Jak udělat otvor do dřeva bez vrtačky

Jak vrtat velké otvory do stěn? Výběr správného nástroje

Velké vrtáky potřebují velké vrtáky. a ty se liší pro dřevo a beton. Vysvětlíme vám, které vrtáky se hodí pro jaké aplikace, a doporučíme vám spolehlivé vrtáky.

K vrtání otvorů pro klimatizační zařízení, protahování kabelů, instalaci pájeného potrubí pro instalatérské práce nebo spojování nábytkových konstrukcí budete potřebovat velký vrták. Přestože jsou si velké vrtáky do dřeva a betonu a jejich příslušenství do jisté míry podobné, jsou určeny pro různé aplikace a nejsou vzájemně zaměnitelné. Věnujeme se jim všem a poskytneme vám několik dobrých rad ohledně vrtáků do dřeva a betonu. Již jsme vám řekli, jak rozlišovat vrtáky do dřeva, kovu a betonu. Zde se zaměříme na větší nástavce, které nepoužíváme tak často, ale bez kterých se v každodenním životě neobejdeme.

Jak vyvrtat mělký otvor do dřevěného přívěsku bez vrtáku?

Nejsem profesionální truhlář a se dřevem jsem dosud moc nepracoval. Také mi chybí vhodné nástroje.

Vyrobil jsem pro svou přítelkyni dřevěný přívěsek ve tvaru srdce pomocí nože na papír a uhladil ho smirkovým papírem. Je asi 3,2 cm dlouhá, 2,5 cm široká a asi 1 cm vysoká, vyrobená z červeného santalového dřeva (což je podle mě druh tvrdého dřeva). Základna je plochá se zploštělými okraji, ale horní část je více zaoblená, protože přechází do strany. Nyní mám v plánu vyvrtat malý otvor v rozštěpu a uprostřed závěsu, do kterého plánuji našroubovat šroub s okem (něco jako toto). http://goo.gl/UKjWUA ). Tímto způsobem se šroub dostane do protilehlé polohy.

Můj problém je, že nemám vrtačku. A nevím, jak jinak udělat díru do dřeva na něčem tak jemném, jako je tohle. Navíc nemůžu riskovat, jestli víte, co tím myslím.

Byl bych velmi rád, kdyby někdo znal řešení tohoto problému, alternativní metodu vrtání dřeva do tohoto přívěsku.

Jak vyvrtat otvor do dřeva bez vrtačky

Nejjednodušší způsob, jak získat takový otvor, je použít šídlo o průměru 1 až 3 mm. Šídlo lze snadno vyrobit ze silné jehly nebo i z kousku klavírního drátu, který je dlouhý asi 5 cm. Jehla nebo drát se nejprve zatluče do kusu tvrdého dřeva v polovině své délky, z něhož se následně vyrobí rukojeť. Konec drátu, který zůstane na vnější straně, je zbroušen na 3 nebo 4 stranách. Dobře vyrobené šídlo v tomto případě funguje jako vrtačka, která proniká dřevem, otáčí se a podřezává a kroutí dřevěná vlákna, místo aby je jednoduše roztahovala.

V obvyklé podobě batohu se pokusili hrát s helmou Feta Bean.(Myslím, že fanoušci Star Wars to ocení)

udělat, otvor, dřeva, vrtačky

Kruhový hoblík

Příslušenství:polokroužky, zipy č. 5, nastavovací rámečky, kování

Jak vytvořit otvor do dřeva pod úhlem 90° pomocí vrtačky

Znalost a nácvik techniky vrtání je v opravárenství základem. Je nutné znát nejen obecná pravidla, ale také nuance při práci s různými materiály, jako je kov, dřevo, cihly, dlaždice a další.

elektrický hoblík

Hoblování, ořezávání, odstraňování otřepů ze surového dřeva.

podle použití:. podle výkonu. podle šířky základny (k dispozici 82 mm, 110 mm, 170 mm atd.). podle hloubky řezu.д.);. v hloubce řezu.

hoblík se dvěma rukojeťmi je pohodlnější než s jednou rukojetí.

Hoblík musí být dodán s hloubkoměrem a bočním dorazem.

Při práci postupujte hoblíkem konstantní rychlostí v závislosti na tloušťce odstraňovaných odřezků. Aby hoblík fungoval dlouho, doporučuje člen FORUMHOUSE s přezdívkou Kochevnik z Moskvy následující pravidla:

Hoblování zahajte až po dosažení plných otáček bubnu; 2. Hloubka hoblování by neměla představovat větší problém. Je lepší jít 2 milimetry najednou než jednou na 2 milimetry.

Kritéria pro výběr kvalitní varianty

Níže se podíváme na hlavní typy děrovacích pil na dřevo, ale nejprve si nastíníme kritéria, která musí splňovat všechny varianty strojů na řezání dutin do dřeva bez ohledu na jejich provedení:

udělat, otvor, dřeva, vrtačky

Jak vyvrtat otvor do dřeva čistě z obou stran aneb do nového roku s čistým otvorem

Spolehlivý materiál Samozřejmě, že tato kritéria lze jen stěží určit pouhým okem, proto je nejlepší požádat prodejce o certifikát kvality výrobku. Nespolehlivé padělky z Číny často nemají žádné doklady.
Kvalitní zpracování Pečlivě si výrobek prohlédněte: povrch by měl být rovný a bez kazů, řezné hrany by měly být řádně nabroušené. Pokud kupujete dlouhý vrták do dřeva, zkontrolujte, zda je rovný, můžete to udělat od oka nebo přejetím po rovné ploše. případné nerovnosti jsou na něm okamžitě vidět.
Dobré balení Nekvalitní padělky jsou často špatně zabalené a navíc obsahují chyby ve slovech. Žádná známá značka si nemůže dovolit obyčejný obal, pamatujte si to.
Náklady Cena je také ukazatelem kvality, protože cenově výhodné verze bývají krátkodobé, zejména u větších vrtaček a nářadí. Při používání jsou totiž vystaveny velmi vysokému namáhání.

Tip! Chcete-li mít jistotu, že získáte kvalitní výrobek, ať už se jedná o elektrickou skládačku na dřevo nebo kotoučovou pilu, měli byste se obrátit na oficiální zástupce té či oné značky, nebo si výrobky koupit v renomovaných obchodech, které dbají na svou pověst a neprodávají levné napodobeniny.

Levné sady jádrových vrtáků jsou tak nespolehlivé, že jsou vhodné pouze pro jedno použití

Správné vrtání otvorů do dřeva, proč potřebujeme tříbodové vrtáky a kde jsou vrtáky s pérem??

Dřevo je v naší oblasti jedním z nejběžnějších a nejoblíbenějších materiálů, se kterými se domácí kutil setkává. Lze z něj postavit domek, postavit plot, vyrobit nábytek a mnoho dalšího. V tomto článku bych se chtěl podělit o různé typy vrtáků pro vrtání otvorů do dřeva, podělit se o vlastní zkušenosti s jejich výběrem a použitím a uvést několik tipů, které mohou být pro čtenáře užitečné.

Obecně, podle mého čistě osobního názoru, má téměř každé dřevo nesmírně pozitivní energii a práce s ním pomáhá uklidnit nervy a vyrovnat stav mysli ne hůře než meditace nebo prášky. Možná proto byla většina tesařů a truhlářů, které jsem poznal, velmi vyrovnanými a dobromyslnými lidmi 🙂

Nejjednodušší a nejběžnější operací prováděnou na dřevě je vrtání, podívejme se, kdy a čím ho můžete provést lépe. Různé druhy dřeva se samozřejmě liší a měkké borovice nebo lípy vyžadují mnohem menší sílu při obrábění než například buk nebo dub. Obecné zásady pro různé typy aplikací jsou však pro všechny typy stejné.

Tříbodové vrtáky

Použití: vrtání otvorů malého průměru do dřeva, překližky, dřevotřísky atd.

Vrtáky určené speciálně pro vrtání do dřeva a materiálů obsahujících dřevo (např. dřevotřískové desky). Tyto vrtáky mají v přední části na ose vrtáku naostřený hrot pro přesné nastavení polohy v místě vrtání. Řezné prvky jsou navíc mírně skloněny směrem k vrtané ploše, takže celá konstrukce připomíná trojzubec. Spirálové drážky, kterými je vyvrtané dřevo vysunuto, jsou hlubší a mají extra naostřenou hranu pro hladší otvor.

Tyto vrtáky mají obvykle hladkou válcovou stopku pro vačkové sklíčidlo vrtačky nebo elektrického šroubováku, méně často mají šestihrannou stopku pro držáky příklepových šroubováků (tzv. příklepové vrtačky) a některé další specifické modely vrtacích zařízení.

Hlavním rysem při vrtání těmito vrtáky je působit silou přísně kolmo na osu vrtáku, jinak se v případě špatného nastavení buď ohne (pokud je špatný), nebo zlomí (pokud je dobrý), což je důležité zejména u malých průměrů vrtáků (do 5 mm). Při průchozím vrtání je vhodné umístit pod obrobek hrubovací špalík, aby se po vytažení vrtáku nevytrhávala vlákna na rubové straně obrobku. Tato rada však platí pro všechny typy vrtáků.

Vrtáky jsou vynikající pro předvrtání otvorů před zašroubováním samovrtných šroubů, aby se zabránilo praskání dřeva podél vláken. Prodávají se jednotlivě nebo v sadách, obvykle o průměru 3 až 10 mm. Výhody: Nejlepší pro vrtání otvorů do dřeva do průměru 10 mm. Za rozumnou cenu. Nevýhody: Malé průměry se při vrtání snadno zlomí.

Univerzální spirálové vrtáky

Použití: vrtání do různých typů materiálů včetně dřeva.

Jedná se o nejběžnější typ vrtáku, který se používá nejen do dřeva, ale i do jiných materiálů, jako je plast, kov, pěnobeton atd. Jsou ideální pro vrtání do mnoha na sobě uložených obrobků najednou.

Tyto vrtáky mají na kuželových hrotech dvě řezné hrany, které jsou spirálovitě stočené. Hloubka spirálových drážek je menší než u vrtáků do dřeva a jejich ostří není tak ostré. K dispozici jsou jak s hladkou válcovou stopkou, tak se šestihrannou stopkou, pokud kupujete sadu druhého typu, zkontrolujte, zda je na ní uvedeno nebo označeno, že je vhodná pro rázové utahování.

Obecně se víceúčelové vrtáky vyrábějí z uhlíkové nebo rychlořezné oceli HSS/P6M5. první z nich je levnější, křehčí a méně zatížená bočním lomem než druhá, která obsahuje malý podíl molybdenu a wolframu.

Tyto vrtáky mají přesně definovaný úhel ostření pro určité typy materiálů, i když pro vrtání do dřeva není tento parametr příliš důležitý, zde je hlavní, aby ostří bylo jednoduše dobře nabroušené. Rád bych také upozornil na rozdíl v barvě těchto typů vrtáků:

  • Šedá. přirozená barva oceli, ze které je vrták vyroben, neznamená žádné další zpracování;
  • černé zlato. vrták prošel kalením, které uvolnilo vnitřní pnutí oceli;
  • Černá. náraz přehřáté páry, který zvyšuje odolnost vrtáku proti opotřebení;
  • Zlato. povlak nitridu titanu, který zvyšuje tvrdost vrtáku a údajně mu dodává lepší kluzné vlastnosti.

Z vlastní zkušenosti bych ale řekl, že posuzovat kvalitu podle barvy nemá cenu. Měl jsem vrtačky jak černé, tak „zlaté“ od různých výrobců a nelámaly se o nic hůř než obvykle 🙂 Vždycky jsem si říkal, že to bude lepší. Zejména čínští výrobci v tomto nátěru vynikají, nátěr se opotřeboval po prvních dvou vyvrtaných otvorech. Hlavní je kvalita zpracování vrtáků, značkové výrobky vydrží déle a povlak vydrží desítky otvorů i v tvrdých materiálech (podle pravidel vrtání).

Při správné zručnosti jsou otvory ve dřevě rovné, ale rychlost vrtání je nižší než u předchozího výrobku a široký kužel břitu prodlužuje dobu pro přesné umístění středu vrtáku. Je nutné vrtat stejným způsobem jako u vrtáků do dřeva a působit silou přísně kolmo na osu vrtáku, zejména pokud vrtáte malým průměrem.

Univerzální vrtáky obvykle nepřesahují průměr 10 mm (12 mm je velmi vzácné), často se prodávají v sadách po několika kusech o průměru od 3 do 10 mm. Doporučuje se mít vždy na skladě jednu sadu s vrtáky různých průměrů, několik samostatných vrtáků o průměru 3-4 mm.

Výhody: Všestrannost. Vhodné nejen pro dřevo. Nevýhody: Malé průměry. Poměrně křehké (zejména ty čínské :). Při vysokých ROP hrozí přehřátí vrtáku (platí spíše pro pevné materiály).

Pérové vrtáky

Použití: vrtání velkých a hlubokých otvorů do dřeva o průměru 10 až 60 mm.

Další oblíbený typ vrtačky na stromy, vysoký výkon a nízká cena. Své jméno získaly díky specifickému plochému tvaru, který připomíná ptačí pírko. Je možné vrtat dostatečně hluboké otvory (v rozmezí 100-130 mm) a pomocí speciálního prodlužovacího kabelu lze hloubku vrtání výrazně zvýšit. Pracovní část má plochý trojúhelníkový tvar s ostrým středícím hrotem. Středové plochy hrotů na protilehlých stranách a oba boční nože jsou naostřené a jejich tvar a naostření se mohou u jednotlivých výrobců lišit. Zřídka se používají „pera“ s oboustranným ostřením břitů, aby bylo možné vrtat v obou směrech otáčení.

Ocas. šestihranný, může být s děrováním nebo bez děrování. určený pro vačková sklíčidla. Tvar upínací části (stopky) je způsoben větším zatížením, které na tento typ vrtáku působí při vrtání, zejména hlubokých děr velkých průměrů, a hladká stopka ve sklíčidle jednoduše proklouzne, ať už ji utáhnete jakkoli. Pro takové vrtáky jsou proto zapotřebí výkonnější nástroje. Tloušťka plochého hrotu je obvykle úměrná průměru otvoru, který může vytvořit, a čím je větší, tím je řezná část silnější.

Kvalita otvorů, které vytvářejí, není příliš dobrá a je tím drsnější, čím hlubší otvor je vyvrtán.к. Je poměrně obtížné udržet zcela svislou osu vrtáku a i při malé nesouososti dochází k poškození stěn vrtáku plochou částí „pinoly“, která nebyla naostřena. Tyto vrtáky jsou vyrobeny z měkčího kovu a levné verze jsou při vrtání hlubokých děr náchylné ke zkroucení a ohnutí, stává se, že i nová „péra“ jsou zpočátku špatně vycentrovaná, což způsobuje vyběhávání a špatnou kvalitu otvorů. Je nutné začít vrtat při nízkých otáčkách a pokračovat až do 450 otáček za minutu (čím větší průměr, tím pomalejší vrtání) a pravidelně vytahovat rotující vrták, aby se zajistil výstup pilin.

Prodává se jednotlivě i v sadách. Oblíbené velikosti průměrů přijatých otvorů jsou 10 až 25 mm pro domácí práce. Výhody: Levné. Je možné získat dostatečně velké otvory. Jednoduchá konstrukce umožňuje samoostření břitů. Nevýhody: Mírná kvalita otvorů. Tendence ke kroucení a ohýbání. Pro vrtání hlubokých otvorů jsou zapotřebí výkonné nástroje. Poměrně vysoký středový hrot omezuje možnost vytváření slepých otvorů v prknech a fošnách.

Vrtáky Forstner

udělat, otvor, dřeva, vrtačky

Použití: vrtání kvalitních otvorů velkých průměrů, také slepých otvorů.

Forstnerův vrták vynalezl v roce 1874 Benjamin Forstner a od té doby prošel mnoha modifikacemi. Je nejlepší možností, jak získat pěkný rovný otvor do dřeva, dřevotřísky, dřevotřískových desek a podobných materiálů: průchozí nebo slepý s požadovanou hloubkou. Tyto vrtáky se používají k vrtání otvorů pro závěsy a další kování, u nichž je obzvláště důležitý čistý výsledek. Vrták má komplexní konstrukci, která umožňuje různým výrobcům realizovat jejich fantazii při výrobě spotřebního materiálu. Förstnerův vrták je v podstatě malá fréza s několika řeznými prvky: centrální hrot slouží k přesnému umístění středu budoucího otvoru, hrot může mít tvar kužele, hranolu nebo dokonce kuželového šroubu. Ostré ostří s břity vedenými kolmo k ose vrtačky zajišťuje, že dřevo je řezáno vrstvu po vrstvě a piliny a hobliny jsou během otáčení odstraňovány, zatímco kruhové ostří vytváří velmi rovnoměrnou velikost kruhu otvoru s hladkými stěnami.

Břit může být tvořen pouze dvěma karbidovými břity nebo korunkou z několika zubů (obvykle u vrtáků s větším průměrem). Základní průměry těchto vrtáků jsou k dispozici jako jednotlivé vrtáky a sady od 10 do 35 mm. Existují však možnosti pro větší otvory, např. 68, 80 nebo dokonce 117 mm.

Tyto vrtáky jsou vyrobeny z vysoce kvalitní rychlořezné oceli. Mohou být prefabrikované (levnější verze), z několika dílů nebo vyřezané z jednoho kusu oceli (dražší). Dřík je obvykle kulatý, hladký válec: 8 mm pro malé průměry, 10 mm pro větší průměry. Při vrtání je nutné začít s nízkými otáčkami a poté vrtat při středních (až 1600-1800 ot./min.), aniž by došlo k přehřátí, aby nedošlo k deformaci kovu. Nástroj musí být dostatečně výkonný, aby vyvinul dostatečný krouticí moment pro větší otvory. K dispozici je zarážka pro vrtání, která je velmi užitečná při vrtání otvorů do předem stanovené hloubky pro nábytkové závěsy.

Výhody: Vysoká kvalita vyrobených otvorů. Vynikající pro vrtání slepých a dostatečně hlubokých otvorů s předem určenou hloubkou. Nevýhody: Vzhledem ke složitosti konstrukce a kvalitě oceli poměrně drahé, zejména u velkých průměrů. Náchylnost k přehřátí při vysokých rychlostech.

Zuby

Použití: vrtání otvorů velkých průměrů do desek, překližky, plastu atd.

ideální pro vrtání otvorů do silných materiálů, např. překližky, dřevotřísky, OSB desek, sádrokartonu atd. Pro dřevo je lepší koupit vícedílné sady se středovým dílem (držákem bitů) a vyměnitelnými bity různých průměrů. Jako středicí vrták lze použít buď univerzální vrták, nebo ještě lépe vrták do dřeva, nejlépe s bočně zapuštěnou stopkou, aby při vrtání neklouzal. Vrták je v držáku bitů upevněn šroubem se šestihrannou hlavou, takže jej lze v případě zlomení snadno vyměnit. V sadách po 10-12 kusech může být mnoho vrtáků o průměru od 19 do 127 mm. Každý bit má velký počet zubů a pracuje jako pila.

Existují také varianty sadových vrtáků, kde je řeznou částí pilový kotouč ve tvaru plného kruhu, který je upevněn ve speciálním kotouči se středovým vrtákem.

Výrobním kovem může být HCS (ocel s vysokým obsahem uhlíku) vhodná pouze pro měkké materiály, jako je dřevo nebo plast, HSS. rychlořezná ocel, vhodná také pro plech.

Kvalita otvoru vytvořeného takovým vrtákem silně závisí na zručnosti uživatele, při správné zručnosti a kvalitních vrtácích je možné získat zcela hladké hrany a stěny. Doporučuje se střední rychlost, tj.к. konstrukce nezajišťuje dobré odvádění třísek a při vysokých otáčkách se jemný zub bitu rychle zařezává do dřeva, přestává řezat a zahřívá se třením, snadno dochází ke kouři z přehřátí dřeva a kovu. Hloubka je omezena hloubkou samotného jádrového vrtáku a nepřesahuje 2-3 cm.

s většími průměry vrtáků je třeba zacházet opatrně a používat silný nástroj s automatickou brzdou, pevně uchopený a držený v obou rukou.к. zaseknutí takového vrtáku by mohlo mít za následek vykloubení zápěstí nebo prstů z otáčení vrtačky nebo elektrického šroubováku, když se vrták náhle zastaví. Není také snadné vytáhnout jádrový bit. Existují varianty těchto vrtaček s vyhazovacími pružinami kolem středového vrtáku, ale jde spíše o marketing, tento mechanismus nefunguje příliš dobře.

Výhody: Rychlé vytváření otvorů velkých průměrů. Široká škála velikostí. Nízká cena za sady. Nevýhody: Tendence zanášet se dřevěným prachem a pilinami. Nízká hloubka.

Pokud vás zajímají levné vrtáky, můžete se podívat na tuto nabídku.

V této části jsem hovořil o základních typech vrtáků do dřeva. O dalších, zajímavějších možnostech se zmíním v další části. Pokračování.

Jak provrtat kmen nebo silný trám? Samozřejmě šroubovací vrtačka

Pokračování v poznávání nástrojů, s nimiž můžete pracovat se dřevem. Obecně lze vrtat do dřeva různými vrtáky, v minulém článku jsme se zabývali účinností Forstnerova vrtáku, zjistili jsme, jak a kde se doporučuje používat.

Existuje mnoho druhů vrtáků do dřeva a často se stává, že pro některé práce jsou ideální a pro jiné se vůbec nehodí. Truhlář proto musí zjistit, co a jak vrtat do dřeva. Dnešní článek se bude týkat šroubovací vrtačky, známé také jako spirálová vrtačka.

Jedná se o vrtačku do dřeva, která se hodí, když potřebujete vrtat hluboko do díry. Máte například srub, který potřebuje protáhnout vodovodní potrubí nebo svazek kabelů. A na silné dřevo stačí pouze krouticí vrtačka. Samozřejmě vám nic nebrání v tom, abyste zkusili použít běžný vrták, ale jak jsem již řekl, vrtání s ním je nepohodlné a není zaručeno, že práci dokončíte až do konce.

Jak vidíme, hrot má jemný závit, který usnadňuje pohon vrtáku v první fázi vrtání. Třísky se vysouvají šroubovanými hranami (jako u každé vrtačky nebo kladiva), takže je snadné vrtat. Stopka je nejčastěji šestistranná, takže nástroj je bezpečně upevněn ve sklíčidle vrtačky nebo elektrického šroubováku.

Práce s takovou vrtačkou by měla probíhat při nízkých otáčkách, proto je nejlepší použít běžnou domácí vrtačku s regulací otáček nebo výkonný elektrický šroubovák s velkým krouticím momentem.

Pokud je však taková možnost, je lepší použít pomaloběžnou vrtačku s frekvencí otáček do 800 (doporučuji vrtačku firmy rebir).

Za nejčastější použití takového nástroje se považuje upevňování klád pro srub. Často k nám do obchodu přicházejí pracovníci, kteří sbírají kulatinu a kupují spirály o průměru 25-28-30 mm a délce 450-600 mm. Jak víte, abyste mohli klády spojit, musíte je navrtat shora a do vytvořeného otvoru vložit železnou výztuž. Je důležité, aby byl otvor vyvrtán hluboko, proto je třeba dlouhý vrták.

220 mm 450 mm 600 mm (nejběžnější).

K vyvrtání otvoru o průměru 30 mm do dřeva do hloubky 600 mm potřebujete velmi výkonné elektrické nářadí. Doporučujeme použít vrtačku o výkonu alespoň 1000 W (pravděpodobně nebude stačit) a šroubovák s krouticím momentem alespoň 36 Nm. Samozřejmě, že preferovanou možností je pomaloběžná vrtačka s výkonem 1200 W, pro tento druh práce si nemůžete myslet nic lepšího. Je velmi výkonný a snadno prorazí tak silný vrták do masivního dřeva.

ceny nejsou levné, přinejmenším ne dražší než vrtáky a pinoly Förstner. Například cena modelu 22600 se pohybuje kolem 300. A ty nejtlustší mají cenovku pod tisíc korun. Používají se pouze v případě, že je třeba vyvrtat otvor do srubu pro kanalizační potrubí apod.п.

Pokud však uvážíte, že vrtačka je výkonná a těžká a používá se pro specifické úkoly, pak se nemusíte obávat ceny. Protože nic jiného stejně nedokáže provrtat 3 klády najednou.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS