Jak otestovat šroubovák bez baterie

Jak testovat zkušební šroubovák: základní testovací metody

Nikdo není imunní vůči drobným poruchám spotřebičů nebo problémům s elektroinstalací. Není vždy vhodné volat odborníka v každém případě, protože mnoho problémů lze vyřešit svépomocí. Pokud jste například ztratili kontakt se zásuvkou nebo jiným spotřebičem. Chcete-li však problém vyřešit, musíte najít místo přerušeného obvodu. Jak to ale udělat, když je přímý kontakt s elektřinou zdraví nebezpečný a obvod je skrytý ve zdi nebo v izolačním materiálu??

Stačí k tomu malý přístroj, například malý šroubovák. Snadno použitelné zařízení, které „vidí“, kde není napětí. Než se však pustíte do řešení problému, měli byste nejprve zkontrolovat, zda nástroj funguje správně.

První věc, na kterou si musíte dát pozor, je bodnutí šroubováku. Většina modelů není určena k opravdovému šroubování nebo vyšroubování.

Je to přidaná funkce. Proto vždy používejte běžný šroubovák s kaleným hrotem nebo vhodným bitem, nikoliv verze s indikátorem.

Nejužitečnější funkcí tohoto modelu je LED světlo, když se dotknete hrotu špičky a kontaktu na opačném konci současně.

otestovat, šroubovák, baterie

Je to vlastně indikátor kontroly kontinuity. Níže je popsáno, jak ji lze použít v domácnosti.

Buďte opatrní, pokud bude indikátor telefonovat po celé stěně, můžete mít někde netěsnost a zkrat.

  • Zjistit, zda je vodič pod napětím, aniž byste museli odstraňovat jeho izolaci
  • A šroubovák samozřejmě dobře detekuje fázi

Chcete-li zjistit fázi v zásuvce nebo kabelu, musíte se dotknout testovaného kontaktu šroubovákem. Nedotýkejte se kovového výstupku na konci indikátoru!

Pokud to uděláte, bude indikátor svítit stejně v obou zásuvkách zásuvky, kde nebude možné vyřešit fázi a nulu.

Citlivost takového šroubováku však může být nevýhodou i výhodou.Například v třífázové síti 380 V, kde jsou fáze blízko sebe, může být nástroj ovlivněn indukovaným napětím.

Proto je pro jednoduché určení nepřítomnosti napětí stále spolehlivější bezbateriový indikátor s neonovou žárovkou.

Tento nástroj je však lepší používat právě kvůli jeho dalším funkcím.

Jak nástroj funguje

Málokdo ví, k čemu slouží indikátor šroubováku a proč je potřeba. Málokdo také ví, že tyto nástroje se vyrábějí v různých typech a provedeních. Při znalosti zařízení daného výrobku je nutné určit princip jeho fungování. To je obzvláště důležité pro mladé a nezkušené řemeslníky, kteří si hodlají elektroinstalaci ve svém domě opravit sami.

Před pokusem o zjištění, zda je obvod vadný, by měl být nástroj zkontrolován. To je důležitý bod, protože se jedná o nebezpečné napětí 220 V. Vizuální kontrola je dostačující pro zjištění, zda je sonda vadná. Pokud jsou uvnitř rukojeti viditelné prvky jako rezistor, žárovka a pružina, výrobek je v pořádku. Je dobré se ujistit, že spotřebič funguje, a to zasunutím do funkční zásuvky. Když se kontrolka rozsvítí, znamená to, že je nářadí v pořádku.

Když se žihadlo dotkne vodiče nebo kontaktu pod napětím, protéká rezistorem, který je dimenzován na 0,5 megaohmu, proud. Tento parametr rezistoru umožňuje omezit proud na bezpečnou hodnotu. Nízký proud je přenášen na žárovku, která se rozsvítí, ale pouze když se člověk dotkne kontaktní desky prstem. Když se dotknete desky prstem, obvod je zkratovaný, takže pokud je ve vodiči, kterého se žihadlo dotýká, proud, indikátor se rozsvítí. Schéma vyřazení zásuvky z provozu je znázorněno na fotografii.

To je zajímavé! Obyčejné šroubováky mají vysoký práh napětí, který je 60 V. Pokud napětí v obvodu klesne pod tuto hodnotu, zařízení nebude fungovat.

Rozšířené používání indikátorů napětí v dodávkách elektřiny urychlilo lokalizaci poruch. Znalost konstrukce sondy není pro identifikaci vadných obvodů nutná. Při práci s elektřinou však tyto znalosti nejsou nikdy zbytečné.

Obyčejná sonda má na rozdíl od svých bateriových protějšků jen několik funkcí. Jedná se již o pokročilejší produkty, které mohou plnit několik funkcí. Šroubovákové indikátory s bateriemi se nazývají elektronické sondy. Mohou být vybaveny displejem pro zobrazení hodnoty napětí a zvukovou a vizuální signalizací.

Indikátorový šroubovák bez baterií

Nejjednodušší šroubovák, bez baterií, funguje zcela jednoduše. Proud protéká žihadlem, pak omezovacím rezistorem a kontrolním světlem a poté se uzavře na osobě. Pokud není kovový kontakt na rukojeti sevřen, obvod se neuzavře. Takto to fungovat nebude. Výhody takového zařízení: nízké náklady, jednoduchá konstrukce a není třeba měnit zdroj napájení. Nevýhody: LED dioda má slabé podsvícení, může kontrolovat pouze napětí nad 60 V. Kromě toho není možné tímto šroubovákem detekovat rozpojené obvody.

Základní indikační šroubovák bez baterií

Kritéria výběru produktu

Při výběru testeru je třeba vzít v úvahu některé jeho vlastnosti, např

  • Tvar špičky. Špička přístroje by měla být plochá a pevná. To umožní nejen změřit napětí, ale také vyšroubovat různé šrouby na svorkovnicích a elektroinstalačních krabicích;
  • Materiál. Pouzdro testeru by mělo být vyrobeno z plastu odolného proti nárazům;
  • Použitelnost. Zařízení by mělo mít dobrý úchop a klip pro připevnění na klopu kapsy
  • Funkčnost. Nejvhodnější modely mají další funkce, jako je „prognóza“, určení hodnoty měřeného napětí;
  • Způsob signalizace přítomnosti napětí. Zvukem z vestavěného reproduktoru nebo malou LED, neonovou žárovkou;
  • Přítomnost displeje. Malý monochromatický displej umožňuje zobrazení hodnoty napětí;
  • . Zkušení elektrikáři používají dražší a spolehlivější testery
  • Výrobce. Nejoblíbenější a nejspolehlivější jsou Yato, Wortex, Stanley, IEK, Fluke.

Při výběru testeru byste také měli zvážit recenze konkrétního modelu na internetu.

Jak používat indikační šroubovák

Každý typ indikačního šroubováku má svá vlastní pravidla použití, přestože jsou jednoduchá.

Jednoduchý šroubovák

Testování pomocí jednoduchého indikačního šroubováku

Pro zjištění přítomnosti napětí v zásuvce nebo v určitém úseku elektrického obvodu pomocí jednoduché zkoušečky potřebujete

Přítomnost napětí je indikována neonovým světlem uvnitř krytu indikátoru.

Multifunkční šroubovák se samostatným napájením a LED indikátorem

Chcete-li tento typ indikátoru použít k identifikaci fázových a nulových vodičů, stačí se dotknout kontaktu zásuvky. Pokud je na kontaktu napětí, kontrolka LED bude svítit i nadále. Na horní kontaktní plochu není třeba pokládat prst.

Důležité! Před použitím takového indikačního šroubováku byste měli zkontrolovat, zda jsou baterie v pořádku. Za tímto účelem přiložte dva prsty (palec a ukazováček) jedné ruky k žihadlu a kontaktní podložce; pokud je napájení správné, začne uvnitř svítit LED dioda.

Multifunkční indikační šroubováky s LCD displejem

Tyto elektronické testery mohou kontrolovat přítomnost napětí kontaktními i bezkontaktními metodami. První metoda se provádí stejným způsobem jako u jednoduchého zobrazení, ale místo podložky se stiskne pólové tlačítko označené „Direct test“. Pokud je napětí přítomno, zobrazí se na displeji přibližná číselná hodnota (mezi 12 a 220 V). Při bezkontaktní metodě zkoušení vodiče nebo části obvodu na napětí se hrot přiblíží co nejblíže ke zkoušenému povrchu a na pouzdře se stiskne pólové tlačítko „Indukční bod přerušení“. Pokud je kontakt nebo část obvodu pod napětím, zobrazí tester ikonu blesku.

otestovat, šroubovák, baterie

Bateriový šroubovák s kontaktní indikací (s funkcí „test“)

Tento typ zkoušečky napětí je vzhledově téměř k nerozeznání od výše uvedeného. Liší se však funkčně a také schematicky. Toto zařízení je založeno na tranzistoru s polem nebo složeném tranzistoru, v jednom z obvodů je zabudována LED dioda. Zdrojem energie v tomto modelu jsou baterie ve tvaru „tabletu“. Obvykle jsou v něm dvě baterie, ale může mít i tři. Na konci rukojeti je také kovová destička, které se však nesmíte vždy dotýkat. A toto je třeba mít na paměti.

Indikační šroubovák s LED diodou, tranzistorovým polem a bateriemi

Tento šroubovák rozeznáte tak, že se dotknete jeho dvou konců. Hrotu a tlačítka na rukojeti. Rozsvítí se dioda LED. To se mimochodem používá k testování jeho funkčnosti. To je třeba provést pokaždé před použitím indikačního šroubováku. Protože pokud jsou baterie vybité, LED dioda se prostě nerozsvítí V důsledku toho se můžete dotknout fáze.

Šroubovák s indikátorem napětí napájený z baterie vám umožní nejen zjistit, zda je fáze. Kromě fáze můžete také

  • Zjištění přítomnosti nuly. Nulu nezjistíte ničím jiným než multimetrem. Obvykle se určuje vylučovací metodou. Tam, kde běžný šroubovák nesvítí, ukazuje nulu. Může být ale také rozbitý. A pak musíte zapojit obvod, což není vždy vhodné. A díky měřiči napětí napájenému z baterie můžete na první pohled zjistit, zda je nula a zda je vodič v pořádku.
  • Zkouška spojitosti vodičů, kontrola spojitosti pojistek, spojitosti topných těles, žárovek, vinutí transformátorů, vyhledávání otvorů v jakémkoli zařízení.
  • Kontrola průrazu diody, zjištění její anody a katody.
  • Zjištění přítomnosti napětí na izolovaném vodiči. Tím se přesně určí místo přerušení vodiče.
  • Vyhledání kabeláže ve stěně. Nejedná se o plnohodnotný detektor zapojení, ale lze s ním odhadnout, kudy je vodič veden. Existuje však omezení: vzdálenost od drátu k povrchu stěny nesmí být větší než 1,5 cm.

Dva obvody pro bateriový indikační šroubovák s LED diodou

Vzhledem k tomu, že takový šroubovák stojí velmi málo. Od 150 do 300, je jeho funkčnost více než působivá. Stačí vědět, jak s ním pracovat, a ujistit se, že jsou baterie v dobrém stavu. To je jejich hlavní nevýhoda, protože baterie „tabletu“ se mohou rychle vybít. Aby tester fungoval déle, je lepší izolovat sondu, když se nepoužívá. Můžete například najít kus izolační trubky z PVC o vhodném průměru. Zakryjte sondu tímto kouskem izolace jako čepičkou.

Kritéria výběru produktů

Pokud víte, jak určit fázi a nulu pomocí šroubováku, můžete vždy rychle opravit problémy s elektřinou ve vaší domácnosti vlastníma rukama. Při výběru indikátoru napětí je vhodné zvážit několik vlastností. Jsou to následující položky:

  • Velikost a tvar krytu;
  • Barevný odstín a ergonomie rukojeti;
  • Funkčnost;
  • Dostupnost napájecího zdroje pro samostatný provoz šroubováku
  • Typ kontrolky: neonová nebo LED;
  • Přítomnost displeje a zvukového signálu;
  • Výrobce;
  • Hodnota produktu.

Optimální volba indikátoru napětí pro úspěšné používání výrobků a absolutní bezpečnost opravárenských prací.

Kontrola prodlužovacího kabelu

Chcete-li otestovat funkčnost běžné napájecí lišty v domácnosti, můžete vložit tester do jednoho z otvorů v liště a poté do druhého.

Pokud má jeden proud a druhý ne, pak vše funguje správně.

Druhý test je o něco složitější a vyžaduje odpojení síťové zástrčky.

Pak pomocí kousku drátu zkratujte kontakty jedné ze zásuvek.

Prsty se dotkněte jedné elektrody zástrčky a druhou elektrodou šroubováku.

Svítí kontrolka. Prodlužovací kabel je vadný.

Další možnosti využití ukazatele

Kromě detekce fáze v napájecím zdroji mají indikační šroubováky i jiné než samozřejmé funkce.

Kontrola neporušenosti pojistek, diod a žárovek

Jednoho kontaktu žárovky, pojistky nebo diody se dotkněte rukou a druhého hrotem šroubováku. Její kontakt na rukojeti je pak stlačen dolů. Pokud se dioda rozsvítí, jednotka je v pořádku.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS