Jak doplnit olej do hydraulického zvedáku

Jak naplnit zvedák olejem video

Možnosti použití zvedáku jsou mnohem širší než jen k výměně pneumatik na autě. Každý zkušený majitel vozu ví, kdy toto zařízení použít. Kromě provozních pravidel je však důležité vědět, jak správně udržovat a vyměňovat hydraulický materiál.

Na rozdíl od stávajících zvedacích mechanismů je zvedák malý a lehký, snadno se ovládá, je pohodlný a vysoce spolehlivý. Jedná se o nezbytný a velmi důležitý nástroj pro každého majitele vozu.

Existuje několik základních typů zvedáků:

Lze ovládat ručně nebo elektricky. Některé modely zvládnou zatížení až několik set tun.

Plnění zvedáku lahví

Ještě musíme zvážit otázku plnění zvedáku lahví olejem. Jak bylo uvedeno výše, jeho konstrukce se mírně liší od modelu s ozubeným hřebenem. Proces plnění oleje se v tomto případě samozřejmě také liší od první varianty.

Je dobré začít tam, kde jste začali minule. Nejprve se ujistěte, že je hydraulický zvedák lahví zcela spuštěný. K odstranění přebytečného napětí lze použít uvolňovací ventil proti směru hodinových ručiček.

Nyní musíte začít hledat výplňový otvor. V tomto případě je umístěn na hlavním válci zařízení. Je to válec, který má také funkci pouzdra. Zástrčka se obvykle umísťuje ve vzdálenosti 1,3 m od horní části stroje.

Nyní můžeme přejít přímo k nalití oleje do hydraulického zvedáku.

Prvním krokem je samozřejmě odstranění šroubu nebo zátky z plnicího otvoru oleje.

doplnit, olej, hydraulického, zvedáku

Vše je velmi jednoduché, takže se nemusím zabývat podrobnostmi postupu.

Jakmile je hladina oleje 0,3 cm pod plnicím otvorem, je třeba plnění přerušit.

Poté se opět použije maznice. Nejprve se musí naplnit olejem. To se provádí velmi jednoduše. Mimochodem, nejjednodušší verze tohoto zařízení může být použita v provozu. Jednoduše se odvzdušní a zbývající prostor se naplní hydraulickým olejem. Lze použít pokročilejší zařízení. Trh nabízí mnoho řešení tohoto problému. V některých případech lze použít i podomácku vyrobené jednotky. To není zakázáno. Záleží na schopnostech dané osoby a na vybavení, které má. Výtoková trubice olejničky je umístěna v plnicím otvoru.

Sledujte vlastní proces plnění. Dbejte na to, abyste na plášť nevylili žádné další kapky. Plňte tak dlouho, dokud nebude hladina oleje v nádržce po plnicí otvor 1/8″. Přestaňte s tím, co právě děláte, a vyjměte maznici z válce.

Zbývá jen vyměnit zátku nebo šroub. Je velmi důležité, aby byl hydraulický zvedák v původní poloze, aby nedošlo k rozlití kapaliny.

Vlastnosti hydraulického zvedáku

Abyste věděli, kolik oleje do hydraulického zvedáku nalít, je třeba zvážit, jak nástroj funguje. Tím se definují minimální požadavky, které musí zvedák splňovat. Zařízení je založeno na principu mechanické páky. Při pohybu rukojeti je vyvíjen značný tlak a dochází ke zvedání.

Nejjednodušším typem hydraulického zvedáku je zařízení typu láhev. Existují i další varianty. zvedáky, tahací zvedáky, houpací zvedáky a hybridní zvedáky. Pracovní kapalina hraje u zvedáků lahví důležitou roli. Směs promazává všechny vnitřní součásti a chrání zařízení před negativními účinky koroze. při pohybu rukojeti zvedáku směrem nahoru se mazivo vhání do prostoru čerpadla. Spustí se speciální ventil, po kterém olej zůstane v uzavřené kapsli. Mezi výhody práce s tímto zařízením patří:

  • vysoká nosnost a provoz s minimální fyzickou námahou uživatele;
  • vysoká účinnost a plynulý chod
  • snadná údržba.

Nevýhodou je malá výška zdvihu a nemožnost kontrolovat úroveň zvedaného nebo spouštěného břemene. zařízení není vhodné pro některé automobily.

Výběr materiálu

Motoristé se často ptají, jaký olej je potřeba pro zvedák.

doplnit, olej, hydraulického, zvedáku

Tip: Vybírejte pouze vysoce kvalitní olej a nikdy ho nemíchejte s žádnou jinou kapalinou, včetně brzdové kapaliny nebo jiných druhů maziv. Míchání způsobuje poruchy a riziko ztráty zátěže během provozu.

Zvedák musí být naplněn kvalitním olejem, který splňuje následující specifikace:

  • Mazací olej musí být dobře filtrován;
  • aby byla hladina pěny co nejnižší;
  • index viskozity a mezní teplota by měly být zvoleny co nejvyšší;
  • vysoká úroveň ochrany proti korozi.

K plnění zvedáku se používají oleje I30A, I40A nebo I50A používané v průmyslových vozidlech. Nejlepší volbou je speciální hydraulický olej.

Přidejte olej do vertikálního zvedáku

Příprava zvedáku

Zkontrolujte, zda je pístní tyč zcela spuštěna. V případě potřeby otočte uvolňovacím ventilem proti směru hodinových ručiček, abyste zvedák spustili.

Vyhledejte plnicí otvor

Vyhledejte nádrž hydraulického zvedáku. Nádrž je největší vnější válec na zvedáku. V horní části nádržky by měla být asi v 1/3 cesty dolů zátka nebo šroub.

Přidejte olej

  • Vyjměte zátku nebo šroub z otvoru pro zalévání.
  • Umístěte trysku olejničky do plnicího otvoru.
  • Nalijte olej.
  • Jakmile olej vystoupá na úroveň 1/8 palce (0,3 cm) pod plnicím otvorem, přestaňte jej nalévat.

Správné čerpání hydraulické láhve a zvedáku vlastníma rukama

Zvedák je zařízení, které slouží ke zvednutí nákladu do správné výšky. Tento jednoduchý a kompaktní mechanismus se hojně používá v průmyslu i v domácnostech. Existuje několik typů zvedáků, které jsou velmi spolehlivé, ale mohou vyžadovat občasné opravy, doplňování a čerpání.

Použití hydraulických zvedáků

Zvedací zařízení se používají k upevňování, přemísťování a zvedání těžkých břemen: desek, strojů, vozidel a sloupů. Mohou zvedat stovky tun. konstrukce a rozměry stroje se liší v závislosti na aplikaci. Díky vysokému výkonu a snadné obsluze jsou zvedáky nepostradatelné ve výrobních závodech, autodílnách, recyklačních závodech, elektrárnách, skladech a dalších průmyslových aplikacích. A automobiloví nadšenci se neobejdou bez vlastních kompaktních výtahů. A možnost vertikálního a horizontálního pohybu břemen je na stavbách univerzálně využívána.

Konstrukce hydraulického zvedáku

Hlavními součástmi systému jsou pouzdro, pohyblivý píst a kapalné médium (strojní olej). Tělo je vyrobeno z masivního kovu ve tvaru válce. Slouží jako vedení pístní tyče a jako zásobník technické kapaliny. Další prvky, které zařízení uvádějí do chodu:

Použití ventilů umožňuje zvýšit sílu působící na páku desetinásobně. Píst je potřebný k pohybu pístu, který přenáší pracovní kapalinu do nádoby pod ním.

Ventil zabraňuje vtékání kapaliny zpět do nádoby. Píst postupně vhání pod píst stále více kapaliny a zvedá ho.

Jediné, co musíte udělat, je nechat olej proudit zpět do nádrže otevřením ventilu.

Výhody a nevýhody hydraulických zvedáků

  • vysoký výkon;
  • snadná obsluha a údržba
  • Vysoká účinnost přibližně 80 %;
  • schopnost přesouvat břemena o hmotnosti až 200 t.
  • nejsou schopny zvedat břemena z malých výšek;
  • Úroveň snížení zátěže nelze nastavit;
  • Vyžaduje neustálou kontrolu a údržbu: doplňování oleje, výměnu těsnění a ucpávek;
  • měly by být přepravovány a skladovány ve vzpřímené poloze, jinak dojde k úniku vody ze zvedáku;
  • Pracují poměrně pomalu, v cyklech, přičemž pokaždé zvednou náklad do malé výšky;
  • jsou poměrně drahé;
  • Častěji se rozbíjejí a jejich oprava je dražší než u jejich mechanických protějšků.

Typy hydraulických zvedáků

Bylo vytvořeno několik typů zařízení, která jsou vhodná pro různé aplikace:

Zvedák na láhve je nejběžnější a nejjednodušší konstrukce. Možnost zvedat dvě až sto tun, velká opěrná plocha a kompaktní tělo. Proto se tyto stroje běžně používají při opravách různých typů vozidel, zejména nákladních.

Zvedáky lahví mohou být v provedení s dvojitou tyčí nebo s jednou tyčí. Jednodušší zvedáky s jednou tyčí se používají v železničních vagónech, ve stavebnictví, strojírenství, při řezání a ohýbání trubek.

Modely se dvěma tyčemi pracují vertikálně i horizontálně.

Zvedák se podobá vozíku, který se během provozu posouvá pod zvedané břemeno. Ovládá se ruční pákou, provoz je regulován olejovým ventilem.

Chcete-li otevřít ventil, musíte otočit rukojetí šroubu ventilu. Velmi vhodné pro jednosměrné zvedání břemen. Tak dobré při výměně kola. Funguje však pouze na pevném a rovném povrchu.

doplnit, olej, hydraulického, zvedáku

K dispozici je transmisní verze s otočným rámem.

Hybridní zvedáky jsou také známé jako dvoupatrové zvedáky a používají se v autoservisech. Je výhodné, že má dvojici podložek pro zatížení. Jedná se vlastně o kombinaci zvedáku na láhve a zvedáku na auta. Stroj se ovládá nožním pedálem a pákou.

Diamantový zvedák se používá také v karosárnách. Nosiče spojené panty tvoří kosočtverec. Odtud pochází název mechanismu. Velmi kompaktní zařízení, snadná přeprava a skladování.

Vozíkový zvedák je vhodný pro zvedání břemen z malých výšek: pojezdy obráběcích strojů, železniční koleje. Design vychází z designu láhve.

Oprava a čerpání zvedáku vlastníma rukama

Existuje několik příčin poruchy hydraulického zvedáku

Během používání olej postupně vytéká, takže je třeba jej čas od času doplnit. To lze provést pomocí sady na opravu ventilů. Před zahájením práce by měl být k dispozici kbelík na vypuštění použitého oleje a čerstvého oleje pro údržbu.

  • K odstranění upevnění použijte klíč;
  • vyjměte vypouštěcí ventil a píst;
  • písty se očistí od nečistot, rzi a zkontrolují se, zda nejsou odštípnuté a deformované;
  • důkladně vyčistěte vypouštěcí ventil zvenku i zevnitř. Pokud je ventil prasklý nebo pokřivený, nemá smysl jej znovu montovat a je nutné jej vyměnit. Při prohlídce ventilu je důležité neztratit kovovou kuličku. Písty se očistí od nečistot a rzi a zkontrolují se, zda nejsou odštípnuté a deformované;
  • použitý olej se nyní vypustí čerpáním: pohybujte pákou nahoru a dolů, dokud olej nevytéká do hlavního válce. Zvedání zvedáku je obvykle snadné, i když vyžaduje trpělivost;
  • Po vypuštění oleje je třeba vyčistit všechny ostatní části;
  • Těsnění a límce se vyměňují, protože závady jsou často nepozorovatelné, ale pod tlakem se projeví.

Hlavní příčiny poruch

Zvedák, který lze opravit doma, může mít několik příčin. Nejčastějšími příčinami jsou: úplné nebo částečné selhání jednotky při zvedání těžkých břemen a únik oleje. Každý z těchto problémů by měl být okamžitě odstraněn.

Zvedák (oprava, výměna oleje, specifikace jsou podrobně popsány v tomto článku) velmi často selhává v důsledku úniku oleje. V tomto případě je nutné nářadí zcela rozebrat. Písty se musí vyjmout a zkontrolovat, zda nejsou zkorodované. Důkladně vyčistěte všechny součásti a odstraňte veškeré nečistoty. Nyní zkontrolujte pístní tyč. Pokud zjistíte, že je pokřivená a má nepravidelný tvar, nepokoušejte se ji sami opravit. V takovém případě byste si pravděpodobně museli koupit nový zvedák.

Další častou příčinou poruchy jsou ucpané nebo poškozené ventily, které jsou vlastně zodpovědné za spouštění a zvedání mechanismu.

Jak hydraulický zvedák funguje

Konstrukce využívá principu komunikující nádoby. Síla působí na rukojeť pohonu (motor nebo ruční pohon). Páka slouží k přitlačení zvedáku k výtlačnému čerpadlu. Olej se dostane do spodní části válce, když zatáhnete za páku nebo spustíte elektromotor. Píst se zvedá. Obtokový ventil, který se skládá z vypouštěcího a sacího ventilu, udržuje tlak oleje na konstantní pracovní úrovni. Sací ventil je umístěn na vstupu do nádrže a nepropouští olej zpět, když píst klesne. Vypouštěcí ventil je umístěn na vstupu do válce a zabraňuje úniku oleje při stoupání pístu.

Pro uvolnění tlaku a snížení hmotnosti je třeba otevřít ventil pomocí speciálního šroubu.

Čím hydraulické zvedáky vynikají mezi ostatními zvedacími zařízeními?

  • Pracují plynule a tiše, protože hydraulický olej není stlačený;
  • velmi stabilní;
  • Konstrukce je pevná a robustní;
  • malé rozměry;
  • snadné brzdění;
  • nízká námaha a vysoká účinnost (až 80 %)
  • přesné zastavení;
  • vysoká nosnost.

hydraulická jednotka může pracovat s předměty umístěnými velmi nízko tím, že je zvedne z podlahy. je velkou výhodou oproti jiným typům zvedacích zařízení.

  • nízké provozní otáčky;
  • nízká výška zdvihu;
  • nepohodlné pro přepravu (musí být umístěny ve svislé poloze, aby se zabránilo úniku oleje)
  • Výšku spouštění nelze nastavit.

Rady pro výběr oleje

Poměrně častou otázkou je, jaký olej se dává do hydraulického zvedáku. Na trhu je několik druhů:

Syntetické oleje jsou nejběžnější. Vyznačují se zvýšenou bezpečností, protože jsou vyráběny složitějším procesem. glykolové verze jsou také rozšířené, jejich chemické složení určuje vysoký výkon. Z hlediska ceny a kvality překonávají glykolové téměř všechny ostatní.

Nejlevnější varianty jsou ropné nebo minerální oleje. Před jejich nasazením do zvedáku je však třeba vzít v úvahu jejich relativně nízkou výkonnost.

Přečtěte si také: Domácí vykopávače brambor pro motorové kypřiče vlastníma rukama

V některých případech lze použít i použitý strojní olej. Použití speciálního oleje je nezbytné, protože zajišťuje dlouhodobý provoz spotřebiče. Vyměňte mazivo, pokud zařízení nefunguje správně.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS