Jak vyjmout zlomenou stopku vrtáku z příklepové vrtačky

Jak zavést vrták do peorátoru? Jak ji vytáhnout? Jak správně upevnit vrták? Jak ji dostat ven, když se zasekne?

V dnešní době se hořák často používá při stavebních pracích. Pomocí tohoto zařízení lze vrtat otvory všech průměrů. Lidé, kteří tento nástroj používají, často zjistí, že se pravidelně zasekávají. Pro vyřešení tohoto problému je důležité si předem ujasnit, jak vyjmout vrták z otočného stolu a co s tím můžete dělat.

Zaseknutí vrtáku je častým problémem, který se vyskytuje při používání vrtacího kladiva

Typy a příčiny zasekávání vrtáků

Před vytažením vrtáku je třeba zjistit, proč se mohl zaseknout. Příčiny do značné míry závisí na situaci samotné. K tomuto problému dochází dvěma hlavními způsoby:

  • K rušení dochází přímo v adaptéru. To se často stává u modelů Bosch, Makita nebo Hammer.
  • Jádrový vrták se začal zasekávat v hnací hřídeli. S tímto problémem se často setkávají uživatelé modelů Vortex a Aeg.

V prvním případě problém nastane, když se k vrtání použijí běžné vrtáky. Musí být vloženy do speciálních sklíčidel s adaptérem. I když se však používají, lidé nejsou schopni vrták správně odstranit. Nejčastější příčinou je zaseknutí samotného sklíčidla. Abyste tomu předešli, je třeba jej pravidelně mazat a čistit od nečistot.

V druhém případě se vrták zasekne ve sklíčidle a nelze jej vyjmout. To platí v případě trvalého velkého zatížení.

Jak odstranit zaseknutý vrták

Svěrák často používaný při vytahování jádrového vrtáku

Pokud se jádrový vrták během práce zasekne, musíte jej vytáhnout sami. Předtím však musíte zjistit, jak vrták vyjmout. Existuje několik doporučení, která mohou pomoci problém vyřešit.

Zaseknutý díl je třeba vyjmout pomocí svěráku. Tento nástroj výrazně usnadňuje proces extrakce. Šnek lze vyjmout dvěma způsoby:

  • Pevně uchopte jádrový bit a otáčejte jím směrem k sobě.
  • Upněte pohonnou jednotku a jemně na ni poklepejte malým kladívkem. Údery musí směřovat stejným směrem jako výstup nástroje.

Při použití výše uvedených extrakčních metod lze použít speciální maziva. Pomáhají při uvolňování kazety s hořákem.

Další informace! Pokud k zablokování dojde v důsledku zkroucení sklíčidla, je třeba sklíčidlo vyjmout. Musíte se zbavit dorazového kroužku a krytu.

Vrták by měl být otočen o 90 stupňů v opačném směru. Pokud to nepomůže, je třeba celou vrtačku rozebrat. Nedělejte to sami. Zejména pokud se jedná o značkové modely Interskol, DeWALT a Bosch.

Jak vyjmout rychloupínací sklíčidlo

Rychloupínací sklíčidla se často používají v moderních sklíčidlech

Většina svítilen a šroubováků je vybavena speciálním rychloupínacím sklíčidlem. Jejich hlavním rysem je, že místo otočného pouzdra používají dorazový kroužek. Pro odstranění zaseknutého vrtáku z těchto sklíčidel je třeba provést následující kroky:

  • Opatrně sejměte těsnicí kroužek z horní části a stáhněte kazetu směrem dolů. Sklíčidlo zvedněte pomocí kleští a opatrně jej vytáhněte.
  • Vyjměte trubku vedoucí ke sklíčidlu. To se provádí proto, abyste se dostali k vrtné ploše.
  • Vyvrtejte kovový hrot. Musí se používat kvalitní vrtáky do kovu. Musí mít diamantový nebo kobaltový povlak.

Po provedení výše uvedených kroků by měl vrták bez problémů vyjet ze sklíčidla. Je třeba poznamenat, že tento způsob extrakce je považován za nejúčinnější. Slouží k vyjmutí vrtáku, i když se během práce příliš uvolnil.

Důležité! Pokud nejste schopni odstranit zaseknutý díl sami, je lepší svěřit práci odborníkovi. To pomůže problém rychle vyřešit.

Vyjmutí sklíčidla z důvodu zaseknutého vrtáku

Při vyjímání vrtáku ze sklíčidla se používá gumová palička

Mnoho pracovníků musí sklíčidlo samo demontovat, aby mohli vrták vyjmout. Než však začnete, musíte se seznámit se seznamem nástrojů, které mohou být pro práci potřebné:

Existují dva nejběžnější způsoby upevnění sklíčidla k hřídeli. Nejběžnější metodou je závitové šroubení. V takovém případě je demontáž sklíčidla poměrně snadná. Opatrně jej upněte do svěráku a pomalu otáčejte vrtákem proti směru hodinových ručiček. Pokud je sklíčidlo vybaveno přídavným dorazovým šroubem, je třeba jej odstranit pomocí klíče.

Některé modely Sturm and Hammer mají kuželové uchycení. V takových situacích byste měli nástroj dát do svěráku a jemně poklepat kladivem na jeho spodní plochu. K uvolnění sklíčidla by mělo stačit několik poklepání. Po jeho vyjmutí se můžete pokusit odstranit zaseknutý vrták.

Jak uvolnit sklíčidlo s dvojitou objímkou

Sklíčidlo s dvojitou manžetou pro bezpečnější uchycení jádrového vrtáku

Existují modely jádrových vrtaček, které používají sklíčidlo s dvojitou manžetou. Její zvláštností je, že postrádá ozubení, které je zodpovědné za lepší udržení vrtáku v sadě. Kroužky v zásuvce jsou naprosto hladké, a proto není snadné díl vyjmout. Přesto je však mnoho lidí schopno ji odstranit bez pomoci samo. To se provádí následujícím způsobem:

  • Použijte držák vrtáku a jemně jej ohněte kolem sousední zásuvky.
  • Umístěte vrtačku do svěráku a pevně ji upněte.
  • Udeřte kladivem do rukojeti. Přitom udeřte tak, aby úder směřoval ve směru vyšroubování zásuvky.

Po provedení tohoto úkonu se musí sklíčidlo uvolnit i s vrtákem.

Další informace! Pro vyjmutí nábojnice do něj příliš často nemlaťte kladivem. K posunutí kroužku stačí jediný úder.

Pro zlepšení klouzání lze přidat olej. Musí být vložena pod rukáv. Sklíčidlo pak lze lépe vytáhnout.

Uvíznutí vrtáku ve stěně. co dělat?

Vrták se v otočném stole ne vždy zasekne. Existují situace, kdy ji nelze ze zdi vyjmout. V takovém případě lze nástroj obvykle vytáhnout se zařazenou zpátečkou. Někdy to ale nefunguje a lidé nevědí, jak šnek ze zdi vyndat.

Aby nedošlo k poškození sklíčidla, je třeba jej ihned vyjmout a bit ponechat ve stěně. Teprve pak lze nástroj uvolnit. Postupujte takto

  • Pokud je nástroj ponechán na stropě, musíte jej pevně omotat řetězem a připevnit k němu závaží. Je třeba ji zvednout o 5-10 cm a pak ji náhle uvolnit. Musíte být velmi opatrní, abyste se o váhu nezranili.
  • Pokud tryska zůstane ve stěně, sevřete ji ve svěráku a zkuste s ní pohnout pomocí páky. Při této metodě by mohla být užitečná druhá osoba.

Aby se snížilo riziko uvíznutí vrtáku ve stěně, je třeba jej během práce pravidelně odstraňovat. Otvor byste měli postupně zvětšovat tak, aby byl o něco širší než průměr vrtáku.

Jak se těmto situacím vyhnout

Široké otvory ve stěnách zabraňují zaseknutí vrtáku

Abyste se těmto problémům vyhnuli, je důležité používat pouze kvalitní šneky od renomovaných výrobců. K takovým nepříjemným situacím dochází nejčastěji u padělaných výrobků. Proto byste neměli šetřit na vrtácích. Je lepší si připlatit, abyste v budoucnu nemuseli zaseknutou vrtačku vytahovat.

Chcete-li ověřit kvalitu zakoupeného vrtáku, vyvrtejte s ním několik otvorů. Pokud se bez problémů vejde do dříku, je výrobek opravdu pevný a můžete ho znovu použít.

Často dochází k zasekávání při použití nevhodných vrtáků pro určité povrchy. V takových případech i vysoce kvalitní díly nezvládnou zatížení, deformují se a zasekávají. Před zahájením práce byste měli znát funkci vrtačky a vědět, pro které materiály je vhodná.

Zaseknutí vrtáku je běžnou situací, se kterou se setkává mnoho lidí, kteří pravidelně pracují s otočným stolem. Pro rychlé vyřešení takového problému je nutné seznámit se s hlavními způsoby vytažení zaseknutého dílu a pochopit, proč k tomu může dojít.

Příčiny zaseknutí vrtáků v rotační vrtačce

Při výměně trysky vzniká potřeba vyjmout vrták z peorátoru, ale někdy to není možné. Příčinou klínu je použití levných vrtáků. Obvykle jsou na čele dříku vyštípnuty úderníkem (rázovým šroubem), protože jsou vyrobeny z nekvalitního kovu, který nevydrží vysoké rázové zatížení. Také se ohýbají, kroutí, lámou a podléhají dalším mechanickým deformacím.

Poškozená vrtací stopka.

Jak vytáhnout vrták: tipy od odborníků

Stavební práce dnes vyžadují použití různých nástrojů, mezi něž patří i peorátor. Pracovníci s tímto zařízením vrtají otvory různých průměrů a rozebírají různé železobetonové nebo zděné konstrukce.

Vyjmutí jádrového bitu ze sklíčidla elektrického nářadí je často obtížné nebo dokonce nemožné. Z toho vyplývá otázka, jak vyjmout jádrový vrták z rotační vrtačky, aniž by došlo k jeho poškození. Abyste to mohli udělat, musíte nejprve zjistit, co je příčinou těchto potíží.

Příčiny: Proč se vrták zasekl

Řemeslníci z praxe uvádějí tři hlavní důvody, proč vrták nejde z vrtačky (bez ohledu na typ sklíčidla):

  • Příliš velký průměr nástrojového bitu. Příliš velké vrtáky se při práci třou o sebe a zasekávají se jako hmoždinky.
  • Slabá ocel a následná deformace (nejčastěji se ocas zploští jako kotva) vrtáku nebo vrtáku. To je také důvod, proč se nástroje rozbíjejí, zejména u akuvrtaček a příklepových vrtaček.
  • Nesoulad mezi vrtací stopkou a sklíčidlem. Často dochází k rozpadu částí nástroje, které zůstávají ve sklíčidle, nebo k zaseknutí vrtáku/šneku.

Další, méně častou příčinou je rez. Lidé, kteří se často věnují opravám, se s takovými problémy obvykle nesetkávají, ale pokud vrtačka / jádrová vrtačka a její příslušenství dlouho chátrají na balkoně, v kůlně, altánu, garáži apod. п., nástroj je poškozen korozí. Mistři v takovém případě říkají, že se žihadlo „zaseklo“.

Jak odstranit zaseknutý vrták z rotoru

Použití nástroje s převodovkou je při stavebních pracích stále důležitější. Používají se k vytváření různých otvorů nebo k rozebírání starých cementových a kamenných dlažeb. Často se stává, že vrtací příslušenství nelze ze sklíčidla vyjmout. Jak vyjmout vrták sami a s co nejmenším rizikem poškození nástroje? K tomu je třeba pochopit některé specifické vlastnosti těchto problémů při použití nástroje.

Pokud je vrták zaseknutý ve sklíčidle, je třeba na kloub nanést několik kapek oleje.

vyjmout, zlomenou, stopku, vrtáku

Tento druh problému se vyskytuje ve dvou případech:

  • Vrták zaseknutý v nástavci, který se používá pro upevnění vrtáku
  • Díl je zaseknutý v upínacích čelistech vrtačky

První problém vzniká v důsledku nutnosti používat při práci s vrtačkou běžný vrták, který vyžaduje speciální adaptérové sklíčidlo pro manipulaci s peorátorem. Vkládá se do upínacího nástroje.

Často není možné vrták po práci vyjmout, protože jeho sevření je příliš silné. K odstranění vrtáku v takovém případě stačí použít speciální přípravek, např. WD-40. Během několika minut uvolní upínací sílu vrtáku. Pokud takový prostředek není k dispozici a obchod je daleko, lze použít obyčejný parafín. Po 5 až 10 minutách zkuste sekačku na plevel vyjmout, klepejte na sklíčidlo a uvolňujte přitom žací hlavu. To by mělo pomoci a svorka se bezpečně uvolní, ale je třeba ji vyčistit a namazat.

Druhou příčinou zaseknutí bitu může být upnutí rotačního pohonu. K tomuto typu narušení provozu dochází i za jiných okolností. Vrták se otáčí kolem své osy a někdy se slabě pohybuje sem a tam. K tomu dochází proto, že se síla přenáší do elektrického nástroje přes čelisti a dno sklíčidla.

Převodový mechanismus přenáší sílu jinak, takže se šnek ve svěrce pohybuje jinak. Nástroj má rotační úderovou a jednoduchou úderovou funkci. Energie je do zařízení přenášena speciálním úderníkem, který udeří do ocasu nástavce.

V bitu jsou speciální drážky, které jsou pevně uchyceny ve sklíčidle a umožňují přenos točivého momentu. Nekvalitní pilníky jsou vyrobeny z měkké slitiny, kterou nelze tepelně zpracovat, a proto jejich hroty nevydrží namáhání a stanou se nepoužitelnými.

Jak vyjmout zlomený vrták ze sklíčidla

Pokud je do sklíčidla vložen vrták, šnek nebo jiný vrták s neformálním hrotem (např. SDS místo šestihranného), hrot se při silném tlaku zlomí, zejména pokud je ocel nekvalitní. Obzvláště často se to stává u hořáku. nástroj se propadá v místě, kde ho svírají kuličky.

Takové třísky se odstraňují velmi obtížně. Šídlo, šroubovák, magnet se superlepidlem vykazují nízkou účinnost. Rizikovějším způsobem je doplnit šídlo velkou dávkou oleje.

Bez demontáže nástroje a kazety lze díl vyjmout dvěma účinnými (ale ne bezpečnými) způsoby.

  • Upněte nástroj do silného svěráku sklíčidlem nahoru.
  • V případě potřeby odstraňte těsnění, zátku a další podložky a matice nebo jednoduše stáhněte kazetu směrem dolů.
  • Do maximálně otevřeného sklíčidla by měl být vložen izolační plášť ze silného drátu (průřez min. 7 mm).
  • jedna svorka svařovacího nástroje k tělu hořáku.
  • U druhé svorky uchopte dlouhou tyč nebo svářecí žihadlo (průřez je menší než průřez izolační trubky).
  • Přiložte žihadlo ke střepu ve sklíčidle a krátce vypusťte.
  • Vytáhněte tyč i s třískou.

Jedná se o velmi rychlou metodu, pokud máte k dispozici svářečku nebo vlastní nářadí. V opačném případě lze jen stěží najít analogii. Další nevýhodou, která byla na fórech zaznamenána, jsou svary, které se mohou chaoticky objevit jak v kazetě, tak v hořáku. Takové luky následně vyřadí nástroj z provozu.

Tříska šneku vystřelí (a nelze říci, kam se dostane). Metoda je rychlá, ale před „ústí“ hořáku byste měli něco položit, abyste ztlumili náraz „projektilu“, jinak by odražená střela mohla snadno způsobit zranění nebo rozbít cokoli v okolí.

lehký aku šroubovák s příklepem Bosch GSB 1080-2-LI Professional (EN)

Jak odstranit zlomenou stopku vrtáku z peorátoru

Nedávno jsme měli na místě malou mimořádnou událost. Dláto se zlomí a jeho ocas zůstane ve sklíčidle vrtačky. Může se to stát nejen se sekáčem, ale také s jakoukoli vrtačkou. Ocas dláta zůstal ve sklíčidle a nebylo možné ho na místě vyndat. Žádné prsty ve sklíčidle a žádné jemné kleště. Práce v bytě byla okamžitě zastavena, protože na místě byl jen jeden urychlovač a nebylo ho čím nahradit. Co dělat?? Musel jsem to zabalit a jít domů. A hned první den práce se praktikovi zlomilo široké dláto))) Nevydrželo naše tempo)))

vyjmout, zlomenou, stopku, vrtáku

Na fotografii níže je vidět ocas dláta ve sklíčidle. Obávali jsme se, že se zasekne. Hledali jsme něco, za co bychom ji mohli chytit a zkusit ji vytáhnout.

Skončil jsem u malých jehlových kleští s velmi dlouhými a hlavně velmi tenkými čelistmi. Obyčejné elektrikářské jemné kleště nebyly vhodné, protože se musely otevřít ve sklíčidle, aby bylo možné uchopit ulomený ocas dláta.

S malou námahou jsme je ve sklíčidle otevřeli a ještě se nám podařilo uchopit třísku za okraj.

O pár vteřin později byl zlomený ocas sekáče SDS-plus vyjmut ze sklíčidla. Měli jsme velké štěstí, že se tam nezasekla. Na fotografii níže je vidět, že čelisti nástroje nevyčnívají nad velikost třísky v rukojeti. Kdyby byly čelisti jehlových kleští trochu silnější, nevešly by se do sklíčidla.

To se nám stalo )))) Nyní funguje, jako by se nic nestalo))))

Stalo se vám někdy, že se v perforátoru ulomil vrták?? Jak jste z kazety dostali ulomené ocásky??

Sklíčidla pro vačkové klíče

Pokud je rez jednoduchá, problém se obvykle vyřeší poměrně snadno. Stačí nástroj ošetřit přípravkem proti korozi nebo ho postříkat něčím, jako je WD-40, chvíli počkat a pak vrták nebo vrták vytáhnout.

Stává se však také, že jádrový vrták je ve sklíčidle skutečně zaseknutý a nelze jej vyjmout pouhým tahem. Prvek je deformovaný, což ztěžuje řešení problému.

V takové situaci je možné podniknout následující kroky.

  • Připravte si momentový klíč, šroubovák nebo sekáč, kladivo o hmotnosti do 700 g a trochu maziva.
  • Začněte obráběním sklíčidla vrtáku. Zde můžete použít přípravek na rozpouštění rzi, WD-40, motorový olej nebo jiné podobné mazivo.
  • Nechte přípravek proniknout a správně reagovat. Obvykle postačí čekací doba 5 až 20 minut. Nejlepší je však nespěchat.
  • Pomocí plynového nebo instalatérského klíče upněte sklíčidlo tak, abyste vrtačku drželi levou rukou. Udělejte opak pro leváky.
  • K upevnění konstrukce použijte nohy. Pokud je to možné, použijte svorky nebo svěrák. I když většinou stačí námaha vašich nohou.
  • Nasaďte šroubovák na stávající upínací kroužek s nakloněným šroubovákem na stranu. Hrot by měl být v drážce mezi zuby.
  • Odměřenou silou udeřte kladivem do rukojeti šroubováku. Kroužek by se měl začít otáčet. To vám umožní odstranit zaseknutou hlavu.

Pokud máte současně 2 vhodné plynové klíče, zkuste jinou metodu. Jde o to, aby se dva prstence otáčely současně, ale v opačných směrech. Tím se uvolní svorka a vrták se uvolní.

Protože se vrták nebo sklíčidlo uvnitř sklíčidla s vačkovým klíčem deformuje, vždy zkontrolujte, zda se sklíčidlo nepoškodilo zevnitř. Pokud jsou na sklíčidle promáčkliny, rýhy nebo jiné známky mechanického poškození, je lepší tento typ sklíčidla již nepoužívat. Správným řešením je změnit ji.

vyjmout, zlomenou, stopku, vrtáku

Co dělat, když se vrták zasekne ve vrtáku, a jak ho správně vytáhnout??

Při stavbě a opravách se používá velké množství nástrojů, mezi nimiž má zvláštní postavení hořák. Tímto nástrojem můžete vytvářet různě velké otvory v jakémkoli povrchu a rozebírat konstrukce z kamene, betonu a železa. Někdy se stane, že jádrový vrták (nebo jeho část) nelze z otočného stolu sejmout nebo je to velmi obtížné. Proto musí každý, kdo provádí opravu, vědět, jak šroubovák vyjmout, aniž by zařízení poškodil. K tomu je třeba podrobně prozkoumat pozadí problému.

Jak odstranit zaseknutý vrták z vrtačky, sklíčidla nebo stěny

Poruchy se mohou vyskytnout jak u profesionálních, tak u amatérských šneků. Vrták nebo jádrový vrták zaseknutý ve sklíčidle nebo ve stěně lze obvykle vyjmout pomocí improvizovaných nástrojů. Odstranění třísek, které zůstaly v nástroji, je obtížnější. Volba způsobu závisí na příčině zaseknutí vrtáku a na dostupných nástrojích.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS