Jak přeměnit ruční kotoučovou pilu na stacionární?

Jak proměnit kotoučovou pilu v kotoučovou pilu vlastníma rukama. video a pokyny

Při stavbě nového domu, kde se používá velké množství dřeva, nestačí domácí kotoučová pila. A funkčnost takového zařízení bude vyžadovat širší škálu funkcí. Při drobných opravách se domácí kotoučová pila stává nepostradatelným technickým pomocníkem. O tom, jak se dělá stroj-kruhový s vlastníma rukama říct v tomto článku.

Stacionární okružní pila: oblíbené modely (více informací)

ruční, kotoučovou, pilu, stacionární

Domácí kotoučová pila umožňuje bezpečnou práci a urychluje proces výstavby.

Rozměry dřevěných dílů se často určují během pracovního procesu. Pokud si potřebné materiály můžete zajistit sami, ušetříte spoustu času a peněz. Často je také lepší kvalita dřevěných obrobků.

Na domácí kotoučové pile můžete rozpouštět desky na pásy, vyrábět latě, laťovky, loupat polotovary, řezat desky z dřevěných materiálů na fragmenty požadované velikosti.

Vyrábí nábytek, jako je stůl, police, policová skříňka, noční stolek atd. Stacionární domácí nářadí tohoto druhu lze použít k výrobě dřevěných cvičebních pomůcek, kontejnerů apod. д.

Pokud je na stroj namontován pilový kotouč s určitými parametry, lze mechanismus používat jako kotoučovou pilu na kov. Lze řezat měkký hliník a plech do tloušťky 2 mm. Pokud pracujete se silnějším materiálem, mechanismus se přehřeje a spustí se automatické vypnutí.

Pro výrobu palivového dřeva a jednoduché řezání postačí zajištěný stůl s drážkou pro pilu.

Kotoučová pila na dřevo

K výrobě takového dřevěného podstavce bude zapotřebí:

Schéma podomácku vyrobeného řezacího nástavce.

Uřízněte list překližky o rozměrech asi 100 x 60 cm (může se lišit). Okrajové desky se přilepí a přišroubují k překližce (po obvodu). Poté se tělo nástroje přiloží na vnitřní stranu plechu a vyznačí se místa pro upevnění nástroje a drážka pro řezný kotouč. Poté se vyřízne drážka pomocí přímočaré pily (nejlépe frézy), aby se do ní vešel pilový kotouč, a vyvrtají se otvory pro připevnění těla. Patky jsou přišroubovány k bočním lištám. Výšku kotoučové pily nastavte v rozmezí 80 až 90 cm. Těleso se nasadí do připraveného prostoru na spodní straně kotoučové pily. Šrouby pro upevnění musí být zapuštěné (nesmí vyčnívat). Kryt musí být lakovaný nebo natřený.

Paralelně s řezacím kotoučem je namontován vodicí blok, který umožňuje řezání materiálu na míru. Dýhu můžete ke stolu připevnit pomocí šroubových svorek. Dřevěná kotoučová pila připravená k použití.

Výroba stolních desek

Pracovní deska je vyřezána z překližky pomocí elektrické skládačky podle schválených rozměrů. Obrobek se zdrsní smirkovým papírem nebo bruskou. Hrany desky stolu jsou frézované.

Na spodní straně desky je označení pro montáž ruční pilou. Je vyznačen sektor pro otvor pilového kotouče.

Pokud plánujete řezání polotovarů pod různými úhly, měl by mít řez lichoběžníkový obrys s rozšířením směrem dolů. Drážka se vyřízne ruční kotoučovou pilou a na koncích plánovaného sektoru se vyvrtá otvor ø10 mm. V lůžku a desce stolu musí být také zhotoveny otvory pro šrouby.

Poté si vyznačte rám pro vodorovnou plochu stolu. Žebra po obvodu musí být 5-10 cm od okraje pracovní desky. Desky nařezané na míru se položí lícem dolů na značku na spodní straně archu a obrysy se obkreslí tužkou.

Ve středu vyznačeného obrysu rámu je vyfrézována středová čára pro ořezávač.

Polohy šroubů pro upevnění žeber jsou vyznačeny na rámu. Vyvrtejte průchozí otvor pro kování a poté jej zkoste do horní části, aby bylo možné zalisovat ploché tyče. Samořezné šrouby se šroubují každých 10-20 cm, 5 cm od rohů rámu.

Desky se osadí na truhlářské lepidlo po plánovaném obvodu a upnou se šroubovými svorkami.

Po zaschnutí lepidla zašroubujte bez demontáže upínacích zařízení samořezné šrouby se zápustnou hlavou. Do rohů rámu jsou přišroubovány dva samořezné šrouby. Poté je třeba připevnit stabilní nožičky k hotové pracovní desce.

Stacionární pokosová pila

Stacionární kotoučovou pilu je lepší ihned naplánovat pomocí truhlářského bubnu. Bez něj by většina práce na jeho vytvoření byla prostě zbytečná, kromě samotného procesu tvorby.

Konstrukce stacionární kotoučové pily s hoblovacím bubnem je znázorněna na obr.:

Konstrukce stacionární kotoučové pily s obtahovacím bubnem

Při jeho navrhování musí být přijata další opatření pro zajištění bezpečnosti a kvality. Za prvé musí být navařovací buben během řezání zakryt bezpečně připevněným ochranným krytem na distančních blocích v hloubce navařování nebo o něco více, poz. A ve stopě. obr.:

Jak namontovat hoblovací buben na stacionární kotoučovou pilu

Ztráta hloubky řezu bude činit přibližně. 6-8 mm (až do hloubky povrchu 3-4 mm tloušťky krytí). Pro hoblování se používá povrchová deska o stejné tloušťce (poz. B), t.к. přesah lisovaného obrobku za buben způsobí jeho smyk do klínu; velmi mělký, ale v důsledku nahromaděné nepřesnosti při konstrukčních nebo dokončovacích pracích se může stát, že je celý zpracovávaný materiál zablokován.

Poznámka: zvětšením tloušťky pracovní podložky můžete nastavit hloubku posuvu od maximálně 0,5 mm.

Motor je důležitý

Za druhé, bezpečnost používání podomácku vyrobené okružní pily a kvalita řezání s ní (zejména dokončovacích materiálů) je do značné míry závislá na vnějším výkonu (Tx) hnacího motoru stroje. Tx je vztah mezi točivým momentem na hřídeli T a jeho otáčkami N; otáčky (ot./min.) závisí na odporu materiálu při řezání, který zase závisí na otáčkách a posuvové síle obrobku.

Vlastní charakteristiky sběrného motoru se sériovým buzením (úhlová bruska, vrtačka, převodový motor) nejsou jednotvárné (viz „Technické údaje“). obr.).

Vnější charakteristiky sériově buzeného kolektorového motoru a asynchronního motoru s klecovým vinutím

Maximální točivý moment je při určitých otáčkách, které jsou o něco nižší než volnoběžné otáčky (bez zatížení) xx. To je dobré: v rozsahu provozního zatížení hřídele ΔTp platí, že čím tvrdší je materiál, tím silněji motor pilu roztočí. Změna posuvové síly v tomto rozsahu nemá prakticky žádný vliv na kvalitu řezu, tj.к. lopatka udržuje otáčky v optimálním rozsahu a je možné pracovat s nejvyšším výkonem.

Postupujte stejně, ale bez „přizpůsobování“ pily uzlům apod. V případě nehomogenit existuje poměrně široký rozsah přetížení (rozsah ΔT), tj.е. Není potřeba žádná zkušená obsluha ani cit pro hmat. začátečník (a samozřejmě ne bezruký) prostě udělá jeden nebo dva údery a je hotovo. Pokud však silně zatlačíme nebo narazíme na něco jako hřebík, objeví se v tomto případě nebezpečná vlastnost sběrného motoru. značný nulový točivý moment T0. Motor s blokovanou kotvou se bude přesto snažit otáčet všemi způsoby: obrobek se může otáčet a kopat do zubů, kotouč se může rozletět.

Poznámka: v ručních oběhových čerpadlech se používají motory s paralelním buzením a/nebo se speciálním uspořádáním vinutí kotvy, které snižují T0, ale tím se „hrb“ VNX vyhlazuje. Proto zůstává T0 vysoké u vrtaček a řezacích pil, kde je důležitá schopnost nástroje ukusovat při malém zdvihu. Proto se na úhlové brusce nesmí používat větší pilový kotouč. odpadávání materiálu je nevyhnutelné a riziko poranění se výrazně zvyšuje; to platí v menší míře pro brusné pilové kotouče.

VNX asynchronního motoru s klecí je monotónní a dostatečně tuhý (viz obr. vpravo). V optimálním rozsahu otáček mezi nmin a nmax pro příslušný kotouč je třeba velmi přesně pracovat s posuvným tlakem s jemným citem pro odpor materiálu, t.е. je vyžadována poměrně vysoká pracovní zručnost. „Překrmování“ vede ke snížení produktivity a kvality řezu. příliš pomalu se otáčející kotouč trhá materiál. Pokud se však pila zasekne, motor se zastaví a nezrychlí, dokud se nezbaví zátěže. Pokud používáte třífázový motor s jednofázovým startérem, je třeba jej vypnout a znovu spustit. Tato vlastnost „asynchronní“ VNH nabývá na hodnotě při řezání dlouhého dřeva, kdy se velmi zvyšuje riziko nešikovné práce. začátečník/amatér se může postupně naučit pracovat, aniž by riskoval a aniž by zkazil mnoho materiálu. Z tohoto důvodu by měla být podomácku vyrobená kotoučová pila konstruována pouze s indukčním střídavým motorem s klecí.

Zavěšení motoru

Vysoce výkonné průmyslové kotoučové pily určené pro dlouhodobý nepřetržitý provoz jsou vybaveny velkými a těžkými motory o výkonu 3-5 kW a více. Tím se snižuje citlivost pily na nerovnosti materiálu a zvyšuje se rozsah přípustné posuvové síly pily (viz kapitola „Technické údaje“). vyšší), což následně snižuje závislost kvality práce na dovednostech a únavě pracovníků. Další vlastností kotoučových pil v porovnání s pilami je, že pásový převod z motoru na kotouč se ukazuje jako lepší než řetězový, protože řezání musí být čistší, ale kvalita materiálu je vyšší.

Napětí řemene se však časem snižuje, a proto se motory průmyslových kotoučových pil montují na podpěru, která se posouvá (a je upevněna) v drážkách (znázorněno šipkami v poz. 1 rýže.).

Výhody kyvadlového zavěšení motoru u podomácku sestrojené okružní pily oproti posuvnému

Bez speciálního vybavení (frézka na kov) není reálné vyříznout do kovu dlouhou plochou drážku, ale 1-2 kW motor pro domácí kotoučovou pilu je více než dostačující a lze jej umístit na kyvadlový závěs (poz. 2). Napnutí řemene je tak zaručeno automaticky bez nutnosti zdlouhavého seřizování. Opotřebení řemene v kyvadlovém závěsu je větší, ale nepracují na své kotoučové pile na plnou směnu ze dne na den.

Další konstrukční varianty kotoučové pily

Kromě výše uvedeného by bylo pro domácího výrobce pil docela zajímavé postavit univerzální základnu, na kterou by bylo možné upevnit další elektrické nářadí se standardními destičkami:

Jak ukazuje praxe, vytvoření a úspěšný provoz takových strojů může nejen vyřešit problém zlepšení domácí dílny, ale také výrazně ušetří peníze na nákup drahého vybavení.

Tyto stroje možná nevypadají esteticky, ale při každodenní práci fungují velmi dobře.

Stacionární stroj

Pokud se chce truhlář vážně věnovat práci se dřevem, může se vydat jedinou cestou. postavit si kompletní kotoučovou pilu. Sestavení takového stroje si vyžádá více úsilí a času, ale vyplatí se. Jediným požadavkem je promyšlený výkres. Je lepší použít hotová schémata, která lze přizpůsobit vašim podmínkám.

Postel

Je to základ každého stroje. rám, na kterém jsou upevněny všechny základní prvky konstrukce. Musí být stabilní a spolehlivý, takže existuje pouze jeden optimální materiál: bezkonkurenční kov. Nejlepší jsou silnostěnné úhelníky nebo podobné profilové trubky. Svařování se obvykle používá k upevnění dílů stacionárního stroje. Pokud plánujete skládací konstrukci, můžete povolit použití šroubových spojů, ale v takovém případě lze upevnění jen stěží označit za „pevné“: budete ho muset neustále kontrolovat.

Pracovní deska

I zde je favoritem metal. Nejlepšími materiály jsou ocel nebo hliníkové slitiny. Jednou z možností je silná překližka překrytá železným plechem. Ideální stolová deska pro jakýkoli dřevoobráběcí stroj musí mít hladký povrch, odolávat tření a snadno udržet až 50-60 kg váhy bez sebemenšího náznaku průhybu.

Je v něm vytvořen otvor pro kotouč. V případě kotoučové pily se používají dvě varianty:

Druhý způsob je vhodnější pro kovové desky, protože je poměrně obtížné vyříznout drážku v domácích podmínkách. Na pracovní desce musí být připevněn paralelní doraz. K tomu se často používá praktický kovový držák. Pro zajištění drážky je rovněž vytvořen otvor. Alternativou je robustní a výkonná upínací základna.

Motor

Výběr motoru pro okružní pilu závisí na dřevu, které plánujete opracovávat. Pokud se používají kotouče o průměru 150-170 mm, stačí jednotka o výkonu 0,5 kW. Větší kotouče (od 350 mm) vyžadují větší motor. minimálně 1,1 kW.

Pokud má být kotoučová pila používána venku (např. v kůlně), lze použít i benzínový motor s nízkým výkonem. Je možné jej oddělit.

Rotační pohon klínovým řemenem

Nejlepší pohon pro kotoučovou pilu je pohon klínovým řemenem. V tomto případě se používají 2 řemenice: jedna na motoru a druhá na hnacím hřídeli. Důvodem této volby je bezpečnost a pohodlí: v případě malé nouze pás jednoduše sklouzne a upozorní mistra, aby stroj vypnul.

Kladky s různými kroužkovými drážkami (drážkami) nebo průměry umožňují snadnější nastavení otáček kotouče, což umožňuje najít optimální režim pro zpracování různých druhů dřeva. Hřídel, na které se rotor otáčí, je téměř nemožné vyrobit ručně, takže tento díl je třeba zakoupit nebo objednat u soustružníka. Ložiska použitá k upevnění hřídele musí být utěsněná, jinak dlouho nevydrží.

Kyvadlové zavěšení

Každý, kdo se nezabývá kovovýrobou, si bude moci vyrobit kotoučovou pilu s kyvadlovým zavěšením motoru. Jeho výhodou je, že hřídel, motor a lopatka jsou umístěny ve stejném rámu.

Jedna strana je k rámu přichycena pantem, druhá je podepřena šroubem, který lze nastavit, pokud je třeba změnit výšku výstupu nože. Výhodou tohoto systému je, že umožňuje použití různých velikostí kotoučů a snadné nastavení výšky sečení.

Jednoduchá kotoučová pila s vlastními rukama může být vyrobena z různých nástrojů, ale nejlepší volbou je stacionární model, vybavený výkonným motorem. Volba modelu naopak závisí zcela na řemeslníkovi a plánovaných „oblíbencích“ a objemu práce.

Více informací o samotném procesu se dozvíte, když se podíváte na tento fascinující dokument

Prvky konstrukce pily na dřevo vytvořené vlastníma rukama

Chcete-li si doma vyrobit stacionární stroj na řezání materiálů, musíte nejprve vědět, z jakých konstrukčních prvků se skládá. Ať už se jedná o stroj vyrobený vlastníma rukama z ruční kotoučové pily, úhlové brusky nebo o nástroj sestavený z různorodých prvků. sada základních dílů je stejná.

Povrch stolu by měl být rovný, aby byl výrobek na výstupu kvalitnější.

Hlavními prvky stacionární kotoučové pily jsou:

  • Tabulka připojení a upevnění. Pokud je kotoučová pila výkonná a masivní, je lepší použít kovový stůl. Vhodné varianty dřevotřískových desek, dřeva, překližky, především hladký povrch.
  • Hřídel. Nejdůležitější složka. Pokud se má vyrobit samostatně, používá se soustruh. Rozměry je třeba vypočítat přesně, aby se zabránilo házení.
  • Kapota. Tento prvek zajišťuje bezpečné používání kotoučové pily.
  • Motor. Pokud se používá úhlová bruska nebo kotoučová pila, je součástí elektrického nářadí.

V napájecích obvodech kotoučové pily musí být instalováno také tlačítko pro nouzové zastavení! Pokud má být konstrukce prefabrikovaná, pak při vytváření kotoučové pily vlastníma rukama bude motor z pračky nejúspěšnější možností.

V konstrukci okružní pily musí být pohyblivé části pohonu a v napájecím obvodu musí být instalováno tlačítko pro zastavení motoru v případě nouze.

Všechny stacionární kotoučové pily se skládají ze základních částí.

O bezpečnosti

Dřevoobráběcí stroje jsou zařízením, které představuje vysoké riziko. V populárním článku není prostor pro shrnutí předpisů TU a HSE a kutil je zodpovědný sám za sebe. Ukážeme si tedy stručně „z opaku“: jaký by cirkulárka neměla být, aby se na ní dalo pracovat bez zranění a zmrzačení. Příklad „rozpracovaného stroje“, který porušuje všechna nezbytná pravidla pro víceméně bezpečné řezání a filetování, je znázorněn na obr. 1. (elektrická část je samostatným tématem).

Příklad vadné a nebezpečné kotoučové pily a frézky

  • A. Pilový kotouč bez ochranného krytu. je to běžný problém téměř všech domácích kotoučových pil. Stačí držet prsty dál od pily, používat obrobek a vše je v pořádku. Abyste věděli, na internetu se nyní můžete setkat s pilovým kotoučem, který byl vyroben metodami práškové metalurgie. Srazí se s hřebíkem a ochotně se rozlomí na malé ostré třísky.
  • B. výstupek čepele je zřetelně větší než 1/3 průměru. „Známkám po kousnutí způsobeným trhnutím obrobku v rukou a nejednotným, zubatým řezem se nelze vyhnout. Pracovní úrazy jsou více než pravděpodobné.
  • C. hnací ústrojí rovněž není kryto krytem.
  • D, D. stůl vyrobený z různorodých nekvalitních materiálů. Nesouosost obrobku a „vázání“ pily s nejrůznějšími špatnými následujícími je také docela pravděpodobné.

Materiály použité k výrobě stroje:

Postup výroby kotoučové pily je znázorněn na obrázku

Dále budeme potřebovat nápravu, ložiska skříně, několik řemenic a řemen.

Na jednom konci nápravy je připevněna řemenice a na druhém konci je příruba pro kotoučové pily.

Ložiska karoserie přišroubujeme k rámu.

Pomocí kusu ocelového plechu vyrobíme plošinu pro uchycení motoru.

Desku stolu vyrábíme z ocelového plechu, kov je lepší vzít silnější, takže se neohýbá a neovlivňuje proces řezání.

Pod ocelovým plechem, který autor vyrobil z kusů trubek, musí být plech zvednutý nad nápravu a ložiska.

Je samozřejmé, že pro výměnu nože je nutné zvednout desku stolu. Ale otočné uchycení stolní desky nám také umožní nastavit hloubku řezu. Problém vyřešil autor tak, že desku stolu zavěsil na robustní závěs s brankou. Na druhé straně je zarážka v podobě šroubu, kterou lze nastavit úhel zdvihu desky stolu.

Pro podélné řezání desek se vodicí úhelník připevňuje ke stolu pomocí šroubových svorek.

S touto okružní pilou můžete řezat desky, latě a řezivo.

Zde je také zobrazen celý postup konstrukce kotoučové pily

| Denial of responsibility | Contacts |RSS