Jak udělat otvor do betonu bez vrtačky

Jak vrtat do betonové zdi běžnou vrtačkou nebo ručním nářadím: tipy

Jak provrtat betonovou stěnu běžnou vrtačkou?. tuto otázku si kladlo mnoho řemeslníků, když museli zavěsit police, římsy apod.

Beton je odolný materiál, a proto se velmi špatně vrtá. Dokonce i jak vrtat stěnu v panelovém domě se může zdát úkol neřešitelný.

Pokud znáte určitá tajemství, můžete si tento proces značně zjednodušit.

Výběr správného nástroje

První otázka, kterou by si měl domácí kutil položit, tedy není, jak vrtat betonovou zeď s výztuží, ale čím. Peorátor je v tomto ohledu hlavním pomocníkem, protože je určen pro kámen a beton. Ani výkonné vrtačky však nedokážou provrtat stěny širší než 12 cm. Ačkoli pokud jde o pěnobeton, je vhodnější vrtačka, protože nástroj jej jednoduše rozbije.

Kvalita vrtáku také rozhoduje o tom, zda lze otvor v betonové stěně vyvrtat, nebo ne.

Vrtací korunka pro elektro krabičky do železobetonu

Jednou z nejlepších možností je použití vrtáků určených speciálně pro příklepové vrtačky. Jejich pracovní částí je deska z tvrdého kovu. Vrtáky řeší otázku, jak vrtat do tenké betonové stěny.

Existují také prstencové vrtáky, které jsou potaženy diamantem. Jsou velmi silné, používají se ve speciálních vrtných soupravách, takže stojí poměrně hodně. Proto řešit jejich problém, jak vyvrtat otvor do betonové zdi doma, je nepraktické přinejmenším.

Použití bitů

Pro zásuvku je často nutné získat otvor ve stěně o velkém průměru. Jak v tomto případě provrtat nosnou stěnu?? Pak se používají jádrové bity, které mají po obvodu kovové hroty. Jádrové bity se dodávají v různých velikostech, ale nejoblíbenější jsou 68 cm, které jsou určeny právě pro zásuvky. Při práci s takovými díly musí být rázový režim vypnutý.

Tyto vrtáky jsou k dispozici také pro vrtačky. Mají však jiný druh plátování. skládá se ze slitiny wolframu a kobaltu. Jejich použití je snadné, protože vrtačka dokáže vyvrtat otvor do betonové stěny a současně pod svou silou udělat otvor do dlaždice. Vhodné pouze pro elektrické vrtačky.

Další pomůckou pro vrtání do betonové zdi jsou vrtáky. K dispozici v různých průměrech. Zkušeným řemeslníkům se doporučuje, aby se při výběru řídili průměrem hmoždinek.

Vrtání do betonu pomocí peorátoru

Nyní se dozvíte, jak vyvrtat otvor do betonové desky pomocí hořáku? Postup není složitý:

  • Vrták se přepne do příklepového režimu a pak se začne vrtat; nástroj se musí držet přísně v pravém úhlu;
  • po chvíli navlhčete vrták vodou, abyste zabránili jeho přehřátí;
  • Po provrtání betonové stěny je nutné vrták vyjmout, aniž byste stroj vypnuli;
  • vrták se několikrát zasune do otvoru, aby se z materiálu vyčistil prach.

Nelze vrtat skrz zeď? Cvičení je tvrdý úder do něčeho? Takže se musíte pokusit udělat díru na jiném místě.

Stačí vrtačka

Jak vrtat do betonové zdi bez hořáku? Otázka použití běžné vrtačky pro práci s betonem zůstává nevyřešena. Pokud tedy můžete vrtat do betonové zdi, je na každém, aby se rozhodl. Nástroj se přece může rozbít. A procedura také trvá déle.

Díru do betonu můžete vyvrtat vrtákem pomocí speciálního nástroje. kleští na otvory. Obsluha je snadná: stačí umístit ostrý konec vrtáku na místo, kde má být vytvořen otvor, několikrát do něj udeřit kladivem a pak začít vrtat.

Je důležité, aby se nářadí nepřehřívalo.

Jakmile vrták narazí na nepřekonatelnou překážku, musí být znovu spuštěn, dokud není dosaženo požadovaného cíle. Zde se dozvíte, jak správně vrtat do betonové zdi pomocí vrtačky. Ačkoli to vyžaduje více času a úsilí, při absenci vrtáku lze použít i tuto metodu.

Diamantové vrtání

Další snadný způsob vrtání do betonové zdi. Mohou ji však používat pouze profesionálové, kteří mají speciální vybavení (velkokapacitní elektromotor nebo podobné zařízení).

Jak vrtat do stěny se svorníky? Žádný problém, protože diamantové vrtání umožňuje vrtat otvory velkých průměrů a hloubek, aniž by se při tom prášilo do očí. Voda se čerpá přímo na vrták, aby se ochladil. Výsledné otvory tak mají úhledný vzhled a výskyt trhlin je zcela vyloučen.

Jak vrtat dlaždice, aby nepraskaly? Viz zde. Co je to šablona vrtání?? Zjistěte to v tomto článku.

Betonové stěny mohou být tímto způsobem vrtány, obvykle odborníky ze specializovaných firem. Nemá tedy smysl pořizovat si diamantovou vrtací soupravu, abyste si mohli práci provést sami.

Přečtěte si také:. Ceny za instalaci zámků do kovových dveří. Oprava trouby v domácnosti. Oprava vnitřních dveří. Oprava plastových oken vlastníma rukama. Sprchová kabina s vlastníma rukama z dlaždic na fotografii a tipy pro výrobu. Oprava zámků dveří: jak si poradit sami?

Jak vrtat do cihlové zdi

Vrtání cihly vrtačkou. jednoduchý proces. K práci se používá příklepová vrtačka. Pokud se jedná o vrtání bez příklepu, může proces vrtání trvat dlouho. Je velmi důležité, aby nástroj pracoval při vysokém výkonu. Důležitý je také počet otáček za minutu. za nejvhodnější se považují hodnoty vyšší než 2 000 otáček za minutu.

Pro lepší práci se samozřejmě používá peorátor. Pokud nejsou po ruce, používají se výkonné vrtačky. K vyvrtání otvoru nepotřebujete žádné vrtáky. musíte mít spoustu znalostí. Hlavní je dodržovat několik jednoduchých pravidel uvedených výše. Někdy se lze setkat s vypáleným kamenem. Vytvořit v něm dutinu je poměrně obtížné. Tento druh cihly je určen prachem, který se při práci s ní tvoří. Získá výrazný černý odstín.

Chcete-li vytvořit otvory do vypálené horniny, přepněte vrtačku na nízké otáčky a použijte funkci příklepu. Nástroj musí být silně přitlačen, aby funkce kladiva fungovala správně. Důležité je také zajistit, aby se vrták při práci nepřehříval. U přehřátého vrtáku se rychleji opotřebovávají hrany vrtáku. Pro tyto práce se obvykle používá vrták s diamantovým povlakem. Tím se dosáhne nejlepšího možného lepicího efektu. To vede ke značné úspoře fyzické námahy a energie.

udělat, otvor, betonu, vrtačky

Občas se vyskytnou situace, kdy je třeba vyvrtat otvor o značném průměru. Může to být například větrací vývod. Takovou práci by bylo velmi obtížné organizovat pomocí běžných nástrojů. Je zapotřebí těžké vybavení a nadměrné vrtáky.

Jak vrtat do betonové zdi běžnou vrtačkou

Ve většině moderních budov jsou stěny a stropy obvykle vyrobeny z betonu. materiálu s mimořádnou pevností, který se obtížně vrtá. Nezřídka se také setkáváme s výztuží, štěrkem a dalšími vměstky v betonu nebo v důsledku stavebních prací. Vrtání otvorů do betonu se obvykle provádí například při stavebních a renovačních pracích:

  • Při rekonstrukci;
  • Při instalaci klimatizačních jednotek;
  • Při instalaci vestavěného nábytku;
  • Při instalaci elektrických rozvodů;
  • Při instalaci instalatérských prací.

Jak vrtat do betonu pomocí vrtáku? Při práci s tímto materiálem se můžete z řady důvodů setkat s určitými obtížemi: betonové panely mají například nestejnoměrnou strukturu, což značně komplikuje vrtání.

Při začátcích se vyplatí zvolit nástroj, který je pro danou práci nejvhodnější. Může to být vrtačka nebo urychlovač. Některé práce je vhodnější provádět pomocí peorátoru, protože jeho hlavní funkcí je pronikání do betonových nebo zděných povrchů. Vrtačku lze použít pro větší vrtání, zatímco výkonnější příklepová vrtačka nedokáže vyvrtat otvory větší než 15 cm. Někdy je však nejlepším nástrojem pro tuto práci vrtačka, protože vrtací kladiva mohou povrch rozbít. Jádrový vrták je také dostačující pro práce, kde je třeba udělat jen několik otvorů a nejsou k dispozici posypové stroje. Při práci s betonem pomocí tohoto nástroje je však důležité mít na paměti, že v tomto případě je nutné použít pobeditový vrták s karbidovou špičkou.

Nejběžnější metodou vrtání do betonu je dnes příklepová vrtačka: umožňuje rychlé a kvalitní provedení požadovaných prací. Jak vrtat do betonu pomocí příklepové vrtačky? Toto nářadí se přednostně používá pro malé práce, protože nevyžaduje další nástavce. Jednoduše přepněte vrtačku z běžného rotačního režimu na příklepový režim. V příklepové vrtačce jsou pohyby vrtáku vytvářeny interakcí speciálních západek s malými zuby. Obsluha musí také vynaložit značné fyzické úsilí, aby dosáhla co nejlepšího výsledku vrtání, protože vrták musí být stlačen.

Při vrtání do betonu je velmi důležitý typ použitého vrtáku. Vrtáky do betonu jsou v současné době k dispozici ve dvou základních verzích: vrtání s příklepem a vrtání bez příklepu. V závislosti na konstrukci a použitém materiálu se tyto bity dodávají v následujících verzích.

  • Zubové vrtáky pro vrtání s příklepem. Jejich břit se skládá z jednotlivě pájených hrotů vyrobených z vysoce pevných slitin. K dispozici také se stopkou SDS pro rychlé upevnění ve sklíčidlech vrtaček. Jejich zuby mají velmi vysokou odolnost, která jim umožňuje prořezávat kov, ale nárazový režim způsobuje nepřijatelné namáhání pájených spojů, což vede k jejich destrukci. Z tohoto důvodu lze tyto vrtáky používat pouze pro vrtání mezi výztužemi železobetonových desek nebo do cihlových zdí.
  • Diamantové jádrové vrtáky pro bezpříklepové vrtání. Z technologického hlediska jsou pro bezpříklepové vrtání pokročilejší. Mají mírně vroubkovaný hladký brusný okraj, který vzniká nastříkáním jemného diamantového nebo korundového písku. Vrták může snadno pracovat s výztužemi v betonových deskách. Jejich pracovní průměr se pohybuje od 12 do 650 milimetrů, což umožňuje vrtat díry hluboké až 1,5 metru. Vrtáky s průměrem až 100 mm lze používat s domácími vrtačkami, profesionálními vrtačkami a vrtačkami určenými pro použití bez nuceného chlazení. Bity s velkými průměry a segmenty s diamantovým hrotem se používají v profesionálních vrtacích strojích, kde je k dispozici vodní chlazení a nucené odstraňování nečistot z otvoru pomocí kompresoru.
  • Diamantové jádrové bity CS: GO. Na břitu mají vyčnívající segment a v útočné ploše tohoto segmentu jsou zasazeny diamantové krystaly. Tyto bity jsou úspěšnou náhradou za bity s karbidovými hroty. Používají se k vrtání otvorů do desek, skály a pevných betonových monolitů.

Výběr správného kladiva do betonu: kritéria

Při výběru vrtáků do betonu je třeba zohlednit následující kritéria.

  • Při výběru vrtáků pro vrtání vypínačů a zásuvek do betonových stěn je třeba zkontrolovat průměr kovových nebo plastových zapuštěných krabic a zásuvek. Musí být 68,0 milimetrů.
  • Při nákupu vrtáků je nutné si ujasnit, že jsou určeny k vrtání do betonu, protože existují podobné vrtáky, které nábytkáři používají k vrtání do dřeva a dřevotřísky (takové vrtáky si neporadí s tvrdými materiály).
  • Při výběru příslušenství pečlivě sledujte zubní závorky. Čím větší je jejich nastavení, tím delší je životnost bitu.
  • Bity vybírejte podle jejich pracovního průměru v závislosti na velikosti otvoru v betonu a výkonu hořáku. Vrtačky s výkonem 1 kW jsou obvykle vybaveny tryskami o průměru až 25,0 cm. Nedoporučuje se používat korunky s velkým průměrem, protože by mohlo dojít k poruše nízkovýkonného motoru v důsledku přetížení. Tuto skutečnost je třeba zohlednit použitím komerčně dostupných adaptérů pro montáž větších bitů na menší sklíčidla.
  • Před nákupem byste se měli podívat na stopku bitů, která může být plná (pro montáž do vačkových sklíčidel) nebo s různým počtem otevřených a uzavřených drážek, které odpovídají různým variantám upevňovacího systému SDS.

Nyní již víte, jak vrtat do betonu pomocí vrtačky, a víte, jaké různé nástavce lze použít. Zbývá uvést teorii do praxe.

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Co říkají profesionálové?

Betonová konstrukce je poměrně houževnatá a obtížně se vrtá. Vrtáky se také často setkávají s drceným kamenem v betonové směsi, která se používá k výrobě stěnových a stropních desek.

Otvory v betonu je třeba dělat poměrně často, zejména v procesu:

  • Pro dokončovací práce;
  • instalace nábytku;
  • instalace klimatizace;
  • další elektrické instalace;
  • instalatérské práce.

Problém s dírami v betonové zdi můžete vyřešit dvěma způsoby

Stojí za zmínku, že běžné vrtáky neudělají díru do betonové zdi, takže před zahájením práce je nutné zakoupit vrtáky se speciálně připájenými deskami z vysokopevnostní pobeditové slitiny, které si dokonale poradí s betonem a cihlami. Nedoporučují se však pro měkké materiály, protože vrtáky z karbidu wolframu je nepřeříznou, ale rozdrtí.

Jak udělat otvor do betonu?

Jedním z nejoblíbenějších způsobů vrtání otvorů do betonové stěny je. Pro práci s konstrukcemi z betonu je lepší používat vrtáky z tvrdých slitin nebo speciální diamantové vrtáky. Při práci na povrchu s vysokou pevností je třeba dodržovat následující doporučení:

  • Pro vrtání otvorů do betonu použijte vrták s asymetrickým ostřením, například s holubičím ocasem, který umožní rovnoměrnější povrchovou úpravu;
  • Aby se prodloužila životnost zařízení a zabránilo se přehřátí povrchu, měl by se vrták během vrtání zvlhčovat vodou nebo speciálním strojním olejem;
  • Pro vrtání malých otvorů je vhodná vrtačka, zatímco pro větší práce se doporučuje vrtačka otočná.

Speciální funkce

Betonové konstrukce jsou velmi robustní a je obtížné je vrtat svépomocí.

Důvodem je to, že drcený kámen se používá pro betonové výrobky, a když na něj při vrtání narazíte, je proces mnohem obtížnější.

Potřeba vrtání do betonové stěny vzniká poměrně často, a to při instalaci polic, skříní, klimatizačních jednotek, tapetování, upevňování svítidel, upevňování izolačního materiálu nebo při omítání stěn pro upevnění potěrů.

To lze provést několika způsoby:

Prstencové vrtáky s diamantovým povlakem se používají k vytváření otvorů o velkém průměru nebo k prořezávání dveří. Pro použití takového nástroje je třeba použít speciální jednotky, které mohou vytvářet otvory o průměru až 250 mm.

Jelikož je toto vybavení drahé, lze si ho snáze pronajmout nebo zapůjčit.

Pro práci se používá vrták do betonu nebo vrták do betonu. Mnoho uživatelů, kteří chtějí ušetřit, se ptá, zda mohou vrtat do betonové zdi s vrtákem do kovu. Pokud se pokusíte začít vrtat, pracovní hrany se opotřebují a nástroj se stane nevhodným pro další použití.

Před zahájením práce se vrták vloží do nástroje. Místnost je odpojena od elektrické sítě. K napájení se používají prodlužovací kabely, které se připojují do rozvodné skříně. Obsluha používá ochranné brýle a masku na ochranu očí a dýchacích cest před prachem.

Vrtání otvoru

Uživatel musí znát správný způsob vrtání do betonové stěny. Umístěte vrták s vrtákem nebo šnekem proti předem označené stěně. Držte hlavní rukojeť pravou rukou a levou rukou držte tělo vrtačky.

Vrtačka se opře o povrch stěny a motor se zapne na nízké otáčky. Pokud není k dispozici regulátor otáček, obsluha několikrát po dobu 1-2 sekund pulzuje vrtákem, čímž se břit zanoří do povrchu betonu.

Současně se kontroluje kolmost nástroje a betonové stěny. Vrtání pak probíhá v příklepovém režimu, řezná rychlost je určena tlakem na vrták a rychlostí otáčení vrtáku nebo bitu.

Při vrtání hlubokých otvorů je vhodné vyjmout vrták z kanálu, aby se odstranil prach a třísky. Při střetu s kovovou výztuží je povoleno použít vrták do kovu, ve většině případů je síla nárazu vrtáku do pera dostatečná k přetržení tyče z měkké konstrukční oceli.

Tipy pro práci

Před vrtáním otvoru do betonu je vhodné seznámit se s několika užitečnými radami:

  • Pokud se do otvoru instalují plastové hmoždinky, musí délka kanálu přesahovat délku hmoždinky o 10-15 mm. Mezera slouží ke sběru betonových třísek ze stěn otvoru.
  • Při zahájení vrtání nastavte minimální otáčky. Vrták se na povrchu nepohybuje, takže otvory lze vrtat přesně podle označení. S hloubkou vrtání je třeba zvýšit otáčky a zatížení vrtáku nebo vrtacího kladiva.
  • Pokud vrták ve sklíčidle prokluzuje (z důvodu opotřebení nebo poškození čelistí), je nutné čelisti vrtáku vyměnit. Použití vrtačky s poškozeným sklíčidlem vede k nesouososti součástí a snížení kvality práce.

Čím vrtat do zdi

Pro vrtání otvorů do cihlových a betonových zdí zatím nebyl vynalezen lepší nástroj. Málokdo si však může dovolit luxus mít v domácnosti tak drahý nástroj. Nejběžnějším nástrojem, který si můžete koupit, je elektrická příklepová vrtačka.

Výběr vrtáku

Při nákupu vrtačky je třeba dbát na následující body.

Vrtačka musí mít výkon alespoň 600 W. Otáčky až 2 500 ot/min a plynulá regulace otáček od nuly do maxima. Reverzní otáčení (přepínač pro otáčení vrtačky ve směru nebo proti směru hodinových ručiček). Nejlepší je rychloupínací sklíčidlo, nebudete muset ztrácet čas upínáním vrtáků a hledáním věčně ztraceného klíče. Do sklíčidla lze upnout vrtáky až do průměru 12 mm.

Funkci vrtání lze zapínat a vypínat příklepem. Samozřejmě, že vrtačka s touto funkcí není úplná vrtačka, ale vrtání do zdi je mnohem jednodušší a rychlejší a zde je důvod, proč. Cihly, cement a beton velmi dobře odolávají statickému namáhání. tlaku. Snadno se však zničí dynamickým nárazem. Karatisté snadno rozštípnou cihlu dlaní na dvě části, protože síla jejich úderu je velká. Při vrtání s vrtačkou bez příklepové funkce je vrták jednoduše pod tlakem a břit se špatně drží, takže vrtání je pomalé a vrták se třením velmi zahřívá. Vrtání s příklepovou vrtačkou je jiné. Vrták svým ostřím vyrazí část materiálu, a když narazí na otvor, vyrazí kus materiálu. Dochází k něčemu podobnému, jako když kladivo tluče dlátem.

Výběr vrtáku

Stěny ze dřeva, sádrokartonu a pěnobetonu lze úspěšně vrtat běžnou vrtačkou. Cihlové, kamenné nebo betonové zdi vyžadují vrták s tvrdokovem. Ocelové vrtáky se vyznačují tím, že jejich břity z karbidu wolframu, obvykle bílého lihu, jsou navařeny na ocelový vrták. Méně často se syntetickým diamantem.

Na špičce horního vrtáku je jasně viditelná destička z karbidu wolframu. Postačí dvojice pobeditových vrtáků o průměru 6 a 8 mm.

Vrtáky s povlakem pobeditu lze použít k vrtání otvorů hlubších než 10-15 cm. Pro hlubší vrtání, např. skrz stěny, se používá vrták do kamene. Vrtáky do cihlových a betonových zdí mohou být až jeden metr dlouhé a jsou určeny k vrtání pouze s pérem. U šnekových vrtáků nejsou ani břity ostré, ale zaoblené, což zvyšuje jejich odolnost. Vrtáky s rotačním nástrojem lze také úspěšně vrtat s rotačním vrtákem.

Vrtáky mohou být s průměrem stopky 10 a 18 mm, se speciálními drážkami standardní SDS nebo SDS-max pro upevnění, ale v obvyklém vačkovém sklíčidle příliš dobře upnuté. Norma a průměr vrtáku jsou vyraženy na stopce vrtáku.

Pokud je třeba vyvrtat silnou stěnu, např. půl metru, vrtá se otvor v několika fázích vrtáky stejného průměru, ale různé délky. To je nezbytné pro bezpečnost a rychlejší vrtání. Nejprve se do stěny zavrtá 20 cm dlouhý vrták do hloubky 10. 15 cm, poté delší vrták do hloubky 30. 35 cm a nakonec do hloubky 50 cm. Vrtačka pro takovou práci musí být dostatečně výkonná. Vrták pro takovou zátěž samozřejmě není navržen a jeho použití je povoleno pouze ve výjimečných případech. Na tento typ prací je lepší najmout si skutečnou vrtačku.

Potřebné nástroje

Betonové konstrukce jsou velmi pevné a obsahují částice štěrku, proto je nelze rozdrtit běžným vrtákem.

Během procesu se vrták setkává s oblastmi se zvýšenou tvrdostí a práce se zastaví.

Z tohoto důvodu se k vrtání používá příklepová vrtačka nebo vrtací kladivo.

V domácích podmínkách však není rozumné pořizovat drahé nářadí pro malé množství prací a je možné vyvrtat otvor do betonu bez propichovacího nástroje. V domácnosti postačí jednoduchý vrták se speciálními nástavci:

  • Ocelový vrták. pro použití tam, kde by se běžný vrták zasekl ve zvláště náročných oblastech. Jedná se o speciální vrták s naostřeným hrotem mimořádné tvrdosti. Děrovačka se vloží do vrtaného otvoru a udeří kladivem, čímž se rozdrtí nejtlustší části. Jako děrovač lze použít také dlouhý vrták s pobeditovým hrotem.
  • Pobeditový vrták. má kovový hrot, který je obzvláště tvrdý. Tyto vrtáky jsou ideální pro práci s betonem. Hrot vrtáku je vyroben ze slitiny karbidu wolframu a kobaltu.
  • Diamantový vrták je vysoce výkonný nástavec pro vrtání do suti a bety. Diamantové vrtáky se při práci s vypnutými vibracemi nasazují na běžnou vrtačku nebo příklepovou vrtačku. Diamantové vrtáky jsou drahé a neměly by se pořizovat pro příležitostné použití.
  • Zuby s povlakem z karbidu wolframu. používají se výhradně s výkonnými vrtačkami. Vrtáky o průměru 120 mm se používají v každodenním životě, zatímco profesionálové používají nástroje s většími průměry. Pro beton doporučují odborníci používat vrtáky s oddělenými pájecími zuby. Pokud se ve stěně vyskytuje výztuž, neměly by se používat vrtáky, protože by se vylomily zuby.
  • CS: GO vrtáky. jejich hrany mají krystalické diamantové částice, které umožňují vrtání do betonu.

DŮLEŽITÉ. Pro průměry větší než 12 mm a hloubky větší než 110 mm se běžný vrták nedoporučuje. Velký otvor do betonu nebo průchozí otvor nelze vytvořit bez hořáku nebo úderového nástroje.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS