Jak sestavit elektrický vyžínač trávy

Strunová sekačka na trávu. Zobrazení a zařízení. Provoz a způsob výběru. Bezpečnost

Zahradní technika se skládá ze čtyř základních prvků: motoru (elektrického nebo benzinového), dlouhého výložníku, ovládacích rukojetí, žací hlavy. Vzhledem k rozdílům v překladu se tato zařízení často objevují pod různými názvy: sekačka na trávu, sekačka na trávu, elektrická sekačka, elektrická sekačka, sekačka na seno a dokonce i sekačka na trávu. To způsobuje zmatek. Sekačka na trávu je zařízení pro péči o trávník. Jejím hlavním účelem je udržovat trávník v pořádku.

Pojem elektrická sekačka označuje dva typy motorů najednou. benzínový a elektrický. což také není zcela správné. Ve skutečnosti by bylo logičtější nazývat všechny typy vyžínačů trávy, které se dělí na elektrické (elektrické sekačky), benzínové (křovinořezy nebo sekačky) a akumulátorové.

Strunovou sekačku si také nelze splést s dekorativním výrobkem pro péči o trávník. Sečení trávníků, které nejsou přístupné sekačkám, zajišťuje vyžínač. Je však nepravděpodobné, že by trávník mohl být sekačkou posekán rovnoměrně. Trávníky posekané tímto výrobkem mají horší vzhled než trávníky posekané kolovou sekačkou. Sečení plevele strunovou sekačkou je však snadné a příjemné.

Elektrická sekačka na trávu

Elektrická strunová sekačka (elektrická akumulátorová sekačka) se skládá z dlouhé hřídele s připojeným elektromotorem a upínacího mechanismu (pracovní hlavy). Žací nástavec strunové sekačky je speciální větev pro strunovou sekačku (strunu). Při použití (při rychlém otáčení) se šňůra, která je napnutá do velmi tuhého vlákna, pohybuje po trávníku rychlostí přibližně 175 m/s.

Strunové sekačky se často používají pro sekundární úpravu trávníků, tj. v místech, kam by se standardní sekačka nevešla. Se strunovou sekačkou můžete úhledně posekat trávu kolem stromů, obrubníků, plotů, záhonů a keřů. Sekačka na trávu je do značné míry necitlivá na nerovný povrch, a proto si snadno poradí i s náročným terénem.

Výroba strunové sekačky na trávu z vrtačky

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak vyrobit vyžínač trávy, je použít starou vrtačku nebo akumulátorový elektrický šroubovák. Druhá možnost je o něco horší, protože baterie výrazně omezí pracovní dobu. Autonomii však můžete zvýšit instalací 12voltové autobaterie. Vzhledem k velkým rozměrům této baterie se však budete muset postarat o dlouhé kabely nebo celou jednotku vyrobit na kolečkách.

K sestavení vyžínače trávy z vrtačky budete potřebovat pevnou základnu, skutečný elektrický nástroj a podomácku vyrobený nůž. Proces zahrnuje několik kroků.

  • Stavba nosiče nářadí. Může být vyrobena ze dřeva nebo kovu, ale mnozí doporučují najít hliníkovou trubku, která je lehká a lehká, a přitom vysoce spolehlivá. Pokud se v budoucnu nebude sekačka na trávu demontovat, lze ji snadno provrtat a vrták je pevně uchycen na místě.
  • Upevnění do držáku vrtačky (nebo elektrického šroubováku). Toho se dosahuje pomocí kovových držáků nebo svorek. Někteří domácí řemeslníci tvrdí, že nástroj lze zajistit obyčejnou lepicí páskou, ale je zde několik nuancí. Především není bezpečný. Za druhé není možné dosáhnout požadovaného úhlu mezi držákem napájecího kabelu a pracovním mechanismem, což znamená, že by taková sestava byla velmi nepohodlná pro použití.
  • Připevnění k držáku napájecího kabelu. To se provádí pomocí lepicí pásky, aby drát nevisel dolů a nepřekážel při práci.
  • Dalším důležitým konstrukčním prvkem je čepel. Může být vyroben z oceli. Měla by být tenká, aby se snadno používala. A pokud je vyžínač sestaven z elektrického šroubováku na baterie, měl by být materiál zvolen lehký. to vám umožní „vyždímat“ z baterie maximální provozní dobu. Poté se vybraný kovový pásek, oboustranně nabroušený, uprostřed vyvrtá a na obou koncích se pevně připevní ke šroubu, který je zase připevněn ke sklíčidlu vrtačky.
  • Z hlediska bezpečnosti práce byste se měli starat o ochranný kryt, který může být vyroben z plastu. Horní část 19litrové plastové láhve je dobrou alternativou.

Motor

Elektrické vyžínače trávy mají obvykle motor o výkonu nižším než 1,3 kW, proto je lze označit za málo výkonné ve srovnání například s benzínovými jednotkami. Elektrické vyžínače trávy však mají několik výhod.

Elektrické vyžínače váží mnohem méně než jejich benzínoví bratři.

Snadno se používají, jsou prakticky tiché, šetrné k životnímu prostředí, startují stisknutím tlačítka a nepotřebují olej ani benzín.

elektrický, vyžínač, trávy

Elektrické vyžínače trávy jsou k dispozici ve dvou typech:

Konstrukce ramene elektrické strunové sekačky. Speciální konstrukční prvky

Je třeba poznamenat, že. že žací hlava strunové sekačky má speciální šipky. Umožňují otočný pohyb navijáku v různých směrech. Elektrická strunová sekačka se skládá z hřídele; dobrá elektrická strunová sekačka vydrží dlouho. Pokud je nutné navinout vlasec pro vyžínač ve směru otáčení hřídele, otočí se do určité polohy. Příliš mnoho navinutého vlákna může způsobit poruchy. Dvě šipky se nacházejí pouze u dovážených modelů. Na trhu jsou nyní k dispozici strunové hlavy s jednou šipkou.

Pokud se šňůra po nárazu do poloautomatické hlavy nenavine, nebyla předchozí šňůra navinuta správně. To znamená, že po instalaci hlavy strunové sekačky uživatel nevytáhl konce vlasce z drážky. Při sekání trávy může dojít ke spékání vinutí cívky.

Proč se to děje?? K tomu dochází, když se vlákno setká s tvrdým předmětem. Když se tak stane, prudce zabrzdí a při následném pohybu se strunová šňůra dostane dovnitř jednotky. Tím se zachytí na cívce a slepí se. Z tohoto důvodu si pracovník musí vzít přestávku a situaci napravit. Tomu se však lze vyhnout. Šňůra pro vyžínač musí být před instalací navijáku potažena speciální silikonovou látkou.

Různé zastřihovače používají poloautomatickou hlavu, která se skládá ze dvou částí. těla a cívky. Oba prvky obsahují pružiny. Druhou část lze provést několika způsoby:

  • Jednoduchý úsek. obě části vedení jsou navinuty společně;
  • Dvoudílné: každý konec je navinut na samostatný díl; je to efektivnější, protože se šňůra pro zastřihovač nezamotává a nespéká.

Existuje jednoduchý a levný způsob, jak z jednodílné cívky udělat dvoudílnou. To vyžaduje pevnou desku. Je třeba z něj vyříznout kruh, jehož průměr se musí rovnat tloušťce cívky. Tloušťka se bere z místa, kde je navinut vlasec pro ořezávač. Tento kruh se volně pohybuje. Poté se v kroužku vytvoří řez, který se nasadí na cívku a spojí lepidlem nebo páskou.

elektrický, vyžínač, trávy

Díky tomu je možné na požadovaném úseku navinout vlasec pro trimr. Hlava univerzální strunové sekačky může mít dva až čtyři otvory, které jsou umístěny proti sobě. Konce sečení z nich vycházejí. Kromě zobrazených cívek jsou zde hlavy, do kterých se vkládá určitá velikost vlasce. V tomto případě se počet metliček zvýší na dvanáct. Mnoho uživatelů považuje toto zařízení za velmi praktické. Ne všichni lidé jsou však tohoto názoru.

Domnívají se, že v této situaci je zapotřebí více linie. Kromě toho musíte zastavit pracovní proces, abyste jej mohli změnit. Elektrická sekačka na trávu. Elektrická strunová sekačka se skládá z elektromotoru, rukojeti a držadla. Nůž na trávu, který je k dispozici v různých rážích, je vhodný na trávu, keře a stromy. Než si koupíte vyžínač trávy. Je třeba znát terén a vlastnosti zařízení. Zjistíme tedy, k čemu slouží víceúčelová strunová hlava a jak ji správně naplnit.

elektrický, vyžínač, trávy

Technické vlastnosti zastřihovačů

Oblíbené sekačky na trávu a elektrické vyžínače se výrazně liší nejen z hlediska motoru, ale také konstrukčně, což znamená, že se vyznačují různými poruchami. Prvky společné všem ručním sekačkám, jako je například žací ústrojí, však nezřídka způsobují poškození. V každém případě je pro správnou diagnostiku a opravu závad nezbytné znát konstrukci obou typů zahradního nářadí.

Skupina benzínových vyžínačů na trávu

Všechny součásti benzínové sekačky jsou znázorněny na následujícím obrázku.

Motor zahradního nářadí může být jednoválcový, dvoutaktní nebo čtyřtaktní. V prvním případě je k provozu zapotřebí palivová směs sestávající z benzínu (pouze AI-92) a oleje, zatímco ve druhém případě se palivo a mazivo nalévají do různých nádrží. Výkon křovinořezu se pohybuje od 500 W do 3300 W. Stroje váží od 3 do 9 kg, ale v průměru váží přibližně 5 kg.

Elektrická část zahradních sekaček

Elektrické zastřihovače jsou mnohem jednodušší. Jsou lehčí, ale méně výkonné (550-1000 W). Jejich konstrukční řešení je znázorněno na obrázku.

S takovým nástrojem lze pracovat pouze 20 minut, ale stejnou dobu potřebuje i na ochlazení. Elektromotor namontovaný nahoře nebo dole. Ten funguje tak, že přenáší točivý moment přímo na převodovku (bez hřídele). Vyžínač trávy váží pouze 1,4 až 2 kg.

Důležité! Dalším velkým rozdílem mezi elektrickými vyžínači a křovinořezy je nemožnost nastavit otáčky motoru. U benzinových sekaček se to provádí nastavením množství paliva (na rukojeti je rukojeť plynu). Elektromotor zpočátku pracuje s maximálními otáčkami.

Společné součásti

Jak je patrné z obrázků, kromě pohonu spojují všechny typy vyžínačů i další vlastnosti. Řezné nástroje mohou být: střihač vlasců 1,2-4 mm nebo tří- a čtyřčepelové nože schopné řezat větve rychlostí 6000-11500 otáček, stejně jako kovové kotouče. Ramena postřikovače jsou k dispozici jako pevná nebo skládací tlačítková, rovná, zakřivená a teleskopická. Rukojeti pro snadnou manipulaci se zastřihovačem mají různé konfigurace. ve tvaru písmen T, D a J. Nesou ovládací prvky.

Konstrukce benzinového vyžínače trávy. Uspořádání sekačky a běžné závady

Je snazší dát sekačku na opravu, přidělit určitou částku peněz z rodinného rozpočtu, rychlá a kvalitní oprava vlastníma rukama je neméně jednoduchá a pohodlná, pokud chcete pochopit konstrukci sekačky a opravit všechny poruchy.

Hmotnostní a kusová konstrukce vyžínačů je založena na běžné technologii, typické konstrukční schéma se skládá z určitých prvků a dílů, které je důležité znát při provádění oprav svépomocí:

  • horní část. Základ celé konstrukce, kde jsou smontovány všechny důležité díly, jako je startér, karburátor a motor sekačky;
  • střední část. Dutá hřídel uvnitř obsahuje kabel, který spojuje motor a převodovku, která pohání řeznou strunu vyžínače. V této části se nacházejí držáky pro rozložení hmotnosti celé jednotky a pás pro upevnění vyžínače trávy na opasek osoby, která vyžínač trávy používá k určenému účelu;
  • spodní část. Uvnitř se nachází převodovka a řezné prvky, které jsou ukryty pod praktickým krytem chránícím uživatele. Kryt zajišťuje zvýšenou úroveň bezpečnosti tím, že zabraňuje vniknutí velkých částic nečistot, kamenů a skla do vašeho těla při práci se sekačkou s pojezdem.

S přesnou znalostí vnitřní konstrukce a fungování strunové sekačky můžete sami provést opravy konstrukce nebo vyměnit jednotlivé komponenty, které se dostaly do havarijního stavu, pomocí návodu na opravu.

Nejčastější a nejběžnější samoopravné závady stroje jsou tyto

  • Poruchy motoru, které způsobují, že sekačka nenastartuje a neběží;
  • Silné vibrace v liště křovinořezu, které ztěžují jeho používání v souladu s určením;
  • Zvýšené přehřívání převodovky, zrychlené zahřívání během provozu;
  • Pomalá a špatně fungující řezací linka s nedostatečnými otáčkami;
  • ucpání startovací mřížky, což způsobí přehřátí motoru a jeho zastavení;
  • Karburátor se rychle a často zanáší nekvalitním palivem;
  • ucpání vzduchového filtru, pokud se o přístroj nestaráte.

Všechny tyto problémy mohou vést ke ztrátě provozuschopnosti spotřebiče. Před objednáním potřebných náhradních dílů pro sněhovou frézu je třeba provést vizuální kontrolu a diagnostiku spotřebiče.

Zvláštní pozornost by měla být věnována jednotlivým částem a jednotkám zařízení, k jejich kontrole se nemusíte obracet na profesionálního řemeslníka, soubor diagnostických opatření vám pomůže vlastníma rukama identifikovat příčinu ztráty výkonu.

Návrh a oprava vyžínače trávy

Obecná konstrukce

Obrázek ukazuje vzhled mé elektrické strunové sekačky s vysvětlením hlavních součástí.

Technické údaje vyžínače ECO GT-800L jsou uvedeny v tabulce v příručce.

Při výběru jsem se řídil výkonem a rychlostí motoru. 800 W je více než dostatečný výkon. Čepel o průměru 1,6 mm je dostatečná pro stříhání zahrady a trávníku. Jednoduše nedovolte, aby vyrostla výš než vaše kolena. Jinak budete muset sekat na dva přejezdy, protože dlouhá stébla se začnou kroutit kolem žací hlavy.

Kryt elektromotoru, tlačítko spouštění a typový štítek jsou zobrazeny zblízka.

Demontáž

Všechny samořezné šrouby jsou na jedné straně krytu motoru. To se hodí při demontáži.

Po odstranění šroubů je třeba opatrně oddělit poloviny skříně pomocí prstů, aby se překonala vázací síla plastových spojek. Na nerovných místech jsem pod ně vložil plochý šroubovák.

Celkový pohled na elektromotor po sejmutí horního krytu.

Slabiny návrhu

Ihned po demontáži se ukázalo slabé místo. uzel upevňující plastové tělo k tenkostěnné trubce výložníku. Používá se šroub s velkým stoupáním závitu. Zásuvka se okamžitě uvolnila a šroub nešel pevně utáhnout: otáčel se a řezal měkký kov.

Ovládání motoru

Spoušť se ovládá trimrem na páčce mikrospínače. mikrospínačem. Zatahování se provádí silou pružiny. Na fotografii jsem je nenainstaloval správně, vyfotil jsem je ve spěchu a nevšiml jsem si toho. Pružiny jsou plně uloženy ve vnitřním prostoru pouzdra.

Pro spouštění motoru se používá stejný princip jako u. Práci lze provádět dvěma způsoby:

Z bezpečnostních důvodů jsem se vzdal druhé možnosti a odstranil západku a pružinu. Podle mého názoru by se tento režim měl používat pouze u stacionárního elektrického nářadí, pokud je vyloučen domácí horký chod a elektromotor nevyžaduje krátkodobé zastavení.

Na spodní polovině fotografie je zřetelněji vidět tlačítko mikrospínače, kterým se ovládá chod elektromotoru.

Samotný mikrospínač je vhodně umístěn v odděleném prostoru zásuvky a jeho označení je znázorněno dole.

Kartáče a desky rozdělovače

Drobné znečištění kontaktů kartáčů a sběrných desek je zcela normální a odpovídá provozním podmínkám.

Vinutí statoru a rotoru motoru

Všechny povrchy jsou neporušené, bez mechanického poškození nebo stop po přehřátí či teplotním efektu.

Žádné poškození laku.

Zapojení motoru a ložiska

Také vše v pořádku. Všechny součásti jsou v dobrém funkčním stavu, i když je patrné drobné znečištění jednotlivých dílů a stopy koroze na magnetickém jádru statoru motoru a na kovových částech.

Mimochodem, design ložisek se mi nelíbí. Plastové díly nevzbuzují důvěru. Srovnávám ji s konstrukcí sovětské vrtačky o výkonu 300 W, kterou jsem používal asi třicet let a tvrdě na ní pracoval. Vrtáním otvorů do betonu s postupným použitím vrtací tyče a dalších způsobů.

Existují kovová ložiska, která nikdy neselhala. Intenzivním používáním se postupně opotřebovávají pouze sběrač a kartáče.

Příprava obvodu

Pro tuto práci potřebujete testera. Elektrické obvody trimmeru lze jednoduše odpojit. Svorky na motoru, vodiče a mikrospínač jsou stejné.

Zkontrolujte funkci mikrospínače a jeho vodičů

Zkoušečka v režimu ohmmetru. Obvod elektromotoru nebyl demontován. Krokodýlí drát byl umístěn na náhodný kontakt zástrčky na napájecím kabelu a podomácku vyrobený měřicí přístroj byl přiložen na pojistkové kolíky. Zařízení ukazuje různé hodnoty odporu.

Již nyní lze učinit předběžný závěr, že část vodičů není přerušena a třecí spínač je v otevřené poloze. Když běžel, zapnul motor. Kontrola tohoto okamžiku.

Krokodýl zůstává na zástrčce, držím sondu na kontaktu pojistky, která ukazuje mezeru, a stisknutím tlačítka kontakt uzavřu. Není to snadné, protože stále musím všechno fotit jednou rukou.

elektrický, vyžínač, trávy

Přepnutí tlačítka ukázalo nulový odpor, což znamená, že spínač je v dobrém stavu.

Kontrola pracovního obvodu motoru vyžínače trávy

Zkoušečka zůstává v režimu ohmmetru. Jeden vodič jsem připojil kolíčkem na prádlo k druhému kolíku napájecí zástrčky a druhý vodič přes svorku aligátora ke kontaktu mikrospínače na straně motoru.

Naměřený odpor obvodu je 9 ohmů. Byla stanovena jeho velikost:

Žádné zjevné přerušení obvodů v elektrickém obvodu. To se projevuje také tím, že se sekačka na trávu zapne poprvé. Něco však způsobuje, že se při zátěži vypíná.

Ve schématu zapojení strunové sekačky jsou pouze dvě taková spínací zařízení s napájecími kontakty:

Existuje možnost, že třecí spínač je odpojen od zátěže. Protože však známe jeho strukturu a způsob, jakým je ovládán mechanickým držením kontaktu, můžeme s jistotou předpokládat, že není příčinou. Zbývá druhý prvek s výkonovým kontaktem.

Termostat

Pokud se pozorně podíváte na schéma zapojení vinutí, uvidíte, že v sérii s jedním z vinutí je nějaká malá plastová krabička, která se nachází na vinutí. Má jeden přívod a druhý odvod. Na plášti je označení 110 stupňů Celsia.

Jedná se o bezpečnostní relé, které udržuje napájecí kontakt sepnutý při normální teplotě a rozepne jej, když se příliš zahřeje. Domnívám se, že se něco uvnitř pokazilo, nefunguje správně, otřásá to otevřít kontakt.

Rozhodl jsem se ho na chvíli vyřadit z provozu. Nejdříve jsem z jeho vodičů odstranil malou část izolace.

Pak jsem ty dráty prostě zkroutil dohromady. Přepojení výstupu vypínače tímto způsobem. Převzal jsem řízení teploty motoru. Čas od času ho zkontroluji dotykem. Vůbec jsem necítil žádné teplo. Výkon 800 W je více než dostatečný k sekání trávy pomocí linky, a to i po delší dobu.

Omotal kus staré lepicí pásky kolem bypassu a zastrčil termo relé pod montážní konzolu, jako tomu bylo předtím.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS