Funkce vrtačky, kterou téměř nikdo nepoužívá

Výběr vrtačky pro efektivní práci

Vrtačka je nepostradatelným nástrojem každého domácího kutila. Lze je použít pro různé aplikace a materiály. Dřevo, beton, kámen, kov. Abyste mohli plně využít všech jejích výhod, vyberte si správnou vrtačku podle svých potřeb a se znalostí jejích klíčových vlastností.

Vrtačky se od svého vzniku neustále vyvíjely. Ruční vrtačky, které byly původně vynalezeny, dnes téměř nikdo nepoužívá. Moderní řemeslníci používají elektrické nebo bateriové nářadí.

Z hlediska použití se moderní vrtačky dělí na

    , Nejlepší stroje na řezání dlaždic jsou stroje s vysokou energií úderu, které se používají k prorážení a vrtání velkých otvorů do betonu nebo kamene a k odstraňování starých dlaždic;
  • Příklepové vrtačky, které jsou méně výkonné než vrtačky rotační, ale umožňují přesné vrtání do betonu a kamene díky nerozbitným vrtákům a možnosti vytvořit příklep na opracovávaném povrchu;
  • Klasické vrtačky, které nemají příklepovou funkci a lze je používat pouze na dřevo. Vrtačka může být elektrická nebo akumulátorová;

Rozhodující body při výběru vrtáku

Kvalita

Bez ohledu na model nebo použití je kvalita vrtáku klíčovým faktorem při výběru správného nástroje. Kvalita kování a zpracování, informace na štítku (CE) bez hieroglyfů, kvalita interiéru a spolehlivá mechanika.

Při volbě výkonu je důležité, aby nástroj nepřetěžoval domácí elektrickou síť. Zásada „větší je lepší“ zde však příliš nefunguje. Každý člověk musí najít optimální poměr mezi výkonem, velikostí a hmotností. Parametry, které jsou ve vzájemném přímém vztahu. Vrtačky pro domácnost jsou k dispozici v rozmezí výkonů 250. 1500 wattů. Profesionálové ve stavebnictví používají výkonnější vrtačky, které jim poskytují větší pracovní výkon.

Abyste si vybrali ideální vrtačku a neplatili příliš mnoho za nadměrný výkon, ale zároveň nepřetěžovali motor, stojí za to věnovat pozornost následujícím skutečnostem

  • Měkké materiály (dřevo, omítka, plast) vyžadují až 500 wattů,
  • Cihla nebo beton s minimálním příkonem 600-800 W (energie se využívá nejen pro otáčení vrtáku, ale také pro příklepové vrtání),
  • Otvor do betonu o průměru 8 mm lze krátkodobě vyvrtat vrtačkou o příkonu 500 W.
funkce, vrtačky, kterou, téměř

Jaký elektrický šroubovák vybrat a na co si dát pozor

Existuje několik kritérií, která lze a měla by být zohledněna.

Co a jak vybrat mezi šroubováky (DS)? Klíčovými parametry jsou vzhled, funkčnost a dostupnost režimů, nastavitelnost a ovládání.

Ergonomie

Nejlépe se pracuje, když je to pohodlné a pohodlné. Ergonomický design DS je tedy jedním z prvních faktorů při výběru. Již při držení nástroje v ruce je jasné, zda se snadno drží a zda dosáhnete na všechna tlačítka jednou rukou.

Tvar by měl být co nejefektivnější a barva by měla být výrazná, aby bylo možné rychle a snadno rozpoznat poškození pouzdra a rukojeti. Konstrukce pistolového typu může být klasická nebo s mírně dopředu nakloněnou rukojetí (úhlová poloha náboje je velmi individuální a není univerzální). Akumulátorový elektrický šroubovák je nejergonomičtějším nástrojem.

Rukojeť může být nakloněná nebo v pravém úhlu a baterie může být umístěna pod ní. Viditelné pouze s nasazenou vyměnitelnou kartáčovou hlavou. Udržení rukojeti zvyšuje její povrch. Pogumovaný nebo zdrsněný povrch usnadňuje tření.

Bezkartáčový motor

Hlavním rysem tohoto typu DS je bezkartáčový motor (bezkomutátorový typ). Selhávající kartáče, které slouží ke spínání elektrického proudu, jsou nahrazeny elektronickou řídicí jednotkou.

Střídavý motor má následující výhody a nevýhody.

  • Snadné nastavení otáčení a variace v širokém rozsahu;
  • Žádné kartáče a není třeba je pravidelně měnit, dlouhotrvající provoz;
  • Hospodárné a vysoce účinné;
  • Nevzniká oblouk a funguje v prašném prostředí a ve výbušných směsích plynů
  • Snížená velikost a hmotnost;

Bezkartáčové motory mají delší životnost při napájení z baterie;. Menší rozměry a hmotnost. Přes všechny dobré stránky vás rozpočtová omezení často nutí tyto modely obcházet.

Sklíčidlo elektrického šroubováku

Existuje několik typů sklíčidel, z nichž každé je vhodné pro konkrétní aplikaci.

  • Rychloupínací sklíčidlo (QZP). Klasická konstrukce (vřeteno, pouzdro, kleštiny), není nutný klíč: nejodolnější proti opotřebení a nejspolehlivější, pro vrtáky s kulatou stopkou je nutná větší síla než obvykle;
  • Samosvorné sklíčidlo nebo sklíčidlo SDS. K utahování není potřeba síla svalů: nástroj zvládne rychlou výměnu bitů díky konstrukci s kuličkou a stopkou, která stopku udrží díky svému vybrání;
  • Šestihranné sklíčidlo. Dokonale se hodí pro bity jako příslušenství s odpovídající stopkou: vhodné pro šroubováky, minivrtáky, vrtačky;
  • Sklíčidlo bitů. Sklíčidlo pro bity: potřebné k odstranění (vyšroubování) spojovacího materiálu, nejužitečnější pro domácí použití.

Sklíčidlo svírá pracovní orgán, jehož tvar a účel může být různý. Až po řešení jako vrtací čerpadlo nebo dokonce skládačka.

Nastavení rychlosti

Otáčky nástroje lze řídit ručně nebo automaticky.

Ruční nastavení se provádí mechanicky. Na tělese motoru musí být ovládací prvky. Tlačítko nebo spínač, kterým lze měnit otáčky. To se týká stejnosměrných motorů 18 V.

Automatické nastavení se provádí pomocí vestavěného procesoru. Signál přijatý z knoflíku nebo přepínače je přiveden do procesoru. Od toho se odvíjí provoz motoru a požadovaná rychlost otáčení.

Alternativně ji lze nastavit také stisknutím tlačítka Start. Čím silněji se tlačítko stiskne, tím rychleji se počet otáček zvýší. Při tomto procesu je důležitá jak síla, tak hloubka stisku tlačítka. Přímo úměrně tomu se zvýší síla, kterou je třeba vynaložit na vřeteno a pracovní nástroj.

Nárazový režim

Funkce dopadu není hlavní funkcí systému DS. Není tedy třeba přeplácet za další zbytečné vybavení. Pro kroucení stačí stroj bez kladiva. Rozhodněte o aplikaci a použitých materiálech.

Podstatou nárazového režimu je, že normální rotace je doplněna vratnými pohyby ve směru osy otáčení. Speciální mechanismus z vysoce pevných materiálů zajišťuje vysokou rychlost úderu. Generuje vysoký počet úderů za jednotku času. Díky tomu je možné nejen vrážet kovové spojovací prvky, ale také vrtat otvory do tvrdých materiálů, jako je kámen a beton.

Modely příklepových vrtaček jsou obzvláště užitečné, protože díky jejich kompaktní konstrukci lze v mnoha případech upustit od samostatné příklepové vrtačky a místo ní použít jediný elektrický šroubovák. Průměr sklíčidla není ovlivněn režimem.

Motorová brzda

Jednou z nejoblíbenějších volitelných funkcí je možnost zastavit motor. Výběr nástroje s funkcí brzdy má význam v tom, že při utahování šroubů nebo samořezných šroubů často nastává okamžik, kdy je další pohyb hardwaru přísně zakázán a při práci motoru je nevyhnutelná setrvačnost. Výsledkem je, že zatímco motor po povelu k zastavení ještě několik otáček dělá, samovrtný šroub se ještě o několik milimetrů prohloubí.

Kromě ochrany povrchů je to užitečné také pro toleranci šroubovacích sil. Riziko nadměrného roztažení je výrazně sníženo a spojovaný materiál nepraská v důsledku dodatečné hloubky šroubu.

Rozdíl oproti běžnému mechanismu spočívá v okamžitém zastavení motoru po uvolnění startovacího tlačítka.

Hlavní rysy

Po určení typu nástroje můžete začít zkoumat jeho vlastnosti. Jakou vrtačku zvolit pro domácí použití? Podívejme se, co je třeba vzít v úvahu.

Power

  • Síťové. Není překvapením, že tyto modely jsou poháněny elektřinou. Pozitivní je, že se nemusíte starat o dobíjení. Na druhou stranu je to také nevýhoda. Jednak jste vázáni na. A za druhé, proces bude přerušen v případě výpadku proudu.
  • S dobíjecí baterií. Hlavní výhodou je, že fungují kdekoli, nepotřebujete elektřinu. Baterii je však třeba dobíjet a samotná baterie se poměrně rychle opotřebovává. Je třeba je často vyměňovat.
  • Pneumatické. Není určeno pro domácí použití. Profesionálové v oboru je používají pro svou práci.

Power

V maloobchodních prodejnách jsou k dispozici vrtačky s výkonem od 200 W do 1 900 W. Čím vyšší, tím větší zátěž spotřebič unese. Pokud zvolíte slabý vysílač, musíte vrtat větší silou. Naopak větší ruce se rychleji unaví.

Modely s příkonem 500-900 W jsou vhodné pro domácí použití. Na drobné domácí práce stačí. Pokud musíte pracovat s tvrdšími materiály, jako jsou cihly, s mícháním cementu, má smysl pořídit si elektrickou vrtačku o výkonu 900 W nebo více.

Rychlost otáčení

Volba rychlosti je ovlivněna funkcemi. Materiál je třeba obrousit, vyrazit nebo vyleštit? Zvolte nástroj s vysokými volnoběžnými otáčkami od 2 000 nebo vyššími. Při šroubování šroubu nebo vrtání malého otvoru je však tento rozměr nepodstatný. 500 otáček za minutu je dostatečných.

Většina výrobců nabízí produkty, které jsou v tomto ohledu univerzální a mají možnost regulace otáček.

Průměr vrtáku

Tuto hodnotu hledejte, když přesně víte, jakou velikost otvorů potřebujete vyvrtat. V technické dokumentaci je uveden maximální průměr otvoru, který lze v daném materiálu vyvrtat. Tato pravidla by neměla být porušena vložením vrtáku s větším průměrem. V opačném případě může dojít k poruše zařízení.

Pořadí výkonových vrtaček

Nejlepší dostupné nástroje podle katalogu společnosti Yandex. Trh, od různých značek.

Zubr ZDU-580 ERM2 580 W

Tato 580W příklepová vrtačka je vhodná pro lehké kutilské práce v domácnosti. Příjemná cena, napájení ze sítě a kvalitní konstrukce jsou hlavními výhodami.

Metabo SBEV 1300-2 (Svp) Box 1300 W

Vhodné pro tvrdé materiály. Výkonný a praktický model, váží 2,8 kg. Upozornění: pouzdro není součástí dodávky.

funkce, vrtačky, kterou, téměř

Dewalt DWD014S 550W

Bezpříklepová akumulátorová vrtačka s rychloupínacím sklíčidlem napájená ze sítě. Kompaktní rozměry a nízká hmotnost 1,34 kg.

Interskol DU-13/820ER 810 W

Lídr v sortimentu výrobce „Interskol. Příklepová vrtačka se sklíčidlem na klíče, kterou zákazníci obzvláště oceňují. Za zvláštní zmínku stojí délka kabelu 4 metry.

Kufr Bosch EasyImpact 550 550W

Kompaktní příklepová vrtačka s reverzací, rychloupínacím sklíčidlem a síťovým napájením Bosch je dobrou alternativou.

Hammer UDD600M 600W

Jediná příklepová vrtačka v žebříčku má elektronickou regulaci otáček. Sklíčidlo na klíče 13 mm a maximální otáčky bez zatížení 800 ot/min.

Makita HP1640K 680W

Příklepová vrtačka s reverzací a elektronickou regulací otáček, hmotnost pouze 1,7 kg.

Speciální cvičení

Vrtačka je v zásadě multifunkční nástroj, ale pro pohodlné provádění konkrétních úkolů se některé modely vyznačují speciálním designem, souborem zvláštních vlastností. Podívejme se na ně blíže.

Příklepová vrtačka

Příklepová vrtačka pomáhá prorážet lehký beton nebo zdivo a pro práci v měkkých materiálech se vypíná. Řekněme si hned, že se nejedná o peorátor: kapacita úderu je zde desetkrát menší (jouly nejsou uvedeny ani v manuálu) a princip práce bicího mechanismu je jiný. V příklepové vrtačce vykonává hlavní práci západka, která se skládá z ozubených spojek, které se při zatížení rozpojí (jedna se vysune z druhé) a hřídel se postupně pohybuje.

V peorátoru je náraz způsoben činností speciálního „opilého“ ložiska a pneumatických prvků. Pokud je vrtací funkce hlavní funkcí sklíčidla, je příklepová funkce pouze pomocnou funkcí vrtačky. Zaprvé, lze jím vrtat pouze lehký beton a cihly; zadruhé, takový mechanismus slouží velmi krátkou dobu; zatřetí, další parametry nástroje (zvyšuje se hmotnost, je přítomna vůle vřetena, snižuje se přesnost bezpříklepového vrtání).

Síla příklepu vrtáku a její zdroj je přímo závislý na přítlačné síle nástroje, na pevnosti a geometrických vlastnostech ozubeného kola, na umístění ráčny (čím dále od sklíčidla. Tím je vrtání slabší).

Makita HP2071J

Příklepová vrtačka je tedy dobrým řešením pro občasné vrtání „10 minut ročně“, amatérská verze. Tyto výrobky nenahradí rotační nářadí a známá všestrannost je za cenu omezení některých standardních funkcí. Neexistují žádná pravidla. Příklepovou vrtačku najdete i v profesionálních řadách vrtaček (Bosch GSB 16 RE, Makita HP2071).

Šroubovák pro zašroubování šroubů

Práce se spojovacím materiálem je jednou z nejdůležitějších funkcí vrtačky.Každá vrtačka může být vybavena bitem a šroubovákem, ale některé stroje jsou pro tuto činnost vhodnější než jiné:

  • Zpětný chod je velmi důležitá volba, protože během práce je občas nutné šrouby vyšroubovat, a naštěstí je tato funkce k dispozici téměř u všech moderních vrtaček.
  • Variabilní rychlost. Se samořeznými šrouby nelze pracovat vysokou rychlostí. Musí se zpomalit. K dispozici jsou přednastavené možnosti, citlivé tlačítko, vícerychlostní převodovka (více rychlostí).
  • Impulsní režim (krátké běhy). Je vhodný pro odstraňování spotřebního materiálu.
  • Odnímatelné sklíčidlo někdy umožňuje zasunout stopku bitu přímo do vřetena (Kress 650 BS). Zmenšuje se velikost stroje, snižuje se jeho hmotnost.
  • Nastavení síly šroubu. Tato funkce je považována za velmi speciální a je vyhrazena pro nástroj vlastní třídy (šroubovák). Více informací o akumulátorových elektrických šroubovácích najdete v článku „Jak vybrat akumulátorový šroubovák“.

Kress 650 BS

Za zmínku snad stojí elektrické šroubováky s automatickým podáváním kazet. Velmi praktické nářadí, pro které je Makita 6844 vhodná zejména pro rozsáhlé šroubovací práce.

Makita 6844

Směšovací vrtačka

Mnoho vrtaček (pokud nemluvíte o „čistém“ mixéru se šlehacím nástavcem) s příkonem 1000 W nebo více je schopno míchat viskózní roztoky. Pro tyto práce jsou často vybaveny prodlouženými pomocnými rukojeťmi a hlavními rukojeťmi ve tvaru D (Makita 6300-4). Kromě toho jsou vrtačky vybaveny vícestupňovou převodovkou, která umožňuje snížit převodový stupeň s rostoucím točivým momentem (Bosch GRW 11 E). Vysoký výkon těchto strojů a dostupnost několika bezpečnostních systémů umožňují instalaci velkých nástrojů, jako jsou vrtáky s velkými průměry, jádrové vrtáky (včetně diamantového vrtání). Mnoho takových vrtaček má vypínací spojku, která chrání pracovníka i stroj před poškozením v případě zaseknutí (Makita DBM080).

Bosch GRW 11 E

Úhlová vrtačka

Obecně se jedná o lehké a kompaktní stroje určené pro práci v těžko přístupných místech. Jsou vybaveny úhlovou převodovkou, takže vřeteno a příslušenství jsou umístěny v pravém úhlu k ose těla (jako u úhlové brusky), například Makita DA3011F. Jinak se úhlové vrtačky nijak zvlášť neliší, pokud jejich výkon není obecně nízký a příklepová funkce nemůže být. Úhlové vrtačky jsou skutečnou alternativou vysoce specializovaných úhlových vrtaček.

Makita DA3011F

Vrtačka a její baterie

Vrtačka může mít odnímatelnou baterii. Obvykle je vybaven indikátorem stavu nabití.

VAROVÁNÍ. Před použitím je vhodné baterii plně nabít. Než začnete vrtat, nezapomeňte se ujistit, že jste si pořídili správný nástroj pro danou práci.

Funkce

Hlavní funkce jsou uvedeny v následující tabulce:

Elektrický šroubovák se dodává s praktickým pouzdrem na přenášení. Těžké, silnostěnné, robustní pouzdro. Mimochodem, uvnitř pouzdra je místo pro druhou baterii. Není zahrnuto v rozsahu dodávky. Není dobré.

Existuje však sada vrtáků a bitů. Jejich kvalita je samozřejmě nízká, těsně nad úrovní „na jedno použití“.

Kritéria výběru příklepové vrtačky

Nejprve bychom chtěli čtenáře upozornit na zajímavou skutečnost. Naprostá většina vrtaček, které jsou v současné době na trhu, jsou totiž příklepové vrtačky. Najít v obchodě „čistý“ nástroj není snadné.

Ale to není špatně. Jak jsme viděli, „úderový mechanismus“ nástroj nijak zvlášť nezatěžuje, a pokud je vypnutý, nijak neovlivňuje kvalitu práce. A není na škodu mít další funkce.

Ještě jedna poznámka. Vrtačky jsou často podmíněně děleny na domácí, poloprofesionální a profesionální. S hodnocením podle výkonu pohonu. Ne vždy se to může zdát jako správný postup. Hodně záleží také na úkolech, které má řemeslník vykonávat. Ale je to tak Úvahy o kritériích hodnocení zvoleného modelu začneme právě u výkonu.

Kapacita vrtáku

Podle tohoto ukazatele lze zhruba odhadnout potenciál modelu. Je zřejmé, že čím vyšší je výkon, tím větší síla se vytváří na vřetenu, tím déle může vrtačka pracovat bez kritického zahřívání.

To má však i svou nevýhodu: čím vyšší výkon, tím těžší nástroj, což může znamenat omezení.

Výstupní údaje se obvykle uvádějí nejen na datovém listu, ale také na typovém štítku jádrového vrtáku.

Hrubý návod, jak tuto hodnotu odhadnout?

  • Pokud se má vrtačka používat jen příležitostně pro občasné použití (nejlépe bez sekání do betonu), postačí výkon do 600 W. Jedná se o takzvaný domácí vrták. Taková vrtačka je vhodná i v případě, že se používá hlavně jako elektrický šroubovák a pouze pro vrtání do dřeva nebo plastu.
  • Pokud chce majitel v dílně provádět pravidelné práce, ale nemá příliš náročné požadavky, nebo pokud se plánuje práce se dřevem, je ideální příkon vrtačky 650 až 1000 W. Takový nástroj se běžně označuje jako poloprofesionální a je schopen pracovat s krátkými přestávkami 5 ÷ 6 hodin během dne.

Mimochodem. Tato kategorie je nejoblíbenější a nejvyhledávanější. Vskutku zlatá střední cesta.

  • Výkonné vrtačky (nad 1 kW) jsou v domě nebo bytě většinou zbytečné, protože jejich možnosti se často jednoduše nevyužijí. Ano, tyto modely mohou snáze pracovat s tvrdými stěnami v režimu perkusí. Ale jak již bylo řečeno, nemělo by to být rozhodujícím faktorem, protože mnohem méně výkonná bruska může odvést mnohem lepší práci.

Pro běžné každodenní stavební a opravárenské práce se však tato vrtačka nehodí. Kvůli své objemnosti a nadměrným rozměrům. I přesné vrtání otvorů je obtížné.

Rychlost, zpětný chod

Čím je vyšší, tím jsou otvory úhlednější, tím lepší jsou výsledky práce s bruskami a dalšími nástroji. Na tomto parametru závisí také možnosti vrtání pro různé materiály.

Standardní sada ovládacích prvků pro rychlost a směr otáčení

Regulace rychlosti je nyní pravděpodobně dostupná u všech modelů. To již bylo zmíněno výše. Obvykle se jedná o kolečko přímo na rukojeti joggingu. To mimochodem není schopno zvýšit rychlost otáčení. V poloze „maximum“ nemá regulátor otáček žádný vliv na plný chod spouště, tj. Až do maximální rychlosti. Otáčením regulátoru směrem dolů se snižuje dráha klíče. To znamená, že otáčky vřetena jsou nízké, i když je tlačítko stisknuté až na doraz. Mimochodem, zarážka udržuje otáčky vřetena na aktuálním nastavení otáček při úplném stisknutí tlačítka.

Dobrým nákupem by byla vrtačka s funkcí „downshift“. To umožňuje co nejefektivnější využití prostředků vrtačky v závislosti na daném úkolu. Například při práci se spojovacím materiálem nemá smysl používat vysoké otáčky, ale silnější krouticí moment není na škodu.

Mimochodem, v prodeji jsou novinky, u nichž vestavěný čip vyhodnocuje jak průměr vrtáku, tak odolnost materiálu, do něhož se vrtá. Elektronika automaticky zvolí optimální otáčky vřetena na základě výsledků vyhodnocení.

Obráceně není moc co říct: moderní vrtačka by ho měla mít. Takže je lepší nepovažovat model bez této možnosti (narazíme i na takový levný) za variantu ke koupi. V opačném případě okamžitě ztratíte funkci elektrického šroubováku. Za druhé, každý, kdo někdy měl zaseknutý vrták v materiálu, už ví, jak účinná může být v takových situacích funkce zpětného chodu.

Možné průměry vrtání

Chcete-li model hodnotit podle tohoto kritéria, musíte si představit, co s ním budete muset dělat. U stávající vrtačky je naopak nutné přizpůsobit své přání přípustným rozsahům, aby nedošlo k vyhoření pohonu příliš vysokým zatížením.

Maximální přípustné průměry se obvykle uvádějí zvlášť pro dřevo, kov a kámen.

Sklíčidlo vrtačky

  • Známé kovové sklíčidlo se třemi čelistmi, utahuje se pomocí speciálního klíče, který je součástí sady. Osvědčený a spolehlivý systém. Výměna nástrojů však vyžaduje čas a v zápalu práce má podle staré tradice tendenci se „schovat“ nebo ztratit.
funkce, vrtačky, kterou, téměř
  • Rychloupínací sklíčidlo. V podstatě také tříčelisťové sklíčidlo, které centruje obráběný obrobek. Utahování se však provádí silou ramen. Dvě válcové části sklíčidla se utahují jedna k druhé, nebo se uvolňují, pokud je třeba vrták vytáhnout. To vše trvá jen několik sekund a nejsou k tomu potřeba žádné další nástroje.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS