Jak řezat linoleum doma

Jak řezat linoleum doma, různé typy nožů a další informace

Linoleum. Jeden z těch materiálů, které se objevily na stavebním trhu a vzal její výklenek, drží ji, aniž by se vzdala pozice po celá desetiletí. Kromě snadné údržby, výběru barev a vzorů je také cenově velmi dostupný. Dobrý výkon umožňuje instalaci i do problematických prostor: koupelen, kuchyní a chodeb. Udělejte to sami, bez pomoci profesionálů. Jediné, co je třeba udělat, je najít způsob, jak materiál rozřezat tak, aby byly spoje rovnoměrné.

Když se rozhodnete položit linoleum v místnosti, mějte na paměti, že instalace této podlahy, ačkoli se zdá být jednoduchá, vyžaduje správnou přípravu. Prvním krokem je správný výběr materiálu.

  • Pokud je určeno do chodby nebo kuchyně, doporučuje se linoleum s vyšší odolností proti oděru a nepříliš jasnými barvami.
  • V koupelně je vhodným řešením pěnová podlaha.
  • V obývacím pokoji lze položit linoleum v libovolné barvě a vzoru. Hlavní je, aby jeho pozadí ladilo se zbytkem vnitřního prostoru.
  • Dětský pokoj. Místo, kde jsou vhodné i nepřiměřeně jasné a kontrastní barvy. Čím více nečekaných barevných skvrn, tím lepší emocionální stav dítěte. Můžete dokonce kombinovat 2-3 kusy linolea v jednom designovém schématu. A musí být vyříznuty z materiálu stejné tloušťky.
  • Ložnice potřebuje útulnou atmosféru, proto zvolte měkké a světlé odstíny.

Podle vkusu majitele místnosti lze zvolit libovolný vzor linolea. Nezapomeňte však, že větší vzor na podlaze v malé místnosti způsobí, že se bude zdát menší, než ve skutečnosti je.

Linoleum je univerzální podlahový obkladový materiál, který je nyní k dispozici v širokém sortimentu

Profesionální tip

Chcete-li dosáhnout požadovaného výsledku při práci s válcovanou podlahou, měli byste se řídit radami zkušených řemeslníků:

  • Nezačínejte řezat podlahu ihned po zakoupení. Aby se stabilizovala jeho velikost, měl by být vybraný materiál uchováván v místnosti alespoň několik týdnů. V teplých podmínkách. Po vybalení by se role měla rozbalit a rozřezat na proužky podle konkrétních rozměrů, přičemž je třeba počítat se smrštěním a úpravou. Platí pravidlo: čím delší kus, tím větší přídavek je potřeba. Takže, v případě, že délka tkaniny bude více než 10 m, je třeba ponechat rezervu 50-60 mm, a když je délka menší než 10 m. Dost 30-40 mm. Pokud je místnost malá a má délku menší než 6 metrů, je nutné přidat až 20 mm. Doporučuje se všechny proužky naskládat na sebe a nechat jim 5 dní na úplné vyrovnání.
  • Zahájení práce s linoleem je nutné po jeho instalaci na podlahu, kde již provést označení stěn. Pro přitlačení materiálu k podlaze se vyplatí použít pravítko nebo prefabrikovaný metr. Nejprve proveďte malý řez špičatým nástrojem a poté veďte čepel podél pravítka po celém obvodu místnosti. V rohu se vytvoří zářez ve tvaru V. Chcete-li pracovat s trubkami, sloupy, arkýřem, je nutné vytvořit vzor, pro pohodlí můžete vystřihnout na noviny, a pak připojit a vyrobit z lepenky. Aby nedošlo k poškození podlahy v obtížně řezatelných místech, je třeba řezat po malých částech podle šablony.
  • Pokud se používá vzorovaná podlahová krytina, měla by se nejprve položit lícem nahoru a vyzkoušet. Po položení materiálu rovnoběžně se stěnou je přitlačen, můžete použít těžký předmět, odříznout jej. V místě, kde tkanina končí, se aplikuje další tkanina (překrývá se), přičemž je třeba věnovat zvláštní pozornost sladění vzoru. Dvouvrstvou sestavu opatrně a beze spěchu prořízněte. Pokud je místnost velmi velká, měl by být vzor přizpůsoben okraji. Zde je nutné řezat spojovací prvky pomocí pravítka a ostrého nástroje a kontrolovat přesnost shody vzoru.
řezat, linoleum, doma

Rychlý a správný způsob řezání linolea v domácích podmínkách naleznete zde

Řezání linolea doma pod silou každého, je důležité připravit dobře nabroušený nástroj, postupujte podle určitého algoritmu akcí. Na kvalitě nože závisí rovnoměrnost řezu. Při pokládce podlahové krytiny je důležité důkladně připravit podklad; podlaha musí být zbavena nečistot a výmolů. V opačném případě bude veškeré vynaložené úsilí marné.

  • Lití podlah vlastníma rukama
  • Podlahové dlaždice z PVC
  • Jak vysušit podlahu vlastníma rukama
  • Knauf suchý potěr vlastníma rukama: pokyny, recenze

Co snížit

K řezání podlahové krytiny můžete použít různé stavební nástroje. Patří mezi ně speciální nože, které mají tyto výhody:

  • Výměna lopatek nepůsobí žádné potíže.
  • Velmi efektivní práce s linoleem ve vodorovné i svislé poloze.
  • Co nejhladší řez.
  • Čepel je velmi silná.
  • Systém upínání nožů je velmi dobrý.
  • Rukojeti těchto nožů jsou opatřeny gumovými podložkami.

Typy nožů

Chcete-li zjistit, jak řezat linoleum, je dobré si předem prohlédnout seznam nástrojů, které používají profesionálové. Zde je jejich seznam:

  • Stavební nůž. Jedná se o zatahovací konstrukci. Pokud je nůž dokonale nabroušený, lze linoleum opracovávat rychle a snadno. Stavební nůž je podobný běžnému noži na krabice. Má také výsuvnou čepel. Rozdíl spočívá v tom, že stavební nůž se používá k řezání pevných materiálů, jako je linoleum, zatímco kancelářský nůž se většinou používá na papír. Čepel prvního nože je širší a pevnější. Tento nůž se používá také k odstraňování otřepů z tenkých vrstev materiálu. Při používání nářadí vždy sledujte ostří.
  • Speciální nůž na řezání linolea. Má zakřivené ostří, které usnadňuje řezání jakýchkoli podlahových krytin. Řezačku na linoleum lze použít k provádění rovných řezů a k vyřezávání různých tvarů.
  • Řezačka podlah. Na trhu je dnes velký výběr tohoto speciálního nástroje. Pro linoleum je ideální kruhová verze. Nástroj dokáže upnout plech do rámu. K řezání linolea můžete použít také nástroj s pevným řezacím nástrojem. Řezačka na podlahy je ideální pro ořezávání rovných hran.
řezat, linoleum, doma

Správný způsob řezání linolea: potřebné nástroje, návod krok za krokem, časté chyby

Linoleum se často používá jako podlahová krytina v domácnostech a bytech. To lze vysvětlit tím, že materiál je poměrně praktický, nevyžaduje složitou údržbu. Důležité je také to, že na trhu existuje široká škála barev a textur linolea. Tento materiál je za rozumnou cenu. Každý si může vybrat produkt podle svého vkusu a finančních možností.

Linoleum lze použít bez upevnění, nebo jej lze pokrýt speciální lepicí hmotou. Jednou z hlavních výhod tohoto materiálu je, že jej lze namontovat bez odborné pomoci. Řezání linolea doma není příliš složité. Je však nutné vědět, jaké nástroje jsou k tomu potřeba.

Řezné prvky

Lidé se často ptají, jak řezat linoleum. Abyste to mohli při pokládce provést, musíte použít speciální nástroj, který vám umožní přesné a precizní řezání. Použití běžného kuchyňského nože se nedoporučuje. Nejlepší možností je použít nástroj pro konkrétní typ podlahy.

Nástroj by měl být zvolen podle tloušťky a hustoty linolea. Nejlepší metodou je použít výsuvný otvírák na dopisy. Nástroj je ideální pro práci s podlahovými krytinami.

Při řezání linolea je třeba dodržovat určitou techniku. Jinak by mohlo dojít k šikmému řezu nebo k velké mezeře mezi podlahou a stěnou. Chcete-li si tento materiál řezat sami doma a přitom dosáhnout pozitivního výsledku, je třeba dodržovat následující pravidla:

Jak řezat

K řezání podlahové krytiny můžete použít různé stavební pomůcky. Patří mezi ně speciální nože, které mají tyto výhody:

  • Výměna lopatek není nijak obtížná.
  • Linoleum lze velmi efektivně řezat horizontálně i vertikálně.
  • Proveďte co nejpřesnější řez.
  • Čepel nože je velmi tuhá.
  • Systém aretace čepele je velmi kvalitní.
  • Na rukojetích nožů jsou gumové podložky.

Typy nožů

Abyste pochopili, jak řezat linoleum, doporučujeme se předem seznámit se seznamem nástrojů, které používají profesionálové. Zde je jejich seznam:

  • Stavební nůž. Jedná se o zatahovací konstrukci. Pokud je čepel dokonale ostrá, můžete linoleum řezat snadno a rychle. Stavební nůž je podobný běžnému noži na krabice. Má také výsuvnou čepel. Rozdíl spočívá v tom, že stavební nůž je určen k řezání silných materiálů, např. Linolea, zatímco kancelářský nůž se většinou používá na papír. Proto je čepel první z nich širší a pevnější. Tento nůž se používá také k odstraňování otřepů z tenkých vrstev materiálu. Při používání nářadí vždy sledujte ostří.
  • Speciální nůž určený k řezání linolea. Tento nástroj je vybaven zakřiveným ostřím, které usnadňuje řezání jakýchkoli podlahových krytin. Tento nůž lze použít k provádění rovných řezů a k vyřezávání různých tvarových kusů.
  • Řezačka podlahových krytin. Na trhu je dnes široká nabídka těchto specializovaných nástrojů. Pro linoleové podlahy je ideální verze s kruhovou frézou. Nástroj dokáže upevnit linoleum v rámu. Pružný řezací nástavec s pevným řezacím prvkem lze použít i k řezání linolea. Řezačka na podlahu je ideální pro řezání rovných hran.

Jak vybrat správný nástroj

Abyste získali dokonalý řez linolea pro jakoukoli místnost, musíte předem znát správný nástroj. Nůž by měl mít následující vlastnosti:

  • Mít pevnou rukojeť. Může být vyroben ze dřeva nebo kovu. Řezací nůž je vyroben z vysoce kvalitní nerezové oceli.
  • Nástroj musí být vhodný pro tloušťku materiálu. Tím se předejde problémům při řezání podlahové krytiny. Nejlepší je používat čepele o průměru 0,6 až 1 mm.
  • Nůž musí vydržet velké zatížení.

Pro rychlou a pohodlnou práci je důležité znát různé nástroje dostupné na trhu. Existují výrobky určené na šňůry, na zkosení a různé nůžky. Pro výběr správného nástroje je důležité vzít v úvahu tloušťku konkrétního linolea a jeho strukturu.

řezat, linoleum, doma

Jak se připravit na řezání

Pro správné provedení této práce je důležité pořídit si nejen nůž, ale také úhelník, metr, dlouhé pravítko a smývatelnou fixu. Po dokončení měření je vhodné překontrolovat jeho přesnost.

Jak rovnoměrně řezat podlahu

Jak správně řezat linoleum při pokládce, abyste se vyhnuli případným problémům při řezání?? K tomu je třeba znát několik dalších údajů. Linoleum je velmi odolný materiál. Pokud jsou okraje tkaniny promáčklé, mají drobné šrámy nebo jiné vady, je pravděpodobné, že se tento materiál poměrně rychle porouchá.

Je samozřejmě lepší koupit kvalitní linoleum. Nikdo však není imunní vůči nešťastným poruchám. Je důležité pamatovat na to, že s pokřivenou podlahovou krytinou je třeba pracovat co nejopatrněji (pokud ji nelze vyměnit). Při řezání podlahy buďte velmi přesní.

Linoleum z PVC lze řezat dobře nabroušeným nožem. V procesu nejsou žádné rušivé vlivy. V opačném případě se můžete snadno odchýlit od daného směru. Výsledkem bude nerovnoměrný řez. Abyste se takovým situacím vyhnuli, je nejlepší použít pro práci speciální lištu. K tomuto účelu je ideální obyčejné dlouhé pravítko.

Příprava před pokládkou linolea

Než začnete linoleum pokládat, nechte roli 2-3 dny v místnosti, aby se aklimatizovala.

To je dostatek času na přípravu podkladu.

  • Rovina, na které je podlaha položena, musí být rovná.
  • Odstraňte všechny podlahové lišty.
  • Všechny praskliny, které jsou v podlaze, pečlivě tmelit a spárovat.
  • Odstraňte nerovnosti zatlučením a poté povrch podlahy vyhlaďte maltou.
  • Pokud je podklad ze dřeva, je třeba pečlivě zkontrolovat, zda z něj nevyčnívají hlavy hřebíků a šroubů.
  • Pokud hrubá spára vykazuje ve sklepě velké mezery, které nelze vyplnit, položte na ni dřevotřískové desky nebo překližku. To umožní zvýšit životnost linolea a zároveň bude dalším mostem na cestě vstupu chladu do místnosti.

Po dokončení přípravy podlahy přejděte k práci na samotné podlaze. Za tímto účelem rozviňte roli na podlahu v místnosti v poloze, ve které bude následně položena, a nechte ji ještě 2 dny, aby se mohla narovnat. To se provádí za účelem stabilizace materiálu.

Jak oříznout podlahu?

Někdy je třeba oříznout laminátové podlahové desky, které již byly na podlahu položeny. Obvykle se lidé s nedostatečnými zkušenostmi ve stavebnictví v tomto případě diví, jak to udělat správně.

Podle zpráv lidí, kteří se s tímto problémem setkali při pokládce podlahové krytiny, je v tomto případě nejlepší volbou použít úhlovou brusku. Podle doporučení zkušených uživatelů by měl být na spotřebič nasazen diamantový kotouč. Při práci je třeba být velmi opatrný a nářadím neustále pohybovat, aniž byste vyvíjeli příliš velkou sílu. Během provozu úhlové brusky je třeba mít neustále prst na tlačítku start, abyste v případě ztráty kontroly nad situací včas přístroj vypnuli a předešli zranění.

Můžete také zvolit bezpečnější, ale časově náročnější metodu pomocí hořáku na řezání linolea. K odříznutí nainstalované laminátové podlahy potřebujete profesionální řezačku na dřevo. Na radu zkušených lidí proveďte dva paralelní řezy po celé šířce úzkého dláta a pak řezaný kus zvedněte dlátem. A tak pomalu zkraťte délku panelu na správnou velikost.

Jak řezat linoleum doma

Dobrý den, Alexander. Nedávno jsem zakoupil linoleum pro instalaci v předsíni. Místnost má složitý tvar, takže musíte hodně řezat. Řekněte nám podrobně o nejlepším způsobu řezání linolea doma? Jaké nástroje jsou potřeba a jak je správně používat?

Dobrý den. Řezání linolea není složité. Hlavní věcí je zvolit správný nástroj, protože řezání husté látky je i s dobře nabroušeným nožem nebo psacím náčiním velmi obtížné.

Nedoporučuje se řezat běžným nožem, protože hustá čelní vrstva se špatně řeže a silné ostří nože způsobí nekvalitní řez. Nejlepší je použít specializované nářadí, které lze zakoupit ve většině stavebnin.

Stavební nůž je univerzální nástroj pro řezání linoleových krytin v rolích

PVC nebo přírodní linoleum můžete řezat pomocí následujícího nástroje:

  • Stavební nůž. Je výsuvný, vyměnitelný a může být pevně uchycený řezný nůž. V podstatě se jedná o upravenou a vylepšenou verzi kancelářského nože, která je přizpůsobena pro stavební účely. Vhodné pro řezání tenkých i silnějších materiálů podávaných v rolích, ale při práci dávejte pozor na dráhu nože.
  • Řezací nůž na linoleum. Má zakřivený řezný prvek nebo řezný prvek ve tvaru háku. Rychle a efektivně prořízne linoleum, koberec nebo jinou měkkou podlahovou krytinu. Vhodné pro řezání rovných spojů i tvarových prvků v rohových spojích.
  • Řezačka na podlahy. K dispozici v různých variantách. Pro výrobu linolea se používá kruhová fréza, která je upevněna ve speciálním rámu s rukojetí. Lze použít i standardní nůž s pevným ostřím. Řezte rovné okraje po celé délce podložky, rychle a přesně.

Kromě toho jsou k dispozici nástroje, jako je např. Ořezávač. Používá se u přírodního linolea, když je třeba oříznout „zalomený“ okraj. V případě povlaku z PVC je možné řezat hranu s „třásněmi“, pokud při řezání došlo k hrubým chybám.

Při výběru pracovního nástroje byste měli zvážit typ nátěru, který se plánuje položit. Linoleum je malé, husté a silné. K řezání stačí běžný nůž Stanley.

Dražší polokomerční nebo přírodní linoleum je lepší řezat specializovaným nožem. Tím se prořízne silný ochranný kryt a získá se rovný řez.

Přehled nástroje je vidět na fotografii výše. Pro základní značkový produkt. Pro mistra finišera je nejlepší zakoupit kvalitnější vybavení

Výrobci Truper, Suntool a Romus. Čepele od společností Biber, Jettools, Fit jsou vhodné pro kutilské aplikace.

Jak správně řezat válcované podlahy

Úvahy o řezání linolea při pokládce podlahy

K řezání linolea budete kromě zakoupeného nože potřebovat také úhelník, dlouhé pravítko a svinovací metr. K vytvoření šablony budete potřebovat obyčejný papír nebo silný karton.

Při práci nespěchejte a vše několikrát změřte. Vždy řežte pevnými a rovnoměrnými pohyby a používejte sílu. V případě potřeby můžete vypracovat schéma uspořádání panelů a poté přistoupit k jejich řezání podle vypočtených parametrů.

Následující informace vám pomohou při řezání linolea vlastníma rukama:

  • Než linoleum rozřežete, mělo by být 7-14 dní skladováno v místnosti při pokojové teplotě. Přesnější načasování naleznete v návodu nebo letáku dodávaném s fólií.
  • Poté se role s ohledem na přídavek na délku místnosti rozřízne. Pro délku tkaniny 5-6 m. 20 mm přesahu, méně než 10 m. 40-50 mm, více než 10-12 m. 50-70 mm. To proto, aby byl zajištěn prostor pro ořezávání a přirozené smršťování.
  • Nechejte nařezané linoleum 3-5 dní, dokud se linoleum zcela nenarovná. Pokud na povrchu zůstanou „vlnky“, není nutné je odstraňovat jinými metodami. Kvalitní podlaha z válcovaného materiálu se přirozeně vyrovná.
  • Uříznuté délky se pak rozprostřou po celé délce místnosti. Pokud jsou v místnosti vyčnívající inženýrské sítě nebo jiné dekorativní prvky, je třeba připravit papírovou šablonu. Poté se vzor přenese na linoleum a vyřízne se na správných místech.
  • Pokud je místnost pravidelného tvaru, linoleum se přitlačí ke stěně s přesahem a v místě spoje se seřízne.
  • Chcete-li spojit vzorované panely, položte první panel na povrch podlahy. Druhá látka se položí na první látku, až se okraj spojí se vzorem. Poté se hrana přitiskne dlouhým pravítkem ke stěně a oběma díly se prořízne.

Po dokončení řezání odsuňte linoleum na jednu stranu místnosti a odstraňte z pracovní plochy prach, nečistoty a brusné částice. Poté jej můžete začít opravovat a spojovat.

Ke spojení dvou nebo více panelů můžete použít tmel za studena

Linoleum lze k podlaze připevnit několika způsoby. Nejspolehlivějším řešením je lepidlo nanesené po celé ploše podlahy. Oboustranné lepicí pásky se používají v místech, kde není důležitá pevnost upevnění nebo kde je linoleum dočasnou podlahovou krytinou.

Lepicí hmota je připravena k práci podle pokynů na obalu. K aplikaci se používá špachtle. Nejprve upevněte linoleum u stěny velkou šířkou pásu (60-70 %). Lepidlo se nanáší na čistý povrch vlnovitými tahy bez přebytku.

Poté se podlaha opatrně spustí a uválcuje těžkým válečkem. Pokud nemáte váleček, můžete jej nahradit běžnou stavební vodováhou omotanou měkkým hadříkem. Povrch je třeba pečlivě vyhladit po celé ploše.

Užitečné tipy

Kolik stojí položení linolea??

Platí se zvlášť za metr čtvereční. Řemeslníci si mohou účtovat příplatek za pokládku linolea na těžko přístupných místech, v místnosti se složitým uspořádáním. Svěříte-li předběžné vyrovnání povrchu odborníkům, budou celkové náklady na služby značné.

Největší výzvou při pokládce linolea je příprava podkladu a správné řezání povrchu. Nejlepší je koupit linoleum tak, abyste mohli pokrýt celou místnost bez spár. Pokládka linolea na lepidlo je složitější a vyžaduje další náklady na materiál, ale umožňuje pokrýt velkou místnost a získat odolnější a pružnější podlahu.

Podlahová krytina, jako je linoleum, je jistě praktická a všestranná.

Samozřejmě není tak módní jako laminát nebo parkety, ale nebojí se vody a mechanického poškození.

Navíc taková podlaha stojí mnohem méně než laminát, ne-li více než parkety stejného rozměru. Zvládnout to bez pomoci profesionálů je docela snadné.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS