Kdy řezat košťata do vany

Pořádné březové koště. Kdy a jak připravit březová košťata do koupele. Březová metla je užitečná, jak vázat, jak sušit, jak namáčet

Koupel a březové koště. dva neoddělitelné pojmy. Ve starém Rusku se před parními lázněmi stály celé fronty. V každé vesnici bývala velká parní lázeň, kam rodiny chodily. Lázně byly uctívány také ve starověkém Římě, Řecku a na území dnešního Turecka. V dnešní době už lázeň není luxusem a každý soukromý dům má parní lázeň. Dobrá parní lázeň však vyžaduje dobré koště. V parních lázních je prostě nenahraditelný. Naši předkové věřili, že tento doplněk je nejlepším lékem na mnoho neduhů. Dobré koště dokáže povzbudit tělo i duši. Níže se podíváme, jak vybrat břízu, jak sušit březové větvičky, jak vyrobit a namočit koště a jak zachovat všechny jeho zdravotní vlastnosti.

Když jdete do lázní, stojí za to zamyslet se nad výběrem koštěte. Ještě na Rusi se o něj lidé snažili postarat předem, připravit ho, usušit, svázat. Milovníci napařování březovým koštětem vždy stáli před těžkou volbou: jaký druh koštěte je lepší?? Bříza, lípa, osika, dub nebo třeba smrk. Každý lázeňský personál si však vybírá vlastní koště. Většina lidí dává přednost březovým nebo dubovým košťatům. Budeme hovořit o břízách.

Proč si lázeňští často vybírají rekvizity z březového dřeva?? Jde o to, že březové koště obsahuje éterické oleje, které pomáhají snižovat nebo zcela předcházet kožním vyrážkám: akné, lupénce, dermatitidě.

Sbírka listů je také užitečná při odstraňování strií. Tato otázka je aktuální zejména po mateřské dovolené. Kůže těhotných žen mění svou strukturu, nedostatek pružnosti dermis se projevuje v posledním termínu. Vznik modrorůžových strií na hrudníku, zádech, břiše, hýždích, což je frustrující. Léčivé březové listy nejen bělí pokožku, ale také ji pomáhají regenerovat. Nepříjemné skvrny se časem vyhladí a stanou se méně nápadnými.

Březové větvičky jsou výborné při bolestech svalů, urychlují hojení odřenin, mají pozitivní vliv na ledviny. Zahřáté březové listy vydávají léčivé šťávy, které zlepšují celkový stav. V okamžiku, kdy se pára dotkne zahřátého těla, zklidní nervový systém a kožní buňky se nasytí olejem, který zanechá vrstvu pokožky sametovou a hydratovanou. V tomto okamžiku se organismus očišťuje od toxinů, které jsou vylučovány potními žlázami.

Použití březového koštěte v koupeli je zvláště prospěšné pro osoby trpící onemocněním dýchacích cest (bronchitida, astma) a pro kuřáky. Březová pára zlepšuje funkci průdušek tím, že zvyšuje prokrvení cév, takže se připravte na vykašlávání. Březová báň se doporučuje při onemocněních dýchacích cest, jako je nachlazení, chřipka a bronchitida.

Získání březových košťat

Dubové březové větvičky se sbírají několik měsíců. Začíná v druhé polovině června a může trvat až do září. Je důležité vybrat strom se zdravými listy, bez hmyzu a chorob. Barva listů by měla být tmavě zelená bez skvrn a pruhů. Větve by se měly sklízet dříve, než se objeví žaludy. Vyberte si rozvětvené stonky s velkými listy. Pro košťáloviny jsou vhodné mladé stromky rostoucí na stinných místech. Mají poddajnější a zdravější větve. Listy by měly být velké a hustě pokrývat stonky. Mějte na paměti, že vlhká dubová lázeňská metla může zčernat, pokud ji okamžitě zatížíte.

Při výrobě dubových větviček na košťata byste měli vzít v úvahu některé detaily:

  • Po rozkrojení je nechte hodinu a půl na stinném místě. Poté je lze přepravovat.
  • Po sběru a vysušení koštěte jej zatěžkejte, aby se z něj vytvořil vějíř. Tento tvar je velmi oblíbený, ale někteří lidé dávají přednost tradičnímu kulovitému tvaru. Vyschnutí zkontrolujete tak, že do středu koštěte vložíte ruku. Pokud cítíte chlad, znamená to, že koště ještě není vysušené.
  • Jakmile březové větvičky uschnou a vytvarují se podle vašich představ, zavěste je na tři dny na chladné místo.

Kde a kdy sbírat březové větvičky?

Doba a místo sběru přímo určují křehkost, vůni a životnost březového koštěte. Pokud zvolíte špatné načasování a sklidíte příliš brzy, bříza po zapaření rychle ztratí svou sílu a tvar a větve budou příliš lehké a kluzké. Při správném načasování vydrží březové koště několik postupů a zachová si svůj původní tvar.

řezat, košťata, vany

Kde a kdy sklízet

Při hledání vhodných větví je důležité zvolit správné povětrnostní podmínky. Nejlepší čas je brzy ráno, kolem 5. až 6. hodiny. Předpověď počasí je třeba vzít v úvahu předem, protože atmosférické srážky by mohly zkazit kvalitu listů. Abyste se vyhnuli vysoké vlhkosti, počkejte několik dní po dešti (přibližně 5 dní). Uzávěrka březových košťat je v polovině července.

Abyste se při pobytu v sauně vyhnuli zdravotním rizikům, uvědomte si, v jakém prostředí sbíráte větve. Nepříznivé oblasti se nacházejí v blízkosti průmyslových podniků, továren, skládek a dálnic.

Přínosy pro tělo

Listy břízy obsahují mnoho prospěšných prvků, které se působením páry a tepla usazují na pokožce.

  • Výborně pomáhají zbavovat organismus toxinů a dodávají pokožce jemnost a hebkost.
  • Velmi prospěšné pro ledviny a močový systém.
  • Příznivé pro osoby s chronickými respiračními poruchami, astmatiky a osoby závislé na kouření.
  • Obsahuje velké množství éterických olejů, které jsou užitečné při kožních onemocněních a akné.
  • Jsou pružné a hladce se ohýbají, což je vynikající vlastnost pro masáže.

Kdy se sklízí dubová metla a co se s ní léčí?

Dubové koště je kouzelným prostředkem na mastnou pleť, snižuje počet vyrážek a intenzitu kožních sekretů. Pravidelná aplikace dubového koštěte do koupele dodá pleti matný a svěží vzhled.

Dubové koště

Správně sklizené koště lze použít třikrát. sklizeň materiálu začíná v polovině srpna a pokračuje do poloviny září.

Rady od! Pro dubové lázeňské koště vyberte stromy s lopuchem pod ním. Listy se prý při používání netříští.

Kdy vyrobit březové větvičky do koupele?

Kdysi dávno se sklízel jeden nebo dva týdny po svátku Nejsvětější Trojice v červnu. Vzhledem k rozdílnému podnebí v oblastech naší země se však tímto lidovým zvykem nelze řídit, protože v mnoha oblastech bříza nestihne vykvést před Třináctkou, a proto taková březová metla nebude příliš užitečná.

Kdy je nejlepší sklízet březové větvičky?? Nejvhodnější doba pro práci je, když jsou listy nejsilnější a náušnice ještě chybí. vyberte si den se suchým počasím a vyrazte za tímto účelem ráno. Tradičně se na lázeňská košťata používá smuteční bříza s dlouhými, pružnými a silnými větvemi. Při výběru dbejte na to, aby byly listy měkké a sametové a nebyly uvnitř drsné.

Kromě toho se sběr v červnu považuje za vhodný, protože v té době dosahují listy poměrně velké velikosti a obsahují správné množství éterických olejových žláz. Velké mladé výhonky jsou velmi pružné, díky čemuž návštěvníci lázní dobře snášejí šlehání březového koštěte.

Jak správně sklízet březové větvičky?

Březové větvičky je třeba nařezat ostrým nožem. Aby se vám to líbilo, vylezte na strom a ohněte ho, pak ho přivažte k sousednímu stromu a nasbírejte potřebný počet větví. Protože je bříza platanová velmi pružná a odolná, nemusíte se bát sklizně.

Nedoporučuje se uřezané větve najednou příliš pevně svázat. Musí být zavěšeny na silném provázku pod střechou, aby na ně nesvítily sluneční paprsky, ale byly vystaveny průvanu. Po týdnu větve uschnou a lze je pevně uložit na stojany v suché, dobře větrané místnosti.

Lze je také sušit na střeše stodoly. Postupujte v tomto pořadí:

  • Seno z louky dejte na střechu;
  • Březové větvičky jsou v regálech umístěny s malými mezerami;
  • Na větvičky se položí vrstva sena;
  • Každý den nebo každé 2 až 3 dny větve otočte.

To by mělo být provedeno do jednoho měsíce. Usušené březové větvičky se obvykle svazují po dvou na provaz a v této poloze se uchovávají na půdě nebo v hromadě sena. V bytě je k tomuto účelu vhodný balkon nebo mezipatro, ale košťata by měla být předem zabalena do papírových sáčků.

Výběr správného času pro sběr větví

Správné načasování výroby březového koštěte závisí na takových faktorech, jako je výkon koštěte:

Například pokud jsou březové větvičky nasbírány příliš brzy, další napařování způsobí, že koště je krátkověké, křehké a kluzké. Správně sklizený produkt „drží list“ velmi dlouho. Pro sklizeň je nejlepší zvolit suché počasí, protože listy navlhčené dešťovou vodou nebo rosou se během sušení kroutí, tmavnou, opadávají a kazí se. Pokud předešlý den pršelo, počkejte několik dní, než se přihlásíte. Větve sbírejte na místě šetrném k životnímu prostředí, mimo dosah silnic a jiných znečišťujících látek.

Jak vyrobit správné březové koště do vany

Základem úspěšného koupání je správně připravená březová metla. Přestože jižní břízy jsou koncem dubna již pokryty listím, není to pro břízy vhodná doba. Největší sběr probíhá v prvních týdnech června. Listy již dostatečně ztvrdly a uložily si léčivou mízu, což znamená, že je nejvyšší čas větvičky usušit.

Sbírejte větve na březové metly co nejdále od civilizace, u rybníka nebo v lese. Čistší prostředí vede ke zdravější sklizni, a tím i ke zdravější a voňavější páře. Prozkoumejte výsadbu a vyhledejte vzrostlou břízu. Větve mladých stromů se ohýbají a vytvářejí tenké a křehké vějíře. Neomezujte se pouze na jednu břízu. Nedoporučuje se otrhávat celý strom. poškodilo by ho to. Nasbírejte několik větviček z různých druhů bříz a získejte luxusní vůni. Zkuste větve odstřihnout zahradnickými nůžkami nebo nožem, aby se strom mohl rychleji zregenerovat.

Doporučujeme zvolit pro sběr slunečné ráno. Nezapomínejte na řezání větví po dešti, protože listy po uschnutí ztmavnou a opadají. Vezměte si dobře nabroušené nůžky nebo nůž. Větve letní břízy se nelámou snadno. Sbírají se na prostorné palubě a nechávají se 7 dní schnout.

Jakmile větve trochu uschnou, svažte je do svazků. Svažte je dvakrát podél kmene a položte je na látkovou stříšku. Během sušení větvičky pravidelně otáčejte. Tímto způsobem získají vzhled správného ventilátoru. Pro elegantnější vzhled je seřízněte, abyste získali rovnou rukojeť.

Jak používat koště pro koupel

Aby byla parní lázeň obzvláště příjemná, je třeba ji před použitím správně namočit. Košťál z různých druhů stromů se pájí poněkud odlišným způsobem.

Jak namáčet březové koště

Existuje několik způsobů namáčení březového koštěte. Nevystavujte ji „stresu“ ve vroucí vodě. Ztratí listy a vy zůstanete bez koštěte. „Humánnější“ způsoby jsou vhodnější.

  • První metoda. suchý smeták se opláchne pod kohoutkem a na 2-3 minuty se vhodí do umyvadla (hrnce) se studenou vodou. Pak se na pět minut vloží do misky s teplou vodou, aby se pořádně namočila, a hned poté se spaří vroucí vodou z naběračky. Po namočení březového košťálu do vody jej přikryjte ručníkem nebo pokličkou a nechte 10 minut působit. Výhodou této metody je, že se koště namočí a postupně a rovnoměrně zahřívá, čímž se stává pružným a elastickým.
  • Druhá metoda je časově náročnější. Den před koupelí vložte suchou metličku do studené vody a před vstupem do parní lázně ji vyjměte a zabalenou do mokrého ručníku položte na 10 minut na poličku. „Kytice“ se v horkém a vlhkém vzduchu zahřeje a naplní se příjemnou vůní listí. Tento šetrný způsob uchovává v březových větvičkách všechny zdraví prospěšné a aromatické látky.
  • Při napařování březových větviček třetím způsobem se na jeden den zabalí do vlhkého ručníku (aby postupně absorbovaly vlhkost) a v parní lázni se před použitím mokré větvičky spaří vroucí vodou.

Jak namočit dubové koště

Dubové listy jsou tvrdší a vyžadují trochu jiný přístup.

  • První metoda. Nejprve vložili dubové koště na 15 až 20 minut do vroucí vody a poté ho na 5 minut vložili do studené lázně. Poté se na 3 minuty vloží zpět do vroucí vody. Koště je připraveno!
  • druhý způsob. Koště se ponoří do horké vody a poté se položí na horké kameny. Koště namočíte v páře, kterou si sami vyrobíte. Tento postup lze opakovat 2 až 3krát. Tím listy změknou a provoní vzduch v parní lázni. Nepřikládejte však smetáček na kůži hned od kamenů. hrozí nebezpečí vážných popálenin.
  • V dřívějších dobách existoval ještě třetí způsob, jak koště napustit. Jednoduše se vloží na 15 minut do vroucí vody a poté se jako kytice vloží do horké vody s konci.

Jak namočit jehličnaté koště

Napařování borovicovým koštětem je zkouškou pro extrémní lidi. Ačkoli masážní účinek je obrovský. Aby však takový postup nevyvolával pocit mučení a přinášel potěšení a užitek, musí být koště moudře připraveno. Hlavním pravidlem je, že borovicové koště musí být čerstvé, pak není jehličí tak suché a pichlavé.

Borové koště se před použitím 10-15 minut napařuje. Borový koště je dobrým lékem proti nachlazení.

Smrk má tenčí a ostřejší jehličí, proto smrkové koště potřebuje asi 30 minut. Velmi užitečné je však napařování. zlepšuje krevní oběh, odstraňuje toxiny a odstraňuje bolesti svalů. Při manipulaci se smrkovými větvičkami je třeba dbát zvýšené opatrnosti. u osob s citlivou pokožkou může dojít k podráždění.

Jedlové koště se vloží na 15-20 minut do horké vody. Naplňuje vzduch léčivými éterickými oleji, zklidňuje kašel, uklidňuje nervy a zlepšuje spánek.

řezat, košťata, vany

Jalovcový košťál se máčí o něco déle. 30 minut nebo déle. Jelikož je však velmi pichlavý a horký, měli byste s ním zacházet opatrně a kůže se dotýkat jen zlehka. Ale dezinfikuje vzduch a krásně voní.

Tuja se v lázních často nepoužívá, ačkoli je běžnou rostlinou na zahradě. Větve nejsou tak tvrdé a pichlavé, proto je třeba košťál udržovat 20 minut ve vroucí vodě. Příjemná borovicová vůně rostliny thuja prospívá ovzduší, má antimikrobiální a protizánětlivé účinky a uvolňuje nervové napětí.

Jak používat kopřivové koště

Listy kopřivy jsou sice pichlavé, ale nejsou tuhé a není třeba je namáčet. Takový smeták stačí 2-3 minuty ponořit do horké vody a poté jej na stejnou dobu přenést do umyvadla se studenou vodou. Mělo by se to udělat několikrát. takové střídání zahřívání a ochlazování zmírní kopřivovou palčivost a užitečné vlastnosti si zachová a vy se můžete napařovat na zdraví!

Za starých časů se říkalo: „Koště má větší cenu než peníze v lázních“. Dobré koště dokáže rychle „oživit“ unavené parníky a postavit nemocné na nohy. Při správném skladování můžete očekávat, že vydrží přibližně 2 roky.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS