Jak pracovat s ruční frézou

Ruční fréza pro výukové programy na dřevo

Článek připraven s informační podporou http://www.Multicut.Z.

Fréza je dřevoobráběcí nástroj, který provádí mnoho otáček vysokou rychlostí. Existují profesionální stroje, jako jsou frézky a gravírovací stroje, a také vlastní zpracování, které vyžaduje určité dovednosti a znalosti. Podrobné pokyny a videonávody na těchto webových stránkách vás provedou procesem zpracování dřeva pomocí elektrické ruční frézky.

Změna průměru dříku

Stopka frézy je kulaté kovové jádro, podobné jádru vrtáku. Na rozdíl od vrtačky, vrtáku nebo elektrického šroubováku však stopka frézy není upnuta ve tříčelisťovém sklíčidle, ale v kleštinovém sklíčidle (kleštinovém pouzdře).

Tato svorka je mnohem kompaktnější než sklíčidlo, je snazší utáhnout jednu matici než vačky na sklíčidle pomocí speciálního klíče. To je důležité s ohledem na konstrukci tohoto nástroje. Nevýhodou tohoto typu sklíčidla je, že lze použít pouze stopky nástrojů se správnými rozměry. To je rozdíl od sklíčidla, do kterého lze upnout stopku vrtáku např. 1 až 10 mm.

Upínací kleštiny pro upnutí tří hlavních standardů stopek 6 mm, 8 mm, 10 mm a 12 mm se používají na moderních tvarovacích strojích. Mnoho modelů se dodává s vyměnitelnými kleštinami. Např. 6 a 8 milimetrové dříky.

Fréza se otáčí vysokou rychlostí, proto musí být během práce vždy pevně utažena. Pokud kleština selže, nástroj se nesmí používat, je to nebezpečné.

Nábojnice musí být utažena pomocí speciálního klíče, který je součástí dodávky, nebo pomocí podobně velkého otevřeného klíče. K utažení a vyšroubování, zastavení hřídele nebo zatlačení v konstrukčním zámku, nebo další klíč, pokud má hřídel fazetu pod druhým klíčem k jeho upevnění.

Zajištění druhým klíčem je bezpečnější, protože vnitřní rozpěrky se někdy ulomí. Proto se zámky na klíč často používají u vysoce kvalitních značkových modelů. Výhoda, nikoli nevýhoda.

Matice kleštiny je utažena co nejvíce, ale ne příliš silně, aby nedošlo k poškození závitu nebo okraje matice a klíče.

pracovat, ruční, frézou

Přílohy a jejich použití

S frézou se používají dva jednoduché nástavce: paralelní doraz (vodítko) a kružítko. U většiny modelů jsou součástí dodávky.

Paralelní zastávka

Jedná se o tyč, která je namontována na dvou deskách nebo kulatých tyčích, které jsou zasunuty do ok na nosné plošině frézy a zajištěny křídlovými šrouby. Vodicí lišta se posouvá po jedné straně obrobku, fréza pracuje na druhé straně.

Paralelní doraz zabraňuje pohybu frézy na jednu stranu, směrem ven. Zároveň se může ořezávač „zanořit“ hluboko do obrobku, pokud je fréza bez omezujícího ložiska ve spodní části.

Paralelní plot (paralelní vedení) se používá pouze při zpracování obrobků s rovnými stranami (řezivo nebo hraněné dřevo). Šířka obrobku je omezena:

  • Nedostatečná délka destičky pro příliš široký obrobek;
  • U úzkých obrobků, které nepřesahují okraj plošiny, nedosáhne lišta na obrobek.

Třmen

Vkládá se do ok plošiny stejným způsobem jako paralelní zarážka, ale s jedním talířem (čepem) místo dvou. Na konci je naostřený kužel (jehla). Používá se k hrubování kružnic a půlkružnic.

Někdy se fréza používá k provedení souvislého řezu, tj. K úplnému vyříznutí kruhu v několika průchodech, a poté se kruh opracuje hranovou nebo profilovou frézou. Metoda je vhodná pro výrobu dveřních a jiných oblouků, aplikaci ornamentů s půlkruhovými a kruhovými prvky.

Pokud není k dispozici dostatečná délka desky (kolíku) pro práci s velkými průměry, vyrábějí se podomácku vyrobené kružítka správné délky.

Někdy se stolní frézka používá ve stacionární poloze s frézkou směřující vzhůru. Stůl však nelze považovat za příslušenství. Jedná se o samostatnou konstrukci.

Typy frézek

Frézky se dělí na následující typy:

  • Univerzální. Používá se pro práci s různými typy materiálů. Může pracovat horizontálně i vertikálně. Řezání drážek a rohů a výroba šroubovacích prvků.
  • Horizontální. Používá se pouze pro řezání dílů, které jsou kolmé na řeznou část stroje.
  • Univerzální. Stroj má otočné zařízení, takže může provádět operace v horizontální i vertikální poloze.
  • Vertikální a horizontální stroje bez konzoly. Jejich úkolem je obrábět velké obrobky.
  • Stroje s ložem se používají pro práci s velkými obrobky. Používají se pouze válcové, kotoučové nebo tvarové nástroje.

Základní provozní pravidla

Před zahájením práce se ujistěte, že znáte informace o používání směrovače. Zde je několik základních pravidel pro práci s dřevoobráběcím strojem.

Nastavení rychlosti otáčení

Při zahájení práce s dřevoobráběcím nástrojem je nutné nastavit základní parametry. Prvním krokem je nastavení rychlosti otáčení stroje.

Při volbě otáček je třeba zohlednit stupeň tvrdosti materiálu a vlastnosti frézy. V tabulce naleznete odborná doporučení ohledně otáček v závislosti na frézovaném materiálu.

Poradenství! Při výběru stroje je třeba mít na paměti, že kvalitní stroje mají až 8 různých nastavení rychlosti.

Upevnění řezačky

Před zahájením práce zajistěte směrovač. Mějte na paměti, že každý model má své vlastní speciální vlastnosti. Další informace o instalaci naleznete v návodu k použití.

Moderní dřevoobráběcí stroje jsou vybaveny tlačítkem aretace vřetena, které usnadňuje zablokování hřídele frézy. Odpojte stroj od elektrické zásuvky a umístěte jej na zarovnávací značky. Nejsou-li k dispozici, je požadováno ¾ délky válcového dílu.

Vložte obrobek do požadované hloubky. Hřídel se poté upne. Utáhněte směrovač pomocí klíče s otevřeným koncem, dokud to jde.

Nastavení hloubky frézování

Hloubku frézování lze rychle nastavit. Technik musí provést několik úprav:

  • Umístěte spotřebič na rovný povrch.
  • Uvolněte příchytky a zatlačte na frézu, dokud nezapadne do povrchu.
  • Poté vyšroubujte doraz a uvolněte věžičku.
  • Při výběru revolverové patky je třeba dát přednost patce vhodné pro hloubku obrábění. Kotouč s nohama se vrátí do správné polohy.
  • Tyč musí být přidržována prstem a šroub nesmí být upevněn. Posuňte pohyblivý ukazatel tak, aby se jeho hodnota shodovala s nulovou značkou.

V závěrečné fázi musí být výložník zvednut na značku odpovídající hloubce frézování. Spuštěné blokovací zařízení věže.

Pracovní techniky

Před použitím dřevoobráběcího stroje zkontrolujte, zda jsou šrouby a všechny části se závitem pevně připevněny. Bezpečnostní matice a objímka musí být odstraněny. Řemeslník musí provést zkušební řez. Může být také nutné použít kopírovací pouzdro, které pomáhá vést řezné prvky spotřebiče po složité dráze.

Při řezání dřeva a dřevoplastových výrobků mohou frézaři používat různé frézy:

Tip! K označení dřeva je nejlepší použít truhlářskou tužku.

Jak stroj funguje

Princip činnosti závisí do značné míry na typu zvoleného nástroje. Svislá fréza na dřevo je velmi oblíbená a lze ji považovat za univerzální nástroj, který je vhodný pro širokou škálu aplikací. Ruční frézky na dřevo mají následující vlastnosti:

  • Jednoduchá konstrukce, nástroj je upevněn na hřídeli motoru. Fréza provádí mechanickou úpravu povrchu pomocí břitu.
  • Dotyčný nástroj je reprezentován konstrukcí s přímým přenosem otáček z hřídele motoru. Jinými slovy, žádné převody a řemenový pohon. To urychluje frézování, protože uvolnění nástroje trvá jen krátkou dobu.
  • Těleso frézy může být vedeno na speciálních vodítkách/posuvných lištách vzhledem k obrobku. Pracovní plošina je pevně připevněna k základové desce. Možnosti ruční frézky na dřevo se díky tomu výrazně rozšířily.

Ruční fréza usnadňuje práci ve dřevě instalací dorazu, který umožňuje nastavit hloubku posuvu frézy. Řezný nástroj se může při spouštění hladce zanořit do dřeva. Frézu na dřevo lze posouvat ve vodorovné poloze.

Klasický design se skládá z následujících prvků:

  • Upínač kleštin sloužící k upnutí řezného nástroje.
  • Podpěrná plošina pro frézu na dřevo.
  • Hloubkový doraz pro ponorné řezy.
  • Rukojeť pro ovládání nástroje.
  • Svislá zarážka.
  • Regulátor otáček pro zadání otáček.
  • Knoflík pro přesné nastavení hloubky řezu při ponorném řezání.
  • Skříň s elektromotorem.
  • Rukojeť určená pro paralelní nastavení hloubkového dorazu.
  • Paralelní zastávka.
  • Zajišťovací páka.
  • Tlačítko pro zapnutí nebo vypnutí nástroje.
  • Vodicí tyče.

Na výrobě daného nástroje se podílí celá řada společností. Obliba značky do značné míry určuje kvalitu a trvanlivost dřevěného frézovacího stroje.

Příprava do práce

Výrobky ze dřeva lze vytvářet frézováním. Vyřezávaná zábradlí, čela nábytku, dekorativní prvky, nejrůznější řemeslné výrobky a suvenýry. Možnosti tohoto nástroje jsou omezeny pouze zručností a představivostí řemeslníka. Existuje několik základních prvků, které by měl zvládnout každý začátečník. Zvládnutím následujících řezných technik lze jejich kombinací dosáhnout složitých úkolů.

Otevřená drážka

Pokud je třeba vytvořit drážku na obrobku, který začíná na hraně, musí být fréza umístěna tak, aby hrana dřeva vyčnívala. Poté namontujte řezací prvek a teprve potom nastartujte motor. Po dokončení stříhání zvedněte nůž, uvolněte jeho aretaci a vypněte přístroj.

pracovat, ruční, frézou

Stejným způsobem se vytvářejí slepé drážky s tím rozdílem, že řezný prvek není umístěn na okraji obrobku, ale na začátku drážky.

Hluboká drážka

Pokud je požadovaná hloubka drážky větší než 5 mm, doporučuje se pracovat v několika krocích a pokaždé hloubku zářezu zvětšit, zejména v případě tvrdého dřeva. Hloubka posledního vybrání by měla být omezena na 1,5 mm. Kvůli hladkosti a geometrii drážky.

Úzká drážka

Pro dosažení pohodlnějšího a přesnějšího výsledku při vytváření úzké drážky je vhodné připevnit k základní desce frézy plochou základovou desku. Tato část slouží společně s vodicími tyčemi na obou stranách jako pomocná rovina, která zajišťuje správnou dráhu frézy. Důležité je, aby osy byly v jedné přímce se středem řezného prvku. Ruční nástroj je veden pomalu a plynule tak, aby vodicí lišty ležely v jedné rovině se stranami obrobku.

Koncový povrch

Geometrická přesnost a hladkost výsledné hrany je klíčem k dobrému výkonu frézy na čelní ploše obrobku. Když stojíte čelem k nástroji, začněte jemným řezem otáčením nože ve směru otáčení. Tím se dosáhne dobrého řezu základního materiálu a poté stačí řez korigovat otáčením nože proti směru hodinových ručiček.

Zakřivené hrany

Pro vytváření zakřivených hran ruční frézou je nutné zajistit přesnost dráhy nože pomocí šablon vybavených pojistným kroužkem. Při této metodě řezání se podél šablony pohybuje kruhová přírubová deska, nazývaná „prstenec“, která zajišťuje trajektorii řezné hrany nástroje. Před zahájením práce se přítlačný límec připevní k frézovacímu stolu. Šablona se připevní na obrobek, který je upevněn na pracovní ploše pomocí svorek.

Použití šablon s frézou umožňuje výrobu stejných obrobků v požadovaném množství.

Blok: 5/7 | Počet znaků: 2817

Výběr nožů

V závislosti na typu zpracování jsou k dispozici různé frézy pro ruční frézování, existuje široká škála:

  • Válcový;
  • Disk;
  • Frézy;
  • Zúžený;
  • Řezačky slev;
  • Vroubkování;
  • Nože na filety;
  • Profilované.
pracovat, ruční, frézou

Válcové frézy pro obrábění dřeva vytvářejí drážky a vybrání v různých konfiguracích. Používají se k drážkování obrobků, k vytváření slepých a průchozích otvorů. Používají se k vytváření spojů na pero a drážku s přesnými rozměry a konfigurací spojovaných dílů.

Drážkování ruční frézou na dřevo se nejsnáze provádí pomocí kruhové frézy. Nástroje jsou vybrány tak, aby se jejich šířka rovnala tloušťce klíče. Všechny délky drážek lze vyrobit v jednom průchodu. Vzdálenost k letadlu nastavitelná nohou a zastávkami. U drážkovací frézy se úhel, vzdálenost čel a výška nastavují pomocí dorazů na základní desce a přesné usazení drážky je zajištěno automaticky, bez nutnosti značení. Spojované díly se montují bez přesazení nebo deformace.

Profesionálové, kteří vědí, jak pracovat s jednotlivými typy fréz a jaké šablony je třeba zhotovit, provádějí složité spoje pomocí ručního zařízení.

Při zvažování, které frézy jsou vhodné pro zpracování dřeva, je třeba věnovat pozornost tvaru břitu. Rýha má široký a rovný povrch. Jedním pomalým průchodem lze vyrobit čtvrtinu. Kotoučová fréza zvládne tuto práci dvěma tahy. Po prvním řezu je třeba jej přemístit do pravého úhlu. Drážkovací fréza však vše promění v čip. Po kotoučové řezačce zůstávají čtvercové lamely.

Frézy na rybinu, filetovací frézy a profilové frézy patří mezi tvarovací frézy. Při ručním řezání dřeva frézou má čelní plocha tvar opačný, než je konfigurace břitu. Tack vybere čtvrt radiální tvar. Pokosová fréza s protilehlým břitem vytvoří místo rohu pěkný rádius.

Výkonné varné desky se složitými vzory frézování se používají pro desky a bagety, vyřezávané hrany pro skříňový nábytek.

Domácí frézy pro začínající truhláře by měly mít jednoduchý tvar a malý průměr. Při řezání méně namáhají dřevo. Fréza se lépe ovládá. Po zvládnutí jednoduchých operací drážkování a řezání plochých obrobků můžete přejít ke složitějším technikám obrábění dřeva.

pracovat, ruční, frézou

Nastavení hloubky frézování

Všechny modely ručních fréz mají určitý dosah, který představuje maximální hloubku v materiálu, kterou lze strojem opracovat. Zřídkakdy je nutné obrábět v maximální hloubce, proto je třeba často nastavit výšku. I při hlubokém frézování je lepší snížit zatížení žacích strojů a sekacích zařízení vyrovnáním. K tomu slouží revolverový doraz, malý kotouč na posuvné tyči s různě vysokými dorazy (nožičkami). Na stroji je jich 3 až 7. Zvláště užitečné je, když lze nastavit výšku každé nohy. To je jeden ze znaků, že se jedná o špičkový řezací stroj. Pro zafixování věže ve správné poloze je nutné použít zarážku, což je malý praporek.

Nastavení hloubky u ručních fréz má několik kroků:

  • Nástroje se umístí na rovný povrch a svorky se uvolní pevným přitlačením frézy k povrchu;
  • Věž se uvolní vyšroubováním držáku;
  • Patka na věži se volí na základě požadované hloubky. Za tímto účelem otočte dorazový kotouč do požadované polohy;
  • Šrouby nejsou upevněny a tyč je při pohybu pohyblivého ukazatele přidržována prsty tak, aby se její hodnota shodovala s nulou;
  • Tyč se zvedne na požadovanou hloubku frézování a poté se spustí doraz na revolveru.

Pokud je vše provedeno správně, frézovací kotouč na dřevo vstoupí při obrábění do materiálu v nastavené hloubce.

Stojí za zmínku, že dobré frézy jsou vybaveny kolečkem, které umožňuje přesné nastavení hloubky zpracování. Umožňuje při zachování nastavených hodnot korigovat hloubkový rozměr i o velmi malé hodnoty.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS