Jak odstranit zlomené kladivo z příklepové vrtačky

Co dělat, když se vrták zasekne v peorátoru, a jak ho správně vytáhnout??

Obvykle stačí koupit kvalitní model od renomovaného výrobce, aby nedošlo k zaseknutí navijáku. V dnešních obchodech je však spousta modelů čínských značek s lákavými cenami. Před zakoupením nástroje je nejlepší jej zkontrolovat. Stačí vyvrtat 5-10 otvorů do betonového povrchu pomocí nástroje.

Pokud vrták po dokončení této operace prochází bez překážek stopkou vrtáku, je kvalita hořáku vysoká. Pokud je hlava deformovaná, není obtížné šnek z mechanismu vyjmout. Hlavní je v tomto případě jednat rychle, jinak je vhodný okamžik promeškán. Zaseknutí by bylo vážné a bit by se dlouho vytahoval.

odstranit, kladivo, příklepové, vrtačky

Vrták se zasekne v důsledku použití drahého a kvalitního zařízení spolu s levným nástrojem na tvrdém povrchu.

Zaseknutí vrtáku v příklepové vrtačce je problém, který se týká každého stavitele. Dochází k němu z několika důvodů. Obvykle je to způsobeno levným nářadím nebo příslušenstvím, které se většinou zasekne. Je lepší se pojistit a přijmout veškerá možná opatření, abyste problému předešli. Pokud k tomu již došlo, je třeba vrták z páky vyjmout pomocí svěráku. Není třeba se obávat zaseknutí! Pokud nemůžete vrták sehnat sami, vyplatí se požádat o pomoc servisní středisko.

Typy a příčiny zaseknutí vrtáku v rotačním nástroji

Existují dvě nejčastější varianty tohoto neštěstí:

  • vrták se zasekne ve sklíčidle vrtáku nebo v nárazníkovém prvku, který se používá k uložení běžného vrtáku do rotačního nástroje;
  • obrobek se zasekne v upínači frézy.

v prvním případě se problém objevuje, protože pro tento úkol je zapotřebí vrták používaný pro běžnou vrtačku. Pro jeho instalaci je k dispozici speciální výrobek. vrtací adaptérové sklíčidlo podobné tomu, které se používá v běžných elektrických vrtačkách. Vloží se do upínacího prvku peorátoru a pak může začít práce.

Standardní schéma sklíčidla

Po jejich dokončení není v některých případech možné vrták jednoduše vytáhnout, protože čelisti upínacího zařízení jej pevně drží. Problém lze vyřešit poměrně snadno, protože jeho příčinou je nesprávné použití vrtáku. Někteří řemeslníci jednoduše zapomínají na jeho pravidelné mazání, takže se nástroj zasekává.

Pro uvolnění čelistí přístroje použijte speciální přípravek, např. WD-40. Pokud taková látka není po ruce a železářství je daleko, lze jako pracovní kapalinu použít parafín. Poté několik minut počkejte, aby směs mohla působit. Poté poklepejte kladivem na povrch sklíčidla a současně uvolněte kus. Po takové manipulaci se rty zařízení uvolní a vrták lze vyjmout. Nakonec je třeba sklíčidlo demontovat, vyčistit a namazat.

K vyjmutí vrtáku ze sklíčidla lze použít kapalinu WD-40

Ve druhém případě je šnek zaseknutý v peorátoru. K této závadě dochází z jiných důvodů, než je zaseknutí v přechodové jednotce. Tryska vrtačky se pohybuje kolem své osy a v některých případech se mírně vrací. To je způsobeno přenosem energie do těla nástroje přes čelisti a dno sklíčidla.

Peorator používá jinou technologii přenosu energie, a proto se bit ve sklíčidle pohybuje jiným způsobem. Protože peorátor má rotační náraz a jednoduchý vektor nárazu pro pohyb nástroje. Energie je na něj přenášena speciálním kladivem, které je poháněno elektricky poháněnou pohonnou jednotkou. Tento bit působí mechanicky na stopku vložených nástrojů, jako jsou vrtáky, vyvrtávačky, bity a sekáče.

Někdy se k vyjmutí jádrového bitu ze sklíčidla používá svěrák

Tyto prvky jsou opatřeny speciálními drážkami, které je bezpečně upínají v upínací jednotce. Tyto drážky slouží také k tomu, aby se nástroj mohl otáčet. Nekvalitní nástroje jsou vyrobeny z měkkých slitin, které neprochází tepelným zpracováním. Dříky těchto výrobků nevydrží vysoké a dlouhodobé mechanické zatížení, takže se stávají bezcennými. V takovém případě může být nutné před vyjmutím šneku z peorátoru nářadí demontovat.

Jak vyjmout stopku z vrtacího sklíčidla

Při provádění stavebních prací je použití peorátoru velmi potřebné. Používá se k vytváření různých otvorů nebo k demontáži starých cementových a kamenných nátěrů.

Často nastává situace, kdy není možné jádrový vrták vyjmout z vrtacího sklíčidla.

odstranit, kladivo, příklepové, vrtačky

Jak vyjmout vrták bez pomoci ostatních a s minimálním rizikem poškození nástroje? Za tímto účelem byste si měli být vědomi některých zvláštností podobných problémů s nástrojem.

Pokud je vrták zaseknutý ve sklíčidle, je třeba do oblasti spoje kápnout několik kapek oleje.

Typy a příčiny zaseknutí vrtáku v otočném stole

K tomu může dojít čtyřmi způsoby:

  • vrták se zasekl ve sklíčidle vrtačky nebo v adaptérovém sklíčidle pro běžný vrták převodové vrtačky;
  • Vrták(y) zaseknutý(é) ve sklíčidle vrtačky.

První varianta je způsobena nutností používat při práci s frézou běžný vrták. K tomu slouží mezisklíčidlo, které se stejně jako u běžného vrtáku zasune do upínacího zařízení vrtáku a pokračuje se ve vrtání.

Na konci práce občas není možné vrták volně vyjmout, protože není možné odšroubovat nebo odklopit čelisti sklíčidla. Tuto závadu není obtížné vyřešit.

Vrták se obvykle zasekne, protože vrtací přípravek není namazaný nebo je velmi znečištěný.

K uvolnění upínacího mechanismu je třeba nakapat speciální penetrační kapalinu, například WD-40, je možné použít také parafín. Po 5 až 10 minutách jemně poklepejte měděným kladivem na sklíčidlo a druhou rukou se pokuste vrták uvolnit. Po těchto manipulacích lze mechanismus odšroubovat. Když je sklíčidlo volné, je třeba je vyčistit a namazat.

Ve verzi 2 je vrták zaseknutý ve sklíčidle peorátoru. To má jiný důvod, než když se vrták zasekne ve sklíčidle. Vrták nebo kroucený vrták ve sklíčidle je zatížen pouze rotačním a lehkým rázovým zatížením, které se na vrták přenáší přes čelisti sklíčidla a stálý doraz na dně sklíčidla.

Peorator má zcela jiný mechanismus přenosu síly a jinou kinematiku vrtání ve sklíčidle.

Protože peorátor

Vrtáky a vrtáky jsou poháněny speciálním úderníkem, který je poháněn elektromotorem nářadí a naráží na stopku vkládaných nástrojů (vrtáky, vrtáky, bity, dláta).

Zasouvací nástroj má ve vlastním těle speciální drážky, které ho uzamknou ve vypočtených mezích a přenášejí krouticí moment. Špatné nástroje mají velmi měkkou ocel, která neprošla tepelným zpracováním, v průběhu peorátoru je stopka neprasklá, zejména při dlouhodobé práci.

Jak odstranit zlomený vrták sds z hlavně peorátoru

Jak odstranit zlomený bit SDS ze stopky akuvrtačky

odstranit, kladivo, příklepové, vrtačky

Není reálné jej vytáhnout shora, a to ani demontáží sklíčidla.

Metody, které pomáhají vyjmout vrták

samozřejmě se svěrákem, pokud tam vrták upnete a uvolněním ho vytáhnete.

odstranit, kladivo, příklepové, vrtačky

Konstrukce sklíčidla předpokládá pohyb vrtáku ve vrtu. Při nýtování (zvětšení průřezu zadní strany vrtáku) nemůže vrták volně unikat z hlavně. Jedná se o méně častou příčinu problému. Pokuste se nástroj odstranit pomocí následujících metod:

  • Zaseknutý šnek se upne do svěráku na pracovním stole a po dokončení se nástroj kýve ze strany na stranu a táhne se na sebe.
  • Upněte vrtačku do velkého svěráku, abyste nezničili její tělo (použijte gumové podložky). Poté se vrták upne pomocí malého svěráku nebo rychloupínacího klíče (č. 1) a měděným kladivem se přiklepne šnek. Směr úderu by měl být ve stejném směru, v jakém nástroj vychází ze sklíčidla.

Při obou metodách je samozřejmě nutné použít penetrační vodu. Práce bez mazání a zablokování může způsobit zaseknutí. Pokud se pod ním nachází vodní kámen nebo jiné tvrdé kameny, může se stát, že upevňovací kulička vrták neuvolní. Abyste tomu předešli, vždy namažte stopku vrtáku

Kvůli kroucení ve sklíčidle je nutné odstranit pryžovou zátku a pojistný kroužek. Nebo zkuste vrták otočit o 90° dozadu (směr otáčení je patrný ze zářezů na vrtáku a čelistech sklíčidla). Po otočení vrtáku obvykle dojde k následující výměně dílů zaklesávací jednotky.

Vezměte v úvahu, že při dlouhodobé práci se špatným nástrojem dochází k silné deformaci stopky, protože navrhované metody nepomáhají k obnově vrtáku.

V tomto případě je nutné vrtací kladivo kompletně rozebrat a poté zaseknutý vrták vyrazit kladivem

Kvůli podobnému provozu je nutné vyměnit hřídel nástroje. Mnoho strojů má jednotlivá demontážní schémata, proto je lepší vyhledat montážní výkres všech součástí. Přesto byste bez mechanických dovedností neměli provádět demontáž a opravu sestavy dříku. V takovém případě je lepší zavolat do servisu.

Vrták lze navrhovanými metodami odstranit po prvních 2-3 úderech přiměřenou silou. Pokud nedojde k viditelnému pohybu, dojde při dalších pokusech o vyražení jádrového vrtáku k poškození samotného vrtacího kladiva.

Tipy, jak se takovým situacím vyhnout

Zavedení značkových vrtáků je zárukou, že se vrták v perforátoru nezasekne. bohužel současné prodejny stavebních strojů samozřejmě prodávají padělky. Aby se předešlo nehodám, měla by být se zakoupenými vrtáky provedena zkušební jízda.

Pokud vrták po vyvrtání několika otvorů klidně prochází stopkou

, nástroje jsou vysoce kvalitní. pokud je vrták nýtovaný, je velmi pravděpodobné, že jej lze vyjmout bez demontáže vrtáku, protože deformace není závažná. Důležité je nepropásnout okamžik, kdy dojde k zablokování. Někdy se otvory vrtají velmi masivními nástroji do materiálů, které nejsou pro takové vrtáky vhodné. vrtáky, i když jsou kvalitní, nevydrží velké zatížení a deformují se.

Demontáž dílu pomocí dvou šroubováků

Složitější je případ, kdy se vrták zlomí pod povrchem obrobku, uvnitř jeho těla. V takové situaci není možné zachytit hranu kleštěmi. Proto je zapotřebí zařízení sestávající ze dvou tenkých šroubováků:

  • Oba šroubováky se střídavě zasouvají do otvoru tak hluboko, jak to jen jde, do drážek šroubu, jako by obepínaly čip z obou stran;
  • Rukojeti šroubováků se pevně upínají rukou;
  • pohybem proti směru hodinových ručiček odstraníte třísku z dílu.

Jedná se v podstatě o imitaci vyjmutí čipu pomocí kleští. Je to dobré pouze tehdy, pokud je vrták v otvoru dostatečně volný a nezasekává se nebo neohýbá.

Pokud se šroubovák špatně ohýbá a na jeho upevnění šroubováky není dostatečná síla ruky, je třeba druhou rukou stlačit šroubové tyče kleštěmi nebo kleštěmi.

Jak používat rychloupínací sklíčidlo

Rychloupínací sklíčidla se často používají v moderním rotačním nářadí Většina modelů rotačního nářadí a šroubováků je vybavena speciálním rychloupínacím sklíčidlem. Jejich hlavním rysem je, že místo otočného pouzdra používají pojistný kroužek. K odstranění zaseknutého vrtáku z těchto zařízení je třeba provést následující kroky

  • Opatrně odstraňte těsnicí kroužek v horní části a stáhněte sklíčidlo dolů. Zvedněte bit pomocí kleští a opatrně jej vytáhněte.
  • Vyjměte trubku vedoucí ke sklíčidlu. Tímto způsobem se dosáhne na vrtnou plochu.
  • Vyvrtejte kovovou hlavu. Použijte kvalitní vrták do kovu. Měly by být pokovené diamantem nebo kobaltem.

Po provedení výše uvedených kroků musí vrták bez problémů opustit sklíčidlo. Tato metoda extrakce je obecně považována za nejúčinnější způsob odstranění vrtáku. Slouží k vytažení šneku, i když se během práce příliš uvolnil.

Důležité! Pokud nejste schopni odstranit zaseknutý díl sami, je lepší svěřit práci odborníkovi. Pomáhá rychle vyřešit problém.

Rady pro prevenci ucpání

Abyste se vyhnuli problémům se zaseknutím šneku ve sklíčidle, doporučujeme používat pouze kvalitní šneky známých a oblíbených značek. Při práci s různými materiály je navíc nutné správně a vhodně zvolit vhodný bit. Před delším používáním jádrového vrtáku je vhodné zkontrolovat jeho kvalitu.

Do hrotu vyvrtejte několik otvorů a poté jej vyjměte ze sklíčidla. Pokud lze po těchto manipulacích snadno projít a vyjmout, pak je pravděpodobné, že je bit vyroben z kvalitního materiálu a neměl by se v průběhu práce deformovat.

Příčiny zaseknutí vrtáků v otočném stole

Jádrový bit se může při použití zaseknout, a proto je velmi obtížné jej ze sklíčidla vyjmout. Obecně se tento problém může vyskytnout ve dvou situacích

  • Jádrový vrták se zasekne přímo v adaptéru. Tento adaptér se zpravidla používá v režimu vrtání, kdy je nutné použít běžnou vrtačku.
  • vrták se zasekne přímo v upínacích čelistech elektrického nářadí.

V prvním případě se vrták zasekne ve vrtacím adaptéru, který se používá společně s vrtacím kladivem, protože je třeba vrtat bez příklepu. Před použitím je nutné vložit adaptér do sklíčidla elektrického nářadí a poté vložit vrták.

Po dokončení všech prací by mohlo být obtížné vyjmout jádrový bit z adaptéru. Z tohoto důvodu je vhodné použít speciální přípravky pro bezpečné odstranění použitého vrtáku. K tomuto účelu se výborně hodí například WD-40.

Po krátké době je tento výrobek schopen uvolnit svorku natolik, že vrták lze bez námahy vyjmout. Jako alternativu k WD-40 můžete použít parafín. Přiložte ji k mechanismu, počkejte 10 minut a zkuste vrták vyjmout mírným uvolněním a příklepem sklíčidla.

Při použití jádrového bitu přímo ve sklíčidle elektrického nářadí (bez adaptérů) může často dojít k jeho zaseknutí a velmi obtížnému vyjmutí. Důvodem je zpravidla to, že šnek je vyroben z nevhodného materiálu.

Při práci s rotačním bubnem se používá buď režim rotačního úderu, nebo prostý úder. Veškerá energie je pak na vrták přenášena speciálním kladivem, které postupně udeří na stopku vrtáku. Vrták je zase vybaven speciálními drážkami, které jsou po instalaci pevně zajištěny upínacím prvkem.

Nekvalitní dříky jsou obvykle vyrobeny z měkkých slitin, které nebyly tepelně zpracovány. V důsledku toho nejsou schopny dlouhodobě nést těžkou zátěž a stávají se nepoužitelnými, což vede k záchvatu.

Lehké leptání třísky kyselinou dusičnou

Existují situace, kdy se úlomek vrtáku pevně zasekne ve vrtu a nelze jej odstranit výše uvedenými metodami. V tomto případě může být velkým pomocníkem kyselina dusičná.

Koncentrovaná kyselina dusičná prudce reaguje s mnoha kovy a způsobuje jejich rychlou korozi a rozpad. Výjimkou je hliník. Slitiny, ze kterých se vrtáky vyrábějí, nejsou takto odolné vůči kyselině dusičné. Tato vlastnost se používá, pokud chcete snadno odstranit zaseknutý kus hliníku.

K reakci budou zapotřebí následující nástroje a materiály:

Jakýmkoli vhodným nástrojem se z otvoru odstraní co nejvíce hliníkových hoblin, které by mohly zablokovat drážku vrtáku a zabránit proniknutí kyseliny do hloubky.

Něco mezi kelímkem a trychtýřem se pak vyrobí z plastelíny, aby se kyselina udržela nad otvorem a nevytekla.

Na otvor se zaseknutým vrtákem se připevní plastelínový kalíšek. Nalévá se do něj kyselina. Nechte dílo několik hodin odležet.

„Tak jsem získal třísku, kterou jsem měl problém uvolnit a odstranit kleštěmi. Doslova přes noc dusík sežral téměř všechen vrták, zbyly nějaké kousky, které jsem jen vytřepal. Hliník je naprosto neporušený a není ani v nejmenším poškozený.“.

Indikátorem probíhající reakce jsou bublinky na povrchu kyseliny dusičné. Pokud je reakce slabá, je třeba ji mírně zahřát stavebním fénem.

Leptání se v takových případech používá poměrně často, ale ne vždy úspěšně. Někteří řemeslníci si stěžují, že dosažení požadovaného efektu trvá několik dní. To lze přičíst dvěma problémům:

Proto se doporučuje, aby byly drážky šroubů co nejvíce předem vyčištěny a aby byl použit plastinový trychtýř. Pokud na vrták kápnete několik kapek, nedojde k aktivní korozi.

Nejčastější závady sklíčidla jádrových vrtáků a způsob jejich odstranění

Pryžové kovadliny se během používání opotřebovávají a praskají. Stavební prach se může dostat do mechanismu a znečistit mazivo, což způsobí opotřebení vnitřních součástí.

Uvolnění pojistného kroužku způsobí uvolnění pružiny. Zajišťovací kuličky se pak vytrhnou z drážek a jádro nelze upevnit.

Opotřebení drážek ve vodicím válci brání správnému nasazení vrtáků.

Pokud je pružina velmi opotřebovaná, dochází ke zhoršení tlumení nárazů.

Průměr pojistných kuliček se s jejich opotřebením zmenšuje. Ty nakonec nebudou schopny šnek udržet.

Některé díly, jako jsou kuličky, pojistné kroužky a pružiny, lze použít z jiných zařízení. Prachové kryty a vodicí válec je třeba v případě potřeby vyměnit za originální díly.

Generální opravu sklíčidla hořáku zvládne každý řemeslník. Všechny potřebné díly lze získat v prodejnách nářadí. Jak vidíte, není nutné jít do opravny pro obnovu ramene točivého momentu, poruchu lze opravit vlastníma rukama.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS