Jak správně nasadit pilový kotouč

správně, nasadit, pilový, kotouč

Pilové kotouče pro kotoučové pily: jak vybrat ten správný kotouč

Každý, kdo někdy vlastnil kotoučovou pilu, ví, že čas od času je třeba kotoučovou pilu nabrousit nebo vyměnit, pokud jsou hroty kotouče zcela opotřebované. V tomto článku se budeme zabývat všemi hlavními body, které je třeba vzít v úvahu při nákupu kotoučové pily, a možnostmi pilového kotouče.

Vnější průměr kruhu

Existují velmi malé kotouče, od 150 mm. takové kotoučové pily jsou vybaveny kotoučovými pilami s malým výkonem, resp. s malou hloubkou řezu, a samotná pila vypadá spíše miniaturně. Existují kotoučové pily s velkými kotouči 160, 180, 185, 200 mm. Na velkou pilu můžete nasadit malý kotouč, ale na malou pilu nemůžete nasadit velký kotouč, zachytil by se o kotouč.

Pilové kotouče pro aku nářadí

Vnitřní průměr (otvor)

Důležitý aspekt, kterému je třeba věnovat pozornost při nákupu. Existuje několik velikostí vnitřního otvoru: 16, 20, 22, 30, 32 mm. Pokud nevíte přesně, zpravidla je tento údaj uveden na značce na pile, a pokud je smazán, můžete otvor změřit pomocí měřítka, velmi problematický je metr, zejména pro zjištění rozdílu dvou milimetrů (pokud je uložení 30 mm nebo 32 mm). Některé pilové kotouče jsou k dispozici ve dvou různých průměrech a jsou dodávány s adaptačním kroužkem.

Počet zubů na pile

Existují kotouče s malým počtem zubů (např. 24 zubů na 200mm kotouči), které jsou vhodnější pro rychlé řezání materiálu a nejlépe se používají, když je třeba řezat hodně prken a není potřeba zvláštní přesnost. pilové listy s více zuby jsou vhodnější pro čistý řez, řez je hladší, není „zubatý“, ale řezání trvá o něco déle. Tyto kotouče jsou velmi vhodné pro řezání překližky, dřevotřísky a dřevotřískových desek. Je lepší mít doma různé čepele s malým i velkým počtem zubů.

Drážky v pilových listech slouží k chlazení, protože při řezání může docházet k velkému tření a přehřívání pilového listu. Označování disků: Disky jsou obecně k dispozici ve třech kategoriích. Například: 1902430. To znamená vnější průměr 190 mm, otvor 24, počet zubů 30.

Výrobce

Všechny kotouče a většina našich nástrojů se v podstatě vyrábí v Číně. Z levných: „Stayer“, „Ermak“, „Ataka“. Čím více zubů, tím dražší disk. Přibližná cena na konci roku 2012 je za kotouč o malém průměru 150 mm asi 150rub, 200 mm. 220-400rub.

Disky ruské výroby, například „Atak“, „Jermak“ a „Ata“. Lipeck, jsou znatelně dražší. Jejich karbidové destičky jsou výrazně silnější a vydrží déle.

Jak vyměnit okružní pilu Makita HS7601

Dalším oblíbeným modelem na domácím trhu je Makita HS7601. Vyznačuje se vysokou spolehlivostí a výkonem.

Výměna pilového kotouče u ruční okružní pily Makita HS7601 se provádí podobně jako u pily Interskol 190. Rozdíl spočívá ve tvaru pojistné matice. K demontáži matice se místo nástrčného klíče používá imbusový klíč.

Podívejte se na video, kde se dozvíte, jak vyměnit pilový kotouč na ruční kotoučové pile Makita.

Klíčem ke spolehlivosti nástroje je osvědčený výrobce

Jakýkoli řezný nástroj. je vysoce úderné, vysokorychlostní řezací zařízení, u kterého je nutné při práci vždy dodržovat bezpečnostní pravidla a neustále sledovat řezací kotouč, protože na něm závisí veškerý úspěch a bezpečnost práce. Proto se nejprve podíváme na výrobce.

Každý výrobce musí na pilový kotouč poskytnout záruku:

V současné době na Ukrajině zastoupeno poměrně velké množství různých značek. Evropští, američtí, čínští a ukrajinští výrobci. Zde je můžeme rozdělit do dvou kategorií. Společnosti vyrábějící profesionální spotřební materiál a další rozpočet (k dispozici) pro domácí účely nebo pro jednorázové práce. Abyste pochopili, jak kvalitní kotouč kupujete, snažte se věnovat pozornost nikoli krásnému obalu výrobce, ale přítomnosti karbidového hrotu. Na obrázku níže vidíte srovnání, jak se to dělá na dražším a levnějším disku.

Když se mě zeptáte, jaký je v tom rozdíl, řeknu vám. Výrobci kvalitních zařízení provádějí laserové pájení při instalaci karbidových (pobeditových) zubů. A někteří výrobci levných výrobků ve skutečnosti ani nepoužívají pájení a mohou dokonce použít běžný vysokotlaký lepicí disk. Nebo druhá možnost. Pájení tam je, ale je velmi špatně provedené. Co to znamená pro práci? Po vložení takového kotouče do kotoučové pily můžeme získat „vrtulník“ nebo, jednoduše řečeno, kotouč při otáčení vytváří „osmičku“. Řez může být zubatý, s odštěpky. A pokud ji při práci přehřejete, tyto hroty se odštípnou. Existuje možnost vlastního poškození a poškození nástroje. Pokud mluvíme o důvěryhodných výrobcích, doporučuji Bosch, DeWALT, Metabo, SR.

správně, nasadit, pilový, kotouč

Typy pilových kotoučů

Monolitický disk. Vyrobeno z kvalitní vysokouhlíkové nebo rychlořezné oceli. Vhodné pro řezání dřeva, materiálů na bázi dřeva a plastů. Nabízejí řadu výhod:

  • levné;
  • Jednoduché broušení zubů. zvládnete ho sami bez složitých speciálních nástrojů;
  • lze je mnohokrát přebrousit, mají tedy poměrně dlouhou životnost.

Disk se zuby, které jsou vyztuženy tvrdou pájkou. čepele jsou vyrobeny z robustní nástrojové oceli. Pájené jsou slitiny oceli s vysokým obsahem karbidů wolframu nebo kobaltu. Díky tomuto řešení se tyto disky staly nejběžnějšími. Mají řadu výhod:

  • Umožňují řezat většinu známých materiálů;
  • Čepel není třeba znovu ozubovat;
  • jsou robustní a spolehlivé v provozu;
  • Životnost od naostření do naostření je ve srovnání s monolitickým kotoučem několikanásobně delší;
  • Poskytuje čistší střih;
  • Zvyšte rychlost řezání;
  • jsou k dispozici v široké škále provedení pro všechny druhy řezných aplikací.

Jednou z nevýhod je, že tyto pilové kotouče jsou poměrně drahé a vyžadují speciální zařízení na broušení.

Jak vybrat kotoučovou pilu?

Kotoučové pily jsou k dispozici s různým počtem zubů, které umožňují čistý podélný i příčný řez. Správný pilový kotouč umožňuje tvrdou a rychlou práci s různými druhy dřeva.

Volba nože závisí na požadovaném výsledku

Kotouče se liší počtem a velikostí zubů. čím jsou větší a méně zubů, tím je kotoučová pila rychlejší. Ale rychlý nemusí znamenat dobrý. Chcete-li získat kvalitní dokončovací řez, který nevyžaduje žádné nebo jen minimální hoblování, potřebujete kotoučovou pilu s jemnějšími a častějšími zuby. Doba řezání se však výrazně prodlužuje.

Abychom si udělali představu o rozdílu, proveďme pokus na borovicové desce pomocí kotoučové pily s různými velikostmi kotouče:

  • Model s 10 zuby řeže desky rychle a bez námahy. Takový nůž je vhodný pro příčné a úhlové řezání. Je pravda, že střih je hrubý. Ale pro tesařské práce, jako je konstrukce rámu pro obložení, je tato možnost vhodná.
  • Verze s 12 zuby se příliš neliší od verze s 10 zuby. Řezané desky vyžadují další zpracování.
  • Model s 24 zuby poskytuje čistší výsledek, ale řezání trvá déle. Střih vypadá dobře. Vhodné pro řezání dveřních lišt, dveřních lišt nebo policových polotovarů. Perfektní volba „nábytku“.

Mohu řez provést tak, aby se nemusel hoblovat, ale mohl se rovnou brousit?? K tomu je třeba zakoupit model se 40 nebo více zuby. Pilový kotouč je těžký a motor pracuje na plný výkon, ale výsledný řez je nerozeznatelný od hoblovaného řezu jak při příčném, tak při podélném řezání.

Proto ti, kteří nehledají objem a chtějí získat pěkný čistý řez dřeva, by si měli koupit dva kotouče s 24 a 40 zuby pro různé práce. Verze s 12 zuby je vhodná pro hrubé řezání, které se pak musí hoblovat a brousit.

Jak vybrat správné pilové kotouče na dřevo: tipy odborníků

Automatická pila nebo kotoučová pila. nepostradatelný nástroj při stavebních a renovačních pracích. Dřevo, laminát, plast, hliník Toto není zdaleka celý seznam materiálů, které lze řezat kotoučovou pilou. V tomto článku se však budeme věnovat pouze tomu, jak vybrat pilové kotouče pro tento nástroj. Z nějakého důvodu tato otázka mnohé řemeslníky mate.

Na první pohled se může zdát, že není nic jednoduššího: přijít do obchodu, vybrat si pilový kotouč, který se vám líbí, nainstalovat ho do nástroje a řezat dřevo tak, jak chcete. Ale to je jen utopie. Výběr špatného pilového kotouče může poškodit nejen dřevo, ale i vaši kotoučovou pilu a dokonce i vaše zdraví! Podívejte se proto na rady odborníků, jak vybrat pilové kotouče na dřevo.

Jak vyrobit stroj vlastníma rukama z kotoučové pily

Pro domácí řezání různých druhů řeziva je ruční kotoučová pila vynikajícím nástrojem. Pomocí tohoto elektrického nářadí lze řezat různé průřezy řeziva pod libovolným úhlem. Překližka, dřevovláknité desky nebo dřevotřískové desky jsou pro řezání tímto nástrojem ideální.

Schéma kotoučové pily.

Technické možnosti takového nástroje však mohou být výrazně rozšířeny, což je často nutné při provádění oprav, pokud si vyrobíte stacionární stroj z kotoučové pily vlastníma rukama.

Taková přestavba je snadná a každý, kdo ji potřebuje, si může vyrobit stroj z kotoučové pily. Za tímto účelem ji stačí upevnit na připravený povrch v určité poloze. V nejjednodušším případě lze jako místo instalace použít stabilní stavební lešení. Pro trvanlivou okružní pilu je nejlepší vyrobit silný, svařovaný kovový rám.

Dřevěná kotoučová pila

K výrobě takového dřevěného podstavce je zapotřebí:

Schéma podomácku vyrobeného řezacího nástavce.

Uřízněte list překližky o rozměrech asi 100 x 60 cm (může být i jiný). Na okraje překližky po obvodu naneste lepidlo a samořezné šrouby. Poté se na vnitřní stranu plechu přiloží překližkový kryt a vyznačí se upevňovací body a drážka pro řezací kotouč. Poté elektrickou skládačkou (lze i frézkou) vyřízněte štěrbinu pro nůž a vyvrtejte otvory pro montáž těla. Nohy jsou přišroubovány k bočním prknům. Nastavte výšku stroje od kotoučové pily na 80 až 90 cm. Tělo se připevní k předem připravenému místu na vnitřní straně. Šrouby pro upevnění musí být zapuštěné (nesmí vyčnívat). Kryt musí být lakovaný nebo natřený.

Vodicí blok je připevněn rovnoběžně s pilovým kotoučem, aby se zajistilo řezání materiálu na požadovanou velikost. Blok lze k povrchu stolu připevnit pomocí šroubových svorek. Dřevěný stůl kotoučové pily připravený k použití.

Řezání stolu vlastníma rukama z ruční kotoučové pily

Ručně vyrobený stůl pro okružní pilu. fotografie a podrobný popis jsou součástí balení.

Rozhodl jsem se vyrobit levný a praktický stůl na řezání z ruční kotoučové pily. Koupil laminované dřevotřískové desky (ano, takové věci nejsou správné dělat z dřevotřískových desek, ale, realisticky, jsem nenašel překližky odolné proti vlhkosti, a přiznám se, v Minsku, nikdy jsem to neviděl v očích). Vzal dva kusy o rozměrech 600 x 800 x 16 mm a 300 x 800 x 16 mm. Koupil jsem hliníkový roh 20 x 40 x 2000 mm a kanál 10 x 10 x 2000 mm. Bylo potřeba 40 šroubů, dvě kovová pravítka na 500 mm.

Do práce. Základní deska má rozměry 600 x 800 mm. Deska 300 x 800 mm, rozřezaná na lamely 50 x 800 mm. Vyrobil jsem lemování které dodalo pevnost. Vše sestaveno pomocí Kleiberit PUR 501.

Vyfrézoval jsem dutinu pro kanál a přilepil ji pomocí Soudal Fix All Classic. Škoda, že kanál je 10 místo 15 Najdu to, možná to udělám znovu. Poté jsem vyfrézoval dráhy tak, aby odpovídaly pravítku.

Vystřihl jsem pravítka na míru, přesně je umístil na disk a opět je přilepil Soudalem.

Pak jsem dostal paralelní zastávku. Opět jsem neměl chuť pokaždé vytlačovat kus dřeva šroubovými svorkami, a tak jsem se rozhodl použít jako základ tovární pily. Základem je hliníková úhlová konzola o rozměrech 20 x 40 mm. Není příliš pevná, proto jsem ji vyztužil dřevěnou latí a slepil fixem. Na zadní straně vodítka je přinýtován roh o rozměrech 20 x 20 mm. Tím se doraz již nachází v kolmé poloze ke stolu. Ale rozhodl jsem se udělat rozruch s opravou. K realizaci nápadu jsem potřeboval kus hliníku.

Kde sehnat kus hliníku.? Odříznutí disku.

Vzal jsem si nechtěnou svorkupůjčil jsem si z ní potřebné díly.

Paralelní doraz je spojen se svorkou dvěma šrouby s anaerobním lepidlem.

Je to velmi praktické není to o moc horší než tovární rychloupínací svorky. A pak jsou tu drobnosti instalace zásuvek, zapojení, vypínač Tlačítko v pile je pevné.

To vše funguje ve spojení s vysavačem s automatickým startem. Zapomněl jsem vyfotit protahovací vozík ale je to jasné. Kotoučová pila je nyní založena na 160. kotoučito rozhodně nestačí. V současné době je tloušťka řezu 37 mm.

Za měsíc si možná koupím a nainstaluji další okružní pilu na základě kotouče 210 nebo 235. Určitě to bude kotoučová pila s rivingovým nožem. Pokud si postavím kotoučovou pilu s pohonem 210-235, určitě si pro ni postavím modul s pozvolným rozběhem.

Samozřejmě, že takový řezací stůl z ruční kotoučové pily je ekonomickou variantou je třeba. A plně nenahrazuje výrobek z výroby zejména pokud jde o řezání pod úhlem. Můj stůl má dvě polohy 90 stupňů a 45 stupňů. Zpravidla postačí následující. S výjimkou kotoučové pily, která byla v domácnosti náklady na všechny materiály (bez lepidla) byla 30 i včetně 235 kotoučové pily, náklady na takový stroj by nepřesáhly 160 což je přesně polovina ceny, tovární stůl jako Bosch nebo Makita.

Jak vybrat pilový kotouč: na co se zaměřit, kritéria

Každý pilový kotouč má své vlastní technické specifikace, které jsou východiskem pro výběr. Věnujte pozornost velikosti, materiálu, pro který je nůž určen, jeho průměru, z čeho je vyroben.

Správnou velikost pilového kotouče pro ruční nebo stacionární pilu lze snadno určit. musí odpovídat velikosti krytu kotouče. Nikdy neodstraňujte kryt, abyste mohli nasadit kotouč o větším průměru. mohlo by dojít k vážnému zranění obsluhy nebo dokonce k poškození nástroje. Průměr kotouče má však přímý vliv na to, jak hluboko můžete řezat a jakou rychlostí.

Dalším parametrem je velikost přizpůsobení. Odpovídá čepu, na který je kotouč nasazen a upevněn. Nezapomeňte, že pracovní část kotoučové pily musí být upevněna velmi pevně, pilový kotouč nesmí mít v žádném případě vůli nebo se kývat.

Dalším důležitým kritériem výběru je počet zubů. Existují tři skupiny čepelí podle počtu zubů.

Až čtyřicet zubů. malý řezný kotouč.

Devadesát a více zubů. přestřelená ploténka.

Nyní můžeme hovořit o tvaru zubů. Záleží na čistotě a rovnosti řezu i na zpracovávaném materiálu.

Rovné zuby by se měly používat pouze pro podélný řez a jsou nekvalitní.

Šikmé zuby jsou nakloněné a skloněné střídavě doprava a doleva, takový kotouč je vhodný pro podélné řezání napříč vláknem, s řeznou linií bez zkosení. takové kotouče jsou velmi oblíbené.

Trapézové ozubené ostří. velmi dobrá kvalita, vydrží ostré velmi dlouho.

Kuželovitý tvar. pro různé pomocné práce.

RUČNÍ KOTOUČOVÁ PILA. Část 3 (výběr pilového kotouče)

Pracovním nástrojem ruční kotoučové pily je pilový kotouč. Materiál řeže kotoučová pila, jejíž parametry do značné míry určují kvalitu a rychlost řezání a také snadnost použití. nářadí se často dodává s příslušenstvím, které je vhodné pro nejběžnější aplikace.

V mnoha případech však proces řezání vyžaduje jiný pilový kotouč a dokonalou sadu spotřebního materiálu je třeba časem vyměnit. Nabídka je dnes velmi široká, takže začátečníci by si měli předem najít správná kritéria výběru: průměr misky, vnější průměr, šířka záběru, počet a konfigurace zubů atd.д.

ZÁMĚR A VELIKOST

Pro začátek neexistuje žádný univerzální nástroj. Žádný kotouč nedokáže řezat suché dřevo a laminované dřevotřískové desky na stejné úrovni kvality. Proto je lepší koupit několik nebo tři středně drahé disky optimalizované pro konkrétní práci než jeden víceúčelový, středně drahý disk „vše v jednom“.

Také spotřební materiál pro Makita, Hitachi nebo Bosch není kritériem při výběru. Tyto společnosti si objednávají značkové nástroje od výrobců třetích stran. A jeho cena je často nepřiměřeně vyšší než cena přímého výrobce (např. CMT). Při nákupu drahého spotřebního materiálu (Mafell, Hilti, Leitz, Festool atd.) pro náročné přesné práce se jedná o dobrý kompromis.д.), a pokud se materiál rychle zničí a kvalita řezu není dobrá, lze použít levnější spotřební materiál (např. pro řezání dřevotřísky nebo překližky).

Moderní pilový kotouč je technologicky vyspělý výrobek, který využívá nejnovější poznatky výzkumu a techniky. Díky tomu je k dispozici široká škála příslušenství pro různé tvrdosti dřeva, neželezných kovů, plechů, neošetřených a laminovaných dřevotřískových desek, OSB desek, plastů, ale také pro keramiku, cementotřískové desky, cementovláknité desky, pórobetonové tvárnice apod.д.

Výběr tedy musí začít u typu materiálu a způsobu jeho řezání. Poté přejděte k vnějším a montážním průměrům, aby bylo možné spotřební materiál v zásadě namontovat na nástroj. Každý model pily má motor, pohon a další konstrukční prvky, které jsou navrženy pro určitou velikost nástroje, jejíž maximální a minimální hodnoty jsou uvedeny v návodu.

Instalace kotouče s větším průměrem vyžaduje demontáž ochranných krytů a hrozí nebezpečí zranění nebo ještě horšího úrazu. Je to tedy možnost pro ty, kteří vědí, jak pěstovat nové orgány. Menší průměry kotoučů mohou vést ke ztrátě ukazatele hloubky řezu.

Pokud je použit nůž na pilový list, můžete projíždět řezy pouze se spotřebním materiálem o minimálním průměru. V opačném případě se čepel opírá o břit a brání v provozu. Je také omezena tloušťka nástroje (tloušťka čepele šířka záběru).

Tenčí kotouče méně zatěžují motor, ale jsou citlivější na namáhání a přehřívání. Zatímco šířka záběru (tloušťka záběru) je uvedena téměř u všech kotoučů, tloušťka kotouče je většinou uvedena u kotoučů prémiové velikosti. V případě potřeby je tedy nutné použít třmen.

ODCHYLKY V PRŮMĚRU OTVORU

Ruční kotoučové pily nemají na rozdíl od úhlových brusek standardní zásuvku. I u kotoučů se stejným vnějším průměrem existuje řada velikostí. Několik triků umožňuje tento nešvar do jisté míry vyřešit a použít širší škálu příslušenství.

Například u některých modelů Makita je vnitřní příruba, která slouží jako montážní bod pro náhradní bity, oboustranná. Otočením vzhůru nohama můžete měnit průměr osazení (např. střídavě 30 mm a 20 mm nebo 16 mm a 30 mm).

Další možností je použití výměnných adaptérových podložek (známých také jako adaptérové kroužky). Nezřídka se pár takových kroužků dodává společně s diskem, ale není od věci koupit je samostatně.

Jen je třeba mít na paměti, že tímto způsobem lze pouze zvětšit otvor, ale ne naopak. To znamená, že na hřídel o průměru 20 mm můžete nainstalovat disk s ložiskem 30 mm, ale s otvorem 5/8″ se vám to nemusí podařit.

Pozornost byste měli věnovat také poměru tloušťky. Adaptační kroužek pouze polohuje řezný nástroj na rotační osu. Na místě je držena vnější přírubou (upínací podložkou). A aby bylo možné jej pevně upnout, musí být o něco tenčí než čepel. V každém případě je příruba většiny nových modelů pil drážkovaná a lisovaná za vnější hranu, takže v tomto případě není pár mm tloušťky adaptérové desky navíc problém.

Když už jsme u rozměrů. Výrobci samotných kotoučových pil i jejich odnímatelného příslušenství dodávají své výrobky na trhy starého i nového světa. V souladu s tím se pro označení velikosti používají palce s jejich podíly a centimetry s milimetry. Při převodu palců na metrický systém existují varianty volného zaokrouhlování od výrobců i prodejců.

Nejčastější nesrovnalosti jsou v rozměrech 5/8″ (15 mm).875 mm), který je označen jako 16 mm, 15.8 mm a dokonce 15 mm. vnější průměr se také liší v milimetrech (např. 184 mm a 185 mm jsou ve skutečnosti stejné).

KONSTRUKCE PILOVÉHO KOTOUČE

Jádro kotoučové pily se skládá z tělesa, označovaného také jako pás nebo tělo. Až na několik výjimek (např. brusiva) se pro jejich výrobu používá kalená nerezová ocel. Nejlevnější a nejjednodušší výrobní metodou je lisování. Takto se vyrábí levný spotřební materiál.

Prvotřídní nástroje jsou řezány laserem. Tato technologie umožňuje rychlou a přesnou výrobu složitých tvarů s vynikající kvalitou hran. Každý obrobek je následně broušen, kalibrován a vyvážen.

Pokud jsou na povrchu čepele stopy po broušení, které se v kruzích odchylují od osazovacího otvoru, znamená to, že byla opracována individuálně a nebyla vyříznuta z předem broušeného ocelového plechu. Značení na dobrém noži se provádí také laserem.

Při otáčení vysokou rychlostí se těleso zahřívá, protože se třepí o drážku a působí na něj odstředivé síly. Aby se zabránilo „ohýbání“ disku, tj. aby se tyto faktory napětí a deformace vyrovnaly, jsou do těla disku vyříznuty speciální drážky.

Kvůli kompenzaci tepelné roztažnosti jsou řezány 15-20 mm radiálně od mezizubní dutiny. Rovné mezery jsou zakončeny kruhovým reliéfním otvorem, do kterého se někdy vkládá měděný nýt s větší tepelnou kapacitou. Tato technologie je již zastaralá. dnešní sofistikovanější zařízení mají složitější kompenzační drážky a zároveň tlumí vibrace.

Kvalitní spotřební materiál je navíc válcován vroubkováním na obou stranách tkaniny tvrdými válečky, které snižují vnitřní pnutí. Vizuálně se jedná o „promáčklý“ pás, který se nachází přibližně uprostřed obvodu karoserie a ve kterém vznikají napětí zejména kvůli kompenzaci tepelné roztažnosti.

Nástroje této třídy mají také důmyslně tvarované drážky, které snižují chvění, a tím i zvukové vibrace při práci. Mezery snižující hluk jsou rovněž vyplněny speciálními materiálovými vložkami (např. technologie Stabilteq ve spotřebním materiálu Bosch).

Nejdůležitější částí pilového kotouče je jeho hrot, který materiál skutečně řeže. Může být pevný jako kladivo nebo segmentový diamant. to umožňuje řezat keramiku, cihly nebo beton. Spotřební materiál s ozubenými koly je však mnohem běžnější.

Tyto kotouče mohou být monolitické. vyřezané z plechů z vysoce uhlíkové nebo rychlořezné oceli (HSS). Jsou levnější, ale mají tendenci se rychle otupovat a vyžadují časté broušení a přeostřování. Ten určuje šířku záběru.

Nejoblíbenějšími kotouči jsou však tzv. karbidové kotouče. Jejich zuby mají speciální tvarované destičky vyrobené z kompozitní slitiny wolframu a karbidu, která se v bývalém Sovětském svazu nazývá karbid a v ostatních zemích karbid.

Nástroje s karbidovými břity jsou dražší, ale mohou přesně řezat mnohem širší škálu materiálů a jsou spolehlivější. Šířka řezu je v tomto případě určena vložkami.

Mimochodem, podle toho, jak dobře jsou pájecí plošky připájeny, lze snadno určit, zda jsou z Číny nebo od západního výrobce. Podle testů to však nemá vliv na spolehlivost upevnění.

JSOU ZAPOTŘEBÍ RŮZNÉ TYPY ZUBŮ

Jak již bylo zmíněno, ozubené nože jsou nejběžnější. Jejich snadnost a kvalita řezání je do značné míry dána počtem a uspořádáním zubů. Rozlišují se dvě rychlosti řezání a posuvu. První z nich udává, jak rychle se díl oddělí od obrobku. Druhý určuje, jak rychle lze délku řezu zvětšit.

Za stejných podmínek (tj. stejný tvar zubu, stejný vnější průměr) by se s rostoucím počtem zubů měla snižovat rychlost posuvu. může dojít ke zničení nejen řezného nástavce, ale i samotného nástroje, protože se výrazně zvýší zatížení motoru. Proto je lepší provádět dlouhé řezy méně zubatým ostřím, i když se tím sníží kvalita řezu.

To znamená, že hrubovací řezy podél relativně tvrdých, masivních dřevěných obrobků vyžadují hloubičku s 10 až 24 zuby. Moderní a kvalitní nože pak mohou být použity k řezání i mokrého dřeva s poměrně slabým motorem. Pro čistý příčný řez nebo řezání desek malé tloušťky (překližka, dřevotříska, dřevovláknitá deska, laminát atd.) má pilový kotouč zahnutý hřbet.д.) Optimální je 40 a více zubů.

Nyní k základní otázce konfigurace zubů. Pilové kotouče Monobloc mají dva profily. buď ostrý jako pilka na železo, nebo zakřivený se širokým hřbetem. První z nich je určen pro podélné i příčné řezy do tvrdého i měkkého dřeva, stejně jako pro řezání překližky, OSB desek, plastů a neželezných kovů. Druhá je také určena k rychlému řezání v obou směrech, ale pro měkké dřevo.

Pilové kotouče s karbidovými břity mají mnohem širší škálu typů, speciálně navržených pro kvalitní řezání různých materiálů.

Důležitým geometrickým parametrem je rozteč zubů (nazývaná také úhel ostření nebo útok), což je úhel mezi poloměrem a přední plochou (fazetou) hrotu.

Jeho kladná hodnota (, P) se bere z poloměru linie sečení ve směru otáčení. Zdá se, že dřík materiál uchopí, čímž urychlí řezání. Čím vyšší je hodnota, tím agresivnější je řez a rychlost posuvu.

Záporný úhel (-, N) měřený proti směru otáčení. Rychlost řezání se tak sníží, ale kvalita řezu se zlepší. Hodnota se pohybuje od.2° až.10° je optimální pro melamin, překližku, dřevotřísku, laminát, OSB nebo dřevotřísku. Úhel může být také nulový, tj. bez jakéhokoli sklonu zubu.

Výklenek před zubem (mezizubní dutina nebo štěrbina) zajišťuje odstranění třísek. Podélné řezání má větší velikost třísky a vyšší rychlost posuvu, což vede k hlubší a širší prohlubni než příčné řezání.

U některých kotoučů mohou mít zuby také výrazný zadní oblouk, který je chrání před zlomením a omezuje rychlost posuvu.

Důležitá je geometrie řezných hran. Existuje mnoho různých typů vrtáků pro různé aplikace. Vezměme si nejčastěji používané.

Zuby FTG nebo FT (Flat Top Grind) s plochým vrcholem. tento tvar odstraňuje třísky z řezu nejúčinněji a je relativně odolný proti nárazům. Ideální pro rychlý hrubý řez do dřeva nebo neželezných kovů.

Zuby se střídavým levým a pravým horním zkosením ATB (Alternate Top Bevel). tato kombinace zajišťuje ostří nože na obou stranách čepele a umožňuje hladší a čistší řez než FTG.

HiATB (High Alternate Top Bevel) se silným úkosem je určena pro extrémně čisté řezy do překližky nebo dřevotřísky apod. Dřevotřískové desky s melaminovým povlakem, dýhy apod.

Konfigurace TCG nebo TC (Triple-Chip Grind) se střídajícími se rovnými a vyššími lichoběžníkovými zuby vyniká při řezání dřevovláknitých desek, OSB, laminátů a plastů. používá se také k řezání neželezných kovů.

Kombinace různých tvarů zubů se používá také u takzvaných univerzálních podélných a příčných řezných kotoučů (Combo nebo ATB/R). Mají 4 ATB a 1 FTG seskupené dohromady s velkou mezerou mezi nimi. Pomáhá efektivně odstraňovat třísky při podélném řezání. Menší drážky ve skupinách snižují rychlost posuvu při příčném řezání.

Vzhledem k tomu, že řezané materiály mohou mít podobné vlastnosti, stává se nástavec v některých případech multifunkčním. Ačkoli tato podobnost není vždy zárukou dobré volby.

Proto je lepší řezat sádrokartonový profil nikoliv kovovým kotoučem, ale nástrojem určeným pouze pro plech nebo s negativním úhlem pro laminát.

Dřevotřískové a dřevovláknité desky jako kompozitní materiály působí na řezné hrany velmi silně teplotně a otěrově, takže nástroje pro tyto aplikace mají extrémně tvrdé karbidové hroty. Jsou odolné, ale křehké a křehké a necitlivé na nárazy cizích těles.

A jiné spotřební materiály nejsou tak dobré při častých setkáních s hřebíky. Proto pokud musíte rozebrat starou konstrukci nebo ji rozřezat na palivové dřevo, je lepší použít speciální rozebírací nůž (například Makita B-09363).

Demontáž a výměna pilového kotouče

Díky konkurenci na trhu se výběr elektrického nářadí neustále rozšiřuje a ceny jsou stále dostupnější. Nyní je ženy s radostí dávají mužům k 23. únoru nebo příbuzným a přátelům k narozeninám. Téměř každý druhý domácí ekonom má vlastní kotoučovou pilu.

Kotoučová pila se časem otupí a zlomí a je třeba ji vyměnit v závislosti na zpracovávaném materiálu. Například kovovým řezným nožem nelze řezat dřevo. Proto je pro každého důležité vědět, jak rychle a správně vyjmout disk a vložit nový.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS