Jak řezat keramické dlaždice bez řezačky na dlaždice

Vše o řezání dlaždic v domácnosti

Tento nadpis se samozřejmě týká řezání dlaždic a toho, že keramické dlaždice nelze řádně lepit, aniž by se v případě potřeby řezaly. To vyvolává otázky, jak řezat dlaždice doma a jaké nástroje lze použít, jaké jsou zvláštnosti tohoto typu práce.

Dlaždice a keramické obklady jsou od sebe téměř k nerozeznání, takže proces řezání tohoto materiálu je stejný

Cílem našeho článku tedy budou tipy, jak řezat dlaždice. Dlaždice je třeba ořezávat v blízkosti různých rozvodů: vodovodů, kanalizace, topných systémů atd. a v určitých schématech pokládky, např. u diagonálních dlaždic, kde je třeba dlaždice obzvláště řezat.

Proces má svá specifika, ale lze jej zvládnout i doma, pokud máte určité dovednosti. Vzhledem k fyzikálním a mechanickým vlastnostem keramických dlaždic není možné je řezat bez použití nástrojů nebo jiných pomůcek.

Montáž ručního nářadí

Abyste pochopili, jak nástroj používat, musíte zjistit, jak funguje. Ruční řezačky obkladů a dlažeb mají společné zařízení pro řezání obkladů a dlažeb. Hlavními strukturálními prvky jsou:

Jedná se o pevnou kovovou základnu, na které jsou umístěny všechny díly. Na něj se pokládá materiál, který má být obkládán. Rovnoměrnost podložky a rozměry podle formátu dlaždice proto patří mezi hlavní kritéria pro výběr zařízení.

Kromě toho stojí za to věnovat pozornost protiskluzovým podložkám. Na jedné straně je také nesmazatelná stupnice a malý výstupek, který umožňuje zlomit keramický kus podél linie řezu.

Ty jsou představovány dvěma rovnoběžnými trubkami s hladkými vnějšími stěnami. V dražších variantách jsou nahrazeny I-nosníkem. Jejich úkolem je udržet pracovní mechanismus ve správné poloze pro obsluhu, což umožňuje vyvinout určitý tlak na dlaždici. Stroj je rovněž veden po kolejnicích.

Pevný řezací prvek pro ruční řezání dlaždic. Je na něm namontován řezací kotouč, páka a speciální lámací patka pro obkladový materiál.

Rámové prvky pod vodítkem jsou zpravidla vyrobeny z ocelolitiny, protože jejich kvalita určuje spolehlivost a životnost nástroje. Vozík a řezný prvek musí být ještě odolnější, proto je vyroben ze slitiny wolframu a kobaltu. Na spodní straně jsou gumové podložky, které zabraňují klouzání plošiny po podlaze.

Tuto ruční řezačku na dlaždice mohou používat jak profesionálové, tak začátečníci. Kromě této výhody poukazují řemeslníci i na další výhody:

  • tichý provoz;
  • jednoduchost zařízení;
  • mobilita;
  • kompaktnost;
  • nízká hmotnost;
  • šetrnost k životnímu prostředí;
  • nízké náklady.

Existují však některé nevýhody. Je obtížné vytvořit řez o šířce menší než 10 mm, lámací hrana je ostrá, s mírnými nerovnostmi.

řezat, keramické, dlaždice, řezačky

Pro velké obkladové plochy a řezání silnějších porcelánových dlaždic volí řemeslníci raději elektrické analogy. za zmínku stojí také vysoký podíl nekvalitních kusů. A pro začátečníky není neobvyklé, že se dlaždice lámou podél linie, která může být pouze rovná.

Návrhy pro zařízení

K dosažení požadovaných výsledků nestačí použít správný řezák na dlaždice. Je také důležité, aby nástroje byly kvalitní. Odborníci doporučují při výběru řezačky na obklady následující body:

  • Tuhost plošiny a rámu. Konstrukce musí být spolehlivá, nesmí se viklat ani skřípat. Nízké vibrace a nízká pružnost monolitické jednotky jsou zárukou kvality a dlouhé životnosti naklápěcí frézy. Totéž platí pro páku.
  • Délka kovové základny. kratší modely přicházejí v úvahu pouze pro jednorázové práce nebo v případě, že je domácí dílna vybavena dalším kompaktním nářadím.
  • Hladký chod vozu. Zde se za nejlepší řešení považuje nástroj s ložisky.

Další podrobnosti by mohly být užitečné. Například úhloměr usnadňuje řezání dlaždic pod určitým úhlem. Volitelný vozík na bity usnadňuje vyvrtání otvoru na správném místě. K dispozici jsou vylepšení pro zvětšení plochy dlaždic, svorky.

Ruční řezačka na dlaždice

Tento nástroj umožňuje řezat dlaždice v přímém směru nebo diagonálně s šířkou řezu 5 mm a více. Lze s ním řezat podlahové a porcelánové dlaždice. Skládá se ze základní desky a vozíku s diamantovým kotoučem. kolečkem, které se pohybuje po vodicí liště. Má větší průměr pro hlubší řezy než řezačka na sklo. Když se čepel opotřebuje, lze ji vyměnit. Při výběru nástroje je vhodné zakoupit mechanismus s ložisky, která zajišťují hladký posuv řezného mechanismu.

Pro odlomení vroubkované lišty je k základně podél okraje připevněn hladký kovový pásek a za řezacím nožem malá páčka ve tvaru T. Je to ten, kdo po řezu přitlačí na dlaždici.

Řezání dlaždic začíná vyrovnáním materiálu na podkladu podél vyznačené čáry. Pak je pevně zajištěn. Posuv je ruční a vytváří jeden řez. Poté se dlaždice rozdělí do rohů stisknutím rukojeti. Při této metodě někdy vznikají drobné odštěpky, které lze zamaskovat spárovací hmotou.

Oddělování dlaždic kleštěmi

Pokud nechcete získat čistou linii pro ořezávač dlaždic, můžete použít kleště nebo štípací kleště. Tato metoda je velmi jednoduchá: od okraje je třeba začít odlamovat kousky materiálu, dokud se nezíská potřebná velikost dlaždice. Metoda není příliš přesná. Často se stává, že nástroj odlomí velký kus z požadovaného dílu. Pokud však nemáte k dispozici jinou metodu, můžete si vystačit s touto.

Všechny tyto metody řezání dlaždic jsou pro jedno použití poměrně účinné. Při profesionálním použití je však běžná řezačka na dlaždice nejlepší volbou pro časté renovace.

Jak řezat dlaždice

Pro domácí řezání obkladů a dlažeb jsou nejvhodnější následující metody. Ale také použitelné nebo omezeně použitelné pro jiné typy dlaždic. Obklady lze řezat bez řezačky na obklady následujícími způsoby

Úhlová bruska (úhlová bruska)

Obecně řečeno, je to univerzální nástroj. Stejně jako v minulosti dokázali řemeslníci pokácet dům jedinou sekerou, dnes dokáží vyřezat cokoli jedinou úhlovou bruskou. Autor byl svědkem toho, jak vyříznout hladký kulatý otvor o průměru 5 cm.

Vezměte prosím na vědomí! Metoda je vhodná pro rovné tvarové linie a s minimálními nároky na nástrojové vybavení i pro zakřivené linie libovolné konfigurace.

  • úhlová bruska. Jakákoli kapacita a jakýkoli druh;
  • Řezný kotouč (kamenný nebo diamantový);
  • Ochranná přilba nebo ochranné brýle (povinné);
  • Ochranný celotělový oblek a rukavice (doporučeno);
  • Respirátor (doporučený);
  • upínací zařízení. V některých případech volitelně (upínací svěrák nebo svěrák).

Dlaždice předem označte, nejlépe čárou vyškrábanou jakýmkoli ostrým nástrojem. V krajním případě lze čáry nakreslit stavební značkou. Práce vytváří velké množství prachu a vyznačené čáry se mohou při odstraňování setřít.

Malé rovné řezy podél okrajů dlaždice lze provést položením dlaždice na rovný povrch stolu nebo podlahy. Nejprve vyřízněte několik milimetrů do povrchu. Při této operaci stačí vlastní váha dlaždice a třecí síla, aby výrobek udržely na místě. U hlubších řezů je možné dodatečné prošlápnutí nebo podepření asistentem. Při provádění zakřivených řezů je nejlepší upnout obrobek k desce stolu nebo použít svěrák a pod čelisti umístit kusy lepenky nebo silné tkaniny.

Tip! Pod výrobek umístěte kus překližky, aby nedošlo k poškození povrchu stolu nebo podlahy.

  • Několikrát si označte vnější okraj obrobku po celé jeho délce. Prohloubení až o 3 mm na jeden průchod. Operaci opakujte, dokud nedosáhnete požadovaného výsledku;
  • Malými úseky o délce až 2 cm, najednou pro celou tloušťku;
  • Označení je provedeno na obou stranách. Mělký řez (do 3 mm) se provede podél obličeje. Poté řežte zpět (až 3 mm na jeden průchod), dokud nedosáhnete cíle. Tato metoda zabraňuje náhodnému poškození čela řezným nástrojem.

Doporučeno pro obtížné řezy: na hranách nebo zakřivených plochách. Důvodem je, že při této metodě vzniká velké množství prachu, spotřebuje se mnoho ostří, je časově a pracovně náročná. Obyčejnou přímku pro zastřihovač lze řezat mnohem jednoduššími způsoby.

Skládačka

Pokud nemáte k dispozici řezačku na dlaždice ani úhlovou brusku, můžete použít elektrickou skládačku. Mnohými podceňovaný nástroj!

Vezměte na vědomí! Podobným způsobem lze použít ruční skládačku s pilkou na kámen. Rychlost řezání je však řádově nižší.

  • Skládačka. Jakýkoli výkon;
  • Řezání kamene;
  • Ochranné brýle (doporučeno).

Lze normálně řezat. Řezání příliš zaoblených drážek je problematické, pila se zasekává. Vhodné pro řezání netlustých (nástěnných) obkladů a dlažeb. Řezání porcelánových dlaždic tímto způsobem je velmi obtížné. Doporučuje se materiál předem namočit, aby se řez odlehčil.

Doporučuje se pro použití při řezání zakřivených profilů s velkými poloměry zakřivení.

řezák na sklo nebo jakýkoli špičatý nástroj

Touto řezačkou lze řezat pouze dlaždice. Pouze v přímce. Další omezení. kousky by neměly být menší než 2 cm na šířku.

  • Řezačka skla. Místo řezačky na sklo lze použít jakýkoli nástroj se špičatým břitem. Řezný nástroj by měl být nejlépe vyroben z tvrdého materiálu, jako je diamant, bobedit atd.д. Příkladem řezných nástrojů jsou vrtáky, kopinaté děrovače, univerzální nože apod;
  • Kovové pravítko nebo jakákoli rovná kovová lišta. Přinejmenším z jakéhokoli materiálu. Pak ale musíte být velmi opatrní při škrábání ořezávací linkou, protože je možné pravítko proříznout a škrábanec půjde na dlaždici bokem.

Abyste dosáhli dobrého řezu bez třísek nebo sklouznutí, je třeba jej nanášet velmi opatrně. Stačí poškrábat horní lesklou vrstvu.

Tip! Věnujte pozornost začátku a konci škrábnutí, když dáváte riziko. Často se stává, že škrábanec není na začátku a na konci dostatečně hluboký. Je to způsobeno nedostatečným tlakem a psychologií. Na začátku to teprve zkoušíme a tlak je nízký. Na samém konci dochází ke zrychlení a riziko je „rozmazané“. To může způsobit, že se lámání v těchto místech posune do strany.

Při riskování s nožem se provádí několik průchodů, aby se dosáhlo hlubokého škrábance.

Efekt poškrábání závisí na tvrdosti a ostrosti použitého nástroje. Pokud je nástroj tvrdý a dostatečně nabroušený (ostrý válečkový nůž, kopinatý nabroušený vrtací kladivo atd.).д.), stačí jeden průchod s dostatečnou silou. Pokud je nástroj tupý nebo vyrobený z měkkého materiálu (kuchyňský nůž), je třeba provést několik průchodů. Nakonec se drážka musí prohloubit pod lesklou vrstvu.

  • Pod ostrým, rovným úhlem. Uchopte dlaždici oběma rukama na opačných stranách drážky. Prudký úder ze vzdálenosti 5.10 cm proti rohu na zadní straně výrobku. Předtím pečlivě zamiřte, abyste dlaždici zasáhli co nejpřesněji v místě lomu. Úhel může být jakýkoli, pokud je ostrý a tvrdý (kovový roh, dřevěná tyč). Z důvodu pohodlí by měl být roh nejlépe 10 cm nad povrchem. V opačném případě je možné narazit do povrchu rukou, náraz půjde do strany a dlaždice se nerozbije podél drážky;
  • Na tvrdé tyči. Dlaždice se položí na dlouhou tvrdou tyč, jejíž zadní strana je zarovnána s místem rizika. Pak oběma rukama pevně přitlačte na obě strany. Kolík může být jakýkoli. plochý, o průměru 8 až 15 mm (vrták, kulatá tužka atd.).д.). Délka by měla být nejlépe alespoň 2/3 délky přerušení. Můžete vylomit části dlaždice, nikoli celou její délku;
  • Mezi svorkami. Metoda je vhodná jak pro rozbití celé dlaždice, tak pro vylomení větších kusů. Přístupy jsou různé, ale podstata je stejná. Upevněte obrobek mezi obě svorky v místě zlomu. Mohou to být dvě lopatky nebo silná překližka. Lze vyrobit malý stroj: dva listy překližky jsou na jednom konci připevněny samořeznými šrouby, dlaždice je umístěna dovnitř tak, že je od sebe silou odtlačíte. Hlavním úkolem je zajistit, aby byly hrany ostré a materiál byl přesně umístěn na vlasci zastřihovače. Po montáži sevřete konstrukci vlastní vahou a pevně přitlačte vyčnívající hranu.

Řezání vodním paprskem

Pokud jsou práce rozsáhlé a je třeba řezat tvrdé keramické dlaždice, ale není k dispozici úhlová bruska nebo řezačka na dlaždice, je lepší využít služeb firem, které se zabývají řezáním stavebních materiálů. Optimální volbou je řezání vodním paprskem.

I ty nejsložitější tvarové prvky lze řezat ručně doma. Podstata spočívá v tom, že na povrch dlaždice je pod vysokým tlakem přiváděn tenký proud vody smíšený s nejjemnějšími pevnými brusnými částicemi, jako je písek. Počítačem řízený provoz umožňuje zpracovávat i ty nejsložitější vzory.

V tomto článku jsme se podívali na několik způsobů, jak doma řezat dlaždice bez řezačky na dlaždice. Každý proces je svým způsobem dobrý. Která z alternativních metod bude použita, závisí na rozsahu obkladačských prací a dovednostech obkladače. Pomocí těchto nástrojů se lze obejít bez nákupu speciální řezačky na dlaždice.

Doporučujeme využít neocenitelných zkušeností odborníků

Pro řezání materiálu při domácím obkládání jsou nezbytné tyto nástroje

  • Je důležité pamatovat na přípravu obkladového materiálu před jeho řezáním;
  • vodicí pravítko s pravým úhlem na jednom konci, tzv. „úhelník“;
  • vrták s pobeditovým hrotem;
  • řezák na sklo, kancelářský nůž;
  • „sklopné kleště s funkcí řezání dlaždic“. miniaturní kleště s kolečkem na řezání dlaždic na jedné straně a příčnou vypouklou deskou na straně druhé;
  • Vrtačka s nástavci pro jádrové vrtáky;
  • skládačka s diamantovým drátem;
  • „úhlová bruska.

Je důležité si uvědomit, že před řezáním obkladového materiálu je třeba připravit. Namáčení keramických dlaždic po dobu třiceti minut před prací na nich řeší problémy s prachem, křehkostí a zvyšuje jejich poddajnost.

Abyste kus dlaždice efektivně rozřízli, musíte na lesklém povrchu vytvořit zřetelnou drážku a pak ji rychlým jistým pohybem rozbít. To lze snadno provést pomocí různých nástrojů: frézy na sklo, vrtáku s tvrdokovovou špičkou, řezačky na lepenku a vodicího pravítka. Postup je ve všech případech stejný:

Řezačka na sklo je nejsnadněji dostupným nástrojem pro řezání dlaždic

  • Položte dlaždici na rovný povrch spodní stranou dolů;
  • pomocí „úhelníku“ proveďte potřebné značení a nakreslete tužkou jasnou čáru pro ořezávač;
  • Střední silou působící na frézu na sklo nebo vrták nakreslete podél pravítka drážku;
  • Umístěte vrták pod vlasec trimru na zářezy, přitlačte dlaždici na obou stranách a přerušte ji. Případně můžete dlaždici rozbít tak, že ji položíte na okraj stolu podél linie řezu a prudce na ni zatlačíte.

Pomocí „kleští s kolečkem“ je rozbíjení dlaždic mnohem snazší, protože jsou k tomuto účelu určeny. Stačí nasadit příčnou desku na horní stranu tak, aby se drážka se zářezy nacházela přesně uprostřed přítlačné desky, a pak stisknout kleště. Tím se vytvoří čistý řez.

Upněte dlaždici kleštěmi ve středu vyznačené čáry a stiskněte úchyty

Pokud není možnost použít speciální nástroje, je možné si doma vyrobit docela vhodné nástroje na řezání dlaždic. Například kladivo o průměru 6 nebo 8 milimetrů lze brousit jako tužku na diamantovém kotouči. Hlavní je, aby se pobeditová vrstva neodštípla a hrana byla bez okrajů. Zaoblený tvar hrotu umožňuje provádět hluboké řezy, když jej přiložíte k boku „úhlové brusky“.

Všechny výše uvedené metody jsou vhodné pro řezání obkladů a dlažeb, ale v případě silnějších podlahových obkladů a dlažeb s hustou strukturou je třeba použít jiné nástroje.

Kromě dalších šikovných nástrojů je vhodné používat například „úhlovou brusku“. Nejvhodnější řezné kotouče na žulu s hladkou korunkou a diamantové kotouče, které umožňují rychlé řezání obkladového materiálu.

Řezání úhlovou bruskou je snadné i pro neodborníky

Postup prací může být následující:

  • Nejprve proveďte řez pomocí řezačky na sklo nebo speciálního vrtáku, přičemž použijte dostatečně hlubokou čáru pro ořezávač. Lze to provést několikanásobným přejetím po vnějším povrchu.
  • Poté začněte úhlovou bruskou opatrně řezat podél vnějšího okraje zářezu. Je lepší, když se nedostanete hlouběji než 3 milimetry. Tímto způsobem proveďte 2-3 řezy, abyste dosáhli čistého řezu.

Řezání dlažby lze provést i jiným způsobem:

  • Na lesklém povrchu můžete také vytvořit drážku pomocí stejných šikovných nástrojů.
  • Obraťte dlaždici a na vnitřní straně proveďte řez přesně v místě vnějších značek pomocí úhlové brusky.
  • Po rozlomení je vhodné okraje obrousit smirkovým papírem.

Rovné a zakřivené řezy do dlaždic lze provádět pomocí úhlové brusky s diamantovým kotoučem. Jeho produktivita je srovnatelná s elektrickou řezačkou na dlaždice. Kvalita řezu s „úhlovou bruskou“ je sice horší, ale pokud je zapotřebí velké množství mobilních prací, je tento nástroj nepostradatelný. Po řezu bude nutné provést další broušení.

Použité nástroje a metody řezání

Ne každý má doma správný nástroj, který může být potřebný pro řezání keramických nebo glazovaných dlaždic. Často je tedy nutné vystačit si s improvizovaným vybavením. Zde najdete podrobnosti a metody vhodné pro každou aplikaci.

Použití řezačky na sklo

Řezačka na sklo se snadno používá. Měl by se používat pouze v případě potřeby řezání tenkých dlaždic. Je vhodný pouze pro rovné řezy, zejména pro ty, kteří nemají v této oblasti zkušenosti. Chcete-li provést správný řez, postupujte podle pokynů krok za krokem:

  • Vezměte tenký kovový pásek (hodí se i dlouhé pravítko), položte jej na zamýšlenou linii řezu.
  • Pomocí řezačky na sklo vyškrábejte glazuru dlaždice stejným tlakem po celé délce čáry.
  • Nezapomeňte si poznamenat začátek a konec škrábnutí. Ty by neměly být příliš zřetelné, protože hrozí riziko, že řez bude na okrajích do strany.

Po jemném rýhování lze stavební materiál rozdělit na části. K tomuto účelu nabízíme několik jednoduchých možností:

  • použití ostrého a rovnoměrného úhlu. Ideální je, pokud se jedná o svislou nebo vodorovnou kovovou konzolu nebo dřevěné prkno dostatečné tuhosti. Před úderem do dlaždice ji uchopte za obě protilehlé strany od linie řezu. Snažte se co nejvíce zasáhnout čáru ze zadní strany. Pak jednou klepněte dostatečnou silou. Zvolte roh tak, aby byl 10-15 cm nad povrchem, čímž zabráníte dotyku ruky s povrchem, který by mohl způsobit zkosený řez;
  • použití tvrdého hrotu. Může to být pevná tužka, vyztužená tyč o průměru nejméně 8-15 mm. Zároveň by měl být dostatečně dlouhý, aby se dal najednou přetrhnout v celé délce. Položte dlaždici zadní stranou na poklepový blok a poklepejte oběma rukama současně na obě strany linie řezu;
  • nastavení mezi svorkami. Upevněte dlaždici mezi dvě svorky v místě zlomu. Jako svorky lze použít například dvě prkna nebo malé kousky pevné překližky. Dbejte na to, aby linie řezu měla dokonale rovný a jemný okraj. Na jedné straně připevněte obě tyče samořeznými šrouby a poté mezi ně položte dlaždice. Poté konstrukci pod tlakem vlastní váhy dodatečně sevřete a na vyčnívající část prudce udeřte.
řezat, keramické, dlaždice, řezačky

Všechny výše uvedené možnosti řezání a vrubování pomocí řezačky na sklo se vztahují pouze na obklady a dlažby. Pro dělení porcelánových dlaždic není první metoda proveditelná, protože povrchový materiál je silnější a nehodí se pro tento způsob dělení.

Řez úhlovou bruskou

úhlová bruska je odedávna považována za univerzální nástroj, a proto se často používá i k řezání dlaždic. K rozřezání dlaždice nebo porcelánové dlaždice na díly potřebujete následující algoritmus. Tento postup se skládá z následujících kroků:

  • Příprava na práci. Používejte osobní ochranné pomůcky. rukavice, ochranné brýle, respirátor.
  • Poté na vybrané části dlaždice vyznačte místo, kde má být proveden řez. Použijte frézu na sklo, ostrý diamantový nebo karbidový vrták. Pomocí fixu můžete nakreslit čáru pro trimr. Tato verze značení je však nespolehlivá, protože při čištění nečistot se nakreslený pruh setře.
  • Položte dlaždici na rovnou plochu tak, aby její část byla na okraji. Vrchní vrstvu dlaždic odřízněte o 2-3 mm a postup opakujte, dokud materiál nerozdělíte na požadovaný počet kusů. Hluboký řez můžete provést ihned, ale v tom případě je nutné jej provádět postupně 2,5-3 cm podél linie. Vždy použijte pomocníka nebo surovou dlaždici bezpečně upevněte sami.

Důležité! Při řezání dlaždic nezapomeňte pod ně položit kus staré překližky nebo jiného plechu, který můžete postrádat. To pomůže ochránit stůl a jakýkoli jiný povrch, pokud je řez příliš hluboký.

Než se však pustíte do řezání dlaždic úhlovou bruskou, musíte zvolit správnou metodu pro tuto práci. Může to být některá z následujících možností:

  • více prohlubní. až tři milimetry, dokud nejsou dlaždice zcela odděleny;
  • nakrájejte po celé tloušťce na malé 2 cm úseky;
  • S označením na obou stranách a řezem na zadní straně. Tím se zabrání poškození vrstvy glazury na přední straně dlaždice, pokud je přítomna.

Pro tento typ práce vybírejte pouze nové nebo dokonale nabroušené kotouče. V opačném případě by mohlo dojít k roztříštění dlaždic.

Základní informace v kostce

Nástroje na řezání dlaždic s karbidovými čepelemi, válečky nebo vyměnitelnými kotouči se používají k řezání dlaždic v domácnosti.

Kamenina se téměř nikdy neřeže nožem na sklo. Použití ruční řezačky na dlaždice.

S diamantovým kotoučem lze použít úhlovou brusku, kotoučovou pilu nebo elektrickou řezačku na dlaždice.

Umělecké řezání lze provádět ruční skládačkou s diamantovým drátem nebo modernějším vodním paprskem.

Otvory ve tvaru kruhů lze vyrobit pomocí vrtáku, korunky nebo baleríny. Pro větší průměry použijte úhlovou brusku nebo elektrickou přímočarou pilu.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS