Jak navinout strunu pro vyžínač na buben sekačky

Jak správně navinout vlasec na strunovou sekačku: průvodce krok za krokem a videonávod

Krásný trávník bude vypadat skutečně dobře pouze tehdy, pokud bude pravidelně sečen. Sekačka na trávu je nejvhodnější pro náročný terén. Každý majitel stroje se dříve či později setká s problémem, jak navinout vlasec pro vyžínač na cívku, protože nesprávný postup může nejen zhoršit kvalitu sečení, ale také poškodit zařízení. V našem dnešním přehledu Homius vysvětlíme všechny různé metody, nuance a výběr materiálu.

Nůžky na trávu jsou ideální pro sekání menších nebo náročnějších ploch kolem živých plotů, mezi záhony a podél cest. Výrobci dnes nabízejí řadu benzinových, elektrických a bateriových modelů, které vyhoví potřebám každého majitele.

Jako řezací prvek vyžínače trávy se používá rybářský vlasec. Dříve nebo později dojde během práce k vyčerpání její délky a majitel pak bude stát před otázkou, jak správně vyměnit a zajistit nit navlečenou do odnímatelné cívky.

navinout, strunu, vyžínač, sekačky

Pokud máte zahradu nebo velký pozemek u rodinného domu nebo chaty, pak byste měli pro pohodlné odstraňování trávy a plevele používat sekačku na trávu. Pokud se rozhodujete mezi elektrickou a benzínovou sekačkou, klikněte zde a podívejte se na srovnání různých modelů.

Časem se opotřebuje vedení křovinořezu na sekačce a je třeba ho vyměnit. to můžete provést sami. Toto polyethylenové vlákno je třeba zvolit v závislosti na modelu sekačky. Pozornost byste měli věnovat také ostatním částem stroje, např. nože sekačky Craftsman podléhají opotřebení a mohou způsobit nenapravitelné škody.

Konstrukce navíjecího bubnu pro vyžínač je velmi jednoduchá. Liší se však podle toho, zda cívka pracuje s jednou nebo dvěma závitovými svorkami. Při výměně vlasce v cívce je důležité dodržovat bezpečnostní opatření.

Jak vyjmout cívku ze strunové sekačky a vyjmout vlasec ze strunové sekačky

Před zasunutím vlasce do cívky vyžínače je nutné jej nejprve vyjmout z cívky vyžínače. Cívka nebo vedení cívky je zařízení, které je umístěno uvnitř žací hlavy, bubnu nebo hadicového navijáku. Existují různé druhy hlavic (v závislosti na výrobci), ale princip výměny vlasce na cívce je u všech stejný. Nejdříve si řekneme, jak z nástroje vyjmout hlavu a jak z něj vyjmout naviják vlasce.

To je zajímavé!Řádek můžete měnit přímo na nástroji, ale pokud to děláte poprvé, je vhodné hlavu sejmout a naučit se podrobný postup navíjení. Po zvládnutí této techniky můžete provádět výměnu na vyžínači nebo benzinovém křovinořezu. Pokyny k odvíjení ruční hlavy zastřihovače jsou následující:

    Otočte nástroj vzhůru nohama a případně očistěte hlavu. Uchopte západky krytu (na žací hlavě) symetricky oběma prsty jedné ruky. Po jejich jemném zatlačení sejměte z bubnu ochranný kryt

Tento proces není obtížný a není nutné demontovat celou hlavu, pokud víte, jak ji vyměnit. Při demontáži dbejte na následující body:

  • Doporučuje se pravidelně odstraňovat hlavu, aby se zabránilo korozi závitového spoje. Pokud šroub není nikdy vyšroubován, může být jeho odstranění obtížné nebo dokonce nemožné
  • Pokud má šroub čtyřhrannou hlavu, je třeba k odstranění hlavy použít šroubovák nebo vhodný bit, aby se fazety na hlavě šroubu nesesunuly
  • Při montáži stroje musí být závitové uložení natřeno mazivem, např. tukem nebo strojním olejem
  • Pokud se okraje šroubu odšroubují, můžete jej vyšroubovat pomocí speciálních kleští
  • Některé navijáky nevyžadují demontáž. Chcete-li jej demontovat, uchopte jej a otáčejte jím v opačném směru než ve směru hodinových ručiček

Jakmile víte, jak cívku rozebrat, měli byste zjistit, jak vyměnit strunu vyžínače trávy. Níže uvedené video ukazuje podrobný postup otevření a demontáže bubnu sekačky na trávu.

Navíjení vedení

Naplnění vlasce do cívky strunové sekačky je poměrně jednoduchý postup, pokud dodržíte určitý algoritmus. Když potřebujete zjistit, kolik metrů spotřebního materiálu stačí, navinete jej na cívku tak, aby cívka nepřesahovala průměr stran. Jakmile se rozhodnete pro délku šňůry, postupujte podle následujících pokynů:

  • Přeložte vlasec na polovinu tak, aby jeden konec vlasce byl o 10-15 cm delší než druhý.
  • Začněte u středového okraje, který dělí cívku strunové sekačky na dvě části. Vyhledejte drážku, do které má být kabel zasunut. Poslední ohněte na polovinu.
  • Určete, kterým směrem je třeba navinout vlasec pro váš vyžínač. Podívejte se pozorně na cívku, na které může být šipka nebo nápis. Označuje směr navíjení. Pokud na cívce není žádné označení, podívejte se na šipku na žací hlavě. navíjejte ji opačným směrem.
  • Spotřební materiál pečlivě zabalte, cívku po cívce. Snažte se udržet maximální napětí nitě.
  • Po dokončení pokládky šňůry nejprve upevněte kratší konec materiálu. Za tímto účelem ji vložte do drážky na straně cívky, která odpovídá průměru. Připevněte druhý konec (delší) do drážky na druhé straně cívky strunové sekačky.
  • Po připevnění vlasce k zastřihovači odřízněte jeho konce. Nezapomeňte ponechat přídavek na šev přibližně 10 cm.
  • Nasaďte cívku s nití, která byla navlečena do žací hlavy stroje. Střídavě vkládejte a vytahujte nit do vývodu hlavy, abyste mohli cívku stroje umístit do kůže.
  • Vytáhněte šňůru z upevňovacích drážek a potřebnou silou materiál utáhněte. Po dokončení tohoto úkonu nasaďte kryt zpět a zajistěte jej západkami.

Navíjejte šňůru na vyžínač trávy jiným způsobem, který nabíjí dva kusy materiálu namísto jednoho. Nahraďte takto:

  • Jeden konec šňůry ohněte do tvaru háčku.
  • Ve spodní části cívky by měl být otvor pro uchycení vlasce. Vložte tam ohnutý konec závitu.
  • Navíjejte materiál struny ve směru šipky až do správné úrovně, která není větší než průměr cívky strunové sekačky.
  • Totéž proveďte u druhého cívkového pouzdra.
  • Sestavení hlavy zařízení je podobné prvnímu způsobu.

Jak navinout vlasec na strunovou sekačku na cívku

Strunové sekačky jsou nepostradatelnými pomocníky na velkých i malých zahradách. Jejich použitelnost je sporná, protože vyžaduje určité dovednosti a fyzickou zdatnost majitele. vyžínač trávy je zavěšen na rameni pomocí speciálního pásu a ruce se mohou po několika hodinách práce dost unavit. Připravit stroj k práci však může být složité. Například navíjení vlasce na cívku vyžínače trávy může být skutečnou výzvou. Poradíme vám, jak se tomu vyhnout.

Často je snazší sehnat rybářský vlasec pro zastřihovač než cívku se šňůrou. A rybářský vlasec pro váš vyžínač je levnější než hotová cívka. Je však důležité znát několik základních pravidel pro navíjení vlasce na cívku, abyste se vyhnuli pozdějším problémům.

Otevřete cívku a pečlivě si prohlédněte cívku. měli byste vidět šipku, která vám ukáže směr, kterým je třeba navíjet vyžínací šňůru.

Oba konce šňůry protáhněte otvory, dokud nevytečou, a poté navinujte šňůru pro zastřihovač (oba konce) ve stejném směru, jak ukazuje šipka.

Opatrně zasuňte konce vlasce do cívky a dávejte pozor, abyste vlasec při navíjení přidrželi. Vložte cívku do cívky a zavřete ji.

Několik tajemství pro navíjení strunové sekačky na cívku

Aby se šňůry vyžínače během používání nepřetrhly, navíjejte méně, než je kapacita samotného navijáku. Pokud je například kapacita vašeho navijáku 15 metrů, měli byste navinout 10 metrů vlasce (tj. dva konce po 5 metrech).

Při použití struny se zakřiveným průřezem mějte na paměti, že průměr struny musí být alespoň o 0,3 mm menší než pracovní průměr vyžínače trávy. Tato sleva je vyrobena tak, aby se zoubky tvarovaného vlasce méně třely a aby se vlasec trimmeru tak rychle netrhal.

navíjejte obě šňůry současně a vyhněte se jakýmkoli zákrutům. Musíte si dát záležet a naučit se, jak udržet vlasec v napětí. přílišné napětí způsobí, že se vlasec zasekne, nedostatečné napětí způsobí, že se zalomí. Při navíjení tvarované šňůry pro trimmer používejte pouze rukavice, jinak se poraníte.

Nenechávejte příliš dlouhé konce, což je důvod, proč se struny při sekání trávy často kroutí.

Při sekání trávy v blízkosti překážky (strom, plot, keř, plot, beton) nezapomeňte, že se šňůra bude rychleji ztrácet, protože se zachytí o překážku. Pořiďte si větší cívku.

Pokud je vám nepohodlné navíjet šňůru sami, požádejte někoho, aby vám pomohl Praktické zkušenosti ukazují, že šňůra se čtyřmi rukama může být mnohem účinnější.

Algoritmus navíjení linky

V závislosti na tom, zda je vlasec navinutý na jedné nebo dvou cívkách nebo s automaticky napínaným vláknem, by měl být navinut na jedné nebo dvou cívkách.

Na cívce s jedním kolíkem cívky

Připevnění vlasce na jednootáčkovou cívku je velmi snadné. V závislosti na značce strunové sekačky mají tyto modely prostor pro dva až pět metrů vlákna. Konec vlasce musí být zastrčen do otvoru nebo drážky v cívce a vlasec musí být během práce navinut v opačném směru, než se otáčí cívka.

Tip! Chcete-li zjistit, kterým směrem se má nit navíjet, podívejte se na cívkové pouzdro. obvykle má značky označující směr pohybu cívky při detekci.

Po navinutí vlasce pro zastřihovač je třeba ponechat malý kousek (15-30 cm), prostrčit jej vývodem cívky a znovu sestavit hlavu.

Dvojitý naviják

U tohoto typu cívky je třeba prozkoumat vnitřní stranu cívky a určit počet drážek pro navíjení šňůry.

Důležité! Pokud má cívka jednu drážku, musí být oba úponky navinuty ve společné drážce, pokud dvě. v samostatných drážkách.

Pro navinutí vezměte dva až tři metry vlasce. U cívek s jednou drážkou musí být vlasec pro ořezávač zasunut do průchozího otvoru, metličky vyrovnány, zarovnány a cívka musí být během provozu navíjena v opačném směru otáčení, než je směr otáčení cívky. Pokud máte zajišťovací drážky, protáhněte jimi konce vlákna a vytáhněte je do výstupního otvoru, poté cívku zavřete a znovu nasaďte.

U dvojitých cívek je rozdíl v tom, že kus vlasce musí být přeložen na polovinu. Poté navažte střed ohybu do drážky mezi drážkami, pak naviňte každý kus vlasce do vlastní dráhy, zajistěte úponky a sestavte cívku stejným způsobem jako jednocestnou cívku.

Na stříhací hlavě s automatickým navlékáním

U hlavic s automatickým navlékáním vlasce stačí navinout a sevřít vlasec a nástroj bude při zapnutí sám pokračovat v navíjení. Není zde žádný prostor pro chybu, protože cívka sama rozpozná, jak mají být šlachy umístěny.

Tip dne! Mezi výhody zastřihovačů s touto hlavou patří snadné pokládání kabelu, zatímco nevýhodou jsou vysoké náklady a složité opravy.

Jak funguje hlava vlasce na křovinořezu

V závislosti na výrobci se hlavice liší nejen zvenku, ale i uvnitř. Většina navijáků má uvnitř přítlačnou pružinu (poloautomatické a automatické). Výše uvedené pokyny ukazují, jak demontovat hlavu strunové sekačky bez pružiny, tj.е. na hlavě ručního křovinořezu. Princip demontáže poloautomatické hlavy s vnitřní pružinou je prakticky totožný s výše popsaným návodem.

Princip fungování poloautomatického vyžínače trávy je následující:

  • Uvnitř hlavy je cívka, která je upevněna na drážkách, aby se zabránilo volnému pohybu
  • Na cívku působí pružina, která ji přitlačuje k drážkám v jejím krytu
  • Na vodítku je navinutá střihací šňůra, jejíž délka závisí na samotném nástroji. Obvykle je dlouhý 1 až 4 metry
  • Pokud je třeba během práce zvětšit délku vlasce, stiskne se vyčnívající část cívky dolů, aby se odpojila od drážek. Strunová šňůra se navíjí z cívky a zvětšuje se její délka
  • Po vytažení potřebného množství vlasce uvolněte napětí a pokračujte v sečení

výhodou nástroje s vlascem je, že tento spotřební materiál není třeba brousit ve srovnání s kovovými kotouči. Navíc, pokud vám cestu zkříží kámen nebo strom, vlasec se jednoduše utrhne, aniž by to mělo nepříznivý vliv na převodovku a motor, na rozdíl od kovových řezacích nožů.

Při znalosti konstrukce a provedení typů sekacích nebo strunových hlav je třeba zvážit proces plnění vlasce do cívky strunové sekačky. Zde má většina majitelů speciálního nářadí potíže.

Blok: 4/8 | Počet znaků: 1779

Typy strunových hlav

Hlava je kryt, ve kterém je zabudována cívka. Mnoho lidí ji nazývá bobbin. Pro přípravu nářadí k práci se vlasec pro vyžínač předem vloží do cívky. Ne všechny hlavy fungují stejně. Existují tři typy hlav pro způsob podávání nití (vláken):

  • Automatické. Praktické pro stříhání velkých ploch. vedení pro strunovou sekačku je podáváno při snížených otáčkách motoru. Hlavní nevýhoda: Příliš mnoho šňůr.
  • Poloautomatické. Podává spotřební materiál vysokou rychlostí. Chcete-li šňůru odemknout, lehkým poklepáním na zem ji uvolněte z cívky. Přebytečné vedení se řeže nožem na bezpečnostním krytu.
  • Manuální. Název určuje, jakým způsobem je linka napájena. Musí se vytáhnout ručně, přičemž stroj musí být předem vypnut.

Automatický model umožňuje pracovat bez přerušení, stroj se zastaví pouze pro odpočinek.

Co lze použít místo vlasce

Mnoho uživatelů vyžínačů se ptá, čím lze nahradit standardní šňůru používanou v tomto druhu strojů? Nebezpečné pokusy začněte tím, že do žací hlavy strunové sekačky vložíte kovový nebo měděný drát, kovová lana nebo provázky nebo obyčejný rybářský vlasec. Pokud je místo vlasce instalován kovový kabel, stává se vyžínač nebezpečným zařízením nejen pro uživatele, ale i pro ostatní. Důvodem je to, že ocelové lano se za chodu stroje postupně rozplétá, konce se rozmotávají a malé kousky drátu se při vysoké rychlosti rozlétávají různými směry. Podobná situace nastane i při použití ocelového nebo měděného drátu, jen s tím rozdílem, že odtržené kusy budou větší a mohou způsobit vážné zranění. A pokud se při obsluze stroje omylem zachytíte ocelovým drátem o vlastní nebo cizí nohu, způsobíte si vážné a hluboké poranění tkáně a v některých případech i amputaci prstů. Výrobce používá nylon z dobrého důvodu, protože je poměrně lehký a pevný a neodlétává a nezpůsobuje zranění. Místo standardního vlasce lze použít rybářský vlasec, ale je to otrava, protože se rychle opotřebovává, trhá, pomalu seká a není vhodný pro sekání tvrdé trávy. Kromě toho se ztrácí spousta času při opakované výměně rozbitých nástrojů. V praxi je instalace normální linky opodstatněná, pokud uživatel hodlá sekat trávu v blízkosti plotu, zejména pokud se jedná o řetězový plot. V tomto případě, aby se ušetřilo opotřebení standardní a někdy drahé šňůry, je nahrazena rybářským vlascem pro zastřihovač, kterého nelitujete. Obvykle se mění šňůra na lince pro zastřihovač by měla být co nejsilnější. 2-3 mm.

Pro lepší přehlednost byla z křovinořezu odstraněna hlava (cívka). Pro změnu není nutné řádek odstraňovat. Netrvá to dlouho.

Cívka sekačky na trávu je upevněna pomocí klipu. Kryt sejměte zatlačením na západky. Pokud není k dispozici dostatečná síla pro ruční práci, použije se šroubovák.

Cívka se skládá z následujících částí:

Princip fungování je následující. Stiskněte tlačítko, cívka se přitiskne k pružině a vyjede z úchytných drážek ve víku cívky. Abyste jej udrželi v tomto stavu, můžete cívkou otáčet a nastavovat délku vlasce. Po uvolnění tlačítka vrátí pružina pouzdra cívku do původní uzamčené polohy.

Na spodní straně cívky je několik otvorů pro různé průměry vlasce. U jednotlivých výrobců vyžínačů se mohou lišit. V některých případech (jako zde) jsou podepsány, v jiných ne.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS