Jak vyříznout kulaté sklo pro hořák

Jak správně řezat sklo řezačkou na sklo

Sklo je již dvě století nedílnou součástí každé domácnosti. Tento materiál se používá na okna, zrcadla, rámy obrazů a mnoho dalších interiérových aplikací. Tvrdé, ale neuvěřitelně křehké sklo má určité vlastnosti zpracování, které se zásadně liší od betonu, plastu nebo cihel. Řezání tohoto materiálu je velmi jemný a přesný proces, který vyžaduje speciální nástroje a určité znalosti. V tomto článku se pokusíme co nejpodrobněji vysvětlit proces broušení skla a probereme několik důležitých bodů, které budou při práci užitečné.

Pokud se chystáte řezat sklo, nezapomeňte, že při práci s tímto materiálem je třeba dbát na bezpečnostní předpisy a není vhodné je ignorovat. Pokud se sklo nepoužívá, má ostré hrany, které se mohou snadno proříznout do kůže a způsobit infekci. Abyste předešli pořezání, chraňte si ruce rukavicemi a noste oblečení s rukávy. Protože sklo má tendenci se tříštit na malé ostré úlomky, důrazně doporučujeme nosit ochranné brýle.

vyříznout, kulaté, sklo

Místo řezání skla musí být rovné a stabilní. Kategoricky se nedoporučuje provádět tuto operaci na koleni, volné stolici a jiných pochybných površích. Dodržování tohoto pravidla minimalizuje riziko pádu listu na podlahu, zvyšuje pohodlí při práci a zlepšuje kvalitu řezu.

Pokud s broušením skla začínáte a ještě jste se nenaučili řezat řezákem na sklo, neměli byste přehlížet tyto rady. Někteří zkušení řemeslníci zvládnou tuto práci se zavřenýma očima a v kolenou, ale začátečníkům to obvykle nejde tak hladce. Při nezkušenosti můžete udělat mnoho chyb: chytit se ostré hrany, upustit sklo na nohu nebo si zaseknout řeznou plochu a dostat si střep do oka. Pokud pracujete se sklem poprvé a ještě jste se s tímto procesem nesetkali, je lepší být připraven.

Jak brousit sklo pomocí řezačky na sklo

Sklo je ze své podstaty mimořádně citlivý materiál, se kterým je třeba zacházet opatrně. Aby nedošlo ke zbytečnému poškození, je třeba správně používat nože na sklo a dodržovat správné techniky řezání. Nejdříve je třeba se seznámit se samotnou řezačkou.

Blok: 2/13 | Počet znaků: 373

Jak brousit kulaté sklo o průměru menším než 30 cm?

Pokud potřebujete vyříznout kruh o průměru menším než 30 cm, musíte použít trubkový vrták. Spirálová vrtačka je kovová trubice, která je opatřena přípravkem pro upevnění do „sklíčidla“ vrtačky. Hrany vrtáku musí být hladké, protože sklo je řezáno abrazivní vodou. Před vyřezáním kruhu ze skla vždy naneste na okraj kruhu vodu a brusivo a při vyřezávání kruhu ze skla musí být voda a brusivo vždy pod vrtákem, aby se sklo nepřehřálo a neprasklo. Pokud je vše v pořádku, výsledkem bude rovná kružnice.

  • Tabulka.Stůl není nijak omezen, jen je třeba se přiměřeně dívat, aby zrcadlo neviselo napůl přes desku stolu. Stůl musí být co nejrovnější a nejčistší.
  • Vládce.Při práci s řezačkou na sklo je třeba mít dobrou a pevnou oporu. Nejlepší volbou je v tomto případě „vysoké“ kovové pravítko nebo kovový čtverec. Ne vždy máte k dispozici metrové dřevěné pravítko správné tloušťky, přestože je poměrně běžné. Aby pravítko neklouzalo po zrcadle, měli byste ho omotat kousky kůže nebo na ně pravítko položit.
  • Řezačka sklaŘezák na sklo s tvrdokovovým povrchem je nejčastěji po ruce v každé domácnosti „kutilů“. Tento řezák na sklo se obvykle nasazuje na zrcadlo, ale my máme „kožené pravítko“.

Tip! K dispozici jsou také brusky na sklo s diamantovou hlavou. Pokud se řezač skla nakloní na stranu, je lepší neriskovat a nepředvádět zázraky výdrže a sebeovládání, ale raději si koupit diamantový řezač.

Řezání skla diamantovou pilou

Pokud je nutné řezat kulaté sklo a nemáte řezačku na sklo nebo trubky, je možné použít diamantovou drátovou pilu. Diamantová pila je hladký pás s diamantovým práškem, na kterém jsou zuby běžné pily.

Pro práci s diamantovou pilou si ze silného kartonu nebo překližky vyřízněte šablonu kruhu, který se má vyříznout. Vystřiženou šablonu je pak třeba přilepit na sklo. Po provedení těchto příprav můžete začít řezat diamantovou pilou. Řezané sklo musí být při řezání neustále vlhčené, proto je nutné řezat kruhové sklo v koupelně. Pokud se rozhodnete vyříznout kruh ze skla diamantovou pilou, musíte být trpěliví a při řezání skla velmi opatrní.

Odstraňte nepotřebnou část

Když je šňůra pro zastřihovač proříznutá až do konce, oddělte hlavní zrcadlo a odříznutý kus. Chcete-li odstranit dostatečně velký kus, postupujte podle následujících pokynů:

  • Zrcadlo se přesune na okraj stolu (stoličky, pracovního stolu. podle toho, jak jste s ním pracovali). čára řezu ořezávače by měla mírně přesahovat okraj;
  • Jednou rukou zrcadlo jemně přitiskněte ke stolu a druhou rukou přitlačte odříznutý kus dolů;
  • Pokud se tříska neoddělí, poklepeme na celý vlasec gumovou paličkou zespodu a postup opakujeme, dokud nedosáhneme požadovaného výsledku;
  • Drobné střepy se často odstraňují pomocí improvizovaných nástrojů: kleští s nasazenými gumovými distančními podložkami; samotného řezače skla (má k tomu účelu speciálně vyrobené výstupky); zubatého ostří. Někteří řemeslníci odlamují kusy ručně. To však není dobrý nápad: mohli byste si poranit ruce nebo, pokud není zářez dostatečně hluboký, odlomit přebytečné části zrcadla;
  • Když je zrcadlo rozděleno, můžete jej ihned vložit do rámu. pokud je k dispozici. Pokud není řez zakrytý rámečkem, je lepší jej obrousit jemnozrnným smirkovým papírem. Získáte tak harmoničtější vzhled a budete mít jistotu, že se náhodně nepřeříznete.
vyříznout, kulaté, sklo

Stručně řečeno, není třeba zapojovat odborníky nebo vyhledávat dílnu pro tento proces, protože zrcadlo si můžete snadno vyřezat pomocí řezačky skla i doma. Zvláště pokud tvary, které máte na mysli, není příliš obtížné ohýbat.

Jak řezat sklo bez brusky na sklo

Než se pustíte do podrobného popisu technik řezání skla, rádi bychom vám připomněli bezpečnostní pravidla. Při práci vždy používejte rukavice a ochranné brýle, abyste zabránili pořezání a vniknutí malých kousků skla do očí. Dávejte pozor, abyste na sklo příliš netlačili.

Použití hořícího vlákna

Velmi rozšířená metoda, používaná především k řezání skleněných lahví. Touto metodou lze řezat i rovné sklo, ale s několika problémy. K čistému řezu stačí jen kus vlny, hořlavá kapalina (líh, parafín atd.) a měkký hadřík.д.) a nádobu se studenou vodou.

Namočte provázek do hořlavé kapaliny a umístěte jej do linie řezu na skle. Zapálíme ji, počkáme, až se propálí, a pak ji vložíme do studené vody nebo vylijeme na ohřívané místo. Hlavní je zajistit, aby sklo co nejrychleji vychladlo, aby mohlo prasknout z rozdílu teplot. „Kliknutí“ je signálem, že práce byla úspěšně provedena. Pokud sklo není prasklé, můžete to zkusit znovu.

Tato metoda rozděluje láhve poměrně hladce, ale ne vždy funguje u velkých velikostí skla. Je také velmi hořlavý a vyžaduje, abyste měli po ruce hasicí přístroj nebo nádobu s vodou, což je nutnost.

Páječka

Velmi zajímavá, ale poměrně pomalá metoda tepelného řezání. Hodí se spíše pro tvarované řezy, ale bez problémů vytvoří i běžnou rovnou střihací čáru. K této operaci je zapotřebí pilník a topné těleso (páječka nebo horkovzdušná pistole).

Po vyznačení linie budoucího řezu na skle udělejte pilníkem malý zářez na okraji řezu. 1-2 mm od něj, zahřívejte místo páječkou, dokud se mezi ním a drážkou nevytvoří mikrotrhlina. Poté uděláme podobnou vzdálenost od samotné trhliny a postupně se přesuneme k cílovému bodu. Řezání skla tímto způsobem trvá dlouho, ale můžete získat libovolné tvary. Aby se proces trochu urychlil, lze sklo občas ochladit přiložením vlhkého hadříku.

Použití nůžek ve vodě

Jednoduché řezání skla pod vedením. Umožňuje snadné řezání kruhových tvarů, ale nehodí se k vytváření rovných linií. K tomuto řezání potřebujete nůžky a nádobu s vodou, která bude sloužit jako druh tuku. Maximální tloušťka skla nesmí překročit 4 mm.

Proces řezání touto metodou je velmi jednoduchý. Vezměte kus skla, který chcete řezat, ponořte ho do vody a nůžkami odstraňte malé kousky z okrajů. Voda zabrání prasknutí skla a umožní vám vytvořit kontrolovanou třísku. Oválné a kulaté tvary lze získat tímto způsobem.

Diamantový kotouč

Řezání skla není nejbezpečnější způsob, vyžaduje zvýšenou opatrnost a neustálé dodržování bezpečnostních pravidel. Snadno může vyštípnout sklo a vystřelit střepy oběma směry. Jinak je metoda poměrně účinná a dokáže se s úkolem vypořádat. K řezání je zapotřebí speciální nástroj (úhlová bruska, vrták nebo vrtačka) s diamantovým kotoučem o tloušťce 0 mm.1 mm.

Proces řezání je poměrně jednoduchý, ale vyžaduje určitou zručnost a pevnou ruku, abyste udrželi nástroj v rovině. Položte řezaný kus skla na rovný povrch, použijte řezačku a veďte ořezávací nůž po povrchu skla. Klíčem k úspěchu je neponořit se do ní, ale lehce se jí dotknout tak, aby vznikla mělká drážka, která připomíná širokou ořezávací linku z řezačky na sklo. Poté jednoduše rozbijte sklo na správném místě.

Abyste snížili riziko rozbití skla a minimalizovali tvorbu skleněného prachu, můžete místo, které se chystáte řezat, občas pokropit vodou.

Použijte soubor

Další způsob, jak doma řezat sklo bez řezačky na sklo a drahého elektrického nářadí. Pro tuto práci je zapotřebí pilník a určité zkušenosti se zpracováním skla. Všimněte si, že soubor musí mít úhly, kulatý soubor nestačí.

Pro řezání skla stačí na jeho povrchu udělat několik zářezů pod úhlem pilníku. Pro vytvoření čistého řezu podobného řezáku na sklo použijte jen o něco větší tlak, než je průměrný tlak. Po nalezení odštípnutého místa jednoduše rozbijte sklo o hranu stolu nebo pod řez položte sirku.

Tato metoda vyžaduje určitou zručnost, a pokud sklo řežete poprvé, doporučujeme vám, abyste si ji nacvičili na malých, nežádoucích střepinách, než přejdete k základnímu materiálu.

Použití trojúhelníkového bitu

Pokud víte, co je to broušení skla, zde je další způsob, jak brousit sklo bez použití řezačky na sklo. S určitými zkušenostmi může pro tuto operaci stačit jeden bit s karbidovým hrotem. Hlavně se ujistěte, že vrták je víceméně nový a má ostré rohy na hlavě.

Samotný proces řezání skla řezačkou je velmi podobný procesu řezání běžnou řezačkou na sklo. Jediným rozdílem je vyšší tlak, ale jinak jsou kroky standardní. Položte sklo na rovný povrch, vyznačte linii ořezu, přiložte prkno a veďte linii ořezu podél něj dolů. Před řezáním otočte hrot tak, aby se nejostřejší roh dotýkal skla. Po získání volné linie pro ořezávač rozbijte sklo podél linie řezu.

Přípravná opatření

Aby byl řez čistý, je třeba materiál předem připravit. Pokud je sklo nové, stačí ho otřít. K tomuto účelu se nejlépe hodí noviny, které otírají povrch do sucha a nezanechávají na něm žmolky a šmouhy.

Pokud bylo sklo již dříve používáno, je třeba trochu více času na přípravu materiálu před jeho řezáním řezačkou na sklo. Nejprve je třeba povrch důkladně očistit speciálním čisticím prostředkem na sklo. Poté proveďte důkladné odmaštění. Můžete také použít parafín. K tomu použijte hadřík namočený v parafínu, důkladně sklo otřete a počkejte, až zcela zaschne.

Fáze přípravy skla zároveň zahrnuje jeho broušení. Není pochyb o tom, že můžete dosáhnout konečného výsledku bez odpadu, zejména pokud vyřezáváte nepravidelně tvarované obrobky. Pokud však provedete výpočet co nejlépe, můžete množství odpadu několikanásobně snížit.

Dbejte také na to, aby pracovní plocha byla dostatečně rovná a bez sklonů, ale také ne příliš tvrdá, nejlépe z překližky nebo dřevovláknité desky, a přikryjte ji olejovou tkaninou nebo měkkou látkou.

vyříznout, kulaté, sklo

„O řezání kulatých a zakřivených kusů skla“. Třmeny, válečková řezačka, šablona, drážkované sklo, vitrínové sklo.

V předchozím článku jsme hovořili o tom, jak můžete a měli byste řezat sklo válečkovou řezačkou na sklo, a zvažovali jsme variantu, kdy se řežou rovné prvky.

Dnešní diskusi začneme povídáním o řezání kruhových a zakřivených kusů skla.

Existuje způsob, jak vyříznout kulaté sklo pomocí třmenu, řezačky na sklo a gumy. Zde je třeba uvést zřeknutí se odpovědnosti. V mnoha publikacích se totiž uvádí, že toto zařízení používá pouze váleček (a nikoliv samotný řezák skla), který je naopak připevněn k čelisti třmenu. Výraz „připevněný“ přirozeně vyvolává otázku „jak se to dělá?“?“. Třmeny jsou vyrobeny z nástrojové oceli. To znamená, že za účelem zvýšení užitných vlastností byl materiál tepelně zpracován. Podle toho, jak je ocel ztvrdlá, můžete posoudit, jak s ní zacházet. V tomto případě nás zajímá možnost připevnění válečku k čelisti třmenu. Pokud je kalený pouze povrch nástroje, je možné se „rozmarné“ vrstvy zbavit pomocí diamantového nástroje. Po seškrábání této vrstvy bude domácí řemeslník schopen kov opracovat. Poté je třeba vynaložit hodně úsilí, aby se vytvořil zářez pro váleček a upevnil se.

V tomto nástavci je mnohem jednodušší použít nikoliv vyjmutý váleček z řezačky skla, ale samotnou řezačku. Tím by však utrpěl samotný nástroj, protože by se změnil jeho vzhled. V rukojeti musí být zhotovena drážka, aby mohla projít čelistmi třmenu. Tento řez musí být v jedné linii se středem válce. Jinak by se váleček při řezání skla nepohyboval. Může být nutné zkrátit samotnou rukojeť tak, aby se její horní část opírala o pravítko nástroje. V horní části rukojeti je vhodné udělat malý řez (pro lepší fixaci). Aby se zlepšilo spojení mezi „modernizovaným“ řezákem skla a čelistí třmenu, může kutil použít drátek, kterým se řezák skla silněji přitáhne k čelisti. Možná to není esteticky příjemné, ale je to dobrý pomocník pro kutily, když potřebují vyříznout velký kulatý otvor do kusu skla. Druhá houba může být připevněna ke sklu pomocí kusu gumy, do které bude vložena.

Zařízení, které lze právem nazvat nástrojem, je připevněno na skleněnou plochu. Houba s gumičkou se přitiskne k materiálu a řemeslník houbu po obvodu převálcuje řezačkou na sklo. V případě silného skla je nutné „přejít“ přes načrtnutý kruh ještě jednou, přičemž v ruce držíte obyčejný (nikoli „modernizovaný“) řezák na sklo.

Kulaté sklo se odstraňuje stejným způsobem, jaký je popsán u obdélníkových (čtvercových) skleněných předmětů, tj. poklepáním řezákem na druhou stranu skla.

Kulaté sklo lze vyříznout i jiným způsobem. Kutil k tomu potřebuje přísavku, hřebík, lištu ve tvaru L a řezačku na sklo. Konstrukce je sestavena velmi jednoduše. Na jedné straně kolejnice (tam, kde kolejnice netvoří roh) se nachází. „D) do přísavky se ostrým koncem zatluče hřebík. L strana kolejnice je připevněna k fréze. Pro lepší upevnění lze do rukojeti řezačky skla vyvrtat dva otvory, které se shodují se dvěma vyvrtanými otvory na liště (na její pravoúhlé části). K připevnění frézy k liště se používají dva šrouby a dvě matice a upevnění je dokončeno. Řemeslník začne otáčet lištou kolem přísavky, čímž vytvoří kruhový řez.

Výše popsané techniky umožňují působit na sklo stejnou řeznou silou, což prakticky zaručuje „úspěch firmy“.

Kruhové sklo lze také vyřezat z prefabrikované šablony. Tato metoda je úspěšná pouze tehdy, pokud sklář udržuje stálý tlak na řezák skla, aniž by přerušoval pohyby nástroje. a to dokáže pouze profesionál.

Zakřivené sklo se řeže pomocí šablony. Zakřivené kusy se řežou z překližky, dřevotřísky, dřevovláknité desky nebo kartonu. Tloušťka řezáku skla musí být zohledněna, tj. při označování šablony je třeba odečíst tloušťku řezáku skla. Aby šablona neklouzala po skle, je vhodné na její spodní stranu nalepit několik kousků omítky nebo izolační pásky. Řemeslník musí jednou rukou držet šablonu na místě a druhou řezat od jednoho okraje zakřiveného kusu k druhému. V případě, že se zakřivené čáry setkávají na několika místech na okrajích obrobku, odstraní se „přebytečné“ sklo poklepáním nožem na sklo podél řezných čar na „zadní“ straně skla.

Často se však stává, že se zakřivený kus nachází uvnitř obrobku. V tomto případě se pro vyjmutí střepu provede několik rovných řezů od okraje střepu k okraji skleněné tabule a poté sklář postupně odstraní „nadbytečné“ střepy. Tato metoda je vhodná také při řezání vyztuženého skla. V tomto případě jsou „nadbytečné“ úlomky drženy na místě výztužným pletivem (drátem). Přerušení odporu a s ním i samotného drátu ohýbáním a rozpojováním „armatury“, dokud se nepřetrhne.

Žebrované sklo se vzorem se musí řezat pouze na hladké straně bez ohledu na to, zda je rovné nebo zakřivené.

U plaveného skla (také bez ohledu na charakter řezu) se doporučuje řezat obě strany obrobku. Je důležité, aby byl váleček dokonale nabroušený.

Pokud jde o řezání zakřiveného skla, existuje ještě jeden způsob, při kterém se nemusí používat řezačka. V tomto případě ji může nahradit páječka. Nejprve je třeba udělat zářez ve výchozím bodě čáry, po kterém se kutil pohybuje horkou páječkou podél přiloženého pravítka (přímý řez) nebo podél šablony (zakřivený řez). Skleněný kus praskne podél vyznačené čáry. Po odstranění přebytečného materiálu můžete začít řezat okraje.

Řezání zakřiveného skla

Naše potřeby se neomezují vždy jen na rovné hrany. Některé projekty mohou vyžadovat kulaté nebo zvlněné sklo. Proces tvarového řezání může být o něco složitější než rovný řez, ale nevyžaduje velké zkušenosti. Před řezáním zakřiveného skla řezačkou na sklo je třeba zvážit několik věcí.

Pro přesné a pohodlné řezání tvarů doporučujeme předem si připravit šablonu. Šablonu je lepší vyříznout z kusu dřevotřísky o tloušťce 5 mm nebo více. Při označování budoucí šablony mějte na paměti, že váleček na řezání skla nebude těsně přiléhat k jejím stěnám, ale bude mít 2-3 mm důlek. Aby vodicí lišta při řezání neklouzala po skle, lze na spodní stranu vodicí lišty nalepit několik proužků maskovací pásky.

Jakmile máte šablonu, přiložte ji na list, který chcete řezat, a pomocí řezačky na sklo nakreslete ořezávací čáru. Poté opatrně poklepejte na linku ze spodní strany. Pokud formulář vyříznete uvnitř skleněné tabule, můžete mezi formulářem a okrajem tabule nakreslit čáru, která usnadní jeho vyjmutí.

Broušení skla se ne vždy podaří napoprvé. Tento téměř šperkařský proces vyžaduje určitou zručnost. Cvičte a brzy budete tuto práci zvládat snadno a dobře.

Uložte tuto stránku na své sociální síti. a vrátit se k němu, kdykoli budete chtít.

Blok: 7/7 | znaků: 1479

Počet bloků: 17 | Celkový počet znaků: 22013Počet použitých dárců: 4Informace o každém dárci:

| Denial of responsibility | Contacts |RSS