Jak vybrat elektrický šroubovák, na co se zaměřit

Typy šroubováků podle typu napájení

Klíče

Tyto šroubováky jsou napájeny ze sítě, což přináší řadu výhod i nevýhod.

Výhody šroubováků napájených ze sítě jsou tyto

  • vyšší výkon, proto profesionální nářadí převažuje mezi nářadím napájeným ze sítě. Ne všichni výrobci dodávají domácí šroubováky napájené ze sítě;
  • Není třeba neustále kontrolovat úroveň nabití baterie a dobíjet ji. stačí ji připojit a vyrazit;
  • pracovní doba není omezena životností baterie, není nutné ji dobíjet;
  • nižší hmotnost ve srovnání s akumulátorovými modely, protože nářadí není konstruováno s baterií.
  • . Dráty překážejí pouze při montáži nábytku a při stavebních pracích není vždy přístup k elektřině. Zásuvka může být také daleko a v takovém případě je nutné použít prodlužovací kabel. Akumulátorové šroubováky však nejsou vhodné pro použití ve výškách.

Bezdrátové směrovače

Tento typ nástroje se používá častěji. Jsou napájeny bateriemi, jejichž kapacita a doba nabíjení se může značně lišit.

  • nezávislost na elektrické síti a umístění zásuvky, což vám dává volnost v jednání. Můžete pracovat ve výškách, na těžko přístupných místech a téměř v jakémkoli oboru, a přitom vám nebudou překážet žádné dráty;
  • širší rozsah použití, který vyplývá z autonomie a mobility nástroje.
  • Závislost na stavu nabití baterií, nutnost neustálého sledování a pravidelného dobíjení baterií. Odborníci doporučují vzít si k akumulátorovému šroubováku náhradní baterii: zatímco se jedna nabíjí, druhá pracuje. Vhodnější jsou baterie, které se rychle dobíjejí;
  • Akumulátorové nářadí má menší výkon než akumulátorové nářadí. Krouticí moment nemusí být dostatečný pro práci v tvrdých materiálech, ale i v tomto případě existují výjimky. profesionální akumulátorové šroubováky jsou dostatečně výkonné a robustní.

Profesionálové vědí, že výběr akumulátorového elektrického šroubováku je ještě složitější než u síťového nářadí, protože je třeba zohlednit nejen funkci samotného přístroje, ale také vlastnosti akumulátoru.

Nejdříve se zaměřte na typ baterie:

  • Lithium-iontové baterie, Li-Ion baterie. je to nejoblíbenější a nejmodernější typ baterie, který se používá všude, nejen ve šroubovácích. Výhody: nízká hmotnost, dostatečný výkon, žádný paměťový efekt, dlouhá životnost při nabíjení/vybíjení (cca 3000 a více cyklů), vysoká rychlost nabíjení. Nevýhodou jsou poměrně vysoké náklady, takže je to dobrá volba pro trvalé, ale ne jednorázové zakázky. Tato baterie není určena pro provoz při nízkých teplotách. Abyste z baterie získali co nejlepší výkon, je lepší ji nevybíjet na méně než 15 % a nenabíjet na více než 90 %. Životnost je přibližně 3 roky;
  • Ni-kadmium, Ni-Cd. Vysoká odolnost vůči nízkým teplotám a přepětí v síti. Na druhou stranu mají výrazný paměťový efekt, takže je lepší takovou baterii zcela vybít a plně nabít, aby se nesnížila její kapacita. Baterie má vysokou výdrž při nabíjení a vybíjení, přibližně 1000-1500 cyklů, ale její dobití trvá přibližně 7 hodin, takže je lepší mít náhradní. Hmotnost baterie je značná, ale je nejlevnější. Životnost je přibližně 5 let;
  • nikl-metalhydrid, Ni-MH. Tyto baterie jsou stále oblíbenější, jsou lehké, málo odolné vůči nízkým teplotám, paměťový efekt se neprojevuje. Velkou výhodou je minimální samovybíjení, nevýhodou je cena;
  • Lithium-polymerové baterie, Li-Pol, se ve šroubovácích používají velmi zřídka. Jedná se o vysokokapacitní baterie, které však nemají příliš dlouhou životnost.

Pozornost byste měli věnovat také kapacitě baterie v Ah: čím vyšší je, tím déle bude elektrický šroubovák schopen pracovat bez dobíjení. Dalším důležitým parametrem je napětí ve voltech. Tato hodnota má přímý vliv na maximální výkon, který lze z akumulátorového elektrického šroubováku získat.

Typické napětí se pohybuje od 9 V do 36 V. 9voltový model je ideální volbou pro jednoduché práce: kompaktní výrobek pro příležitostné použití. 12voltový elektrický šroubovák je vynikající alternativou pro mnoho domácích oprav. 14voltový elektrický šroubovák je zlatá střední cesta, 18voltové a vyšší šroubováky jsou pro profesionály.

Kombinované klíče

Pokud se profesionálně věnujete opravám a stavebním pracím, můžete mít oba typy šroubováků. Existují však i alternativy. kombinované modely se síťovým a bateriovým napájením, i když výběr není příliš velký.

Krouticí moment je jednou z hlavních vlastností šroubováku. Informuje uživatele o tom, na jak velkou zátěž je nástroj připraven a jaké jsou jeho funkce. Zjednodušeně řečeno, krouticí moment je síla, kterou zařízení působí na šroubovaný spojovací prvek, neboli odpor spojovacího prvku vůči zatížení. Udává se v Nm.

  • měkký krouticí moment určuje, jak silně může nástroj šroubovat šrouby, samořezné šrouby atd.д., Čím vyšší je točivý moment, tím vyšší je počet otáček;
  • tvrdý krouticí moment udává maximální sílu v režimu vrtání, ale ne všechny šroubováky mají tuto funkci.

Vhodný krouticí moment pro domácí použití je 10. 15 Nm. Pokud chcete pomocí elektrického šroubováku vytvářet příležitostné otvory v nepříliš hustých materiálech, je lepší použít nástroj s krouticím momentem 30-40 Nm. Profesionální šroubováky mají krouticí moment až 130 Nm a někdy i vyšší.

čím vyšší je hodnota krouticího momentu, tím delší a větší šroub lze zašroubovat. Například zařízení 25-30 Nm stačí zvládnout šroubování šroubů o délce 70 mm do dřeva a pracovat se šrouby 100 mm musí mít elektrický šroubovák od 40 Nm. Při práci s dlouhými samořeznými šrouby se někdy předem udělá otvor.

Krouticí moment elektrického šroubováku je nastavitelný, čímž se liší od mnoha jiných strojů. Konstrukce zařízení zahrnuje speciální omezovač umístěný za sklíčidlem, pomocí kterého můžete nastavit úroveň síly při utahování. Po utažení upevňovacího prvku se sklíčidlo zastaví, i když motor stále běží. Vyhnete se tak riziku, že se do šroubováku zavrtáte příliš hluboko nebo poškodíte vrták.

Kde se šroubováky používají a z čeho se vyrábějí

Tento nástroj aktivně využívají také majitelé domů a ti, kteří bydlí ve vlastních bytech. Bez ohledu na to, jaké stavební nebo renovační práce provádíte, se bez elektrického šroubováku neobejdete. Každý domácí řemeslník, který je zvyklý spoléhat se na vlastní schopnosti a dovednosti, vám řekne. I profesionální stavební dělníci mají ve svém arzenálu elektrický šroubovák. Ideální pro upevnění sádrokartonu při renovačních pracích. A bez tohoto nástroje není možné ani sestavit nábytek.

vybrat, elektrický, šroubovák, zaměřit

Podívejme se na součásti, ze kterých se skládá elektrický šroubovák:

  • Elektromotor otáčející se určitou rychlostí.
  • Planetová redukční jednotka přenáší výkon na vřeteno vybavené sklíčidlem.
  • K převodovce je připojena spojka, která reguluje točivý moment.
  • K dispozici je sklíčidlo pro upevnění příslušenství, tzv. bitů, na hřídel motoru.
  • Elektronický řídicí systém je vybaven tlačítkem pro spuštění zařízení a přepínačem zpětného chodu.
  • Jako zdroj energie se obvykle používá baterie. Proto je vhodné používat tento typ zařízení v místech, kde nejsou elektrické zásuvky, a také v místech, kam nedosáhne kabel.

Uveďme si nyní druhy prací, pro které je vhodné použít elektrický šroubovák:

  • Šroubování a vyšroubování všech druhů spojovacího materiálu. Patří mezi ně samořezné šrouby, šrouby, vruty a samozřejmě vruty.
  • Hmoždinky a kotvy lze pomocí tohoto zařízení pevně utáhnout.
  • Elektrický šroubovák funguje dobře v měkkém i tvrdém dřevě.
  • Můžete s ním vrtat do kovových povrchů.
  • S tímto nástrojem můžete snadno navlékat kovové (a jiné kovové díly).

Typy šroubováků a rozdíly mezi nimi

Než si vyberete elektrický šroubovák do domácnosti, měli byste vědět, že tato zařízení se vyrábějí v různých typech a druzích.

akumulátorový šroubovák je malé, kompaktní zařízení s nízkým krouticím momentem. Je ideální pro opravy malých spotřebičů, upevňování a vyšroubovávání šroubů nebo pro práci v těžko přístupných místech. I když je slabý, ale pro práci je rozhodně lepší než ruční šroubovák, protože mužská ruka vytváří točivý moment 5 Nm a nástroj 10 Nm, což je 2krát více. Ve většině případů je akumulátor vestavěný a má nízkou kapacitu, takže pokud chcete s tímto nářadím provádět vážnou práci, bude nabíjení trvat déle než ruční provoz.

Elektrický nástěnný šroubovák. Vysoce specializovaný nástroj, který nemá žádný režim vrtání. Jsou jasně rozděleny do určitých kategorií. Některé z nich dokáží účinně zavrtat pouze samořezné šrouby do sádrokartonu nebo měkkého dřeva, jiné nemají absolutně žádný problém s kovovými konstrukcemi a další jsou vhodné pro výrobce nábytku. Takže koupit pro domácí tento typ nedoporučuji, protože zde pouze profesionál bude schopen vybrat správný nástroj.

Elektrický rázový utahovák. Dvourežimové zařízení s nastavitelnou rychlostí. Většinu sortimentu tvoří společnosti, které vyrábějí především nářadí pro domácnost. Převodovka je namontována na akumulátorovém elektrickém šroubováku, sklíčidlo je rychloupínací, vždy je k dispozici funkce zpětného chodu a některé modely mají i podsvícení, takže tento výrobek zabije dvě mouchy jednou ranou. máte plnohodnotnou vrtačku a dobrý elektrický šroubovák. Tato kategorie je velmi oblíbená u lidí, kteří hledají nářadí pro domácí práce.

Elektrický šroubovák (akumulátorový). nástroj se širokou škálou využití. Lze ji použít všude stejně dobře. pro jakékoli domácí použití a na jakémkoli staveništi s jakoukoli složitostí použití. Mají bohatý výběr, pokud jde o vybavení, výrobce, specifikace, design a cenu. Hlavní funkce. dostupnost vyměnitelné baterie (ve většině případů), možnost trvalého dobíjení baterie, dobrá ergonomie, která zvyšuje snadnost používání. Tato kategorie si získala širokou oblibu i mezi širokou veřejností.

Elektrický pásový šroubovák je zvláštní druh nářadí. Potřebné tam, kde se pravidelně šroubuje. To znamená, že přichází ve velkém množství a nepřetržitě. U tohoto zařízení není třeba připravovat šroub k zavedení, protože je zalepeno s vloženými šrouby. Pásový posuv je automatický, s vrtací hlavou těsně pod vrtákem. Vhodné zejména pro podobné práce. Velmi drahé, vyskytují se pouze ve výrobních závodech.

Úhlový elektrický šroubovák. Speciálně navrženo pro práci se spojovacími prvky na nejobtížnějších místech. Její hlava je nastavitelná v rozsahu 0 až 90 stupňů (u některých modelů). Velmi dobře se pohybuje ve stísněných prostorech a dokáže vrtat do materiálů. Rozsah použití těchto šroubováků. Výroba plastových oken, nábytkářské dílny, staveniště. Pro domácnost není takový elektrický šroubovák vždy praktický.

Akumulátorový nebo síťový elektrický šroubovák?

Existují dva typy napájení elektrického ručního nářadí, síťové nebo bateriové. Jejich hlavní rozdíly spočívají v jejich mobilitě a maximální době nepřetržitého používání.

Jak vybrat akumulátorový elektrický šroubovák?

Akumulátorové vrtačky jsou vysoce přenosné. Snadněji se používají na odlehlých nebo nepřístupných místech, ale nepracují dlouhé hodiny bez dobíjení.

Šroubováky mají různé typy baterií a výběr modelu závisí na. Nejoblíbenějšími typy jsou li-ion a ni-cd:

  • Lithium-iontové baterie mají vysokou kapacitu a nemají “paměťový efekt”. Tento typ však není odolný vůči teplotním výkyvům a při dlouhodobém vybití ztrácí kapacitu. Dobíjecí li-ion baterie lze dobít 400 až 600krát.
  • Nikl-kadmiové baterie mají přirozenou vlastnost “paměťový efekt”, nemají stejnou kapacitu jako li-ion baterie, ale nemají schopnost hlubokého vybíjení a lze je bezpečně používat při všech teplotách. lze je dobíjet až 1000krát nebo vícekrát.

Pro koho je lepší akumulátorový elektrický šroubovák??

Pokud budete pracovat pouze doma, v garáži nebo dílně, vystačíte si s elektrickým šroubovákem ze sítě.

Výhody šroubováků napájených ze sítě:

  • Nezávislost na nabití baterie. Elektrický šroubovák nevyžaduje nabíječku, takže doba provozu není omezena typem napájení.
  • Síťových šroubováků je více, což znamená, že výběr správného modelu může být snazší.
  • Hmotnost nástroje je nižší díky absenci akumulátoru.
  • Šroubováky jsou levnější než akumulátorové nářadí.

Nevýhody šroubováků napájených ze sítě:

  • Závislost na energetické síti. Nástroj nelze použít v lese nebo na dálnici.
  • časté používání prodlužovacího kabelu. Pokud je třeba něco přišroubovat daleko od zásuvky, nemusí být kabel dostatečně dlouhý.

Na jaké parametry se zaměřit při výběru šroubováku

Pro správnou volbu je důležité znát jednotlivé parametry. Jedná se o základní označení, které najdete na obalu baterie:

Točivý moment

První parametr (Nm) udává krouticí moment a odpovídá za „sílu“ zařízení. Pro jednoduché šroubování nebo odšroubování v domácnosti stačí 10-12 Nm. Pokud se mají provádět pokrývačské práce, je třeba zvolit 20 Nm. V každém případě, pokud si vezmete elektrický šroubovák pro domácí použití, mělo by vám stačit 30 Nm. Můžete provádět nejrůznější práce, dokonce i s cihlami, kovem, a nemusíte se obávat, že se baterie kvůli působící síle rychle vybije.

Rychlost otáčení

Pro vrtání je potřeba více otáček za minutu (parametr otáček za minutu), ale pro běžné domácí práce podstatně méně. U domácího elektrického šroubováku se tato hodnota pohybuje v rozmezí 400 až 1300 otáček za minutu. Můžete vrtat rychlostí až 1000 otáček a pracovat se spojovacím materiálem rychlostí maximálně 500 otáček. To se reguluje pomocí kroužku na přístroji.

Baterie

elektrický šroubovák lze napájet ze sítě nebo z baterie. Zakoupením samostatné verze nemusíte hledat zdroj napájení. Tato alternativa je mobilnější a vhodná pro práci v terénu. Nebudeš zatížen provazem. Ale také bude nejméně 1,5krát dražší.

Na bateriích je uvedena hodnota Ni-Cd nebo Li-ion. První možnost říká, že se díváte na nikl-kadmiovou variantu. Nejčastěji se vyskytuje u domácích verzí šroubováků. Má kratší životnost (až 1000 dobití). Má také „paměťový náboj. Uvádí, že by měla být zcela vybitá a teprve poté dobitá. V opačném případě se kapacita baterie sníží. Lithium-iontová (Li-ion) verze tento problém nemá, ale je dražší. Při výběru šroubováku do domácnosti si proto musíte položit otázku, jak často jej budete používat. Pokud jej používáte zřídka, je lepší zvolit levnější variantu.

Nyní víte, jak vybrat akumulátorový elektrický šroubovák. Nyní si řekneme něco o výhodách varianty běžící v síti. Jedná se o:

Přestože je žádanější varianta, která zajišťuje samostatný provoz, i druhá kategorie má právo na existenci a aktivní využívání.

Kapacita baterie

Uvádí dobu, po kterou bude pracovat bez dobíjení. Kapacita je vyjádřena v ampérech za hodinu. Čím vyšší je hodnota, tím delší je výdrž baterie. Modely pro domácnost vystačí na 2-3 Ah.

Výkon elektrického šroubováku

Pro výběr správného elektrického šroubováku je důležitá charakteristika označená písmenem B (volty), která odpovídá za výkon. Čím vyšší je hodnota, tím méně úsilí je třeba k dokončení práce. Čím vyšší je však výkon, tím větší by měla být kapacita baterie. Pokud totiž tyto specifikace neodpovídají, bude váš elektrický šroubovák stačit pouze na několik šroubů. Poté ji musíte dobít!

Jaký elektrický šroubovák zvolit pro domácí práci? K tomuto účelu jsou vhodné modely s kapacitou 12-18 V.

Další parametry

Při výběru elektrického šroubováku byste měli věnovat pozornost také následujícím bodům

  • 2 dobíjecí baterie. podle našeho názoru nutnost;
  • Výrazný mechanismus;
  • Podsvícení je docela šikovná věc, jakmile si na něj zvyknete, je obtížné používat jiné nástroje;
  • Citlivost spouště. možnost měnit rychlost otáčení změnou citlivosti tlačítka.

Jak vybrat elektrický šroubovák?

elektrický šroubovák je dnes jedním z nejoblíbenějších nástrojů, který je nezbytnou výbavou nejen pro profesionální stavitele, ale i pro každého domácího kutila. Vzhledem k obrovskému množství modelů, které jsou nyní na trhu, je výběr dobrého elektrického šroubováku docela náročný. Na co je třeba se při nákupu akumulátorového nářadí zaměřit především?? Zvažme všechna základní kritéria výběru v pořadí.

Bezdrátové nebo akumulátorové?

Mohou být napájeny ze sítě nebo z baterie. Síťové klíče nejsou v současné době příliš oblíbené, protože mají omezený rozsah použití. Obvykle mají pevné sklíčidlo s vnitřním šestihranem (obvykle se používají k vkládání bitů) a používají je například sádrokartonáři k upevňování plechů na kovové profily. Velkou nevýhodou šroubováků napájených ze sítě je samozřejmě kabel. Okamžitě ztrácíte pohyblivost a komfort ovládání. Akumulátorové šroubováky lze naopak kromě autonomního provozu na baterie používat také jako vrtačku s rychloupínacím sklíčidlem.

Lehkost a ergonomie

Mezi nejdůležitější vlastnosti dobrého elektrického šroubováku patří lehkost a ergonomie. Tyto výhody jsou pro profesionální řemeslníky výhodou číslo jedna, protože lehčí elektrický rázový utahovák je mnohem méně namáhavý při provádění různě složitých montáží. To znamená, že můžete udělat mnohem více práce za kratší dobu. To je pro šroubovák rozhodující! Například elektrický šroubovák Bosch GSR 10.8-2-LI váží necelý kilogram! Hodí se nejen k montáži nábytku, ale také k práci ve výškách.

napájecí napětí

Pak je tu síťové napětí elektrického šroubováku, nebo jednodušeji řečeno „volt“. Čím vyšší je napětí baterie, ze které je elektrický šroubovák napájen, tím lepší je jeho výkon. Jde především o točivý moment. Čím vyšší je krouticí moment, tím větší průměr šroubu můžete elektrickým šroubovákem zašroubovat.

Točivý moment

Točivý moment popisuje otáčivé působení síly na pevné těleso. Představte si, že máte matici, kterou je třeba utáhnout klíčem. K tomu je třeba na klíč působit silou. Točivý moment je nyní síla vynásobená délkou klíče. Z fyzikálního hlediska je klíč pákou. Čím větší je páka, tím větší točivý moment vzniká v místě působení síly. Například krouticí moment 30 Nm, který je schopen vyvinout elektrický šroubovák Bosch GSR 10.8-2-LI, by se dal znázornit jako tři metry dlouhá páka, na které je zavěšeno 100 g závaží. Pokud by však páka byla dlouhá pouze 30 cm, museli byste na ni zavěsit závaží o hmotnosti 10 kg!

Proč je ale krouticí moment tak důležitý pro šrouby velkých délek a průměrů? To je snadné! Čím delší je šroub, tím větší třecí sílu potřebuje k práci. Jak se šroub dostává do materiálu, postupně se zesiluje a zesiluje.

Kapacita baterie

Kapacita baterie je ukazatelem životnosti baterie elektrického šroubováku. Vezměte prosím na vědomí, že čím vyšší je napětí elektrického šroubováku, tím větší je kapacita akumulátoru potřebná k jeho dlouhodobému napájení. Proto jsou například výkonné 18voltové utahováky Metabo vybaveny akumulátorem s kapacitou až 5,2 Ah.

Další možnosti

Volbu elektrického šroubováku mohou ovlivnit také následující možnosti. K dispozici je například několik nastavení krouticího momentu, které umožňují regulovat utahovací moment šroubu.

Užitečnou volbou je motorová brzda, díky níž se elektrický šroubovák po uvolnění startovacího tlačítka okamžitě zastaví.

Moderní profesionální klíče mají indikátor stavu nabití baterie. Dobu používání baterie lze snadno kontrolovat.

Některé elektrické šroubováky Metabo mají navíc pulzní funkci. Usnadňuje otevírání pevných šroubů a vrtání do tvrdých materiálů.

Nyní jsou k dispozici také bezkartáčové šroubováky. Tato technologie výrazně prodlužuje životnost elektrického šroubováku.

Pokud hodláte elektrický šroubovák použít například k vrtání do betonu, pak byste se měli poohlédnout po příklepovém šroubováku.

Jaká jsou kritéria a vlastnosti pro výběr nástroje?

Pokud stojíte před touto otázkou, musíte se nejprve sami rozhodnout, k čemu budete elektrické nářadí používat. Jaká je navíc intenzita používání? A to je to, co byste měli vždy brát v úvahu při výběru elektrického šroubováku do vaší domácnosti.

Baterie

Bez ohledu na to, co říkají odborníci, ale je nutné začít volbu s napájecími zdroji, které v cenové složce zabírají polovinu nákladů na elektrický šroubovák. Pokud je nářadí stále ve slušném technickém stavu, ale baterie jsou „vybité“, máte velký problém. Protože se výrobci snaží neprodávat baterie samostatně. Důvod je jasný.

Základem pro jejich výběr jsou dvě charakteristiky baterií. Je to kapacita a napětí.

Co závisí na napětí. výkon nástroje a jeho točivý moment. Tyto dva parametry tedy definují vlastnosti elektrického šroubováku. Výrobci dnes nabízejí elektrické nářadí s napětím: 9,6 V, 12 V, 14,4 V a 18 V. Jedná se o modely pro domácí použití, jejichž profesionální parametry dosahují až 36 V.

Jaký elektrický šroubovák zvolit z hlediska napětí. První je velmi nízká spotřeba energie. Dokáže zašroubovat šroub do sádrokartonu. nic víc. Ta je drahá. Proto doporučujeme náš elektrický šroubovák 14,4 V.

Pozor! V modelové řadě každého výrobce jsou zařízení s prakticky stejnými vlastnostmi. Mají však rozdílné napětí baterie. Upozorňujeme, že v tomto případě nelze vyměnit napájecí zdroj. Elektromotor nářadí je totiž konstruován pro určité napětí.

Jaká je nyní kapacita, která se udává v apm-hodinách. Ah nebo Ah. Tento parametr udává, jak dlouho může nářadí pracovat bez dobíjení baterií. U domácích spotřebičů tato charakteristika nepřesahuje 2 hodiny.

Dvě charakteristiky napájecího zdroje jsou tedy tyto. Na co se při jejich výběru zaměřit. Existují tři typy baterií.

Ni-Cd. Ni-kadmium

Jsou to nejlevnější baterie, a proto je výrobci často používají ve šroubovácích střední třídy. takříkajíc v masovém použití, i když byly již dávno nahrazeny modernějšími modely.

Mezi jejich výhody patří:

  • levné;
  • dobrá odolnost vůči nízkým teplotám;
  • tyto nástroje se nebojí úplného vybití, čímž se výrazně liší od ostatních verzí.

Je však třeba poznamenat, že nevýhody Ni-Cd baterií jsou mnohem větší:

  • Nízká kapacita. ne více než 2 hodiny;
  • „Životnost je minimální. ne více než 1000 nabití/dobití
  • samovybíjení je běžné, tj. pokud elektrický šroubovák dlouho nečinně stojí, musí se dobíjet;
  • nabíjení lze provádět pouze tehdy, když je kapacita snížena na nulu, bez toho je nabíjení nástroje zbytečné, stále bude „0“;
  • baterie tohoto typu podléhají zvláštní likvidaci, protože mohou poškodit životní prostředí.

Přesto jsou nikl-kadmiové baterie považovány za takříkajíc pracovní koně. Při správném používání se více než vyplatí.

Ni-MH. hydrid niklu a kovu

Tento typ baterie se snaží odstranit nevýhody předchozího modelu. Je pravda, že ne všechno se podařilo. Kladné stránky tedy jsou:

  • neškodnou výrobu a likvidaci;
  • vysoká kapacita. až 3 hodiny;
  • kompaktní velikost;
  • ne tak silná paměť, pokud jde o nucené vybití na nulu před opětovným nabitím.
  • vysoké náklady ve srovnání s předchozím zdrojem energie;
  • se cyklus dobíjení zkrátí na 500;
  • vysoké samovybíjení;
  • nefungují dobře v chladu;
  • Neskladujte baterie v úplně vybitém stavu.

Tento rozdíl v ceně a nízký výkon způsobily, že tyto baterie nejsou zajímavé. Nenajdete u nich tedy žádné šroubováky.

Li-Ion. lithium-iontové

lze říci, že tato řada je nejmodernější a nejpokročilejší baterií pro elektrické nářadí. A pokud stojíte před výzvou, jak vybrat akumulátorový elektrický šroubovák, vyberte si takový, který je vybaven tímto typem zdroje energie.

  • lze kdykoli dobít, i když není zcela vybitá;
  • rychlost nabíjení je vysoká;
  • vysoká kapacita;
  • nízké samovybíjení, pokud je PriBor ponechán rok nepoužívaný, vybije se na 20 %, ne více;
  • lze provozovat při nízkých teplotách;
  • cyklus dobíjení. až 3 000 dobíjení.

Není to bez nevýhod:

Výrobci tuto poslední nevýhodu vyřešili jednoduchým způsobem. Do elektrického obvodu šroubováku vložili bezpečnostní obvod, který zabraňuje úplnému vybití baterií. Součástí je indikátor úrovně napětí. Pohodlné, můžete vizuálně zkontrolovat nabití.

Jak si tedy vybrat akumulátorový elektrický šroubovák pro domácnost podle typu instalované baterie? Je zřejmé, že mnozí výrobci, aby nástroj zlevnili, instalují nikl-kadmiové modely. Cena je více než oprávněná. Pokud však potřebujete elektrický šroubovák, který vydrží dlouho a nebude vám v tomto ohledu působit problémy, zvolte drahé šroubováky s lithium-iontovými bateriemi.

Tip:! Vyberte si akumulátorový šroubovák se dvěma bateriemi. S jedním můžete pracovat a druhý si nechat na nabíjení.

Jak si vybrat akumulátorový elektrický šroubovák: pohled na technické vlastnosti

Abyste věděli, jaký typ elektrického šroubováku si vybrat, je také nutné dobře znát technické vlastnosti jednotlivých kategorií elektrického nářadí. Než si vyberete akumulátorový elektrický šroubovák, měli byste věnovat pozornost typu baterie. Určuje, jak dlouho může zařízení pracovat na jedno nabití a jaká je celková životnost baterie.

vybrat, elektrický, šroubovák, zaměřit

Rozlišují se následující typy: Ni-Mh (nikl-metalhydrid), Ni-Cd (nikl-kadmium) a také Li-Ion a lithium-polymer (Li-Pol). První z nich může dodávat velké množství proudu, ale má kratší životnost než druhý. Nástroj napájený Ni-Cd akumulátorem má vyšší energetickou kapacitu než výše uvedená varianta.

Niklové baterie se používají méně často, protože díky svým fyzikálním vlastnostem jsou náchylné k vybití, pokud se nepoužívají několik týdnů. Lithiové baterie jsou praktičtější, ale nejsou bez nevýhod. Například v extrémních mrazech se životnost baterie snižuje o 30-50 %. Optimální kapacita je 2 Ah. Při výběru baterie věnujte pozornost této hodnotě, abyste si zajistili několik hodin stabilního provozu.

Provozní režim je často popisován jako „beznárazový a reverzní“. To znamená, že elektrický šroubovák lze použít pouze ve standardním režimu jednosměrného nebo zpětného otáčení. Minimální příkon je 400-800 W. Pro profesionální použití je zapotřebí 1 000 W nebo více, aby byl zajištěn stabilní a plynulý provoz i při vysokém zatížení. Nízké hodnoty se týkají akumulátorových šroubováků, které jsou určeny pro jednoduché úkoly.

Před nákupem byste se měli seznámit se všemi typy, funkcemi a recenzemi nástroje. Začněme tedy rozdíly mezi klíči a jejich typy.

Za prvé, všechny elektrické šroubováky se dělí podle způsobu napájení:

Je to jednoduché: akumulátorová baterie neváží mnoho, rychle se nabíjí a není vázána na zásuvku.

Kromě akumulátorových šroubováků jsou oblíbené také šroubováky napájené ze sítě. Okamžitě se nabízí otázka, který akumulátorový elektrický šroubovák je nejlepší volbou.

Síťové elektrické nářadí je napájeno přímo ze sítě. Jednou z výhod akumulátorového nářadí je, že pracuje tak dlouho, jak potřebujete, bez nutnosti dobíjení.

Zákazníci se například často ptají, jak vybrat elektrický síťový šroubovák do domácnosti. Na tuto otázku odpovíme v následující části.

Jaký typ baterie zvolit v akumulátoru

Před výběrem akumulátorového elektrického šroubováku je nutné prozkoumat podmínky a faktory různých typů baterií. Výrobci baterií v současné době nabízejí následující typy baterií:

První možnost je nejčastější. Lithium-iontové baterie mají dlouhou životnost, přibližně 3 000 cyklů nabití a vybití. Rezerva výkonu a kapacita zůstávají zachovány po celou dobu používání, prakticky bez ztráty výkonu. 18voltové klíče jsou považovány za nejvýkonnější.

Nikl-kadmiové baterie jsou méně rozšířené kvůli obtížným provozním podmínkám. Například životnost těchto baterií je pouze 1000-1500 cyklů nabití a vybití a zařízení stačí nabít až po úplném vybití. Druhá možnost je vhodná pro ty, kteří zařízení používají relativně zřídka.

Nikl-metalhydridové baterie jsou neobvyklé. Jejich funkčnost spočívá v tom, že je lze skladovat po dlouhou dobu bez ztráty náboje, ale cyklus nabíjení a vybíjení je omezen na přibližně 500 hodin.

Na co se zaměřit při výběru šroubováku?

Na dnešním trhu existuje široká škála různých akumulátorových šroubováků. Různí výrobci, různý design, různá cena Abyste si vybrali ten správný nástroj, doporučujeme sledovat následující vlastnosti:

Maximální krouticí moment je přímo závislý na zamýšleném použití nástroje. V podstatě určuje „sílu“ nástroje. Čím vyšší je hodnota, tím snadněji šroubovák zavrtá velké šrouby.

Čím vyšší je hodnota, tím méně úsilí je třeba k dokončení práce. Vysoký požadavek na výkon však vyžaduje více energie, což znamená, že baterie je také výkonnější.

Tato hodnota se liší v závislosti na použití, např. když se nástroj používá pro domácí účely:

Srovnávací test akumulátorových vrtacích šroubováků

Většina modelů šroubováků je vybavena tříčelisťové sklíčidlo. Spolehlivě drží vrták nebo bit a umožňuje snadnou výměnu bitu. Vhodná schopnost zvládnout aplikaci

Existují také šroubováky vybavené šestihranné sklíčidlo (často označovaný jako rázový utahovák). Obvykle je tento typ sklíčidla vhodný pouze pro použití s maticemi, ale existují i verze s odnímatelným sklíčidlem a elektrický šroubovák může plnit obvyklé funkce.

Li-Ion. Dražší než niklové baterie, ale za vyšší cenu, s výhodou nižší hmotnosti, bez paměťového efektu, bez samovybíjení (přítomnost co nejmenšího množství elektřiny) a dobrého výkonu.

Ni-Cd. je nejoblíbenějším typem baterie pro elektrické šroubováky, především pro svou cenu. Při výběru tohoto typu baterie je důležité dodržovat pokyny k jejímu nabíjení.

Ni-MH. Náhrada Ni-Cd není o mnoho horší než její starší bratr, ale neobsahuje škodlivé kadmium, což usnadňuje likvidaci baterie.

Niklové baterie lépe snášejí chlad než lithium-iontové baterie, takže se s nimi v zimě lépe manipuluje venku.

Pokud jde o kapacitu baterie:

Mechanismus nárazu. umožňuje vyšroubování šroubů/matic. obvykle mají rázový mechanismus pouze rázové utahováky.

Podsvícení pracovní plochy zvláště užitečné při montáži nábytku nebo při práci ve špatně osvětlených místnostech.

Impulsní provoz. Zvyšuje krouticí moment dvakrát až třikrát, což je ideální pro šroubování těsně přiléhajících šroubů nebo vrtání do hladkých povrchů.

Indikátor nabití baterie. Pomáhá při plánování pracovního dne.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS