Je možné řezat pórobeton běžnou pilou?

Je možné použít. Tento postup jsem s úspěchem použil spolu s elektrickou skládačkou. Zejména pokud je požadován rovný řez. Potřeboval jsem například pórobetonové tvárnice 50×50 mm na jednom místě. Elektrická skládačka v tomto případě nefunguje, protože vibrace by způsobily, že by se tyče jednoduše rozpadly. Řezání ruční pilkou na železo často není příliš šikovné.

Pro truhlářské práce jsem si koupil nejlevnější okružní pilu Diodl DP-13/160. Hloubka řezu 52 mm, průměr kotouče 160 mm. Hbitý, lehký a šikovný, s dostatečně výkonným motorem.

Když přišel čas na řezání bloků, byl také testován. Experiment se ukázal jako úspěšný. Blok je na všech čtyřech stranách označen správnou velikostí. Poskytuje čistý řez a blok se otáčí. Další řez a tak dále na všech čtyřech stranách. Myslím, že je jasné, k čemu slouží. Moje kotoučová pila dokáže řezat pouze do hloubky pěti centimetrů a blok má rozměry 200x300x600. Můžete mít samozřejmě i jiné rozměry. Takže řez 5 cm rozhodně nestačí, takže blok prořízne ze čtyř stran. Pak vezmeme ruční pilu a práci dokončíme. Prakticky se potvrdilo, že je velmi snadné a rychlé dokončit řezání bloku a samozřejmě je to mnohem rychlejší a jednodušší než řezání celého bloku ruční pilou. Řez kotoučovou pilou je navíc velmi rovnoměrný, a proto je vhodný pro místa, kde je vyžadována dobrá geometrie.

Řezání pórobetonových tvárnic je snadné a rychlé, jako by byly máslové. Připomínám, že součástí mé sady byl kotouč na dřevo s hroty Pobedite (viz „Jak používat kotouč s hroty“ v brožuře k výrobku). foto). Chci si však všimnout, že po 2 blocích se pilový kotouč zcela otupil a pro řezání stromu už není vhodný. Ne, samozřejmě s ním můžete řezat dřevo, ale co to znamená? řezání tupou pilou? Pravděpodobně. víte. Takže vám to řeknu rovnou. nenávratně zničíte disk. Plynové bloky se však stále řežou rychle bez ohledu na stav pilového kotouče. dokud jsou hroty živé, budete s nimi řezat.

Ještě jedna věc. Pila (pohon, motor, kartáče atd.д.) se velmi intenzivně opotřebovává. Prach z plynového bloku je velmi abrazivní a tvrdý. Mějte tedy na paměti, že nástroj můžete velmi rychle zničit. Můj stroj stál v době psaní článku 1990. Pro mě osobně bylo jednodušší pilu „zabít“, než se namáhat s řezáním více než 200 bloků. Pro znalce a pečlivé majitele nářadí to nemusí být ten správný přístup. záleží na vás.

Nezapomeňte nosit rukavice, ochranné brýle a respirátor. při řezání vzniká velké množství prachu a rotující pilový kotouč často odštěpuje třísky do očí a rozbíjí ruce. Zkoušel jsem pórobetonové bloky před řezáním navlhčit. Prachu je mnohem méně, ale řezání je mnohem těžší a motor se rychle přehřívá. Hodně štěstí!

Základy řezání pórobetonových tvárnic

Mistři, kteří mají více zkušeností s elektrickými stavebními přístroji a zařízeními a potřebují s nimi častěji pracovat, dávají přednost řezání plynových betonových cihel elektrickou šavlovou pilou nebo pilovou uličkou před ručním nářadím. V případě jednorázového použití pórobetonu (např. kůlna, garáž nebo rekreační dům. na jednom místě jich není potřeba několik) je však ruční pila na pórobeton ekonomičtější a spolehlivější volbou.

  • Elektrická šavlová pila na pórobeton je vysoce výkonná skládačková pila, která se pohybuje vodorovně po šavlovém kotouči. K dispozici jsou dvoukotoučové pily a mnoho modelů je napájeno z baterie. Šavlové pilové kotouče jsou k dispozici v různých velikostech a tvarech zubů.
  • Elektrická nástěnná pila pracuje na principu klikového hřídele. otáčení rotoru elektromotoru se mění na vratný pohyb dvou řezných nožů. Klopné nože se pohybují proti sobě, ale vodorovně, takže řez je vždy čistý a rovný. Cena takového elektrického nářadí je mnohem vyšší než cena svitkové pily a aligátorová pila se ospravedlní pouze při trvalém používání, tedy v profesionální výstavbě. Před nákupem takto vysoce specializovaného nářadí se zamyslete nad tím, kde bude pracovat po dokončení stavby.
  • Ruční pily se zuby z tvrdokovu vydrží mnohem déle než běžné ruční pily, které je třeba po několika řezech znovu nabrousit. Díky pobeditovým tipům můžete postavit dům bez výměny pily a vydrží ještě déle. Při výběru takového nástroje věnujte pozornost tloušťce čepele. tenká pila bude nakloněná do strany, řez bude nerovnoměrný a šikmý. Pila se silným kotoučem poskytuje přesný, přesný a rovný řez.

Při výběru pily na pórobeton dbejte spíše na přesnost a spolehlivost než na cenu: Mnoho lidí si myslí, že drahé elektrické nářadí je zárukou úspěšné stavby, ale ne vždy je tomu tak. Zkuste pěnový blok nejprve rozříznout obyčejnou ruční pilou a teprve v případě neuspokojivých výsledků si kupte dražší pilu na pórobeton.

Elektrická skládačka

Řemeslníci znají tuto skládačku jako šavlovou pilu. Tato skládačka se používá při stavbě středně velkých a velkých objektů.

Na skládačce lze měnit kotouče (kotouče s různou velikostí zubů, tupé nebo poškozené kotouče lze vyměnit; tvar zubů kotoučů může být také různý. velké a malé zuby).

Pro pohodlí stavitelů je mnoho modelů pil zpravidla k dispozici s vyměnitelnými bateriemi, takže nejste vázáni na zdroj energie.

Při práci s tímto typem nářadí je důležité pamatovat na to, že nesmíte řezat mokrý materiál, protože by mohlo dojít ke zranění. Pila se „dusí“ třískami a může zranit stavitele.

Před zahájením práce je nejlepší si nástroj vyzkoušet. Přesunutí skládačky bez zapnutého napájení.

Řezání by se mělo provádět střední částí pily a délka řezné plochy by měla být asi 25 cm.

Aby nedošlo ke zranění, je důležité držet pilu pevně v rukou.

Drátový řezací stroj na řezání pórobetonových tvárnic. výhody oproti pásovým pilám

Čím je stroj automatizovanější, tím více bloků lze vyrobit za jednotku času. Vždy je výhodné a užitečné mít po ruce výkonnou řetězovou pilu na řezání pórobetonových tvárnic. Nejenže pracuje bezchybně, přesně a rychle, ale je také příjemně téměř bezprašný a nehlučný. Bloky se vkládají do řezacího nástroje, který pracuje s takovou přesností, že hmota pórobetonu je během několika sekund rozdělena na jednotlivé části! Při použití pásové pily je mnohem více prachu a produktivita je mnohem nižší, protože každá kostka se řeže zvlášť.

Výhody používání těchto strojů jsou zřejmé:

Elektrická řetězová pila

Elektrická řetězová pila patří do kategorie univerzálního nářadí a poměrně často se používá k řezání pórobetonových tvárnic, protože je k dispozici v arzenálu téměř každého majitele domu. Části mechanismu:

Vnitřní fungování řetězové pily je následující: řetěz s uzavřenou smyčkou se pohybuje po vodicí liště, která prochází dvěma řetězovými koly. Přední řetězové kolo je připevněno ke konci vodicí tyče, toto kolo je poháněno. Vzadu je další řetězové kolo, které je připojeno k hnacímu hřídeli. Je připojen k elektromotoru a jeho úkolem je pohánět řetěz. Vedle zadního řetězového kola na těle pily je speciální výstupek, na kterém je upevněna vodicí lišta.

Pro optimální výkon je nutné nastavit napnutí řetězu na liště pomocí speciálního šroubu.

Při instalaci dveřních otvorů je také nutné řezat plynosilikátové bloky, viz zde.

možné, řezat, pórobeton, pilou

Bloky se řežou krouživým pohybem řetězových nožů připevněných k obrysu vodicí lišty.

Výhody používání

  • Mezi odborníky panuje názor, že řetězová pila se nejlépe osvědčuje při řezání bloků ve tvaru písmene U: koncový pilový kotouč vytváří dokonalý vodorovný prořez.
  • Stroj dosahuje vysoké řezné rychlosti.
  • Optimální vyvážení hmotnosti: Nástroj je pohodlný při řezání pod úhlem i nad hlavou.
  • 4.K dispozici jsou různé délky vodicích tyčí: od 30 do 40 cm.

Důležité nevýhody motorové pily na pórobeton

Řetěz se při práci se špalky poměrně rychle otupí, protože nástroj je určen k řezání dřeva.

Proto důrazně doporučuji zakoupit řetěz s hrotem z karbidu wolframu. Je několikanásobně dražší než běžný řetězec. Ale stejně se nevyhnete ostření. Při řezání několika bloků za sebou se řetěz velmi zahřívá a natahuje. Pro obnovení řetězu je nutné odstranit jeden článek. Proto důrazně doporučuji nechat nástroj odpočívat.

Zuby ozubených kol elektrického nářadí se při náročných aplikacích rychle opotřebovávají. Výměna ozubeného kola je levná záležitost. Jezdit do servisu a čekat, až dorazí potřebný náhradní díl, je ale ztráta času.

Elektromotor řetězové pily nesnáší prach, který vzniká ve značném množství při řezání plynosilikátových bloků. Nakonec nástroj selže a nelze jej opravit.

Protože benzinový ekvivalent motorové pily je mnohem dražší než její elektrický protějšek, nevyplatí se jej z finančních důvodů používat.

Někteří stavitelé důvod. Řetězová pila s pobeditovým řetězem, olejem na mazání a ostřením stojí kolem 10 tisíc. Je to malá cena za rychlost a pohodlí při stavbě.

Háček je v tom, že kritická životnost nástroje může stačit pouze na stavbu jedenapůlpatrového venkovského domu. Buď budete muset koupit druhou řetězovou pilu, nebo pokračovat v řezání bloků ruční pilou.

Motorová pila je pohodlnější a o něco produktivnější než šavlová pila. Není však určen pro náročnou práci. Je třeba si uvědomit, že nástroj se rychle stane bezcenným.

Blok: 4/7 | Počet znaků: 3385

Aligátoří pila

Aligátoří pila je často zaměňována za šavlozubou verzi, ale jsou zde rozdíly.

Aligátor pohání pilový kotouč.

Pohybují se jako čelisti aligátora.

Na rozdíl od šavlové pily se řezné kotouče nevracejí a řežou pomocí vodicí lišty, která zůstává v klidu.

  • Díky výkonnému motoru je Aligator ideální pro řezání pórobetonových tvárnic.
  • Protiběžná rotace lopatek dodává bloku stabilitu.
  • Brzda nože a zámek vypínače.
  • Ochrana proti prachu a hliníkové pouzdro podporují odolnost a spolehlivost výrobku.
  • Snadná manipulace.
  • Snadná výměna spotřebního materiálu.

Výrobek je dodáván s imbusovým klíčem a několika čepelemi na vzduchový beton.

Jedinou nevýhodou tohoto nástroje je jeho vysoká cena. Nákup Aligatoru je oprávněný pouze v případě profesionálního použití jako trvalého zařízení pro stavbu stěn z pórobetonu.

Aligátor je nejlepší, ale velmi drahý nástroj. Jeho nákup se doporučuje profesionálním stavebníkům, kteří staví více než jeden pórobetonový dům. Pro soukromého stavebníka je lepší zvolit levnější řešení popsaná výše.

Blok: 5/7 | znaků: 1387

Ruční řezání

Běžná mylná představa, že ruční řezání pórobetonu je zdlouhavá a nevděčná práce se špatnými výsledky (nerovnoměrné řezy, potrhané hrany, únavné a neproduktivní). Pro individuálního stavitele je však řezání bloků ručně možné a nezbytné, protože s poměrně silným nožem bude řez vždy rovný a pórovitost materiálu příliš nezatěžuje ruce. Záleží na technice řezání, materiálu a třídě pěny. Pokud máte v úmyslu řezat pórobetonový blok nebo pórobetonovou cihlu třídy B 2,0 a hustoty (třídy) D 400 ruční pilou, bude se vám výsledek líbit. Ale blok třídy B 3,5 D 600 vás donutí dvakrát se zamyslet nad koupí elektrického řezacího nástroje.

Ruční pila se správným nástrojem zvládne několik tisíc řezů, a to i složitých lichoběžníkových nebo půlkulatých linií. Závěr se nabízí sám: kromě značky pěnového bloku je důležité vypracovat správnou techniku procesu:

  • Není dovoleno na pilu tlačit příliš silně, protože by došlo k deformaci pilového kotouče. Pórobeton se neřeže jako desky nebo latě. materiál se neřeže, ale drolí, a proto není v zásadě potřeba žádný tlak.
  • Před řezáním pórobetonových tvárnic se ujistěte, že jsou dobře vysušené. vlhké třísky se v řezné hraně přilepí a řezání se ztíží.
  • Hladkého řezu dosáhnete, pokud je špalek předem označen na třech stranách. Na značkách se provede mělký řez o průměru 20-30 mm.
  • Břit by měl probíhat podél záběru, aby nedocházelo k průhybům v rovinách. Držte pilu pod úhlem 45° a netlačte na pilový kotouč. Špalek musí celým tělem spočívat na podpěře špalku, aby nedošlo k jeho odříznutí na konci řezání a aby nespadl s nerovným okrajem.
  • Pilka na železo musí být dostatečně dlouhá, aby čepel zcela překryla cihlu s rezervou.
  • Abyste si usnadnili práci, můžete si vyrobit torzo z prken nebo překližky.

Jak řezat pórobetonové tvárnice?

Pokud návrh budovy nepočítá se složitými geometriemi, není nákup drahého elektrického nářadí praktický. Nejúspornějším řešením je pila na řezání pórobetonu.

Kvalitu řezu ovlivňuje pevnost bloku, technika, stav/hustota materiálu a vlhkost vzduchu. K rovnoměrnému řezání pórobetonu je zapotřebí tužka a úhelník, s jejichž pomocí je třeba provést značení na všech čtyřech plochách. Poté se provedou řezy do hloubky 2-3 cm podél tří stran (dvě dlouhé strany a jedna mezi nimi). Délka pilového kotouče rozhoduje o tom, zda dosáhnete konce řezu, nebo ne. Nástroj musí být veden jemně, bez tlaku, aby se zabránilo sklouznutí pily do strany. Nezřídka se pórobetonové bloky řežou také elektrickým nářadím.

Elektrická kotoučová pila

Tento nástroj si rychle poradí s pórobetonovými tvárnicemi, ale při řezání vzniká velké množství prachu, proto je nutná ochrana očí. Je levnější než šavlová pila, jejíž cena začíná na 2 500 Kč.

Tipy pro práci s pórobetonem

  • Pórobetonové tvárnice je nejlepší pokládat s lepidlem. K tomu byste měli použít značkové hladítko, které vám zajistí spáru mezi bloky o tloušťce 1,5 až 2 mm.
možné, řezat, pórobeton, pilou

Pilový kotouč zvolte v závislosti na šířce bloku (375 nebo 365 mm). Použití široké zubové stěrky zvyšuje spotřebu lepidla, vede k větší tloušťce spoje a výrazně zpomaluje proces pokládky.

Tloušťka spáry malty je při použití zubového hladítka příliš silná

  • Pro řezání drážek v pórobetonu je vhodné použít úhlovou brusku s diamantovým kotoučem pro řezání za sucha. Spáry se pak snadno a rychle odstraňují pomocí frézy na spáry.

Pórobeton se nejlépe řeže pomocí kotouče na více materiálů

  • Pro urychlení procesu výstavby domu jako nadpraží nad dveřními a okenními otvory, stejně jako pro uspořádání výztužné vrstvy je jednodušší použít prefabrikované U-kusy. Pokud však chcete ušetřit, můžete si takový prvek vyrobit sami z celého bloku.

Postup výroby domácího U-bloku

  • Rychlost výstavby domu je přímo závislá na kvalitě první řady pórobetonu. Pokud je dokonale rovná, je pokládání dalších řádků rychlejší a snazší.

K montáži první řady lze použít brusku

  • Není dobré zdít řadu ze dvou rohů směrem k sobě. To ztěžuje spojování řádků a přizpůsobení posledního prvku rozměrům.
  • Chcete-li položit poslední blok v řadě, položte poslední dva bloky bez lepidla, ořízněte poslední kus tak, aby odpovídal tloušťce spoje. Pak přilepte nejprve nařezaný porcelánový blok a poté celý celek.
  • Chcete-li řádky spojit, postupujte takto. Nejprve položte poslední plynový blok kolmo k druhé stěně. Stane se tak prvním v následujícím řádku. Poté změřte vzdálenost a rozřízněte panel na správnou velikost. Poté spáry zdiva slepte.
  • Možnosti řezání pórobetonových tvárnic:

ČTENÍ Řetězová pila STIHL 180 nezačíná správně za studena

Hoblík

Při řezání pórobetonových tvárnic se snažíme o rovnoměrnost, ale ne vždy je to možné. Práci zvládne hoblík, který zajistí dokonale hladký povrch pórobetonu. Elektrická řetězová pila se skládá z dřevěného podstavce s malými vloženými zuby, které jsou namontovány na šikmém povrchu.

Elektrická řetězová pila

Použití elektrické řetězové pily pro řezání pórobetonu má své výhody, ale je zde i více nevýhod. Ano, řeže rychle, pomáhá řezat U-úhelníky, je vhodný pro řezání pod úhlem. Při rychlém řezání tupých částí elektrické řetězové pily je však zapotřebí řetěz s Pobeditovými hroty, který stojí podstatně více než běžný řetěz. Kromě toho se řetěz při řezání zahřívá, nástroj potřebuje odpočinek.

Ukázalo se, že elektrická řetězová pila je pohodlnější na používání než šavlová pila, ale výměna řetězu je dražší.

Ruční pila

Při malých pracích používejte ruční pilu. Lze ji použít k dokončení okenních a dveřních otvorů a je také nepostradatelná při pokládání prvních vrstev stěn. Aby zařízení, které výrobek řeže, plnilo svou funkci správně, měly by se používat pomocné nástroje:

  • Úhel kovu pro kontrolu správného úhlu řezu.
  • pravítko, fix nebo tužka, které jsou potřebné k vyznačení místa řezu.
  • Hoblík na pórobetonové výrobky, který vyrovnává povrchovou vrstvu zdiva.

Pórobeton je jedním z nejtvrdších materiálů, což znamená, že výběr řezných nástrojů musí vycházet z kvality řezného nože. Není správné řezat pórobetonové desky ruční pilou, která je určena pro dřevěný materiál. To vyžaduje spoustu času a úsilí. Řezný prvek ruční pilky na železo by měl být tvořen karbidovými součástmi s většími zuby. Ruční pila je k dispozici s jednou rukojetí a se dvěma rukojeťmi. Náklady na řezný nástroj jsou ovlivněny charakteristickými vlastnostmi nástroje a výrobcem.

Ruční řezání

Běžná mylná představa, že ruční řezání pórobetonu je zdlouhavá a nevděčná práce se špatnými výsledky (nerovnoměrné řezy, potrhané hrany, zdlouhavé a neproduktivní).

Pro individuálního stavitele je však řezání bloků ručně možné a nezbytné, protože s poměrně silnou čepelí bude řez vždy rovný a pórovitost materiálu příliš nezatěžuje ruce. Záleží na technice řezání, materiálu a značce pěnového bloku.

Pokud máte v úmyslu řezat ruční pilou pěnový blok nebo pěnovou cihlu třídy B 2,0 a hustoty (třídy) D 400, bude se vám výsledek líbit. Ale blok třídy B 3,5 D 600 vás přiměje uvažovat o koupi elektrické frézy.

Pravá pila zvládne několik tisíc řezů, a to i složitých lichoběžníkových nebo půlkulatých pokosových pil. Závěr je zřejmý: kromě značky pěnového bloku je důležitá také správná technika:

  • Na pilu nevyvíjejte příliš velký tlak, protože by došlo k deformaci pilového kotouče. Pórobeton se neřeže stejně jako desky nebo latě. materiál se neřeže, ale drolí, takže tlak není v zásadě potřeba.
  • Před řezáním pórobetonových tvárnic se ujistěte, že jsou dobře vysušené. vlhké třísky se v řezné hraně přilepí a řezání se ztíží.
  • Hladkého řezu nejlépe dosáhnete, když si špalek předem označíte na třech stranách. Proveďte mělké řezy o délce 20-30 mm v místech značek.
  • Nůž musí kopírovat záběr, aby nedocházelo k nesouososti v rovinách. Držte pilu pod úhlem 45° a netlačte na pilový kotouč silou. Špalek musí celým tělem spočívat na stole, aby materiál, který má být na konci řezání odříznut, nespadl a neměl nepříjemné hrany.
  • Pilka na železo by měla být dostatečně dlouhá, aby čepel zcela překryla cihlu a měla dostatek místa na překrytí délky cihly.
  • Pro usnadnění práce lze z desek nebo překližky vyrobit tufu.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS