Jak řezat lepené dlaždice na stěně

Houzz tutoriál: Jak položit obklady na zeď

Pravidelná přispěvatelka Houzzu, interiérová novinářka. V různých obdobích jsem pracoval jako dopisovatel, redaktor a šéfredaktor v různých publikacích vydavatelství.Petrohrad. Aktivní psaní o interiérech pro webové stránky 4living.

Musíme přiznat, že vědět, jak obložit stěnu, se nám, filištínům, zdá jako strašně složitá věc. Jak lepit tapety. děláme to sami, ale jak dát dlaždice na zeď. zavolejte obkladače. Ačkoli se zdá, co je na tom tak těžkého?? Vskutku, co? Podívejme se na jednotlivé kroky.

Vyrovnání stěnyPřed položením obkladů na stěnu je třeba ji připravit. Aby dlaždice dobře a dlouho držely, mělo by být lepidlo rovnoměrně rozprostřeno v tenké vrstvě. 3-4 mm. Zdálo by se, že co je problém: lepíme a zarovnáváme, ať je vrstva větší. Ale je lepší to nedělat: lepidlo je mnohem dražší než omítka a dlaždice na silné vrstvě lepidla hůře drží, protože přilnavost je slabší. Berte to jako samozřejmost. před položením obkladů a dlažeb v koupelně je třeba stěny v ní vyrovnat. Svislé a vodorovné vyrovnání musí být jasné, výškový rozdíl maximálně 5 mm.

Stěnu lze vyrovnat omítkou nebo sádrokartonem. Zkušení obkladači obvykle omítají stěny „pod sebe“ pomocí armovací sítě. Tím je zajištěno, že je podklad řádně připraven a nedojde k jeho poškození. Se sádrokartonem je mnohem snazší vyrovnat povrch, ale 5-7 cm stěny bude muset být obětován (list-profil). A pro sanitární místnosti pouze GKVL, tedy sádrokartonové desky odolné proti vlhkosti. obvykle zelený plech.

Tip: Nespěchejte!Častou chybou je pokládání koupelnových obkladů na ještě nezaschlou omítku. Některé posádky používají k urychlení procesu horkovzdušné pistole nebo konvenční ohřívače. Jedná se o špatný způsob sušení, který zhoršuje kvalitu kompozice. Ale když není čas, je to lepší než lepit obklady na nevyschlou omítku.

Jak poznáte, že je omítka suchá?? Přečtěte si pokyny a dodržujte teplotu sušení. Průměrně 2 cm vrstva sádrové omítky může být plně vytvrzena za 5 až 7 dní při nízké vlhkosti a teplotě 20 °C. Pokud venku prší, je 10 stupňů a vrstva je 5 cm, můžete počkat i tři týdny. Existuje oblíbený způsob, jak zjistit, zda je zeď suchá: přilepte na ni kousek polyethylenu lepicí páskou a nechte ho přes noc. Pokud ráno najdete pod fólií kondenzaci, znamená to, že ještě není suchá.

Lze na olejovou barvu nebo starou dlaždici položit dlaždici??Čím dražší řemeslník, tím spíše od něj uslyšíte kategorické „ne“: přilnavost je špatná, dlaždice odpadnou. Lidé, kteří netrpí zvláštnostmi, riskují. V tomto případě je třeba na nátěr udělat (sekerkou nebo kotoučem) mělké zářezy pro přilnavost a na dlaždicích odstranit lesklou vrstvu úhlovou bruskou. Můžete použít speciální nátěr, například Concrete Kontakt.

Jak odstranit dlaždici ze zdi?Pokud ji nepotřebujete zachránit, nejjednodušší způsob, jak odstranit obklad, je pomocí sekací pistole. Nebo použijte obyčejné dláto a kladivo. dláto po dlátu, přičemž dláto nastavte pod úhlem. Jaký je správný způsob odstranění pouze jedné dlaždice. např. rozdělené dlaždice?? Nejprve je třeba ze spár odstranit maltu a lepidlo. Za tímto účelem je namočte do vody nebo speciálního přípravku na odstraňování spárovací hmoty. Pak do rozbité dlaždice vyvrtejte několik otvorů, zahákněte do nich dláto a opatrně dlaždici ze zdi odstraňte.

Před pokládkou obkladů a dlažeb na stěny koupelny nezapomeňte na hydroizolaci. tmel se nanáší 30 cm nad úroveň podlahy a do výšky 1 m v místě průchodu inženýrských sítí. Potrubí a spoje rovněž zakryjte hydroizolační páskou a těsnicími páskami.

Prim stěnyGrunding je nezbytnou součástí přípravných prací. Základní nátěr vytvoří na stěně tenký film, který „přibije“ prach, zafixuje a odmastí povrch, zlepší přilnavost lepidla ke stěně.

Pro práci s dlaždicemi je k dispozici speciální hloubkový penetrační nátěr. Nejlepší je koupit lepidlo doporučené výrobcem. Stěny je nejlépe natřít válečkem s měkkým vlasem.

RozvrženíNezabývejte se podrobně možnostmi pokládky obkladů a dlažeb v koupelně. to je samostatné téma. Následují základní pravidla pro správné pokládání obkladů a dlažeb na stěnu.

Dlaždice mohou být umístěny vodorovně, svisle, diagonálně a smíšeně. Při zachování všech ostatních podmínek je výhodnější horizontální uspořádání, protože je méně podřezů a nejsou tak nápadné, pokud víte, jak správně pokládat obklady na stěnu.

Nejprve spočítejte, kolik celých dlaždic se vejde do vodorovné řady, jednu odstraňte a zbytek vycentrujte. Tímto způsobem získáme na okrajích symetrické podřezy, každý o více než polovinu dlaždice. To je nejlepší způsob, jak položit dlaždice na stěnu bez příšerných úzkých okrajů. Ano, v tomto případě jsme přišli o několik čtverců dlaždic, ale stojí to za to. Dobře vypadající pokládka vyžaduje podřezání delší než polovina délky celé dlaždice. Při revizi poklopu je těžké vyhnout se krátkým podřezáním. v tomto případě je lepší zachovat symetrii.

Pokud je těžké zachránit, pak nevzhledné spoje s obložením se snaží skrýt za skříněmi, v „tmavých“ vnitřních rozích. Dlaždice jsou vždy umístěny řeznou hranou uvnitř rohu. Ve vnějších rozích je dobré instalovat plnou dlažbu. Ve vodorovném směru je úroveň výbavy vždy dole. Nahoře pod stropem by měla být nainstalována plná deska.

Čím větší je obklad, tím snadněji se lepí. Nejjednodušší způsob pokládky je vodorovně. Vodorovně lze dlaždice pokládat se spárou ve spáře nebo mezeře, podobně jako cihly. Druhá metoda je méně ekonomická, ale lépe se s ní pracuje.

Pokud obklady v koupelně položíte šikmo, budete nejvíce plýtvat na ořezávání. Namísto obvyklé 10% rezervy u diagonálních dlaždic by to mělo být alespoň 20 %. Dekorace, obruby, montážní vzory a kombinace různých obkladů také zvyšují rozpočet projektu a komplikují práci.

K pokládce obkladů v koupelně raději použijte speciální počítačový program (existuje jich spousta). Nevěřte však datovému listu. parametry v něm uvedené nemusí odpovídat o 2-3 cm. Samostatně změřte koupelnu pomocí metru. A nezapomeňte při svícení položit šířku spáry dlaždic.

Jak oříznout (obrousit) dlaždice pod úhlem 45 stupňů?

Každý tomu říká jinak: lemování, broušení, ořezávání, přibíjení, kremelský úhel. význam je stejný.

Pro kvalitní ořezání konců dlaždic pod úhlem 45 stupňů potřebujete elektrickou řezačku na dlaždice nebo v extrémním případě úhlovou brusku s kotoučem na dlaždice.

Nejjednodušší je použít úhlovou brusku

je obtížnější dosáhnout dobrých výsledků s úhlovou bruskou, ale v zásadě je to také možné. Toto je nejjednodušší způsob, jak si doma vlastnoručně vybrousit roh dlaždice o 45 stupňů.

Postup odstraňování otřepů a broušení porcelánových obkladů ve videu níže.

V první řadě musíte mít kvalitní diamantový kotouč.

Položte dlaždici na hranu (kolmou k té, která má být oříznuta) a zabruste ji pod úhlem 45 stupňů k zadní straně (hlíně).

Pokud to bylo trochu drsné, pak velká drsnost může být předán znovu disk, a s cílem získat čistší a hladší hrany mohou být použity zde (na obrázku níže) brusný nástavec s brusným papírem nebo diamantové „želvy“.

Smirkový kotouč je opatřen suchým zipem, pokud je opotřebovaný, sundejte ho a nalepte nový. Samotná základna se suchým zipem se přišroubuje na závit úhlové brusky. Diamantové bity mají mnohem delší životnost, ale jsou také mnohonásobně dražší. Pokud pokládáte obklady a dlažby neustále, má smysl používat diamantovou frézu na obklady a dlažby. Pokud provádíte první a poslední renovaci, můžete si vystačit s brusnými papíry.

Při práci s takovou věcí potřebujete úhlovou brusku s nastavitelnými otáčkami (otáčky na minimum)!) Jinak se okraj dlaždice roztaví a spálí, místo aby se obrousil.

Elektrická řezačka na dlaždice

Elektrická řezačka na dlaždice, nebo jak ji také obkladači znají, řezačka na mokro. Má vodou chlazenou čepel a stejná voda hasí veškerý možný prach. Řezačka na dlaždice řeže v jedné přesné, pevné dráze a minimalizuje lidský faktor, jako je třes rukou apod.п.

Řezačka na dlaždice má dvě pracovní polohy. přímý řez a řez pod úhlem 45° (ve skutečnosti můžete nastavit libovolný úhel od 0 do 45°, ale většinou to nemá smysl).

úhlová bruska

Při práci s keramikou vám mohou pomoci nejen řezačky na dlaždice. dobrou volbou je úhlová bruska. Tato metoda je také považována za nejjednodušší. Výhodou úhlové brusky je možnost řezání zakřivených tvarů, neexistuje jiný dostupný a snadný způsob, jak řezat dlaždice v půlkruhu.

Vždy se používá úhlová bruska s diamantovým kotoučem. Jiné disky nemusí být pro tento materiál dostatečně silné.

Jiné jednoduché nástroje neumožňují snadné řezání zakřivených tvarů, proto je důležité mít ve své sadě nářadí úhlovou brusku.

Nástroj má také nevýhody:

  • Drsnost řezu je vysoká. Musíte se hodně snažit, abyste dosáhli dostatečně rovného řezu pro čistou instalaci.
  • Tolerance je vysoká. Je důležité počítat s dostatečnou odchylkou úhlové brusky. nelze očekávat dokonale rovné výsledky.
  • Prašnost. Při nedostatečném větrání bytu se při popsaném způsobu práce hromadí příliš mnoho prachu. Problém již není v metodě řezání, ale v metodě lámání. Pokud není možné vytvořit průvan, který by „vytáhl“ prach ze vzduchu, tuto možnost nezvolte.

Řezání keramických obkladů úhlovou bruskou není obtížné. Práce jako s jakýmkoli jiným materiálem.

Které nástroje je lepší nepoužívat?

V případě, že se instalatér setká s obtížemi a potřebuje řezat již položené dlaždice, neměla by být všechna výše uvedená zařízení (kromě zařízení č. 3) použita z následujících důvodů

  • Sousední dlaždice se mohou rozdělit na dvě části a zničit práci na podlaze;
  • sousední dlaždice zcela nepřilnou a vytvoří se dutiny, které brzy způsobí, že se podlaha rozpadne;
  • Dlažba praská a postupně se uvolňuje z podlahy.

Jak řezat dlaždice

Existují speciální přístroje na řezání dlaždic. Doma však můžete dlaždice řezat bez řezačky na dlaždice. Přístroje můžete použít pro jednorázové práce, jiné zvládnou obkládání v průmyslovém měřítku. Rozlišuji také různé nástroje v závislosti na typu dlaždice.

Řezání keramiky úhlovou bruskou

Touto úhlovou bruskou lze doma řezat keramiku i dlaždice. Nástroj ve šikovných rukou vytvoří nejen rovnou, ale i tvarovanou střihací linku. Nejprve se musíte připravit:

  • Dlaždice.
  • Úhlová bruska nebo úhlová bruska.
  • Řezné a brusné kotouče.
  • Ochranné vybavení. Maska nebo ochranné brýle jsou povinné, ale v případě potřeby je nutné nosit respirátor a ochranný oděv.
  • Svěrák nebo svorky.

K předběžnému označení použijte špičatý předmět. Lze použít nesmazatelný fix. Čáry nakreslené obyčejným fixem se z lesklého povrchu setřou.

Na stůl, kde se má dlaždice řezat, by měl být položen kus překližky nebo jiného materiálu, aby se nepoškodil povrch.

U mělkých řezů lze dlaždici přidržet na místě bez použití svěráku. Jeho hmotnost a třecí síla spodní strany o stůl stačí k tomu, aby se udržel na místě. Při hlubších řezech může být nutná pomoc partnera, pokud dlaždici nelze zajistit nohou.

Křivé řezy vyžadují upnutí dlaždice do svěráku a musí být z obou stran přikryty měkkým hadříkem nebo lepenkou, aby nedošlo k poškrábání.

Aby bylo zajištěno dobré přizpůsobení, je nutné

  • Hloubení by mělo být prováděno postupně, po jednom průchodu, do hloubky 2-3 milimetrů.
  • Provádějte malé řezy najednou.
  • Aby se disk nedotýkal povrchu, doporučuje se označit obě strany disku. Poté proveďte jeden souvislý řez podél lesklé části a dokončete jej na vnitřní straně.

Tvarované hrany je lepší vytvářet úhlovou bruskou a rovné hrany jiným, jednodušším nástrojem. Tím se vyhnete nákladům na nákup diamantových kotoučů a prachu, který se při práci tímto způsobem zvedá.

Řezání skládačkou

Pokud nemáte po ruce úhlovou brusku, může být v okolí k dispozici jiný elektrický nástroj. Pokud není rychlost důležitá, lze použít i běžnou skládačku s kamenným kotoučem. Řezání dlaždic tímto nástrojem se neliší od řezání jakéhokoli jiného materiálu. Je zapotřebí pouze speciální pila a předběžné namočení dlaždice.

Pro silnější dlaždice není skládačka účinná. Je vhodný pro obkládání stěn a vyřezávání dílů s velkým zakřivením.

řezák na sklo nebo jakýkoli špičatý předmět

Toto je další způsob, jak řezat dlaždice bez řezačky na dlaždice. Takový nástroj funguje pouze na dlaždicích a v přímce. Šířka řezu je rovněž omezena. minimálně 20 milimetrů. K tomu je zapotřebí samotný nástroj nebo podobné zařízení. Lze použít diamantové nebo příklepové vrtáky. Někdy lze použít dobrý univerzální nůž.

Pravítko, podél kterého se bude řezat, musí být kovové, jinak by se dřevěné poškodilo, kdyby se nůž dostal mimo linii.

Je nutné pomalé a opatrné řezání. Zvláštní pozornost je třeba věnovat počátečnímu a konečnému tlaku na nástroj. V těchto obdobích je obvykle nedostatečná. Pokud nejsou okraje správně seříznuty, je lom v těchto místech nerovnoměrný.

Pro domácí řezání keramických obkladů můžete použít improvizované prostředky. Vrták nebo nůž je třeba několikrát přejet po dráze, dokud není proříznuta horní vrstva dlaždice. Počet průchodů závisí na tvrdosti nástroje.

Řezané dlaždice lze rozdělit několika způsoby:

  • Vezměte dlaždici z obou stran podél obou okrajů zářezu a ze vzdálenosti 10-15 cm zřetelně udeřte do okraje stolu. Samotný roh musí být rovný a pevný. Dávejte pozor, abyste do povrchu nenarazili dlaněmi.
  • Pod celou délku dlaždice můžete podél linie zářezu umístit plochou tyč. Musí vyčnívat několik centimetrů nad okraj. Oběma rukama prudce přitlačte na oba okraje. Pokud je kus dlaždice dlouhý, proveďte tuto operaci v několika krocích.
  • Při lámání v upínacích zařízeních by měla být dlaždice zabalena do lepenky a upnuta mezi čelisti podél linie lomu. Můžete si vyrobit domácí svorku ze dvou kovových úhelníků nebo dřevěných tyčí, upevněných šrouby nebo kolíky.

Technika vrtání

Proces začíná výběrem vrtáků nebo bitů libovolného průměru. Hodí se jakákoli vrtačka, elektrická i ruční. Pro cvičení je vhodné mít regulátor rychlosti. To je důležité pro bezpečnost řezného příslušenství, protože hroty vrtáků se při vysokých rychlostech rychle opotřebovávají. Zvyšuje také pravděpodobnost odštípnutí.

Otvory se vrtají speciálním otočným vrtákem. Jsou však velmi drahé. Lze však vrtat všechny tvrdosti a nástroj má dlouhou životnost. Použití levných kopinatých vrtáků do dlaždic je vhodné pro příležitostné práce s malým objemem. Jeden nástroj stačí na přibližně dvě desítky otvorů, pokud se používá na dlaždice. Diamantové vrtáky doporučujeme používat pouze v krajním případě.

U velkých kulatých otvorů lze použít korunku pro zapuštěnou montáž nebo balerínu.

Postup

Nejprve je třeba provést označení a určit linii řezu. K tomu použijte fixu, kterou nakreslíte rovnou čáru pro ořezávač, která musí být během podřezávání dobře „čitelná“.

Poté je třeba nastavit úhlovou brusku. otáčky by měly být nastaveny na střední. Pomalu, ve 2-3 krocích, řežte dlaždice podél linie. Řez se provádí až do konce. na celou tloušťku, aby se zachytil kotouč a vrstva lepidla, na které leží.

Dalším krokem je odstranění odříznutého kusu. K vyřešení tohoto problému je třeba použít dláto a kladivo. Pokud nemáte dláto, můžete použít ruční hoblovací nůž nebo jemné dláto. V nouzi lze použít i silný plochý šroubovák.

Jednoduchá varianta

Když není po ruce žádný nástroj, práce musí být provedena v co nejkratším čase, přesnost není příliš důležitá, můžete se uchýlit k „dědečkově“ metodě, nejprimitivnější a nejjednodušší. Jak řezat dlaždice bez frézy na dlaždice a podobné věci?? Je potřeba kladivo s ostrým koncem. Pomocí tohoto kladiva a pravítka (nebo jiného hladkého předmětu) se podél vyznačené čáry udělá zářez pro další štípání. Pokud je řezů dostatek a jsou poměrně hluboké (i když méně hluboké než při použití řezačky na sklo), materiál se přiblíží k okraji povrchu a nepotřebná část se tlakem odštípne. Tupá strana kladiva může pomoci malým poklepáním.

Tuto metodu nepoužívejte s výjimkou extrémních případů, kdy není k dispozici jiné řešení nebo nástroj.

Tuto metodu nepoužívejte také v případě, že máte pouze omezený počet dlaždic. riziko poškození je příliš vysoké na to, abyste riskovali použití stávajících zásob. Případně lze zářezy udělat jakýmkoli jiným ostrým a odolným předmětem. šídlo, šroubovák apod. je dobrou volbou. Často se používají větší hřebíky. jejich poškození není na škodu, pokud se spletete.

Použití elektrické frézy na nehty

Jedná se o drahý profesionální nástroj, který rychle, rovnoměrně a přesně nařeže jakoukoli desku. Lze jej použít pro přímé řezy a řezy pod úhlem 45 stupňů, vrtané otvory a dutiny a tvarové řezy. Proužky nakrájejte na šířku menší než 5 milimetrů. Hrany řezu jsou hladké a mírně zaoblené.

Některé modely pracují s jednou stranou dlaždice ponořenou do vody, jiné vyžadují pouze pravidelné namáčení řezu. Tím se zabrání tvorbě prachu.

Nástroj se skládá ze základny, nože a elektromotoru a řezání probíhá následovně:

  • Naplňte vaničku vodou až po úroveň řezacího kotouče tak, aby byl kotouč ponořen 2 až 3 cm (u ponorných modelů).
  • Dlaždice se upne a pomalu se posouvá pod frézou podle značení. Síla musí být rovnoměrně rozložena, aby nedošlo k odštípnutí nebo zaseknutí motoru.
  • Chcete-li řezat úhel, opakujte postup dvakrát v úsecích správného úhlu.

Jako každý podobný nástroj vyžaduje elektrická řezačka dlaždic bezpečnostní opatření a používání ochranných pomůcek.

Opotřebované kotouče a vodu je třeba včas vyměnit, aby byla práce kvalitní.

Pokládání a ořezávání obkladů a dlažeb: chyby, kterých se dopouští každý

Pravidelný přispěvatel Houzzu. Interiérová designérka a dekoratérka, vedoucí studia interiérového designu Uyutnaya Kvartira, tvůrkyně trendů a koloristka prémiových interiérů.

Pokud by si všichni klienti objednávali kompletní projekt (včetně stavebnice, autorského dozoru). nebyl by důvod psát tento článek. Existují však i nováčci, kteří na stavbě sami dohlížejí na práci obkladače. A tak je mou povinností jako designéra varovat je před možnými chybami.

Přece nechceme třístranné interiéry s křivými obklady, ne??

Chyba : Najímání univerzálního pracovníkaVzniká předpoklad, že obkladač je někdo, kdo vyřeší úplně všechno s pokládkou podlah a stěn ve vlhkých prostorách. V 90. letech, kdy byl sortiment dlaždic omezen na obdélníky a okraje, tomu tak skutečně bylo. Dnes existuje tolik typů obkladů a nezávidím vašemu obkladači, pokud poprvé vidí porcelánové obklady formátu XXL. Takové dlaždice mimochodem nelze položit samostatně. v účtu zohledněte, že si budete muset najmout alespoň dva lidi. Ručně vyráběné a reliéfní dlaždice jsou také skutečným problémem.

Závěr: Pokud chcete něco výjimečného, hledejte obkladače s patřičnými zkušenostmi. Řemeslník, který vašim přátelům usnadnil obkládání, může být bezmocný tváří v tvář 3D designérovi obkladů a dlažeb. Pokud naopak chcete ušetřit, řekněte designérovi předem, aby nenavrhoval složité vzory obkladů.

Chyba : Nerovnání stěnPokud se stěna zdá být rovná, je pokušení nepřipravit ji na obkládání. a to povede ve 100 % případů ke zklamání. Nedořez v rozích se bude rozšiřovat nebo smršťovat směrem nahoru, totéž se stane s dlaždicemi na podlaze. to vše proto, že stěny byly příliš líné na to, aby vytvořily úhel 90 stupňů. Na „propadlou“ stěnu nelze instalovat obklady jako na fotografii.

Chyba : Po nákupu si neprohlédněte všechny dlaždice Podívejte se na intenzivní umělé osvětlení. přibližně stejné světlo bude i ve vaší koupelně. Stává se, že se barva šarže mírně liší. to se stává i u drahých výrobců. V tomto případě je třeba změnit uspořádání dlaždic a umístit vedle sebe prvky stejného tónu. Tmavší z nich například umístěte na stěnu, kde je méně světla.

Chyba: Podřezávání obkladů od jednoho okraje stěny Představte si: „přední“ část stěny, ve výklenku je vepsána krásná vana a vpravo nebo vlevo je tenký pěticentimetrový „ocásek“ z uříznutých obkladů. To se stane, když začnete v rohu a zjistíte, že poslední dlaždici je třeba v rohu odříznout. Trik: Dlaždice v rozích pokládejte pouze tehdy, pokud jste si to předem spočítali a víte, že se do nich vejde stejný počet dlaždic. Někdy je dokonce jednodušší a levnější přidat na zeď trochu sádrokartonu navíc. Nebo druhá možnost: máte dlaždice ve vertikálním rytmickém vzoru, jako je projekt na fotografii. V tomto případě nebude ani úzký podřez patrný.

Skutečnost: V průběhu projektu se často vyměňuje jeden výrobek za jiný ze skladu. A designér obvykle upraví rozvržení tak, aby odráželo nové rozměry.

Chyba : Ozdobné „pruhy“ na okrajích stěny To je přesně ten efekt, který vznikne, když obkladač začne obkládat od středu, ale nedbá na to, kolik místa zbývá. Abyste tomu předešli, spočítejte si to znovu a nakreslete si návrh předem na papír nebo v počítačovém programu. Je důležité pokládat dlaždice tak, aby seříznuté hrany byly alespoň v polovině šířky dlaždic (a raději více).

Skutečnost: Vždy je snazší instalovat obdélníkové dlaždice podél delší strany. je větší pravděpodobnost, že podřezání bude velké. Můžete také použít šachovnici, velmi efektivní techniku pro jednoduché geometrické dlaždice, jako je „boarboard“ (na obrázku).

Pokud chcete obklady položit vertikálně, je to o něco jednodušší: nemusíte je přivádět až ke stropu, můžete použít voděodolný nátěr. tak vysoko se voda pravděpodobně nedostane. A zde je příklad práce s obklady (na obrázku): designérka vyzdobila koupelnu dvěma materiály. Jedna dlaždice imituje mramor, druhá dřevo. Vložky z porcelánových dlaždic ve dřevě byly vyrobeny tak, aby „dohnaly“ výšku a neřezaly mramorové dlaždice.

řezat, dlaždice, stěně

Chyba: Nikdy neberte v úvahu tloušťku spárovací hmoty. Vždy doporučuji předem sladit velikost stěny se šířkou obkladů. A nezapomeňte do výpočtu zahrnout spárovací hmotu! I rektifikované dlaždice mají tenké spáry, o běžných dlaždicích nemluvě. Pokud je instalační plocha velká, je možné, že budete muset počítat v centimetrech.

Ideální tloušťka spáry pro běžné obdélníkové dlaždice je 2,5. 3 mm. Nedělejte ji tenčí. když se dlaždice zahřejí, trochu se roztáhnou a spárovací hmota tento pohyb vyrovná. Pokud je spára pro dlaždice příliš tenká, může dojít k jejich popraskání. Nechcete, aby byla příliš široká: malta se časem začne drolit. Pokud chcete, aby byl šev nenápadný, jednoduše ho sladěte s barvou spárovací hmoty.

řezat, dlaždice, stěně

Tip: Některé typy porcelánových dlaždic mají na okrajích zkosení, které výrobce dlaždic přidává pro snadnější přepravu. Předpokládá se, že zkosení zabraňuje odštípnutí. Takové zkosení však může opticky zvětšit šířku spoje. Na to pamatujte, pokud jsou pro váš projekt rozhodující rozestupy mezi dlaždicemi.

Chyba: pokládání obkladů „od oka“ K zajištění rovnosti a stejných vzdáleností mezi obklady používají řemeslníci vodováhu a staré dobré plastové distanční podložky. Mohou vypadat trochu jinak. například mohou mít další poutka, která usnadňují jejich vytahování ze švů. ale podstata zůstává stejná: kříže a klíny jsou navrženy tak, abyste měli rovnoměrné švy. Na internetu je několik působivých videí, kde obkladači pokládají bez křížů, s laserovou vodováhou, ale nedoporučuji experimentovat.

Tip: Pokud používáte různé tloušťky dlaždic, vysvětlete staviteli, že reliéf je normální. Každý designér zná historku o tom, jak se obkladač snažil „potopit“ tlustou dlaždici, aby byla v jedné rovině s tenčí.

Chyba : Nesprávná aplikace lepidla Podkladová vrstva pod dlaždice není něco, na čem by se mělo šetřit: jde o náklady i množství. Někdy se lepidlo používá jen v rozích, aby se ušetřilo. a to není správný způsob aplikace, protože bez ohledu na to, jak velký tlak se použije, je přilnavá plocha příliš malá. Takové dlaždice dříve či později prasknou, ať už náhodným úderem, nebo v důsledku napětí, které vytvoří samotné lepidlo po zaschnutí.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS