Nože na řezání švů linolea

Jak vybrat správné nože pro práci s linoleem aneb tipy pro nezkušené kutily

Linoleum se na trhu stavebních materiálů objevilo v polovině 20. Století a okamžitě si získalo oblibu. Nevyžadují se žádné zvláštní dovednosti a řemeslná zručnost. K pokládce linolea je zapotřebí pouze nůž na linoleum. Různé barvy a textury umožňují použití materiálu v obytných i veřejných prostorách.

Díky moderním technologiím je linoleum bezpečné a odolné proti opotřebení. Další složky přidané při výrobě dodávají povlaku schopnost udržet teplo v místnosti a nevyblednout vlivem slunečního záření.

Mezi moderní nástroje na pokládku linolea patří:

Z profesionálního hlediska doporučujeme používat specializované nástroje pro pokládku komerčního linolea: řezačky a nože, speciální popisovače a trhací stroje. Tato zařízení umožňují pokládku v nejvyšší kvalitě, i když nejste profesionál v oboru. Za druhé, tento proces vyžaduje mnohem méně času, zdrojů a úsilí pro podobný objem práce. Moderní trh nabízí spotřebitelům nástroje pro každý vkus a rozpočet, což znamená, že je vždy možné najít něco, co nejlépe vyhovuje aktuálním potřebám.

V našem obchodě „Regionkomplekt“ je k dispozici široký sortiment nářadí pro pokládku dlažby. Spolupracujeme pouze s důvěryhodnými dodavateli. Všechny naše výrobky jsou certifikovány a dodávány s oficiální zárukou, aby si spotřebitel mohl být jistý kvalitou zakoupených výrobků. Zajišťujeme doručení po celé Ruské federaci, dlouhodobá spolupráce s dopravními společnostmi umožňuje doručení objednávek přesně na čas bez poruch a excesů. Kupte si u nás nářadí na pokládku linolea. Získáte nejen zboží, ale také jistotu a klid ohledně kvality výrobků a přiměřenosti jejich hodnoty.

Osvědčené nářadí pro pokládku linolea. Dokonalé řešení pro zjednodušení stavebních prací. Pokud máte dotazy ohledně konkrétního nástroje nebo potřebujete poradit, co je pro vás užitečné, můžete vždy zavolat specialistovi společnosti „Regionkomplekt“, který se profesionálně a kompetentně orientuje v produktech a směru, kterým se máte ubírat.

Svařovací nástroje

Správně nařezat a položit linoleum na podklad. Obtížný úkol, ale proveditelný. Pokud pracujete s nožem dostatečně opatrně, beze spěchu a zbytečného povyku, je zcela reálné vyříznout všechny části budoucí podlahy linolea na dostatečně vysoké úrovni kvality.

Při domácí instalaci linolea postačí dva až tři typy nožů:

Počet nožů a způsob jejich použití závisí na zvoleném způsobu spojování okrajů linolea. Moderní technologie, kterou se linoleum povlak poskytuje dvě možnosti: svařování a lepení.

Řezné nože pro linoleové podlahy

Nejjednodušší verze řezacího nože na linoleum je na obrázku. Jedná se o běžný nůž na krabice nebo stavební nůž, který se používá k řezání papíru, polypropylenových šňůr, lepicích pásek, nejrůznějších listových a svitkových materiálů.

Ostrost a tuhost břitu je dostatečná pro rovnoměrné řezání podlahových krytin na bázi PVC a textilních podkladů. Aby se břit při pohybu nekýval, opírá se vždy o kovové pravítko. Pokusy o řezání i toho nejtenčího linolea bez pravítka obvykle končí špatně. I tak je ale stavební nůž pro řezání silnějšího, polokomerčního linolea zjevně nedostatečný.

Pro tuto aplikaci se používají srpovité žací nože.

Díky zahnutému U-hranu a velké tloušťce čepele lze poměrně přesně a rychle řezat i nejtvrdší typy linolea. Ke stejnému účelu lze použít také obuvnický nůž.

Hlavní rozdíl mezi oběma noži je v délce řezu. S obuvnickým strojem lze velmi přesně a rovnoměrně provést relativně krátký řez o délce 40-50 cm. Dále se vlivem zařízení lidské ruky mění úhel čepele a ostří se stává nerovnoměrným, s větším počtem tahů. Použití srpovitého nože zajišťuje správnou polohu břitu bez ohledu na polohu ruky.

Nicméně řezání komerčního linolea s 3mm PU ochrannou vrstvou povrchu je velmi náročné, takže se vaše ruka rychle unaví i při malém množství práce. Kromě toho musí být vodicí lišta pevně připevněna, aby se dosáhlo co nejpřímějšího řezu.

Dokonale rovné hrany lze dosáhnout pomocí linolea, ručního nástroje na řezání linolea dokonale rovně, a to jednou rukou, bez jakýchkoli pravítek. Například model Rollino nebo Ril.

nože, řezání, linolea

Příklad zařízení s lichoběžníkovými lopatkami. Kromě srpového nože se hojně používají speciální elektrické nože, fotografie.

To umožňuje řezat linoleum libovolné hustoty a třídy odolnosti relativně rychle a rovnoměrně bez použití pravítek nebo vodicích lišt. Pokud plánujete pokládat komerční linoleum na plochu větší než 35 metrů čtverečních, je rozumnější si půjčit elektrický nůž než se namáhat s ručním nářadím.

Ruční elektrický nůž Bosch není špatná volba.

Jaký vybrat nůž na linoleum

Typy nožů pro linoleum

Dnešní trh nabízí několik možností řezání linolea. Všechny mají určitý design, spolehlivost a účinnost.

Rollino nebo Ril

Válečková řezačka na linoleum. Vynikající pro řezání materiálů, které se skládají z několika vrstev. Pokud tedy potřebujete řezat silné linoleum, je tento nůž dobrou volbou.

Samotný váleček na linoleum je velmi praktický a účinný. Konstrukce válečku vypadá jako malá rukojeť s oboustranným válečkem ve spodní části. Řezání linolea válečkovým nožem je z mnoha důvodů bezpečnější než řezání vysouvacím nožem.

Tento typ frézy lze navíc použít pro přímé i zakřivené řezy.

Výsuvná čepel

Zatahovací čepel. Má jednodušší konstrukci než válečková čepel. Čepel výsuvného nože je umístěna přímo v pouzdře a vytahuje se podle potřeby. Pokud se ostří ztupí, lze je v případě potřeby snadno odštípnout a znovu použít.

Hlavní rozdíl mezi zasouvacím nožem na linoleum a běžným nožem na krabice je ve tvaru a velikosti a také v pevnosti materiálů použitých při výrobě. V těle takového nože může být instalována pouze robustní čepel, která je určena právě k provádění mnoha opravných prací zahrnujících řezání dokončovacích materiálů.

Jak vybrat nůž na linoleum

Při výběru nože na linoleum je třeba znát hustotu a pevnost použitého materiálu a uvědomit si některé další body, které se týkají především výběru nože na linoleum.

Při výběru nože na linoleum byste se měli nejprve zaměřit na následující body:

  • Kvalita materiálů použitých na výrobu rukojeti. Ideální je, když jsou materiály pro výrobu linolea pevné, nejlépe z kovu.
  • Spolehlivý nůž musí mít kovovou rukojeť a stejnou základnu z oceli.
  • Rukojeť stavebního nože by měla dobře padnout do ruky a měla by být pokryta vrstvou gumy nebo plastu.
  • Pokud není řezací nůž na linoleum výsuvný, musí být vyroben z nerezové oceli.
  • Tloušťka nože na řezání linolea by neměla být menší než 0,5 mm, nebo ještě lépe větší.

Jak rovnoměrně rozříznout linoleovou podlahu

Jak správně řezat linoleum při instalaci, abyste se vyhnuli případným problémům při řezání?? K tomu potřebujete znát několik triků. Linoleum je velmi tvrdý materiál. Pokud jsou okraje linolea promáčknuté, proříznuté nebo jinak poškozené, je velmi pravděpodobné, že se materiál rychle rozpadne.

Samozřejmě je lepší koupit kvalitní linoleum. Nikdo však není imunní vůči nešťastným překryvům. Je důležité si uvědomit, že na deformované části podlahové krytiny (pokud ji nelze vyměnit) je třeba pracovat co nejopatrněji. Vždy řežte velmi přesně.

Podlahy z PVC lze řezat dobře zašpičatělým nožem. Nenechte se při tom rozptylovat. V opačném případě je snadné minout správný směr. Výsledkem bude nerovnoměrný řez. Abyste se takovým situacím vyhnuli, je nejlepší použít zastřihovač. K tomuto účelu je ideální obyčejné dlouhé pravítko.

Často se stává, že na podlahu položíte dva (nebo více) kusů linolea, protože jeden není dostatečně široký od stěny ke stěně místnosti. Upevnění podlahy svařováním za studena. Pokud je linoleum již na okrajích nerovné, není možné vytvořit neznatelný šev. Abyste se z této situace dostali, doporučuje se odsadit okraj linolea o 1 až 2 cm a provést dokonalý řez, přičemž se okraje vyrovnají.

Je dobré pracovat s maximální přesností. Podél okrajů obou kusů linolea, které se plánují spojit v jednu látku, je třeba provést zarovnávací řez. Překryjte je a proveďte jeden společný řez. Nástroj používaný pro tuto operaci musí být velmi ostrý.

Šev je díky této metodě méně výrazný a pevnější. Před zahájením řezání linolea je třeba ještě jednou zkontrolovat všechna měření a kvalitu řezného nástroje.

Řezání linolea začněte až tehdy, když je „zvyklé“ na mikroklima místnosti. Po rozvinutí role je možné v ní materiál ponechat po dobu 24 hodin. Během této doby se linoleum přizpůsobuje vlhkosti a teplotě v místnosti. Tím se zvýší kvalita instalace.

Při řezání podlahové krytiny postupujte takto

  • Na vnitřní nebo vnější straně materiálu nakreslete čáru pro ořez. Bude vám sloužit jako vodítko při pozdější práci s řezačkou.
  • K této čáře by mělo být připojeno dlouhé pravítko. Přitlačte ji na podlahu rukou.
  • Ostrým nožem proveďte řez. Veďte čepel nástroje podél pravítka a přidržujte ji u pravítka.
nože, řezání, linolea

Linoleové podlahy ve vysoce frekventovaných prostorách podléhají destruktivnímu zatížení v podélném i příčném směru. Druhý nejvíce škodlivě ovlivňuje stav kloubů rolí.

Pro komerční pájení je zapotřebí speciální nářadí, které nemá každý.

Svařeno za tepla pro utěsnění během používání. Provádějí ji pracovníci, kteří mají potřebnou kvalifikaci, znají bezpečnostní předpisy a mají důkladné znalosti technologie.

Nástroje

  • Pravítko, kovové pravítko, šablona;
  • Stavební nůž;
  • Řezák pro řezání švů;
  • Průmyslový fén zahřátý až na 600 °C se standardním nástavcem na plnicí šňůru;
  • Fréza ve tvaru půlměsíce s vodítkem.

Popis procesu

Nejprve je nutné dosáhnout těsného přilnutí čepelí bez trhání.

Pokud jsou použity továrně řezané role, jsou svařeny na tupo, jinak je materiál linolea laminován s přesahem. Pomocí stavebního nože, měřicích nástrojů a forem prořízněte 2 vrstvy dlažby. Vznikne spoj s dokonalou přilnavostí.

Metoda svařování za tepla je vhodná pouze pro obrobky, které jsou přilepeny k podkladu. K tomu se používají speciální lepicí směsi a tmely. Po dokončení práce vyčkejte na úplné zatuhnutí pojiva po dobu uvedenou v návodu k použití lepidel.

Před pájením linolea řezte švy pomocí frézy. Řezný prvek se nastaví tak, aby hloubka řezu byla 2/3 tloušťky a šířka řezu 2. 3 mm (menší než průměr šňůry).

Bezprostředně před pájením se švy očistí od nečistot vysavačem. Okraje jsou odmaštěné. K fénu je připojena tryska a těsnicí šňůra. Teplota uvedená v návodu k použití agregátu je nastavena na hodnotu. Na začátku švu by měl být instalován fén se standardní tryskou. Po zahřátí kusu kabelu fénem se začne pohybovat podél švu. Rychlost musí být taková, aby se agregát neroztáhl. Po dosažení středu délky spoje se pájení zastaví a začne se stejným způsobem od druhého okraje. Spojení je dosaženo přesahem 2 až 3 cm.

Povinná podmínka: Šňůra musí zcela zakrývat klouby. Regulační tryska umožňuje správně odříznout přebytečné plnivo pomocí půlměsícového nože. Po úplném vychladnutí se stejný nůž použije ke škrábání. Profesionální svařování za tepla vytváří nejtvrdší a nejodolnější linoleovou podlahu vhodnou pro těžké dopravní plochy a průmyslové haly.

Typy nožů linolea

Dnešní trh nabízí několik možností řezání linolea. Všechny mají určitou konstrukci, spolehlivost a efektivitu provozu.

Válečkový nůž

Válečkový nůž na linoleum. Vhodný pro řezání materiálů, které se skládají z více než jedné vrstvy. Pokud tedy potřebujete řezat silné linoleum, je tento typ nože vhodnější.

Samotný váleček na linoleum je velmi praktický a efektivní při práci. Konstrukce válečku vypadá jako malá rukojeť s oboustranným válečkem ve spodní části. Řezání linolea válečkovým kotoučem je mnohem bezpečnější než vytahovací kotouč, a to z několika důvodů.

Kromě toho lze tento typ nože použít pro přímé i zakřivené řezy.

Výsuvná čepel

Výsuvný nůž je jednodušší než válečkový nůž. Čepel je uvnitř pouzdra čepele a podle potřeby se vysouvá. Pokud se čepel na okraji ztupí, lze ji v případě potřeby snadno odštípnout a znovu použít.

Hlavní rozdíl mezi zasouvacím nožem na linoleum a obyčejným nožem na krabice je ve tvaru a velikosti a také v pevnosti materiálů použitých při výrobě. Do těla takového nože je možné instalovat pouze silnou čepel, která je přesně určena k provádění mnoha opravárenských prací zahrnujících řezání dokončovacích materiálů.

Jak lepit linoleum: metody lepení materiálů

Linoleum je jedním z nejoblíbenějších materiálů používaných jako podlahová krytina. Má své výhody i nevýhody. Významnou nevýhodou tohoto materiálu je přítomnost švů. Vznikají při spojování linolea mezi sousedními místnostmi a v případech, kdy je třeba pokrýt velkou plochu. Na druhou stranu moderní metody pájení umožňují tento problém vyřešit rychle a snadno, bez použití kovových prahů k maskování švů.

Způsob pájení linolea za studena a za tepla

Než se dozvíte více o tom, jak lepit linoleum, je vhodné se seznámit s jeho vlastnostmi a zvláštnostmi. Tento typ podlah se používá jako finální úprava v kancelářích, domácnostech a továrnách. Materiál se snadno instaluje, je odolný, voděodolný, protiskluzový a nenáročný na údržbu. Kromě toho je k dispozici obrovská škála barev a textur. Zákazníci si mohou zakoupit i izolované verze podlah.

Mezi výhody linolea patří také jeho velikost. Materiál je k dispozici v různých šířkách a rolích. Zákazníci si tak mohou vybrat optimální velikost linolea pro každou místnost ve svém domě. Pokud má být materiál položen ve všech místnostech, nelze to provést bez řezu. Není vždy vhodné zakrývat spáry linolea kovovými prahy nebo upevňovat okraje materiálu hřebíky. Nejlepší možností je v tomto případě spárování plechů metodou svařování za tepla nebo za studena.

Vezměte prosím na vědomí! Spojování linolea lepidlem za studena nebo za tepla je ideální pro místa s vysokou návštěvností nebo tam, kde je podlaha vystavena neustálému mechanickému namáhání.

Výhody a nevýhody linolea svařovaného za tepla

Linoleové desky se spojují tepelným zatavením. Tato metoda se používá především ve výrobních halách, kde jsou podlahy vystaveny velkému mechanickému zatížení. Metoda se doporučuje také pro pájení linolea v místnostech s velkým provozem, kde se nátěr rychle opotřebovává. Při spojování velkých spojů je vhodné použít horké spoje.

Svařování za tepla pro velké spoje

  • K tomu se používá speciální hořák, tzv. Horkovzdušná pistole. Tento nástroj umožňuje roztavit materiál zahřátím na 400 °C.
  • Před spárováním linolea je třeba připravit oblast spár. K tomu použijte dláto, kterým vyberete kus materiálu po celé délce švu tak, aby vznikla drážka.
  • Do pistole se zavede kabel a zapne se napájení.
  • Pro slepení řezaných dílů je třeba do drážky umístit zahřátou přídavnou šňůru. Tento materiál má téměř stejnou strukturu jako linoleum. Šňůra se přikládá lehkým tlakem, veškerá práce se musí provádět opatrně a velmi přesně.
  • Pomocí speciálních nůžek s ostřím ve tvaru půlměsíce odstraňte přebytečné lepidlo ještě před jeho ztuhnutím. Řezy se provádějí opatrně, aby nebyly příliš hluboké.
  • Po vychladnutí roztavené šňůry vznikne pevný spoj.
  • Drážka v oblasti kloubu by měla být pečlivě odjehlena.

Výhody linolea lepeného za tepla:

Hlavní výhodou linolea lepeného za tepla je velmi pevné spojení

Mezi nevýhody metody svařování za tepla patří některá omezení při jejím použití. Tato metoda svařování není vhodná pro všechny typy linolea. Je určen k lepení tvrdých a tuhých tkanin. Metoda hot fix není vhodná pro lepení měkkého linolea. Materiál se působením tepla roztaví a spoj se zničí. Totéž platí pro levné a nekvalitní linoleum.

Svařování za tepla navíc vyžaduje určité dovednosti. Při neznalosti lepení linolea touto metodou je velmi snadné udělat chybu a povlak zničit.

Vezměte prosím na vědomí! Někdy řemeslníci místo hořáku používají výkonnou elektrickou páječku. Je to vhodná alternativa, ale nelze dosáhnout dokonale hladkého spoje.

Svařování linolea za studena: výhody a nevýhody této technologie

Návod k použití svařování za studena nás přesvědčuje, že tato metoda je mnohem jednodušší než technologie svařování za tepla. Nevyžaduje žádné speciální dovednosti ani znalosti a nevyžaduje žádné speciální vybavení. Tato metoda je vhodná pro renovace domů, které se provádějí samostatně.

Metoda svařování za studena je mnohem jednodušší a cenově dostupnější, ale vyžaduje rovný řez spojů

Speciální lepidlo, které působí jako rozpouštědlo, se používá k lepení. Změkčuje a spojuje okraje tkanin. Po zaschnutí lepidlo vytvoří pevný monolitický povlak. Šev je tak tenký a jemný, že je těžké ho vidět, aniž byste se podívali zblízka.

Svařování za studena má mnoho výhod:

  • Výsledek lepení je pouhým okem poměrně obtížně viditelný;
  • Nástroje a materiály potřebné k práci jsou minimálně maskovací páska a speciální lepidlo;
  • Proces není časově náročný;
  • Možnost opracovávat spáry různých šířek;
  • Nízká cena svařování linolea za studena v kombinaci s úspornou spotřebou lepidla umožňuje utěsnit velké spáry pouze jednou tubou (tato možnost je mnohem lepší než maskování spár kovovými prahy).

Významnou nevýhodou svařování za studena je omezení jeho použití pro vícevrstvé spoje linolea. V tomto případě je spoj mezi panely příliš nápadný. Metoda broušení za studena se rovněž nedoporučuje, pokud je pod linoleem tepelně izolační vrstva. Kromě toho lepidlo obsahuje toxické látky, takže při práci je třeba chránit dýchací ústrojí maskou nebo respirátorem.

nože, řezání, linolea
| Denial of responsibility | Contacts |RSS