Správný způsob provedení správného řezu na deskové pile

Jak řezat nábytkovou desku bez třísek. Řezání laminovaných dřevotřískových desek v domácích podmínkách. Výběr kotoučových pil a pilových listů

K řezání budete potřebovat také další nástroje:

Při řezání laminovaných dřevotřískových desek postupujte takto

  • Označení materiálu. K označení obrobků potřebujete pravítko a tužku, abyste si na čelní stranu materiálu vyznačili body. Poté rovnoměrně spojte body s linií trimru a nalepte na ně maskovací pásku. Dobrým způsobem řezání laminovaných dřevotřískových desek bez třísek je použití pásové pily, tj. к. Pomáhá omezit praskání plechů, ke kterému může dojít v důsledku nadměrného tepla a tlaku. Řezání laminovaných dřevotřískových desek.
  • řezání laminovaných dřevotřískových desek. Při volbě způsobu řezání dřevotřísky umístěte nástroj pod požadovaným úhlem tak, aby byly řezané hrany desky co nejrovnější. Laminované dřevotřískové desky a dřevotřískové desky řežte co nejšetrněji a nejhladčeji.
  • Zpracování tabule. Pokud doma řezané dřevotřískové desky nejsou rovné z řezných ploch, lze je řezat pásovou bruskou. V některých případech je lepší obrátit se přímo na firmy, které poskytují služby v oblasti výroby nábytkových dílů na míru a řezání laminovaných dřevotřískových desek na speciálním zařízení. K dýhování desky se používá speciální dýhová hrana na lemování.

správný, způsob, provedení, správného, řezu, deskové

Pravidla pro řezání

Nejprve je třeba zvolit způsob řezání.

Je nezbytné provést následující přípravu (řezání):

  • pro ochranu laminované desky před poškozením během práce je třeba připravit maskovací pásku nebo lepicí pásku;
  • k označení obrobků použijte pravítko a tužku;
  • Na koncích desky si tužkou vyznačte budoucí body řezu;
  • Abyste se vyhnuli odštípnutí, musíte řeznou plochu přelepit krycí páskou nebo maskovací páskou;
  • po nalepení pásky spojte předznačené body tužkou;
  • Příprava smirkového papíru pro konečný řez.

Následující pravidlo se nevztahuje na přípravu, ale na následné řezání, ale je společné pro všechny metody: Pokud jsou hrany nerovné, je třeba je opilovat nebo rašplovat. Řezané hrany zakryjte dýhou se vzorem, který je podobný laminátové podlaze.

Co nemůžete snížit

Laminované dřevotřískové desky se nesmí řezat úhlovou bruskou, tzv. Při použití tohoto řezného nástroje hrozí velké riziko poranění, zejména u nožů s velkým průměrem. Ke zranění může dojít také při odstranění ochranného krytu nástroje.

Chraňte si diamantovou lištu jako diamantový závěs

Pro zajištění dobrých výsledků s hlavní pilou na rozmítacím stroji s ručním posuvem pro řezání deskových materiálů a zejména laminovaných (lícovaných) desek je nutné použít pomocnou pilu pro ořezání spodní části obrobku. Tato pila, která se montuje na bodovací jednotku stroje na dělení desek, se nazývá bodovací pila a instaluje se před hlavní pilový kotouč. Otáčí se ve směru pohybu obrobku a pracuje při vyšších rychlostech než hlavní deska. Jeho hlavní funkce. Vytvoření 1-2 mm hluboké a 0,2 mm široké drážky na šířku řezu základní pily. Tento předsunutý řez zajišťuje, že při pozdějším řezání základní jednotky nedojde k odštěpení. Děrovací pila pro formátovací stroj může být dvojího typu: sendvičová (skládající se ze dvou polovin pily) a jednodílná pila s kuželovým tvarem zubů.

Sendvičová pila. snadno oddělitelná konstrukce sestávající ze dvou polovin pily spojených čepy. Sendvičová pila se dodává se sadou podložek různých tlouštěk. 0,1 až 0,5 mm, které se vkládají mezi poloviny pily. Tyto distanční podložky jsou sestaveny tak, aby sestavená pila měla prořez o 0,2 mm silnější než tloušťka zubu hlavní pily. Jak se hlavní pila opotřebovává a brousí, je třeba upravit (snížit) tloušťku ořezu nastavením distančních podložek. Počet zubů bodovací pily je zpravidla 24. (12 zubů na každé polovině). Tvar podříznutého zubu může být střídavě zkosený nebo obdélníkový. V použití pil s těmito tvary zubů není zásadní rozdíl, ale při řezání nástrojem se střídavě zkoseným zubem lze dosáhnout vysoké kvality při malém pronikání pily a rovný zub se používá v případech, kdy je nutné ponořit podřezávací pilu do větší hloubky, například z důvodu velkých výškových rozdílů spodní desky v důsledku deformace roviny desky způsobené nesprávným skladováním.

Opotřebení zubů diamantové pily

Jednodílný podřezávací nůž je určen ke stejnému úkolu. podřezání obkladové vrstvy spodní strany řezaného panelu před průchodem hlavního řezného nástroje. Nastavení tloušťky ořezu se provádí zvednutím nebo spuštěním sestavy bodového ořezu. Prořez, který musí vždy přesahovat šířku prořezu hlavní pily o 0,2 mm, se v důsledku kuželovitého tvaru zubu při různých úrovních prořezu liší.

Jednodílné podřezávací pily se obvykle používají na formátovacích strojích pro řezání krátkých obrobků, např. oblíbený standardní vozík 3200 mm, ale vždy s pneumatickým přítlačným paprskem po celé délce řezu desky, který zajišťuje dokonalé upnutí obrobku k vozíku stroje, což zaručuje souvislý a rovnoměrný prořez i u nekvalitní „plovoucí“ desky.

Před zahájením práce na stroji zkontrolujte, zda na tělese diamantové lanové pily nejsou praskliny, třísky nebo popáleniny nebo jiná poškození. Tuto pilu nepoužívejte ani v případě podezření na tuto skutečnost. Poškozené, nesprávně namontované nebo nadměrně opotřebované pilové kotouče mohou na pile způsobit havárii.

Pokud máte podezření, že pila má výrobní vadu, např. pokud se při zahájení práce s pilou objeví neobvyklý hluk, vraťte pilu dodavateli s vysvětlením problému. Vadné pily budou po testování a zjištění problémů opraveny nebo vyměněny. V případě nesprávného používání zařízení a řezných nástrojů bude pila opravena nebo vyměněna na náklady uživatele.

Diamantový nástroj musí být na vřetenu umístěn pečlivě a opatrně. Příruby (podložky pil), jejich montážní plochy a hřídele pil (vřetena) musí být čisté a musí mít hladký chod bez hluku a vibrací. Pily pevně upevněte v přírubách a před použitím zkontrolujte házivost pomocí číselníkového měřidla na magnetickém stojanu. Pokud je to možné, zkontrolujte, zda nedochází k házení hřídele pily. v případě zjištění lze diamantové pily na tomto stroji provozovat až po odstranění všech problémů.

Příruby pro podřezávací pily na stroji by měly být přibližně v 1/3 průměru podřezávací pily. Příruby musí být bez rzi, zbytků pryskyřice nebo lepidla, prachu a provozních vad (otřepů, promáčklin atd.). п.). Pilový kotouč se musí po upnutí do podložek pily otáčet dokonale rovně. Průměr příruby ovlivňuje stabilitu a výkonnost diamantových pil. U velmi jemných diamantových pil musí být průměr příruby 3/4 průměru pily. Obecně platí, že byste měli použít přírubu o největším možném průměru.

Vždy noste bezpečnostní obuv, přiléhavý oděv, ochranné brýle, chrániče sluchu, ochranný klobouk a obličejový štít. Nikdy neodstraňujte původní ochranné kryty strojů.

Před použitím diamantového nástroje se ujistěte, že šipky na pile ukazují stejný směr otáčení jako hřídel, což zajistí dobré výsledky a dlouhou životnost kotouče. Před zahájením jakékoli operace nechte pilu několik sekund běžet naprázdno. Pokud se pila trhá, vibruje nebo vydává jiné zvuky, okamžitě přerušte práci a stroj vypněte. Zkontrolujte, zda není řezací nástavec poškozen, nebo zda je správně nasazen.

Je nanejvýš důležité, aby při řezání byly plátované desky a obrobky, zejména dlouhé kusy (nad 1000 mm), bezpečně upnuty např. na vodicí lištu nebo aby měly upínací zařízení (nosníky) na strojích s ručním podáváním (na kterých se používají především diamantové sendvičové pily o průměru 80-120 mm). V opačném případě by se diamantový pilový kotouč mohl při řezání zlomit, i když se řezná hrana mírně odchyluje od osy řezu, nebo by mohlo dojít k silnému opotřebení bočních řezných hran pilových zubů v důsledku zvýšeného tření. To platí zejména pro sendvičové pily, a to kvůli konstrukci těla (viz stolní pila). obrázek).

Otáčky pilového pásu na těchto strojích jsou obvykle 3000-6000 ot/min a lze je nastavit v závislosti na průměru pilového pásu a materiálu. Optimální řezná rychlost by měla být 60-100 m/s v závislosti na průměru pily. Rychlost posuvu u strojů s ručním posuvem je obvykle 5-15 m/min. Pro prodloužení životnosti diamantové lanové pily a minimalizaci opotřebení by měl být pilový kotouč provozován při optimální řezné rychlosti a rychlosti posuvu. Při řezání měkkých, málo pevných deskových materiálů je třeba zvýšit rychlost posuvu a při řezání tvrdých, pevných obrobků je třeba zvýšit rychlost posuvu. snížit.

Pravidla pro řezání

Nářadí je vyřešeno, nyní přejděte k potřebnému příslušenství.

Správný postup řezání laminovaných dřevotřískových desek je následující

  • Nejprve si vyznačte materiál. K tomu si vezměte tužku a vyznačte body řezu na lícní straně laminátové dřevotřísky. Po nanesení všech teček je spojíme do jedné linie a nalepíme na ni lepicí pásku. Laminované dřevotřískové desky je nejlepší řezat pomocí lepicí pásky, aby se minimalizovaly trhliny způsobené štěpením. Vznikají proto, že laminované dřevotřískové desky jsou při zvýšení teploty vystaveny vysokému tlaku.
  • Poté založte desku. K tomu je třeba nastavit vybraný nástroj pod správným úhlem, aby měl obrobek rovné hrany. Samotný proces by měl probíhat plynule a jemně, bez prudkých pohybů.
  • Práce na tabuli. Pokud na okrajích desky zůstanou nepravidelnosti, lze je dodatečně vypilovat. A linie řezu jsou opracovány smirkovým papírem.

Kutilové často přeceňují své schopnosti a pokoušejí se řezat velké archy laminovaných dřevotřískových desek sami. a pak litují, že se ihned neobrátili na profesionální pilu. Protože specializovaná firma vám zaručí milimetrově přesné, k použití připravené nábytkové komponenty bez třísek vyrobené podle vašeho výkresu. Navíc je třeba hotové obrobky ořezat, což doma nelze, protože potřebujete profesionální ořezávací linku pro ořezávač, kterou používají profesionálové ke zpracování obrobků.

Možnosti použití řezacího mechanismu

Vertikální pila na desky provádí řez na materiálu třemi způsoby:

  • Přikládání pily k materiálu. pila je umístěna pod stolem;
  • posuv pily k materiálu. pily jsou umístěny nad stolem;
  • přívod materiálu k pile. pilový kotouč je umístěn pod stolem.

Pokud je pila umístěna nad stolem, jsou motor a řezné kotouče namontovány na vozíku. Vozík je umístěn na podvozcích ve správné výšce, což umožňuje držení a pohyb celé konstrukce po rovině stolu. Posuvníky nebo podběhy mohou být vyrobeny z kanálů nebo z trubek pro vysoké zatížení.

Pod stolem, který je veden do materiálu, je pila vedena také posuvnými lištami a posuvným vozíkem. Rozdíl tohoto uspořádání spočívá v tom, že systém sběrače prachu je skrytý pod stolem a nebrání pohybu velkých předmětů.

Pokud se řezání provádí podáváním materiálu na pilu, je zapotřebí výkonný mechanismus, který posouvá listy. V tomto případě je posuvným vozíkem stůl s nohami na válečcích. Je třeba zdůraznit, že tato konstrukce řezací jednotky vyžaduje více místa a má menší kapacitu.

Jaké parametry stroje je třeba zohlednit při výběru

Při výběru pily je důležité vzít v úvahu objem prováděné práce, od kterého se odvíjejí následující vlastnosti:

  • výkon hlavní pily a škrabákové pily;
  • Délka a hloubka řezu;
  • konstrukční vlastnosti pilové jednotky a posuvného vozíku;
  • Další funkce a mechanismy nastavení;
  • hmotnost a rozměry stroje.

Typ zařízení zvoleného pro výrobu výrobku má přímý vliv na konečnou kvalitu vyrobených dílů. Výrobci obráběcích strojů zohlednili technologické požadavky velkých i malých výrobních závodů. Proto je každý stroj přizpůsoben speciálním požadavkům průmyslu.

Rozložení formátovací pily

Stojan

Hlavní funkcí rámu je nést hlavní sestavy a agregáty. Při výběru formátovací pily je však třeba věnovat pozornost její tuhosti a hmotnosti, protože tyto vlastnosti zajišťují stabilitu stroje na betonové podlaze. Pevná a pevná základna navíc umožňuje tlumit vibrace během provozu.

Kvalita základních prvků rámu a svarů je důležitá, protože později může být obtížné seřídit vozík nebo pracovní stůl.

Dbejte na kvalitu svarů, rohů a hran kovových částí rámu. Při údržbě nebo opravě může neodříznutý otřep způsobit obsluze stroje vážné zranění.

Pracovní tabulky formátovacího a řezacího stroje

Pracovní plocha formátovací frézky se skládá ze stacionárního hlavního stolu, posuvného pracovního stolu a 1-2 pomocných stolů. Pevný pracovní stůl se montuje na horní část podstavce a musí být vyroben z litiny s leštěným, starožitným vzhledem, aby nedošlo k poškození laminátových desek. Lze na něj namontovat pomocné stoly, které jsou vyrobeny z méně tuhých materiálů a umožňují podepření dlouhých a širokých dílů bez ohýbání.

Posuvný pracovní stůl je připevněn k suportu a pohybuje se s ním a nad ním; je to tuhá, lehká konstrukce a musí mít další způsoby upevnění přední stupnice pro řezání dílů se šikmými úhly. Při výběru formátovacího stroje je třeba věnovat pozornost velikosti průhybu stolu způsobeného pohybem vozíku.

Klíčovým parametrem zůstává šířka stroje. Velikost levého posuvného stolu určuje možnost předřezávání listů dřevotřískových nebo dřevotřískových desek. Velikost pravého stacionárního stolu s bočním posuvným dorazem určuje šířku řezaných polotovarů.

Řezací vozík

Kvalita hnízdění a rozměrová přesnost obrobků závisí na typu vozíku. Pro snadnou manipulaci je vyroben z lehké hliníkové slitiny. V závislosti na typu použitého ložiska existují dva základní typy vozíků: kuličkové a válečkové. Kuličková ložiska jsou méně náchylná k ulpívání prachu a nečistot na pohyblivých částech. Válečková ložiska vydrží vysoké zatížení po mnoho let.

Při výběru stroje na řezání desek je třeba vzít v úvahu délku posuvu stolu a schopnost řezat plnoformátové desky z dřevotřísky, dřevotřísky a dřevotřískových desek. Další možnosti od výrobce mohou být: ruční nebo pneumatické upínání pro pevnou fixaci dílů, možnost fixace vozíku pro usnadnění vkládání plechů, přídavná tlačítka pro spuštění a zastavení stroje.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat snadnému posouvání. Čím lehčí je zdvih pohyblivého stolu, tím menší úsilí vyžaduje obsluha stroje, a tím vyšší je produktivita.

Pilová jednotka deskové pily

Hlavním parametrem, kterému je třeba věnovat pozornost, je výkon motoru hlavní pily. Pro řezání standardních typů dřevotřískových desek stačí motor o výkonu 4 kW. Pro automatizované dávkové řezání, 40mm kuchyňské pracovní desky nebo masivního dřeva nemusí 4 kW stačit.

Drážkovací pila se používá k formátování laminátových materiálů pro čistý řez na spodní straně desky. Dobrým znamením je, že nastavení vyžínače je obsluze stroje snadno přístupné zvenčí. Pro bodovací pilu stačí motor o výkonu 1 kW.

Pro výrobu nábytku je důležité provádět řezy pod úhlem 0 až 45 stupňů. Většina strojů na řezání desek je vybavena možností naklápění pily. Někteří výrobci strojů nabízejí jednotky s naklápěním nožů od.1 až 46 nebo od.46 až 46 stupňů.

Je důležité zvolit průměr použitých pil. Pro základní obrábění deskových materiálů stačí průměr 300 mm. Pro sériové řezání je nutné nastavení pily na 400 mm. Funkce nastavení výšky pilového kotouče je nutná pro kvalitní řezy v laminátových deskových materiálech. Při frézování drážek může být nutné pilu zcela umístit pod pracovní stůl.

Pravítka a zarážky

K přesnému umístění obrobku na pracovním stole se používají pravítka a dorazy. Rozměrová přesnost hotových obrobků závisí na kvalitě jejich zpracování.

U standardních formátovacích strojů se používají dva typy dorazů: boční a přední doraz. Boční doraz je na pravé straně rovnoběžně s pilovým kotoučem. Musí se volně pohybovat na ložiskách a v případě potřeby řezání větších obrobků ji lze sklopit.

Přední zarážka je kolmá k pojízdnému stolu a je vybavena pravítkem a několika koncovými zarážkami. Pro úhlové řezy je nutné jej otočit kolem osy suportu. Zarážky by měly být vyrobeny z hliníkové slitiny, aby usnadňovaly práci obsluhy.

Stupnice na pravítkách by měly být pokud možno vyryté a dobře viditelné při různých úhlech pohledu. Digitální zarážky jsou u některých výrobců k dispozici jako volitelné příslušenství.

Ovládací panel formátovacího a hnízdícího stroje

V závislosti na nasycení stroje těmito nebo jinými možnostmi se ovládací panel může skládat z několika tlačítek pro zapnutí a vypnutí hlavních jednotek a elektronického řídicího systému se závěrem všech ukazatelů na displeji. U moderních digitálně řízených automatických strojů lze nastavení pro různé materiály provést stisknutím několika tlačítek. Přitom se nastavují otáčky, výška a úhel hlavního pilového kotouče a reguluje se bodovací sestava. Mapy řezů lze zobrazit na displeji a sledovat pořadí řezů.

Digitální ovládání klíčových součástí stroje na řezání panelů navíc usnadňuje nastavení a zkracuje dobu potřebnou pro výměnu nástrojů.

Princip fungování

Princip fungování stroje na výrobu dřevotřískových desek je jednoduchý:

  • Řezaný list se opírá o levou opěrku stolu.
  • Linie řezu je vyznačena.
  • Motor se spustí.
  • Po dosažení pracovní rychlosti se stůl posune po vodicích lištách k pilovému kotouči a řez se provede podél vyznačené čáry.

Základní nastavení a úpravy jsou následující:

V nábytkářských závodech se vedle stroje na řezání používá další zařízení, které je určeno pro dokončovací a pomocné operace. Patří sem fréza na ořezávání hran, laminovací stroj a vrtačka

S pásovou pilou

K opracování dřeva se používají pouze pásové pily. Existují také drátové a řetězové pily, ale ty se používají na žulu, mramor a jiné horniny. Hlavní možnosti řezání na pásových pilách: příčný, podélný a zakřivený řez.

Tyto dřevoobráběcí nástroje se dělí na podlahové a stolní. Stojanové modely mají jednodílnou konstrukci; díky vysokému výkonu a síle se používají v průmyslu. Stolní provedení je vhodné pro ruční použití v domácnosti. Lze instalovat na stůl nebo pracovní stůl; některé modely jsou dodávány se speciálním stojanem.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS