Která ruční řetězová pila pro domácnost?

Co je to ruční pila??

Ruční pila je nástroj pro řezání různých materiálů, jako je PVC ( polyvinylchlorid ), kov a dřevo. Nástroj je účinný, když se nůž pohybuje vysokou rychlostí. Správné používání pily vám pomůže při řezání mnoha obtížně řezatelných materiálů a zefektivní vaši práci.

Ruční pily nepotřebují elektřinu, takže je můžete používat kdekoli. Tento praktický nástroj může být záchranou pro ty z vás, kteří mají potíže s řezáním těchto různých materiálů.

Kritéria výběru kotoučových pil

Při sestavování našeho žebříčku se zaměřujeme především na hlavní vlastnosti nástroje. Domácí práce na vlastní zahradě často nevyžadují rozsáhlé řezání, takže domácí pila nemusí mít maximální výkon nebo hloubku řezu 100 mm a více. Zkušení majitelé domů si vybírají robustní, ale lehké a snadno ovladatelné modely, které zvládnou základní terénní úpravy.

  • Hloubka a úhel řezu. Hloubka řezu závisí na průměru kotouče. Různé modely od 40 do 65 mm. Úhel řezu může být 45 až 90 stupňů.
  • Síla nástroje. Výkon řetězové pily pro domácí použití se pohybuje od 800 do 2 000 wattů. To je jeden z klíčových faktorů, které zákazníci hledají. Výkonnější pila však není vždy tou nejlepší koupí. Je vhodné posoudit všechny charakteristiky v kombinaci.
  • Rychlost otáčení disku. Rychlost pilového kotouče přímo souvisí s výkonem pily. Domácí pila má přibližně 4500-6500 otáček za minutu.
  • Rozměry pily, její ergonomické parametry. Menší modely s pohodlnou pogumovanou rukojetí jsou vhodné pro domácí použití. Samotná rukojeť: rovná rukojeť v přední části nástroje je často nepohodlná. Vhodnější je hřibovitá nebo pásková rukojeť.

Nyní jsou k dispozici modely okružních pil pro leváky. Použitelnost nástroje má přímý vliv na kvalitu a výkon práce.

Měli byste také zvážit, jakým způsobem se piliny likvidují, kde je umístěn přívod napájecího kabelu a zda se mohou dostat pod řezací kotouč, když používáte pilu. Důležitá je také délka samotného kabelu. Pokud je krátký, budete vždy potřebovat prodlužovací kabel.

Kromě výše uvedených vlastností jsme se rozhodli vycházet při hodnocení nejen z číselných údajů a doporučení odborníků, ale také z reálné zpětné vazby našich zákazníků, kteří si vyzkoušeli výhody a nevýhody používání konkrétního modelu pily v praxi. Co může být přesnější??

Další funkce

Dnešní elektrické nářadí je vybaveno dalšími funkcemi, které jsou k dispozici díky pokroku v elektronice. Také různé modely mohou mít další funkce, které jsou tvořeny mechanickými zařízeními.

Při výběru se vyplatí sledovat tyto funkce a vědět, co pro uživatele znamenají. Probereme si podrobněji nejdůležitější z nich.

Systém stabilizace rychlosti

Jedná se o elektronický systém, který při zapnutí zátěže zvyšuje proud do motoru. Naopak snižuje rychlost s malým zatížením nebo bez něj. Výsledkem je, že se pohon při všech zatíženích otáčí stejnou rychlostí.

Tip Je třeba mít na paměti, že zátěže nejsou nekonečné (motor o výkonu 1 kW nemůže dodávat 2 kW).

Pokud je zatížení příliš vysoké, otáčky přesto klesnou nebo se motor vypne bezpečnostním systémem, pokud je k dispozici. Systém nicméně umožňuje plynulý chod pily v různých režimech, což usnadňuje práci.

Softstartéry

Rozběh většiny elektromotorů spotřebuje až trojnásobek jmenovitého výkonu. Například motor o výkonu 2,2 kW může při rozběhu spotřebovat až 6,6 kW, což nadměrně zatěžuje síť.

Někdy sítě, které k tomu nejsou určeny a jsou zatíženy dalšími spotřebiteli, nemohou vydržet. A v každém případě způsobuje, že při spuštění na chvíli zhasne světlo, což je signalizováno zhasnutím žárovky. Systém pozvolného startu tomu předchází.

Zvyšuje také bezpečnost. Pokud se pilový kotouč během spouštění náhodou ocitne na nesprávném místě, nezpůsobí to žádnou škodu, protože se zpočátku bude otáčet pomalu a bude čas na nápravu situace.

Tato funkce je užitečná, ale má jednu nevýhodu. Pila se nespustí okamžitě a trvá 3 až 5 sekund, než dosáhne plných otáček.

Systém ochrany proti přetížení

Provede funkci obsaženou v názvu. Pokud se motor přehřeje, disk nebo převodovka se zasekne nebo dojde k přetížení, systém motor vypne. Jeho jedinou nevýhodou je, že může být nastaven příliš „ostražitě“ a příliš často vypínat motor kvůli drobným přetížením.

Elektrodynamická brzda

Bez tohoto systému se pilový kotouč otáčí ještě nějakou dobu po vypnutí. Elektrodynamická brzda po vypnutí otáčení vytvoří v motoru magnetické pole, které otáčení téměř okamžitě zabrzdí. To zvyšuje bezpečnost a provozní komfort.

Posuvná spojka

Funkce mechanicky chrání motor. V případě zaseknutí kotouče se motor při vynaložení určité síly nespálí, protože pohon od motoru ke kotouči je sklouzáván spojkou.

Ochrana proti náhodnému spuštění

V podobě přepínače se dvěma tlačítky. První tlačítko odemyká hlavní vypínač. Zvyšuje bezpečnost, ale způsobuje určité nepohodlí při zapínání.

Věnujte prosím pozornost našim tipům pro výběr, které vám pomohou správně se rozhodnout.

Zarážka vřetena

Aby bylo možné odšroubovat pojistnou podložku kotouče (vyjmutí kotouče), musí být vřeteno (hřídel, na které je kotouč umístěn) zajištěno. V opačném případě by se hřídel a upevňovací šroub kotouče otáčely společně, což by znemožnilo jejich vyšroubování. U různých modelů se toto upnutí provádí dvěma způsoby:

Tip Verze s integrovanou zátkou je pohodlnější. Bezpečnější je však použití klíče, protože tyto zátky se často uvolní, když jsou upevňovací šrouby nože příliš utaženy.

Paralelní zarážka a vodicí lišta

Paralelní doraz je součástí téměř všech modelů. Umožňuje řezání obrobku na tenké lamely, ale pouze v případě, že je alespoň jedna strana obrobku rovná. Doraz se zasune do těla pily a jeho podložka se pohybuje po ploché straně obrobku, čímž je zajištěn přesný řez.

Vodicí lišta je plošina, která je umístěna a připevněna k obrobku. Pila se pohybuje vzhledem k vodicí liště, takže není nutné mít u obrobku vodorovnou hranu.

Oba nástroje mohou být užitečné pro určité aplikace.

Vodicí lišta umožňuje velmi rovný řez a je obzvláště užitečná při řezání laminovaných dřevotřískových desek.

Pružinový ochranný kryt

Touto funkcí jsou vybaveny všechny modely kotoučových pil, protože zajišťuje bezpečnou práci. Během řezání se ochranný kryt vyklopí nahoru a umožní rotujícímu kotouči přejíždět přes obrobek. Když se pilový kotouč odpojí od obrobku, kryt kotouče se automaticky zakryje pružinou.

Pórobetonové tvárnice se staly oblíbeným stavebním materiálem pro stěny. K řezání hustých struktur se používají pily s hrubými zuby. Délka čepele se pohybuje mezi 500 a 700 mm a zuby by měly mít destičky z karbidu wolframu. Odborníci uznávají několik dobrých modelů.

IRWIN 10505549

Nepostradatelným nástrojem zedníka je pilka na pórobeton. IRWIN 10505549 je určen pro kontinuální práci s blokovými materiály. Dostatečný bezpečnostní faktor pro několik domů. Čepel o délce 700 mm, vyrobená ze švédské oceli o tloušťce 1 mm. Řezná část je vyrobena technologií TGT (trojúhelníkové ostření), každý druhý zub má karbidový hrot. Pro pohodlnou práci obsluhy výrobce vybavil frézu měkkou ergonomickou rukojetí. K noži je připojen šroubovým spojovacím prvkem. Interaktivní ochrana čepele při skladování a přepravě.

Uživatelé uvádějí jednu velkou výhodu pily. Umožňuje přesné a hladké řezy a vydrží mnoho let. Model je v našem žebříčku na prvním místě.

Zubr 15157-70

Slušná kvalita za rozumnou cenu umožnila modelu Zubr 15157-70 získat druhé místo v žebříčku. Výrobce vyvinul několik nových technologií pro zpracování tvrdších materiálů. Ocelové ostří je chráněno proti korozi a mechanickým nárazům povrchovou úpravou proti tření. Speciální hrubé zuby s vložkou z karbidu wolframu „BK8“. Pro spojení karbidu s ocelí se používá speciální technologie pájení. Čepel je připevněna ke dvoudílné rukojeti pomocí 3 šroubů. Nárazuvzdorný plast v kombinaci s měkkým plastovým překrytím. Díky otvoru na okraji čepele je lze skladovat v závěsné poloze.

Stavitelé si všímají kvality zpracování pily a přijatelné ceny. Abyste však dosáhli rovnoměrného řezu, je třeba si zvyknout na odklon čepele.

STAYER 2-15096

Pila na pórobeton STAYER 2-15096 se prodává za nejvýhodnější cenu na domácím trhu. Německo-čínské nářadí je vhodné pro kutily, kteří staví domy, garáže a hospodářské budovy. Na rozdíl od předních modelů v hodnocení má tento model kratší ocelovou čepel (500 mm) chráněnou proti tření. Jeho velké zuby s karbidovými hroty jsou přesně rozmístěny po 20 mm. Plastová rukojeť je opatřena pogumovanou vložkou, která zajišťuje pohodlnou práci. Díky otvoru v pilovém kotouči lze pilový kotouč zavěsit pro skladování.

Zpětná vazba od uživatelů dělá z pily na železo nejlepší pilu pro domácí stavebnictví. Pouze je obtížné provádět podélné řezy kvůli krátkému noži.

Základní parametry

Výkonnost pily na dřevo závisí především na jejích specifikacích. Základní jsou:

Při výběru nástroje je třeba věnovat pozornost každému prvku charakteristiky. Jen tak nebudete nákupu litovat.

Materiál čepele

Čepele moderních pil na dřevo jsou vyrobeny z vysoce kvalitní nástrojové (legované) oceli s vysokým obsahem uhlíku a křemíku (65G, 8XF, U7U10). Tvrdost by měla být alespoň HRC 45. Existují také modely, které používají kombinovaný, proti opotřebení odolnější břit s řeznou částí (zuby) s vyšší tvrdostí (HRC5560).

Délka a tvar čepele

Na domácím trhu se lze setkat s pilovými listy na dřevo o délce od 250 do 650 mm a rozteči 25 mm. Tento parametr je dán normou GOST 2615-84 a závisí na vzdálenosti mezi zuby.

Dávejte pozor! Při výběru pily se řiďte následujícím pravidlem: „délka pilového kotouče by měla být dvakrát větší než tloušťka (průměr) obrobku“.

V opačném případě by byla práce s pilkou na železo nepříjemná, protože krátká čepel by se zasekávala v masivním dřevě.

Pilky s úzkými čepelemi mají obvykle maximální délku 350 mm a jsou vybaveny vysokým počtem jemných zubů. Univerzální nástroje mají čepele o délce přibližně 500 mm se středním zoubkováním. Pily na železo se širokým ostřím jsou vyráběny s velkými zuby rozmístěnými daleko od sebe (hrubá rozteč) a mohou být dlouhé až 650 mm.

Pily na dřevo se tradičně vyrábějí jako trojúhelníkový průřez zúžený na jedné straně. S těmito nástroji lze zpracovávat všechny druhy dřeva. K dispozici jsou také pily, které jsou uzpůsobeny například k řezání větví nebo jiných předmětů v určité vzdálenosti od pily. Jsou zaoblené a lehké.

Velikost a tvar zubu

Rozteč zubů pilových listů má přímý vliv na výkon a přesnost. Čím hrubší zuby, tím rychlejší řez, ale tím se zhorší přesnost a kvalita řezu. Použití pily s hrubšími zuby naopak zaručuje čistý a hladký řez, ale snižuje rychlost.

Přesnost řezu je dána počtem zubů na 1″ délky čepele (TPI), tj. Jejich hustotou. Tento údaj je vyznačen na boku čepele (např. 7×1″ nebo 7TPI). Čím větší je TPI, tím menší je rozteč. Například 2TPI = 12 mm a 12TPI = 2 mm.

Při výběru pily na dřevo je důležité mít na paměti, že minimální tloušťka obrobku musí být větší než rozteč tří zubů.

která, ruční, pila, domácnost

Při práci s pilou na dřevo je velmi důležitý typ naostřených zubů. Za standardní se považuje ozubení na obou stranách ve tvaru ostroúhlého nebo rovnoramenného trojúhelníku.

Důležité! Nejnovější generace pil je vybavena nepravidelně tvarovanými zuby s karbidovými hroty. Mají lichoběžníkový tvar a vyznačují se třemi broušenými hranami a zvýšenou odolností proti opotřebení. Čepele s takovými zuby nelze znovu nabrousit.

Typ rukojeti

Typ rukojeti a materiál, ze kterého je vyrobena, do značné míry určuje, jak dobře se vám bude s pilou na dřevo pracovat. Nejlepší je pracovat s pilou, která má celoplastovou rukojeť s pogumovanými polštářky na prsty. Rukojeť složená ze dvou částí je méně pohodlná, protože nemá dostatečnou tuhost.

K dispozici jsou také pily s výklopnými rukojeťmi. Zpravidla se používají u víceúčelových pil a pil na cibuli, které lze v průběhu práce přepínat.

Vše o výběru pily na dřevo

Dnes existují různé modifikace výrobků, z nichž každá je určena pro určitý typ práce. Volba je proto složitější. Podívejme se, na co se zaměřit při výběru.

Čepel pily na železo

Čepel je hlavním prvkem nástavce a určuje jeho výkon. Důležitá je délka čepele. Může mít 25 až 50 cm. Čím delší je čepel, tím větší předměty může pilka na železo řezat. Je zapotřebí méně síly. Má to však jednu nevýhodu: delší čepel je pružnější, což je nepohodlné. To se projeví zejména při řezání tvrdého dřeva: dubu, jasanu, javoru atd.П.

Proto řemeslníci doporučují dodržovat pravidlo: délka pilového listu by měla být dvakrát delší než řezaná plocha. Tento poměr zajišťuje pohodlnou práci. Menší pila se může zaseknout a je třeba ji vytahovat velkou silou. Příliš dlouhá čepel se začne ohýbat a zasekávat a může se zlomit. To vše značně ztěžuje manipulaci. Pro malé kusy zvolte délku nože 250-300 mm, pro větší kusy 450-500 mm.

Rozdíl je také v šířce čepele. Příliš úzká čepel se zlomí i při mírném ohnutí. Práce s příliš širokými nástroji může být matoucí, protože se musíte hodně snažit. Optimální šířka pro ruční pily 100-200 mm. Všimněte si, že pro každou aplikaci se používá určitá šířka. Proto je řemeslníci kupují v sadách, aby si mohli vybrat správný nůž pro danou práci.

Na čepel se používá uhlíková nebo legovaná ocel. Každá z nich má své výhody a nevýhody. Původně se používal nízkolegovaný uhlíkový kov. Je poddajný a nerozbitný, ale velmi rychle se opotřebovává. Tvrzené se naopak dlouho netupí, ale při zatížení ohýbací směsí se zlomí. Určitým kompromisem jsou bimetalové desky, kde je kov kalený pouze v oblasti zubu. Bimetalové nože lze zakoupit v každém stavebním obchodě. Jsou poddajné, nelámou se a dlouho se netupí. Nelze je však přebrousit. Tvrzený kov se špatně brousí.

Pila na dřevo Gross Piranha

Pro profesionální použití jsou k dispozici čepele z vysoce legované oceli. Poskytují nejkvalitnější řez, ale jsou také velmi křehké. Měkčí odrůdy získávají odolnost proti ohýbání, ale ztrácejí přesnost řezu. Pro pily se používají vysoce legované oceli tříd M50, M7, M2, M1. Označuje se jako HSS nebo HS. Jedná se o nejdražší čepele šavlí.

Pro použití v domácnosti je k dispozici uhlíkový materiál. Jsou kujné, necitlivé na ohýbání a snadno se brousí. Upřímně řečeno, je poměrně obtížné správně nabrousit a nastavit zuby. Ne všichni řemeslníci to zvládnou, a proto potřebují pomoc odborníka, aby pilu nepoškodili.

Pro domácí použití je nejvhodnější kov střední tvrdosti. Je označen číslicemi 45 a písmeny HRC. Vhodné jsou i tvrdší verze. 60-55 HRC.

Styly zubů jemné a hrubé

Ruční pily na dřevo mají čepele s hrubými i jemnými zuby. Pro jaké účely se používají čepele s velkými a malými zuby, vysvětlíme níže.

  • S hrubými zuby. Používá se k řezání surového dřeva a jiných obrobků, u kterých nezáleží na kvalitě řezu. Větší řezné zuby jsou nutné pro rychlejší výsledek, ale přesnost a kvalita řezu tím trpí. Při kácení palivového dřeva nebo vyvracení stromů to nemá velký význam
  • Jemné zuby. Určeno k řezání laminátu, dřevotřísky, dřevotřískových desek, překližky a dalších obrobků. Jejich hlavní výhodou je, že poskytují vysoce kvalitní střihací linku bez otřepů, třísek nebo jiných deformací. Pilníky na dřevo s jemnými zuby se používají při práci s křížovými frézami, kde lze řezat laminát, okenní a dveřní lišty a soklové lišty pod pravým úhlem. Řezání pilkou s jemnými zuby trvá dvakrát déle než pilkou s hrubými zuby

Pro dosažení rychlého výsledku je třeba zvolit pilový kotouč s většími zuby; při potřebě přesnosti se používají pilové kotouče s jemnými zuby.

Technické vlastnosti pil na železo

Podle GOST musí řezačky na dřevo pro tesařské a truhlářské práce (dřevo pro ruční řezání) splňovat určité technické parametry.

Státní norma stanoví, z jakých materiálů mohou být vyrobeny čepele a rukojeti, jaké musí být spojení pracovní plochy s rukojetí. Jsou uvedeny také povolené rozměry nástroje a jeho jednotlivých částí. Existují požadavky na ostření a zkosení břitů, minimální přípustný poměr ostření k přední a zadní hraně nástroje.

Pořadí modelů

Mnoho kutilů se ptá, která pila na dřevo je nejlepší? Při výběru takového nástroje byste měli věnovat pozornost několika parametrům.

Kvalitní materiál, ergonomická rukojeť, správné naostření zubů a optimální délka čepele pro řezání. Všechna výše uvedená kritéria jsou splněna:

  • Archimedes 90664 350 mm;
  • Vira 800245 450 mm;
  • Armero A531/400 400 mm;
  • Gross Piranha 24111 400 mm ;
  • BAHCO Superior 2600-16-XT11-HP 400 mm.
která, ruční, pila, domácnost

Všechny uvedené modely mají své výhody a nevýhody. Více informací o nich najdete níže.

Archimedes 90664 350 mm. Kryt pro ochranu pilového kotouče před mechanickým poškozením

Nejlepší nástroj ve své kategorii cena/výkon. Čepel této ruční pily je vyrobena z uhlíkové oceli. Čepel ruční pily je potažena speciálním lakem, který ji chrání před poškozením. Velké trojúhelníkově naostřené zuby pro rychlé a snadné řezání.

Tyto řezné prvky lze znovu nabrousit. Dvoudílná monolitická rukojeť zajišťuje dobré ovládání a pohodlný úchop. Rukojeť z termoplastického elastomeru a odolného polypropylenu.

Speciálně navržené zuby umožňují použití pily pro podélný řez. Robustní a odolný pilový kotouč Archimedes 90664 poskytuje čistý řez s velmi malým množstvím pilin. Aby se nářadí snadno skladovalo, výrobce na něm vytvořil otvor pro zavěšení.

Vira 800245 450 mm. Stupnice na noži

Tato ruční pila je vyrobena z kalené oceli. Tento materiál mu dodává vysokou pevnost. Nástroj rychle rozřeže i surové tvrdé dřevo.

Výrobce vybavil pilku na železo pohodlnou rukojetí, aby nástroj při práci bezpečně držel na místě. Vhodné pro příčné nebo podélné řezání.

Vira 800245 má speciální měřítko a pravítko, které nahrazuje pravítko v případě, že není po ruce. Optimální délka umožňuje řezání velkého množství dřeva v krátkém čase. Se 7 zuby pro čistší řez.

Armero A531/400 400 mm. Nízká hmotnost s pohodlnou rukojetí

Tato pila na dřevo pro domácí dílnu má dvoudílnou rukojeť s ochrannou hliníkovou vložkou. Pila je díky své nízké hmotnosti velmi jemná v ruce. Řeže rychle a zanechává čistý řez.

Nástroj je vyroben z nástrojové oceli a má středně kalené řezné zuby. Díky technologii 3D broušení je čepel velmi ostrá, a to i na tvrdém dřevě.

Tři řezné hrany pily Armero A531/400 zajišťují rychlý řez a žádné velké množství pilin při práci. Ergonomická rukojeť s protiskluzovým povrchem zabraňuje náhodnému vyklouznutí při intenzivním řezání.

Nástroj je určen pro křížový řez. Tuto pilku na železo lze snadno skladovat. Z tohoto důvodu je na horní straně jednotky otvor pro zavěšení.

Gross Piranha 24111 400 mm. Čisté a přesné řezy

Tento nástroj je právem na vrcholu našeho žebříčku šavlových pil pro rok 2020. Je vhodný pro příčné a podélné řezy do dřeva. Dvoudílná rukojeť pily pomáhá zajistit maximální kontrolu nad pilou a pohodlné držení při práci.

Otvor pro zavěšení pro snadné uložení pilky na železo. Teflonový povlak činí pilu odolnou proti mechanickému poškození a výrazně prodlužuje její životnost.

Tvrzené zuby sekačky Gross Piranha 24111 pomáhají rychle řezat jakýkoli typ dřeva. Tato pila je vhodná nejen pro opracování dřeva, ale také pro zpracování laminátu a pěnového polystyrenu. Tento ruční nástroj lze použít také k řezání polyuretanu, dřevotřísky, dřevovláknitých a dřevovláknitých desek. Kryt břitu je součástí modelu.

  • Jemný řez;
  • Rychle řeže;
  • Pohodlná rukojeť;
  • Žádná únava rukou;
  • Vytváří jen velmi málo třísek;
  • Na břitu je kryt.

BAHCO Superior 2600-16-XT11-HP 400 mm. Odolný proti korozi

Touto pilkou na železo švýcarské značky lze řezat nejen dřevo, ale také organolit, dřevotřísku a překližku. Tvrzené zuby udržují pilu ostrou po delší dobu. Pohodlná rukojeť dobře padne do ruky a nevyklouzne vám.

Vysoká odolnost proti korozi a snížené zahřívání při řezání je zajištěno povlakem s nízkým třením. Větší tloušťka čepele pro přesné řezy.

Vhodné pro malé až středně velké zakázky. Lze použít na měkké i tvrdé druhy dřeva. Řezačka BAHCO Superior 2600-16-XT11-HP je vhodná také pro řezání laminátových podlah a plastových trubek. Ideální pro značení úhlů 90 a 45 stupňů.

Kotoučové pily na dřevo jsou užitečné pro každého kutila. Takový nástroj je cenově dostupný a snadno se ovládá. Při nákupu ruční pily zkontrolujte materiál, vzhled rukojeti, délku pilového listu a tvar zubů. To je jediný způsob, jak zajistit pohodlné používání šavlové pily.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS