Testovací šroubovák na baterie Jak používat

Jak funguje indikační šroubovák

Univerzální, cenově dostupný pro každého spotřebitele, testovací šroubovák je určen ke zjištění přítomnosti nebo nepřítomnosti střídavého napětí. Jeho hlavním rozdílem oproti běžným šroubovákům je zabudovaný indikátor v dutině rukojeti. Hrot sondy (stylus) slouží jako vodič (kontaktní část). Jednoduché modely mají neonové žárovky.

Princip činnosti standardního indikačního šroubováku je založen na vedení proudu přes hrot (hrot) a rezistor na kontakt neonové nebo LED lampy, takže se rozsvítí. Pokud zařízení selže, je třeba vyměnit baterie nebo vyměnit samotný tester (v případě poškození).

Kontrola funkčnosti

Než začnete s detektorovým šroubovákem cokoli dělat, ujistěte se, že funguje.

Kontrolu provedete snadno: jednou rukou držte hrot šroubováku a druhou se dotkněte konce šroubováku. Kontrolka by se měla rozsvítit. Pokud se nerozsvítí, je se šroubovákem něco v nepořádku, a proto se poohlédněte po jiném.

Indikátor s LED diodou a napájecím zdrojem

Vzhled a princip šroubováku s LED světlem je stejný jako u předchozí verze s neonovou žárovkou. Hlavním rozdílem je nižší indikační práh. Zařízení LED jsou schopna detekovat napětí nižší než 60 V.

Jednoduchý indikátor napětí s LED diodou se nejčastěji používá v domácnostech k lokalizaci fázových a nulových vodičů. Mezi profesionály jsou rozšířené multifunkční bateriové šroubováky s indikátory, které jsou vybaveny nejen LED indikátory, ale také vlastním vyměnitelným zdrojem napájení. Standardní obvod doplněný bipolárním tranzistorem.

Přístroje tohoto typu se řadí do kategorie víceúčelových přístrojů s rozšířenou škálou technických parametrů. Kromě schopnosti detekovat napětí lze zjistit i otevřené obvody a přesně lokalizovat poruchy. Kromě toho lze indikátor použít k určení polarity zdrojů stejnosměrného proudu a umístění vodičů. Ta používá bezkontaktní metodu a samotné vodiče musí být pod napětím.

Vodiče se detekují pomocí indukovaných magnetických polí, které přístroj rozpozná. Samotný drát by měl být ve stěně uložen do hloubky maximálně 1,5 cm. Pomocí tohoto nástroje lze také otestovat baterii.

Tyto šroubováky za příznivou cenu nabízejí více užitečných funkcí, než byste očekávali. Hlavní je správné používání nářadí a kontrola stavu baterií, které se rychle vybíjejí. Aby nástroj vydržel co nejdéle v dobrém stavu, měl by být měřicí přístroj izolován, aby se vytvořila jakási dielektrická clona. V přestávkách mezi operacemi bude sloužit jako ochranný kryt.

Kontrola různých zařízení

Kontaktní metoda

Pro zjištění vnitřní kontinuity žárovky je nutné:

  • Přiložte indikační sondu ke vstupnímu kontaktu svítilny.
  • Položte prst na kontaktní desku šroubováku.
  • Druhou rukou držte patici lampy a uzavřete obvod mezi rukama.
  • Pokud se přístroj rozsvítí, je lampa funkční.

Zkoušečka umožňuje snadnou kontrolu přerušení vnitřního obvodu a provozního stavu elektrického topného tělesa. V obou případech je vyžadováno univerzální nebo LED zařízení.

  • Abyste zjistili kontakt mezi spotřebičem a tělem proudových prvků, musíte jej držet v ruce. Je zdrojem elektrického náboje.
  • Držte zkoušečku druhou rukou tak, aby jeden prst spočíval na kontaktní desce, a dotkněte se sondou postupně svorek TEN.
  • V případě poruchy se obvod uzavře a jednotka se rozsvítí (ukazuje fázi). Je třeba vyměnit topné těleso.

Zjištění polohy přepínače

Všechny spínače v domě musí být ve výchozí poloze, takže pro zapnutí je nutné stisknout horní část klíče a pro vypnutí spodní část klíče. Proto musí být klíč po instalaci otočen vzhůru nohama, protože spodní část klíče uzavírá obvod. Tomu lze předejít použitím šroubováku a zkoušečky a předchozím otestováním obvodu.

Bezkontaktní metoda

Po instalaci lustru s několika svítidly je nutné určit správné zapojení. S univerzální zkoušečkou je to velmi snadné. Stačí přepnout přístroj do požadovaného režimu (H nebo L) a přiložit jej k vypnutému lustru.

Pokud pak uslyšíte pípnutí a rozsvítí se příslušná kontrolka, je v blízkosti lustru elektrické pole a vodiče nejsou správně připojeny ke společnému uzemňovacímu vodiči. Pokud jste vše provedli bezpečně, kontrolka se rozsvítí pouze tehdy, když je zapnutá.

Lokalizace rozpojeného obvodu

Při zapojování elektrických spotřebičů pomocí prodlužovacího kabelu nastane situace, kdy je porucha v síti zjevná, ale nevíte přesně, kde se nachází. Pokud je zásuvka v pořádku, zkontrolujte kabel prodlužovacího kabelu a spotřebič, zda není přerušen. To se provádí tak, že se jednotka zapojí do zásuvky a pomocí testeru se otestuje celá délka obvodu v L. V místě, kde nereaguje na přítomnost elektrického pole, došlo k rozpojení obvodu.

Pokud se po cestě nezjistí žádná závada, je třeba postup opakovat tak, že se zástrčka ve spínači otočí, aby proud tekl druhým vodičem. Pokud ani v tomto případě není nalezena žádná závada, je třeba hledat problém přímo v nástroji.

Kontrola spojitosti obvodu

Před testováním se ujistěte, že je testovaný spotřebič odpojen od obvodu a není pod proudem.

Zkraťte šroubovací jazýček prstem jedné ruky a dotkněte se stylusem libovolného terminálu. Druhou rukou zkratujte druhou svorku zkoumaného obvodu.

Rozsvícením kontrolky LED je signalizováno, že v obvodu nedošlo k přerušení.

Jak používat indikační šroubovák: Pravidla pro používání šroubováku

Pravidla pro používání různých indikačních šroubováků se mohou lišit, ale všechny kontaktní modely (a většina z nich) vyžadují dodržování pravidel elektrické bezpečnosti. V tom smyslu, že byste je měli držet pouze a výhradně za plastové pouzdro. Nikdy nedovolte, aby vaše prsty spočívaly na nekryté části sondy, protože by mohlo dojít k úrazu elektrickým proudem. Možných nebezpečí si je pravděpodobně vědom každý. Před použitím indikátorového šroubováku je vhodné si přečíst návod k použití. Každý více či méně komplikovaný model ji má. Pokud ne, řekneme vám, jak zhruba zkontrolovat základní parametry.

Pro spolehlivé odečty je třeba vědět, jak používat indikační šroubovák

Jednoduchý demonstrační šroubovák

Možná jste již přišli na to, jak se tento typ indikačního šroubováku používá: dotkněte se živé části stylusem a zároveň stiskněte tlačítkový kontakt na rukojeti. Pokud jste se dotkli fáze. Rozsvítí se neonová žárovka. Pokud nesvítí, je buď bez fáze, nebo se jedná o fázový nebo nulový vodič.

Jak funguje šroubovák s napěťovou diodou?

Co dalšího můžete zkontrolovat pomocí této úpravy indikačního šroubováku? Celistvost vodičů v jednoduchém zařízení. Například u prodlužovacího kabelu: Pokud zástrčka nefunguje, musíte zjistit, v čem je problém. Nejprve zkontrolujte, kde v zásuvce „ve zdi“ se fáze nachází. Zapojte napájecí kabel. Podívejte se na fázi v zásuvce prodlužovacího kabelu. Pokud tam je, je drát neporušený. Pokud ne, je pravděpodobně otevřená. Chcete-li se ujistit, že je druhý vodič neporušený, otočte zástrčku a opět hledejte fázi. Pokud se zjistí, že druhý vodič je nepoškozený. Pokud tomu tak není, jsou oba rozbité. To je vše.

S bateriemi a LED diodami

Práce s tímto modelem není o mnoho složitější. Než se pustíte do práce, vždy zkontrolujte, zda správně funguje: Dotkněte se sondy i kolíku současně. Pokud se LED dioda rozsvítí. Testovací šroubovák je v pořádku.

Než začnete používat šroubovák s LED diodou, nezapomeňte, že kontrola fáze se provádí bez dotyku „kolíku“ na rukojeti. Stačí jej zapojit do zásuvky nebo se dotknout kontaktu a je to. Pokud se LED dioda rozsvítí, jedná se o fázi. LED nesvítí. Můžete se dotknout kontaktu na rukojeti. Když se rozsvítí, našli jste neutrál (nebo nulu, podle toho, co je vám bližší). Ne. Buď je uzemnění (pokud existuje), nebo je drát otevřený.

Toto je velmi důležitý bod. Při kontrole fáze se nedotýkejte kontaktu na rukojeti

Všechna ostatní měření se provádějí dotykem kontaktu na rukojeti. Dotykem kontaktu se stanete součástí obvodu. Lidské tělo „funguje“ jako kondenzátor, kterým protékají mikroproudy.

Pomocí tohoto zařízení je možné provést několik testů. Zde je návod na použití tohoto testeru s několika příklady.

    Můžete vyzkoušet kousek drátu (nezapojený do sítě). Jednou rukou uchopte holý vodič vodiče, druhou rukou se dotkněte sondy zkoušečky a dotkněte se kontaktu na rukojeti. LED dioda svítí. Vodič je v pořádku. Nesvítí. Otevřeno.

Je možné také kontrolovat žárovky, rezistory, kapacitu, diody, světelné diody. V případě vadné diody bude šroubovák svítit pouze v „jednom směru“. Totéž platí pro LED. Při kontrole kapacity na chvíli „rozsvítí“ indikátor. Čím nižší je kapacita, tím kratší je záblesk. Blikání znamená, že je funkční, ale neblikání znamená, že je poškozený. Pohodlné a rychlé. Kontrola kapacity je rychlejší a snazší než pomocí multimetru, ale kapacitu nelze měřit pomocí indikátorového šroubováku.

Další zajímavá funkce kontaktního šroubováku s LED diodami. Dokáže detekovat přítomnost napětí na izolovaném vodiči. K tomu je nutné přitisknout kontakt na rukojeti k vodiči a vést jej podél vodiče.

Napětí na izolovaném vodiči

Některé modely naopak umožňují vést sondu v izolaci a držet prst na kontaktu. Těchto modelů je však méně (což je škoda, protože je to pohodlnější). Stejná funkce umožňuje lokalizovat přerušení vodiče: v místě přerušení přestane LED dioda svítit. Je nalezena přestávka.

A ještě jedna příjemná věc: tento indikační šroubovák vám umožní najít skrytou kabeláž. To provedeme tak, že „tlačítko“ posuneme podél stěny v místě, kde očekáváme, že najdeme drát. Jeden bod: vodič musí být pod napětím.

Jak používat elektronický indikátorový šroubovák: hledání drátu ve zdi

Elektronické modely

V závislosti na zvoleném režimu budete pracovat s elektronickými indikátory vodičů a kabelů. Zásady použití jsou již popsány výše. Je to úplně stejné, jen s režimem. Například v bezkontaktním režimu není nutné dotýkat se vodičů stylusem. To je však zřejmé z názvu režimu.

Pokud máte tento konkrétní elektronický multifunkční šroubovák, přečtěte si před jeho použitím návod k použití. Pokud existují nějaké rozdíly, budou uvedeny v příručce.

K čemu slouží a jak funguje

K vyhledání zdroje napětí je zapotřebí indikační šroubovák s funkcí detekce skrytého zapojení. Při renovaci bytu je snadné najít správnou fázi. Šroubováky jsou k dispozici se standardními, doplňkovými funkcemi a jsou nezbytné při připojování elektrických zařízení. Kromě toho se přístroje používají k vyhledávání závad v elektrickém systému. Hlavním úkolem je určit fázi a nulu, používá se eliminační metoda.

Důležité! Při rozebírání elektronického zařízení lze identifikovat vadné součásti a opravit je nebo vyměnit.

Princip indikátoru je založen na přenosu signálu z hrotu na rezistor. Proud teče do kovového prvku. Rezistor měří a funguje jako převodník a vysílá signál do žárovky. Indikátor zhasne, když je v obvodu detekována aktivita.

testovací, šroubovák, baterie, používat

Fázový volič vlastníma rukama

Jak vyrobit indikátorový šroubovák vlastníma rukama, použít jej pro zkoumání elektrických zařízení.

Lze jej vyrobit pomocí jednoduchého elektrického obvodu. Sestavený tester vám umožní zjistit přítomnost napětí v zásuvce, kazetě a dalších elektrických spotřebičích.

Pro sestavení obvodu je třeba vzít 2.5 megaohmů, rezistor 100 ohmů, tranzistor, vhodně KT-312, LED dioda a zdroj napětí o hodnotě 3 mm.5 V (baterie). Při sestavování testeru je třeba mít na paměti, že báze tranzistoru je vpravo, emitor vlevo a kolektor uprostřed.

Připájení mínusu LED ke kolektoru tranzistoru. Připájení 100 ohmového rezistoru na plusovou stranu diody. K emitoru KT-312 připájejte mínus napájecího zdroje. Kladný pól napájecího zdroje je připájen ke svorce 100 ohmového rezistoru. K bázi tranzistoru je připájen rezistor 2Ω.5 Mohm, bude fungovat jako sonda.

Podomácku vyrobený tester kontroluje podle známého algoritmu. Místo podložky položte prst na plusovou nebo mínusovou stranu napájecího zdroje. Volný vodič rezistoru je přiložen ke svorce spínače, kontakt zásuvky je střídavě umístěn do otvorů zásuvky.

LED dioda se rozsvítí, když je kontakt pod napětím, pokud je kontakt rezistoru v nulové poloze, nic se nestane.

Odrůdy ukazatelů

Hlavní funkcí, kterou by měl indikátor napětí plnit, je kontrola spojitosti elektrického obvodu. Ta rozhoduje o tom, zda bude zapojený spotřebič fungovat, nebo ne. Různá zařízení řeší tento úkol různě. Standardní zkoušečka napětí využívá proud již v síti (pasivní) a multifunkční zkoušečka napětí má kompletní obvod se samostatným napájením (aktivní), což umožňuje testovat i beznapěťové obvody.

Všechna tato zařízení fungují na podobném principu, ale mají určité rozdíly v pravidlech používání.

Pasivní indikátor šroubováku

Jedná se o jednopólový indikátor fáze pro domácnost, jehož jediným úkolem je indikovat, zda v určitém bodě obvodu je nebo není napětí. Profesionální elektrikáři ji nepoužívají, protože má velmi omezené funkce, ale může být užitečná v domácnosti jako součást sady nářadí „pro všechny případy“.

testovací, šroubovák, baterie, používat

Nespornou výhodou zařízení je, že jednopólový indikátor ukazuje přítomnost napětí po dotyku jakéhokoli kontaktu pod napětím. Neutrální vodič není potřeba. Šroubovák drží lidské tělo. Doutnavka uvnitř přístroje ukazuje přítomnost nebo nepřítomnost fáze. Pro kontrolu napětí je třeba se dotknout hrotem šroubováku vodiče a rukou se dotknout kontaktní destičky na rukojeti.

Pro ochranu uživatele před vysokým napětím je mezi žihadlem a svítilnou umístěn rezistor, ale kvůli tomu indikátor nereaguje na napětí nižší než 50-60 V.

Šroubovák s aktivním indikátorem

Zařízení obsahuje vnitřní obvod napájený z vlastního zdroje (baterie), takže je citlivějším detektorem napětí. Místo neonové žárovky používá LED diodu, která reaguje nejen při dotyku vodiče, ale i v případě, že žihadlo právě vstoupí do elektromagnetického pole, které existuje kolem jakéhokoli vodiče pod napětím. Úspěšně se používá ke sledování drátů ve stěnách nebo přerušených vláken drátů. Musíte vzít šroubovák za žihadlo a projet jím podél drátu. Pokud v některém místě lampa přestala svítit, znamená to, že je tam (/- 15 cm) poškozený drát.

Indikátor LED se také spustí, pokud se jedna ruka dotkne stylusu a druhá ruka se dotkne kontaktní desky v rukojeti. Tato vlastnost je široce využívána pro testování kontinuity kabelů. Jednoduše podržte jeden konec drátu v ruce a dotkněte se druhého konce hrotem šroubováku. Pokud nedošlo k přerušení, rozsvítí se indikátor.

Vysoká citlivost zařízení je také nevýhodou. Indikátor může indikovat přítomnost napětí v místech, kde nikdy nebylo, a naopak. Nereaguje na přerušení nulového vodiče (kromě výměny fáze a nuly v místech).

Multifunkční šroubovák s aktivním indikátorem

Tato zkoušečka napětí je vylepšenou verzí předchozího přístroje. Liší se tím, že má přepínač, kterým lze nastavit citlivost přístroje, a lze ji používat v kontaktním i bezkontaktním režimu. Často je tento multifunkční indikátorový šroubovák vybaven mini LCD displejem, který indikuje nejen přítomnost napětí, ale také jeho napětí. To umožňuje detekovat parazitní indukční proudy, které jsou běžným indikátorem napětí obtížně zjistitelné.

Kromě displeje jsou tato zařízení vybavena bzučákem, který umožňuje nerušené používání zařízení v podmínkách, kdy digitální indikátor není viditelný. Špičkové modely elektronických indikačních šroubováků jsou v podstatě zjednodušené multimetry, ale s jedním bodcem místo dvou sond. Některé elektronické testery jsou dokonce schopny měřit teplotu povrchu, kterého se hrot dotýká.

Provizorní tester

V brašně elektrikáře se často nachází podomácku vyrobená zkoušečka napětí s obyčejnou žárovkou na 220 V. Odborně známá jako „zkoušečka“. Navzdory své velikosti je často výhodnější, i když jeho přednosti plně oceníte při testování třífázových obvodů.

V podstatě se jedná o běžnou žárovku zašroubovanou do objímky a dráty slouží jako sondy, které se dotýkají pinů, na nichž chcete zkontrolovat napětí. Ve srovnání s jinými jednoduchými zkoušečkami indikuje zkoušečka nejen přítomnost elektrického proudu, ale také jasem světla ukazuje, zda je napětí v obvodu normální, nebo ne.

Jeho další výhodou je možnost kontroly přítomnosti všech tří fází. Pokud jsou například tři vodiče a dva z nich jsou nastaveny na jednu fázi, pak jakýkoli jiný indikátor napětí na druhém konci vodiče jednoduše ukáže, že každý vodič je ve fázi, ale motor se nespustí.

testovací, šroubovák, baterie, používat

V tomto případě vezměte dva testovací proužky zapojené do série a volnými sondami zkontrolujte fáze mezi nimi. Na vodičích s jednou fází se žárovky nerozsvítí. Kromě toho můžete rychlou volbu vždy použít jako přídavné světlo.

Jedinou nevýhodou je, že můžete zkontrolovat pouze jednu fázi, pokud je v blízkosti nulový vodič, i když si lze jen těžko představit situaci, kdy by tam žádný nebyl.

Univerzální

Vysoce přenosný a všestranný. Mohou provádět kontaktní i bezkontaktní testy, identifikovat otevřené obvody, zkraty pomocí „sondy“ a jsou upozorněny zvukovým a vizuálním alarmem. Univerzální klešťové měřiče se používají pro opravy nebo seřizování elektronických zařízení, vozidel, jsou určeny pro práci se stejnosměrným i střídavým proudem. Tester je napájen z baterie, jejíž nabití je monitorováno. Pokud se baterie vybije, univerzální šroubovák nebude fungovat.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS