Jak malovat s kompresorem

Malování stříkáním: jednoduché kroky k dokonalým výsledkům

Moderní renovaci si nelze představit bez četných malířských kroků. Umožňují snadno vytvořit jednoduché jednobarevné povrchy s barvami, které vytvářejí určitou atmosféru. Snadné kreslení složitých geometrických vzorů nebo uměleckých ozdobných prvků. Rychlost a kvalitu lze kombinovat s lakováním stříkáním a dosáhnout tak různých nátěrů. S takovým nástrojem je možné pracovat nejen s tekutými kompozicemi, ale také vytvářet hrubé vrstvy na stěnách, např. Nátěr nebo dekorativní omítku.

Hlavním problémem, který se vyskytuje při stříkání v uzavřeném prostoru, je tvorba jemného prachu ve vzduchu. Použití nitroemailu a jiných speciálních směsí může být nebezpečné. Pro získání kvalitních a stejnoměrných nátěrů je také nutné dodržovat určitá pravidla, mechaniku práce s nástroji a techniku stříkání.

Shrneme-li základní doporučení do krátkého seznamu, lakování sprejem by mělo být následující

  • Se provádí ve větrané místnosti, např. S prouděním vzduchu ze zad obsluhy, se zaoblenou plochou pro lakování
  • Provádět v místnosti s teplotou mezi 15 a 30 stupni Celsia a průměrnou vlhkostí 55 %;
  • Zahrnují přípravné kroky (před použitím kompresorového stříkacího zařízení nebo kompaktního elektrického zařízení je třeba barvu pečlivě naředit a upravit konfiguraci stříkacího obrazce).

Velmi důležitá je mechanika pohybu nástrojové trysky podél povlakovaného povrchu. Tryska by se měla pohybovat ve vodorovné nebo svislé poloze a vyhýbat se šikmým pojezdovým drahám.

Technologie je dostatečně jednoduchá na pochopení. Analýza a stanovení priorit oblasti, která má být natřena. Například oblasti nejmenšího významu lze definovat jako spodní plochy, které jsou nepřístupné očím. Ve střední oblasti významu jsou viditelné části s malými plochami, např. Konce polic. Nejpečlivěji a nejpřesněji jsou natřeny plochy s největší viditelností a nejširší plochou.

Poradenství! Malování vždy začíná od nejméně důležitých oblastí. To pomáhá přizpůsobit se mechanice proudění barvy, rozprostřít barvu po ploše, zvolit optimální rychlost pro trysku nástroje.

Druhým důležitým faktorem je mechanika nátěru. Na začátku malířské plochy není nutné používat hořák. Je žádoucí začít proudit barvu nejlépe mimo ošetřovaný díl, aby byl zajištěn rovnoměrný a stálý tvar nástřiku. Proud barvy by měl být vypnut i mimo natíranou plochu. Snadno lze dosáhnout rovnoměrné aplikace a vysoké kvality nátěrů.

Technické údaje

Seznam prací, které lze provádět s vysokým výkonem, závisí přímo na vlastnostech postřikovače. Označení zařízení může také hodně napovědět o mechanice používání nástroje, efektivitě spotřeby směsi, pohodlí při práci v prostorách s omezeným prostorem

Průměr trysky

Průměr trysky umožňuje zvolit zařízení s ohledem na typ použitých barev i na budoucí operace.

  • Základní nátěry, např. Metalickou nebo obyčejnou barvou. Nejlépe stříkací pistolí s velikostí trysky 1.2 k 1.3 mm.
  • Pro práci s laky a akrylovými barvami a pro dokončovací práce. Doporučujeme zvolit průměr trysky 1 až 1.4 ku 1.5 mm.
  • Základní nátěry s dostatečnou zrnitostí pracovní směsi (včetně akrylátových typu 2K) je lepší nanášet přes trysku od 1.5 ku 1.7 mm.
  • Doporučuje se používat plnidla s průměrem trysky 1.7 až 2.0 mm.

Jakmile řemeslník získá více zkušeností a objeví se úkoly se specifickými požadavky, začne se učit technické údaje o barvách a vybírá průměr trysky vzduchové pistole. Pro začátečníky je však k dispozici jednodušší způsob. Průměr trysky 1 mm je považován za dostatečně univerzální pro širokou škálu aplikací.4 mm. Nástroj lze použít pro téměř všechny barvy, s určitými omezeními pro základní nátěr. Pokud se používají hustší směsi, zřeďte je rozpouštědlem a experimentálně upravte jejich konzistenci.

Tip! Nejlepší strategií je koupit stříkací pistoli s vyměnitelnými průměry trysek.

Rozdíly ve stříkacích pistolích z hlediska pracovního tlaku a účinnosti stříkání

Mechanické ovládání pneumatické stříkací pistole je poměrně jednoduché. Stlačený vzduch se smísí s barvou a je vystřelován tryskou jako proud. Zde se berou v úvahu dva klíčové parametry. Vlastní vstupní tlak, parametr emitované směsi, průtok barvy a účinnost barvy. Na trhu je dnes několik standardních tříd zařízení. Typy stříkacích pistolí jsou označeny:

  • HP. Vysoký tlak;
  • HVLP. Vysoký průtok, nízký tlak;
  • LVLP. Nízký průtok, nízký tlak;
  • RP. Se sníženým tlakem ve směšovací komoře.

Ostatní značky a typy stříkacích pistolí jsou v jistém smyslu odvozené. Kombinují vlastnosti a charakteristiky výše uvedených tříd. Taková zařízení budou zajímavá pro profesionály, kteří budou vykonávat práce se specifickými požadavky. Na trhu jsou k dispozici zejména třídy LVMP (nízký průtok a střední tlak), MP (střední tlak), HTE (vysoká rychlost nanášení barvy).

Systém HP je považován za klasický. Tuto stříkací pistoli si pro lakování svých vozů vybírají ti, kteří se řídí názorem takříkajíc starších lakýrníků. Tito odborníci jsou na tuto třídu výrobků zvyklí a nevěnují pozornost jejich nevýhodám.

Pneumatická stříkací pistole Wester FPG10-PL HP 55184

Systém ND má příjemnou vlastnost širokého rozprašovacího paprsku. Na velkou plochu lze snadno nanášet tenké, rovnoměrné vrstvy barvy. Je zajištěn vysoký výkon. Běžný amatér by si však měl uvědomit hlavní nevýhodu: vysokotlaké stříkání barvy v systému HP vytváří velký oblak, tzv. Atomizaci. Postřiková směs jednoduše odlétá a rozstřikuje se všude kolem. V důsledku toho je použití systému HP na malé ploše neekonomické. Obrovské procento barvy přijde nazmar.

Pro začátečníky je zajímavější systém HVLP. Tyto stříkací pistole vystřikují směs pod tlakem přibližně 0,5 litru.7 atm, což vyžaduje vstupní tlak přibližně 2.5-3 atm. Provoz systému se vyznačuje extrémně malými částicemi barvy, soustředěným hořákem a nízkým procentem rozprašování. Zaručuje nejen vysoký pracovní výkon, ale také dobrou hospodárnost. Stříkací pistole HVLP nanášejí na cílový povrch minimálně 65 % barvy.

Pneumatická stříkací pistole KRAFTOOL AirKraft, HVLP

Pro začátečníky je však nejatraktivnější systém LVLP. Tyto jednotky jsou ideální ve všech ohledech:

  • Poskytují čistý postřik;
  • Se vyznačují minimální atomizací;
  • Naneste nejméně 65 % barvy na cílový povrch;
  • Vyžadují relativně malý výkon kompresoru;
  • Malá odezva na pulzace a změny vstupního tlaku.

Důležité! Další atraktivní vlastností nízkotlakého systému LVLP je možnost práce v těžko přístupných místech. Nízký průtok v kombinaci s přesným rozprašováním umožňuje vzdálenost od špičky trysky k cílovému povrchu o 50-100 mm větší.

Stříkací pistole Huberth R500 LVLP (tryska 1).3-1.4-1.7 mm)

Systém RP lze považovat za univerzální pro nenáročné spotřebitele. Tento typ pistole pracuje s většinou barev, laků a základních nátěrů, poskytuje široký rozptylový vzor, dobrý výkon a kvalitu nanášení barvy. Tato třída nástrojů má průměrné nároky na kompresor a dosahuje vynikajících výsledků na velkých plochách.

Technologie

Jak malovat stěny a stropy pomocí kompresoru? Příprava 1. Barva se zředí 15-20 % rozpouštědla a důkladně se promíchá míchadlem. Cílová konzistence odpovídá hustotě těžkého mléka. Typ rozpouštědla odpovídá typu barvy: voda pro vodou ředitelné barvy, lakový benzín pro alkydové barvy atd. 2. Odstranění nábytku a dalších předmětů z domácnosti z místnosti. Vše, co nelze vyjmout, je zabaleno do igelitu. Zakrývá také podlahu; okraje fólie zafixujte maskovací páskou.

Tip: Linoleum a podlahové lišty lze odstranit během aplikace snadněji než po nástřiku. 3. Lakovaný povrch musí být zbaven prachu a jiných nečistot; před lakováním barvami na bázi organických rozpouštědel musí být povrch důkladně suchý. 4. Pórovité podklady před malováním napenetrujte penetračním nátěrem. Zlepšuje přilnavost barvy a snižuje její spotřebu.

Jak malovat pomocí stříkací pistole

Wikihow je založena na principu wiki, což znamená, že mnoho našich článků píše více autorů. V době psaní tohoto článku na něm pracovalo 28 lidí(a), rovněž anonymně, aby jej upravili a vylepšili.

Počet zobrazení tohoto článku: 57 924.

Používání lakovací pistole k natírání povrchů vám ušetří čas i peníze a zároveň se vyhnete znečištění životního prostředí, které způsobují plechovky s barvou ve spreji. Při používání airbrush pistole postupujte podle našich pokynů.

Vyberte barvu a rozpouštědlo. Olejové barvy se nejsnáze používají pomocí stříkací pistole, ale akrylové a latexové barvy lze také stříkat. Přidáním rozpouštědla do barvy se barva zředí a snáze se stříká.

  • Chraňte okolní povrchy před kapkami stříkací barvy pomocí maskovací pásky nebo novin. Při natírání venkovních ploch ve větrných dnech může barva létat dál, než si dokážete představit.
  • Umístěte barvu a rozpouštědlo na vhodný povrch, aby se rozlitými kapkami nic cenného nezničilo.

Nasaďte si masku nebo respirátor, ochranné brýle a rukavice. Udrží vás v čistotě a ochrání vás před nebezpečnými výpary a částicemi.

Příprava lakovaného povrchu. Brousit, škrábat nebo brousit rez a korozi kovu, odstranit mastné skvrny, prach nebo nečistoty a ujistit se, že je povrch suchý. Čištění povrchu: pro olejové barvy použijte lakový benzín, pro latexové nebo akrylové barvy vodu a mýdlo. Důkladně opláchněte.

V případě potřeby povrch opatřete základním nátěrem. Stříkací pistoli lze použít také k nanášení základního nátěru (podle níže uvedeného postupu, jako byste stříkali barvu) nebo lze povrch natřít štětcem či válečkem. Po nanesení základního nátěru povrch v případě potřeby přebruste.

Zapnutí kompresoru. Při zkušebním provozu stříkací pistole nechte vytvořit tlak vzduchu, zatímco připravujete barvu. Kompresor musí být vybaven regulátorem, který umožňuje správné nastavení tlaku, jinak dojde během lakování k výkyvům tlaku.

malovat, kompresorem

Regulátor nastavte v rozmezí 1-1,7 atmosfér (12-25 PSI). Konkrétní polohu určuje postřikovač, proto si přečtěte dodanou příručku (nebo si přímo prohlédněte postřikovač), abyste se dozvěděli podrobnosti.

Připojte pneumatickou spojku ke stříkací pistoli. Ujistěte se, že je připojení bezpečné. K zajištění vzduchotěsnosti spoje lze použít fumovou pásku. To však neplatí, pokud jsou stříkací pistole a hadice kompresoru spojeny rychlospojkou.

Nalijte malé množství ředidla do nádržky na barvu na stříkacím zařízení. Nalijte pouze tolik, kolik je potřeba k pokrytí sifonové trubice.

Otestujte postřikovač. Namiřte stříkací pistoli do koše a stiskněte spoušť. Obvykle trvá několik sekund, než se systém naplní kapalinou, takže rozprašovač zpočátku vypouští pouze vzduch. Pak přijde na řadu rozpouštědlo. Pokud tomu tak není, bude možná nutné postřikovač rozebrat a zkontrolovat, zda není ucpaný, nebo zkontrolovat netěsnost připojení sifonové trubice.

Specifika použití stříkací pistole s kompresorem

Aby bylo dosaženo rovnoměrného povlaku, musí být zařízení umístěno rovně. Přívod barvy by měl být otevřen 10-15 cm od povrchu. V opačném případě hrozí riziko nerovnoměrné povrchové úpravy. Nátěrové hmoty se musí překrývat. Postupuje se shora dolů a zleva doprava.

Chcete-li stříkací pistoli propláchnout, postupujte takto

  • Odpojte přístroj od kompresoru nebo od elektrické sítě a odstraňte zbytky barvy
  • Vyjměte nádrž a vypláchněte ji;
  • Odšroubujte vzduchový uzávěr a ponořte jej na 10 minut do rozpouštědla;
  • Opatrně vytáhněte jehlu a vyčistěte kanály;
  • Vyčistěte vnější kryt a stříkací pistoli znovu sestavte.

Ředění barvy

Ne všechny nátěrové směsi jsou hotovým produktem vhodným k nástřiku. Většina přípravků jsou koncentráty a vyžadují ředění tekutějším rozpouštědlem nebo vodou pro emulzní barvy na vodní bázi. Informace o směšovacím poměru jsou často uvedeny u výrobce nádoby, ale optimální viskozitu lze zjistit i experimentálně.

Většinu rozpouštědlových barev lze ředit v poměru 4:10 (rozpouštědlo / barva). Emulze na vodní bázi se doporučuje ředit v poměru 1:10 (voda/barva). Dostupné produkty jsou velmi rozmanité a každý materiál má své vlastní ukazatele. Aby směs nebyla příliš řídká a nesnížila se tak kvalita aplikace, doporučuje se přidávat rozpouštědlo v malém množství.

Ne všechny barvy a rozpouštědla lze úspěšně smíchat. Například: kladívková barva vyžaduje ředění xylenem nebo rozpouštědlem, a pokud použijete jiné směsi, ztratí svou charakteristickou strukturu.

Viskozitu barvy lze zkontrolovat pomocí viskozimetru nebo jednoduché dřevěné tyčinky a malé představy o požadované tloušťce. Optimální tloušťku lze určit zkouškami postřikem. Pokud se kapky neroztáhnou do rovnoměrného filmu, ale zůstanou ve tvaru drobných hlíz, je třeba směs více naředit. Směs připravená k postřiku musí mít dostatečně tekutou konzistenci připomínající tučný kefír.

Aby nedošlo k ucpání trysky postřikovače, měla by být zředěná směs předem prohnána přes speciální filtr nebo nylonovou punčochu.

Ruční kompresor z čerpadla a kola

Nejjednodušší a nejdostupnější způsob, jak si sestavit domácí zdroj stlačeného vzduchu s tlakem až 5 atmosfér. Rychlost vyprazdňování a objem přijímače, v tomto případě závisí na použitém zařízení a velikosti kola. V následujícím návodu si projdeme postup sestavení kompresoru z elektrické automobilové pumpy a bezdušové pneumatiky. Na velké množství práce nestačí, ale na malování malé plochy se hodí. K výrobě bezdušové pneumatiky jsou zapotřebí následující komponenty:

  • Bezdušová pneumatika s pláštěm. Bezdušové pneumatiky lze také vyrobit, ale proces je časově náročnější. (Nezapomeňte předem zkontrolovat, zda nedochází k únikům)
  • Niple pro bezdušové pneumatiky bez ventilku.
  • Čerpadlo (nejlépe elektrické).
  • Vzduchová hadice, malý průměr (5-7 mm).
  • Tlakoměr s regulátorem.
  • Nejdříve je třeba pneumatiku zcela vypustit. Do kotouče vyvrtejte otvor o průměru 11 mm a zevnitř do něj vložte vsuvku. Za tímto účelem namažte otvor litem nebo podobným materiálem, stlačte komoru, umístěte vsuvku a vytáhněte ji kleštěmi zvenčí.

Jak vybrat stříkací pistoli pro malování

Nabídka stříkacích pistolí je neuvěřitelně široká a poskytuje uživatelům řadu modelů, které se liší cenou, způsobem aplikace a technickými vlastnostmi. Pro hobbysty je obtížné rozhodnout se pro konkrétní stroj, proto se vyplatí požádat o pomoc poradce a co nejjasněji nastínit předpokládaný rozsah prací. Hlavním rozdílem mezi objemovými kompresory je typ kompresoru.

Objemové kompresory

Objemový kompresor pracuje tak, že vhání pevné množství (objem) plynu a následně ho vytlačuje. Výkon těchto mechanických zařízení přímo souvisí s frekvencí plnění a vyprazdňování.

Dynamické kompresory

Zaměřeno na nepřetržitý pracovní proces „v dynamice“ čerpáním nepřetržitého proudu plynu. Pohon zajišťuje rotační lopatkový stroj, který je zodpovědný za výstupní výkon kompresoru.

Podle typu pohonu: elektrický nebo mechanický

Elektrický postřikovač, vybavený zjednodušeným systémem používání zařízení, se stává častou volbou začátečníků.

Jednoduché zapojení jednotky umožňuje naučit se stříkací pistoli ve velmi krátké době. Hlavní nevýhodou elektrického postřikovače je síťový provoz, který vyžaduje přísné dodržování bezpečnostních pravidel při používání hořlavých nátěrových hmot.

Mechanický postřikovač je navržen tak, aby se čerpadlo stlačovalo ručně pomocí speciální páky. Díky této vlastnosti není lakovací mechanismus přesný a používá se buď pro základní nátěr, nebo pro konečnou úpravu bez požadavku na hladkost a přesnost povrchové úpravy.

Výkon

Výstupní parametr udává, kolik barvy zařízení nanese na povrch za jednotku času. Kapacita je tím vyšší, čím lepší je rozprašovací výkon, a tím vyšší je rychlost stříkání. Postřikovače různých systémů pracují na kompresorech s různou výkonností, proto není možné zvolit univerzální.

Ani kompresor s nejvyšším možným výkonem není vhodný pro všechny lakovací systémy bez výjimky.

malovat, kompresorem

Při nákupu kompresoru se vyplatí zvolit „maximální spotřebu stříkacího zařízení 20 %“, což bude minimální požadovaný výkon.

Typ chlazení

Rozprašovače se dělí na zařízení s kapalinovým nebo vzduchovým typem odvodu tepla. Regulace chlazení stroje je závislá na chladicím výkonu stříkacího zařízení:

  • Pojistné ventily manometru;
  • Automatické vypnutí v případě přehřátí;
  • Vestavěných ventilátorů a filtračních systémů.

Blok: 4/8 | Počet znaků: 2614

malovat, kompresorem

Při lakování karoserie závisí spotřeba materiálu na následujících faktorech

  • Rozměry povrchu;
  • Počet vrstev inkoustu;
  • Barva materiálu;
  • Viskozity;
  • Barevná shoda barvy a základního nátěru;
  • Vlastnosti stříkací pistole.

Průměrná spotřeba v mililitrech:

malovat, kompresorem

Blok: 8/9 | Počet znaků: 383

Počet bloků: 26 | Celkový počet znaků: 32550Počet použitých dárců: 6Informace o každém dárci:

| Denial of responsibility | Contacts |RSS