Jaká je příčina vypálení kartáčů na úhlové brusce?

Elektromotor pracuje na principu interakce vodiče a proudu v magnetickém poli.

Ústředním prvkem konstrukce stejnosměrného motoru je permanentní magnet, zatímco primárním prvkem střídavého motoru je vinutí pole. Rotor (kotva) má vlastní vinutí, které je napájeno přes soustavu kartáčů a sběračů. Vzájemné působení magnetických polí způsobuje otáčení rotoru.

Komutátor se skládá ze sady kontaktů, což jsou měděné desky umístěné přímo na rotoru. Micanitové nebo slídové pásky slouží jako izolátory pro každý jednotlivý kontakt. Grafitové kartáčky. posuvné kontakty přitlačené ke kolektoru.

Kartáčování dřeva

Jak poznáte, že je třeba vyměnit kartáče

Mnoho lidí mění kartáče, až když zjistí, že nástroj silně jiskří nebo že se objevuje nepříjemný zápach. Mnoho brusičů se nenechá odradit ani těmito příznaky a pokračují v provozu, dokud se stroj nespustí. Kdy vyměnit uhlíkové kartáče, aby nedošlo k poškození konstrukce nářadí. K tomu slouží následující příznaky:

  • Silné jiskření. pokud cítíte jiskry, musíte stroj rozebrat a zkontrolovat spotřební materiál. Jiskry jsou první známkou toho, že je třeba vyměnit spotřební materiál
  • Zápach znečištění. pokud je při používání stroje cítit znečištění, je vhodné úhlovou brusku rozebrat a vyměnit uhlíkové kartáče
  • Pokud je hlavní díl opotřebený o více než 30-40 %. Je však prakticky nemožné zjistit jejich původní délku, pokud není změřena před instalací součástí
  • Pokud se u elektrického nářadí objeví příznaky, jako je trhání a „vrčení“

Přístroje by měly být vyměněny také v případě, že se nepravidelně opotřebovávají nebo jsou nevyhovující kvality.

Závady a náprava u úhlových brusek

Úhlová bruska je rychloběžný elektrický nástroj s komutátorovým motorem. V tomto motoru je proud přiváděn do kotvy, vnitřní rotující části. Jedná se o posuvný posuv a jediný způsob, jak se zdroj energie dostává do kontaktu s pohybujícím se obrobkem, jsou grafitové „kartáče“. Jsou to „pojistky“ proti přepětí a selhávají jako první.

Při nadměrném jiskření přes větrací mřížky vzniká výrazná závada a charakteristický hluk.

Odstraňování problémů a opravy úhlových brusek vlastníma rukama

Majitelé elektrického nářadí dobře vědí, že každý stroj potřebuje pravidelnou údržbu. Některé z těchto dílů je třeba mazat, jiné se opotřebují a je třeba je vyměnit. Nejčastěji však řemeslníci pracují s přístrojem tak dlouho, dokud se z krytu nezačnou vysypávat součástky. V takovém případě je třeba přijmout mimořádná opatření k obnovení normálního provozu nástroje. Jak můžete zjistit, co je rozbité, zkontrolovat správnou funkci úhlové brusky a provést opravu sami?

Nová úhlová bruska

První použití nového nástroje často doprovází slabá jiskra a zápach hořícího plastu. A na tom není nic špatného, protože nové nástroje mají vždy nové komponenty, které si na ně ještě nezvykly.

Mluvíme zde o nových kartáčích a kotvě úhlové brusky. Po 10-15 minutách používání nástroje zápach a jiskry zmizí nebo budou méně patrné. Proto je naprosto zbytečné běžet zpět do obchodu a požadovat vrácení peněz nebo výměnu výrobku.

Proč úhlová bruska jiskří?

Pokud kartáče úhlové brusky jiskří, příčiny mohou být různé. Může to být zcela triviální. Koupíte si například novou úhlovou brusku a s radostí ji poprvé zapojíte. V šoku ji zklamaně vypnete. Váš výrobek začne jiskřit a navíc je cítit spáleninou.

Proč jiskří kartáče úhlové brusky, když je nová?? Protože kartáče ještě nejsou opotřebované. Časem by se měly otřít o úhlovou brusku a silné jiskření a zápach zmizí. Problém vyřešíte, když úhlovou brusku necháte chvíli pracovat. Pokud se však tento problém objeví v průběhu používání úhlové brusky, může to mít několik příčin. A neočekávejte, že se příčina v budoucnu sama opraví, jako v případě nové úhlové brusky.

Prvním krokem ke zjištění, proč úhlová bruska silně jiskří, je kontrola kartáčů. Pokud má nářadí rychlý přístup ke kartáčům, můžete je jednoduše odšroubovat a vyjmout. Kartáče musí být nepoškozené, nepoškrábané a neopotřebované. Pružina u kartáčů by měla být celá, ne zmačkaná a ne zasazená. Vodiče uvnitř kartáčů musí být neporušené a nesmí být roztřepené. Pokud je něco špatně, jednoduše je vyměňte. Vyměňte nejlépe oba kartáče najednou. Používejte pouze kartáče správné velikosti, jinak se lamely na armatuře rychle rozbijí.

Druhým důvodem, proč úhlová bruska jiskří a nenabírá otáčky, jsou spálené lamely na kotvě. Lze je jemně čistit smirkovým hadříkem. Nesmí obsahovat černé zbytky. Současně v případě potřeby vyčistěte mezery mezi nimi od hoblin a nečistot. Čepele musí být nejen čisté, ale také hladké a bez zlomů. Jinak se jiskření a přerušované otáčky neodstraní. K tomu všemu je nutné brusku rozebrat a vyjmout kotvu.

Pokud je toto vše v pořádku, můžete přejít ke složitějším příčinám. Kotvící jiskry na úhlové brusce. Pokud máte odborné znalosti a zkoušečku k otestování zapojení, můžete si kotvu zkontrolovat doma. Nejprve změřte odpor mezi lopatkami, měl by být všude přibližně stejný. Dále zkontrolujte rozdělení na tělese armatury. Za tímto účelem se sonda na každé lamelce zkratuje s tělesem kotvy. Pokud dojde k poruše a tester nebo zkoušečka pískne, jste na cestě k tomu, abyste dostali armaturu. Mimochodem, cena nové armatury je přibližně poloviční než cena úhlové brusky.

Další nepříjemnou závadou může být porucha statoru. I u něj se testuje odpor všech vinutí. Mělo by to být přibližně stejné. Také dochází k rozpadu těla. Oprava nebo převinutí statoru úhlové brusky v odborné dílně. K takové poruše obvykle dochází na konci životnosti brusky nebo při nesprávném používání.

Existuje několik dalších příčin vzniku jisker na úhlové brusce. Ložiska mohou být poškozená, což může způsobit nevyváženost a kývání kotvy. Magnet se nesmí roztočit nebo prasknout, pokud je prasklý nebo vadný. Úhlová bruska musí být čistá a zbavená prachu a třísek uvnitř i vně. Pozor na pokles napájecího napětí. Vždy dodržujte návod k použití úhlové brusky. Nezapomeňte, že úhlová bruska pro domácnost je určena ke krátkodobému použití, po kterém by měl nástroj vychladnout. Přehřátí může být také příčinou spálení kartáčů úhlové brusky. Nezapomeňte, že na přehřátí a zlomení nástroje se nevztahuje záruka a je třeba je nahlásit zákaznickému servisu. Pokud se o úhlovou brusku budete dobře starat, vydrží vám dlouho.

Výměna kartáčů

Nejjednodušší a nejzřetelnější příčinou jiskření je poškození kartáčů. Přestože jsou sběrné motory vybaveny speciálními kondenzátory pro jiskření, které kromě funkce prodloužení životnosti snižují i rádiové rušení, kartáče se časem opotřebují a musí se vyměnit.

Chcete-li vyměnit kartáče, musíte se nejprve dostat k motoru. Za tímto účelem je nutné vysavač demontovat. Ve většině případů to lze snadno provést pomocí šroubováku, ale nezapomeňte přístroj odpojit ze sítě. Po demontáži vysavače a zajištění pohodlného přístupu k motoru najdeme držáky kartáčů. V závislosti na konstrukci je k vyjmutí kartáčů z držáku kartáčů obvykle nutné uvolnit západky pomocí šroubováku.

V posledních letech mnoho výrobců dodává vysavače se sadou náhradních kartáčů. Pokud se vám však stane, že si koupíte spotřebič bez náhradních dílů, jsou k dispozici v obchodech, kde se prodává elektrické nářadí.

Při nákupu nových kartáčů je třeba věnovat pozornost velikosti a materiálu kartáčů.

Existují grafitové a měděno-grafitové kartáčky. Nejlepší bude, když z motoru vysavače předem vyjmete staré prvky a půjdete s nimi do prodejny, abyste se nerozhodli špatně.

Proč kartáče motoru jiskří?

Sběrací motory se od ostatních motorů liší tím, že mají komutátorový kartáč. Sestava zajišťuje elektrické spojení mezi obvodem rotoru a obvody umístěnými ve stacionární části motoru a skládá se ze sběrače (sada kontaktů umístěných přímo na rotoru) a kartáčů (posuvné kontakty umístěné vně rotoru a přitlačené ke sběrači).

Při chodu motoru sběrače v elektrickém nářadí může dojít k jiskření kartáčů. V některých případech může tento příznak způsobit rychlou poruchu elektrického nářadí, v jiných případech se může jednat o. to nevěstí nic dobrého. V každém případě je užitečné v každém případě pochopit, co způsobuje jiskření, aby bylo možné v případě potřeby včas přijmout správná opatření. V tomto článku se budeme zabývat příčinami obloukových výbojů na kartáčích a opatřeními proti problémům, které je způsobují.

Je zřejmé, že přerušovaný mechanický kontakt kartáčů se sběračem nemůže zabránit vzniku jisker, protože elektrický obvod rotoru se v podstatě mnohokrát za sekundu přeruší a znovu uzavře.

Rotor má vinutí, které je zátěží převážně induktivní povahy. Přerušení takového obvodu je nevyhnutelně doprovázeno přechodným procesem, který je spojen s výskytem malých oblouků z vlastní indukce rotorového vinutí nebo vinutí rotoru a statoru. Kartáče se samozřejmě časem opotřebují, stejně jako sběrné desky, ale někdy se problémy objeví ještě před opotřebením.

příčina, kartáčů, úhlové, brusce

Je třeba si uvědomit, že z výše uvedeného důvodu nemůže ani bezchybný sběrací motor pracovat bez jiskření, malé jiskření je na sběrači vždy. Plně provozuschopný spotřebič normálně dosahuje plného výkonu, vyvíjí pracovní rychlost a ještě trochu jiskří. Pokud je naopak jiskření nadměrné a existuje důvod k obavám.

Jiskření kartáčů jako známka opotřebení kartáčů

pokud jsou kartáče již velmi opotřebované nebo pokud se na motoru projevilo jeho stáří, motor nemusí být schopen dosáhnout plných otáček a plného výkonu. Jiskření bude velmi silné a motor se na první pokus nespustí.

Jak zkontrolovat, zda je tomu tak? Pokud opotřebované kartáče přitlačíte šroubovákem ke sběrači, kontakt se upevní a motor se rozběhne. Pokud však tlak povolíte, mezera mezi kartáči a deskami se zaplní malými obloučky. kartáče jsou viditelně opotřebované a měly by být vyměněny za nové. Někdy je možné je vyměnit všechny dohromady. s držáky kartáčů a pružinami.

Ve vinutí rotoru může dojít ke zkratu

Vinutí kotvy (rotoru) komutátorového motoru se tradičně skládá z několika částí. Pokud je alespoň jeden z nich poškozený a dojde k poruše mezi závity, bude jeden úsek odebírat více proudu než ostatní. To způsobí přehřátí vinutí v jednom místě a nerovnoměrné jiskření na kolektoru v některých spojích na deskách bude silnější než v jiných. To vyžaduje převinutí kotvy nebo výměnu celé kotvy.

Zda je vinutí statoru vadné

Podobný problém může nastat uvnitř statoru, když se část vinutí přehřeje a v blízkosti jednoho z kartáčů dojde k silnému jiskření. Zkontrolujte odpory obou polovin statorového vinutí, měly by být stejné. Pokud má jedna část statorového vinutí mnohem menší odpor než druhá, je třeba stator převinout nebo vyměnit.

Znečištěný kolektor způsobuje zbytečné zkratování kolektoru, což vede ke zbytečným jiskrám

Prach na sběrači vzniká v důsledku postupného opotřebení kartáčů. grafitový prach. Hromadí se mezi deskami (lamelami) kolektoru a vytváří nedovolené zkraty. Zkraty způsobují jiskření. Sběrač jednoduše očistěte smirkovým papírem, odstraňte nečistoty mezi lamelami.

Nezapomeňte zkontrolovat seřízení kartáčů a to, zda některý z nich není špatně seřízen oproti své normální poloze, a podle potřeby je seřiďte. Při špatném seřízení kartáčů vzniká nepoměrně větší množství grafitového prachu než při správném seřízení kartáčů.

Další příčinou znečištění jsou saze na sběrači způsobené přehřátím. Po odstranění všech ostatních příčin vzniku oblouku je třeba kontakty očistit od karbonových usazenin, aby se zlepšil kontakt mezi kartáči.

Pokud je kontakt v pořádku, odpor se nezvyšuje nad jmenovitou hodnotu a nedochází ke zbytečnému jiskření. Uhlíkové usazeniny lze čistit jako grafitový prach. brusným papírem, pouze otáčením rotoru se sběračem upnutým ve speciálních podložkách.

Co to je?

Schéma zapojení úhlové brusky není složité. V důsledku rozdílu potenciálů mezi „fázovým“ a „nulovým“ vodičem protéká spínačem do vinutí elektrický proud o frekvenci 50 Hz v pořadí „stator-rotor-rotor-stator“. Všechny doplňky určené k rozšíření funkcí úhlové brusky, jako je například regulace otáček nezávislá na zatížení, nemění základní zapojení.

Ti, kteří o definici pochybují, se mohou podívat na GOST 24471-87.

Stator, pevná část motoru, se skládá ze dvou jader vyrobených ze speciálního ocelového plechu, na nichž je navinuto vinutí měděného drátu se zákrutem. Dráty vinutí jsou během výrobního procesu vinutí nejprve izolovány lakem po vrstvách, konečné vinutí je „opancéřováno“ speciální tkaninou a znovu napuštěno lakem. Za provozu je stator v klidu a není mechanicky namáhán, protože je neustále chlazen proudem vzduchu z ventilátoru.

Existuje důvod považovat stator za „věčnou“ jednotku. To platí v případě, že úhlovou brusku vyrábí renomovaná společnost, pro kterou je vlastní pověst stejně důležitá jako zisk.

Rotor je složitý konstrukční celek a je určen k přeměně interakce elektromagnetických polí na rotační sílu a točivý moment a k přenosu jeho výkonu prostřednictvím převodovky na pracovní nástroj, např. řezný kotouč nebo šňůrový kartáč.

Všechny části rotoru: jádro kotvy s vinutím, sběrač, ventilátor namontované na společné hřídeli uložené v ložiskách. Na prodloužení hřídele je namontováno hnací ústrojí.

Jádro armatury z jednotlivých ocelových tvarových desek nalisovaných na drážkování hřídele. Vinutí kotvy se střídavě navíjí do drážek. Na vnějším válcovém povrchu rotoru jsou vinutí chráněna vložkami z izolačního materiálu.

Sběrač má tvar válce, skládá se z jednotlivých částí zvaných lamely, je vyroben z mědi (slitiny mědi), má lichoběžníkový průřez a na straně armatury má výstupky ve tvaru „kohoutů“. Konce měděného drátu jsou připájeny ke „kohoutům“ a z nich jsou sestaveny jednotlivé části vinutí kotvy. Vinutí sekcí se zasouvají do drážek kotvy uspořádaně. Směr vinutí a jeho připojení ke kolektorovým lopatkám jsou pečlivě kontrolovány. Mezi lamelami jsou umístěny tenké izolační desky. (U pravoúhlé brusky Eltos byla izolačním materiálem slída, přírodní minerál.).

Podobně jako stator jsou vinutí kotvy při výrobě několikrát natřena izolačním lakem a „obrněna“. U některých modelů je vinutí na straně kolektoru chráněno tepelně vodivým izolačním materiálem, který chrání před opotřebením mikročásticemi pohybujícími se s proudem vzduchu.

příčina, kartáčů, úhlové, brusce

Po sestavení rotoru se vnější povrchy kotvy a sběrače vybrousí a vyleští a rotor se poté podrobí vyvažování.

Správně navržený a vyrobený rotor dlouhodobě odolává všem tepelným, dynamickým a elektrickým namáháním a přetížením úhlové brusky při její náročné práci.

Životnost rotoru je omezena pouze opotřebením sběrače způsobeným kartáči.

Uhlíkové kartáče Bosch pro úhlové brusky GWS 20, 21, 24, 26. Foto AllTools.ru

Jejich úkolem je přenášet elektrický výkon (ampéry krát volty) ze stacionárního statoru do zběsile se otáčejícího rotorového kolektoru, a to bez elektrických, mechanických a tepelných ztrát, s minimálním poškozením kolektoru.

Kartáčová jednotka je odnímatelný elektrický kontakt posuvného typu. Všechny úhlové brusky mají dvě kartáčové jednotky.

Konstrukce kartáčů pro alternátory, motory a reverzibilní elektrické stroje jsou různé, ale v zásadě standardizované.

Kartáče pro motorová kola jsou součástí široké skupiny kartáčů pro jednofázové sběrací motory s výkonem od 400 do 2500 W, které se používají v ručním elektrickém nářadí (vrtačky, rotační frézy, pily, hoblíky) a v dalších typech zařízení s podobným elektrickým pohonem: čerpadla, ventilátory, sekačky na trávu a vysavače.

Konstrukčně jsou kartáče patřící do této skupiny tvořeny hranolovou částí s obdélníkovým průřezem („těleso“ kartáče), která je spojena s vodičem (vodičem), zakončeným kontaktním hrotem pro připojení k obvodu.

Vodič je v pouzdře kartáče upevněn lisováním nebo zalisováním, někdy pomocí elektricky vodivého lepidla.

Uhlíkové kartáče pro úhlové brusky Interskol 115/900 a 125/900. Obrázek 220Volt

Proudové sběrače jsou vyrobeny pouze z neizolovaných měděných drátů typu SCH (kartáče):

  • vícejádrové, třída MPSH;
  • pletené, kulaté nebo ploché lano, typ PCB;
  • ze speciálního vysoce ohebného drátu, PCB.

Kontaktní oka sběračů proudu se vyrábějí buď „pod šroubem“, nebo ve formě nožových („zástrčkových“) přímých a praporkových svorek, v závislosti na provedení držáku kartáče úhlové brusky.

U některých modelů je držák kartáče umístěn v plastovém krytu úhlové brusky. Pro tyto varianty jsou k dispozici kartáče s přítlačnou pružinou a kruhovým kontaktem, ke kterému je připevněno vedení.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS