Jak naostřit zuby příčné pily

Účel ručních kotoučových pil.

Ruční pily se vyrábějí v různých formách. příčné dvouruční pily, nožové pily, pily na odměny a pily na cibuli.

DWARD SCALE se používá k příčnému řezání kulatiny, prken, hranolů, fošen a desek. Dvě osoby pracují se dvěma pilkami na železo. Položte řezaný materiál na stojan pily, označte místo řezu a pak pilu nasaďte. Začněte řezat uprostřed pily a poté, co se zuby pily zanoří hluboko do dřeva, postupně zvyšujte dosah pily na celou délku. Při řezání nevyvíjejte příliš velký tlak, protože by mohlo dojít k uvíznutí v řezu.

Pily na železo jsou k dispozici v širokém, úzkém (pilka na železo) a zakřiveném provedení.

Pily se používají k ručnímu řezání dřeva a materiálů na bázi dřeva (dřevotříska, dřevovláknité desky, překližka) a také v truhlářství a tesařství. Pilové listy mohou být buď příčné, nebo křížové a univerzální, které řežou stejně dobře podélně i příčně.

Kotoučové pily se používají k řezání zakřivených kusů dřeva a k vyřezávání otvorů různých tvarů.

Pila s pilovým listem je určena k provádění čistých a přesných řezů, např. při spojování lišt pod úhlem, vyřezávání čepů a výstupků.

Pilové listy se používají k provádění mělkých povrchových řezů a k řezání drážek.

Třmenová pila se používá k podélnému a příčnému řezání. Jedná se o dřevěný trám, na kterém je natažen pilový kotouč. Konce čepele zasuňte do úchytů sloupků a zajistěte je čepy. Konce naproti čepeli jsou svázány tětivou, která se utahuje otočením.

Jak se brousí zuby příčných pil Odpověď

Klíčový řezný prvek každé ruční pily. řada zubů vyříznutých do nože, které tvoří klínovité nože. Při výrobě všech druhů výrobků se dřevo řeže podélně, příčně a Θ šikmo k vláknu. Rozlišuje se řezání příčné, podélné a šikmé a v každém případě se používá příslušný typ pilového kotouče, který se od ostatních liší tvarem zubů.

а. příčný řez; b. podélné řezání; 1. dřevo; 2. prořez; 3. Řezací linka; Θ Řezací linka. úhel značení dřevěných vláken pro smíšené řezání.

Příčné řezání je řezání příčnou pilou, jejíž řezné hrany se zařezávají do dřevěných vláken jako nůž a vytvářejí prořez. Řezání podélným řezem se od řezání příčným řezem liší tím, že směr řezu pily je rovnoběžný s vlákny dřeva. Přední hrana zubů pily hobluje dřevo jako hoblovací nůž a prohlubuje se, čímž vzniká zářez. Při řezání dřeva pod úhlem Θ k dřevěným vláknům se používají univerzální (smíšené) pily se zuby, které jsou mezistupněm zubů příčné a podélné pily.

Broušení pil

Broušení pilových zubů. Je to svým způsobem umění, které vyžaduje zručnost, dobrý úsudek a pozornost. Je snadné se to naučit, stačí jen chtít a striktně dodržovat následující pravidla:

  • Pilový kotouč by měl být pevně upnut do dřevěného přípravku, který by měl být stabilně postaven na dobře osvětleném pracovním stole. Broušení pilových zubů na stoličkách nebo na klíně nefunguje uspokojivě.
  • Je třeba použít osobní pilník a následně obrousit hrany zubů sametovým pilníkem (s jemnou zrnitostí) nebo pilníkem na nehty. Pilník by měl být nejlépe nový, ostrý a s rukojetí na vytahování. Pokud není pilka v danou chvíli k dispozici, lze použít pilku z druhé ruky, kterou je však třeba očistit ocelovým kartáčem a potřít dřevěným uhlím, aby se pilník nezablokoval a neztupil. při broušení zubu by měl pilník v závislosti na síle přítlaku zub uchopit a zploštit. Pokud klouže po zubu, aniž by uvolnil kov, jsou zuby pily překalené nebo je pilník opotřebovaný. V takovém případě by měl být soubor přeostřen novým souborem. Pokud i přesto sklouzne po zubu, je třeba použít jinou pilu.
  • Pravou rukou uchopte rukojeť pilníku a levou rukou přidržujte konec pilníku a veďte pilník na zub pily. operace se soubory v závislosti na typu pily jsou vysvětleny níže.
  • Na zuby pilníku tlačte plynule a rovnoměrně a pouze na jednu stranu pilníku. Při vracení pilníku do původní polohy se nesmí dotýkat zubů.
  • Snažte se brousit kov z boků zubů o minimální tloušťce, přejíždějte pilníkem stejný početkrát stejným tlakem, což umožňuje zachovat úhly, rozteč a výšku zubů po nabroušení.
  • Boky zubů na výstupní straně pilového kotouče mají tendenci vytvářet otřepy, které snižují ostrost zubu, a pokud nejsou odstraněny, způsobují otřepy na pilovém kotouči a výrazné otupení zubu. Pro odstranění otřepů se boky zubů brousí pilníkem se sametovou zrnitostí a boční hrany se odstraňují pomocí mokrého otřepu.
  • Po nabroušení zubů je třeba zkontrolovat jejich ostrost. Podívejte se na hrot jehly a ostří břitvy: když jsou nabroušené, nelesknou se na světle. Pokud jsou otupené, objeví se na špičce jehly a na okraji čepele zaoblené plochy, které odrážejí světlo a dobře se lesknou. Tento princip je základem pro kontrolu kvality broušení pilových zubů. K tomu se pila přiloží před oko a zuby se sledují podél čepele. Pokud se jejich řezné hrany a špičky nelesknou, jsou zuby pily naostřeny uspokojivě, a pokud se některé z nich lesknou (což je častý případ), je třeba je opilovat, odjehlit a znovu zkontrolovat odraz světla od jejich hran a špiček.

Příčné pily. Zuby příčné pily se brousí jemným trojúhelníkovým pilníkem s úhlem 60° na vrcholu.

Pro broušení zubů je pilový kotouč upnut na speciální zařízení, které umožňuje úhel 45-50° vůči rovině stolu. pilníky se vedou rovnoběžně s pracovním stolem pod úhlem 60-75° k pilovému kotouči, a tak se brousí levá hrana A1A2B2B1 prvního zubu.

pilový kotouč; 2. nabroušený zub; 4. ostřící přípravek; 5. Pracovní stůl pro broušení pil; 6, 8. směr pilníku 7 vzhledem k pracovnímu stolu a k zubům broušené pily; 9. linie ohybu zubů při jejich ohýbání

Zuby příčné pily se brousí v několika krocích. Nejprve se pilníkem přejede podél levých okrajů lichých zubů ve vzdálenější řadě, přičemž se ruce nastaví na stejnou pozici. Poté se přes pravé hrany stejných lichých zubů přejede pilníkem, čímž se dokončí broušení hlavních břitů s velmi ostrými hroty. Po nabroušení lichých zubů otočte pilový kotouč v brusce a naostřete sudé zuby na vzdálenější straně. Při broušení zubů příčné pily je třeba dbát na to, aby hlavní řezné hrany byly ostré s dihedrálním úhlem φ = 60-75°, krátkou řeznou hranou a ostrou špičkou v každém zubu.

Jak naostřit zuby příčných pil

Broušení dřevoobráběcích nástrojů

Při pohledu na břit pod mikroskopem nebo lupou je vidět, že není ostrý, ale zaoblený. A čím větší zaoblení břitu, Čím tupější je čepel nástroje. Tupého ostří je obtížné dosáhnout, protože již vlákna neřeže, ale mačká. tupé ostří broušený povrch zdrsněný, s otřepy, trhlinami po vláknech.

Aby bylo ostří ostré, je třeba bod čepel nástroje. Ostření se provádí na brusce nebo ručně. Bruska se skládá z brousicíhoSměr otáčení brusného kotouče, namontované na hřídeli a ovládané klikou (obr.7, a) nebo z elektromotoru (obr.7. b, c). Směr otáčení brusného kotouče je takový, že se brusná plocha pohybuje shora dolů.

Broušení lze provádět buď na válcové ploše brusného kotouče, nebo na čelním kotouči.

Při broušení všech řezných nástrojů na elektrických bruskách je třeba dbát na to, aby se břit nacházel před broušenou plochou tak, aby byl proudem přicházejícího vzduchu obtékán (nebyl modravý a uvolněný). Pokud čepel zmodrá, znamená to, že byla zahřátá na teplotu, při které kov ztratil svou tvrdost. Takové nože se rychle otupí, řezný tlak se několikanásobně zvýší a kvalita hotového dílu se výrazně zhorší. Uspořádání nástroje je však nebezpečnější při broušení s ostřím směřujícím dopředu, protože může být vymrštěno rotujícím kotoučem. Broušený nástroj se proto pevně přitiskne k dorazu a ostří se opatrně a plynule vede ke kotouči.

Obecně se brousí (ostří) menší břity řezných nástrojů, např. hoblovacích nožů a dlát. zadní plocha nože (obr. 8). 2) a na zubech podélných pil. vpředu a vzadu. Tím se odstraní méně kovu z pilového kotouče, ušetří se nářadí, práce a čas.

Ostřete nástroj, dokud není ostrá řezná hrana. To lze vyzkoušet na kusu dřeva, který se bude řezat, а neklouzat po tupé hraně. Jiskry na přední hraně čepele během broušení signalizují, že ostří bylo nabroušeno.

Broušení hoblovacích a radličkových nožů ve školních dílnách se obvykle provádí na elektrické brusce ETSh-1 nebo na brusce C 3Sh- I. Na stroji SZSH-l je ostří upevněno a pohybuje se ve speciálním držáku v definovaném úhlu k rovině čela rotujícího brusného kotouče, čímž se vytváří konstantní úhel ostření (obr. 7). в).

Díky tomu, že je rovina kružnice mírně natočena směrem k rovině lopatky, je zadní plocha lopatky podél oblouku cd konkávní (obr. 1). 7, в). Broušení „šavlí“ se vyrábí Takové ostří se snadno a rychle naostří (dokončí) na trnu.

Zkontrolujte správnost broušení a úhel hrotu pomocí šablony nebo úhloměru.

Při broušení se broušený nástroj drží ve dvou rukou, jemně se pohybuje po ostří a pravidelně se chladí ve vodě, aby se ostří nepřehřálo. Broušení se provádí s nasazenými ochrannými brýlemi. Při broušení půlkruhového dláta se také otáčí kolem své osy. Úhel nástroje by měl být zvolen tak, aby se brousil celý broušený povrch a aby se dosáhlo požadovaného úhlu ostří v rozmezí 30°. 45.

Zkosená dláta jsou oboustranně broušená s ostřím směřujícím nahoru.

Z bezpečnostních důvodů není studentům dovoleno pracovat na brousicích strojích samostatně!

Na nabroušeném ostří se vytvoří otřep. Odstraňují se pomocí Dokončovací práce lopatky na plochém, jemnozrnném povrchu bar . Při odstraňování otřepů se čepel nástroje pevně přitiskne na špalek a krouživým nebo příčným pohybem se pohybuje, dokud otřepy nezmizí

Získání ostré řezné hrany oblékáním čepel je broušena na ještě jemnější zrnitost (burr). Navlhčete dláto vodou a krouživými pohyby jím přejíždějte po celé broušené ploše. Seřízení nože na druhé straně také v pravidelných intervalech. Po obléknutí se nůž a náprava opláchnou vodou a otřou do sucha.

Broušení pil je složitější. Před broušením zubů pily je nutné je opilovat pilníkem upevněným ve speciálním zařízení. bloku

Dokončovací práce. jeden pilový kotouč se používá k vyrovnání špiček zubů tím, že se při pohybu po pilovém kotouči odříznou pilníkem. Špičky vyčnívajících zubů jsou v důsledku broušení odříznuty.

3 Zuby příčných pil se brousí pod úhlem 1 (obr. 11b).10, a) pilníkem s jemnými zuby. Při ostření upněte pilu zuby nahoru na dřevěné distanční podložky ve svěrce pracovního stolu (obr. 11, a) nebo ve svěráku (obr. 11. б).

Nejprve naostřete zuby na obou stranách s viditelnými bočními řezy, a to pilováním ve dvou nebo třech průchodech с pod úhlem 1 k rovině pily (obr. 10, а. d; rn.11 б). Pila se pak upíná otočením neobroušených stran k sobě a také se brousí.

Zuby brousíme tak dlouho, dokud se nevytvoří ostrý vrchol a ostrá boční řezná hrana.

Zuby pily jsou na přední a zadní ploše nabroušené. Přední plochu brousíme pod úhlem bočního broušení 1, dokud nevznikne ostrá řezná hrana. Používají se třístranné nebo diamantové pilníky s jemným výbrusem. Pilník se pohybuje pod úhlem ostření a naklání se od báze zubu k jeho vrcholu.

Aby se pilový kotouč mohl volně pohybovat v řezné ploše nastavit zuby pily. Při nastavování pilových zubů se střídavě ohýbají na různé strany přes jeden zub (obr. 13, а). Zub pily 1 zasuňte do drážky na ostřicím kotouči 2 a ohněte jej, dokud se zarážka 3 nedotkne pilového kotouče.

Kontrola stupně nastavení pomocí šablon. Hroty zubů musí být na dvou přímkách, mezi nimiž musí být vzdálenost 1,5 cm (rozteč). 2 zdvojnásobit tloušťku pilového kotouče.

Nedovolte, aby se kotoučová pila zasekla o broušený nástroj, protože rozštěpení kotouče způsobí vymrštění kusů velkou rychlostí.

2.Přibližte broušený nástroj opatrně k brusnému kotouči a přidržte jej tak, aby jej kotouč nemohl vyhodit.

3.Při broušení na čelní straně kotouče nedovolte, aby se nástroj dostal do kontaktu s upínacími podložkami.

4.Veškeré broušení se smí provádět pouze se svolením učitele a pod jeho přísným dohledem!

5.Pozorně sledujte proces broušení, který provádí učitel.

6.Pozor na poranění rukou při broušení a nastavování zubů pily.

7.Zuby pily, které nelze nabrousit, zakryjte speciálními kryty.

Jak si snadno naostřit pilové kotouče?

Získejte od svého učitele pilku, pilník, pilník v bloku a sadu pilníků na broušení a zkracování zubů pilky.

2. Zapište si posloupnost ostření a ukažte ji učiteli.

se svolením učitele a pod jeho vedením a dohledem provádět lapování a broušení zubů pily. Zkontrolujte, zda je ostření správné.

4.Nastavení a nastavení zubů pily.

Obtahovací a dokončovací čepele pro kleště, sekáče a dláta.

získejte od učitele nástroj, kterým chcete obléknout a dokončit ostří

2. Vyzkoušejte řezání vzorku dřeva tímto nožem.

Vyzvedněte si potřebné kameny a frézy pro obtahování a dokončování ostří.

Oblečte a dokončete čepel podle obrázku. 8.

Zkontrolujte ostrost břitu.

Nové podmínky: zaoblení (otupení) břitu, broušení, bruska, brusný kotouč, lapování, obtahování, obtahovací zrnitost, nástroj, základní nátěr, boční úhel, pa-ringing, nastavení.

Pereosnastka.ru

Řezání je proces uzavřeného řezání dřeva na části s mezerou mezi nimi. Řez je ohraničen třemi plochami: spodní, nazývanou dno, a dvěma bočními plochami.

S řezáním souvisí řezání desek, hoblování délek, ořezávání hran, řezání desek a překližek, řezání do oblouku a do čtverce a také řezání hrotů a výstupků.

Dřevo se řeže víceúčelovými řeznými nástroji, ručními nebo mechanizovanými pilami. Pila má podobu pásu nebo kotouče s vyřezanými zuby (žiletkami) na okrajích. Celá řada zubů se nazývá ozubené kolo. Horní okraj pilového kotouče, který je naproti ozubenému prstenci, se nazývá hřbet nebo stopka a boční strany kotouče se nazývají čelisti.

Každý zub (břit) pily má tři řezné hrany: krátkou náběžnou hranu a dvě dlouhé odtokové hrany. Přední hrana zubu se nazývá prsní hrana, zadní hrana se nazývá zadní hrana.

Pily mohou být podélné pro podélné řezání dřeva nebo příčné pro příčné řezání dřeva. Existují také pily pro smíšené řezání.

Pily pro příčné řezání mají tvar šikmého trojúhelníku s ostrým úhlem (45° až 60°) směřujícím ve směru řezání. Jsou broušeny v pravém úhlu k pilovému kotouči, a proto se nazývají přímé hrany.

Přední (krátká) řezná hrana zubu provádí při podélném řezání úkosový řez (odřezává vlákna). Boční hrany provádějí lehčí práce, např. štípání nebo oddělování dřevěných vláken.

Pilové listy s příčným řezem mají tvar rovnoramenného trojúhelníku pro řezání v obou směrech otáčení. Broušení zubů je šikmé, t. е. v ostrém úhlu k pilovému kotouči. Přední řezná hrana zubu odděluje dřevěné částice a boční hrany řežou vlákna.

Pily pro smíšené řezání mají pravoúhlé trojúhelníkové zuby, které svírají s řeznou stranou pravý úhel a řežou všemi hranami prsou. Tyto zuby jsou naostřeny v pravém úhlu k ostří nebo s mírným vrtáním (75-80°). Materiál se proto řeže podélně i příčně.

Velikost pilového zubu je určena roztečí a výškou. Rozteč zubů t je vzdálenost mezi špičkami zubů a výška zubů h je vzdálenost od špiček k základně zubu.

Při řezání vznikají v řezu piliny, které se hromadí v dutinách zubů. množství pilin závisí na druhu dřeva: čím je dřevo měkčí, tím méně odolává řezání a zub pily při každém tahu odstraní více dřeva. Pro řezání měkkého dřeva se používají pily s větší roztečí zubů t a hlubšími žlábky (drážkami) než pily na tvrdé dřevo.

Zuby pil mají úhel řezu 40° až 50° pro měkké dřevo a až 70° pro tvrdé dřevo; zuby smíšených pil mají úhel řezu 50° až 60° pro smíšené řezání; zuby pil pro příčné řezání mají úhel mezi řeznými hranami 60° až 70° a úhel mezi zkosením a boční hranou pilového kotouče 45° až 80°.

Úhly řezu se rozlišují takto: ozubení pro podélné řezání do 80°, ozubení pro smíšené řezání do 90° a ozubení pro příčné řezání nad 90°.

naostřit, zuby, příčné, pily

Jak naostřit zuby příčné pily

Řezání. operace dělení dřeva na části pomocí víceúčelového řezacího nástroje. K řezání dřeva se používají ruční nebo mechanické pily. Pila je pás nebo kotouč se zuby (břity) na něm uspořádanými. Zuby mají následující parametry: vzdálenost mezi dvěma sousedními hroty je rozteč a vzdálenost mezi základnou a hrotem. výška zubu. Dutina v pilovém kotouči slouží k odstraňování pilin, které vznikají při řezání. každý zub má tři řezné hrany. jeden krátký vpředu a dva po obou stranách. Pily pro podélné řezání Pily pro podélné řezání mají krátký břit, který řeže vlákna, a boční břit, který odděluje vlákna podél jejich vlastního směru. Tyto pily mají trojúhelníkový kotouč s přímým řezem; lze je použít pouze k řezání v jednom směru. Příčné pily mají kratší břit, který odděluje vlákna, a boční břit, který je řeže. Zuby mají převážně tvar rovnoramenného trojúhelníku a jsou oboustranně zahrocené, takže je lze řezat z obou stran.

Ruční pily. Mezi ruční křížové pily patří dvouruční křížové pily, pily na železo a cibule.

Obouruční příčné pily (viz tabulky níže). viz výkres níže, poz. a) používá se na příčné řezání dřeva. Tloušťka pilových pásů 1,1; 1,4 mm. Zuby mají tvar rovnoramenného trojúhelníku, ostří je šikmé. Úhel ostření (40. 45 ± 2) °.

Pily mohou být široké, úzké a se stopkou. Široká pilka na železo (viz pilový list). níže uvedený diagram, pos. b) příčné řezání pásů, širokých desek a desek. tloušťka čepele 1,2 mm. Spuštěné trojúhelníkové ozubení, broušení koutů. Úhel ostření 40°. rukojeť je vyrobena z tvrdého dřeva.

Pilka na železo je úzká (viz obrázek níže). viz schéma níže, poz. c) Určeno pro řezání tenkých materiálů a zakřivených obrobků a pro průchozí řezy. tloušťka čepele 1,5 mm.

Pila na železo s řezací lištou (cm. pilový kotouč (viz schéma níže, poz. d) používá se pro mělké řezy. Horní část čepele je ztluštělá. Tloušťka čepele 0,8 mm.

Pilový list (viz schéma níže). schéma níže, poz. e) používá se pro kapesní řezy. Tloušťka čepele 0,4. 0,7 mm. lze s ním řezat úzké drážky.

Píly (viz tabulky níže, poz. viz schéma níže, poz. f) Používejte dny podélného a příčného řezání. Jedná se o dřevěný trám z tvrdého dřeva s napnutou čepelí. 1. Šňůra 4 je vyrobena ze stočené lněné nebo konopné šňůry o průměru 3 mm. Pily s výkyvným ramenem jsou určeny k podélnému řezání. mají šířku čepele 45. 55 mm, tloušťka 0,4. 0,7 mm, rozteč zubů 5 mm, úhel ostření 40. 50º, Rovné broušení zubů. Kotoučové pily mají šířku pilového kotouče 20 mm. 25 mm, rozteč zubů 4. 5 mm, úhel ostření 65. 80º, tvar zubu. rovnoramenný trojúhelník.

kotoučové pily se používají k řezání kotoučovou pilou. délka 500 mm, šířka čepele 4 mm. 15 mm, rozteč zubů 24 mm, úhel ostření 50. 60º, zuby s rovným ostřením.

Pily

а. obouruční křížový řez, b. pila na železo, široký příčný řez, v. pila na železo, úzká, d. pilka na železo se stopkou, e. ocenění, e. přímočará pila; 1. čepel, 2. rukojeti, 3. sloupky nebo boční lišty, 4. tětiva, 5. střed, 6. šroubovák.

Aby se snížilo tření a zabránilo se zaseknutí pilového kotouče v řezu, musí být zuby od sebe vzdáleny. Nastavení zubů se provádí tak, že se pilový kotouč upne do svěráku a špičky zubů se střídavě ohýbají od základny přibližně o 2/3 výšky. sudé na jednu stranu a liché na druhou. na druhou stranu. Při řezání tvrdého dřeva jsou zuby nastaveny na 0,25. 0,5 mm a měkké dřevo. o 0,5. 1 mm. Nastavení hrotů na normální nebo univerzální nastavení. Zkontrolujte přesnost nastavení pomocí šablon.

Při řezání dochází k otupení zubů a pro obnovení řezné schopnosti se zuby brousí pilníky (viz broušení pilníků ). ostřící soubory (viz schéma níže, poz. а. г). Ostření by mělo probíhat rovnoměrně, bez vyvíjení nadměrného tlaku (který by mohl pilu přehřát), aby nedocházelo k tvorbě otřepů, zadření apod. Pilové kotouče pro příčné řezání jsou zkosené, proto by se při ostření měl pilník držet pod úhlem 60°. 70º. Po nabroušení zubu na jedné straně nabruste i druhou stranu. Špičky broušených zubů musí být ve stejné výšce, proto je před broušením vyrovnejte pilováním následujícím postupem:. vložte dřevěnou botku 2 (viz úhel broušení na straně 31). níže uvedené schéma, poz. e), který má drážku, se vloží třístranný pilník 1 a poté se na pilu 3 nasadí špalek s pilníkem a pohybem podél pilového kotouče se vyhladí horní části zubů.

Broušení pil a řezání pod úhlem

Řezání

řezání je dělení dřeva na části pomocí víceúčelového řezného nástroje. Pila má ocelový nůž se zoubkovanými hranami. Při řezání dřeva ručními pilami se pilový kotouč pohybuje přímočaře, obrobek stojí a zuby odřezávají třísky a posouvají je mimo řeznou plochu. Pily vyrábějí ploché nebo zakřivené boky a dna.

Zuby jsou hlavní částí pily. Zuby mají náběžné hrany, odtokové hrany a boční hrany. Přední hlavní řezné hrany tvoří základnu řezu, zatímco boční hrany tvoří boční plochy řezu.

Nejkratší vzdálenost mezi vrcholem a základnou se nazývá výška zubu. Vzdálenost mezi předními hlavními řeznými hranami sousedních zubů se nazývá rozteč pilového kotouče.

Podle toho, jak je řezaný materiál umístěn vzhledem ke krytu pracovního stolu a směru řezání dřeva, se rozlišují čtyři druhy řezání: 1. podél vláken s vodorovným upevněním materiálu, 2. podél vláken se svislým upevněním materiálu, 3. napříč vlákny s vodorovným upevněním materiálu (lícování), 4. smíšené. řezání pod úhlem a podél zakřivených linií (řezání po křivce).

naostřit, zuby, příčné, pily

Geometrie zubu je definována úhlem zadní strany, úhlem ostření (broušení), úhlem přední strany a úhlem řezu. Celá řada zubů se nazývá ozubené kolo. Hrana pilového kotouče, která je naproti vroubkovanému okraji, se nazývá zadní strana nebo stopka. Dutý prostor mezi zuby se nazývá zářez.

Podle účelu a typu řezání se zuby vyrábějí jako rovnoramenný trojúhelník. pro příčné řezání, šikmý trojúhelník. pro podélné řezání, pravoúhlý a šikmý trojúhelník. pro smíšené (příčné a podélné) řezání.

Kromě těchto typů mají dvouruční pily vyhazovače třísek ve tvaru písmene M, které jsou zasazeny do ozubeného prstence přes čtyři zuby rovnoramenného trojúhelníku. Příčné pily mají dva zuby se zkoseným břitem a větší drážkou mezi nimi.

Při podélném řezání vytváří přední hlavní řezná hrana zubu koncový řez, při kterém dřevo klade největší řezný odpor. Používá se úhel řezu 60-80 stupňů.

Při řezání přední hrana nože přitlačuje řezanou třísku, odděluje ji od řezné hrany a vstupuje do dutiny (prohlubně) mezi zuby, čímž usnadňuje proces řezání. Aby byla zajištěna dostatečná kapacita dutiny, neměl by úhel ostření přesáhnout 50 stupňů.

při příčném řezání řeže hlavní hrana zubu dřevo příčně, tj. dřevěná vlákna jsou řezána vnějšími bočními řeznými hranami.

Krátký břit odtrhává třísky uvnitř řezu a odstraňuje je. Úhel ostření zubů 40-50 stupňů, úhel ostření 60-75 stupňů.

Rozteč pilových kotoučů je 2,5-6,5 mm podle použití a tvaru zubů. Doporučuje se rozteč zubů 0,1-0,6 mm na jedné straně, u zubů s roztečí 3 mm a více 0,3-0,6 mm na jedné straně.

Pily se dělí na přímočaré pily s napínaným kotoučem a pily bez napínaného kotouče. pilky na železo, dvouruční pily.

Paprskové pily se skládají z dřevěného nebo kovového trámu (krosny) a v něm nataženého pilového kotouče. Dřevěný stroj se skládá ze dvou rukojetí (okovů), tětivy a dvou distančních tyčí, otočné tyče a dvou okovů. Drážka je obvykle vyrobena ze stočené lněné nebo konopné šňůry o průměru 3-4 mm. Někdy je tětiva nahrazena kovovou tyčí, která se napíná pomocí šroubu s palcem.

Třmeny a pláty jsou vyrobeny z tvrdého dřeva, distanční rámeček a závitník mohou být vyrobeny z jehličnatého dřeva.

Bzučák se skládá z kotouče, obloukového rámu z oválných kovových trubek, excentrického napínacího zařízení, svorky, šroubů a držáku kotouče.

Pilka na železo se obvykle skládá z pilového listu, který je na jednom konci spojen s rukojetí. Existují univerzální pilky na železo s vyměnitelnými čepelemi pro různé řezy.

Délky pilových pásů se vyrábějí od 250 do 600 mm.

Rukojeti mohou být vyrobeny z fenolického plastu, polyethylenu s vysokou hustotou, řeziva z tvrdého dřeva 1. jakosti, hliníkových slitin, oceli libovolné jakosti. Čepele jsou vyrobeny z materiálů 7xF, 8xF, EchoF, EchoE nebo 65G atd.

Pily jsou připraveny k práci. Broušení pil.

Kvalita řezné plochy a úsilí vynaložené na řezání do značné míry závisí na správně nabroušených a nastavených zubech. Zuby jsou při řezání otupeny, tj. přední a boční hrany zubu jsou zaobleny. Pro obnovení řezné schopnosti se zuby přebrousí pilníky. Profil, rozteč a výška zubů musí zůstat nezměněny. U zubů s rovným řezem se kov odebírá současně z kuželové i zadní hrany. Tímto způsobem se brousí ozubení u podélné pily s úhlem mezi zadní a přední plochou sousedních zubů přibližně 60°, což odpovídá úhlu profilu třístranného pilníku. Dlouhé pilové zuby s úhlem mezi plochami sousedních zubů menším než 60 stupňů lze brousit kosočtvercovým pilníkem ze zadní strany.

Zuby s příčným zkosením musí být zkoseny od náběžné i odtokové hrany pod úhlem D1 = 60-70° k lopatce. Z horní části zubu se brousí více kovu než ze spodní části.

Při broušení jedné břity se doporučuje vést pilník směrem nahoru, tj. pohybovat jím v úhlu 20-30 stupňů vůči vodorovné rovině, pokud je čepel upevněna svisle. Při broušení se nejprve brousí zuby na jedné straně čepele a poté na druhé straně. Zuby je možné brousit na obou stranách současně. Přední strana jednoho zubu a zadní strana sousedního zubu se brousí současně. V těchto případech je třeba drážku přizpůsobit velikosti souboru a je zapotřebí dobré ostřicí schopnosti.

K broušení zubů se pilový kotouč upíná do dřevěného svěráku různého provedení. Při broušení zubů je třeba při každém průchodu pilníkem odstranit stejně silnou vrstvu. Abyste toho dosáhli, je nutné vyvíjet tlak rovnoměrně a pouze při tlačení pilníku dopředu. Pilníky je třeba pohybovat v opačném směru, volně, bez tlaku, buď je uvolnit, nebo odtáhnout od brusné plochy. Konečné doostření se provádí pomocí sametových pilníků. Pro jemnější broušení po sametovém pilníku se otřepy z boků zubů odstraňují mokrým oslíkem.

Rozteč zubů

Aby byl zajištěn volný pohyb pilového kotouče v řezu, je nutné zuby seřídit pomocí zařízení, tj. sousední zuby jsou na obou stranách kotouče střídavě ohýbány na stejnou hodnotu. Pro měkké a mokré dřevo by měla být sada větší než pro tvrdé a suché dřevo, ale ne větší než tloušťka čepele na obou stranách. Při nastavování zubů dbejte na to, aby byly na každé straně stejně ohnuté a ve stejné výšce. Doporučuje se nastavit zub na polovinu jeho výšky pomocí hrabiček. Zuby lze nastavit před nebo po broušení, v závislosti na stupni opotřebení zubu. Pokud je nastavení zubů pily značně zkreslené, je lepší zuby pily nejprve nastavit a poté nabrousit.

Nastavení zubů lze provádět různými druhy nastavovacích nástrojů: jednoduchými, s dorazem, univerzálními. Pokud je odchylka špiček zubů od přímky sekačky velká, všechny zuby se vyhladí pilníkem vloženým do dřevěného špalíku. Pilový kotouč musí být upnutý v dřevěném svěráku. Zuby se brousí před broušením a obvykle i po broušení.

Řezání pilovými zuby

V průběhu provozu se zuby opotřebovávají, mění svůj tvar a při uvolnění se také lámou. Kromě toho se v průmyslu vyrábí velké množství pil s hrubými zuby. V případě potřeby lze k řezání zubů pily použít různé pomůcky. Upínací přípravky mohou být pákové, šroubové nebo úderové, které se nazývají matrice.

Technika řezání

Podélné řezání s vodorovně upnutým materiálem. Položte řezanou desku na kryt pracovního stolu a upněte ji svorkou tak, aby řezaná část visela přes okraj krytu. Pilový kotouč je nastaven v úhlu 90-110 stupňů vzhledem k osám nohou stroje. Řezání začínáme od horního okraje desky a první řezný pohyb provádíme směrem odspodu nahoru. Při řezání by měl pilový kotouč svírat s rovinou desky úhel 80-90 stupňů. Tělo tesaře je mírně nakloněné dopředu, nohy jsou od sebe vzdálené asi 90 stupňů. Při řezání držte vodicí lištu (rukojeť) pravou rukou a stojan levou rukou. Pilový kotouč se lehkým tlakem zubů při pohybu dolů přitlačí k řezané desce. Při pohybu pily směrem nahoru se pilový kotouč mírně vzdaluje od dna řezné hrany.

Doporučuje se řezat všemi zuby řezné části pilového kotouče

Pily se svislým ukládáním materiálu. Pro upnutí řezané desky se otvor zadního upínacího rámu otevře o 1 až 2 cm nad velikost obrobku. Poté se pravý krajní díl umístí svisle do pevného rohu kopí. Přitom musí být vyčnívající část obrobku (bok) v úrovni lokte nad krytem pracovního stolu. vyčnívající konec však nesmí být při řezání ohnutý. Umístěte pilu zuby na okraj obrobku pod úhlem 15-20 stupňů k jeho čelní ploše a přesně podle značek. Při řezání podél špalku veďte pilový kotouč, ale lze to provést i nehtem nebo kloubem palce levé ruky. Proveďte řez plynulým krouživým pohybem pily směrem k sobě bez tlačení, dokud se pilový kotouč nezaboří 1-1,5 cm hluboko do dřeva nebo nepřeřízne opačný okraj tupého řezu. Nezačínejte řezání trhnutím. Chcete-li řezat, otočte se k pracovnímu stolu pravým bokem k obrobku, chodidlo levé nohy je rovnoběžné s krytem pracovního stolu, pravou nohou ustupte o polovinu a nohu položte pod úhlem 70-80 stupňů doleva. Držte pilu pevně pravou rukou a levou rukou držte řezaný materiál nejprve za špičku a potom za okraj. Pilu postupně přesouvejte do vodorovné polohy během řezání. Jakmile se zářez prohloubí, zvedněte desku tak, aby základna zářezu byla ve výšce lokte vaší pravé ruky, ale ne výše než vaše rameno. Řezejte rovnoměrně bez přílišného tlaku, nejprve rychlostí 40-50 a poté 60-80 řezů za minutu. Po celé délce pilového kotouče se plně vyklopte a při pohybu směrem od pilového kotouče vyvíjejte mírný tlak. Řezání by mělo být prováděno pravou rukou, s tělem v klidu a mírně nakloněným dopředu. Na konci řezu se odřezávaný materiál nakloní doleva tak, aby riziko zůstalo neuzavřené a viditelné až do konce řezu. Neřezaná část desky nesmí být zkosená, protože by to vedlo k vyřazení, a u zkoseného dřeva je vyřazení nevyhnutelné. Pokud se řežou kratší délky prken, je možné zvednout spodní konec obrobku nad kryt pracovního stolu a provést další sekaný řez a pak řezat až do původního zářezu.

Řezání napříč vlákny dřeva. Položte desku dužinou na pracovní stůl tak, aby řezaný konec přesahoval zadní desku, přičemž řezná hrana musí být vzdálena 3-5 mm od výklopného dorazu. Levou rukou přitlačte desku k dorazu a pravou rukou držte pilu za rukojeť s mírným náklonem k povrchu (20-30 stupňů). Umístěte pilový kotouč zuby rukojeti na prořez a držte jej kolmo k desce podle značek. Levá noha kolmo ke krytu pracovního stolu, přibližně u spodní základny vřeteníku, pravá noha otočená k levé noze o 70-80 stupňů, s tělem mírně nakloněným dopředu. Pilu začněte řezat tak, že ji posunete směrem k sobě a nehtem nebo druhým kloubem palce levé ruky vedete pilový kotouč podél linie sečení. Udržujte nehet a kloub nad zuby. Řez neprovádějte trhnutím pily dopředu.

Pohybujte pilovým kotoučem rovnoměrně (60. 80 řezů za minutu) s mírným tlakem na materiál.

Po dokončení řezání přidržte řezanou část levou rukou a snižte rychlost řezání na polovinu. Lze použít různé pomůcky pro řezání. Hojně se používá křížový řez, který se skládá ze dvou bočních desek přibitých hřebíky nebo kolíky, které jsou na spodní desce spojeny lepidlem. Na stěnách jsou řezy provedeny až na dno. Jeden řez je pod pravým úhlem, další dva pod úhlem 45 stupňů.

truhlářský nástroj. Pila Pila. je běžný truhlářský nástroj, který je známý již po staletí a stále se hojně používá jako základní truhlářský nástroj. Práce s pilou není obtížná, ale k jejímu efektivnímu použití potřebujete určité speciální dovednosti a techniky.

PILOVÁNÍ

Řezání. operace dělení dřeva na části víceúčelovým nástrojem. K řezání dřeva se používají ruční nebo mechanické pily. Pily jsou pásy nebo kotouče, na kterých jsou uspořádány zuby (břity). zuby mají následující parametry: vzdálenost mezi dvěma sousedními vrcholy je rozteč a vzdálenost mezi základnou a vrcholem je výška zubu. Drážka slouží k odstraňování pilin, které vznikají při řezání. Každý zub má tři břity, krátký břit vpředu a dva břity po stranách. Zuby kotoučové pily prořezávají vlákna svým krátkým břitem a bočními hranami oddělují vlákna od sebe podél směru vláken. Zuby těchto pil mají tvar trojúhelníku, jsou rovně broušené a lze je použít pouze k řezání na jednu stranu. Příčné pily mají kořenový řezný břit pro oddělování vláken a boční řezný břit pro oddělování vláken

A- obouruční příčná pila; b- široká příčná pila; в. úzká pilka na železo; г. pilka na železo s ostřím; д. ocenění; е. kotoučová pila; 1-šroub; 2-rukojeti; 3-sloupky nebo boční lišty; 4-lišta; 5-střed; 6-oblouk.

jsou rozřezány. Frézy mají převážně tvar rovnoramenného trojúhelníku a jsou oboustranně broušené, takže je lze použít na obě strany řezu.

ruční pily. Ruční kotoučové pily jsou dvouramenné křížové pily, pily na železo a pily na cibuli.

Obouruční příčné pily (obr. 17, a) se používá pro příčné řezání dřeva, pro husté tváření. Tloušťka pily 1.1, 1.4 mm. Zuby mají tvar rovnoramenného trojúhelníku, ostření je šikmé. Úhel ostření (40-45±2)°.

pilové listy, nebo pilky na železo, mohou být široké, úzké, se stopkou. Široká pilka na železo (obr. 17, b) se používá k příčnému řezání tyčí, širokých desek a prken.

Pily se vyrábí pro příčné (typ 1), podélné (typ 2) a univerzální (typ 3) řezání. Mohou být vybaveny vyměnitelnými noži o tloušťce 0,5 mm.5-1.2 mm. Délka řezu pilových listů 250-650, rozteč zubů pro typy 1 a 2. 2.5- 6.5, typ 3-1. 5 mm. Rukojeti jsou vyrobeny z tvrdého dřeva nebo kovu a jsou lakované.

Ozubená kola pil na železo rukojeti musí být nabroušené a odjehlené, zuby musí být nabroušené nejméně ve 2/3 výšky od špičky. Zuby pil typu 2 verze 1 by měly být rovně seříznuty pouze na přední hraně zubu. Zuby se střídavě ohýbají na opačnou stranu ohybem na následující hodnotu: pro zuby s roztečí do 3 mm. 0.1-0,3 mm, s roztečí zubů nad ‚L mm a více. 0.3-0.6 mm. Těsnost pil by měla mít ochrannou vrstvu z.

Úzká pilka na železo (obr. 17, c) jsou určeny pro řezání tenkých materiálů, zakřivených kusů a pro kruhové řezy. Tloušťka čepele 1,5 mm.

Pila na železo se stopkou (obr. 17, d) se používají pro mělké řezy a montážní spoje. Horní část čepele je ztluštělá. Tloušťka čepele 0.8 mm.

Pila na železo (obr. 17, e) se používají pro řezání pomocí j/pily. Tloušťka čepele 0.4. U.7 Cíl. S těmito pilami můžete řezat úzké drážky.

Pily (obr. 17, e) jsou určeny pro podélné a příčné řezy do dřeva. Jsou vyrobeny z tvrdého dřeva (trám) s napnutou čepelí 1. Linka 4 je vyrobena z 3 mm krouceného lněného nlp konopného provázku. Pily s výkyvným nosníkem se používají k podélnému řezání. mají šířku čepele 45-55, tloušťku 0.4-Q.7 mm, rozteč zubů 5 mm, úhel ostření 40-50°, zuby broušené rovně. Křížové pily mají šířku čepele 20-25 mm, rozteč zubů /i. 5 mm, úhel ostření (i5-80°, tvar zubů je rovnoramenný trojúhelník. Délka pilových listů 780-800 mm,

Kotoučové pily se používají pro zakřivené řezy. délka 500, šířka čepele 4-15 mm, rozteč zubů 2-4 mm, úhel 50-60°, zuby s rovným ostřím.

Pro snížení tření a zamezení zadírání pilového kotouče v řezu jsou zuby od sebe vzdáleny. Pilový pás se upne do svěráku a špičky zubů se střídavě ohýbají od základny asi o 2/3 výšky, sudé na jedné straně a liché na druhé straně. Při řezání tvrdého dřeva zuby

A. poloha pilového listu při přímém ostření; b. rastolonchsch; pilový list při šikmém ostření; c. ostření paprskové pily upnuté ve svěráku; г. broušení kotoučové pily umístěné v dřevěném špalku; A. pily pro povrchovou úpravu; 1 pilník; 2 špalek; 3 pila.

0.25-0.5 mm a u měkkých typů 0.5. 1 mm. Nastavte hroty na normální nebo univerzální nastavení. Přesnost nastavení se kontroluje pomocí šablony. Pokud tětivu nepoužíváte, měl by být závit mírně povolen, aby nedošlo k jejímu natažení.

Při řezání se zuby otupí; aby se obnovila řezná schopnost, je třeba je nabrousit pilníkem (obr. 1). 18, a-d). Ostření by mělo probíhat plynule, bez nadměrného tlaku (ten by mohl způsobit přehřátí pily), aby se zabránilo vzniku otřepů, skvrn a jiných vad. Křížové pily mají šikmý úhel ostření, proto se pilník při jejich ostření drží pod úhlem GOTO0. Po nabroušení jednoho zubu na jedné straně nabruste zbývající zuby na druhé straně. Vrcholy broušených zubů musí být ve stejné výšce, proto je třeba před broušením zuby vyrovnat takto: vložte desku 2 do dřevěného špalíku (obr. 1). 18, e), který má drážku, se vloží třístranný pilník 1, poté se blok s pilníkem nasadí na pilu 3 a pohybem po čepeli se vyrovnají vrcholy zubů.

Naostřené pilové kotouče nesmí mít žádné otřepy, protože. stopy a jiné vady. Odstraňte otřepy jemným (sametovým) pilníkem.

Proces řezání. Před zahájením práce s obloukovou pilou zkontrolujte rovinnost pilového kotouče a jeho napnutí. Čepel by měla být rovná, bez zkroucení. Vzhledem ke stroji (nosníku) je nastaven pod úhlem 30° a dobře utažen. Správné nastavení pilového kotouče se kontroluje takto: světlo. Jednou rukou držte středový díl, pravou rukou držadlo a jedním okem se dívejte na pilový kotouč. Pokud je správně nastaven, bude mít vzhled napnuté nitě, ale pokud není správně, bude zkroucený konec silnější. Otáčením rukojeti korigujte polohu nože. Když je nůž upnutý v záběru, zkontrolujte nastavení zubů.

Podélně řezaná deska se naskládá a upevní na pracovní stůl tak, aby řezaná délka vyčnívala. Poté pomocí pravítka a pravítka vyznačte linii řezání. Levou ruku držte na konci sloupku u tětivy a pravou ruku na druhém konci sloupku u čepele a postavte se před pracovní stůl (obr. 1). 10, a) a volné kývavé pohyby přitlačením pily na základnu řezu a jejím mírným pohybem do strany při pohybu nahoru (volnoběžný zdvih). Řezání by mělo probíhat rovně, bez prudkých pohybů a silného tlaku. Při řezání držte desku ve svislé poloze, protože pokud je nakloněná, nebude prořez přesný.

Pro příčné řezání (obr. 19, b) deska se položí na pracovní stůl tak, aby nad ní visel řez, který má být odříznut. Podepírá ji levou rukou, pravou rukou

А. podélný; b. příčný; в. Úhlové příčné řezání s trámovou pilou v řezacím boxu.

Uchopte stojan pokosové pily a rovnoměrně prořízněte desku, aniž byste na ni tlačili. Po skončení řezání mírně zpomalte a řez přidržujte levou rukou, aby nedošlo k přerušení řezu.

Jemné ořezávání nebo řezání pod úhlem se vyrábí v řezacím boxu (obr. 19, c) s řezy v bočních stěnách, uspořádanými rovně nebo pod určitým úhlem (45° nebo 90°).

Klasifikace kotoučových pil a jejich základní parametry

kotoučové pily jsou víceúčelové řezné nástroje ve tvaru kotouče, koule nebo válce. Řezání se provádí rotačním pohybem nástroje, zatímco se řezaný materiál nebo pila v kombinaci s pohonnou jednotkou pohybuje vpřed. Rotační pohyb je charakterizován obvodovou rychlostí, která se obvykle nazývá řezná rychlost, a translační pohyb posuvovou rychlostí. Řezná rychlost u kotoučových pil je vždy několikanásobkem rychlosti posuvu. Proces řezání může probíhat pouze tehdy, pokud jsou přítomny oba pohyby.

Pilový kotouč je vyroben z nerezové oceli, tělo zubu je složitě tvarované, konce kotouče jsou vyrobeny z nerezové oceli­Pily jsou vyrobeny z vysokopevnostní oceli a jsou navrženy tak, aby odolávaly řezným silám, setrvačnosti, teplu a dalším faktorům, které vznikají při řezání­kvalitní legované oceli. Rozměry­Informace o velikosti pilového kotouče a zubů naleznete ve státních normách a technických údajích.

naostřit, zuby, příčné, pily

řezná část kotoučových pil je tvořena kruhově uspořádanými zuby. Tvar a profil zubů jsou dány úhly řezu a obrysy zadní, horní, spodní a dolní vrstvy­Hrana zubu je mezi zuby.

V závislosti na účelu použití mají pily různý profil a úhel pilového kotouče­Existují různá zubní vlákna a úhlové hodnoty. Kotoučové pily se z hlediska typu řezu dělí na kotoučové pily pro podélné, podélné a zakřivené řezy­Dřevo se řeže střídavě a smíšeně­sinusovky a materiály na bázi dřeva. Rozlišují se podle­Pilové kotouče se od sebe liší profilem zubů, úhlem řezu a tvarem horní hrany­řezání a broušení zubů. Rozdělení kotoučových pil naleznete na obrázku­Plochy průřezu pilových listů lze měnit (obr. 1.1).

Kotoučové pily jsou k dispozici v různých velikostech­Rozměry, počet a profil zubů pilového kotouče (vnější průměr)­Pilové kotouče jsou charakterizovány tvarem, profilem průřezu, průměrem, špičkou a hrotem kotouče­středový otvor a tloušťka čepele), rozměry, počet a profil zubů. Popa­Jednotlivé průřezy a konstrukce různých pil jsou znázorněny na obr. 1.2.

pily se používají ve výrobní praxi­K výrobě materiálu pro pily se používají pilové kotouče s kruhovým, plochým ostřím­Pilový kotouč má kruhový průřez, kuželový kotouč má úzké vybrání, průřez je hladký, kotouč je hladký­pilové kotouče, pilové kotouče pro podřezávání, kulové, trojúhelníkové a pokosové pilové kotouče­kovová vrstva na vnějších okrajích pilového kotouče a válcový kotouč. Třívrstvý pilový kotouč s nelegovanými vrstvami ve středním a vnějším průměru­Kuželové pily s různými průřezy pilových listů vyrábějí různé firmy (obr. 1.2, б).

Byly učiněny pokusy o použití pilových listů jiné konstrukce, tj. třívrstvých pilových listů se středovým otvorem uprostřed a středovým jádrem v horní vrstvě­Kovová vrstva a vnější povrch­pilové kotouče se třemi vrstvami legované oceli vysoké tvrdosti (54-56 HRC) na horní straně a s tlumičem hluku­Pilový kotouč kotoučové pily má malý podřez po celé šířce kotouče. Vzhledem ke složitosti operace nejsou komerčně dostupné­propagace.

V posledních letech se vnější povrchy obrobků výrazně zjemnily­kulaté pily byly potaženy tenkou vrstvou teflonu, materiálu s nízkým třením. Pilový kotouč se méně zahřívá, což zlepšuje stabilitu pilového kotouče, ale tento povlak také ztěžuje otáčení pilového kotouče­Řezný úhel je součtem řezných úhlů pilových kotoučů a ani ty nejsou příliš rozšířené.

Přední úhel y je úhel mezi­poloměru pily a přední hrany zubu; úhel zúžení (3) je úhel mezi přední a zadní hranou zubu a je úhel mezi přední a zadní hranou pilového kotouče­řezný úhel pilového kotouče; zadní úhel a Úhel mezi zadní stranou zubu a tečnou ke kruhovému otáčení pily od špičky zubu (tečna kolmá ke špičce pilového kotouče) a kolmicí ke kruhovému otáčení pilového kotouče­poloměr pily). úhel řezu 8 r­Zub je oddělen náběžnou hranou zubu a tečnou­kolmo na kruhový oblouk otáčení pily­Zub se dotýká špičky zubu. Úhel řezu je roven­je součet úhlu řezu a úhlu záběru:

Součet všech úhlů řezu (přední­Úhel hoblin, hřbetu a úhel broušení) je vždy roven­o 90:

Pily pro podélné řezání­Přední úhel je kladný­Úhel řezu je 90° a úhel řezu je menší než 90° (obr. 1.3, a-c) a příčné pily­Úhel řezu pily lze nastavit na nulu a zápornou hodnotu.

Každý zub pilového kotouče má dvě řady bočních listů (1) a dvě řady bočních listů (2).2 и 1′-2′) a jeden krátký 1.1′ řezné hrany (obr. 1).3, II). Krátké ostří je tvořeno průsečíkem bodů­a zadní stranu zubu; pilový list má boční rovinu, která protíná přední a zadní stranu­Pilový kotouč má štěrbinu mezi bočními rovinami pily; boční roviny mají příčnou plochu mezi přední a zadní částí pilového kotouče­materiál (1’, 2’, 2′, 1’) s bočními plochami­zuby pily.

Průmysl vyrábí kola­Pilové kotouče s plochým ostřím (ocelové, s karbidovými hroty), s podřezáním (hoblovací pily), kuželové, kulové­Válcový, válcový. Pily na ocel jsou vyráběny v souladu s požadavky na­GOST 980-80 Kotoučové pily pro řezání dřeva. technické podmínky­. Pro kotoučové pily existuje 232 velikostí, z toho 119 pro podélné pily­Pilové kotouče jsou určeny k příčnému řezání dřeva a dřevěných materiálů­závaží. Hodnoty napětí pilových kotoučů jsou normalizované. V GOST 980-63, 980-69 jsou tyto hodnoty spojeny s nejracionálnějšími režimy řezání­40 60 m/s, které poskytují nejnižší spotřebu energie při podélném řezání­Pily mají nejnižší náklady na řezání a nejlepší hodnotu­nejmenší spotřeba energie pro kotoučovou pilu. GOST 980-80 takový odkaz neobsahuje, což je jeho podstatou­Hlavní nevýhoda našich kotoučových pil.

Pily s břitovými destičkami z tvrdokovu mají tyto nedostatky­Tyto pily jsou vyrobeny v souladu s GOST 9769-79 Kotoučové pily s karbidovými hroty­Kotoučové pily na dřevěné materiály. Technické specifikace. Státní norma specifikuje 115 velikostí pil s různými­účel.

Pilové kotouče vyrábíme v souladu s následujícími požadavky­Naše kotoučové pily jsou vyráběny podle GOST 980-80 s ocelovými deskami 9XF (podle GOST 5950-73), hoblovací pily podle GOST 1 8479-73 s ocelovými deskami 9XF nebo 9X5VF, s karbidovými destičkami podle GOST 1 8479-73­ale GOST 9769-79 v oceli 50XFA (GOST 1 4959-79) nebo 9XF. mezní pevnost­Pevnost v tahu těchto ocelí je 1350 1500 N/mm 2.

Stěnové pily (obr. 1.4) kromě řezání­Pilové kotouče (7) mají dvě řady štěpkovacích zubů­dláta (8, 9), která drtí řezaný materiál­edge. V každé řadě je 12 zubů. Řezačky a řezačky­Řezné zuby štěpkovače jsou uloženy ve speciálním pilovém kotouči­Kola jsou namontována na speciálním krytu (10), zajištěna šrouby a krytem. Přípustná disb­kopí max. 50 g x mm. Pily­Pevnost frézy je trvale testována po dobu jedné hodiny, úhel pilníku je nastavitelný­Navrženo pro otáčení při minimální rychlosti 9000 min.1 ; příspěvek na­Správné provozní otáčky pilového kotouče jsou nastaveny na otáčky pilového kotouče­Maximální rychlost 6000 min.1.

Drážkovací pila má podobnou konstrukci jako upínací pila­na konstrukci řezání, ale v konstrukci podřezávání nejsou žádné řezné zuby­kazety (obr. 1.5). Tato pila má 24 řezných ploch­Zuby jsou uloženy v pouzdře, které je upevněno v otočném bodě s minimálně 9000 otáčkami za minutu­Pilový kotouč by měl být naostřen pomocí šroubů (8) a krytu (1). Con­špičky zubů jsou opatřeny umělými al­podobně jako. Obě pily mají stejnou konstrukci zubů. Tělo zubu je složitě tvarované, vyrobené z oceli 40X, a jeho špička­pilový kotouč má zúžení, na kterém je stříbrný­pájka PSr-40 (GOST 19738-74) se používá k pájení řezného prvku z umělého materiálu­řezání.

Testy prokázaly vysokou odolnost těchto pil proti opotřebení. Při broušení se na podříznutých a odříznutých nožích odstraňují a brousí zuby­pily s karbidovými destičkami VK15 jsou funkční za 2 3 týdny, tyto pily mohou být funkční až 3 měsíce. Obtahování a propichování není nutné kvůli absenci kotoučových pil­nože nejsou nutné. Aby byla zaručena kvalitní práce, vyžadují tyto pily pečlivé nastavení všech řezných zubů­a vyvážení po dokončení montáže­montáž. Při broušení se zuby odstraní a obrousí­jsou zasazeny do speciálního osazení s diamantem­pilové kotouče s umělými pilovými kotouči.

tvar zubu pily pro příčné a podélné řezání

je vícekotoučový řezný nástroj, který pracuje v uzavřeném řezu. Prořez je drážka, která vzniká ve dřevě, když zuby odřezávají úzké třísky (piliny). V zářezu jsou rozlišeny strany a dno, s nimiž lopatky (zuby) interagují.

Existuje několik klasifikací pro řezání dřeva.

V závislosti na poloze roviny řezu vůči dřevním vláknům se rozlišuje řezání podélné, příčné a složené.

Při podélném řezání je rovina pily rovnoběžná nebo přibližně rovnoběžná s vlákny dřeva. Pily, kotoučové pily a pásové pily se používají k řezání kulatiny a klestí na desky, k podélnému řezání kulatiny na šířku nebo tloušťku.

Při příčném řezání je rovina řezu kolmá nebo přibližně kolmá na vlákna dřeva. Řezání se provádí ručně pomocí příčných pil, pil na dřevo nebo ořezávacích pil, které se používají k rozřezání kmenů o délce stromu na kulatinu, k odstranění vad dřeva a výrůstků na koncích řeziva a k dosažení požadované délky a kvality řeziva.

Při smíšeném řezání svírá rovina pily ostrý úhel (10°)?80?) ke směru vláken.

V závislosti na typu použité pily se rozlišují následující typy řezání:

Podélné rámové pily, pásové pily, kotoučové pily a skládačkové pily;

příčné řezání kotoučovými, řetězovými a přímočarými pilami;

smíšené řezání s kotoučovými, pásovými a přímočarými pilami.

V závislosti na počtu současně pracujících pil ve stroji se rozlišují pily individuální a skupinové. Řezání kmenů a řeziva jednou pilou se nazývá individuální řezání a řezání několika pilami se nazývá skupinové řezání.

Individuální řezání kmenů na řezivo jednotlivými řezy na kotoučových pilách, pásových pilách se svislými nebo vodorovnými pásy. Řezání se provádí s ohledem na jednotlivé zóny kvality každého kmene. Tento úhel řezu je vhodný pro řezání cenných druhů dřeva, kmenů velkých průměrů a kmenů s výraznými strukturálními vadami.

Pro skupinové řezání se používají kotoučové a pásové pily a frézky.

V závislosti na poloze obrobku vůči středu kotoučové pily se rozlišuje řezání v obvodové zóně, řezání ve střední zóně a ve střední zóně a řezání v horní a dolní zóně.

Při práci s obvodovou zónou vyčnívají zuby pily nad povrch obrobku o velikost rovnající se přibližně výšce zubu.

U středové pily vyčnívají zuby nad hranu obrobku přibližně o jednu třetinu poloměru pily.

Střed pily se nachází uprostřed řezné hrany. Takové řezání se používá u frézovacích a řezacích strojů.

Obvodové a střední pracovní plochy mohou být na horních nebo spodních pilových kotoučích, což je případ kotoučových pil se spodními a horními pilovými kotouči.

Při frettingu (obr. 2, a) Špičky zubů jsou střídavě ohnuté o 0,30,5 násobek výšky zubu. Při pokosení (obr. 2b) špičky zubů jsou zploštělé a tvarované tak, aby tvořily čepele symetricky k pilovému kotouči.

Pravidlo pro řezání lze shrnout takto: když pilový kotouč pronikne do dřeva, musí se nejprve přerušit vlákna a poté se s co nejmenším odporem oddělí vlákna od pevného kusu a z řezu se odstraní třísky.

Obr. 5. Schémata řezání: a podélné řezání; b příčné řezání; c tvorba třísek při příčném řezání

Podélné řezání (obr. 5, a) hlavní řezná hrana zubu se zanoří do dřeva a odřízne dřevěná vlákna. Zubový klín proniká do dřeva a náběžná hrana má tendenci vytlačovat odřezané třísky z masivu. Pevnost dřeva v rovině chomáčku je slabá, což způsobí, že se vroubkovaná část třísky oddělí a spadne do mezizubní dutiny.

Neostřete boční řezné hrany a ponechte je v úhlu řezu 90Zuby pily musí mít vždy úhel řezu na hlavní řezné hraně menší než 90

Příčné řezání (obr. 5, b) práci při řezání dřevních vláken vykonávají boční břity. Zuby jsou za tímto účelem broušeny po stranách. Při zapuštění zubů do dřeva do hloubky 0,8 mm zvyšuje přítlak napětí na dně řezu, které vzniká zkosením přední hrany zubu (obr. 1). 5, c), dosáhnou meze pevnosti ve smyku podél vláken a přetržená vlákna se podél vláken posouvají tam a zpět.

= 40. 45j a boční řezná hrana je zkosená na 90d Při příčném řezání dřeva vykonávají hlavní práci boční řezné hrany zubů, které jsou nakloněny dopředu a mají zkosené přední hrany. Pro zajištění těchto podmínek se zuby pily brousí takto: úhel řezu na hlavní řezné hraně

ENVIRONMENTÁLNÍ PŘÍRUČKA

Kotoučové pily a frézy se na tomto nástavci ostří obvyklým způsobem. obrušováním předních hran zubů. Podélné pilové zuby jsou broušeny v pravém úhlu ke straně ( obr. 180 a) a zuby pil pro příčné řezání. pod úhlem 60-70° (obr. 180 б). V případě potřeby umožňuje toto zařízení správné nastavení řezné hrany zubů a odstranění vyjetí pilových kotoučů o průměru.[. ]

Broušení zubů zajišťuje definovanou úhlovost a ostrost řezných hran. Pro broušení pilových kotoučů se doporučuje používat brusné kotouče značek EB25ST2B a EB40STV. Posuv na zdvih kola nesmí překročit 0,06 mm. V tomto případě se provedou 2-3 lehké přejezdy s maximální hloubkou řezu na jeden zdvih brusného kotouče 0,02 mm. Očistěte boky zubů jemným smirkem.[. ]

Pilové zuby jsou hlavní částí pilového kotouče Rozlišují se přední, zadní a boční hrany. Přední část. boky hlavních zubů. Tvoří základnu řezu při řezání, boční čela tvoří boční plochy řezu. Přímka procházející špičkami zubů se nazývá linie špiček a linie ohraničující dno žlabu se nazývá linie dna. Nejkratší vzdálenost mezi linií špičky a linií žlábku je výška zubu. Vzdálenost mezi předními řeznými hranami sousedních zubů se nazývá rozteč zubů. Při ostření pilového kotouče je třeba dbát na to, aby zuby měly stejnou výšku.[. ]

Po nabroušení jsou zuby pily nastaveny na. Tím se špičky sousedních zubů od sebe odkloní o 1/3 jejich výšky. Stupeň ohybu každého zubu (ohyb na stranu) musí být nastaven v závislosti na druhu dřeva a řezného materiálu.[. ]

Tvar pilového zubu a jeho nabroušení musí být přizpůsobeno druhu řezání: pro podélné řezání musí mít zub tvar šikmého trojúhelníku, pro příčné řezání musí mít zub tvar šikmého trojúhelníku. rovnoramenný nebo rovnoramenný trojúhelník a pro smíšený trojúhelník. obdélníkový tvar trojúhelníku. Zub je spojen s tělem pilového kotouče základnou. Výška zubu je vzdálenost od jeho báze ke špičce. Vzdálenost mezi vrcholy sousedních zubů se nazývá rozteč a mezera mezi zuby se nazývá rozteč. drážky.[. ]

Tvar a úhly zubů se liší v závislosti na typu řezání. Pily pro podélné řezání mají zuby s přímým řezem, tj. přední řezná část zubu svírá pravý úhel s bočními hranami. Přední hrana podélné frézy odděluje třísky od dna řezné hrany. Při tomto řezání působí každý zub jako přímé dláto, které svírá se dřevem úhel menší než 90°, tj. úhel řezu 60-80°, zatímco při smíšeném řezání musí svírat pravý úhel [. ]

Nabroušené zuby se brousí a ostří pomocí brusných kotoučů a automatických brusek. Ostření se provádí odstraněním malé vrstvy kovu (do 0,05 mm) v jednom průchodu. Během tohoto procesu je pilový kotouč veden přes automatismus 3. 4krát. Pro nastavení výšky a šířky boku zubu se zuby buď brousí, nebo se z vyčnívajících zubů odbrousí materiál.[. ]

Zahradní pily se brousí jemnými brusnými kotouči na speciálních bruskách nebo jemnými zubovými pilníky a kosočtvercovými pilníky. Úhel sklonu zubů musí být přibližně 45°. Při ručním broušení musí být pilový kotouč pevně upnut ve svěráku. Pokud je nůž volně upnutý a vibruje, není možné dosáhnout ostrých řezných hran na zubech.[. ]

Řezné hrany zubů pily se časem otupí, a proto je třeba pásové pily pravidelně brousit. Kvalita broušení závisí na správně zvoleném režimu, velikosti zrn a ostrosti brusiva. Broušení se provádí brusnými kotouči vhodné zrnitosti, typu pojiva, tvrdosti a struktury. Jako brusné materiály se používají elektrokorund, karbid křemíku, karbid bóru a diamant. K ostření ocelových pilových pásů se používají třídy 16A, 15A, 14A, 13A, 12A nebo bílý elektrokorund 25A, 24A, 23A, 22A.[. ]

Před broušením zubů pily je musíte ohnout, tj. jeden po druhém, 0,5-1krát do různých stran tloušťky pilového listu. K tomuto účelu můžete použít žebra pily, pokud žebra nemáte, můžete použít obyčejné dláto nebo široký šroubovák. K broušení se používají půlkruhové, trojúhelníkové pilníky, pro velmi jemné zuby se používá jehlový pilník. Pila musí být upnuta ve svěráku. Pokud nemáte svěrák nebo speciální přípravek, můžete pilový kotouč nabrousit přitlačením k přípravku, např. k hraně stolu. Pilky se zuby ve tvaru pravoúhlého nebo rovnoramenného trojúhelníku se šikmým ostřením, na jedné straně zubem projeďte pilníkem, pak pilku otočte a nabruste na druhé straně (obr. 25-32).[. ]

Trvanlivost pilových zubů zvyšují jemně broušené hrany po naostření, aby byly hladší, a po odjehlení. Pokud je neodstraníte, odlomí se během řezání a výrazně sníží ostrost nože.[. ]

Posledním krokem při přípravě pil je broušení zubů po každém kondicionování a vystružování, aby se obnovily řezné vlastnosti pily. Při broušení je nutné udržovat stálý profil zubů. Boky zubů by měly být hladké, bez otřepů, usazené nebo ohnuté. vady. K ostření pil se používají poloautomatické stroje TchPB a TchPA-6. Broušení pilových zubů se provádí na pilovém kotouči PSh6.[. ]

Trvanlivost hran zubů rámových pil lze výrazně zvýšit tvrzením špiček zubů tvrdokovovými materiály. 2,5násobné zlepšení kvality řezaného povrchu.[. ]

Příprava kotoučových pil k práci zahrnuje obtahování, ostření a seřizování. Pily po přípravě by měly splňovat následující požadavky. Počet a profil zubů by měl být přizpůsoben typu řezu. Pilové listy by měly být ploché. Odchylka rovinnosti (deformace) na každé straně pilového kotouče o průměru do 450 mm nesmí být větší než 0,1 mm. Rovinnost pilového kotouče je třeba kontrolovat pomocí pravítka nebo na speciálním zařízení. Pokud není rovinnost dokonalá, lze místní a celkové vady tvaru čepele odstranit obtahováním obtahovacím kladivem. Předtím se křídou vyznačí hranice poškození.[. ]

Zubaté řezy jsou způsobeny tupými pilami s nepravidelným profilem a nabroušenými zuby. Pro odstranění této vady je nutné změnit profil zubů nebo pilu řádně přebrousit.[. ]

Hlavními operacemi při řezání na kotoučových pilách jsou řezání, vrubování, obtahování, válcování nebo ostření, broušení, nastavování nebo rovnání zubů pily a montáž pily na stroj.[. ]

K ostření a obtahování pil je zapotřebí trojúhelníkový pilník. Před ostřením se zuby pily nastavují pomocí speciálního zařízení, které se nazývá odjehlovací nástroj. Lze jej nahradit širokým šroubovákem, kleštěmi a kleštěmi. Dále bude nutné pořídit sadu pilníků: užitečný sametový pro odstraňování otřepů, plochý, čtvercový, kulatý, a také rašpli. pilník s hrubým řezem. pro opracování zakřivených dřevěných detailů, leštění ploch.[. ]

Pokud se podíváte podél čepele, můžete zkontrolovat, zda je sada správně nastavena: z řady by neměly vyčnívat žádné zuby. Pokud jsou špičky zubů výrazně vystouplé, je třeba je přebrousit. Pilový kotouč se přitom protáhne mezi dvěma kovovými deskami, mírně sevřenými ve svěráku. Pilový kotouč se nastavuje jednou za dva nebo tři roky, tj. jednou za dva nebo tři roky. е. po čtyřech nebo šesti broušeních.[. ]

Pro přípravu řezných nástrojů používáme: poloautomat RPK-8 pro seřizování zubů kotoučových pil o průměrech. 160-800 mm; stroje ASLP18 a ASLP35 pro čelní svařování pásových pil šířky 50-180 mm a 150-350 mm; stroj AV-20 pro válcování rámových pásových pil šířky do 200 mm a kruhových pil průměru do 800 mm, maximální tloušťka pilového kotouče 2,5 mm; poloautomat TchPR-2 pro ostření rámových pil následujících rozměrů, mm délka 1100-1950, šířka 80-200, tloušťka 16-2,5, krok zubů 18-40 mm; stroj TchPA-5 pro ostření rámových pil o šířce 50-200 mm a kruhových pil o průměru 200-300 mm; poloautomatický stroj TchA35 pro pásové a dělicí pily o šířce 180-350 mm, tloušťka pilového listu 1,4-2,2 mm. výška broušených pilových zubů 16-24 mm; poloautomat TCHH6-4 pro broušení ocelových plochých nožů s rovným ostřím.[. ]

Dřevo se řeže příčně, podélně a šikmo, přičemž na každý druh řezu se používá jiný druh nože a broušení. Pily se dělí na příčné, podélné a smíšené. Ten může řezat příčně i podélně přes vlákno. K ručnímu řezání dřeva se používají dvouruční pily, obloukové pily a pily na dřevo.[. ]

Duté válcové vrtáky se používají k vytváření průchozích otvorů nebo půlkruhů v hranách obrobků a k vyřezávání zátek. Tyto vrtáky se vyrábějí s vyhazovačem nebo bez něj pro dřevěné kruhy. Zuby pilového kotouče válcového tvaru mají podobný profil jako pilové kotouče pro příčné řezání se šikmým ostřením přední a zadní plochy.[. ]

Vrtáky na otvory. Otvory pro zátky se vrtají spirálovými a šroubovacími středicími vrtáky (obr. 28, a, b) nebo válcovými pilami (obr. 28, c) o průměru 20 a 30 mm v závislosti na velikosti vrtaného uzlu. Vrtáky do dřeva se vyrábějí s maximálním průměrem 20 mm. Proto by se pro vrtání otvorů o průměru 30 mm měly používat vrtáky s úhlem drážky 45°, protože se tím výrazně snižují řezné síly a zlepšují podmínky pro ukládání třísek. Válcová pila (obr. 28, c) se skládá z dříku 1, pilníku 2 s řeznými zuby 4, tlačného zařízení 3 a pružiny 5. Válcové zuby pilového kotouče mají profil podobný zubům příčných pilových kotoučů se šikmým ostřením přední a zadní hrany. Obrysové úhly zubů jsou: a=30°, p=60°; úhel šikmého ostření r )=25°. Rozteč pilových zubů je 0,2-0,3 mm.[. ]

| Denial of responsibility | Contacts |RSS