Baterie elektrického šroubováku – kde je plus a mínus?

Jak opravit baterii pro elektrický šroubovák: identifikace závady a oprava

Jak opravit baterii elektrického šroubováku je mezi kutily často kladenou otázkou, protože téměř každý majitel domu má ve svém arzenálu takový šroubovák. Kompaktní konstrukce a možnost práce s nářadím ve výškách (díky absenci napájecích kabelů) jsou považovány za hlavní výhody nářadí poháněného akumulátorem. Nicméně, baterie tohoto zařízení může selhat, a koupit nový. Není výhodné, protože jeho cena někdy dosahuje 60% nákladů na nástroj. Proto je vhodné pokusit se baterii obnovit. Jak to udělat, vám dnes řekneme.

Ačkoli existuje mnoho různých modelů tohoto nářadí, všechny šroubováky mají baterii podobného tvaru. Jedná se o plastovou krabičku, která obsahuje několik baterií. Jsou vzájemně zapojeny do jednoho obvodu tak, že vodiče „plechovek“ na obou stranách jsou zkratovány na svorky, které napájejí šroubovák.

Všechny baterie mají základní konstrukci, kterou zvládne i nezkušený řemeslník s malými znalostmi elektřiny. Kromě napájecích dílů krabice jednotky často obsahuje i

  • Termistor. Umožňuje kontrolovat teplotu plechovek během nabíjení;
  • Tepelný spínač. V případě přehřátí baterie automaticky rozpojí části obvodu;
  • Řídicí a monitorovací deska (pouze pro lithium-iontové baterie).

Detekce poruchy a obnovení baterie elektrického šroubováku

Před pokusem o opravu baterie je třeba určit závadu, jinak bude oprava poměrně obtížná nebo nemožná. Je třeba poznamenat, že není možné, aby selhaly všechny články baterie současně, s výjimkou vzácných případů, kdy mohlo dojít k dlouhodobému zkratu na výstupních svorkách baterie.

baterie, elektrického, šroubováku, mínus

Pro určení závady je nutné:

  • Umístěte baterii do nabíjecího režimu a počkejte, dokud se plně nenabije.
  • Poté rozeberte pouzdro a změřte napětí každého nabíjecího článku. Rozdíl napětí na bateriích může být u niklkadmiových baterií v rozmezí 1,2-1,4 V a u lithiových baterií může být rozdíl přibližně 3,8 V.
  • Banky s menším než jmenovitým napětím by měly být označeny. Poté je třeba baterii znovu sestavit a plně ji zatížit, dokud nedojde ke znatelnému vybití.
  • Poté baterii znovu rozeberte a znovu změřte napětí jednotlivých článků.
  • Obvykle dochází k největšímu poklesu napětí v označených článcích, které je třeba „oživit“ nebo jednoduše vyměnit.

Pokud elektrický šroubovák vyžaduje ke své činnosti napětí 12 V, můžete se pokusit najít vadné prvky jednodušším způsobem. To vyžaduje:

  • Akumulátor plně nabijte, poté jej rozeberte a změřte napětí jednotlivých článků.
  • Poté ji pomocí 12voltové žárovky zcela vybijte a znovu změřte napětí všech článků, abyste zjistili, které z nich jsou vadné.

Místo žárovky použijte rezistor s vhodným napětím.

Oprava a výměna bateriových článků elektrického šroubováku

Nejúčinnější metodou opravy baterie elektrického šroubováku je jednoduchá výměna vadných nabíjecích prvků, které byly zjištěny při jejich kontrole.

K provedení opravy potřebujete dárce, tj. Druhou baterii, která má také selhané banky, pokud neexistuje, můžete si koupit nové články online. V současné době existuje dostatek internetových obchodů, které jsou připraveny dodat nové baterie přímo k vám domů kurýrní službou.

Důležité. Články musí mít přesně stejnou velikost a kapacitu jako ty, které nahrazujete.

Pro opravu je třeba připravit následující věci: pájku, cínovou pájku a lihové tavidlo (nejlépe).

Samotná výměna nabíjecích článků nepředstavuje žádné obtíže, pokud je člověk zručný v pájení.

Oprava baterie elektrického šroubováku

Varování. Aby nedošlo k poškození baterie při použití pájky, je třeba pájení provádět rychle.

Pro připojení prvků se doporučuje použít původní desky, a pokud je nelze použít, zcela je nahradit stejnou velikostí, ale z mědi. To je nezbytné pro správný proces nabíjení. Tam, kde se průřez spojovacích destiček mezi články liší, se zahřívají a samozřejmě se nepřetržitě spouští termistor, který chrání nabíjecí sklenice.

Při montáži baterií je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Zapojení by mělo být provedeno sériově, přičemž záporný pól každé baterie by měl být spojen s kladným pólem další baterie.

Po úplném sestavení všech článků se všechny potenciály vyrovnají, protože se budou prozatím lišit. Musí být proveden specifický cyklus nabíjení/vybíjení. Opravená baterie se poté plně nabije a nechá se přibližně jeden den stát. Po jednom dni by mělo být změřeno napětí všech článků jednotlivě, a pokud jsou správně sestaveny, mělo by se napětí každého článku rovnat 1,2 V.

Poté by měla být baterie opět zcela vybitá. Za tímto účelem se sestavená baterie plně zatíží elektrickým šroubovákem, dokud se zcela nevybije. Hlavní je nepřetěžovat samotný elektrický šroubovák, aby se nemusel v budoucnu opravovat. Tento postup nabíjení/vybíjení je třeba opakovat několikrát po sobě.

Stejně tak je vhodné přibližně každé tři měsíce provést proceduru k vymazání „paměťového efektu“, která prodlouží životnost baterie a provoz samotného elektrického šroubováku.

Obecné pokyny k opravám

V případě nikl-kadmiových baterií vynikají tyto zvláštnosti:

  • Tyto komponenty mají paměťový prvek. V klasickém schématu by se měly třikrát nabít a stejný početkrát vybít. Pravidla pro nový díl jsou naprosto stejná.
  • Vyměňte za zcela identický, aby nedošlo k narušení funkce celého zařízení.

U lithium-iontových akumulátorů je také třeba zohlednit určitá pravidla:

  • Pájení se nesmí používat. Tyto díly nevydrží vysoké teploty a velmi rychle selhávají. Měla by se používat pouze velmi silná páječka, ale musíte pracovat velmi rychle.
  • Najít správný článek je snazší, protože na trhu jsou zahraniční i domácí výrobky, které mají stejnou baterii.

Obecné pokyny před testováním baterie

Pro kontrolu baterie je třeba znát základní pokyny pro testování různých typů zařízení.

Nikl-kadmium

Jedná se o nejběžnější typ baterie. Nejčastěji se montují do šroubováků Bosch. Velkou výhodou těchto baterií je jejich odolnost vůči vnějším vlivům a dlouhá životnost.

Tyto baterie by měly být před testováním plně nabité. To umožňuje co nejpřesnější měření a zajištění výkonu. Pokud testujete vybitou baterii, nezískáte přesný údaj.

Lithium-iontové

Tyto baterie se používají převážně v dražších modelech elektrického nářadí. Mají vysokou kapacitu a nízké procento ztráty dostupného náboje. Jejich velkou nevýhodou však je, že by se neměly nechávat dlouho vybitý. Jejich krystaly totiž rychle degradují a způsobují, že baterie přestává fungovat.

Li-ion baterie by měly být před testováním třikrát plně nabity a vybity. Tím se eliminuje „paměťový efekt“ a získají se co nejpřesnější výsledky testu.

Testovací nástroje

Každá osoba, která hodlá zkontrolovat funkčnost baterie, by se měla seznámit se seznamem potřebných dokumentů. K provedení prací budete potřebovat následující nástroje

V některých případech mohou být nezbytné následující nástroje:

Je lepší si vše připravit předem, abyste měli vše potřebné po ruce.

Přestavba šroubováku na lithiové baterie (z Ni-Cd na Li-Ion)

Přišlo nevyhnutelné. Baterie v mém starém Hitachi DS 12DVF3 se konečně vybila. Nechutně dlouho držely náboj, ale pro malé domácí potřeby byla dostupná kapacita dostatečná, takže mě nikdy nenapadlo tento problém řešit. Dokud jsem nemusel vyvrtat díru do nerezového kuchyňského dřezu, což mi zabralo asi čtyřicet minut! Na jedné jamce! Jedna baterie se vůbec nerozhoupala a druhá fungovala tak, že se točila dvacet sekund a nabíjela se asi deset minut. Tehdy jsem si uvědomil, že je čas dát mému oblíbenému nástroji nový život.Samozřejmě jsem se musel nejprve seznámit s teorií, abych věděl, co mám dělat. Tato otázka jistě není nová a všichni se zabývají převodem šroubováků na lithiové. Ale každý to dělá po svém, v závislosti na svém vzdělání, míře lenosti a pojetí krásy. Potřebuji, aby vše bylo technicky správné, nevypadat ošklivě na vnější straně a baterie by měly být použitelné. Po přečtení a přezkoumání mnoha materiálů jsem se projektu AlexGyver.

Poté, co jsem se rozhodl, jaké zboží potřebuji, jdu do obchodu Ali utratit peníze. Lithiové baterie jsem si objednal s již přivařenými niklovými destičkami, abych nemusel obtěžovat sebe ani je pájením. Ukázalo se, že dodací lhůta baterií je opravdu dlouhá, a zatímco jsem čekal na nějaké z Číny, koupil jsem nějaké z místního obchodu, ale bez desek, protože mám dvě baterie pro přestavbu. Měsíc a půl po objednávce jsem konečně obdržel balíčky a mohl se pustit do práce. Nejprve rozeberu jeden starý kufr a prozkoumám jeho obsah.

baterie, elektrického, šroubováku, mínus

Zde je nutné opatrně odlomit horní kontaktní desku, bude potřeba později. Potřebuji také niklové propojky, abych mohl připájet druhou sadu baterií k bateriím, takže jsem tohle harampádí zatím odložil stranou. Pak jsem si vyzkoušel nové komponenty, abych pochopil, jaká práce se bude provádět.

Při přípravě jsem zkontroloval jednu baterii VariCore pro soulad se specifikacemi, od čínské společnosti můžete očekávat cokoli. Představte si mé překvapení, když mi přístroj ukázal konečnou kapacitu baterie 2892 mAh místo 3000 mAh! Vzhledem ke všem druhům chyb je to vynikající výsledek!

Prostor pro tři baterie 18650 a desku BMS ve standardním bateriovém pouzdře nestačí, takže jsem se rozhodl zbavit se západky a odstranit všechny zbytečné plastové prvky zevnitř.

Jak se později ukázalo, bylo to správné rozhodnutí. Pouzdro dobře drží i bez zámku, protože uvnitř samotného šroubováku jsou velmi silné pružinové upínací destičky a samotná nová baterie je o něco lehčí než stará niklkadmiová. Viděl jsem na internetu rozložení lithiových baterií a stejné desky BMS bez odstranění západky, ale nelíbilo se mi, jak to vypadalo, a opustil takové uspořádání. V mém případě ale nestačilo jen zbavit se žeber uvnitř krytu, protože šířka tří plechovek 18650 se tam stejně nevejde, takže jsem musel trochu zbrousit vodítka samořezných šroubů.

Bylo by to docela smutné a zastaralé bez zbývajícího indikátoru nabití, takže jsem vzal voltmetr a připájel k němu taktovací tlačítko s prodlouženým žihadlem (13 mm)

Pilníkem a ostrým nožem pro něj udělám místo v rámu a přilepím ho na „horký smrček“, který není příliš přesný, ale je velmi spolehlivý.

Takže tohle je hezká tvář

Po tomto hýčkání začíná nejzodpovědnější fáze. Montáž pohonné jednotky 🙂 Pokud máte na lithiových plechovkách přivařené elektrody, není to nic hrozného.

Amtech NC-559 flux, nebo spíše jeho čínská kopie, byl jako vždy vynikající.

Mnozí tvrdí, že baterie nelze pájet bez kyseliny. Mám také pájecí kyselinu, ale rozhodl jsem se vyzkoušet své oblíbené tavidlo v novém prostředí pro něj, a dokonce i zde to fungovalo dobře. Jediná věc byla, že jsem musel pájecí podložku oškrábat nožem, jinak byla pájka velmi nestabilní, což mohlo vést ke katastrofálnímu přehřátí lithiové plechovky.Ukázalo se, že je to úhledná malá sestava, na kterou jsem nalepil dva proužky oboustranné lepicí pásky pro upevnění desky BMS.

Na stejném místě, kde jsem koupil lithiové baterie, jsem koupil silný napájecí kabel v silikonovém izolátoru. Není to levný zážitek, ale chtěl jsem větší výkon a flexibilitu.S velkým očekáváním jsem dno připájel voltmetrem a začal testovat polotovar 🙂

Voltmetr byl překvapivě přesný, ani jsem ho nemusel kalibrovat.Nyní jsou tedy obě části budoucí dobíjené baterie spojeny a zbývá jen připravit třetí a poslední část k montáži.Odlomené kolíky na kontaktní podložce opravím pomocí pětiminutového „epoxidu“ Asi nemá moc smysl to dělat tímto způsobem, protože kolíky budou při konečné montáži zachyceny samovrtným šroubem, ale cítím se tak bezpečněji.

Po zaschnutí vyvrtám otvory. Pod mými šrouby je vyvrtán 2 mm v kontaktní podložce a 3 mm v krytu, následuje zahlubovací 6 mm vrták, takže hlava šroubu byla v jedné rovině s povrchem.

Poslední kroky před konečnou montáží jsou velmi důležité. Je třeba vše co nejlépe izolovat a pečlivě vést všechny vodiče.

Typy akumulátorů v bateriích a jejich vlastnosti

Baterie se vyrábějí na základě elektrolýzy. Je založena na přeměně energie prostřednictvím redukčních a rozpadových reakcí. Vyrábí se pomocí anody a katody.

Existují tři typy baterií v závislosti na základních komponentech:

Nikl

Oblíbené ve šroubovácích, domácích spotřebičích, mobilních telefonech, jako náhrada baterií AA nebo AAA. Vysoká kapacita a schopnost samovybíjení. Ve šroubovácích se používají 2 typy „náplní“: nikl v kombinaci s kadmiem (Ni-cd) nebo hydridový kov (Ni-mh).

Nikl-kadmiové baterie. Nejběžnější typ. Měrná energie na baterii. 65 kWh/kg. Rychlé nabíjení. Spolehlivý a odolný (3500 cyklů nabití a vybití). Napětí obvykle 1,2 V. Nevýhody Ni-cd: „paměťový efekt“.

Olovnaté

Použití v UPS, automobilových systémech s 12 V.7В. Nižší kapacita, 2-4krát nižší než u niklových ekvivalentů. Vydrží déle než všechny ostatní. Odolnost vůči vysokému zatížení.

Lithium

Nejdražší varianty. Používá se ve šroubovácích Makita a Bosch. Základním principem fungování je proces rozkladu látky na ionty, proto se baterie nazývají lithium-iontové a označují se Li-lon.

Jedním z běžných typů lithiových baterií je baterie s označením 18650. Název této baterie naznačuje její velikost (18 × 65 mm). Kapacita 1,6-3,6 Ah. Jeho napětí je 3,7 V.

Před kontrolou baterie je třeba odstranit „paměťový efekt“, který vzniká při nesprávném nabíjení a samovybíjení. Baterie mají tu vlastnost, že se v nich hromadí krystaly, které brání jejich plnému nabití.

baterie, elektrického, šroubováku, mínus

Účinek samovybíjení Ni-cd je až 20 %, Ni-mh až 30 % a Li-lon až 8 %.

Pro odstranění „paměti“ baterie je nutné provést 3-4 cykly vybíjení a vybíjení. To lze provést pomocí zátěže. Získá se pomocí běžné 12voltové žárovky připojené k multimetru a baterii (viz návod ke správnému zapojení níže).

Opakované použití obnoví původní výkon baterie, pokud baterie nemá dostatečnou kapacitu a má „paměťový efekt“.

Oprava baterie elektrického šroubováku

Dobrý den.Jen jsem se chtěl podělit o své zkušenosti s opravou baterie pro můj elektrický šroubovák.Dostal jsem ji k narozeninám v roce 2008. V sadách byly dvě baterie.

Používal jsem ho sporadicky a krátce, ale všiml jsem si, že plně nabitá baterie se za týden vybije na nulu, i když se nepoužívá.Každým rokem horší a letos plně nabitá baterie vydržela jen pět minut provozu. A totéž se stalo s oběma bateriemi.Špatně!Obě jsem je rozebral. Uvnitř byly baterie tlustší než prst, z nichž více než polovina nejevila známky života. Přemontování dvou baterií do jedné nebylo možné, t.К. Více než polovina buněk selhala.Šel jsem do obchodu a neměli je skladem. Podobné stojí i více než tisíc.Protože se jedná o 12voltový elektrický šroubovák, rozhodl jsem se koupit uzavřenou kyselinovou baterii o kapacitě 1,2 Ah.

Připájení drátu s konektory ke kolíkům na horní straně pouzdra.Zkontroloval jsem to. Elektrický šroubovák funguje.Teď přijde ta těžší část. Vložte baterii do pouzdra.Zkoušel jsem ho dát do skříně. Nevejde se tam.Odřezané všechny přepážky. Nevejdou se tam.Vyřízl otvor v horní části. Poloviny se nedaly zavřít.

Upril horní polovinu skříně pro drát. Nevejde se do ní.V dolní části jsem musel vypilovat otvor.

Přilepil jsem baterii ke dnu tavným lepidlem

Půlky k sobě omotal černou lepicí páskou pro případ, že by bylo nutné je rozebrat.

Výsledek: funkční elektrický šroubovák. Trvá to asi půl hodiny a 300

UPD:Mnoho otázek ohledně nabíjení. Rozebral jsem svůj:

Moje nabíječka elementární: diodový můstek a proudový omezovací (předřadníkový) odpor. Plus rezistor pro LED diodu. Na adaptéru je uveden maximální proud 400 mA, ale ve skutečnosti je počáteční proud menší, pravděpodobně kvůli vyššímu odporu baterie. Ampérmetr ukazuje 350-320 mA. Na baterii je uveden maximální nabíjecí proud 360 mA. A protože nabíjení není automatické, musíte si ho načasovat a vypnout.Pokud má vaše nabíječka větší proud než maximální, musíte zvýšit předřadný odpor.

Pokud máte automatickou nabíječku s vysokým počátečním nabíjecím proudem, není pro olověné akumulátory vhodná, protože.К. Existuje riziko „zničení“ baterie (zničení může být doprovázeno akustickým šokem, stříkající kyselinou, pískáním střepů, štiplavým kouřem a dalšími nepříjemnostmi).

UPD z 23.01.2021V posledních 5 letech došlo k některým změnám. Zpětné hlášení:1. Baterie za 4 roky ztratila svou kapacitu. Šel jsem do obchodu a koupil si 350 nových. Výměna trvá 5 minut. Ani jsem nemusel nic pájet. Nejtěžší bylo odšroubovat horké lepidlo.2. Integrovaný voltampérmetr pro přehlednější nabíjení.

Přitom se roztřepil drát u nabíjecí zástrčky, dráty se zkratovaly a napájecí jednotka statečně umírala v boji s přehřátím ). Nemohl jsem najít stejný zdroj napájení. Koupil jsem si v Číně jednoduchou nabíječku olověných baterií a dává příliš velký proud. Musel jsem integrovat regulátor proudu. Nastaveno na 300 mA. Nyní je možné bezpečně opustit. Při zapnutí je maximální proud omezen a po dosažení 14 V se nabíjení vypne. Zjišťování, jak úhledně udělat dráty.

Elektrický šroubovák se nespustí. Jak vyřešit problém

Při testování elektrického šroubováku s napůl nabitou baterií se motor stabilně rozběhl i při zátěži. Ale když byl plně nabitý, elektrický šroubovák se i při volnoběhu spustil až po opakovaném stisknutí tlačítka napájení.

Prošel jsem desku BMS sondou osciloskopu a zjistil, že spouští proudovou ochranu. Jde o to, že v okamžiku spuštění elektromotoru šroubováku je odpor jeho vinutí dán činným odporem vodičů a činí desítky ohmů. Proto může být rozběhový proud v prvním okamžiku až sto ampérů.

Aby nedocházelo k rušivému vypínání desky BMS, bývá zpoždění přibližně 100 ms, což u tohoto elektrického šroubováku zjevně nestačilo. Pro stabilní rozběh motoru bylo nutné zvýšit zpoždění aktivace ochrany na půl sekundy (500 ms). Schéma zapojení desky plošných spojů nebylo k dispozici, a tak jsem se rozhodl zvýšit dobu zpoždění vědeckým experimentováním.

Bylo nutné najít v obvodu místo, kde se připájí výstup kondenzátoru k mínusu nebo plusu baterií. K tomuto účelu byl vzat kondenzátor o kapacitě 0,47 mF a na jeden z jeho konců byl připájen tenký drátek. Jeho druhý konec byl připájen k zápornému pólu baterie.

Poté se volný konec kondenzátoru dotýkal v sérii všech vodičů rezistorů a kondenzátorů a při každém stisknutí tlačítka start na elektrickém šroubováku. Před každým dalším dotykem byly vývody kondenzátoru zkratovány, aby se kondenzátor vybil a nedošlo k poškození obvodu.

Bod vzhledem k mínusu se však nepodařilo najít. Proto byl volný konec drátu připájen ke kladnému pólu baterie a byla provedena stejná operace, která byla úspěšná. Dotykem místa připojení kondenzátoru označeného na obrázku se motor elektrického šroubováku spolehlivě rozběhl i při zátěži.

Pro jistotu jsem se rozhodl zvýšit kapacitu kondenzátoru na 2,2 mF. Jedním koncem byl připájen přímo ke kladnému pólu baterie a druhým koncem byl připojen drátem k levému pólu rezistoru 1 kOhm.

Možná existuje racionálnější řešení, ale testování elektrického šroubováku v provozu ukázalo účinnost instalace přídavného kondenzátoru. Motor nenastartuje při volnoběhu ani při zatížení.

Za 10 a pár večerů byl zdánlivě nepoužitelný elektrický šroubovák opět uveden do provozu. Doufám, že moje zkušenost pomůže mnoha lidem, kteří se rozhodnou pro sanaci opuštěných šroubováků a dalšího akumulátorového nářadí.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS