Jak připojit nabíjecí relé k jednonápravovému traktoru

Zaměnitelnost regulátorů napětí

Důležitou roli v provozu moderních skútrů hraje regulátor napětí, neboli napěťový regulátor, jehož hlavním úkolem je stabilizovat napětí. Při rychlosti 60 kilometrů za hodinu je alternátor mopedu schopen produkovat až 35 voltů a bez regulace napětí může dojít k selhání veškeré elektroniky mopedu, včetně baterie. V tomto článku se dozvíte, co je to regulátor napětí a jak ho na skútru zkontrolovat.

Čtyřpólový regulátor napětí skútru

Jak nainstalovat alternátor na motorový kultivátor

Uvažujme, jak nainstalovat alternátor na jednonápravový traktor s rukama. Je to jednoduchý úkol a zvládne ho ten, kdo rozumí elektřině. K napájení žárovky a světlometu je zapotřebí alternátor na 220 V. Slouží také k nabíjení baterie, kterou startér používá k nastartování motoru a následně nabíjí všechny elektrické spotřebiče.

Alternátor pro váš kultivátor musí být vybrán správně s ohledem na technické údaje a specifické vlastnosti kultivátoru. Výkon stroje musí být přizpůsoben zátěži. Ne vždy je to 220 V.

Pro kultivátor je vhodná traktorová nebo vozidlová jednotka.

Mechanismus je možné vyjmout i z již porouchaného nebo nepoužívaného elektrického kultivátoru. Pokud stroj pracuje správně a nejsou zjištěny žádné výkyvy výkonu, je použit správný alternátor.

Podívejme se, jak namontovat generátor na jednonápravový traktor. Není těžké to zvládnout sám. Je důležité postupovat podle návodu a vědět, z jakých částí se stroj skládá. Součásti elektrického generátoru:

Tělo je kovový blok. Řemenice je určena k přenosu mechanické energie na hřídel. Regulátor napětí slouží k udržení konstantní zátěže při kolísání napětí. Ve statoru se vytváří výkon kultivátoru.

Kartáčová jednotka je plastové zařízení, které pomáhá mechanismu správně plnit všechny jeho funkce. Rotor je ocelová hřídel se dvěma pouzdry a mezi pouzdry je vinutí pole.

Pro nezávislou instalaci je možné použít alternátor 220 V z vozidla. Pokud není správně zapojen, vinutí se vznítí. V bloku jsou 4 vodiče, z toho 2 modré. Slouží k připojení měniče. Napětí je odváděno červeným vodičem, který nabíjí baterii a napájí světlomety. Černý vodič je připojen k systému motoru. Přenáší točivý moment rotoru při spuštění motoru. Alternátor zajišťuje určitou zátěž elektrické skříně.

Spuštění motoru snižuje kapacitu akumulátoru. Е. Všechna zařízení čerpají energii z elektrické skříně. Poté se baterie dobije a spotřebič opět získá energii z baterie.

Alternátor pro motorový kultivátor: vyberte si jej a nainstalujte sami

Moderní jednonápravový traktor je složitý celek, který se skládá z mnoha důležitých prvků. Jedním z nich je generátor, jehož úkolem je napájet elektrickou baterii nebo světla traktoru. Uvažujme o zvláštnostech výběru alternátoru pro motorový kultivátor, jeho instalaci a výrobě vlastníma rukama.

Jak zjistit rozbití

Pokud se kontrolka baterie rozsvítí a zůstane svítit při běžícím motoru, je třeba nejprve zkontrolovat nabití baterie. Elektrody multimetru se přikládají ke svorkám, které jsou zbaveny vodičů. Správně fungující a nabitá baterie bude vykazovat napětí 12,2-12,5 V. Pokud je napětí nižší než 12 V, je třeba baterii dobít pomocí nabíječky. Dalším krokem by měla být diagnostika alternátoru. Za tímto účelem připojte vodiče ke svorkám a pomocí multimetru změřte napětí na svorkách za chodu motoru. Při volnoběžných otáčkách s vypnutými spotřebiči by měl přístroj ukazovat 13-14 V. Při zvýšení otáček motoru až na 3000 za minutu se napětí zvýší na 14,4-14,5 V. Poté bez snížení otáček zapněte elektrické spotřebiče a zvyšte zátěž. Hodnota nesmí klesnout pod 13 V. Pokud napětí neodpovídá specifikaci nebo chybí, je alternátor vadný.

Tématický článek: Regulace volnoběžných otáček karburátoru a vstřikovače.

Kontrolu stavu alternátoru lze provádět starým „starodávným“ způsobem. Odpojte kabel od kladného pólu baterie při běžícím motoru. Pokud se motor zastaví, je alternátor vadný.

Důležité! Tato diagnostika by měla být prováděna v dielektrických rukavicích. Přestože je napětí nízké, proudy jsou vysoké a mohou být pro tělo škodlivé.

Jas osvětlení přístrojové desky a světlometů se mění s otáčkami. Indikátor poruchy alternátoru nebo nízkého napnutí hnacího řemene. Napěťové relé je možné testovat přímým připojením napětí baterie k jeho svorkám. Pokud je údaj na kartáčích alternátoru 12 V, napěťové relé pracuje správně. Pokud je indikátor mimo normu, měl by být přístroj vyměněn za nový.

Zvažte další závady, jak je diagnostikovat a opravit.

Příznaky: voltmetr na přístrojové desce ukazuje nabití, kontrolka nabíjení baterie se nerozsvítí, napětí na svorkách baterie asi 12 V, samotný zdroj je naprosto vybitý. Nejprve odizolujte svorky baterie. Pokud se situace nezměnila, změřte napětí alternátoru. Pro který je jedna elektroda multimetru přitlačena na pin „30“, druhá na zem. V případech, kdy napětí přesahuje hodnotu indikátoru na baterii, je třeba svorku „30“ pečlivě obrousit smirkem. Pečlivě zkontrolujte také spojitost izolace a přerušení vodiče od alternátoru k baterii. V případě potřeby je vyměňte za nové.

Palubní voltmetr a kontrolka indikují nabíjení, napětí na svorkách baterie. Cca 14 V, baterie je sama o sobě vybitá, s rostoucí zátěží (signál, zapnuté světlomety) klesá ručička voltmetru na minimum. Příčinou bývá uvolněný, opotřebovaný nebo přetržený řemen alternátoru. Pokud je prověšený řemen napnutý tak, že se při tlaku rukou vychýlí o 1-1,5 cm, je třeba opotřebovaný řemen vyměnit za nový. Pokud je jedna z řemenic opotřebovaná, manipulace s řemenem nepřinese pozitivní výsledek, je nutné se obrátit na odborníky. Případně může dojít k poruše jedné z diod na alternátoru. Vypněte motor a zapojte diodový můstek pomocí multimetru. Vyměňte vadné diody. Zkontrolujte také kartáče alternátoru. Pokud je kratší než 5 mm, vyměňte kartáče. Dbejte také na čistotu držáků kartáčů. Nečistoty v držácích kartáčů mohou způsobit jejich zamrznutí. Opotřebení kluzných kroužků sběrače lze eliminovat v servisní stanici.

Článek v tématu: Jak samostatně seřizovat světlomety a kdy je nutné je seřídit?

Příznaky: kontrolka baterie se po otočení klíčku zapalování nerozsvítí, šipka palubního voltmetru se nepohybuje a baterie není nabitá. První příčinou může být přepálená pojistka v nabíjecím obvodu. Pokud se situace nezměnila ani po výměně klíčku, může být závada v relé nebo spínači zapalování.

Příznaky: Při zapnutém zapalování jsou všechny přístroje funkční, kontrolka baterie nesvítí a nedochází k nabíjení. Nejprve odpojte kabel od svorky „61“ na alternátoru a připojte jej k mínusu (tělo). Pokud se rozsvítí kontrolka baterie, je vinutí rotoru zkratované nebo přerušené. To je také indikováno uvolněným spojením v konektoru. V takovém případě mohou všechny kontrolky svítit slabě, přerušovaně nebo vůbec. Pokud jsou kontakty vybroušeny smirkovým papírem a nesvítí pouze kontrolka baterie, je baterie vyhořelá a musí se vyměnit.

připojit, nabíjecí, relé, jednonápravovému

5.Příznaky: kontrolka se rozsvítí po otočení klíčku zapalování, zůstane svítit po nastartování motoru, baterie se nabíjí přerušovaně nebo nefunguje. Příčinou může být uvolněný spoj mezi vodičem a konektorem na přístrojové desce. Spojení přebruste smirkovým plátnem.

Jak připojit alternátor k jednonápravovému traktoru

Je třeba poznamenat, že instalace alternátoru na jednonápravový traktor se jeví jako poměrně snadný postup, protože k úspěšné instalaci tohoto dílu je nutné jej pouze umístit do speciální prohlubně a zajistit jej příslušnými prvky. Připojení zařízení ke generátoru vyžaduje pečlivou pozornost, protože chyby mohou vést k poruše zařízení. Při plánování připojení takové jednotky je vhodné postupovat podle nejjednodušších pokynů:

  • Připojte položku k elektrickému nářadí pomocí 2 stejných vodičů. Připojte 2 modré vodiče na straně elektrického nářadí.
  • Připojte černý vodič k uzemnění motoru na powerpacku.
  • Červený kabel je připojen k integrovanému startéru nebo baterii, v závislosti na modelu.

Způsoby připojení se mohou značně lišit, proto si před zahájením práce prostudujte uživatelskou příručku dodanou se strojem.

Schéma zapojení

Abyste se vyhnuli možným chybám při připojování alternátoru k motorovému kultivátoru, musíte se řídit speciálním schématem, které znázorňuje všechna potřebná zapojení. To umožňuje rychlou montáž stroje, abyste nemuseli utrácet peníze za opravu elektrické sítě.

Jednotka: 3/6 | Číslo znaku: 1260

Regulátor napětí

Regulátor napětí je zařízení, které udržuje napětí palubního elektrického systému v předem stanoveném limitu za všech provozních podmínek. Udržuje napětí, pokud se mění otáčky rotoru, elektrické zatížení a teplota vzduchu. Má funkci ochrany součástí alternátoru proti poruše, automaticky přepíná vinutí pole do palubní sítě pomocí signalizačního systému. Testováno pomocí zkušební lampy.

Existují dva typy AVR: kombinovaný a oddělený. První typ má kombinovanou konstrukci regulátoru s alkalickým pouzdrem. Druhým typem je samostatná jednotka v karoserii, v motorovém prostoru, do které zapadají vodiče alternátoru a táhnou se

Mohlo by vás zajímat připojení RCD

Regulátor napětí

Charakteristika regulátoru napětí

Co je to regulátor konstantního proudu, jakou roli hraje v automobilovém alternátoru, jaké napětí by měl alternátor produkovat?? Lze zvýšit a zvýšit pomocí jednoduchého tříúrovňového zařízení? Nejprve se podívejme na design prvku a jeho účel.

Účel

K čemu slouží elektronický regulátor napětí alternátoru?? Je známo, že při spouštění pohonné jednotky se nejprve otáčí klikový hřídel, a to stejnosměrným proudem přiváděným na klikový hřídel. Proud v ampérech je to, co uvede do pohybu otáčející se mechanismus, po jehož spuštění začne elektrocentrála pracovat. K řízení všech procesů se používá regulátor konstantního napětí.

Pokud je napětí příliš nízké a regulátor alternátoru selže, elektrocentrála se nespustí. Pokud není generátor napájen, proud v ampérech se do zařízení jednoduše nedodává. Jednoduchý regulátor napětí umožňuje udržovat proud v ampérech v určeném rozsahu; to je jeho hlavní účel.

Design

Nyní si zařízení rozebereme: každý, i jednoduchý a podomácku vyrobený, krokový regulátor napětí se skládá z:

  • Usměrňovací jednotka. Tento prvek obsahuje několik diodových součástek, obvykle šest. Všechny komponenty této jednotky jsou vzájemně propojeny speciálním můstkem.
  • Mechanismus rotoru s vinutím. Toto zařízení se otáčí kolem osy a jeho účelem je vytvářet magnetické pole uvnitř sestavy.
  • Mechanismus statoru. Na krytu tohoto zařízení jsou tři vinutí, která jsou vzájemně propojena. Tato vinutí nejenže zajišťují vyšší nabíjení, ale také dodávají baterii vozidla více energie. Slouží také k napájení celé napájecí sítě vozidla.
  • Oběžné kolo. Tato součást je namontována na vnější části stroje. Oběžné kolo slouží k ofukování a chlazení cívky, bez něj by se cívka mohla přehřát.
  • Kryt pláště. Jeho úkolem je zakrýt všechny součásti sestavy, a tím zajistit spolehlivou ochranu proti nečistotám a prachu. V závislosti na modelu může být kryt opatřen speciálním štítem. Pokud jeho přítomnost konstrukce předpokládá, bude regulační prvek umístěn přímo za ním.
  • A relé. Pokud alternátor dodává příliš vysoké napětí, které není typické pro palubní napájení, nebo příliš nízké, relé ho stabilizuje na vhodnou úroveň. Regulátor musí zajistit přesně optimální napětí, nikoliv přepětí nebo podpětí (video Vitaly Galankin).

Jak to funguje

Pokud se rozhodnete připojit vinutí ke zdroji bez regulátoru, bude stejnosměrný proud po připojení samozřejmě vyšší. Slouží k vyrovnání hodnoty, čímž se zabrání poškození stroje. AVR asynchronní elektrocentrály je ve skutečnosti vypínač. Pokud napětí na svorkách alternátoru neodpovídá specifikaci, mechanismus upraví nastavení na správnou hodnotu.

Než budete moci zvýšit napětí alternátoru, musíte přesně vědět, kolik by měl být parametr na konkrétním zařízení. V ideálním případě by se měla pohybovat mezi 14 a 14.2 volty, ale povoleno od 13.6 voltů. Hodně záleží na modelu vozidla a namontované jednotce alternátoru. Z tohoto důvodu je nutné nahlédnout do technického listu a zjistit, kolik přesně má být napětí.

Je třeba poznamenat, že tento parametr se vyrábí na principu. Když se rotorová jednotka otáčí, je na vinutí přivedeno nízké napětí a v průběhu otáčení se na výstupech mechanismu vytváří střídavý proud. Poté se přivádí do vinutí. Pokud nevíte, jak zvýšit napětí alternátoru, je třeba nejprve zkontrolovat kvalitu napnutí samotného řemene. Majitel vozu zpravidla přemýšlí o nutnosti zvýšit a zvýšit hodnotu napětí, když je popruh zařízení volný, ačkoli je třeba jej jednoduše utáhnout (autor videa. Kanál T-Strannik).

Odrůda

Schéma zapojení přepínačů odboček je téměř shodné u všech typů elektrocentrál, ale existují určité typy zařízení.

  • Dvouúrovňové VF. Tyto regulátory jsou dnes považovány za zastaralé a používají se převážně u domácích automobilů. Konstrukčně se tyto VT skládají z elektromagnetického prvku připojeného k regulátoru vinutí. Zařízení je rovněž vybaveno pružinami, které slouží jako ovládací prvky, a pohyblivou pákou, která slouží ke stabilizaci. Dvouúrovňové regulátory napětí mají obvykle malé rozměry. Hlavní nevýhodou tohoto typu zařízení je jejich nízká životnost, která vede k jejich poměrně rychlému selhání.
  • Polovodičový přepínač pro 40 ampérů. Na rozdíl od výše uvedených mají tyto posilovače delší životnost, což zajišťuje jejich stabilnější provoz po celou dobu životnosti.
  • Tříúrovňové posilovače. Tato zařízení jsou konstrukčně podobná výše popsaným modelům. Jediným a důležitým rozdílem je přidaný odpor.
  • Víceúrovňové posilovače. Jak již název napovídá, tyto přepínače odboček mají více úrovní ochrany díky tomu, že jejich konstrukce může mít 3 až 5 dalších odporů. Mnoho odborníků se proto domnívá, že tento typ startéru je účinnější a spolehlivější než jiné typy.

Závěr

Příčinu selhání startéru vašeho motorového kultivátoru, pokud je vybaven ručním startováním, můžete zjistit sami.

Tento typ jednotky lze poměrně snadno demontovat a rozebrat. Časem ztrácí své původní vlastnosti a motor startuje až po 3 nebo 4 prudkých trhnutích. To znamená, že je čas ji vyměnit.

připojit, nabíjecí, relé, jednonápravovému

Pro některé domácí modely motorových kypřičů existují speciální modifikační sady, které umožňují nainstalovat na stroj jiný typ startéru. Bohužel je nelze použít u čínských a amerických modelů.

Časté závady a jejich diagnostika

Pokud kontrolní světlo po nastartování motoru nezhasne, zkontrolujte stav a napnutí řemene. Poté je třeba zkontrolovat, zda nedošlo k oxidaci připojovacích bodů na sběrnicových svorkách. Pokud se funkce neobnovila, je třeba zkontrolovat vinutí pomocí kontrolní lampy. Další testování se provádí pomocí voltmetru při jmenovitých provozních podmínkách vznětového motoru. Při spínání externích zátěží (např. Světlometů a parkovacích světel) nesmí výstupní napětí klesnout pod 12,5 V.

Neobvyklý cizí hluk při provozu je způsoben uvolněnými maticemi řemenice nebo opotřebovanými kuličkovými ložisky. Kontrolu provedete tak, že vyjmete řemen, rukou zkontrolujete, zda je řemenice pevně usazena, a otočíte rotorem. Kovové rázy nebo trhnutí signalizují opotřebení ložisek a kontakt mezi rotorem a statorovými deskami. Při dalším používání může dojít k trvalému poškození dílů.

Matice se utahuje klíčem. Pokud je otvor v řemenici porušen, je třeba namontovat nový díl. Ložiska se demontují šroubovákem a současně se diagnostikují díly alternátoru.

V článku jsou popsány hlavní závady alternátorů MTZ-82, prosíme čtenáře, aby nám zanechali zpětnou vazbu s popisem závad a způsobů jejich odstranění.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS