Bruska na parkety vlastníma rukama

Broušení (škrábání) parket a dřevěných podlah vlastníma rukama. výběr zařízení

Podlahová krytina je při užívání domu vystavena značnému mechanickému namáhání, které způsobuje rychlé opotřebení podlahy a nutnost její opravy nebo výměny.

Jedním z oblíbených materiálů pro podlahy je dřevo. Podlaha ve formě parket, masivní podlahy nebo podlahy z tvrdého dřeva je pevná a odolná. Dřevo se však časem také zhoršuje a je třeba ho obnovit. Broušení a škrábání vám pomůže obnovit atraktivní vzhled staré dřevěné podlahy nebo parket. Postup zahrnuje odstranění opotřebované vrchní vrstvy dřeva pomocí ručních nebo strojních nástrojů.

Broušení podlah. když je potřeba?

Snadno zjistíte, že vaše parkety potřebují pořádně zbrousit, protože ve většině případů se jedná o velmi opotřebovanou podlahu. Nejtěžší je pochopit tak zdánlivě jednoduchou věc. když parkety nesmyslně drhnou?

Nemá tedy smysl brousit parkety, pokud:

Chcete-li zjistit, zda se vyplatí dřevěné podlahy, můžete provést malý test a pokrýt jeden metr podlahy silnou plastovou fólií. Je samozřejmé, že okraje fólie musí být k parketám pevně přitisknuty prknem nebo něčím jiným.

Když necháte plátno v této poloze asi jeden den, můžete zjistit, zda se pod ním nevytvořila kondenzace. Pokud dojde ke kondenzaci vlhkosti, další vyhlazování parket v domácnosti se již nevyplatí.

Broušení parket úhlovou bruskou

Jak bylo uvedeno výše, dřevěné podlahy se vyrábějí na speciálním stroji. V tomto případě je povrch podlahy rovnoměrně očištěn od vrstvy starého a poškozeného materiálu. Přesto mnoho domácích řemeslníků úspěšně praktikuje lepení parket úhlovou bruskou. pomocí běžné úhlové brusky (úhlové brusky).

Co o tom lze říci? Úhlová bruska by měla být přizpůsobena dostatečně velkému brusnému kotouči, v takovém případě se veškerá práce provede mnohem rychleji. Za druhé je stejně důležité, aby úhlová bruska pro domácí broušení parket měla nastavitelné otáčky.

A za třetí je třeba dbát na odsávání prachu, které při broušení parket určitě nastane. U speciálních strojů na broušení je prach okamžitě odváděn do prachového sáčku. Obyčejná úhlová bruska naproti tomu jednoduše zanechá místnost nedýchatelnou.

Typy strojů na broušení podlah

Jelikož je broušení přípravnou fází broušení povrchu podlahy, je úkolem každého stroje odstranit vrstvu parket nebo dřeva o tloušťce nejvýše 1 1,5 mm. Všechny stroje mají dvě pracovní jednotky. jedna slouží k oddělení vrchní vrstvy od podkladu a druhá k ukládání třísek do sběrné nádrže.

Nástrojem pro první fázi broušení je brusný talíř, který je připevněn na pružném podkladu (obvykle gumová podložka). Třísky se odstraňují lopatkovým ventilátorem.

Brusky na dřevěné podlahy nebo parkety se vyrábějí ve dvou variantách. pásové brusky a bubnové brusky. V prvním případě se povrchová vrstva odstraňuje nekonečným brusným pásem, ve druhém případě se tato operace provádí brusným papírem, který je předem nařezán na velikost povrchu bubnu. Stroje jsou napájeny z domácí sítě 220 V (pro malé a střední stroje) nebo z třífázové sítě 380 V (pro profesionální stroje).

  • Elektrický motor.
  • převod klínovým řemenem.
  • Pracovní hřídel v kluzných ložiskách.
  • Mechanický převod na hřídeli ventilátoru.
  • Šnek, ke kterému je připojen sběrač třísek (prachotěsný vak).
  • Upínání válečků a nastavení vzdálenosti mezi hřídelí motoru a hřídelí stroje od středu ke středu.
  • Připojovací hadice.
  • Ovládací skříňka.
  • Plášť s koly pro pohyb stroje.

Mechanismus pohonu je určen typem stroje. Pokud se pás používá jako nářadí, přenáší se síla a točivý moment prostřednictvím válečků. Upínání pásu na válečky. excentrické, třecí. U bubnových strojů se síla záběru nastavuje otáčením plošiny, na které je namontován elektromotor. Napínání a povolování řemenic v převodovce klínového řemene se provádí stejným způsobem.

Blok: 2/14 | Počet znaků: 1982

Obnova dřevěných nebo parketových podlah

Přípravná fáze

Nyní tedy víte vše, co potřebujete k uvolnění dřevěné podlahy. Tuto práci berte velmi vážně. není to práce, kterou zvládnete za den. Nyní, když znáte celý proces podrobně, můžete své znalosti uplatnit v pracovním procesu. Nejdůležitější je uvědomit si možné nuance, které se mohou během procesu vyskytnout, a včas je řešit.

Pokud je to možné, zkontrolujte přesnost barvy na neviditelném místě.

Na poškrábaném místě lehce natřete podlahu přes jednu oblast škrábanců. Pokud se to osvědčí, přejděte k dalším škrábancům.

Jako přírodní alternativu světlejší dřevěné podlahy zkuste do škrábanců vetřít trochu mouky ze surových vlašských ořechů. V závislosti na barvě podlahy se může osvědčit také roztok stejných dílů olivového oleje a octa.

Pokud potřebujete brousit, začněte s jemným brusným papírem. Lehce jej vetřete do škrábanců a pak jej otřete lepkavým hadříkem.

Jelikož je broušení přípravnou fází broušení povrchu podlahy, je úkolem každé brusky odstranit vrstvu parket nebo dřeva o tloušťce maximálně 1-1,5 mm. Proto mají všechny tyto stroje dvě pracovní jednotky. jednu pro oddělení povrchové vrstvy od podkladu a druhou pro sběr odřezků.

Nástrojem pro první fázi broušení je brusný talíř, který je připevněn k pružnému podkladu (obvykle gumová podložka). Třísky se odstraňují pomocí lopatkového dmychadla.

Brusky na dřevěné podlahy nebo parkety jsou k dispozici ve dvou variantách, pásové a bubnové brusky. V prvním případě je odstranění povrchové vrstvy provedeno nekonečnou brusnou páskou, ve druhém případě je tato operace provedena brusným papírem, předem nařezaným na velikost povrchu bubnu.

  • Elektrický motor.
  • převod klínovým řemenem.
  • Hnací hřídel v kluzných ložiskách.
  • Mechanický pohon na hřídeli ventilátoru.
  • Vyhazovač, ke kterému je připojen sběrač třísek (prachotěsný textilní vak).
  • Upínání válečků a nastavení rozteče náprav mezi hřídelí motoru a hřídelí stroje.
  • Připojení hadice.
  • Ovládací panel.
  • Plášť s kolečky pro přepravu stroje.

Konstrukce pohonné jednotky závisí na typu hoblovky. Pokud je řezným nástrojem řemen, přenášejí sílu a točivý moment válečky. Upínání řemene na válečky. excentrické, třecí. U bubnových strojů se přítlak nastavuje otáčením plošiny, na které je namontován elektromotor. Volnoběžné kladky jsou napínány a napínány stejným způsobem.

Pásové brusky modelů SO-206M a SO-206 jsou mezi odborníky velmi oblíbené.1М běloruské produkce. SO-206M se vztahuje k jednotkám profesionálního typu, protože stroj pracuje ze sítě 380 V, podle ostatních technických vlastností jsou modely shodné:

  • Maximální produktivita mopu, m 2 / h. až 50.
  • Výkon pohonu, W. 220.
  • Nepřetržitý provozní režim.
  • Hmotnost, kg. 75.

Model SO-206M je vybaven fázovým měničem, který je propojen s jističem elektromotoru. Popisovaná řada cyklostrojů se oproti dříve vyráběnému modelu SO-206 liší prodlouženou životností pohonu, protože elektromotor je instalován vodorovně, což zlepšuje jeho ofukování a snižuje zatížení ložisek rotoru. Lepší přístupnost stroje pro hrubé frézování v těžko přístupných místech.

Z bubnových strojů se můžete blíže seznámit s přístroji německé společnosti Hummel. Stroj zvládne více než jen broušení, lze jej snadno přizpůsobit jakémukoli typu povrchu, nejen parketám a dřevěným podlahám, ale také mozaikovým podlahám. Velkým omezením jsou vysoké náklady na podlahu

Přírodní materiály se jako podlahové krytiny používají již od starověku. V minulosti se to muselo udělat, protože nebyly k dispozici jiné produkty.

Postupem času si však lidé uvědomili, že nejteplejší, nejkrásnější a nejtrvanlivější podlaha může být pouze ze dřeva.

Parkety jsou jednou z nejstarších přírodních podlahových krytin, a přestože vyžadují velkou péči a pravidelnou údržbu, dosud nebyla nalezena jejich důstojná náhrada.

Aby zůstala bez poskvrnky po mnoho let, je třeba ji pravidelně obnovovat a prvním nástrojem k tomu je leštička na dřevěné podlahy. Co to je a co umí? Jak vybrat správný model?

Dříve se dřevo opracovávalo ručně. Lidé k tomu používali hoblík. Ale aby parkety byly dokonale rovné a hladké, bylo zapotřebí dobrého nářadí a dovedností k provedení takové práce.

Zjednodušit proces zpracování parketových podlah stroj. První model vznikl v Německu v roce 1964, ale na domácím trhu se jeho obdoba objevila až v 80. letech.

Když ukrajinská společnost „Novatek“ společně s běloruským MISOMem vyvinula obdobu německého modelu. Zcela nahradily ruční práci a plní stejné funkce jako běžný hoblík, ale mnohem rychleji.

Dnes už tato technika nikoho nepřekvapí. Výrobci nabízejí desítky různých modifikací. Aby nedošlo k záměně značek a modelů nejznámějších výrobců, pomohou vám následující informace.

Který stroj se používá k broušení parket??

Při výběru stroje je třeba vzít v úvahu následující parametry:

  • kvalitu broušení;
  • šířku brusného pásu: 75-100 mm;
  • hmotnost stroje;
  • výkon: 1-2,5 kW;
  • ovládání. Díky rychlostnímu spínači, proudovému chrániči a koncovým spínačům můžete pracovat bez rizika poškození dřevěných podlah, parket nebo stěn;
  • přítomnost odlučovače prachu;
  • konstrukční složitost (z hlediska vyměnitelnosti pásky).

Jak vybrat lak na parkety

Laky na parkety se dělí podle lesku a trvanlivosti.

Matnost závisí na množství pasivního plniva ve složení laku. V různých poměrech se vyrábějí lesklé, polomatné a matné laky. Polymerní laky jsou plnidlo, které se usazuje na povrchu dne, takže lak je třeba před aplikací pečlivě promíchat.

Trvanlivost laku se volí podle funkčnosti místnosti, ve které jsou parkety položeny. Pro domácí použití jsou vhodné laky s nízkou až střední odolností, do hustěji osídlených oblastí je třeba volit laky s vyšší odolností proti oděru.

  • Polymerní laky. K dispozici jsou také rozpouštědlové, akrylové nebo uretanové barvy. Jeho výhodami jsou vysoká pružnost, odolnost vůči vysokým teplotám, vynikající přilnavost a odolnost vůči UV záření. Zvládnou vysoké nároky, nebojí se chemikálií v domácnosti a vysoké vlhkosti. Nevýhodou je, že plastový lak lepí pásky k sobě. A v případě vniknutí vody během procesu lakování začne pěnit.
  • Laky rozpustné ve vodě. Jedná se o poměrně nový produkt. Po odpaření vody ztvrdne a vytvoří film. Jsou téměř bezemisní a mají stejnou tvrdost jako jiné typy laků. Vhodné pouze pro místnosti se stálou plusovou teplotou. Akrylátový polyuretanový lak je trvanlivější, ale akrylátový lak je třeba čas od času obnovit.
  • Laky na bázi olejových pryskyřic. Jedná se o uretan-alkydové a olejové laky vyrobené z lněného nebo dřevěného oleje, které umožňují hluboký průnik do dřevěného materiálu. Nelepí parketové lišty a povlaky nekloužou. Jsou však jedovaté a dlouho schnou.
  • Laky vytvrzující kyselinou. Vyrábějí se na bázi laku a tužidla. Má nejvyšší odolnost proti oděru, je nenáročný na teplotu a vlhkost. Silný zápach a pevné spojení lamel jsou užitečné vady.

Známky opotřebení vaší parketové podlahy

Po mnoha letech používání je podlaha v havarijním stavu a vyžaduje renovaci. V některých případech lze podlahu renovovat před uplynutím záruční doby.

Důvody mohou být: použití měkkého dřeva pro podlahu, která je instalována v místnostech s vysokým provozem, nekvalitní montážní práce provedené bez ohledu na technologii, nedostatečná údržba parket.

Chcete-li zjistit míru opotřebení, zbavte podlahu všech podlahových krytin, očistěte ji od nečistot a vyčistěte ji. V těchto případech lze parkety opravit broušením:

    Pokud jsou viditelné pouze drobné škrábance a praskliny, stopy po nábytku a drápy domácích mazlíčků.

Práce je zbytečné provádět, pokud jsou zjištěny následující závady:

    Pokud je řezivo uvolněné a mezi pásy se na velké ploše objevují mezery větší než 5 mm.

správné nástroje a techniky a tipy, jak brousit parkety. s návodem krok za krokem, fotografiemi a videem

Byli byste překvapeni, jak dobře vypadají vaše staré parkety, když z nich odstraníte nesčetné vrstvy laku, které se na nich za léta nashromáždily. Povrch bude jasnější, skvrny a škrábance zmizí.

Abyste dosáhli tohoto efektu, musíte parkety obrousit a přilepit. Používají se také při pokládce nových parket v závěrečné fázi instalace.

Jaký je rozdíl mezi pískováním a broušením, co a jak se provádí??

bruska, parkety, vlastníma, rukama

Rozdíly mezi pískováním a broušením

Mnoho lidí dnes zaměňuje dva pojmy broušení a stěrkování a nahrazuje jeden pojmem druhý. Přestože je princip fungování stejný, metody se liší.

Broušení parket

Dnes se vyrábějí naprosto identické parketové lišty a rozdíl mezi jejich tloušťkou může být pouhá desetina milimetru. Před několika desetiletími byly rozdíly mnohem větší, až několik milimetrů. A proto se po dokončení pokládky parket musely oškrábat.

Při broušení se desky vyrovnávají odstraněním vnější vrstvy desky. Mimochodem, mnozí z vás viděli tento proces v jedné ze slavných komedií Gajdaje: hlasitě bzučící stroj, zpod kterého létají žetony. Moderní podlahové desky jsou tenčí než dříve a nelze je brousit bruskou.

Tato metoda se dnes používá především k odstraňování starých nátěrů z podlahových prken nebo k čištění starých parket. Fotografie ukazuje právě takový případ. Zde jsme parkety oškrábali vlastníma rukama a pod vrstvami barvy jsou nyní vidět průhledná prkna.

Broušení podlah. Fotografie povrchu před a po ošetření

Broušení parket

Jak bylo uvedeno výše, moderní parkety se neškrábou, ale pouze leští, a to do větší či menší hloubky. Záleží na tom, zda brousíte čerstvě položenou podlahu, nebo chcete obnovit starou. Stroje na dřevěné podlahy jsou nyní k dispozici v různých verzích a s různými funkcemi.

Broušení je v podstatě totéž jako broušení: odstranění vrchní vrstvy dřeva z podlahové krytiny. Tloušťka potěru se však může lišit. Může být buď poměrně silná. kdy lze bruskou odstranit vrstvu starého nátěru. nebo poměrně tenká. pro závěrečné leštění parket.

Broušení a škrábání parket

Počet a typ procesů spojených s leštěním parket se liší podle toho, zda se jedná o novou nebo starou podlahu. Při výběru vybavení byste se měli řídit stejnými kritérii.

Stroje na škrábání a broušení

Broušení a škrábání parket vlastníma rukama se často provádí pomocí následujících strojů: buben, pás, disk a excentrické. Univerzální bubnové stroje lze použít k broušení i škrábání. Konstrukce těchto strojů je poměrně jednoduchá, a proto spolehlivá. Mnoho modelů má prachové sáčky a sáčky na prach.

Kotoučové modely lze použít pro jemné, předfinišové broušení, po kterém můžete začít lakovat parkety. Používá se hlavně na těžko přístupná místa, pod radiátory, potrubí, v rozích atd. д.

Jak škrábat parkety vlastníma rukama: nejlepší je použít buben nebo kotoučový stroj

Pásová bruska vhodná pro čištění povrchu v různých stupních, od lehkého broušení až po odstraňování laku nebo barvy. V závislosti na modelu může být stroj vybaven funkcí centrování pásu a několika úrovněmi rychlosti pásu.

Excentrické. Vhodné pro hrubé opracování dřeva a leštění laku. V závislosti na nástroji, rychlosti otáčení a vibracích, jakož i na velikosti tlaku vyvíjeného na samotný stroj.

Jak brousit parkety: pro tuto práci se hodí buď pásové, nebo excentrické nářadí

Brousit parkety. Zde je video, jak správně používat hackerský brusný stroj.

Přípravné práce

Před broušením nebo broušením je nutné parkety zkontrolovat, zda nejsou poškozené, zda nejsou prasklé, pokroucené nebo posunuté. Pokud se objeví malé praskliny a odštěpky, utěsníme je speciálním tmelem. Pokud je úbytek dřeva velký. nařežte vhodnou desku, vložte ji a upevněte lepidlem.

Odstraňte posuvné díly, obrousíte je a přilepíte zpět. Pokud vyměníme silně poškozené hrany, vyměníme je. Při výměně nových lišt se snažte co nejvíce přizpůsobit barvě starých lišt.

Poznámka: Materiál na opravu třísek a mezer lze také odebrat z vadných podlahových desek, které zůstaly po výměně nových. Tímto způsobem se záplata nezbarví se zbytkem povrchu.

bruska, parkety, vlastníma, rukama

Nejprve provádíme opravu parket. Broušení lze zahájit až po dokončení broušení

Jak brousit parkety vlastníma rukama

K oškrábání parket budeme potřebovat bubnovou nebo kotoučovou brusku. Bubnová vrtačka je správnou volbou, pokud potřebujete odstranit velmi silné nánosy barvy a laku. Kotoučový stroj je vhodný pro jemnější škrábání, například pokud potřebujete odstranit několik vrstev laku. Pokud jsou vaše parkety moderní, je vhodné ji použít místo bubnové brusky.

bruska, parkety, vlastníma, rukama

Stroj lze pohánět libovolným vzorem. Například je vhodné začít v rohu a pracovat šikmo. Tato varianta je znázorněna na následujícím obrázku. Práce na celé ploše podlahy. Na těžko přístupných místech dokončete broušení bubnovou bruskou a poté použijte pásovou brusku nebo excentrickou brusku s hrubozrnným smirkem.

Důležité: Při broušení bez přemístění nábytku dbejte na jeho ochranu. K tomu slouží maskovací páska, kterou se všechny moduly a jejich fasády lepí do výšky asi 10-15 cm.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS