálních triků s elektrickým hoblíkem je možné se ideálu co nejvíce přiblížit. Pokusíme se vám přiblížit ty nejzajímavější. Začněme s. je důležité si uvědomit, že ať už používáte jakýkoli typ hoblíku, důrazně se doporučuje, abyste obrobek před zahájením zpracování pevně přidrželi na místě. Je to. Základní bezpečnostní požadavek: Elektrický hoblík s ostrým rotujícím nožem může silně a daleko střihnout obrobek a převrátit jej na bok. Takový nekontrolovaný let může snadno vést ke zranění (na rozdíl od ručního hoblíku, který při “ostrý”, obrobek může být lidskou chybou vyhozen z držáku).

jak již bylo řečeno. hlavní funkcí elektrického hoblíku je vyrovnání předem zdrsněného dřevěného povrchu. Po kvalitním opracování hoblíkem se povrch nejen vyrovná. je možné ji vyrobit dokonale rovnou a velmi hladkou. Po použití elektrického hoblíku mohou zmizet všechny nerovnosti a nedokonalosti. Jemných povrchových úprav dřevěných povrchů dosáhnete pomocí hladicích hoblíků, které jsou navrženy s přesně odměřeným krátkým zdvihem. Tyto hoblíky dokáží vyrobit dřevo tak přesně, že je lze leštit bez nutnosti následného broušení.

Elektrickým hoblíkem můžete vytvářet drážky v obrobcích, zkosit hrany a mnoho dalšího. za předpokladu, že má hoblík správnou konstrukci a výkon. Před nákupem elektrického hoblíku je proto vhodné posoudit nejen jeho výkon, ale také šířku hoblování. U většiny ručních elektrických hoblíků je standardem šířka nože 82 mm, ale profesionální hoblíky mohou mít šířku řezu až 170 cm.

Stejně jako u každého elektrického nářadí se i elektrické hoblíky liší výkonem motorů. Frekvence otáčení hřídele s noži je u všech modelů přibližně stejná a dosahuje přibližně 15 000 otáček za minutu, přičemž hloubka a šířka zpracování přímo závisí na výkonu motoru instalovaného na hoblovce. Kvalitu výsledného povrchu dřevěného obrobku určují do značné míry otáčky nožového hřídele.

Optimální výkon pro elektrický hoblík s šířkou 82 mm zpracování lze považovat ukazatele v 700-750 wattů, i když je užitečné zmínit a vynikající japonský hoblík Makita KP0810C kapacita 1050 wattů. Při výběru elektrického hoblíku odborníci kromě výkonu pozorně sledují: hmotnost hoblíku, průměr nožového bubnu, šířku a hloubku hoblování, pro které lze hoblík použít. Hoblovku je také možné namontovat na stacionární základnu, čímž vznikne mini orba. Příklad hoblíku Interskol R-110/1100M.

U elektrického hoblíku je důležitým faktorem průměr bubnu, protože jeho velikost může kompenzovat nízký výkon motoru hoblíku. Přesnost nastavení hloubky na hoblovce má rovněž zásadní význam pro kvalitu povrchu. Dobrým pravidlem je udržovat hloubku průniku alespoň na desetině milimetru. Vzhledem k tomu, že řemeslníci používají na hoblíku různé nože pro různé materiály a různé rychlosti zpracování, je dobré mít na vybraném elektrickém hoblíku rychlovýměnný mechanismus pro dynamickou práci. Důležitým faktorem při hodnocení úspěšnosti hoblovky je materiál základní desky a kvalita jejího povrchu. Ideální by bylo, kdyby patka elektrického hoblíku bez problémů klouzala po desce, ale samotný nástroj by zůstal zcela stabilní. Nepomůže ani zcela hladký povrch pracovního stolu. Proto mají kvalitní elektrické hoblíky patní desku tvarovanou a speciálně frézovanou (i na koncích) s jemnými, často se opakujícími „vroubky“ ve tvaru písmene U. Uvidíte je pouze při dobrém bočním světle, ale někdy je můžete nahmatat prstem na základně.

Obrobek musí být bezpečně připevněn k pracovnímu stolu. horizontálně. Nezapomeňte, že správně upnuté obrobky nesmí vykazovat žádnou vůli nebo kývání.

Při umísťování elektrického hoblíku na obrobek nejprve vyrovnejte hranu hoblovací patky nebo špičku nože (pokud vyčnívá) na vyznačenou čáru, poté pevně přitlačte boční opěrku k okraji desky a přidržte hoblík na místě.

Od začátku až do konce každého průchodu je vhodné, abyste s elektrickým hoblíkem jezdili podél obrobku souběžně. Vždy ji držte oběma rukama.

Abyste zabránili zaoblení úkosu na čelní ploše, držte elektrický hoblík v klidu a nenaklánějte jej podélně. Než začnete plánovat. Kráječ držte tak, aby byly nože blízko čela desky. Nezapomeňte však, že hoblík nesmí být při zapnutí v přímém kontaktu s obrobkem.

Zkosení s předem určenými parametry lze vytvořit také označením zkosení. Nejprve si na čelní ploše obrobku nakreslete čáru zadaného úkosu. Poté s hoblíkem v pravém úhlu přibližte nože k líci obrobku a nastavte hloubku hoblování tak, aby nože hoblíku přesně lícovaly s obrysem obrobku. Pro větší přesnost je možné použít zarážku s nastavitelným úhlem.

Pokud nemáte zkušenosti s fázováním, nebuďte líní a proveďte předem několik hrubých přejezdů: po každém z nich případně proveďte korekce v práci. To vám pomůže zvyknout si na elektrické nářadí.

I ty nejlepší a nejdražší elektrické hoblíky mají různé závady při hoblování. Jedním z nejběžnějších je „zkosený profil“. „plunge cuts“.

„Zkosený profil“ je častější nevýhodou hoblování a je obtížné jej „vyléčit“. Lze to však snadno rozpoznat: Pokud provedete dva nebo více řezů s několika málo přesahy na šířku, vznikne na povrchu obrobku zanedbatelný, ale přesto znatelný přesah. To je způsobeno tím, že jeden nebo oba nože hoblíku jsou mírně rozhozené. Než začnete hoblovat podél vodicí čáry, je nutné si uvědomit, jak jsou oba hoblovací nože hoblíku umístěny vzhledem k okraji patky. Dodržujte pravidlo, že špička hoblíku by neměla vést po vodítku, ale po hraně hoblovacího nože.

„Drsnost“ se „stává relevantní“ na začátku nebo na konci přejezdu hoblíku, když zadní patka přejíždí přes desku nebo z ní vyjíždí. Vizuálně jsou okamžitě rozpoznatelné podle poměrně rychlé změny hloubky. Pokud cítíte toto „zvedání“ v malé vzdálenosti od začátku obrobku, jsou hoblovací nože pravděpodobně stále těsně nad úrovní zadní části hoblovacího lůžka. „Pocit směrem dolů“ ke konci průchodu hoblíku znamená, že nože naopak příliš vyčnívají. I u velmi zkušených truhlářů zůstává na začátku a na konci přejezdu hoblíku přes prkno určitá hrubost. Rozdíl je v tom, že opravdoví řemeslníci vědí. Jak se jich rychle zbavit: Stačí nechat po celé délce obrobku trochu místa. Vadné hrany není obtížné odříznout.

Všechny uvedené závady souvisejí s nepřesným nastavením řezných nožů v bubnu. Chcete-li je odstranit, uvolněte upínací držáky nožů a poté utáhněte imbusové šrouby, které zvedají nebo snižují pravou nebo levou stranu upínacího bloku elektrického hoblíku: takto nastavíte jejich správnou polohu. Je vždy podrobně popsán v návodu k obsluze, který je přiložen ke každému značkovému hoblíku, ale tento úkon. je velmi jemný, takže neváhejte a nechte si ho opravit a nešetřete na něm, abyste měli jistotu.

Pokud není servisní dílna z nějakého důvodu ve vašem dosahu, zkuste si pomoci a odstranit chyby v plánování sami. Za tímto účelem:

Elektrický hoblík vždy odpojte od elektrické sítě. Jeho lopatky jsou tak ostré, že při běžných otáčkách 15 000 ot. Náhodný dotyk není jedinou příčinou pořezání. Šetřete prsty a za to. bezpečné odpojení elektrického nářadí od napětí. Neignorujte to. i domácí psi jsou při ošetření uspáváni a hoblovací nože jsou pro ně mnohem traumatičtější než zuby. Přiložte rovnou hranu ke spodní straně hoblíku a zkontrolujte, zda se jí špička nože přesně dotýká. Chybí-li ostří. povolte šrouby, které držák nožů připevňují k bubnu hoblíku, a posuňte nože na stranu. tak, aby byly v jedné rovině s pravítkem. Zde by neměla být ponechána žádná velká mezera, pro jistotu lze ponechat pouze nejmenší „přesah“ přes okraj. Pevně utáhněte všechny šrouby na opravených pozicích lopatek a zkontrolujte, zda jsou zcela dotažené. Rukama otáčejte hoblovacím bubnem a zkontrolujte, zda se nasazené nože dotýkají těla elektrického hoblíku.

Pokud předem víte, že budete elektrický hoblík používat daleko od servisního střediska. zkuste se při koupi podívat po modelu, jako je elektrický hoblík Makita ĘÐ0810. s dodatečným nastavením výšky jeho patky pro omezení hloubky čtvrcení na hoblovce.

Po správném provedení postupu by měly být stupně na hoblíku zcela a nevratně odstraněny z povrchu.

Jednorázové nože elektrického hoblíku mají často oboustranné ostří, takže stačí tupý nůž nejprve otočit vzhůru nohama. Pokud však musíte vyměnit silně otupený nůž, je nezbytné vyměnit i všechny ostatní nože v hoblovacím bubnu za nové. V opačném případě může dojít k jeho nevyvážení, což může způsobit silné vibrace hřídele během provozu.

Neztrácejte ze zřetele okamžik, kdy se uprostřed obrobku objeví „důlek“. Tato závada je často způsobena náhlou změnou pákového efektu na hoblovce. Může se také stát, že s nástrojem pohybujete trhavě. Vždy je dobré pracovat s hoblíkem pomalu a velmi rovnoměrně. Pro přesnost je nezbytný stabilní pohyb orby. ať už s hoblíkem pracujete v jakémkoli okamžiku.

Vždy se snažte udržovat pluh rovnoměrně a plynule, abyste dosáhli dobrého výsledku, a vyvarujte se jakéhokoli zvedání hoblíku v určitých místech přejezdu. Důrazně doporučujeme nezpomalovat nebo nezastavovat uprostřed průjezdu, protože by se vám mohly vytvořit výše popsané „stopy s důlky“.

Neměli byste se také slepě spoléhat na přesnost elektrického hoblíku, pokud jde o hloubku jednoho průchodu. Pokud tedy nastavíte hloubku 2 mm a provedete 10 průchodů, neznamená to, že jste odstranili přesně 2 cm. V takových případech je vždy nejlepší vzít si na pomoc profil vytvářené drážky a nakreslit jej na líc obrobku (tím se ihned projeví odchylky). Snažte se načasovat práci tak, aby poslední přejezd přes obrobek byl co nejmenší. Chcete-li udržet relativně konstantní hloubku hoblování po celé délce průchodu, vyvíjejte na začátku průchodu a na konci průchodu větší tlak na přední část elektrického hoblíku. do zadní části. Ujistěte se, že na konci průjezdu, jakmile hoblík vyjede z desky, by měl hoblík po zbytek cesty pokračovat v jízdě a udržovat dříve nastavený směr. Nesnažte se zde rychle korigovat jeho „kurz“, protože jakýkoli pohyb ruky do strany v této nebezpečné oblasti povede k nárazům

Snažte se hoblík při práci vést tak, aby byl dokonale vodorovný a nenakláněl se do stran. V opačném případě byste se mohli „našroubovat“ do pravého úhlu. To je důležité zejména při hoblování úzkých drážek, kde je hoblík poměrně nestabilní.

ЗАМЕНА НОЖЕЙ НА РУБАНКЕ 110мм ИНТЕРСКОЛ Р-110-01

Pokud jste na konci dalšího průchodu hoblíku nechtěně zanechali na obrobku malý „schod“, zkušení řemeslníci vás vyzvou, abyste jej při dalším průchodu odstranili velmi silným přitlačením hoblíku ke stěně vytvářené drážky.

Než začnete, je nejlepší zkontrolovat maximální hloubku řezu pro váš hoblík. Každý elektrický hoblík má stanovenou hodnotu. Udělejte si podle toho plány.

tajemství správného řezání drážek: pamatujte, že boční hrana hoblíku lemuje hranu desky, takže hoblík sleduje pouze profil hrany. a ta není vždy rovná. Proto je vhodné držet elektrický hoblík jednou rukou a druhou rukou jej pevně, ale ne příliš silně, přitlačit ke konci prkna při práci s bočním bočním plotem. Při přesouvání hoblíku dbejte na to, aby byla strana rámu přitlačena rovně k okraji vyhloubené drážky. Při tažení elektrického hoblíku vyvíjejte tlak nejen dopředu, ale i do stran.

Pokud je to možné, snažte se k hoblíku vždy připojit vysavač. Zkušenosti s tímto typem spojení ukazují, že na pracovním stole a podlaze dílny nezanechává téměř žádné stopy. Ušetříte si tak práci s úklidem elektrického hoblíku a místnosti, což se vám po dlouhém pracovním dni nechce, a výrazně prodloužíte životnost hoblíku, pokud pracuje „ruku v ruce“ s vysavačem.

Pokud občas dovolíte sousedům nebo přátelům používat elektrický hoblík, můžete se s nimi podělit o tyto tipy pro efektivní a správné používání elektrického hoblíku, které jsou uvedeny v tomto článku. Přejeme vám mnoho úspěchů ve vaší práci !

Výměna nožů na rotačním hoblíku Interskol P 110 01 110 mm. Instalace nožů na hoblovku Interskol 110

VÝMĚNA BLESKŮ NA INTERSKOL R-110-01 RUBBER 110mm bez kompletního zařízení se třmenem. Vážení.

Mám hoblovku Interskol P-110/1100M, poháněnou ve stacionární poloze jako minifugganok. Celkově. spokojen, ale z.

Instalace nožů do elektrického hoblíku. Ukazuje, jak nainstalovat a nastavit jednostranný oboustranný systém.

Broušení na obyčejném brousku po zásahu hřebíkem. Po nabroušení hoblin na minimální tloušťku.

Hoblík Interskol P-82/710 Chci ukázat, jak správně vyměnit nože a jak zjistit, zda jsou správné.

Zde je video s možnostmi elektrického hoblíku Interskol.

Jak vyměnit nože na hoblíku. Omlouváme se za kvalitu. Jednou rukou jsem musel držet fotoaparát a druhou rukou.

Jedna z variant použití elektrického hoblíku jako truhláře.

Plánování tyče 200×200 pro vanu 5×2,8. Stáhněte si katalog projektů profilovaných nosníků na adrese http://stroybrus.spb.ru.

Snadné a rychlé broušení hoblovacích nožů.

Rychlá prohlídka hoblíku, kontrola dodací sady, vizuální kontrola, připojení k síti.

Koupit gumová pouzdra: http://ali.pub/2nrq6m Drobné opravy a čištění elektrického hoblíku Interskol P110/1100M.

Jak vyměnit nože na elektrickém hoblíku. (V tomto případě Proton. RE 710″) nože (nože) na elektrickém hoblíku

Recenze elektrického hoblíku Interskol P-110/1100M. První část. co je v krabici a co s tím dělat!?

Seřízení nožů na hoblovce po nabroušení pomocí zařízení.Nastavení nožů pomocí třmenu.

Koupě elektrického hoblíku Interskol pro mě byla velkým problémem. Jde o to, že šrouby, které.

Několik informací o značce Interskol

Najít kvalitní nástroj za přijatelnou cenu není v dnešní době snadné. Jedním z lídrů ruského trhu je společnost Interskol. Výrobce se specializuje na výrobu elektrického nářadí a prvků malé mechanizace. Za posledních 15 let jsou výrobky této značky stále oblíbenější, kvalitní a spolehlivé. Elektrickým úhlovým bruskám Interskol důvěřuje zejména obyvatelstvo. Autoritu značky potvrzuje i ruská asociace RATE (Ruská asociace svazu průmyslníků a podnikatelů).

Je třeba poznamenat, že dnes se na území Ruska prodává více než 40 milionů kusů nástroje dané značky, což je nejlepším ukazatelem jeho úspěchu. Klíčovými výhodami společnosti jsou následující body:

  • Minimální procento vrácených výrobků, včetně záručních;
  • Konkurenční ceny a vysoká kvalita výrobků;
  • Nádherný sortiment nástrojů;
  • Dostupnost široké sítě servisních míst pro prodané jednotky;
  • Udržování spolupráce se světovými výrobci a dodavateli dílů z Německa, Itálie, Číny, Bulharska a Jižní Koreje;
  • Dobře zavedená výroba;
  • mít vyškolené odborníky, včetně inženýrů, designérů a testerů.

Interskol je první společností v Rusku, která vyrábí elektrické nářadí, drobné nářadí a zařízení, které se prosadilo po celém světě. Značka je od roku 2009 členem Evropské asociace výrobců.

Hodnocení nejlepších elektrických hoblíků Interskol

Elektrický hoblík je považován za nepostradatelný nástroj, který umožňuje kvalitní a rychlé provedení některých stavebních prací se dřevem. To vám umožní ušetřit na dřevu a uvést ho do požadovaného stavu. Se správným nástrojem snadno zvládnete téměř jakýkoli úkol. Elektrický hoblík je v truhlářství nepostradatelný. Správná volba správného výrobku závisí na podrobném pochopení funkce a specifikace daného modelu.

Interskol P-110/1100M

Výběr správného nástroje pro vyrovnávání různých šířek dřeva by měl být proveden s velkou pečlivostí. Interskol P 110 / 1100M je ideální volbou pro šířky do 11 cm. Výrobek se vyznačuje litinou, která výrazně zvyšuje robustnost a životnost výrobku jako celku.

Elektrické hoblovací nože jsou vyrobeny z rychlořezné oceli a jsou vhodné pro nepřetržité používání. Na přední rukojeti je speciální regulátor, který umožňuje nastavit požadovanou hloubku povrchové úpravy. Otočná funkce tohoto prvku umožňuje měnit výšku předního krytu. Díky konstrukci s V-drážkou může truhlář snadno zkosit téměř jakýkoli typ povrchu.

  • Všestrannost a praktičnost nabídky;
  • Účinný systém odsávání prachu;
  • Princip progresivního řezání;
  • Nože elektrického hoblíku jsou vyrobeny z odolné oceli, kterou lze opakovaně ostřit;
  • Přítomnost náhodného zablokování spuštění;
  • Použijte plynulé nastavení pracovní hloubky povrchu;
  • Základní chlazení vzduchem.

Hoblík Interskol P-110/1100M je k dispozici za velmi příznivou cenu. aktuálně k dispozici za pouhých 5690.

Otáčky frézy při volnoběžných otáčkách, ot./min:

Maximální hloubka čtvrcení (vroubkování), mm:

abyste správně nastavili nože na elektrickém hoblíku, musíte dodržet jedno pravidlo: ostří nože v nejnižší poloze musí být v jedné rovině se zadní deskou hoblíku. Chcete-li to zjistit, musíte se vyzbrojit kovovým pravítkem a přitisknout ho k hřbetu podrážky tak, aby nějaký jeho kousek byl stále nad nožem.

Pravítko se musí nejprve přiložit na jednu stranu bubnu a poté na druhou.

Po každém použití buben otočte. Pokud se čepel opírá o pravítko, příliš vyčnívá, a pokud je mezi nimi mezera, příliš se zanořuje. Tímto způsobem musíte nůž posunout dostatečně dopředu, aby se buben mohl volně otáčet bez vůle mezi pravítkem a špičkou nože.

Způsob pohybu nože závisí na typu nože, který máte. Existují úzké jednorázové nože a široké, které lze brousit. K nastavení užších šroubů použijte dodané šestihranné seřizovací šrouby.

Široké nože mají obvykle dlouhé drážky, kterými lze zasunout upevňovací šrouby. Poté se uvolní a nůž se přemístí. Když je nůž na správném místě, šrouby se utáhnou.

Jak vidíte, nic není těžké, stačí jen chtít se pohnout. Užijte si hoblování!

Interskol R-110-01. je oblíbený model elektrického hoblíku, který se vyznačuje řadou konstrukčních prvků: frézovaná patka, zvětšená šířka hoblování, vysoká konstrukční pevnost, ergonomické tělo a rukojeť, výkonný motor.

Pro efektivní práci a dosažení co nejlepších výsledků je však nutné nástroj pravidelně měnit. Vyměňte nože elektrického hoblíku Interskol, když se jejich řezný výkon zhorší. Jak vyměnit nože a nezávisle je nastavit na elektrickém kráječi a drtiči Interskol P-110-01 se dozvíte v tomto článku.

Kvalitní výměna nožů na elektrickém hoblíku Interskol

Dobrým mezistupněm mezi profesionálními ručními hoblíky a ručními hoblíky je elektrický hoblík. Některé modely mají více než jednu funkci. od jednoduchého hoblíku až po minipluh. Jako doplněk může být takové nářadí opatřeno nástavcem, díky němuž lze jednotku obrátit podrážkou vzhůru a trvale připevnit na pracovní stůl.

Častým používáním však řezné prvky ztrácejí svou původní ostrost, což se projevuje špatným odstraňováním třísek. Výměna nožů u elektrického kráječe Interskol a všech ostatních modelů se provádí podobným způsobem. Jediný rozdíl je v tom, že stroj může být vybaven různými spojovacími prvky.

Elektro hoblovací nože jsou často oboustranné, ve 2 kusech. v každé sadě. Ne všechny díly by se měly vyměnit okamžitě, některé značky nožů lze brousit.

Základní informace o elektrických hoblících: výběr, učení, používání

Prvním nástrojem na zpracování dřeva, který člověk vytvořil, byla sekera. Druhým je hoblík. Ačkoli jeden z nejstarších nástrojů tohoto druhu, objevený při vykopávkách v Pompejích, pochází z 1. století našeho letopočtu, aktivní používání hoblíků začalo mnohem později, v 15. a 16. století. Od té doby se značně vyvinuly a zdokonalily a byly rozděleny podle použití. Pro obyčejné lidi existují pouze hoblíky a ne hoblíky, ale pro zkušeného truhláře slova jako hoblík, hrbáč, hřebenář, cingrlátka, truhlář a tesař zdaleka nemají žádný význam.

Základní funkce hoblíku však zůstává stejná. hoblování dřevěných obrobků, vytváření určitého reliéfu nebo hladkosti. Konstruktéři společnosti Makita jako první připojili elektrický motor k běžnému hoblíku. Tak vlastně před téměř sto lety začal příběh této dnes světoznámé japonské společnosti. Tento nápad se osvědčil a další firmy ho dále rozvíjely, takže dnes jsou elektrické hoblíky oblíbeným a levným povinným nářadím každého slušného truhláře.

proces „elektrifikace“ hoblík ještě více změnil: místo jednoho nože se používají dva a nástroj může snadno hoblovat lepené dřevo a plast. Je důležité zvolit správné příslušenství a určit rychlost řezacího bubnu.

Nejdůležitější výhodou elektrického hoblíku ve srovnání s běžným ručním hoblíkem je rychlost. Veškerá těžká práce je přenechána výkonnému motoru a na obsluze zůstává starost o přesný a správný pohyb nástroje. Pomalu pohybujte elektrickým hoblíkem podél obrobku. Nezastavujte se uprostřed. rotující hřídel okamžitě vyřízne do dřevěného povrchu drážku a vy budete muset začít pracovat znovu. Pokud pojedete příliš rychle, povrch nebude opracován rovnoměrně.

Nastavení hloubky hoblování, obvykle zabudované spolu s přední rukojetí, umožňuje přivést dřevo na požadovanou tloušťku, provést stejnou hloubku úkosů a drážek a pomocí přídavného dorazu, který je často součástí nástroje. uříznout čtvrtinu po celé délce obrobku.

elektrický hoblík vám kromě všech svých výhod ušetří i peníze. Stejně jako? Přemýšlejte o tom: hrubé prkno stojí o polovinu méně než hoblované prkno a můžete ho „dodělat“ pomocí hoblíku takto. trvá to deset minut.

Většina elektrických hoblíků je vybavena nožem z tvrdokovu, který lze vyjmout na obou stranách. Po otupení se vloží obrácenou stranou do držáku bubnu a poté se nahradí novým. Existuje však ještě jedna možnost. můžete si koupit speciální čepele z kalené oceli, které lze brousit pomocí držáku, který udržuje požadovaný úhel ostření. Tyto nože je třeba pečlivě seřídit, zatímco „nativní“ nože lze snadno nasadit do držáků nožů, které se pak upnou do drážek bubnu.

Existují hoblíky s jedním spirálovým nožem, který rychle a efektivně štípe. Jeho změna zabere jen pár vteřin vašeho času.

Kromě rovných a spirálových nožů jsou k dispozici také nože s vlnitým ostřím. Používají se pro dekorativní povrchovou úpravu.

Obecně přijímaná šířka nože je 82 milimetrů, ale to neznamená, že neexistují hoblíky s širší rukojetí. Řada Makita zahrnuje elektrické hoblíky se šířkou řezu až 170 mm, které jsou vhodné pro větší obrobky.

Při konstrukci elektrického kráječe byla věnována velká pozornost ochraně vašich prstů a povrchu, na kterém pracujete, před náhodným kontaktem s noži. V závislosti na modelu může jít o patku nebo zarážku, která automaticky zvedá zadní část podstavce, odklápěcí kryt, který zakrývá buben, nebo ochrannou desku, která zabraňuje dotyku prstů s boční stranou bubnu. Ať už je váš bezpečnostní systém jakkoli dobrý, zvykněte si po skončení práce nářadí odkládat na bok; nikdo není v bezpečí před nehodami.

Otáčky bubnu ovlivňují hladkost hoblování a pro „čistou“ práci potřebujete alespoň 1200-1700 otáček za minutu. Je třeba vzít v úvahu průměr bubnu. menší buben zvýší rychlost.

interskol, výměna, elektrického, hoblovacího

Elektronické plnění moderních elektrických hoblíků dokáže automaticky regulovat otáčky motoru, udržovat je konstantní, automaticky vyvažovat pracovní buben a chránit mechanismus před přetížením. Profesionální hoblíky mají také systém pozvolného rozběhu a elektronickou brzdu hřídele.

Základna elektrického hoblíku se skládá ze dvou částí oddělených pracovním bubnem. Přední část se zvedá, čímž se nastavuje hloubka hoblování. Hladkost základní desky závisí do značné míry na kvalitě práce. Obvykle se do podrážky udělá několik drážek ve tvaru písmene V. Nejenže usnadňují zkosení rohů obrobku, ale také zabraňují vzniku vzduchového polštáře pod deskou, který by mohl způsobit nerovnoměrný úběr třísek.

Základna musí být velmi hladká, ale některé zkosení je pěkné

U všech modelů jsou třísky vznikající při provozu vyhozeny širokým kanálem do strany. K žlábku kanálu lze připevnit sáček, který je sbírá, ale při velkém objemu práce to není vždy efektivní. nejlepší je použít hoblík spolu s průmyslovým vysavačem, nebo pokud ho nemáte, nechat třísky „vyletět“ na ulici.

U většiny modelů je možné zvolit, kterým směrem budou žetony létat

Aby byl hoblík bezpečný a měl dlouhou životnost, je třeba dodržovat několik jednoduchých pravidel:

Elektrické hoblovací nože: nastavení a seřízení. Výměna a ostření úhlů.

Hoblík je snad nejoblíbenějším nástrojem v arzenálu kutilů. Proto byste měli vědět vše o výměně hoblovacích nožů se správným ostřením a obsluhou. A jak vybrat správné nože pro váš hoblík, ať už ruční nebo elektrický, abyste zajistili maximální životnost, na tyto otázky se podíváme příště.

Podmínky řezání. Všechny nože pro ruční hoblíky (nože elektrických hoblíků mají určité odlišnosti, ale o tom později) pracují při velkém zatížení nože, což znamená vyšší střižné namáhání kovu. Dynamika hoblovacího nože je následující. Nůž se při vratném pohybu zanoří do dřeva do určité hloubky. Protože dřevo nemá žádnou výraznou tvárnost, určitá vrstva se odřízne a vytvoří se tříska. samotné třísky jsou zřídkakdy velmi dlouhé a rozpadají se na menší úlomky. K tomu dochází v okamžiku, kdy dřevo odřezané z obrobku sklouzne po šikmé hraně nože. Další pohyb hoblíku způsobí prasklinu v další vrstvě atd. д. pokud se neberou v úvahu individuální vlastnosti zpracovávaného materiálu, je životnost hoblovacího nože ovlivněna velikostí lámání třísek. Povrch obrobku je jemnější a hladší, protože se zkracuje rozpětí a snižuje hloubka hoblování, přičemž se snižuje i střižný tlak na nůž.

Protože se tříska při ohybu směrem nahoru láme, největší napětí vzniká v botce hoblíku. Proto se vyrábí z nejtvrdších dřevin. Trvanlivost špalku je však obvykle mnohem větší než trvanlivost nože. Vysvětlení je následující:

  • Příznivější geometrie odbočky, kde nejsou koncentrátory napětí.
  • Truhlář (zejména nezkušený) chce často zvětšit hloubku ponorného řezu, což následně zvětší tloušťku ponorného řezu.
  • Zvýšené tření mezi styčnými plochami čepele nože a třísky, což vede k vyšším teplotám na pracovní hraně nože.

Tyto faktory vedou k rychlému otupení ostří. Proto je důležité zvolit správnou geometrii nože pro hoblovku i materiál, ze kterého je nástroj vyroben.

Konstrukce čepele. Nůž ručního hoblíku se skládá z pracovní a nosné části. Rozlišuje se konfigurace pracovní části čepele:

  • Zkosení na zadní straně čepele. Snižuje ponornou řeznou sílu kotouče tím, že eliminuje tření mezi zadní stranou kotouče a materiálem obrobku.
  • Úhel sklonu, který ve většině případů odpovídá úhlu nože v tělese hoblíku.
  • Zadní úhel zkosení.
  • Pracovní úhel, který se rovná rozdílu mezi úhlem zkosení a úhlem nože v hoblovce.

Úhel sklonu je pro danou životnost nástroje nesmírně důležitý: je to úhel, který určuje hladkost hoblovaného povrchu, podmínky pro odvod třísek z oblasti obrábění a zatížení břitu.

Při výběru optimální hodnoty úhlu se berou v úvahu následující faktory

  • Fyzikálně-mechanické vlastnosti zpracovávaného materiálu. Zejména úhel řezu se musí zvyšovat s rostoucí tvrdostí. U měkkého dřeva (lípa, osika, borovice, modřín) se doporučuje zkosit ostří pod úhlem 45°±5º, pro tvrdší dřevo (habr, dub, hrušeň) 60±5, a dokonce až 80 při obrábění ještě tvrdších materiálůº. To je způsobeno brusným účinkem nože, který se zvedá z hoblovací zóny.
  • Typ hoblování. Téměř každý druh dřeva vyžaduje určitý úhel hoblíku vůči rovině obrobku. Například borovice se nejlépe hobluje, když je nástroj nakloněn pod úhlem ostří hoblovacího nože 40500 od osy prkna. Méně měkké třídy se brousí pod úhlem 2530º. Při této metodě se dosáhne lepšího povrchu hoblování, ale nůž se více zahřívá, a proto se tupí.
  • Materiál a tvrdost čepele. K tomuto účelu se nejlépe hodí rychlořezná ocel P12 nebo dokonce P18 (proto někteří hobbyisté používají části nožů třecích pil pro hoblovací nože, které pracují v podobných podmínkách). Méně odolné jsou hoblovací nože z běžné nástrojové oceli, jako je U7 nebo U8.

Broušení nožů pro ruční hoblíky. Pracovní hrana čepele je hřebenová, ale má malý poloměr zakřivení. Před broušením vizuálně zkontrolujte, zda je ostří neporušené: nemělo by mít místní kovové trhliny. V takovém případě je nutné zkrátit hoblovací nože. Doporučuje se provádět broušení ve dvou krocích, aby se minimalizoval poloměr zakřivení hrany. Nejprve první broušení: Přibližte tupý nůž na straně zkosení k obvodu brusného kotouče a pevně přitlačte. Rychlost otáčení soustruhu by neměla překročit 600700 min-1, jinak dojde k výraznému úběru kovu. Je také důležité netlačit příliš silně, protože by se ocel mohla začít zbarvovat do modrofialova. což je nepříjemný rys kalení kovů. Tvrdost hoblovacího nože se sníží a pevnost materiálu se musí obnovit poměrně složitým tepelným zpracováním (žíhání, kalení, popouštění). Pokud nemáte k dispozici ořezávátko, postupujte takto. Ruční broušení hoblovacích nožů se provádí pomocí brousku s hrubým zrnem, který by měl být upevněn na pracovním stole (obě ruce by měly být volné). Broušení se provádí otáčením fazety po povrchu kamene. Doporučujeme nůž pravidelně navlhčovat vodou nebo mýdlovou vodou. Tím se z povrchu nástroje odstraní nejen nejjemnější částečky ostřícího kovu, ale také se umožní rovnoměrné chlazení nástroje.

Jemný otřep po celé délce čepele znamená přechod do druhé fáze broušení. Zde se nástroj brousí jemnější zrnitostí, čímž se odstraní otřepy. Nejběžnější třídění kamenů podle zrnitosti je následující

  • Vysoká zrnitost (30180 μm): kameny/ostřidla z karbidu křemíku nebo korundu. Slouží k odstraňování velkých defektů na nožích, změně úhlu zkosení atd. п.
  • Střední zrnitost (720 µm): Elektrokorundové nebo chromové kameny/ostřicí kameny. Vhodné pro předbroušení.
  • Malá zrnitost (35 µm). Použité materiály jsou stejné a nástroj se používá k dokončení ostření čepelí.

Po nabroušení je třeba čepel nože přejet po tvrdém kusu dřeva, čímž se konečně odstraní otřepy.

Broušení nožů elektrických hoblíků. Hlavními znaky hoblovacích nožů typu pohon jsou jejich oboustrannost a práce pouze podél dřevěných vláken. Zatímco nože z nástrojové oceli lze brousit, nože z tvrdokovu je třeba vyměnit. Pokud se jedna část čepele ztupí, otočí se na opačnou stranu a lze ji stále používat. Rozlišují se následující typy elektrických hoblovacích nožů:

  • Rovné nože se používají pro práci s úzkými drážkami.
  • Zaoblené nože jsou vhodné pro hoblování širších ploch. Používá se pro široké plochy, protože přechod by měl být co nejplynulejší.
  • Kruhové frézy nebo frézy ve tvaru vlny, které se používají k vytváření texturovaných povrchů na obrobcích.

Čepele se také liší velikostí, zejména délkou. Standardní velikost dovážených nástrojů je 82 mm; v praxi se tyto nože označují jako desky. Někteří domácí výrobci však vyrábějí nože, které jsou kompatibilní s nářadím zahraniční výroby. Silné elektrické kráječe (určené pro silnější dřevo) jsou vybaveny silnějšími noži o šířce 110 mm. Zvláštností těchto čepelí je přítomnost upevňovacích otvorů.

Čím delší je čepel, tím snadněji se brousí. Stejně jako v předchozím případě je důležité znát materiál nože. Postup broušení elektrických hoblovacích nožů je následující. Nejprve se určí aktuální stav břitu. Pokud je na fazetě nože jasně viditelný lesklý pruh, je třeba takový nástroj nabrousit. Provádí se při úhlu broušení 300 a používá se brusný kotouč s vodicími adaptéry předem navlhčenými vodou. Broušení lze provádět jak vratnými, tak kruhovými brusnými tahy. První způsob broušení by měl být příčný k pracovní ploše nože. Chlazení během broušení je nezbytné: elektrické hoblovací nože pracují při mnohem vyšších otáčkách, a jsou proto velmi citlivé na ztrátu tvrdosti. Přesně to se stane, když brousíte běžným vzduchem: ocel se rozpadne a její tvrdost klesne. Je třeba poznamenat, že všechny modely elektrických hoblíků jsou vybaveny speciálními držáky. Upevněním nože v takovém držáku je možné nůž relativně pohodlně brousit i na běžném brousku. Vizuálně zkontrolujte stav povrchu čepele během broušení: broušená hrana musí mít zrcadlový povrch. Po ukončení práce je třeba povrch brusného kotouče nebo kamene důkladně očistit od mastnoty nebo jiných nečistot.

Před zahájením práce doma se ujistěte, že jsou nože správně umístěny a nastaveny. Pokud existují nějaké nejasnosti, je třeba ještě provést některé úpravy. Řezná hrana obrobku by měla být dokonale rovnoběžná se spodní částí elektrického vřeteníku a měla by mírně vyčnívat nahoru. Správné nastavení určete vizuální kontrolou nástroje.

Břit nože by měl zpravidla vyčnívat asi půl milimetru nad patku nástroje. Škrabka, která se používá k hrubování, musí vyčnívat nejméně o jeden milimetr. V tomto případě není problém seřídit nože kráječe a drtiče na více paliv. K tomu stačí otáčet velkým a malým šroubem v opačných směrech, dokud se pracovní část nedostane do správné polohy. Šrouby jsou na zadní straně plošiny.

Po provedení všech potřebných nastavení se nůž vloží do hoblíku a zajistí se pomocí upevňovacích prvků. Pokud je nářadí zcela nové, jsou čepele již přednastavené, ale po použití se vyčerpají. Proto je vhodné, abyste si nástroj předem nastavili, i když jste ho dosud příliš nepoužívali. Nezapomeňte hoblík po seřízení na nepotřebném dílu také vyzkoušet.

Doporučení pro výrobu. Instalace 110mm nožů do elektrického hoblíku Makita 1911BNože jsou na rotujícím bubnu nářadí. Jejich účelem je odstranit vrchní vrstvu dřeva při obrábění. Hoblík může být vybaven jedním nebo dvěma noži. Řezné díly, které se montují jako poslední, jsou otočné díly.

Pokud se některá strana otupí, lze polohu nože snadno změnit. Tyto díly jsou zpravidla vyrobeny z nástrojové oceli nebo karbidu wolframu. Ocelové nože lze opakovaně brousit na ručním nebo automatickém brousku.

Co trh nabízí? Dovážené modely, jako je Skil, jsou vybaveny standardními čepelemi o velikosti 82 mm. Pokud hledáte spolehlivé a levné řešení, měli byste zvážit produkty Zubr. Tyto čepele jsou vyrobeny z pevné uhlíkové oceli. Jsou považovány za univerzální, protože se hodí prakticky do všech modelů.

Standardní parametry lopatek 82×5,5×1,2 mm. V současné době jsou k dispozici výrobky od mnoha různých výrobců. Cena nožů závisí přímo na výrobci. Například výrobky Bosh stojí dvakrát tolik co Steyer, Zubr a další čepele. Jejich kvalita se však také liší.

K dispozici jsou také jednotlivé nože. Například elektrické hoblíky Baikal a Interskol mají jednotlivé řezné prvky. Jejich vlastnosti jsou jedinečné.

Tato odrůda nožů je často široká jeden centimetr a jejich délka se pohybuje od 82 do 102 milimetrů. Pokud se výrobek náhle otupí, lze jej ručně nabrousit pomocí ocílky a hřídele.

nože elektrického hoblíku. Nože pro elektrický hoblík vyžadují zvláštní péči, proto jsou na ně kladeny vyšší nároky. Pokud se řezné prvky stávají méně ostrými, lze to zjistit vizuálně, pozorováním světla. Pečlivě zkontrolujte zkosení. Pokud se na jeho konci vytvoří proužek silný jako nit, je nůž tupý. Úhel sklonu hoblovacího nože je 30 stupňů. V dnešní době najdete v obchodech nářadí s otočnými čepelemi, což je velmi výhodné, protože pokud se jedna z čepelí otupí, jednoduše ji otočíte vzhůru nohama.

V elektrickém hoblíku jsou řezné části umístěny ve speciálním držáku, který je umístěn v drážce a upnut třemi maticemi. Pro vyjmutí prvku stačí povolit matice a vyšroubovat šrouby.

Pak najděte vhodné hloubkové dláto. takové, které odpovídá rozměrům výrobku a slouží k vyražení drážky. Poté se díl obrátí nebo vymění a vrátí na své místo. Přitom dbejte na to, aby byl výrobek umístěn přesně rovnoběžně s držákem nože.

Při výměně nožů nastavte výšku nože na nástroji a utáhněte matice. Dbejte na stejnou mezeru, jinak by mohlo dojít k nevyváženosti hřídele.

Po správném naostření nebo výměně nožů je třeba je ihned vyzkoušet na nepotřebné desce.

Bezpečnostní požadavky. Při správném použití nástroje lze rychle a efektivně provést poměrně velký objem práce. Pokud však nedodržíte bezpečnostní požadavky, můžete se vážně zranit.

  • Obrobek, který má být obráběn, musí být před použitím zajištěn na místě, jinak by se mohl během práce posunout nebo odpadnout.
  • Při údržbě a seřizování nožů musí být elektrický kráječ a strojek odpojen od sítě vytažením zástrčky a kabelu ze zásuvky, jinak by náhodné spuštění mohlo mít drastické následky.
  • Začněte pracovat až po spuštění a zahřátí nožů, tj. řezné prvky by měly být zrychleny na požadované otáčky.
  • Nástroj by měl být umístěn pouze do strany.

Během provozu se vyhněte ohýbání a zamotávání napájecího kabelu. Musí být také zachována elektrická izolace a integrita.

Jak správně nastavit lopatky

Seřízení nožů na bubnu není problémem. Chcete-li před prací upravit polohu nožů nářadí, musíte provést následující úkony:

Proveďte seřízení v tomto pořadí.

  • Otočte hoblík na stole nebo na pracovním stole vzhůru nohama.
  • V případě potřeby odstraňte zbytky dehtu z bodu pomocí rozpouštědla.
  • Nastavte přední okraj patní desky do polohy, která zajistí minimální hloubku hoblování.
  • Otočte libovolnou čepel tak, že ji vložíte do drážky mezi deskami.
  • Umístěte pravítko na povrch základní desky.
  • Pokud se čepel nedotýká, zvedněte ji do požadované výšky povolením (mírným) upevňovacích šroubů pomocí imbusového klíče.
  • Po seřízení utáhněte upevňovací prvky.
  • Postup opakujte se všemi nástavci a dbejte na to, aby byly dodrženy stejné vzdálenosti, aby nedošlo k nevyvážení cívky a k vibracím elektrického nářadí během práce.
  • Otáčením bubnu rukou zkontrolujte, zda se volně otáčí.
  • Zkontrolujte, zda je seřízení správně provedeno na nepoužívaném obrobku.

Nastavte pracovní polohu břitů u modelů s jedním, dvěma a třemi noži ve stejném pořadí, jak je popsáno výše.

Pamatujte, že rovné nože musí vyčnívat přibližně 0,5 mm a zaoblené nože asi 1 mm nebo více.

Při správném nastavení musí být řezné hrany kotouče rovnoběžné se základnou elektrického nářadí, aniž by se nakláněly. Některé novější modely jsou vybaveny seřizovacími šrouby, které stačí utáhnout, aby se nože dostaly do správné polohy. Pro nastavení nářadí je nutné jej odpojit od elektrické sítě a u bezdrátových modelů vyjmout baterii. Tím se zajistí, že se elektrické nářadí nespustí automaticky.

Porucha rotoru je nejčastější u hoblovek. Tento prvek se nachází vedle motoru. Chcete-li nástroj opravit sami, musíte použít klíč. Prvním krokem je odstranění ochranného krytu na spodní straně krytu. Poté se odstraní samotný startér. Dalším krokem je otočení podložky. Za ním se nachází rotor, který je opatřen šrouby.

Po vyjmutí dílu se zkontroluje, zda není vadný. Pokud je nástroj vypálený, uvidíte na něm černé stopy. V takové situaci nelze model opravit. Problémem může být také poškozený kondenzátor uvnitř rotoru. Jeho funkčnost se testuje pomocí testeru. Pokud je prahový odpor nižší než 30 Ohmů, je nutné rotor kompletně vyměnit.

Elektroplaner „Interskol“ P-110

Model „Interskol“ P-82TS-01 je určen pro práci s tvrdým dřevem. Hoblík s motorem o příkonu pouhých 710 W je schopen řezat nože rychlostí až 14 000 otáček za minutu./min. Hlavním rozdílem zařízení je, že může být použito jako pevný trvalý stroj. Za tímto účelem se nástroj instaluje na speciální podpěru s noži nahoru. Maximální hloubka řezu hoblíku je 2 mm. Držák startovacího tlačítka umožňuje obsluze pracovat nepřetržitě po dlouhou dobu bez sevření startéru. Bez tohoto držáku by nebylo možné pracovat ve strojovém režimu. Model R-82TS-01 má hmotnost 3,5 kg. Součástí zařízení je drážkový doraz do 15 mm, koncový doraz a jednotka pro stacionární provoz.

Elektrický hoblík Interskol P-110/1100M

Elektrický hoblík je truhlářský nástroj, který umožňuje tvarovat rovinu na řezivu, vyrovnávat ji, osazovat části dřevěných konstrukcí, připravovat surovinu k použití. Používá se k opracování dřeva, tesařským i truhlářským pracím. Elektrický hoblík výrazně urychluje zpracování, snižuje pracnost a dosahuje vysoké kvality povrchu.

Kvalitní geometrie, ližiny z hliníkové slitiny; Přední ližina s klínovým mechanismem zajišťuje rovnoběžnost ližin; Nakloněné uložení nožů na bubnu snižuje povrchové vlny a vibrace; Jemné nastavení hloubky řezu pomocí přední rukojeti; Elektronický plynulý rozběh a regulace otáček při zatížení; Standardní oboustranné nože o šířce 82 mm Možnost čtvrcení Záruka: 12 měsíců

Ruční elektrický hoblík 1 ks. Návod k použití a bezpečnostní příručka 1 ks. Záruční karta 1 ks. Seznam servisních středisek 1 ks. Průvodce pravítkem 1 ks. Speciální šroub 1ks. Vyhazovač třísek 1 ks. Adaptér Hoover s upevňovacími šrouby 1 ks. Náhradní sada nožů 1 ks. Náhradní řemen 1 ks. Speciální klíč 1 ks. Zařízení pro stacionární montáž 1ks. Šablona pro seřízení ostří 1 ks. Obvazový prostředek na čepele 1 ks. Balení 1 ks.

Napájení ze sítě, V/Hz: 220 ±10 / 50 Jmenovitý příkon, W: 1100 Otáčky frézy při volnoběžných otáčkách, ot: 16000 Šířka hoblování na jeden průchod, mm 110 Maximální hloubka hoblování, mm: 0-3 Maximální hloubka čtvrcení, mm: ne Pozvolný rozběh: ne Omezení rozběhového proudu: ano Ochrana proti opětovnému spuštění: ne Čtvrcení: ne Zachování otáček: ne Ochrana proti přetížení: ne Bezpečnostní třída stroje GOST Р IEC 60745-1: II Pevná životnost, roky: 3 Hmotnost podle postupu ERTA 01/2003, kg: 4,5

| Denial of responsibility | Contacts |RSS