Jak správně připojit strunu vyžínače k sekačce na trávu?

Jak vyměnit šňůru v zastřihovači

Strunová sekačka je nejběžnějším nástrojem pro sekání trávy a malých keřů. Toto zařízení se vyznačuje snadnou údržbou, snadnou obsluhou při práci a díky nízké hmotnosti si s ním poradí i ženy. Není žádným tajemstvím, že kvalitní sečení trávy vyžaduje správné sekací nástroje. Stejně jako v druhém případě se u vyžínačů používají speciální řezací nástavce (disky, nože) nebo vyžínací hlavy s vlascem uvnitř. Zastřihovací hlavy a vlákno jsou spotřebním materiálem, ale zatímco nože lze znovu nabrousit, vlákno je třeba po vyčerpání vyměnit. V tomto článku vám podrobně ukážeme, jak správně vyměnit vlákno pro váš zastřihovač.

Žací hlava je válcovité tělo s cívkou, v níž je zasazen kus vlasce (vlákna). Tuto konstrukci lze namontovat na benzinové i elektrické vyžínače. Hlavy se liší způsobem navlékání a podávání vlákna a jsou dodávány ve 3 typech.

  • Automatické. Šňůra se podává po snížení otáček motoru uživatelem. Přestože je automatické podávání nití pohodlné, pokud děláte velké množství práce, mají tyto cívky jednu nevýhodu. Vysokou spotřebu nití.
  • Poloautomatické. Tento typ hlavy nevyžaduje složitou manipulaci ze strany uživatele. Princip jejich práce spočívá v tom, že se linka automaticky prodlužuje za plného chodu stroje. Stačí lehce udeřit hlavou strunové sekačky o zem (tím se uvolní struny z aretace), struny se odstředivě vytáhnou z cívky a nožem na spodním krytu se zkrátí na požadovanou délku.
  • Manuální. Pro prodloužení struny je nutné stroj zastavit a strunu vyžínače vytáhnout ručně.

Nejlepší volbou jsou tedy poloautomatické cívky. Je třeba také poznamenat, že travní strunové cívky mohou být jednopramenné (používané pouze pro sekání trávy) a dvoupramenné, které se používají pro sekání vysoké trávy a malých, tenkostébelných keřů.

Typ sekce

Existuje mnoho typů čar, barva není problém. Neexistují žádné společné standardy „barevných charakteristik“ jako takové. Důležitým faktorem je plocha příčného řezu a její výběr závisí na typu trávy.

  • Circle. Všestranný pomocník pro zastřihovače. Hladký vlasec je při sečení hlučnější; svinutý vlasec je naopak tišší, ale rychleji se spotřebovává (stejně jako všechny typy svinutých vlasců).
  • Čtvercový nebo polygonální. Tento vlasec je pro střihače účinnější než kulaté vlasce. Ostré úhly prořezávají stonky rychleji a lépe.
  • Ozubené kolo, žebrované nebo kroucený čtverec. Nejlepší řezný výkon a rychlost.

Dobré vědět! Je přísně zakázáno používat místo šňůr kovové dráty, lana nebo tyče. Tento typ šňůry snadno prořízne koženou obuv a může vážně zranit obsluhu.

Instalace nového vlasce na cívku vyžínače trávy

Opětovná montáž cívky s novým vlascem se provádí v opačném pořadí. Postup je zhruba takový, jak je popsáno níže, bez ohledu na model sekačky:

První krok: vložení a položení

Přeložte konec řádku na polovinu. Obrobek umístěte nad cívku na každé straně každé poloviny cívky. Obě poloviny zcela obtočte kolem navíjecího bubnu. Provlékněte smyčkou šňůru pro zastřihovač.

Postup přípravy záběru vlasce v oblasti obou navíjecích částí cívky. Smyčky se umístí do speciálně zhotovených zářezů a poté se v každé zóně navine vlasec

Dostatečně utáhněte šňůru trimmeru a vložte uzel do drážky na obou stranách navíjecího bubnu.

Druhý krok: navíjení řezného materiálu po částech

Dalším krokem je omotání vlasce kolem cívky, přičemž je třeba dbát na to, aby nedošlo k pořezání. Zajistěte, aby každá polovina byla naplněna „svým“ vinutím, rovnoměrně a bez překryvů. Na těle cívky jsou obvykle šipky označující směr navíjení. Tento bod je třeba mít na paměti při plnění cívky vlascem.

Třetí krok: Dokončení montáže hlavy

Protáhněte konce vlasce dvojicí oválných drážek na cívce. Vyměňte obě podložky a pružinu (pokud jsou namontovány) za nové dodané prvky. Ohněte oba konce čáry do pravého úhlu.

Posledním technickým krokem výměny vlasce na zastřihovači je nasazení krytky na hlavu a její zajištění tlakem a mírným pootočením.

Zasuňte oba konce do otvoru ve spodní části cívky. Nasaďte cívku do vnitřní části hlavy a opřete ji o pružinu. Vyměňte kryt, zarovnejte jej se základnou a jemně jej přitlačte dolů, mírně otočte proti směru hodinových ručiček, čímž zacvaknete výstupky na západce. Tím je proces výměny dokončen.

Předběžná příprava

Aby bylo možné vlasec navinout, je třeba nejprve z travní sekačky vyjmout cívku (cívku, cívku). Přesný úkon závisí na složitosti konfigurace a typu samotného výrobku:

  • Malé elektrické vyžínače trávy s provozním motorem a bubnem ve spodní části mají obvykle boční klíče na obou stranách bubnu. Jejich současným stisknutím se uvolní horní část navijáku spolu s vnitřním obsahem vlasce, zatímco spodní část zůstane na trimru. Cívku je vhodné rozebrat na rovném a hladkém povrchu, aby pružina, která se zasouvá do konstrukce, nevyskočila a neztratila se;
  • Elektrické a benzínové vyžínače trávy se zahnutou hřídelí bez možnosti instalace nože mají obvykle cívku se speciální křídlovou maticí: u takových konstrukcí musíte jednou rukou držet cívku v klidové poloze a druhou otáčet křídlovou maticí upevňující cívku na hřídeli proti směru hodinových ručiček. Po uvolnění matice se celá cívka odstraní.
  • Elektrické a benzínové vyžínače s možností instalace nože na přímou hřídel (např. Vyžínače STIHL) mají otvor pod bubnem. Pro znehybnění cívky se do otvoru vloží šroubovák nebo jiný vhodný předmět a pomalým otáčením se dosáhne relativní polohy tak, aby šroubovák vnikl do otvoru a cívka se zajistila. Kryt cívky se otočí ve směru hodinových ručiček (pro levý závit) a vyndá se ze strunové sekačky.

U druhé a třetí verze lze cívky v závislosti na konstrukci rozebrat různými způsoby. U cívek s křídlovou maticí se křídlová matice vyšroubuje; u cívek s karabinami se karabiny stisknou a jedna část cívky se uvolní z druhé části. Pokud jsou poloviny cívky spojeny nití, stačí je otáčet rukou v opačných směrech, dokud se zcela nerozpojí.

Jak funguje hlava s vlákny na křovinořezu

V závislosti na výrobci se hlavice liší nejen zvenku, ale i uvnitř. Většina navijáků má uvnitř přítlačnou pružinu (poloautomatické a automatické). Zde je návod na demontáž hlavy strunové sekačky bez pružiny, tj.Е. Na hlavě ručního nářadí. Princip demontáže poloautomatické hlavy s pružinou uvnitř je téměř totožný s výše uvedeným návodem.

Princip fungování poloautomatického vyžínače trávy je následující:

  • Cívka je umístěna uvnitř hlavy a má drážky, takže se nemůže volně pohybovat
  • Cívka je poháněna pružinou, která ji přitlačuje k drážkám v konstrukci krytu
  • Na vodítku je navinutá střihací šňůra, jejíž délka závisí na samotném nástroji. Obvykle má délku 1 až 4 metry
  • Pokud je třeba během práce zvětšit délku vlasce, je cívka stlačena vyčnívající částí navijáku, a tím se odpojí od drážek. Strunová šňůra se navíjí z cívky a zvětšuje se její délka
  • Po uvolnění potřebného množství vlasce uvolněte přidržení a pokračujte v sečení

Výhodou elektrického vedení je, že na rozdíl od kovových kotoučů nevyžaduje broušení. Navíc, pokud se do cesty postaví kámen nebo dřevo, šňůra pro vyžínač se jednoduše odpojí, aniž by to mělo negativní vliv na převodovku a motor nástroje, jako je tomu u kovových řezacích nožů.

Při znalosti konstrukce a provedení typů sekacích nebo strunových hlav je třeba se zabývat procesem navíjení vlasce do cívky strunové sekačky. V tomto bodě má většina majitelů specializovaných nástrojů potíže.

Výběr linky

Abyste mohli strunu strunové sekačky snadno navinout na cívku strunové sekačky, je třeba se rozhodnout, jaké úkoly bude zahradní nářadí plnit. Čím silnější závit je v hlavě navlečen, tím obtížnější úkoly bude schopen plnit. Je třeba poznamenat, že se často používá univerzální závit, jehož šířka nepřesahuje 2 mm. Na druhou stranu můžete rozměry určit pomocí následujících metod:

  • Nahlédněte do pokynů výrobce;
  • Vhodnost šňůry zkontrolujte sami tím, že ji zkusíte vložit do otvoru cívky;
  • Prozkoumejte cívku a zjistěte, zda jsou na ní uvedeny informace o průměrech, které můžete použít.

Podle typu motoru můžete zvolit vlasec, který chcete do cívky strunové sekačky vložit. Například příliš silný vlasec může způsobit zvýšení rotačního odporu. Tím se zvýší zatížení motoru, což se v budoucnu jistě projeví na jeho kvalitě a životnosti.

Vyhnout se negativním důsledkům je snadné. Řada o průměru až 1,2 mm je ideální pro elektromotory s výkonem až 500 W. Pokud takovou nit nemůžete sehnat, můžete použít 1,6mm šňůru. 2 mm šňůra se zase používá pro motory s výkonem nad 1 kW. Stojí za zmínku, že 2mm šňůra se často používá k navíjení na ohnutou sekačku. Pokud má zařízení poháněné benzinem přímou hřídel, mělo by se použít vlákno o průměru 2,5 nebo 3 mm. Nejsilnější čáry jsou vhodné pouze pro spotřebiče s výkonem 1,3 kW a více.

V neposlední řadě je to typ linky. Jeho výběr se řídí zamýšleným použitím zahradního nářadí. Existuje několik průřezových variant, které jsou žádané:

  • Twisted. Má nízkou bezpečnostní rezervu, a proto je vhodný pouze pro mladou trávu;
  • Zubaté. Vyznačují se ostrým ostřím vhodným pro práci v přerostlém plevelu;
  • Kulatý. Nejběžnější průřez. Tyto linky se dobře hodí na čerstvou trávu, ale nejsou vhodné na keře a mrtvé dřevo;
  • Obdélníkové, čtvercové a hvězdicové typy průřezů. Vzhledem k jejich nízké pevnosti se používají pro práci na trávnících.

Nejsilnější a nejuniverzálnější šňůra je dvoudílná střihací šňůra s kruhovým průřezem a vnitřním jádrem. Toto vlákno je vhodné pro většinu prací. Je však třeba mít na paměti, že používání rybářských vlasců, běžných drátů a jiných materiálů třetích stran jako vláken je nebezpečné pro životní prostředí.

Obtížnost jeho odstranění závisí na modelu nástroje:

  • Nízko umístěný nástroj. Motor je téměř nad zemí. Chcete-li vyjmout cívku, stiskněte tlačítka na boku sekačky na trávu. Stisknutím těchto tlačítek se otevře kryt, ve kterém je cívka umístěna.
  • Zakřivený vyžínač trávy. Zde je třeba otočit speciálním šroubem proti směru hodinových ručiček. Cívka a pružina v ní jsou poté vyjmuty.
  • Přímý panel nástrojů. Tyč se drží na místě pomocí šroubováku nebo jiného předmětu. Otáčením ve směru hodinových ručiček se odstraní. Pak nástroj rozeberou a vyjmou cívku.
  • Používáte-li nástroj s jednou anténou, budete potřebovat asi čtyři metry nitě. Tento závit je vložen do otvoru uvnitř cívky, kde může být zajištěn. Pak jeden konec čáry směřuje ve směru šipky. Konec této nitě je pak zajištěn v drážce v cívce. Je to proto, aby se nit při opětovném sestavování cívky neodvíjela. Pokud není drážka, musíte se držet linie růstu vlasů a sestavit cívku.
  • Při použití nástroje s dvojitou anténou byste měli nejprve zkontrolovat počet dostupných drážek.

Pokud je cívka vybavena poloautomatickým mechanismem, navíjejte drát následujícím způsobem:

  • Závit se zasune do vnitřního otvoru;
  • Konce závitů upevněte do drážek na tělese.
  • Cívka se sestaví a stiskne se speciální tlačítko;
  • Linka trimmeru se pak sama začne pohybovat správným směrem.

Vždy byste měli pamatovat na to, aby se řezná nit nepřibližovala k tvrdým předmětům. Tím se prodlouží jeho životnost.

Pokud toto pravidlo nedodržíte, budete muset často práci přerušit, cívku vyjmout a nit nahradit novou.

Závitové cívky s různými typy cívek

S dvouřadými automatickými hlavami:

Nejprve je třeba stisknout klip, dokud nezacvakne, sejmout kryt a vyjmout jej.

Jemně otočte cívkou, aby se mohla odpojit od držáku. Prosím, odstraňte ji.

Odměřte dva stejně dlouhé kusy nití

Ujistěte se, že konce jsou seříznuty pod úhlem, abyste si usnadnili další práci. Vezměte jeden konec a zasuňte jej do otvoru v cívce. Mohou to být také drážky, drážky, klipy a další.

Pak ve směru šipky musíte navinout, a to poměrně pevně a rovnoměrně. Pomocí speciálního oka na cívce zajistěte konec vlasové šňůry.

Druhá polovina vlasce je podrobena stejné operaci, pouze na druhé polovině cívky.

Poté vložte cívku do hlavy strunové sekačky. A zbytek vlasové linie dolů do otvoru v hlavě.

Pak vlákno opatrně narovnejte a zavřete kryt. Pokud je linie zastřihovače růstu chloupků dlouhá, je nejlepší přebytečnou část zkrátit. Na každé straně by mělo zůstat asi patnáct centimetrů.

  • Nit se spustí do otvoru na vnitřní straně;
  • Zajistěte konce závitů v drážkách na tělese.
  • Cívka se sestaví a stiskne se speciální tlačítko;
  • Linka trimmeru se pak sama začne pohybovat správným směrem.

Pečlivě a opatrně vkládejte řeznou nit do stroje, protože na správném navinutí nitě závisí nejen čistota vaší zahrady, ale i vaše osobní bezpečnost.

Jak vybrat strunu pro vyžínač trávy

Strunová sekačka je zakoupena v obchodě a je připravena k použití. Je vybavena standardním kapronovým vlascem. Seká trávu, ale neodvádí dobrou práci. Rychle se rozpadá a seká pouze mladé, řídké rostliny. Stará tráva a plevel se ztvrdlými stonky se nedají sekat vůbec nebo se obtížně sekají a rychle se opotřebovávají. Vydrží jen krátkou dobu, poté je nutné vyměnit vlasec v zastřihovači.

Rybářský vlasec se pro vyžínače nedoporučuje; vhodnější je speciální vlasec s jádrem ze skleněných vláken. Prodává se v obchodech se stavebninami. Vyberte si ten se čtvercovým nebo trojúhelníkovým průřezem. Jeho ostré hrany fungují jako nože.

Spotřeba struny pro vyžínače trávy s fasetovaným a zesíleným spotřebním materiálem se snižuje 2-3krát, a to při stejném výkonu ve srovnání se strunou s kulatým průřezem a strunou nezesílenou sklem.

správně, strunu, vyžínače, sekačce, trávu

Kupujte materiál o průměru ne menším, než doporučuje výrobce. Pokud průměr neznáte, zkontrolujte velikost otvorů na vnějším krytu žací hlavy: průměr vlákna by měl být o něco menší než otvor, aby mohlo volně procházet.

Nakupte si dostatek náhradních vláken (na 2-3 výměny) a vyzkoušejte různé verze, abyste zjistili, která funguje nejlépe.

Jakmile budete vědět, kolik materiálu je potřeba na jedno navíjení, při příštím nákupu dalších vlasců už nebude žádný kus vlasce pro navíjení příliš krátký.

Chcete-li vyměnit vlasec na motorové sekačce sami, musíte demontovat žací hlavu a vyjmout cívku, na které je navinut pracovní závit.

Navíjení vedení

Dalším krokem je omotání vlasce kolem střihacího strojku a ujištění se, že každý konec je ve své drážce. Po navinutí musí být konce vlasce dočasně zasunuty do bočních drážek.

Poté vložte naviják do hlavy, nasaďte na něj kryt, narovnejte konce vlasce tak, aby vystupovaly z drážek, a poté vše upevněte pomocí sponek.

Více informací o tom, jak navinout vlasec na hlavu strunové sekačky, najdete v autorském videu. Tento přehled je založen na videu z kanálu HotSEM na YouTube.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS