Jak řezat krokve pod správným úhlem

Nuance přípravy krokví pro jednoplášťovou střechu: jak správně řezat a neoslabit mauerlattice?

Při stavbě krovů je důležité dbát na každý detail, aby byla zajištěna konstrukční celistvost. Zvláštní pozornost je třeba věnovat upevnění krokví k rámové krokvi. Zde se většina zatížení přenáší na nosné stěny. Důležité je nejen to, jak a co připevnit, ale také přesnost krokví a jejich umístění. Pokud by deska nebyla plně podepřena, mohla by se zlomit a způsobit zřícení střechy. V článku je popsáno, jak pilovat krokve a jaké metody jsou k tomu k dispozici.

Hlavní nosné prvky střechy, které zajišťují její sklon, přebírají zatížení od střechy:

  • Vaznice;
  • Povrchové úpravy;
  • Sněhu;
  • Vítr;
  • Bodové síly vyvíjené pracovníky údržby, např. Při odklízení sněhu, kontrolách a drobných opravách.

Uvedená zatížení se rozkládají na nosné skořepiny a v případě velkých (nad 6 m) rozpětí jedné sedlové střechy také na vnitřní stěny prostřednictvím vzpěr se vzpěrami. Stěny většiny moderních budov jsou navrženy tak, aby přenášely svislá zatížení a ve velmi malé míře i boční zatížení, nejčastěji způsobená silným větrem.

Proto je povinností projektantů a architektů zajistit, aby se vliv těchto zatížení snížil jak v obálce budovy (stěnách), tak v celé konstrukci.

Aby bylo zajištěno rozložení sil v nosných částech krokví tak, aby boční (vodorovná) síla měla tendenci k nejnižší hodnotě a většina z ní připadla na svislé zatížení, vytvořte speciální zářez obdélníkového tvaru, vyříznutý do redistribučních prvků.

  • Ve zděných, kamenných a betonových stěnách se v okapu nosných zdí na vnitřní (půdní) straně udělá zvláštní zářez, někdy nazývaný čtvrtka, do kterého se vloží obdélníkové dřevo (v nejjednodušším případě to může být obroušená jednoduchá kulatina).
  • V rámových konstrukcích se v této funkci používá vodorovné páskování horních částí svislých vzpěr, často tvořené dvěma deskami o tloušťce nejméně 3 cm, přibitými hřebíky.
  • U kalibrovaných dřevěných nebo srubových domů se obvykle jedná o nejvyšší korunovou výztuž stěny.

Uzávěr by měl být takový, aby bez ohledu na sklon střechy měl vodorovné a svislé plošky.

Výhody a nevýhody valbových střech

Navzdory náročnosti stavby jsou tyto konstrukce v Evropě a Rusku velmi rozšířené. Oproti jiným typům střech mají své výhody:

  • Vysoká pevnost a tuhost;
  • Odolnost proti zatížení větrem díky obloukovitému tvaru;
  • Hmotnost střechy se rovnoměrně přenáší na všechny stěny;
  • Štíty není třeba stavět, jejich funkci plní haly;
  • Kompatibilita s různými střešními krytinami;
  • Možnost použití v různých architektonických stylech.
  • Technicky náročná konstrukce;
  • Vysoká spotřeba střešních krytin;
  • Dřepící efekt díky zkoseným sklonům střechy;
  • Menší objem půdního prostoru ve srovnání se sedlovou střechou stejných rozměrů.

Valbové střechy lze kombinovat se sedlovými, valbovými nebo kuželovými střechami. Různé arkýře, věžičky, vyčnívající vikýře a další architektonické prvky vypadají zajímavě a zároveň eliminují dřepovou strukturu.

Konstrukce omítky pro střechu s dvojitým sklonem

Návrh systému krokví sedlové střechy předpokládá přítomnost těchto dílů:

  • Mauerlat. Jedná se o robustní dřevo z dubu, borovice, modřínu nebo jiného silného dřeva, které se pokládá po obvodu nosných stěn budovy. Účelem mauerovy mříže je rovnoměrné rozložení zatížení. Průřez vaznic závisí na tom, zda jsou plné nebo lepené, a na stáří stavby. Nejčastěji se používají trámy 100 × 100 nebo 150 × 150 mm.
  • Krovy. Celá konstrukce se skládá z těchto prvků (o „Jak postavit krov, který je lepší zvolit“). Dvě krokve spojené v horní části tvoří vaznici. Jsou vyrobeny z klád nebo pevných prken.
  • Utahování. Slouží ke spojení krokví a poskytuje jim ztužení.
  • Purlins. V místech, kde se krokve spojují, je připevněna hřebenová lišta, na kterou se později připevní hřeben. Boční vaznice slouží k zajištění dodatečné pevnosti krokví. Očekávané zatížení určuje velikost a množství těchto prvků.
  • Hřeben pro krokve. Jedná se o svislý nosník, který částečně přebírá váhu střechy. Pokud je schéma střechy s dvojitým sklonem jednoduché, pak na střed umístěte jeden takový nosník. U dlouhých rozpětí mohou být nutné tři nosníky. Jeden uprostřed a dva po stranách. Pokud je střecha asymetrická, je poloha takového nosníku určena délkou krokví. Krovy pro střešní systém s trhací střechou jsou umístěny po stranách, aby se krokve mohly pohybovat. Pokud máte dvě místnosti, umístěte trámy uprostřed a po stranách.
  • Krovy. Toto jsou podpěry vzpěry. Pokud se v zimě očekává silný vítr a srážky, je třeba instalovat podélné a diagonální výztuhy.
  • Účetní kniha. Podepírají ji krokve a tlačné vzpěry.
  • Krovy. Na něj se připevňuje vybraná střešní krytina a lze jej použít i pro pohyb v průběhu prací. Připevněte vaznice kolmo ke krokvím. Všimněte si, že vaznice umožňují rovnoměrné rozložení hmotnosti střešní krytiny na celý systém krokví.

Montážní schéma pro krokvový systém sedlové střechy usnadňuje veškeré stavební práce. Jak toto uspořádání střechy vypadá, závisí na typu střechy.

Upozorňujeme, že materiál na krokve musí být kvalitní, ošetřený prostředky proti hoření a konzervačními látkami. Krovy, krokve a sloupky musí být bez suků a trhlin. Na vaznicích je povoleno pouze několik suků, které jsou pevně zapuštěny do dřeva.

Hřebenový uzel

Hřeben střechy je vystaven velkému tlaku celého systému krokví, pokrývači vytvářejí hřebenový spoj pěti způsoby:

Tupý spoj 2. Na vrcholu nosníku 3. Překrytí 4. Do drážky 5. Polovina stromu

Tupý spoj

Chcete-li vytvořit hřebenový uzel spojením protilehlých krokví, postupujte takto. 1. Z horní strany každé krokve se odřízne pravoúhlý trojúhelník. Řezy musí být totožné. V opačném případě nelze konce krokví pevně spojit. 2. Do spojených konců krokví se pod úhlem zatloukají hřebíky. Pokud jsou provedeny vodorovně, nemohou projít oběma dřevěnými deskami.

Zpevněte vytvořený hřebenový uzávěr na obou stranách kovovými deskami. Otvory v těchto spojovacích prvcích zašroubujte do krokví samořezné šrouby.

Na nosníku

Při upevňování krokví ke krokvím, přesněji řečeno ke speciální hřebenové vaznici, se postupuje zvláštním způsobem: 1. Konce protilehlých krokví seřízněte pod stejným úhlem. 2. Zaostřené konce krokví přiložte k hřebenovému trámu a připevněte je k němu kovovými úhelníky nebo hřebíky. Když jsou krokve spojeny s krokvemi, hřeben není špičatý, ale rovný.

Překrytí

Pokud se hřeben uzavírá překrytím krokví, je třeba provést několik jednoduchých úkonů: 1. Spojte konce krokví tak, aby se vzájemně překrývaly. 2. Zajistěte překrytí kovovou podložkou nebo šroubem a maticí.

Zpevněte upevnění přitlačením malého množství gumového těsnění kolem šroubu.

Do drážky

Pro spojení krokví v drážce se provádí několik tesařských operací: 1. V jedné krokvi se vytvoří drážka a ve druhé čep. 2. Spojení krokví zasunutím pera do zářezu. 3. Spojení dvou krokví je zajištěno hřebíkem nebo hmoždinkou.

Polovina stromu

Pokud jste zvolili metodu půlkruhového tesařství, postupujte následovně. 1. Na koncích protilehlých krokví udělejte dva stejné zářezy, jejichž hloubka je rovna polovině tloušťky použité desky.

Spojte konce krokví, jako by to byly prvky stavebnice. 3. Spoj pero-drážka by měl být zpevněn dvěma hřebíky nebo dřevěným kolíkem.

Jak mohou být krokve připevněny k nosníkům?

Vezmeme v úvahu všechny možné způsoby upevnění prvků, z nichž některé se používají jen zřídka a pouze při stavbě autentických domů se staromódní technologií. Práce provádějí odborní tesaři, kteří umí pracovat se sekerou, dlátem, sekáčem a dalšími tradičními tesařskými nástroji.

Se speciálními kovovými upevňovacími deskami

Stavitelé používají dva typy desek. Připojení je trvanlivé, rychlé a nevyžaduje ruční práci. Ve vyspělých zemích se krovy domů montují na výrobních linkách, přičemž všechny procesy jsou téměř plně automatizovány. Montážní technologie umožňuje zvýšit produktivitu zařízení a snížit výrobní náklady. Prvky domu jsou na místě rychle smontovány a ruční práce je omezena na minimum. Dřevostavba na klíč je hotová za dva až tři týdny v závislosti na velikosti a počtu podlaží.

Které desky se používají k upevnění krokví k trámům??

U nás bohužel nejsou populární, ve vyspělých zemích se používají již dlouho. Vroubkované spojovací prvky. Kovové desky s různými lineárními rozměry. Po celé ploše jsou zuby, které jsou zatlučeny do dřevěné konstrukce. Délku a rozteč zubů lze zvolit podle velikosti krokví a podlahových nosníků. Toto spojení umožňuje automatizovat výrobu vazníků krovové soustavy. Na obou stranách kloubu jsou namontovány ozubené desky.

Důležité. Oboustranné spoje je možné použít pouze u řeziva stejné tloušťky. Maximální odchylka ±1 mm. Právě tato podmínka brání širokému používání ozubených spojů v naší zemi, většina domácího řeziva nesplňuje požadované toleranční rozpětí.

řezat, krokve, správným, úhlem

Zubní desky lze také vrazit ručně, ale je třeba dbát na správnou polohu.

Dobře známé upevňovací prvky, univerzálně použitelné. Lze upevnit všechny prvky systému krokví, mají různé velikosti a tloušťky. Desky se přikládají na uzel a upevňují se pomocí samořezných šroubů, vrutů nebo běžných hladkých hřebíků. Lze namontovat na jednu nebo obě strany přípojky. Výhody. Žádné přísné požadavky na kvalitu řeziva, velký počet otvorů umožňuje vybrat nejúspěšnější místa pro šroubování šroubů. Nedostatky. Vyžaduje poměrně hodně ruční práce. Práce s nimi je obtížnější než s ozubenými. Prodlužuje se také doba instalace krokvového systému.

Použití peorovaných spojovacích prvků

Praktická rada. Trvanlivost upevnění krokví do značné míry závisí na dodržení doporučené technologie, i drobné poruchy mohou mít významný vliv na stabilitu systému krokví. Aby se předešlo nepříjemným situacím při provozu budovy, doporučují odborníci z praxe, aby byly krokve a podlahové trámy vyztuženy příčlemi a svislými vzpěrami. Tyto prvky kompenzují chyby při montáži krovů, prodlužují čas a zvyšují bezpečnost provozu domu.

Připevnění krokví k podlahovým trámům se doporučuje, pokud jsou oba prvky vyrobeny ze stejných desek. Tato metoda je zdaleka nejběžnější.

Sešroubované

Střechy malých hospodářských budov a hospodářských stavení nejsou příliš namáhány, a proto se při jejich konstrukci používají zjednodušené způsoby spojování krokví a podlahových trámů. Nejběžnější způsob. Pomocí šroubů. Do podlahových nosníků a krokví se vyvrtají otvory, prvky se naskládají vedle sebe, do otvorů se vloží šrouby a sestava se pevně utáhne.

Propojení ponoru

Je vyžadováno složitější spojení, praktické zkušenosti se stavbou. Vstřihnutí zcela eliminuje možnost posunu krokví v místě napojení na stropní trámy, sestava je pevnější a statičtější. Do trámu se vyřízne dutina a krokev se vydlabá, trámy do sebe musí těsně zapadat.

Tento způsob upevnění se provádí pouze na domě, což komplikuje proces výstavby. Kromě toho se každá spára připravuje individuálně, což dále prodlužuje dobu výstavby a náklady. Další nevýhodou spojů na pero a drážku je, že každý spoj snižuje tloušťku krokví a trámů, což následně snižuje jejich únosnost. V důsledku toho musí projektanti při výpočtu počítat se zvětšením rozměrů řeziva a zohlednit zmenšení šířky, které by mohlo vzniknout řezáním. A to má negativní vliv na stavební náklady.

Konstrukční návrh podepření krokví na podlahových nosnících

Klouby prstů

Staromódní metoda, která se dnes používá jen zřídka. Práci provádějí tesaři s ručním nářadím a sekerou. Pouze silné krokve a nosníky musí být zavěšeny. Pomocí sekery, dláta a sekáče je spoj pero-drážka nakloněn pod požadovaným úhlem. Práce je fyzicky náročná a jako dodatečné spojení lze použít vlastnoručně vyrobené kovové spony. Délka výztuhy a průměr tyče se volí podle konkrétního místa a předpokládaného maximálního zatížení.

Připevnění krokví k rámu záhlaví

V této příručce se budeme zabývat tím, jak vytvořit zářez do krokví a jak připevnit konstrukční díly k maueraltu.

Pro správné provedení řezu krokví je důležité nakreslit značky. V tomto případě je nejlepší použít čtverec a tužku.

Pak je třeba řezat podle značení. Lze použít elektrickou přímočarou pilu nebo běžnou ruční pilu. Pro urychlení práce se doporučuje první možnost. Vzniklý „podpatek“ nebo zářez se umístí přímo na již nainstalovaný mauerault.

K řezání můžete použít ruční pilu

Poté je třeba nainstalovat nohu s krokví na její místo.

Na jedné a druhé straně krokve jsou umístěny dvě velké kovové konzoly.

Připevněte boční držáky pomocí spojovacích prvků. Např. Samořezných šroubů nebo hřebíků. Přišroubujte je nebo zatlučte do malých otvorů. Nejméně 4 kusy na každé straně.

Dále je třeba provrtat krokve. Otvor by měl odpovídat svorníku ø 12 mm.

Poté je třeba do nově vytvořeného otvoru vložit kolík a utáhnout úhelníky k sobě zašroubováním matice na druhé straně kolíku.

Vložte „rušičku uzávěru“ do mauernailu otvorem na druhé straně úhelníku. Tetřev je také produktem pro upevnění.

Poté je třeba namontovat „slepou zátku“

Pak je třeba nainstalovat malé držáky. Jsou připevněny k mauerovi a krokvi, ale na druhé straně paty.

Mimochodem, k výpočtu úhlů krokví lze nyní použít různé online kalkulačky. Můžete zadat všechny požadované parametry střechy a systém vám během několika sekund poskytne požadovaný výsledek.

Jak vytvořit trvalý tupý spoj

Upevnění, jak je uvedeno výše, lze provést pomocí pevných a posuvných technik.

Pevný spoj se tradičně používá při upevňování krokví typu course. Při tomto typu prací je třeba zajistit co nejpevnější upevnění krokví k trámům. Na tuhý spoj nesmí působit žádné síly. Pro dosažení požadované tuhosti můžete použít metodu přibíjení a děrování krokví.

Připevnění krokví vlastníma rukama

Při upevňování pomocí hlavic hřebíků nejprve proveďte přibití na každé jednotlivé krokvi. Takový zářez by neměl být větší než 1/3 výšky desky. Každá krokev musí být podepřena o zářezy v mauerolate a zajištěna dvěma hřebíky zatlučenými do boků krokve. Pro upevnění na místě je třeba zatlouct třetí hřebík, ale pouze ve svislé poloze. Tato metoda je nejrozšířenější a tradičně se používá při stavbě střešních systémů jakékoli složitosti.

Šablony pro vyznačení zářezů krokví pro montáž krokví

Nezapomeňte, že krokve lze přibít pouze ke krokvím. Taková sedla by se neměla vytvářet v rámu záhlaví, protože.К. Tím se sníží nosnost krokve.

Při druhém způsobu připevnění krokví k žací liště (metoda šití) je třeba předem připravit další 1 m dlouhé dřevo. Budou obloženy prkny až ke krokvím a dřevěné trámy budou spočívat přímo na povrchu žací jednotky. Krokve se upevňují pomocí již zmíněných úhelníků.

Pokud je jeden konec krokve upevněn metodou ztužení, musí být druhý konec upevněn „posuvně“. Dřevo má tu vlastnost, že má tendenci měnit svůj objem v závislosti na povětrnostních podmínkách. A pokud jsou oba konce nosníku upevněny napevno, nevyhnutelně to vyvolá zvýšení úrovně napětí ve stěnách a poměrně rychle to povede k narušení jejich pevnosti a celkové deformaci.

Které prvky se používají ke zvýšení stability a nosnosti krokví?

Výběrem správného systému krokví a správným upevněním prvků by měla být konstrukce stabilní, vyrovnávat přirozené lineární výkyvy a odolávat různým zatížením vznikajícím během provozu. Pro zajištění podmínek při upevňování krokví lze použít další upevňovací prvky.

Purlins

Horní konce krokví se obvykle montují na vrchol štítu. Lepší stabilitu může zajistit prefabrikované bednění. Horní připojení pevné nebo plovoucí pomocí šroubů. U velkých střech mohou být vaznice instalovány uprostřed krokví nebo na jiných kriticky namáhaných místech.

Mistrovská třída: Konstrukce sedlové střechy

Vertikální podpěry

Použití vzpěr umožňuje vyrábět prvky z tenčího řeziva, které se montují na výztuhu krokví. Svislé sloupky se na horním konci opírají o krokve a na dolním konci o krokve nebo stropní trámy.

Rohové výztuhy

Podporují ohybové a roztažné síly, jsou univerzálně použitelné. Rohové výztuhy lze umístit na libovolné místo krokve, kde je třeba dbát na pevnost. Tyto držáky výrazně zvyšují odolnost krokví proti ohybovým a trhacím silám.

Příhradové vzpěry nebo krokve se vzpěrami push-pull

Kravaty (walers)

Účelem je držet krokve na místě, používá se u závěsných krokvových systémů. Většinou jsou umístěny v horní části krovu a mohou být vyrobeny z desek o tloušťce asi 20-25 mm. Díky tomu, že řezivo pracuje v tahu, dobře odolává těmto silám. Desky nepracují dobře v tlaku, rychle se prohýbají a ztrácejí svou počáteční pevnost.

Příčník je táhlo instalované pod hřebenem konstrukce

Oplechování

Používají se v horní hřebenové části krokví; díky použití utahováků se zvyšuje pevnost spojů sestavy. Zábrany mohou být vyrobeny ze dřeva, překližky, OSB desek nebo kovu.

Palubní desky (zátky)

Mají mnoho specifických názvů. Jsou pravidelné kusy prken o délce 30-40 cm a tloušťce 40-50 mm, které se připevňují na spodní část krokví. Opírají se o sloupek a zabraňují posunu konstrukce. Použití oplechování umožňuje pevné spojení prvků bez nutnosti pilování krokví. Problémy vznikající v souvislosti s řezáním byly vysvětleny výše v tomto článku.

Varianty připevnění krokví k rámové krokvi. Třetí obrázek ukazuje upevnění pomocí dřevěného krátkého kusu nebo nástavce

Montáž složité valbové střechy

Rám složité valbové střechy se staví v podobném pořadí, ale s drobnými úpravami. Například diagonální krokve musí být upevněny pevnějším způsobem s dodatečnými podpěrami. Hřeben se instaluje po montáži základového rámu, včetně hřebenové latě ve spodní části a hřebenové krytiny v horní části.

Rámování valbové střechy je podstatně náročnější než u typické sedlové střechy. Čtyřspádová střecha však vypadá atraktivněji jak nad domem, tak nad lehkou konstrukcí.

Vyzkoušet si stavbu valbové střechy nad pergolou nebo jinou domácí stavbou může být dobrým výsledkem při svépomocné stavbě čtyřsklopné střechy nad domem.

Jak instalovat krokve valbové střechy. Návrh, montážní pokyny krok za krokem

| Denial of responsibility | Contacts |RSS