Z čeho se skládá pásová pila na kov

Recenze pásových pil na kov

Pásové pily na kov jsou určeny k řezání výrobků z různých kovových slitin, kromě toho mohou řezat i výrobky z jiných materiálů, a pokud je možné pracovat při vysokých otáčkách, je možné pracovat i se dřevem. Podívejme se na nejoblíbenější pásové pily na kov.

Pásová pila Stalex BS-85 je zcela ruční stroj, kde spouštění zařízení, ovládání rámu a zastavení řezání provádí obsluha ručně. Jedná se o poměrně kompaktní zařízení, které umožňuje opracovávat kusy o průřezu do 85 mm.

Stroj má jako pracovní nástroj nůž o rozměrech 13×0,65×1325 mm. Rám pily lze naklápět v rozmezí 0° až 45°, což umožňuje opracovávat obrobky pod různými úhly a měnit polohu pily přímo za provozu.

S pilou je dodáván upínací svěrák trvale namontovaný v pracovním prostoru. Řezání pod úhlem je umožněno posunutím rámu. Posuv a upínání obrobku se provádí ručně.

Produktivita stroje Stalex BS-85 není příliš vysoká, takže není možné zpracovávat velké množství kovových obrobků, proto je hlavní oblastí použití zařízení výroba malých dávek přířezů v dílnách, na stavbách a v domácnostech.

Pilový kotouč se otáčí rychlostí 40 až 88 metrů za minutu, což je pohodlné pro práci s různými materiály. Nízká hmotnost a malé rozměry jsou důvodem, proč se stroj často používá pro přenosné aplikace.

Další kompaktní pásová pila pro použití při malých řezacích pracích na kov a jiné materiály. Stejně jako u předchozího modelu se všechny operace řezání provádějí ručně. STALEX SBS-125G se od Stalexu BS-85 liší průměrem obrobku, který má být obráběn, a plochami průřezu 125 mm, které lze obrábět.

STALEX SBS-125G má následující vlastnosti

pásová, pila
  • Pás se otáčí pomocí ozubeného soukolí;
  • Vysoká přesnost prořezu;
  • Spolehlivost zařízení;
  • Plynulé nastavení rychlosti řemene;
  • Nízká spotřeba energie;
  • Snadná obsluha a údržba nářadí.

Pásová pila PPK-90U od společnosti Proma má pevnou konstrukci s masivní litinovou základnou. Tato konstrukce umožňuje použití stroje ve výrobě pro řezání různých materiálů, neželezných a železných kovů, vysoce legované oceli a nerezové oceli, hliníku, plastů a dalších polymerů.

Kompaktní konstrukce je univerzálně vhodná pro situace, kdy je ve výrobním závodě málo místa. Rám pilového pásu lze otočit až o 45 stupňů. Žádné plynulé nastavení otáček, otáčky se mění diskrétně pomocí pohonu klínovým řemenem. Při velmi nízkých nákladech je ideálním řešením pro malé požadavky na řezání.

Další pásová pila od společnosti Proma, která se používá k opracování malých obrobků z kovu. Oproti předchozímu modelu se pásová pila Proma PPK-115 liší velikostí zpracovávaných dílů. 100×150 mm, zatímco PPK-90U má o 90 mm menší průřez. Hmotnost stroje umožňuje jeho snadné přemísťování z místa na místo.

Hmotnost stroje 19 kg usnadňuje jeho přemístění na jiná pracoviště. JET J 349V je profesionální zařízení pro řezání obrobků s průřezem do 125 mm, v pravém úhlu a pod úhlem 45 stupňů. Vynikající kvalita řezání eliminuje potřebu dalšího obrábění. Přístroj je dodáván s nainstalovaným pilovým kotoučem, takže s ním můžete začít okamžitě pracovat.

Stroj JET HVBS-56M umožňuje zpracovávat malé série kovových obrobků o průměru průřezu až 1254 mm. Těžká základna pro bezpečnou instalaci v továrně. Díky vestavěným kolečkům lze pásovou pilu snadno přepravovat.

Výhody a vlastnosti stroje JET HVBS-56M:

  • Šnekové kolo je vyrobeno z kaleného materiálu s vysokým stupněm broušení pro dlouhou životnost;
  • Vodítka pilového kotouče jsou nastavitelná a uložená ve 3 ložiscích;
  • 3 rychlosti pilového kotouče, které lze přepínat pomocí převodovky s klínovým řemenem;
  • Pro dávkové řezání je k dispozici koncový doraz;
  • Vysokého stupně čistoty pilového kotouče je dosaženo minimalizací vibrací stroje;
  • Automatické vypnutí v případě průchozího řezu obrobku.
  • Stolní pila JET J-350V

J-350V je kompaktní stolní pásová pila pro domácí použití nebo pro použití v malé dílně s následujícími vlastnostmi a výhodami

  • Design pro stolní použití;
  • Mobilita;
  • Základna je vybavena gumovými vložkami, které eliminují možnost sklouznutí na stole nebo pracovním stole;
  • Plynule nastavitelná rychlost otáčení nástroje, která umožňuje zvolit optimální pracovní režim;
  • Rám lze otočit o 60 stupňů, což výrazně rozšiřuje funkčnost stroje.

Profesionální pásová pila ARG 250 je univerzální stroj, který se dokonale hodí pro hromadnou výrobu profilů různých tvarů a velikostí. Tento stroj se používá především ve velkých provozech, kde je vyžadována vysoká produktivita. Použitý řezný nástroj. Pilový pás velikosti 270,9 umožňuje řezat většinu běžně používaných kovových slitin a nekovových materiálů.

Velká hmotnost stroje, pevný stojan, tuhá konstrukce rámu pily a nízká úroveň vibrací udržují přesnost řezání na minimu. Výsledkem je velmi přesný řez, a to i při zpracování velmi tvrdých materiálů.

Rám zvedá obsluha ručně, zatímco posuv nástroje je řízen vlastní vahou obsluhy pomocí škrticího ventilu na hydraulických válcích. Po dokončení řezu se nástroj automaticky zastaví. Pro usnadnění ručního zasunutí rámu do výchozí polohy je stroj vybaven pomocným systémem s pružinou, jehož tuhost lze nastavit.

Princip fungování

Pásová pila je založena na použití nekonečného (uzavřeného) kovového pásu s jednostranně vyřezanými zuby jako pracovního nástroje. Nejčastěji se používají bimetalové pily, jejichž hlavní část je vyrobena z masivní oceli (pružinové oceli nebo oceli podobné pružnosti a pevnosti) a zuby jsou vyrobeny z nástrojové oceli nebo zvláště pevných slitin.

Pásová pila je poháněna řemenicemi, z nichž jedna (spodní) je připojena k elektromotoru. Zvláštnost pohybu pily směrem k obrobku vylučuje vymrštění pilin nebo částí pilového pásu při zlomení směrem k obsluze. To určuje bezpečnost stroje při řezání plochých plechů i složitých profilů.

Pásové pily jsou nastavitelné z hlediska rychlosti pásu, která se volí podle typu kovu. Samotné pily se vyrábějí s různými tvary zubů, roztečí a úhlem ostření. Konstrukce většiny strojů umožňuje rychlou výměnu pilového pásu v případě nutnosti přechodu na jiný typ kovu nebo válcovaného materiálu.

Domácí pily na kov

Je také možné vyrobit pásovou pilu na kov vlastníma rukama. Domácí zařízení má své nevýhody a výhody.

Výhodou tohoto stroje jsou nízké výrobní náklady a použití nástroje.

Proces výroby páskovacího stroje zahrnuje několik fází. Nejprve je třeba zkonstruovat rám, který celou konstrukci podepře. Může být vyroben z jakéhokoli materiálu, ale z hlediska nákladů je nejvýhodnější dřevěný rám.

Další částí nástroje je horní kladka, která zajišťuje napnutí nože při vertikálním pohybu.

Pilový stůl je vyroben převážně z překližky. Stůl lze otočit pro pohodlnější používání.

Čepele a brousicí stroj

Pro domácí použití je k dispozici několik druhů pilových kotoučů:

    Bimetalový nůž, který se používá především k řezání velmi tvrdých kovů a slitin.

  • Diamant se používá k opracování žuly, křemene, mramoru a dalších tvrdých materiálů.
  • Pro malé dílny s křehkými materiály je nejvhodnější čepel z nástrojové oceli.

Aby se zabránilo otupení a nástroj byl věrným pomocníkem řemeslníka, musí být řádně připraven k práci. Broušení pásových pil na kov je jedním z nejdůležitějších kroků při práci s nástrojem. V závislosti na počtu zubů se používají různé brusné kotouče z různých materiálů a různých tvarů.

Pro dobré broušení je nutné brousit podél přední plochy zubu nebo současně na zadní a přední ploše.

Pečlivý výběr nástroje, správné používání a včasné broušení zajistí majiteli dlouhou životnost.

Na co si dát pozor při výběru?

Před nákupem konkrétního modelu pásové pily na kov je nutné rozhodnout o řadě parametrů:

  • Rozsah prací, které mají být provedeny;
  • Intenzitu a podmínky používání pásové pily;
  • Vlastnosti zubů a ostří;
  • Broušení pily;
  • Výrobce.

Kvalita řezu závisí na správném výběru pily: rovnost linie, úroveň vibrací, přítomnost/nepřítomnost třísek nebo prasklin. Při výběru pásové pily je nesmírně důležité zohlednit nejen její technické vlastnosti, ale také vlastnosti kovu, ze kterého je obrobek vyroben:

  • Pro materiály odolné proti teplu a opotřebení je nejlepší volbou pila SP;
  • Bimetalové výrobky lze zpracovávat pomocí pil M-42;
  • M-51 je správnou volbou pro práci s vysokouhlíkovou ocelí;
  • TCT je nejvhodnější pro řezání obrobků z velmi tvrdých slitin.
pásová, pila

Doporučení pro výběr pilového kotouče podle velikosti:

  • Šířka pilového pásu má přímý vliv na hladkost řezu;
  • Tenké nože nejsou vhodné pro hrubé práce, protože se rychle deformují;
  • Pro tvarové nebo obrysové řezy jsou nejlepší tenčí pily;
  • Šířka pily může být od 14 do 80 mm. Za univerzální řešení se považují modely s šířkou čepele přibližně 40 mm.

Dalším důležitým bodem při nákupu pásové pily je kvalita ostření. Z tohoto důvodu je nutné:

Záleží také na počtu a velikosti zubů:

  • Počet řezných hran (může jich být 3 až 24) má přímý vliv na kvalitu řezu silnostěnných obrobků. Pokud se sníží počet zubů, sníží se i zatížení nože;
  • Vyrábět pily s hrubými zuby pro hluboké řezy a pily s jemnými zuby pro řezání plechů.

Nastavení zubů má vliv nejen na rychlost a kvalitu řezu, ale také na úroveň vibrací. Pily s vlnitým profilem jsou vhodné pro malé a tenké obrobky. Velké kovové obrobky se nejlépe řežou standardními profilovými pilami. Tyto pily se osvědčují také při obrysových řezech. Pily s proměnlivým profilem mají vyšší účinnost řezání při minimálním namáhání řezných prvků, proto jsou mnohem dražší.

Typy pilových pásů

Všechny moderní pilové pásy na kov lze zhruba rozdělit do tří hlavních kategorií podle materiálu:

  • Pily z uhlíkových nástrojových ocelí. Široce používaný typ pilového pásu pro hospodárné řezání mnoha druhů nelegovaných i legovaných ocelí. Pevnost v tahu tohoto typu pilového pásu dosahuje 80 kPa/mm2.
  • Bimetalové pilové pásy na kov s pracovní částí z HSS. Poskytují lepší provozní vlastnosti než výrobky z homogenního materiálu. Nejčastěji používaná rychlořezná ocel třídy M42 (11Р2М10К8) s přídavkem kobaltu a molybdenu, která poskytuje tvrdost až 950 NV a odolnost proti červenému posunu. Zub je spojen s pružnou částí pilového kotouče svařováním elektronovým paprskem.
  • Pily s bimetalovým karbidovým hrotem. Vhodné zejména pro náročné řezné podmínky, litinu apod. Zvláště tvrdé materiály. Používá se k řezání plných obrobků o průměru nad 60 mm.

Zadní část pásové pily

Zadní strana pilového pásu by měla být zaoblená, protože to pomáhá odstranit otřepy vzniklé při řezání pásu a s tím spojené koncentrátory vnitřního pnutí. Samotný proces zaoblování dále zlepšuje rovnost pásu, eliminuje výkyvy v šířce, což vede k přesnějšímu řezání zubů. Absence ostrých hran na zadním rámu také vede k delší životnosti kladky.

Rozteč pilových zubů: 19 mm. Tato rozteč je stabilnější při průměru kmene větším než 60 cm, protože se na řezání podílí více zubů najednou. Vyžaduje vyšší výkon hlavního motoru (nejméně 11 kW) a snížený přívodní výkon. V reálné práci se vyskytuje zřídka. 22 mm. Pilový pás má univerzální rozteč, která umožňuje celoroční práci s jakýmkoli pilovým kotoučem. 25 mm. Používá se pro pilové kotouče o šířce 50-54 mm. Umožňuje pracovat při vyšších rychlostech posuvu, protože větší štěrbina pojme více pilin za jednotku času.

Typy pásových pil

V závislosti na výrobním procesu, řezné kapacitě a technických parametrech kusu se v průmyslu vyrábí několik typů pásových pil, z nichž každá má svůj vlastní kotouč.

  • Podle směru vedení lopatek. Lze jej umístit vertikálně nebo horizontálně.
  • Elektrickým pohonem. Existují zařízení pro domácí použití s výkonem do 2 kW, průměr pásových pil pro ně je nejmenší. Průmyslové podniky pracují s pásovými pilami s výkonem pohonu nad 3,0 kW.
  • Podle rychlosti lopatek. Naprostá většina moderních pásových pil má několik rychlostí. V závislosti na konkrétním typu se může pohybovat od 10 m/s do 100 m/s.
  • Třída oceli čepele. Pily jsou k dispozici v jednom kovovém nebo bimetalovém provedení, s různými materiály zubů, speciálními brusnými vzory, úhly atd. Д. Parametry se ve výrobě volí s ohledem na vlastnosti obrobku, požadavky na kvalitu řezu a objem práce.
  • Podle konstrukce strojů. Mohou být jednosloupcové nebo dvousloupcové, horizontální nebo vertikální.

Správná pila má nejen pozitivní vliv na kvalitu a výkon řezu, ale také zvyšuje bezpečnost práce.

Popis pásových pil

Na základním rámu jsou namontována dvě otočná kola, která podpírají řezací pás. Jsou poháněny elektromotorem. Řezací pás je upevněn dvěma válečky a dorazem vedle pracovního stolu a lze jej nastavit. Velikost zubů pilového kotouče je dána velikostí stroje a typem operace, stejně jako u ručních pil. Zuby se brousí podle tvaru univerzálního profilu.

Pájením měděnou pájkou se řezná tyč uzavře do kroužku, čímž se konce spojí a opravný spoj se spojí. Pájení se v továrně provádí elektrickým svařováním, v menších dílnách se používá hořák nebo speciální kleště.

Typy jednotek

Pilový pás s ozubením se od pilového pásu liší svou délkou a je vyroben ve tvaru prstence, ale v otevřeném stavu se vzhledově neliší. Ozubené pásy se používají v pásových pilách na kov nebo dřevo, v masném a rybím průmyslu k řezání jatečně upravených těl, v průmyslu se používají k řezání pěnového betonu, minerální vlny, pěnových plastů a dalších stavebních materiálů.

Princip bezzubé pásové pily se používá stejně jako u kotoučových pil. Na pilovém kotouči jsou také zuby, ale jejich tvar podporuje zahřívání pracovní plochy místo řezání. Produkce tepla v tomto případě zvyšuje výkon stroje. Řezné kotouče třecích pil se vyrábějí v tloušťkách od 0,6 do 1,7 mm a šířkách od 6 do 26 mm.

Elektrojiskrové pily se používají k řezání obrobků o tloušťce 150-400 mm, které nelze opracovávat kotoučovými pilami vzhledem k jejich rozteči a průměru, což způsobuje vysokou míru házivosti.

Typy materiálů pro čepele

K řezání dřeva se nejčastěji používají ocelové pásy s vysokým obsahem uhlíku, břity s karbidovými hroty a bimetalové pásy. Bimetalová verze má pružnou čepel a tvrdé zuby, pro které se používají dva druhy kovu. Základ čepele je vyroben z pružinového materiálu, ke kterému je pomocí elektronového svařování přivařen nástrojový vysokořezný drát, z něhož je následně vyfrézován ozubený profil.

K dispozici jsou pásové pily pro univerzální použití a speciální pily pro konkrétní oceli. Oblast použití se volí podle parametrů zubu:

Pro řezání velkých obrobků se používají nože s mimořádně velkými zuby. Aby se předešlo vybočení a rezonančnímu jevu, jsou na stejném pásu namontovány zuby různých velikostí (proměnná rozteč).

Tvrdost řezných prvků závisí na tvrdosti oceli. Při výrobě zubů se nejčastěji používá kov s označením M42 (což znamená tvrdost 950 podle Vickerse). Pro nástrojovou ocel není tvrdost dostatečná, proto se používá M71 (100 Vickers). Středně náročné aplikace vyžadují M51.

Geometrie je určena úhlem ostření a profilem řezného prvku. Řezání profilů (kanálů, úhelníků, T-nosníků, I-nosníků, trubek) na míru vyžaduje tvarovací zuby se zesílenými hřbety. To je dáno speciálním profilem řezu, který způsobuje nárazy a vibrace vedoucí k třískám a prasklinám. Aby bylo možné řezat houževnatou nerezovou ocel nebo jiné podobné materiály, jsou zuby ostré a zůstává mezi nimi značná mezera.

Nastavení řezných prvků je přizpůsobeno velikosti a hmotnosti řezaného materiálu. Chcete-li například zabránit rozdrcení při řezání masivního materiálu, použijte na pile úzce a široce nastavené lišty.

Typy pil v závislosti na řezaném materiálu

Další kategorizace je založena na materiálu, který má být obráběn:

Práce s tvrdými materiály (kov, kámen) se provádí nástroji, jejichž pilový list je vyztužen mimořádně silnými zuby z vhodných slitin. Nesprávná volba nože vede k jeho roztržení a zhoršení ostří na obrobku. Před zakoupením pily je třeba určit oblast prováděných prací.

Péče o pásovou pilu

Chcete-li prodloužit životnost řemene, sejměte jej ze stroje, když jej nepoužíváte, a uložte jej v nenapnutém stavu. Napětí pásu na stroji nesmí překročit 300 N/m, při překročení může dojít k prasknutí nebo deformaci kovu.

Při práci je nutné dodržovat režimy chladicí kapaliny. Bez mazání a chlazení se životnost pásu výrazně snižuje. Při instalaci nového pilového kotouče jej nechte 10-15 minut běžet naprázdno a teprve poté proveďte několik řezných operací při zatížení do 50 % jmenovité hodnoty.

Správná funkce a životnost pilového pásu závisí na vhodném ostření a nastavení. Pro tyto úkoly jsou určeny speciální stroje s různým nastavením. Broušením se nejen obnovuje ostrost zubů, ale také odstraňují mikrotrhliny a vady, které se vyskytují v drážkách. Nastavení výšky mlátičky je také důležité pro udržení pevnosti trávníku.

Ostřete bez stlačení ostřicího nože, abyste zabránili spálení pásu, ke kterému může dojít i při správném nastavení typu a rozteče zubů.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS