Jak vybrat buben na vyžínač trávy

Jak vybrat kartáč pro vyžínač trávy?

Stejně jako nože a kotouče jsou i strunové sekací struny účinnou sekací sadou pro vyžínače, která umožňuje rychlé a úhledné sekání trávy. Je uložen v cívce, která jej drží a podává během provozu. Navijáky se liší materiálem, konstrukcí, posuvem vlasce a závitem. Znalost specifik jednotlivých typů usnadňuje výběr nejlepší varianty pro konkrétní použití.

Na trhu je široká škála vyžínačů s různým výkonem a použitím, proto se bubny pro ně liší svými vlastnostmi a principem fungování. Správně zvolená varianta umožňuje řešit určité úkoly při sečení, umožňuje rychlou, bezpečnou a pohodlnou práci.

Trimmerové cívky mohou být plastové nebo kovové. První z nich používá materiál odolný proti nárazu, takže jsou stejně dobré jako jejich kovové protějšky. Při výběru navijáku je také důležité znát konstrukci a typy navijáků.

vybrat, vyžínač, trávy

Klasifikace podle způsobu podávání vláken

Žací struna vyžínače se rychle spotřebovává, takže způsob jejího podávání má vliv na rychlost a pohodlí při sekání.

Ruční cívky pro vyžínače

Šňůra se zavádí ručně; chcete-li ji prodloužit, je třeba sekačku zastavit a vytáhnout její konce. Tento typ navijáku má jednoduchou a spolehlivou konstrukci a je mezi zahrádkáři nejoblíbenější.

Automatické navijáky

Při snížených otáčkách motoru se šňůra automaticky prodlouží. Šňůra se přivádí do trimru, dokud se rychlost opět nezvýší. Tento typ je nejjednodušší a nejlépe se používá pro velké plochy. Jeho nevýhodou je vysoká cena a skutečnost, že se porouchává častěji než jiné typy navijáků.

Poloautomatické cívky

Řezná šňůra je do vyžínače přivedena, když se cívka dotkne tvrdého povrchu a současně je stisknuto tlačítko aktivující kotvící mechanismus. Strunová šňůra se začne působením odstředivých sil prodlužovat, když je její délka dostatečná, stačí zvednout strunovou sekačku nad povrch. Pro prodloužení kabelu není nutné jej odřezávat od motoru.

Poloautomatická cívka je k dispozici v jedné nebo dvou sekcích. V prvním případě je vlasec pro ořezávač navinut rovnoměrně na obou stranách, ve druhém případě musí být umístěn v drážkách na příslušné straně. Dvojitá cívka je považována za spolehlivější a praktičtější při používání a vlasec pro vyžínač se v ní nezamotává ani netrhá.

Na trhu jsou také univerzální modely, které lze namontovat na vyžínače trávy od různých výrobců.

Co je vyžínač trávy

Strunové sekačky se obvykle nazývají také křovinořezy nebo elektrické sekačky na trávu. Je to vlastně typ sekačky na trávu (ruční sekačka), která je určena k sekání trávy. Toto je moderní sekačka na trávu. původně byly vyvinuty pro práci v zemědělství, ale jejich hlavním využitím se stalo sekání trávy.

Nápad na strunovou sekačku na trávu se poprvé zrodil v hlavě amerického podnikatele J. P. Pattersona. Bollasu. Když projíždí se svým autem automatickou myčkou, všimne si, že princip rotujících kartáčů lze využít i k sečení plodin.

Konfigurace vyžínače trávy.

Pak sestavil primitivní vyžínač plevele z plechovky (jako naviják) a vlasce provlečeného vyvrtanými otvory. Získaná konstrukce byla namontována na sloup, na který byl předtím namontován motor mopedu. Stroj seká nejen pšenici, ale také trávu. Podnikatel věděl, že na prodeji může dobře vydělat, a tak svůj výrobek vylepšil a pojmenoval ho „Weed Exterminator“. Zvláštností tohoto vynálezu byla možnost sekání trávy kolem stromů. lešení dokonale seká trávu, ale nepoškozuje kůru.

Hlavním účelem tohoto nástroje bylo sekání trávy na malých plochách, kde nelze použít klasické kolové stroje:

  • Velké plochy s mnoha keři;
  • v zahradách s mnoha stromy;
  • kolem plotů a živých plotů;
  • pokud je terén nerovný.

Všechny vyžínače trávy mají výložník, hlavní konstrukční prvek. Na jednom konci ráhna je připevněn benzínový nebo elektrický motor a na druhém konci je připevněna cívka s vlascem, hlavní pracovní prvek. jakýkoli typ přenosu. omezený pouze možnostmi výrobce a obchodními parametry.

nejspolehlivější navijáky pro domácí použití

Trh má vlastní žebříček žacích hlav s nejdelší životností. Vynikají jednoduchostí, spolehlivostí a odolností proti poškození. Patří mezi ně:

  • 3. místo. Bosch K-103. Jedná se o univerzální naviják s hmotností přibližně 300 g. Často se používá s křovinořezy Makita a Hyundai. Model vyniká nízkou spotřebou řezacího kabelu, odolností proti nárazům a trvanlivostí. Jeho jádro a další části jsou vyrobeny z kované oceli a tělo z plastu;
  • 2. místo. Flymo 15. Tento poloautomatický model vyžínače je vybaven tenkou mísou, což vede ke zvýšené spotřebě řezné šňůry. Osvědčil se však při sečení trávy na kamenitém terénu. K jeho ovládání je třeba použít pouze jemnou strunovou strunu;
  • 1. místo. EFCO 8100. Tento model patří k nejspolehlivějším žacím hlavám. Pracuje v plně automatickém režimu, což usnadňuje navlékání řezné linky. Pro cívku se používá pouze jemný trimovací vlasec. Tělo modelu je vyrobeno z odolného laminovaného plastu.

Navzdory stabilitě a trvanlivosti jsou všechny uvedené navijáky levnější než jiné, méně kvalitní protějšky, což z nich činí lídry na postsovětském trhu.

Typ střihacího bubnu

Odrůdy vyžínacích bubnů závisí na způsobu podávání řezné šňůry:

  • Automatické hlavy. U těchto modelů se šňůra napájí zvýšením otáček motoru. To vše se provádí automaticky bez účasti obsluhy. Vhodné pro údržbu velkých ploch, ale také velmi nákladné.
  • Poloautomatické trysky. Aby se vlasec mohl podávat, musí se cívka opírat o zem. Mechanismus ukotvení se aktivuje při současném stisknutí tlačítka. Začne působit odstředivá síla, díky níž se strunová sekačka prodlouží a obsluha může bezpečně pokračovat v práci. Méně. používání těchto válců vyžaduje určitou zručnost.
  • Příručka. Pomocí tohoto nástavce se šňůra prodlužuje mechanicky. Obsluha musí nejprve křovinořez vypnout a ručně vytáhnout šňůru křovinořezu. Mnoho zahrádkářů však dává přednost této možnosti, protože je nejspolehlivější. Výhody. jednoduchá konstrukce, robustní a levné provedení. Nevýhodou je, že musíte pokaždé přerušit práci.

Výběrová kritéria

Před nákupem cívky je vhodné nahlédnout do dokumentace k vyžínači, kde jsou uvedeny doporučené parametry žacích hlav, tloušťka vlasce, průměr sázecího otvoru pod cívkou, typ nástavce, závit (levý nebo pravý) a osa upevnění (pevná nebo otočná 90/180/360 stupňů). Tyto informace jsou také uvedeny na obalu spotřebního materiálu spolu s modely zařízení, na které lze danou hlavici namontovat.

  • Ze tří vrhacích navijáků jsou podle způsobu podávání vlasce nejlepší volbou poloautomatické navijáky. Je pohodlnější než ruční nářadí. Mezi těmito cívkami jsou rychlovýměnné modely a univerzální modely určené pro různé vyžínače a s otvory pro strunu vyžínače různé tloušťky. S touto hlavicí můžete sekat dva nebo tři různé druhy trávy: měkkou trávu, divoký porost a vysoká, tvrdá stébla. Pro každý typ houštiny je třeba zakoupit pouze správnou šňůru, nikoli samostatnou cívku.
  • Pokud potřebujete sekat pouze určitý typ porostu, můžete si vybrat cívku s jedním vlascem pro vyžínač. Ostatní úkony při stříhání lze provádět pomocí nožů nebo kotoučů.
  • Příliš levné řezné hlavy z křehkého plastu se rychle rozpadají, takže přílišná úspora vás může přijít dráž.
  • Na vyžínače trávy renomovaných výrobců nemontujte cívky málo známých značek. Oblíbené značky vyrábějí díly, které nejlépe fungují s jejich vlastní značkou strojů.

Není neobvyklé, že vedoucí společnosti na trhu vyrábějí cívky pro zastřihovače jiných společností. Náhradní zařízení pak bude fungovat stejně dobře jako původní. Například pracovní hlava Denzel 96304 je vhodná pro benzínové a elektrické vyžínače stejné značky, ale doporučuje se také pro sekačky Greenline a MTD.

Apropos tip! Některé navijáky jsou určeny pro práci pouze se zastřihovači od jednoho výrobce, i když jejich nabídka může být poměrně široká. Například hlava T25 pro benzínovou sekačku Husqvarna 128R se hodí do tří desítek modelů sekaček na trávu stejné firmy.

Mezi nejlepší výrobce patří německé Al-ko, Bosch, STIHL, Gardena, švédská Husqvarna, americký Black Decker, Patriot, japonský Ryobi, Makita, ruský Champion, Denzel, Huter, Khoper, ukrajinský Foresta.

Jak naplnit strunu pro strunovou sekačku do cívky poloautomatické strunové sekačky na trávu

Vyžínač trávy je zaručeně naplněn z výroby a nevyhnutelně bude vyžadovat výměnu šňůry. Nováčci, kteří mají jen velmi hrubou představu o tom, jak bez cizí pomoci vložit vlasec do cívky strunové sekačky, se do toho pouštějí beze spěchu. S trochou zručnosti však není problém se tuto jednoduchou vědu naučit a následující podobný návod vám tento proces velmi usnadní.

Navíjení vlasce nejprve vyžaduje vyjmutí cívky (cívky, cívky) ze strunové sekačky. konkrétní úkon bude záviset na náročnosti konfigurace a typu samotného výrobku:

  • Malé elektronické vyžínače trávy s pracovním uspořádáním motoru a cívky ve spodní části mají obvykle boční tlačítka na obou stranách cívky. Při jejich současném stisknutí se horní část cívky spolu s vnitřním obsahem pro navíjení vlasce oddělí, zatímco spodní část zůstane na trimru. Cívku je nejlépe demontovat na rovném a hladkém povrchu, aby pružina, která je součástí konstrukce, nevyskočila nebo se dokonce neztratila;
  • Elektronické a benzínové vyžínače trávy se zakřiveným výložníkem bez možnosti instalace nože, máte cívku se speciální křídlovou maticí: v podobných provedeních by měla jedna ruka držet cívku v pevné poloze a druhá proti směru hodinových ručiček otáčet maticí-kolečkem upevňujícím cívku na výložníku. Po uvolnění matice se celá cívka odstraní.
  • Elektronické a benzínové vyžínače s možností rovného nože (např. vyžínače STIHL) jsou vybaveny otvorem pod bubnem. K upevnění cívky se do otvoru vloží šroubovák nebo jiný vhodný předmět a mírným otáčivým pohybem dojde ke zpětnému pohybu, takže šroubovák zajede do otvoru a cívka se zajistí. Poté se cívkové pouzdro otočí ve směru hodinových ručiček (levá nit) a vyndá se ze strunové sekačky.

Jak navinout vlasec na cívku trimmeru (cívku).

U druhé a třetí verze se cívka v závislosti na provedení rozebírá různými způsoby. U cívek s křídlovou maticí lze křídlovou matici vyšroubovat; u cívek se západkou se západka stiskne a jedna část cívky se uvolní z druhé části. Pokud jsou poloviny cívky navlečené k sobě, jednoduše je otáčejte rukou v opačných směrech, dokud se neuvolní.

Jak nainstalovat cívku na vyžínač trávy?

Správná montáž žacího ústrojí je důležitá nejen pro kvalitu řezu, ale také pro bezpečnost obsluhy při práci s křovinořezem.

Při montáži navijáku je třeba dodržet následující postup:

  • Nejprve je třeba na křovinořez upevnit správnou hřídel převodovky. Za tímto účelem vyrovnejte otvor v jeho pouzdře a napínací kotouč;
  • Poté na hřídel převodovky nasaďte kovovou přítlačnou desku;
  • Poté nasaďte hlavu křovinořezu na hřídel a otočte ji proti směru hodinových ručiček;
  • Chcete-li vyjmout cívku ze strunové sekačky, postupujte v opačném pořadí.

Při instalaci a demontáži žací hlavy na poli je třeba dávat velký pozor, abyste v trávě neztratili žádné malé části reduktoru.

Odstraňování závad a vlastní odstraňování závad

Majitelé vyžínačů se přirozeně setkávají s různými závadami žacích hlav během provozu. Nejčastěji se však setkáváme s určitými obtížemi při vytahování (prodlužování) řezného vlákna z cívky. Nejčastější příčinou nedostatečného posuvu vlasce je jeho „zakousnutí“ mezi cívkami nebo zaseknutí.

Pokud se řetězec nezadá

V tomto případě je příčinou závady nesprávné navinutí řezací šňůry. vyžínací struna může být navinuta s nedostatečným napětím, což způsobuje křížení cívek a zamotávání struny. Při otáčení cívky dochází vlivem odstředivé síly k vtažení řezného vlákna a volný konec vlasce se zachytí mezi cívkami. Problém vyřešil tak, že cívku rozebral, rozebral a převinul provázek tak, aby cívky ležely v rovných řadách, těsně přitisknuté k sobě.

Pokud se vedení zasekává

Příčinou může být zanesení cívek vedení přímo v žací hlavě:

Tip! Aby se vlasec uvnitř žací hlavy nezasekával, doporučují odborníci po vložení vlasce do cívky nanést na vlasec tenkou vrstvu silikonového maziva. Rovněž je lepší nepoužívat vlasce pro vyžínač od neznámých výrobců.

Pokud však cívky nedrží pohromadě, je nutné cívku sekačky na trávu vyjmout a stávající šňůru vyměnit za novou, aby bylo možné ji opravit.

Pokud je spotřeba vedení příliš vysoká

Při použití poloautomatických žacích hlavic může uživatel zjistit, že se žací linka rychleji vyčerpá, protože se sama prodlužuje. To je obvykle způsobeno uvolněním pružiny umístěné uvnitř cívky. Problém lze vyřešit umístěním podložek pod pružinu.

Pokud se cívka netočí

Pokud selže i poloautomatický naviják vyžínače trávy, může to být způsobeno častými nárazy hlavy navijáku do tvrdých předmětů (suché větve, půda, kameny atd.).). V tomto případě je vlasec mírně napnut a poté rychle zasunut do cívky. Vysoké tření způsobuje zahřívání vlákna, což může způsobit, že se cívky vlákna k sobě přilepí. Pro odstranění závady je nutné vedení převinout.

Pokud se linka samovolně přivádí

Neúmyslné prodloužení vlasce a následné odříznutí konců vlasce může být způsobeno nesprávným sestavením hlavy po výměně řezacího vlákna. Nezkušení uživatelé často zapomínají nainstalovat přítlačnou pružinu uvnitř hlavy, což způsobuje předčasné spuštění mechanismu podávání vedení.

Demontáž žací hlavy

Při opravě hlavy travní sekačky se musí majitel chránit před zraněním v případě náhodného spuštění motoru, což vyžaduje úplné odpojení elektrického zahradního nářadí od napětí nebo vypnutí motoru křovinořezu. Majitelé vyžínačů trávy se nejčastěji setkávají s nutností výměny žacího vlákna. To by se mělo provádět až po sejmutí žací hlavy z hřídele. Postupujte opatrně, aby nedošlo k poškození hlavy.

Důležité! hřídel převodovky, kterou je vyžínač vybaven, má na konci levý závit, takže se žací hlava při demontáži vyšroubuje ve směru hodinových ručiček.

Cívku vyjměte v následujícím pořadí:

  • vyrovnejte otvory na hřídeli a podložce a pevně upevněte hřídel sekačky pomocí šroubováku nebo kovové tyče;
  • převodovka se odšroubuje otáčením skříně ve směru hodinových ručiček.

Po vyjmutí žací hlavy ji demontujte opatrným otevřením krytu, který je často upevněn plastovými sponami. Za tímto účelem stiskněte okraj krytu a současně zatlačte západku do krytu.

Upozornění! Pokud je strunová sekačka vybavena poloautomatickou hlavou s tlačítkem ve spodní části, je třeba ji otevírat obzvláště opatrně. při sejmutí krytu může dojít k vypadnutí přítlačné pružiny a její ztrátě.

Vložte vlasec do cívky

Pro správné nabíjení vlasce je třeba postupovat podle návodu k obsluze dodaného se zastřihovačem. To se zpravidla provádí následujícím způsobem:

    Vystřihněte správné množství čáry a přeložte ji na polovinu;

Tím je nabíjení žací hlavy se šňůrou ukončeno. Pevně našroubujte cívku na hřídel strunové sekačky. Jak to udělat, je popsáno výše. Chcete-li zkontrolovat účinnost žací hlavy, posekejte malý kousek trávníku.

Tip! Pokud majitel strunové sekačky raději vymění porouchanou hlavu za novou, odborníci doporučují vyhnout se nákupu levných neoriginálních cívek dovezených z Číny.

Jak vyrobit vlastníma rukama

Po přípravě všech materiálů a nástrojů můžete přejít přímo k výrobě nerozbitné cívky:

  • Vyvrtejte otvor uprostřed páskového mechanismu ve vzdálenosti 11,5 mm.
  • Eliminace zbytečných kapek, které brání správnému spojení dílů. Můžete to udělat pomocí dláta nebo vrtačky. Kovové prvky odstraníte rychleji pomocí dláta, ale postupujte opatrně, abyste si neublížili.

To je vše, stačí pouze vyzkoušet získaný produkt na trávě. Tento typ konstrukce je velmi efektivní a spolehlivý. Je mnohem pevnější a odolnější než plastová cívka vyrobená v továrně. Pokud tedy sekačku používáte často a chcete, aby vám vydržela co nejdéle, věnujte jí 15-20 minut, najděte potřebné prvky a vyrobte si tuto nezničitelnou cívku.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS