Jak nastavit podélnou pilu pro pásové pily

Brousek na pásové pily

Když začínáte s broušením pásové pily, je těžké sledovat všechny kroky a pamatovat si detaily procesu. Porušení těchto pravidel však může způsobit výrazné snížení účinnosti pilového pásu, zvýšit namáhání pilového pásu a vést k jeho předčasnému zlomení.

Odborníci důrazně nedoporučují tento druh chyby:

Při mechanickém broušení není brusný kámen správně umístěn vzhledem k profilu pily. Zuby by pak byly broušeny nerovnoměrně; při kontaktu pily a brusného kotouče vzniká nadměrná síla. Výsledkem je přehřívání kovu, usazování okují a předčasné opotřebení ostří; na čepeli zůstávají otřepy. Po nabroušení musí být odstraněny všechny nerovnosti, jinak se na kovu během práce objeví mikroskopické trhliny; použití vlastních brusných úhlů. Mnoho nezkušených řemeslníků se domnívá, že u zubů pily záleží pouze na ostrosti, a tak bezostyšně porušují geometrii profilu břitu doporučenou výrobcem

Je důležité si uvědomit, že geometrie zubů je již mnoho let ověřená a že nemá smysl experimentovat.

Závěrem lze říci, že životnost každého pilového pásu je omezená, a proto by se neměl brousit do nekonečna. Výrobce zaručuje správnou funkci nástroje, dokud se celková šířka čepele nezmenší na 65 % původní velikosti.

Brusný kotouč musí být při pohledu shora kolmo k pile ((I-). Vpravo, (/-). Špatně) (dosáhne se nastavením podstavce, na kterém je hřídel s brusným kotoučem upevněna)

Brusný kotouč by měl být vůči pile vystředěný (můžete to zjistit posunutím vodítka, na kterém je kotouč nasazen; položte na svěrky desku o tloušťce 2-3 mm s čárou nakreslenou tužkou tak, aby se čára ořezávače shodovala s čárou svěrky pily, pak kotouč položte a uvidíte, kde je kotouč posunutý (vlevo nebo vpravo od „pily“).Bez tohoto nastavení bude pila postupně stoupat nebo klesat v závislosti na tom, kam je kotouč posunutý a jak dobře jste nabrousili.

Pila by měla být na svorkách vodorovně (toho dosáhnete položením vodováhy na hroty zubů pily a nastavením vodítek pily). 4. Pila by měla vyčnívat 2-3 mm nad svorku, ale ne více.

Brusný kámen by měl být zvolen z následujících tříd (podle ruského GOST): CT1, C2, C1, CM2, CM1. Nejlépe na keramické bázi, i když „chytré“ knihy radí bakelit, ale stále záleží na třídě oceli.

Tloušťka kamene by se měla pohybovat v rozmezí 20 až 33 % rozteče zubů. Při rozteči 22 mm se jedná o kameny o tloušťce 6 mm podle naší normy.

Kámen brousíme v následujícím pořadí: nejprve rovnoběžně s „kapsou“ zubu brousíme spodní část kamene, poté rovnoběžně se zadní stranou zubu brousíme pravou část kamene.

Neobtahujte levou stranu kamene, protože by se změnil úhel broušení. ).

Přebroušení kamene by se mělo provádět před každým ostřením pily, nikoli však v průběhu ostření.

Informace na těchto webových stránkách v žádném případě nepředstavují obchodní nabídku.Při použití materiálů z těchto webových stránek je nutné uvést odkaz na ně!

Rozteč pásové pily

Pásové pily, které se skládají z pilových listů se zubatými hranami spojených na koncích do souvislého pásu, mají své vlastní výhody. Zanechávají užší zářez než kotoučové pily. Zatímco při řezání běžného dřeva nemusí být tato vlastnost rozhodující, při řezání cenného dřeva a kovů vysoké hodnoty je důležitá.

Malý prořez vyžaduje relativně nízký příkon energie k řezání materiálu. Pásovou pilu lze použít k řezání téměř libovolné tloušťky obrobku, zatímco geometrie kotoučové pily omezuje tloušťku materiálu, který může řezat.

Abyste však mohli těchto výhod využít, je třeba pásové pily správně připravit na práci. Základní přípravou je broušení a nastavení pásových pil.

Pásové pily se vyrábějí z různých materiálů. V závislosti na materiálu, pro který jsou určeny.

Pilové listy na dřevo jsou vyrobeny z nástrojové oceli 40-45 HRC. Tuzemští výrobci používají oceli 9XF, V2F (pro pásové pily na kov) a další. Zahraniční. Jejich vlastní oceli (C75, Uddeholm UHB patnáct atd.) jsou k dispozici v různých materiálech.). Pokud jsou zuby těchto pil kaleny vysokofrekvenčními proudy, mohou získat tvrdost až 64 HRC a více.

Pily pro řezání nízkých tlouštěk uhlíkové oceli a neželezných kovů jsou rovněž vyrobeny z nástrojové oceli se zuby kalenými vysokofrekvenčním proudem. Častěji se však pro řezání kovů používají bimetalové pily, kde je pilový pás vyroben z pružinové oceli a pás, na kterém jsou řezány zuby, je vyroben z rychlořezné oceli s vysokým obsahem wolframu a kobaltu. Po vytvrzení dosahuje tvrdosti 65-69 HRC. Rychlořezná ocel je přivařena k základně pily pomocí elektronového paprsku.

Zuby s vyšší odolností proti opotřebení se vyrábějí buď plátováním stelitem (slitina chromu a kobaltu s příměsí wolframu a/nebo molybdenu), nebo pájením tvrdých slitin. Takové pily mají lepší řezný výkon než bimetalové pily. Používají se k řezání skleněných vláken, automobilových pneumatik, kabelů, vyztužených plastů, žáruvzdorných slitin, grafitu, pórobetonu, cihel a dalších obtížně řezatelných materiálů.

Specifické automatické úhly pro velkou skupinu úhlů pilových pásů určují výrobci na základě mnoha faktorů. Obecně lze konstatovat korelaci. Čím tvrdší je dřevo, tím menší je úhel hrabání (γ).

Pily na kov používají také různé tvary zubů v závislosti na kovu, který mají řezat. Existují dvě základní formy pil s konstantní roztečí.

Standardní, určený k řezání tenkostěnných kovů s krátkou třískou s čelním úhlem (γ) 0°.

nastavit, pilu, pásové, pily

Zub s kladným úhlem sklonu (γ) používaný v pilách pro řezání silnostěnných kovů s dlouhými třískami.

Pro tenkostěnný materiál se používají pily s relativně malou roztečí (4 až 18 zubů na palec). Pily pro řezání silnostěnného materiálu nepotřebují velký počet zubů, počet zubů je 1,25 až 6 na palec.

Aby se eliminoval vliv rezonance, která způsobuje vibrace pilového kotouče, vyrábějí se některé pily s proměnnou roztečí, kdy se vzdálenost mezi zuby v rámci jedné skupiny mění. Velikost rozteče je označena největší a nejmenší hodnotou.

Ohýbání zubů pily na jednu a druhou stranu, aby se snížilo tření pilového kotouče o řeznou plochu a zabránilo se jeho sevření. Aby se nůž mohl v zářezu volně pohybovat, musí být šířka zářezu o 30-60 % větší než tloušťka nože.

nastavit, pilu, pásové, pily

Existuje několik typů kování, jejichž názvy se mohou u jednotlivých výrobců lišit. Základní typy jsou následující.

Proces ostření správného nástroje

V praxi bylo prokázáno, že více než 80 % poruch nástrojů je způsobeno nesprávně naostřenými zuby pásové pily. Potřeba broušení je dána okem. Tím, jak vidí stěnu nebo typem samotných zubů.

Brusné kotouče pro pásové pily se vybírají podle tvrdosti zubu. Korundový kotouč se používá k broušení nástrojové oceli. Bimetalové pilové kotouče se brousí diamantovým nebo borazonovým brusivem. Tvar nástrojového kotouče musí být určen parametry pily. Může se jednat o šálky, profily, desky a ploché desky.

Před použitím pily při práci byste ji měli nechat asi jedenáct hodin zavěšenou vzhůru nohama.

Požadavky na broušení nástrojů pro kutily:

  • Kov je nutné odstranit rovnoměrně podél profilu zubu;
  • Vyhněte se nadměrnému obvodovému tlaku (mohl by poškodit zub);
  • Použití chladicí kapaliny je povinné;
  • Zajistěte integritu geometrie zubu;
  • Prevence otřepů.

Podle standardního návodu by se nástroj měl brousit buď na přední straně zubu, nebo na zadní a přední straně. V praxi mnoho řemeslníků a profesionálů brousí výhradně na zadní ploše. Podle jejich názoru je to tak pohodlnější.

ČTĚTE, jak vyjmout spojku u řetězové pily STIHL

nastavit, pilu, pásové, pily

Tento nástroj je poměrně nenáročný, pokud jde o broušení, navzdory mnoha požadavkům a předpisům. Broušení lze provádět buď ručně, nebo pomocí speciální brusky; pro manipulaci lze použít různé brusné kotouče, které jsou z různých materiálů a různých tvarů atd. Д.

Před broušením nástroje se musíte seznámit s hlavními typy broušení. Video si můžete prohlédnout také online.

Druhy zbavení svobody

  • Kompletní profil. Tento vzhled je nejvyšší kvality a je automaticky vytvářen specializovaným technikem. Stroj. Přesně nastavené loketní kolečko projede jedním pohybem celou mezizubní dutinu spolu s hranami sousedních zubů. Tím se zabrání vzniku hranatých tvarů na bázi zubů. Jedinou nevýhodou tohoto způsobu broušení je nutnost mít s sebou určitý počet různých brusných kotoučů pro pily s různými profily.
  • Broušení nožů. To lze provést ručně nebo pomocí profesionálního brousicího stroje. Pokud chcete brousit na stroji, musíte zvolit správný kotouč. Ve většině případů se jedná o ploché vzory. Z praxe se obraťte na odborníka. Ostření by se mělo provádět pouze v případě, že se jedná o velmi velký objem práce. Pro malé množství práce je lepší brousit ručně. Na běžném stroji nebo pomocí gravírovacího stroje. Z bezpečnostních důvodů by se při broušení měly používat ochranné brýle nebo obličejová maska.

Pokud nemáte gravírku nebo stroj, můžete nástroj nabrousit postaru. Pilníkem. Při pečlivém a pravidelném používání se dovednost ručního broušení projeví velmi rychle.

Tip odborníka

  • Při ostření nástroje na stroji je třeba se před zahájením ostření ujistit, že je brusný kotouč správně umístěn vzhledem k pile.
  • Aby bylo možné spolehlivě odstranit případné mikrotrhliny, je třeba takovou vrstvu kovu z drážky odstranit.
  • Pokud byla pila provozována bez řádné údržby, měla by se vrstva kovu odstraněná při jednom broušení zvyšovat po delší dobu, než stanovil výrobce.
  • Vždy používejte nový nástroj pro kontrolu výsledků broušení jako referenci.
  • Tvar pilového kotouče je parametr, který byl testován a vyvíjen po mnoho let. Proto není nutné nastavovat parametry a doufat v dobrou kvalitu práce.
  • V souladu s pravidly používání a požadavky výrobce vám bude pásová pila sloužit, dokud se její šířka nezmenší na 65 % původní základní šířky. Šířka se zmenší přebroušením zubů.
  • Při broušení vždy odstraňte otřepy, jinak by při řezání mohly vzniknout mikrotrhliny.
  • Po ukončení práce ihned očistěte nástroj od pilin a pryskyřice a před ostřením zkontrolujte prach. V opačném případě by hobliny rozmazaly brusný kotouč, což by vedlo k nesprávnému naostření pilového pásu.

Specifické vlastnosti

Tři charakteristické vlastnosti pilových pásů jsou tyto. Vyrábějí se pouze ze speciálních druhů nástrojové oceli, aby byly zuby extrémně tvrdé a odolné proti opotřebení. Ruští výrobci obvykle používají oceli jakostí 9XF a B2F, zahraniční společnosti dávají přednost řadě C75. Tvrdost materiálu by neměla být nižší než 45 HRS.

Šířka řezu pilových pásů je mnohem užší než u kotoučových pil. Jak bylo uvedeno výše, je to zásadní při práci s cenným dřevem a obchodním dřevem.

Pily si snadno poradí s obrobky libovolné délky a průměru. Správně nabroušený pilový pás nabízí vysoký výrobní výkon.

Je třeba poznamenat, že spolehlivost uzavřených pásových pil lze vysvětlit různorodostí materiálu použitého na pilový kotouč.

Tělo pilového pásu je vyrobeno zejména z pružinové oceli, která má neuvěřitelnou odolnost proti tahovému a dynamickému zatížení. Na břity se používají oceli s vysokým obsahem wolframu a kobaltu. Jednotlivé části lopatky jsou svařovány vysokofrekvenčními proudy. Takto vyrobené nástroje lze použít i k řezání kovů.

Správné nastavení a ostření pásové pily.

Správné napnutí pásových pil Proveďte vibrační test, abyste zkontrolovali, zda jsou pásové pily správně napnuté. Pilové listy Hakansson jsou pily s nízkým napětím, tj.Е. Pracují při 35-50 % nižším napětí než konkurenční uhlíkové pily. Nízké napětí pásu s dostatečnou stabilitou snižuje účinky trvalé únavy z ohybu o 70 % nebo více, čímž výrazně prodlužuje životnost pásu. Spotřeba energie se snižuje o 20 %. Napínací síla pro pily Silco by měla být přibližně 100-150 kg/cm2. Zejména u šířky pilového pásu 32-51 mm by mělo být napětí přibližně 130-150 kg/cm2. Abyste mohli měřit napětí pásové pily, musíte mít na stroji zařízení (dynamometr, tlakoměr atd.).П.). Pokud ji nemáte. Použijte náš tenzometr. Použitá napínací síla je také velmi závislá na konstrukci vašeho stroje nebo pily. Chcete-li z pilových pásů vytěžit co nejvíce, snažte se pokud možno vždy dodržovat následující doporučení. А. U strojů s mechanickým napínáním. Vyjměte vodicí válečky. Tuto kontrolu nelze provést, pokud má pásová pila omezený horizontální pohyb. Zkontrolujte, zda je povrch pilového kotouče v dobrém stavu. Pokud jsou řemeny namontovány, nesmí být tvrdé, pokroucené, prasklé nebo zlomené. U strojů s nepřesným uložením klínového řemene jej vyměňte za menší klínový řemen, abyste se ujistili, že dobře sedí. Tím se vibrace stroje nebo pily sníží o více než 80 %. Nasaďte pilový kotouč na stroj a napněte jej na napětí doporučené jinými výrobci pil pro jiné oceli. Z bezpečnostních důvodů zavřete ochranné kryty. Spusťte stroj nastavením přepínače do režimu řezání při vysokých otáčkách. Postavte se před stroj, ruku položte na napínací zařízení, oči upřete na pásovou pilu. Začněte uvolňovat nůž velmi pomalu, aniž byste z něj spustili oči. Musíte dosáhnout polohy, kdy síť začne vibrovat. Když uvidíte, že nůž začíná vibrovat. Dosáhli jste nulové polohy. Nyní začněte přidávat napětí otáčením napínacího šroubu o čtvrt otáčky. Pomalu, dokud se pila nepřestane kývat a nebude opět stabilní. V tomto okamžiku přidejte další plnou otáčku napínacího šroubu. Váš nůž je nyní správně napnutý. Vypněte stroj a vraťte vodicí lišty na místo. Jste připraveni vyrazit. Mezi jednotlivými úkony vždy uvolněte napětí. Při uvolňování napětí pamatujte, že k úplnému uvolnění napětí stačí otočit šroubem o 8-10 plných otáček. K utažení stačí šroub otočit o stejný počet otáček zpět. Pokud tyto postupy provedete podle výše uvedeného návodu, stačí provést vibrační test pouze jednou. Б. Pro stroje s hydraulickým napínáním. Proveďte výše popsané operace. Přitom zvyšujte nebo snižujte tlak v krocích po 10 až 12 kg. Po odstranění vibrací přidejte dalších 25 kg. Zaznamenejte si tlak na stupnici manometru. Během přestávek v provozu pilu VŽDY NAPÍNEJTE. Při dalším použití pásu použijte nastavení, které jste si zapamatovali, abyste nemuseli vibrační test opakovat. В. Pro stroje s pneumatickým napínáním. Proveďte výše uvedené operace. Zvyšování a snižování tlaku v krocích po 5 kg. Po odstranění vibrací přidejte dalších 5 kg. Všimněte si tlaku na stupnici manometru. VŽDY NECHÁVEJTE NAPĚTÍ PILY V ZÁSAHU Při dalším použití pásové pily použijte uložená nastavení, abyste nemuseli vibrační test opakovat. POZOR: POKUD NEPROVEDETE VIBRAČNÍ TEST NAŠICH SPECIÁLNÍCH PIL Z KŘEMÍKOVÉ OCELI, PŘÍLIŠ JE UTÁHNETE A NEZÍSKÁTE TAKOVOU ODOLNOST A ŽIVOTNOST, JAKOU MAJÍ NAŠE VYSOCE PLASTOVÉ PILY. 2. Výběr správného maziva pro pilové pásy. Nikdy nepoužívejte vodu jako mazivo pro pilové pásy. Voda není mazivo a neměla by se používat z mnoha důvodů. Voda je nepřijatelná nejen jako mazivo, ale způsobuje také korozi ostří, což způsobuje korozi a nevhodné odfukování třísek. Tím se předčasně zničí tělo pásu a prohlubně mezi zuby pily. Voda je také mokrá pneumatika nebo klínový řemen. Pokud se pryskyřice na pilovém kotouči neudrží, není nutné pilový kotouč mazat. Pokud dojde k nalepení, můžeme doporučit následující. Chcete-li získat správné mazivo, smíchejte vysoce přilnavý olej pro motorové pily napůl s parafínem nebo naftou. Směs nanášejte pomocí rozprašovače na obě strany nože každé čtyři minuty za chodu stroje. Po namazání se hluk při řezání sníží o více než 50 %. Nemažte, dokud se hluk nezačne zvyšovat. Měli byste namazat obě strany pily. Mazání čepele prodlužuje životnost pásu o více než 30 %. Úsporné použití maziva umožňuje řezat kvalitní dřevo bez jeho zašpinění; věříme, že také prodlužuje životnost gumových podložek. 3. Vždy uvolněte napětí pásové pily. Po dokončení práce odstraňte napětí z pily. Pásové pily se během provozu vždy zahřívají, prodlužují a následně zkracují během každé doby chlazení. Pilové kotouče ponechané pod napětím na řemenicích se proto přetěžují a vzniká dvojitý otisk řemenice, který způsobuje praskliny ve žlábcích mezi zuby. Pokud necháte řemen na stroji napnutý, nejenže deformujete věnec a povrch řemenů (což je velmi drsné), ale také nadměrně namáháte ložiska a hřídele. Věřte tomu nebo ne. V opačném případě můžete dříve nebo později poškodit geometrii řemenic a výrazně snížit jejich životnost. Ničíte si také gumová těsnění a klínové řemeny. 4. Volba správné rozteče prstů. Správné nastavení je, když je v prostoru mezi pilovým kotoučem a řezaným materiálem směs 65-70 % pilin a 30-35 % vzduchu. Známkou správného nastavení je odstranění 80-85 % pilin z řezné hrany. Pokud je rozteč příliš široká vzhledem k dostupné tloušťce dřeva, budete mít v prořezu příliš mnoho vzduchu a málo pilin. Ztráty pilin jsou příliš velké a na povrchu desky mohou zůstat stopy po pilinách. Pokud nemáte dostatečný průtok vzduchu, nebudete mít dostatečný průtok vzduchu k odstranění pilin z řezné hrany. Příznakem jsou horké piliny. To může způsobit nejničivější poškození pásové pily: pracovní intervaly budou krátké a pila se předčasně porouchá. Piliny by měly být na dotek chladné, nikoli teplé nebo horké. A konečně, pokud není pila dostatečně nastavena a úhel ostření je nesprávný, vyřízne v desce vlnu. Typický příklad: Pokud řežete 35centimetrovou kulatinu s na dotek teplými pilinami, normální rychlostí posuvu, dlouhými pracovními intervaly a minimálně 85 % dřevního prachu je odsáto. Rozteč zubů pily je správná. Pak začnete s 60centimetrovým polenem. Pokud zvýšíte hmotnost dřeva o 100 %, má smysl zdvojnásobit rozteč zubů. Ve skutečnosti je v tomto případě nutné zvýšit nastavené ozubení přibližně o 20 %. Z našeho pohledu nelze pracovat s kmeny různých průměrů, konstrukčním dřevem nebo kmeny se stejným nastavením zubů. Dřevo musíte roztřídit. Na každých 20-25 cm nárůstu velikosti byste měli zvýšit rozteč asi o 18 % v závislosti na tom, zda je dřevo tvrdé nebo měkké, mokré nebo suché. Jediný způsob, jak získat správnou sadu. Provádět zkušební řezy určitého kmene. Zvětšujte rozteč o 0,05-0,10 mm na každé straně, dokud nebudou vidět stopy po hrotech. To znamená, že pracujete se směsí vzduchu a pilin v poměru 50/50. Potom snižte rozteč o 0.75 mm na každé straně a dosáhnete požadovaného výsledku. VELMI DŮLEŽITÉ: MĚLI BYSTE POUŽÍVAT POUZE HORNÍ TŘETINU ZUBU, NIKOLIV PROSTŘEDNÍ NEBO SPODNÍ. PŘI ŘEZÁNÍ NECHCETE, ABY BYLA DUTINA MEZI ZUBY ZCELA VYPLNĚNA. Při práci s měkkým dřevem, ať už mokrým nebo suchým, se objem třísek zvětší 4 až 7krát v porovnání s jejich stavem na buněčné úrovni. Tvrdé dřevo, mokré nebo suché, se zvětší pouze o 0.5 až 3násobek jeho buněčné struktury. To znamená, že při řezání 45cm borovicové kulatiny je třeba rozložit zuby o 20 % více než při řezání stejné dubové kulatiny. Před ostřením vždy nastavte sadu. Ujistěte se, že je konec zubu kolmý k čepeli řemene. Nastavte zuby o 0,02-0,03 mm výše, než je požadováno, a po nabroušení bude rozteč zubů přesně taková, jakou potřebujete. Je důležité vědět, že existuje skutečný vzorec pro správnou rozteč zubů. Pro řezání kulatiny na pásových pilách, jako je Avangard-LP, nabízíme řadu pil „Silco“ o šířce 31, 38 a 51 mm a rozteči zubů 19, 22 a 25 mm. Tloušťka čepele 1.07 mm. Pilové zuby jsou kalené a nastavené s přesností 0,04 mm. K dispozici jsou čtyři různé vzory sad (na obou stranách:). Pro suché tvrdé dřevo (dub, buk, smrk, jasan). ). 2,03 mm;. Pro vlhké tvrdé dřevo.2,18 mm;. Pro suché jehličnaté a měkké dřevo.2,29 mm;. Pro vlhké jehličnany a jehličnaté dřeviny.2,53 mm. Pilový kotouč 32 mm, rozteč 19 mm Měkké dřevo Měkké dřevo s velkým množstvím suků Středně tvrdé dřevo Tvrdé dřevo Velmi tvrdé, zmrzlé dřevo Doporučený úhel řezu 10° 8° 10° 10° 8° Šířka řezu, mm Rozteč, mm Rozteč, mm 0-150 0.53 0.48 150-300 0.60 0.53 300-560 0.74 0.60 560-760 0.86 0.74 více než 760 0.96 0.86 Pily 38 mm, rozteč 22 mm Měkké dřevo Měkké dřevo s mnoha suky Středně tvrdé dřevo Tvrdé dřevo Velmi tvrdé, zmrzlé dřevo Doporučený úhel řezu 10° 8° 10° 10° 8° Šířka řezu, mm Boční nastavení, mm Boční nastavení, mm 0-150 0.48 0.43 150-300 0.53 0.48 300-560 0.60 0.53 560-760 0.68 0.60 nad 760 0.78 0.68 Pily 51 mm, rozteč 25 mm Měkké dřevo Měkké dřevo s mnoha suky Středně tvrdé dřevo Tvrdé dřevo Velmi tvrdé, zmrzlé dřevo Doporučený úhel řezu 10° 8° 10° 10° 8° Šířka řezu, mm Rozteč, mm Rozteč, mm 0-150 0.48 0.43 300-560 0.53 0.48 560-760 0.60 0.53 více než 760 0.68 0.60 5. Postup ostření Pásové pily se ostří pouze jedním způsobem. Kámen by měl jít dolů po povrchu zubu, kolem dutiny mezi zuby a nahoru po zadní straně zubu jedním souvislým pohybem. Samotné dutiny se není třeba dotýkat. Prostor mezi hroty (gallet). Nejedná se o koš na piliny. Ve skutečnosti je to druhá nejtěžší část pily. Dobrá galeta je jako obrácené křídlo letadla. Je ovlivněna silou proudění vzduchu, ochlazováním oceli a odstraňováním pilin. Při správné rozteči zubů je vzduch vháněn podél kmene stejnou rychlostí jako pila, a proto jsou piliny nasávány do gallet. Piliny se při průchodu kolem vnitřní a vnější strany dalšího hrotu výrazně ochlazují. Musíte se ujistit, že prostor mezi zuby je vyplněn na 40 %, abyste zajistili správný stupeň chlazení a prodloužili provozní dobu pily. Pokud brousíte pouze přední a zadní stranu zubu, narušujete celistvost žlábku a pila se zlomí. Zkontrolovali jste tedy svůj indikátor a přesnost oddělení zubů, která je ve skutečnosti nastavena na 0,02-0,03 více, než potřebujete. Dvakrát jste zkontrolovali úhel posuvu ostřiče a přesně to potřebujete. Nyní můžete začít pilu brousit. 6. Správný úhel ostření. Hluboké gallety nám umožňují používat menší úhly ostření, které přenášejí méně tepla na špičku zubu. Řada řemenů Silco používá úhel zubů 10 stupňů, který proniká většinou dřevěných povrchů od středně tvrdých až po středně měkké. Pokud pracujete s velmi tvrdým dřevem (např. Dub, ořech, jasan nebo zmrzlé dřevo), může být nutné pilu při řezání zvednout. Tomu se říká odpuzování. Úhel sklonu zubu se musí opět snížit na 8°. Všimněte si, že od úhlu 10° do 8° zaujímá zub kolmější polohu, čímž se zvyšuje penetrační faktor. Pokud se úhel hrotu zvýší z 10° na 12°, vede to ke snížení penetrace do tvrdých materiálů. Pokud u měkkého dřeva použijete úhel sklonu 8°, může pila vibrovat z přetížení, pokud není dřevo sukovité. V případě tvrdých uzlů by měl být sklon 8°. Pokud je naopak úhel sklonu 12° při práci s velmi tvrdým dřevem, zub se od tvrdého povrchu odlepí, protože konec zubu směřuje příliš dopředu. Úhel háku 12° způsobuje zpětný ráz, což vede k pohybu pily nahoru. Pilový kotouč je upnutý v pojezdu, řeže rovně napříč a po dokončení řezu klesne dolů. To také vede k přehřívání pásu a přetěžování. Když se ujistíte, že jste nastavili správný úhel sklonu a že vtok matematicky odpovídá sklonu, dosáhnete rovného řezu. Musíte si uvědomit, že oddělení zubů a nastavení úhlu zubů spolu souvisí; fungují společně. Vyrábíme pásové pily se čtyřmi druhy roztečí zubů pod úhlem 10°. Ať už řežete cokoli, v 70 % případů je tento úhel ideální. Pozor: spoléháte se na šablony a měřidla na brusce. Ale jsou stěží přesné. Stroje podléhají opotřebení. Čepy a vodítka, po kterých se pohybuje zadní část pásu brusky, se opotřebovávají. Pásek začne klouzat pod úhlem jen několika stupňů a vy si toho nejste schopni všimnout, ale jakmile začnete s naostřeným páskem pracovat, vycítíte, že něco není v pořádku. Abyste si udělali představu o míře opotřebení vašeho brousicího stroje, vezměte v úvahu následující skutečnosti. Při délce 4 000 mm se pilový kotouč při každém broušení minimálně dvakrát přejede po brousicím stroji. Šest pravidel řezání. Úhel sklonu zubuMáte vybroušeno 50 řemenů. Celkem se jedná o 400 m délky pásu, který se zadní stranou otírá o seřizovací čepy a uvolňuje je. Jak zjistíte, zda je úhel zubu správný?? Pomocí úhloměru. Bez něj se můžete spolehnout na správné naklonění pily. Od roku 1992 jsme analyzovali více než 4000 pil. Více než polovina všech problémů je důsledkem nesprávného předpokladu, že úhel ostření je správný.

Péče o pilu

Důležité je nejen vědět, jak pilu naostřit pod úhlem. Musíte také vědět, jak ji uložit. Pokud nástroj nepoužíváte, měl by být uložen na teplém a suchém místě. Pokud se pila namočí, zreziví.

ČTENÍ Kontrola karburátoru řetězové pily STIHL Čištění karburátoru

I kdyby byl ošetřen speciálními přípravky, nebyl by schopen odolat všem drsným podmínkám.

O nástroj je třeba dobře pečovat a vydrží velmi dlouho. Pily se obvykle skladují zabalené v materiálu. K pile můžete také dodat kufřík. Nedoporučuje se nechávat nářadí přes zimu na balkoně.

Správné nastavení a naostření pilového pásu je polovina úspěchu!

Nejdůležitějším faktorem úspěchu pilařského podniku je to, k čemu se pily používají. Záleží na velikosti pily, materiálu, z něhož je vyrobena, a technologii, která se při její výrobě používá.

Ale ani použití pil nejlepších rozměrů, vyrobených podle nejnovějších norem, vám nepřinese očekávaný zisk, pokud pily nebudou správně nabroušené a nastavené. Nesprávné nastavení a nabroušení pilového kotouče vede k vadám řeziva, a tím k jeho výraznému snížení hodnoty.

Správné naostření a nastavení pily je důležité zejména při práci na pásové pile. V praxi bohužel mnoho lidí dokonce zaměňuje posloupnost těchto postupů: nejprve pilu nastaví, pak ji nabrousí. Výsledkem je, že nastavení zubů pily „odejde“ a pila se musí znovu nastavit, nebo pokud se to neudělá, kvalita hotového výrobku je velmi špatná.

U broušení pil a brusek je důležitý každý detail. Přispěla k vývoji kvalitních strojů na hloubení a broušení.

Ostřička má správnou geometrii: po vložení do ostřičky je kořen zubu mezi čelistmi, které pilu upínají. U mnoha jiných strojů, včetně některých známých výrobců, tato podmínka splněna není. Proto se při ohýbání zubu vychýlí zub i tělo pily. Technicky správné řezání se liší: tlačný prvek spočívá na 1/3 zubu a ohýbá pouze špičku zubu. Ostřička používá dva dorazy, které po lehkém stlačení rukojeti přidržují zub u hlavy indikátoru. Tlačítko před dosažením špičky zubu ukazuje skutečné nastavení pásové pily. Pokud je nedostatečná, obsluha tlačí na zub, dokud se nerozloží na požadovanou velikost. Velmi důležité je mít na paměti, že zuby pásové pily mají kovovou paměť. Proto má zub setrvačnost tendenci vrátit se do původní polohy. Proto pro správné upevnění nestačí zatlačit na každý zub jednou, ale je třeba zatlačit několikrát, aby si zub zapamatoval svou polohu. Pokud vám někdo řekne, že každý zub stačí stisknout pouze jednou, jste oklamáni.

Dva upínací dorazy stroje se silnými pružinami ukazují skutečné nastavení zubu, což je velmi pohodlné: není třeba donekonečna odšroubovávat a znovu nasazovat tlačný prvek, abyste zjistili, jak je zub pily skutečně nastaven.

Další silnou stránkou děliče společnosti je snadné a bezpečné ovládání obsluhou: dělič se neprovádí tlačením tlačného zařízení dopředu, jako je tomu u řady analogů, ale vlastní vahou obsluhy a pomocí excentru. Díky tomu nejsou ruce obsluhy namáhány. Dobrý stroj na odstraňování otřepů a ostření by měl mít ve svém arzenálu každý majitel pily. Nezaručují však kvalitu řeziva a nedovolí, aby pilový kotouč dlouho sloužil, pokud se při výrobě používají pily s vážnými technickými závadami. Pokud jsou například válečky vyrobeny tak, že se zužují, nebo pokud se zužují proto, že je pila naostřila, začne pila i při správném naostření a nastavení hledat své místo v kmeni. K tomu dochází, protože válečky jsou nakloněné. Pokud jsou řemenice pily posunuté a nejsou ve stejné rovině, pila nepadá rovně doprostřed, ale do stran a na okraj pilového pásu vzniká tah. Tím se také snižuje životnost pily.

Správné nastavení a naostření pilového kotouče je tedy samozřejmě důležité, ale tyto faktory neurčují 90 % kvality řezu, jak se běžně předpokládá. Není prostě možné, aby pila sama o sobě řezala dokonale hladce a dlouho se nezadrhávala, pokud například pila používá tuhý napínací systém.

Pokud s podnikáním teprve začínáte a ještě jste neměli čas se se všemi těmito nuancemi seznámit, doporučujeme obrátit se na ty, kteří se na trhu pohybují již řadu let. Telefonní číslo na naši centrálu v Novosibirsku: osm. Kontaktujte nás a my vám poradíme, jaké vybavení potřebujete a jaký máte rozpočet.

Https://elton-zoloto.Pila/kak-pravilno-zatochit-i-razvesti-pilu.Html https://www.Kak-sdelatpravilno.Ru/kak-pravilno-raznoe/pravilnyj-razvod-lentochnyh-pil.Html https://www.Pilorama54.Ru/pokupatelyam/lentochnye-pily/pravilniy_razvod_i_zatochka/

Konstrukční vlastnosti pásových pil

Profil, zuby a úhel ostření

Mezinárodní klasifikace profilů zubů.

Pásové pily mají různé geometrie zubů v závislosti na typu a vlastnostech řezaného materiálu. Dřevoobráběcí nástroje mohou být buď tesařské, nebo krájecí pily. Existuje ještě třetí typ, určený k řezání řeziva, kulatiny. Všechny tyto poddruhy mají své vlastní parametry a tvary zubů.

Úhly přebroušení pásových pil na dřevo volí výrobce na základě několika bodů. Hlavní je, že čím tvrdší je materiál, tím menší je úhel sklonu. Níže naleznete tabulku s hlavními parametry pil.

Dělení analogů K řezání kmenů a klanů

Známky správně nastavené pily

Správné odříznutí lze posoudit podle obsahu řezu, který ze 2/3 tvoří piliny a z 1/3 vzduch. V praxi se to projevuje tím, že správně nabroušená pila odvádí z řezu více než 4/5 objemu dřevních částic.

Příliš vysoké nastavení má za následek větší objem vzduchu v pile a zhoršuje eliminaci odpadu z řezání. Pokud je rozptyl hrotů malý, deska se pokryje vrstvou pevně slisovaných horkých pilin.

Je-li vzdálenost příliš velká, bude řezání trhavé; je-li vzdálenost příliš malá, bude vlnité. Ještě jednou je třeba připomenout, že je třeba nastavit pouze horní část zubu, aby se k řezání používal pouze ostrý roh na špičce zubu. Pila se brousí s minimálním úběrem kovu, doslova s omezením na odstraňování otřepů.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS