Jak brousit a odvíjet pilové pásy

Model TL-30/60 automatická ostřička pilových pásů s kotouči s profilem CBN

Použití pásových pil pro řezání dřeva a jiných materiálů zajišťuje minimální ztráty při zpracování a zvyšuje produktivitu. Kotoučové pily mají nižší produktivitu a nižší efektivitu využití materiálu.

Průměrný řezný výkon uváděný různými výrobci pásových pil by měl být před zlomením více než 60 m³ kulatiny.

Tupý nebo nesprávně broušený zub pily může způsobit výrazný pokles výkonu pily. Po řezu se na povrchu řezaného dřeva vytvoří velká vlna a pila se zlomí. Což popírá všechny výhody.

brousit, pilové

Pro správné naostření pilových pásů je nutné nejprve přebrousit zuby pilového pásu. K této operaci se používá seřizovací stroj, který umožňuje přesné nastavení každého zubu na požadovaný úhel. Umožňuje ohnout zpět jednu třetinu nebo 2/3 výšky zubu a obnovit původní profil nástroje.

Pro vysokou pevnost a odolnost se pilový kotouč skládá ze 2 částí svařených dohromady. Hlavní pilový kotouč je vyroben z pružinové oceli, která snese velké dynamické zatížení. Řezná plocha nástroje je vyrobena z nástrojové oceli, vysoce odolné a odolné proti opotřebení, s vysokým podílem karbidu wolframu a kobaltu.

Protože tvrdost materiálu řezné hrany pily je vyšší než 45 HRS, používají se k ostření korundové, diamantové a CBN kotouče. Pro broušení je vhodnější borazonový kotouč než diamantový, ačkoli jeho tvrdost je o 10-20 % nižší než tvrdost diamantu, ale chemická a tepelná odolnost je dvakrát vyšší.

Borazon je registrovaná ochranná známka amerického technického kubického nitridu boru, zatímco elbor je materiál syntetizovaný v SSSR, který má stejný chemický vzorec, ale vyrábí se jinou technologií. Odborníci se domnívají, že brusné kotouče vyrobené z ruského elboru jsou lepší a odolnější proti opotřebení.

Konstrukční rozdíly mezi bruskami na pásové pily:

  • Zařízení s ručním pohonem, která působením rotujícího brusného kotouče na zub obnovují ostrost jeho hrany;
  • Jednotky s mechanickou automatizací procesů, které umožňují nastavit požadované parametry procesu;
  • Automatizovaná centra řízená počítačovými systémy.

Revoluci v technologii ostření pásových pil přinesla společnost Wood-Mizer, která zavedla metodu, při níž profilový borazonový kotouč obnovuje profil zubu i jeho ostrost v jednom průchodu. Nevýhodou této metody je, že pro každý profil pilového zubu je nutné mít jiný kotouč.

Na trhu jsou brousky na pásové pily ve 3 cenových segmentech:

  • 15.000-30.000. Za rozumnou cenu. Patří mezi ně ploché brusné kotouče, které brousí ostří zubu. Zjednodušená verze stroje s brusným kotoučem pro broušení profilů.
  • 85 000-130 000. Drahé kopie zařízení a strojů Wood-Mizer od původní společnosti.
  • 60 000-65 000. Ruský stroj vyvinutý v.

První kategorie zařízení nezajišťuje při broušení plochým kotoučem plný profil mezizubní drážky, čímž se snižuje životnost pily na řezání 15-20 m ³ dřevěných kulatin. Zjednodušené verze strojů na broušení pil na dřevo s plnoprofilovým kotoučem trpí velkou vůlí, která vede k vybíhání kotouče a následně k nesprávnému broušení a rychlému rozbití brusného kotouče.

brousit, pilové

Ve druhé kategorii je lepší koupit originální stroje Woodmeiser.

Třetí skupina zahrnuje ruské stroje vyrobené v Rusku s optimálními náklady a vlastnostmi lepšími než jejich zahraniční protějšky:

  • Univerzální aleborové kotouče mají o 30-40 % vyšší odolnost proti opotřebení než jejich zahraniční protějšky;
  • Ergonomické, inteligentní nastavení ostřiče pily pro správné naostření profilu zubu nástroje.

Oblíbené modely

Na ruském trhu jsou v žebříčku oblíbených modelů strojů na broušení pil na prestižních pozicích levné stroje z Voroněže. Která vyrábí řadu zařízení pod značkou AZU-02. Společnost vyrábí také uvolňovač ozubených kol RU-04/08M.05.07. V dražším cenovém segmentu vede model PZSL30 60 PROFI vyvinutý v blízkém okolí Moskvy.

Konstrukce brousicího stroje

Poloautomatický stroj na broušení zubů pily se skládá ze základní jednotky, na které je namontován brusný nástroj s pohonem, měřidla sledujícího profil zubu, tlačného zařízení, systému regulačních lišt, kapalinového chladicího systému a ovládacího panelu s ovládacími prvky stroje.

Žací lišta se pohybuje nahoru a dolů a obsluha může měnit úhel sklonu žací lišty pomocí zařízení pro nastavení sklonu. Řídí pohyb brusného kotouče podle profilu řezné hrany zubu a nastavuje podélný posun pilového kotouče podle vzdálenosti mezi zuby.

K nabroušení řezné hrany pilových kotoučů na kov je nutné zařízení seřídit změnou úhlu ostření zubu pomocí ovládacích prvků.

Existuje několik značek kvalitních strojů.

„Cedr. Jedna z nejoblíbenějších a nejznámějších značek. Tento nástroj patří mezi plně automatické stroje, které pracují podle nastaveného programu. To zahrnuje také neustálé monitorování a používání chladicí kapaliny pro běžný provoz. „Kedr“ se poměrně snadno používá a je vhodný i pro začátečníky. Ruční nastavení úhlu je také snadné, stačí odšroubovat dva speciální šrouby na zadní straně nástroje a nastavit úhel pomocí šroubu na základně. Na nástroji je také regulátor rychlosti ostří.

Modernější verze umožňují použití diamantových brusných kotoučů.

„TAIGA“. Stejná značka, téměř stejné funkce, ale ještě jednodušší ovládání. Na nástroji lze také snadno nastavit úhel ostří a rychlost posuvu.

Tento stroj lze použít pro široké i úzké pásové pily.

AZU-02. Nejvíce upravený ze všech předchozích strojů. Všechny modely mají speciální automatický přívod chladicí kapaliny. Stroj je vybaven řadou spínačů, které umožňují plnou kontrolu nad provozem brusky. Všechny modely používají diamantové nože, které urychlují pracovní proces a zlepšují jeho kvalitu.

AZU-02 je stále schopen regulovat vysokorychlostní internetový provoz, což také výrazně usnadňuje tento proces.

„PSLL 30/60 Pro. Moderní plně automatický stroj s vysokou rychlostí ostření. K chlazení tohoto stroje se používá speciální chladicí olej. Tento stroj nevyžaduje žádnou odbornost a stačí pouze sledovat povrch, protože při broušení jednoho pilového kotouče se stroj vypne.

„PZSL 10/2“. Úzká pásová pila vhodná pro řezání dřeva i kovu. Tato jednotka je stejně jako předchozí jednotka chlazena olejem. Proces je plně automatizovaný; úkolem řemeslníka je pouze nastavit požadovaný postup a přivést nůž ke stroji, stroj pak sám odvede veškerou práci.

Astron (A-1). Plně borazonový stroj, proces práce s tímto strojem je plně automatický. Stroj řeže celou pilu na 1 celý průchod. K broušení se používá brusný kotouč, který se vyznačuje vysokou kvalitou a trvanlivostí. Nastavení procesu je velmi jednoduché a nevyžaduje vysokou míru profesionality.

Na dnešním trhu s nářadím je k dispozici velké množství strojů, z nichž nejjednodušší a nejoblíbenější jsou.

Tipy

Pokud chcete nástroj dobře a snadno nabrousit, je třeba při práci dodržovat následující zásady:

  • U plně automatických zařízení je nutné používat speciální kapalinu, jinak dojde k přehřátí a poruše zařízení;
  • Při broušení odstraňte z každého hřebíku stejnou vrstvu materiálu;
  • Zuby musí být po práci bez otřepů a vrypů;
  • Všechny práce musí být prováděny při stejném tlaku na nástroj a pod stejným úhlem;
  • Pracovní prostor by měl být volný a bez jakýchkoli překážek;
  • Vždy mějte u sebe lékárničku;
  • Při práci je nutné nosit ochranný oděv.

Při provádění prací bez speciálního školení a zkušeností se mohou vyskytnout určité potíže, proto je nejlepší si v této oblasti alespoň trochu zdokonalit znalosti a dovednosti.

Pokud to shrneme, používání speciálních brusek pro pásové pily výrazně usnadňuje a urychluje práci, ale je důležité dodržovat návod a všechna doporučení a nezapomínat na bezpečnostní pravidla. V následujícím videu se podívejte, jak se brousí pásová pila na brusce

V následujícím videu se podívejte, jak brousit pásovou pilu.

Použití jakéhokoli materiálu bez našeho předchozího písemného souhlasu je zakázáno.

Konstrukce pásové pily

Pásové pily patří do kategorie řezných nástrojů a jsou nezbytnou součástí specializovaných strojů na zpracování dřeva. Jedná se o uzavřený pásek se zuby na vnějším okraji.

Pro výrobu se používají speciální druhy oceli. 9XF, B2F nebo C75. Při výrobě jsou zuby vystaveny vysokofrekvenčním proudům. Tím se zvyšuje jejich tvrdost. Právě tato skutečnost má vliv na oddělování břitů a udržovatelnost. Při výrobě se nezřídka používá více než jeden typ oceli. Hlavní pás je vyroben z pružinové oceli, zatímco řezná část je vyrobena z oceli s větším obsahem karbidu wolframu nebo kobaltu.

Speciální vlastnosti pásových pil na dřevo:

  • Požadavky na dřevo. Čím tvrdší je ocel, tím rychleji se čepel otupí;
  • Podmínky instalace. Hodnota napětí musí být správná. Pokud je menší než požadované napětí, dojde k prohnutí. Vysoké napětí zvyšuje pravděpodobnost zlomení čepele;
  • Pravidelné broušení. K tomu je zapotřebí speciální brousicí stroj.

Pokud dodržíte poslední bod, prodloužíte tím životnost konstrukce pilového pásu. Broušení na vlastní pěst je však problematické. Musíte najít správné nastavení, úhel ostří.

Pilový materiál

Pilové kotouče se vyrábějí z různých materiálů v závislosti na řezaném materiálu.

Pily na dřevo jsou vyrobeny z nástrojové oceli o tvrdosti 40-45 HRC. Tuzemští výrobci používají oceli jakostí 9XF, V2F (pro pásové pily na kov) a další., Zahraniční. Tuzemské oceli (C75, Uddeholm UHB 15 atd.).). Pokud jsou zuby těchto pil kaleny vysokofrekvenčním proudem, může jejich tvrdost dosáhnout 64 HRC nebo více.

Pily pro řezání uhlíkových ocelí a neželezných kovů s malou tloušťkou jsou rovněž vyrobeny z nástrojové oceli se zuby kalenými vysokofrekvenčními proudy. Častěji se však k řezání kovů používají bimetalové pily, jejichž pilový list je vyroben z pružinové oceli a pás, na kterém jsou řezány zuby, je vyroben z rychlořezné oceli s vysokým obsahem wolframu a kobaltu. Po kalení dosahuje tvrdosti 65-69 HRC. Vysokorychlostní ocel je přivařena elektronovým paprskem k základně pilového kotouče.

Výroba bimetalových pásových pil

Bimetalové pilové kotouče mohou řezat silné kovy z nástrojových ocelí, nerezových, žáruvzdorných a jiných ocelí, slitin titanu a dalších kovů.

Zuby s vyšší odolností proti opotřebení se vyrábějí svařováním stelitu (slitina chromu a kobaltu s přídavkem wolframu a/nebo molybdenu) nebo pájením tvrdých slitinových plátů. Tyto pily překonávají bimetalové pily z hlediska řezného výkonu. Používají se k řezání skleněných vláken, automobilových pneumatik, kabelů, vyztužených plastů, žáruvzdorných slitin, grafitu, pórobetonu, cihel a dalších obtížně řezatelných materiálů.

Pásová pila s karbidovými zuby

Zajímavé: Závitové nýty. Klasifikace, typy, použití

Správný postup broušení nástroje

V praxi bylo prokázáno, že více než 80 % zlomů nástrojů je důsledkem nesprávně broušených zubů pásových pil. Při broušení je třeba brát v úvahu stav stěn zářezu

Brusné kotouče pro pásové pily se vybírají podle tvrdosti zubu. Korundové brusné kotouče se používají k broušení nástrojů z nástrojové oceli. Bimetalové pily se brousí diamantovým nebo borazonovým brusivem. Tvar nástrojového kotouče musí být stanoven na základě specifikací nože. Může být baňatý, profilovaný, diskový nebo plochý.

Před uvedením pily do provozu je nutné ji nechat zavěšenou ve zkroucené poloze po dobu přibližně jedenácti hodin.

  • Kov je nutné odstranit rovnoměrně podél profilu zubu;
  • Vyvarujte se nadměrného tlaku na kolo (může dojít k poškození zubu);
  • Povinné používání chladicí kapaliny;
  • Zajistěte, aby byla zachována geometrie zubu;
  • Prevence odjehlování.

Standardní návod uvádí, že nástroj by měl být broušen buď na přední ploše zubu, nebo na zadní i přední ploše. V praxi mnoho řemeslníků a profesionálů brousí pouze na zadní straně, takže je to podle jejich názoru pohodlnější.

brousit, pilové

Nástroj se poměrně snadno brousí

, Navzdory řadě požadavků a předpisů. Broušení lze provádět buď ručně, nebo pomocí speciálního brousicího stroje; pro různé materiály a tvary lze použít různé brusné kotouče atd.Д.

Před ostřením nástroje byste se měli seznámit s hlavními způsoby ostření. Videa jsou k dispozici také na internetu.

Typy broušení

Pokud nemáte gravírku ani stroj, můžete nástroj nabrousit starou známou metodou. Pomocí pilníku

Při pečlivém a pravidelném zacházení se ruční broušení stane stále více známým.

  • Při ostření nástroje na brusce před ostřením zkontrolujte, zda je brusný kotouč ve správné poloze vůči pile.
  • Z drážek je třeba odstranit vrstvu kovu, aby byly odstraněny všechny mikrotrhliny.
  • Pokud byla pila provozována bez řádné údržby déle, než je doba určená výrobcem, je třeba zvýšit vrstvu kovu odstraněnou při jednom ostření.
  • Nový nástroj vždy používejte jako referenční pro kontrolu výsledků ostření.
  • Tvar řezné části pily je osvědčeným parametrem. Proto nezadávejte své parametry a doufejte v dobrou kvalitu práce.
  • Pokud budete dodržovat pokyny výrobce řetězové pily, vydrží pásová pila asi 65 % užší, než byla její původní velikost. Šířka se zmenšuje při přebroušení zubů.
  • Při broušení nástroje vždy odstraňte otřepy, jinak by mohlo dojít k mikroskopickým trhlinám při řezání materiálů.
  • Ihned po ukončení práce je třeba nástroj očistit od pilin a pryskyřice a před ostřením pilu důkladně zkontrolovat. V opačném případě ucpete ostří pilovými hoblinami a výsledkem bude špatně nabroušený pilový pás.

Nejprve.

Dávejte pozor na všechny křivky a zakřivení kmene. Dokonale rovný kmen je vzácný. Proto se snažíme, abyste získali co nejméně odpadu, například řízků

Po uložení a zajištění kmene je vhodné zkontrolovat, zda volně klouže mezi vodicími válečky.

Nastavte velikost na pravítku pily podle průměru a k této velikosti přičtěte nejvyšší výšku vypouklosti kmene. Jedná se o výduť, která je vyšší než průměr vrcholu nebo nejužší části kmene.

Pomocí metru změřte výšku nejvyššího dílu a z této míry určete velikost požadovaného materiálu s ohledem na velikost prořezu, která je 2 až 5 mm.

Technologie řezání

Při výběru technologie řezání kulatiny na desky se zohledňují vlastnosti a rozměry dřeva. Na pásové pile lze pracovat třemi způsoby:

  • Čtvercové řezání. Dřevo je řezáno rovně po celé délce bez převrácení. Skončíte s nerozřezanými deskami. Nevýhodou je nízká kvalita výsledného materiálu a velké množství odpadu. Výsledné desky je třeba dále ořezat. Existuje vysoké riziko, že při používání prasknou.
  • Kotoučové řezání. Po prvním řezu se kmen otočí na druhou stranu. Obvyklých je pět základních obratů. Tato metoda umožňuje rozřezat kmen na požadovaný rozměr s co nejmenším množstvím odpadu. Jednou z nevýhod této metody je nízká rychlost výroby.
  • Řezání kmene. Hlavní část kmene je rozřezána do kruhového tvaru. Středový díl je rozřezán jako kmen. K tomuto účelu se obvykle používají největší kmeny.

Řezání zahrnuje velikost desky a otáčení kmene.

Otáčení kmene

Když pilový kotouč dosáhne správné výšky, kmen se otočí. Nevyřezaný materiál se změří, provedou se výpočty pro jeho použití. Poté se poleno otočí o 900 a znovu se změří. Při výpočtu je důležité nezapomenout na přídavek na řezání.

První řez

V závislosti na zvoleném úkosu existují dvě možnosti zahájení řezu ve dřevě:

  • Začněte nejhorší částí, kterou je třeba snížit. V tomto případě se nemusí brát v úvahu sklon kmene. Výsledkem řezání této plochy jsou krátké délky desek a velké množství nerozřezaného materiálu.
  • Začněte řezat tou nejlepší částí. V takovém případě umístěte kmen tak, aby byla pila rovnoběžná s kůrou.

Protože první způsob řezání zakrývá nejlepší část kmene, může při dalším řezání dojít k chybám. Tato metoda je vhodnější při práci s nekvalitním dřevem.

Obrácení kmene

Při práci na pile se kmen otáčí podle řezného plánu. Soustružení se provádí dvěma způsoby:

První metodou lze získat širší desky. Druhý způsob je výhodnější, protože je snazší otáčet klády pod tímto úhlem.

Ostření v zimním období

Zatímco broušení nožů za běžných podmínek je jasné, broušení v chladném období je třeba zmínit zvlášť. Je rozdíl mezi broušením pilových pásů v létě a v zimě za studena. Jedná se o změnu stupně ostření. V zimním období by měl být úhel ostří 90 stupňů, na rozdíl od letního období, kdy je úhel ostření 120 stupňů.

Při strojním broušení se před zahájením procesu ujistěte, že je brusný kotouč správně umístěn vzhledem k nástroji.

Je nezbytné odstranit z prohlubní dostatečné množství kovu, aby se spolehlivě odstranily všechny mikrotrhliny. Pokud byl nůž v provozu bez běžné údržby po delší dobu, než je povoleno výrobcem, je třeba zvýšit množství odstraňovaného kovu na jeden průchod. Jako šablonu pro kontrolu účinků broušení vždy používejte nový nůž.

  • Konfigurace zubů čepele je léty prověřená hodnota. Proto je velkou chybou věřit, že tento přístroj bude řezat „bez zádrhelů, bez zádrhelů“ bez ohledu na to, co se zuby uděláte.
  • Při dodržení provozních norem bude pilový pás spolehlivě pracovat, dokud se šířka nezmenší na 65 % původního nastavení. Šířka se samozřejmě při ostření zmenšuje.
  • Naprosto nesprávná je rada, že po broušení není třeba zvlášť odstraňovat otřepy. Vezmeme-li to v úvahu, jsou mikrotrhliny v pile jisté.
  • Po dokončení práce je třeba pilový pás očistit od pilin a pryskyřice a před ostřením jej pečlivě zkontrolovat. V opačném případě hrozí vysoké riziko znečištění brusných kotoučů. To vede k neuspokojivému procesu ostření.

Otáčení kmene

Pokud se provede otočení o 180 stupňů, vznikne hrubá řezaná deska, která vyžaduje další opracování boků, a poté se polotovar rozřeže na řezanou desku.

Aby byla pila účinná, musí být kmen otočen o 180 stupňů

Výsledkem otočení o 90 stupňů jsou neohoblované a poloohoblované desky s nutností ořezu na jedné straně. Metoda řezání s převrácením o 180° umožní získat hodnotnější široké desky. Pokud je však váš stroj na ořezávání okrajů vybaven pouze jednou pilou, hodí se otočení o 90°.

Po rozřezání protilehlých ploch je první z nich rozřezána nejhůře ze zbývajících, ale tato varianta nebere v úvahu zúžení. Kvalitní úkos musí být řezán rovnoběžně s kůrou, což zvyšuje kvalitu řeziva.

Ostřička Astron OTR-5.1

Parametry platebního systému pro generování šeků:

Stroj je určen k automatickému ostření úzkých (30-60 mm širokých) pilových pásů používaných na pásových pilách.

Použití CBNBN ve stroji zajišťuje, že se fréza kompletně přebrousí v jednom průchodu a vytvoří dokonalý profil s požadovaným úhlem sklonu každého zubu po celé délce pily bez opálení nebo mikronepravidelností.

  • Motor brusného kotouče
  • Šroub pro nastavení hloubky pro snížení kotouče
  • Kryt brusného kotouče
  • Svorka pily
  • Gumové škrabky
  • Podpěrné válečky
  • Nádržka chladicí kapaliny s čerpadlem
  • Rukojeť pro zvedání vřetena
  • Tlačítko pro zapnutí kolového motoru
  • Tlačítko pro aktivaci motoru posuvu
  • Knoflík pro nastavení doby ostření pily
  • Společné tlačítko stop
  • Tlačítko
  • Kyvadlo tlačného zařízení
  • Kopírka
  • Nastavovací šroub posuvu
  • Tlačný motor pily
  • Umístěte stroj na rovnou plochu.
  • Připevněte držáky pily ke stroji.
  • Otevřete víko elektrické skříně a zapojte PVS-4×0.75 Dávkovač Energise.
  • Nalijte směs oleje I18 a parafínu v poměru 3:2 do olejové nádrže
  • Zapnutí automatické jednotky.
  • Zkontrolujte směr otáčení motoru. Změna fází v případě potřeby.
  • Vyklopte motor ostřicího nože.
  • Nastavení pásu na bočních podpěrách.
  • Stiskněte páčku pro nastavení pásu a vložte pás mezi upínací čelisti, dokud nedosedne na boční podpěry a spodní opěrné válečky.

Pozor! Pokud pásek neleží rovně, bude pod brusným kotoučem veden pod různými úhly nebo nárazy, což může vést k nerovnoměrnému obroušení profilu nebo (pokud je brusný kotouč silně zapuštěn do přední hrany zubu) ke zrychlenému opotřebení kotouče.

  • Uvolněte páčku a upněte pás mezi upínací čelisti.
  • V případě potřeby zvyšte upínací tlak (nastavený výrobcem) pomocí regulátorů upínání řemene tak, aby byl řemen mírně protlačen.
  • Zapněte tlačnou pilu. Pomocí regulátoru otáček nastavte optimální otáčky pilového pásu. Proveďte 4-5 zubů a zastavte tlačný mechanismus v horní zadní poloze.
  • Spusťte motor brusného kotouče a nastavte hloubku kotouče tak, aby byla 1-2 mm nad horní hranou zubů pily.

Pozor! Pracujte s minimálním posuvem pily po dobu maximálně 10 minut. Tento režim používejte pouze pro správné nastavení ostří. Nedoporučuje se pracovat s maximálním množstvím krmiva. Protože pila by nemusela být schopna pilu včas přebrousit.

  • Nastavte časovač na 30 minut.
  • Spusťte motor podávacího psa a nastavte profil pily do polohy, kdy náběžná hrana zubu nedosahuje pilového kotouče o 2 mm.
  • Nastavením hloubky se ostří sníží na hloubku profilu zubu o 3 mm.
  • Zapněte brusný kotouč a motor olejového čerpadla.
  • Spusťte ostřicí kotouč nastavením hloubky a v případě potřeby nastavením posuvníku, dokud se nedotkne přední hrany zubu pily.
  • Nyní stačí kotouč spustit pomocí nastavení hloubky a zajistit minimální zanoření do profilu tak, aby se kotouč sotva poškrábal.
  • Pomocí hodin určete čas potřebný na jedno kolo a zapamatujte si ho.
  • Pokud se pila brousí, obvykle stačí jeden průchod a po zastavení stroje ji lze odstranit.
  • Při ostření pily je třeba na časovači nastavit čas, po jehož uplynutí se stroj vypne.

Pozor! Pokud se do profilu zubu ponoříte příliš mnoho najednou, můžete ráfek zničit nebo výrazně zkrátit jeho životnost.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS