Jak vyvrtat otvor do kovu bez vrtačky

Jak správně vrtat vrtačkou do kovu?

Kovové výrobky mají zvýšenou pevnost, takže vrtání otvoru do kovu vyžaduje použití řezných nástrojů vynikající kvality a dodržování technologického postupu.

V porovnání s díly z jiných materiálů mají kovové výrobky vyšší pevnost a tvrdost, takže efektivní práce s nimi vyžaduje použití řezných nástrojů vynikající kvality a dodržování technologického postupu.

Typy vrtáků do kovu a technika broušení

Výše, ProfiDOm.com.ua přezkoumala základní druhy cvičení. Abyste pochopili, jak se úhly brousí, stačí jen trochu znalostí a praxe. Vrtáky je lepší brousit na podbrusce, v horším případě na univerzální brusce. Vrtáky se nesmí brousit na úhlové brusce: použití tohoto elektrického nářadí není bezpečné a vysoké otáčky způsobují přehřátí a změkčení kovu.

Rukojeť pro broušení vrtáků

Při ostření se vrták nasadí na trn tak, aby byla řezná část mírně zvednutá. Otočte vrtákem a posuňte stopku doleva, dokud nebude řezná hrana zcela rovná a rovnoběžná s povrchem kola. Levý a pravý okraj je třeba brousit střídavě, odstraňovat tenkou vrstvu kovu a vrták pravidelně chladit ve vodě.

Pokud vrták jednoduše upnete do požadované polohy a přiložíte jej ke smirku, nebudete moci správně nabrousit zadní plochu. Kulatý tvar brusného kamene způsobuje, že zadní hrana je konkávní. To vede k rychlému otupení hrany a problémům s odváděním třísek. Aby se tomu zabránilo, je třeba přední část vrtáku po dotyku s kamenem mírně nadzvednout a posunout dopředu, aniž by se uvolnil tlak. Vzniká tak vypouklá zadní plocha, která mnohem lépe absorbuje řezné zatížení.

Správný pohyb při ostření vrtáku

Broušení hran by mělo být prováděno tak dlouho, dokud nebude dosaženo ostré hrany bez odštěpků nebo otřepů. Odstranění z obou stran musí být rovnoměrné, jak je patrné z tvaru a polohy zbývajícího nadpraží a délky samotných hran. Pokud je rameno posunuté, vrták se otáčí excentricky, což vede ke zvětšení průměru otvoru. Tento efekt lze použít, pokud není k dispozici vrták správného průměru.

Správně a nesprávně nabroušené vrtáky do kovu

Po vyrovnání náběžných hran je kofferdam přebroušen. Za tímto účelem se vrták nasadí na trn pod úhlem přibližně 45° a přitlačí se zadní hranou k okraji kružnice, aniž by se dotýkal řezné hrany. Na rameni jsou vytvořeny dva malé zářezy o průměru až 1/10 průměru vrtáku, které tvoří náběžnou a středicí hranu.

Specifičtější typ vrtáku se používá pro vrtání do plechu. Při vrtání hlubokého otvoru se vrták nejprve vycentruje za špičku a na výstupu se přidržuje spirálovými lištami. V tenkém kovu však hrot projde dříve, než se pásky opřou o hranu, a otvor je pak zubatý, posunutý nebo oválný.

Broušení vrtáku pro tenké plechy

V takových situacích je lepší použít pérový vrták se středicí hubicí. Takový vrták lze vyrobit z běžného kovového vrtáku jeho přebroušením určitým způsobem. Vše je provedeno stejným způsobem a pod stejnými úhly, ale hrany nejsou otočeny od vrcholu k okrajům, ale jsou přiblíženy k sobě. Pérový vrták je třeba přebrousit na hraně kamene, přičemž můstek zůstane nedotčený. Hrany se brousí tak dlouho, dokud nadpraží nevytvoří výtok, který vyčnívá 1-2 mm nad vrcholy břitu.

Třetím typem vrtáku do kovu je stupňovitý kuželový vrták. Mají několik řezných hran s různými průměry, takže můžete vytvářet otvory různých velikostí pomocí jediného nástroje. Navzdory zjevné univerzálnosti je však obtížné najít skutečně dobrou krokovou vrtačku a její cena bude nejméně 25 %. Další nevýhoda. tyto vrtáky lze brousit pouze na specializovaném nářadí.

Pro vrtání tvrdých slitin a kalené oceli je nejlepší používat vrtáky z tvrdokovu. Jejich ostření bylo navrženo pro drticí efekt, ale nakloněním břitů pod vrcholovým úhlem přibližně 135° a jejich nabroušením pod úhlem 20° lze bez námahy vytvořit čistý otvor i ve velmi tvrdém obrobku.

Přípravky na vrtání. usnadnění života

Vrtání do kovu je pro mnoho lidí obtížné, a to i pro zkušené řemeslníky. Jedním z důvodů je fyzikální složitost procesu. Udržování těžké vrtačky v pravém úhlu a její dlouhodobé pevné držení na místě. Vždy však můžete použít další nástroje, které vám celý proces usnadní.

Vrtací přípravky umožňují bezpečné uchycení vrtáku ve správné poloze

Ve stavebninách jsou k dispozici následující mechanismy pro vrtání kolmých otvorů do kovových výrobků:

Vodítko vrtáku je velmi oblíbené a řemeslníci ho přesně používají k vrtání otvorů do obrobků. Samotný stroj je jakási krabice, která se snadno drží a v níž jsou umístěny vodicí objímky. Vhodné pro vrtání různých průměrů. Objímky jsou vyrobeny z velmi tvrdého kovu, mnohem tvrdšího než samotný vrták. Nemusíte se tedy obávat, že by se vrtákem poškodily.

Stačí umístit vodič nad místo budoucího otvoru, předem označené jádrovým vrtákem, a zapnout vrtačku. Vrták je pevně uchycen v objímkách, aby se nevychýlil z vyznačeného směru. Vedení vrtáku je užitečné zejména při vrtání do válcových tvarů, např. trubek, protože hrot vrtáku vždy sklouzne z kulatého tvaru trubky.

Můžete si také zakoupit ruční vodítko vrtačky. je to užitečné podpůrné zařízení, kde je vrtačka připevněna ke krku, abyste dosáhli nehybnosti při práci. Podrážka, kterou volná ruka drží na místě, se instaluje na samotný obrobek. V této pracovní poloze se nástroj pohybuje pouze vertikálně, bez sebemenšího vychýlení nebo naklonění.

V současné době jsou k dispozici univerzální provedení s úhlovým držákem. To umožňuje vrtat s vrtačkou i pod úhlem. V případě kovu je však vrtání pod úhlem s vodítkem velmi obtížné, protože boční přetížení téměř okamžitě vrták zlomí. Proto je třeba při nákupu masivního kusu kovu dbát na opatrnost.

Dalším zařízením, které zjednodušuje proces vytváření otvorů, je tzv. stacionární stojan. V podstatě se jedná o poněkud zjednodušenou vrtačku, která má sice méně funkcí, ale zato výrazně nižší cenu. Vrták se pohybuje po vrtací tyči pomocí páky. K zajištění obrobku se používají upínací svorky nebo svěrák. Kvalita vrtání tohoto zařízení je mnohem lepší než u ostatních konkurentů. Jeho cena je však také vyšší než cena vodítek vrtáků nebo vodítek vrtaček.

Jak správně vrtat?

V tomto článku se dozvíte, jak správně vrtat do konkrétních materiálů. Při vrtání je třeba mít vždy na paměti, že každý materiál má své vlastní fyzikální a chemické vlastnosti, takže neexistuje univerzální recept na vrtání. Ke každému materiálu je třeba přistupovat individuálně. Klíč k vrtání. Vytvořte čistý a úhledný otvor. jinak by celý proces mohl být zbytečný. Nejprve je třeba najít vrták určený pro materiál, do kterého chcete vrtat. Nemusíte experimentovat a vrtat do kovu vrtákem do dřeva nebo do dřeva vrtákem do betonu. Stejně z toho nic dobrého nebude.

Jak vrtat do oceli, mosazi, kovu, plechu, hliníku, nerezové oceli, dřeva, plastu, betonu, kamene a keramiky. v tomto článku se dozvíte, jak vrtat do těchto materiálů. Pokusili jsme se popsat základy vrtání pro všechny nejběžnější materiály.

Chcete-li vrtat naprosto libovolný materiál, musíte nejprve definovat místo vrtání. Na materiálech, jako je kov, sklo, kámen, keramika, se značka obvykle provádí speciálním jádrovým razidlem. Je však třeba poznamenat, že pro kov a sklo se používají jiné razníky. Pokud se v kovu značka udělá úderem, pak na skle a keramice se obvykle opatrně vyškrábe malá značka v místě, kde se má vrtat. Dřevo je velmi měkký materiál a někdy stačí horní vrstvu trochu přitlačit samotným vrtákem.

Pokud je kov obvykle houževnatý, měl by se vrtat při středních otáčkách za minutu. V závislosti na průměru otvoru je to přibližně 400-1000 otáček za minutu. Pro otvory o průměru 13 mm se používá 400 závitů, pro otvory o průměru 3 mm 1000 závitů. Mezilehlé otvory jsou úměrné. Velmi malé otvory, např. o průměru 1 mm, by se však měly vrtat při nízkých otáčkách 400 ot/min. Mimochodem, mějte na paměti, že otáčky se zde vztahují k otáčkám bez zatížení. Když začnete vrtat do kovu, vrták sníží otáčky v závislosti na tření a tlaku na nástroj. Nezapomeňte, že i malé otvory je třeba vrtat oběma rukama. Tímto způsobem můžete vždy zkontrolovat, zda používáte správný tlak, což je také důležité. Chcete-li zjistit, zda je váš tlak správný, stačí se podívat na třísky v materiálu. Při příliš vysokém tlaku jsou třísky tlusté a zkroucené. Předpokládá se, že normální tříska je tenká a křehká.

Hliník je měkký kov. Má však velmi nízkou teplotu tání, pouze 660 °C. To způsobuje, že se hliník na okrajích při vrtání taví, což může způsobit přiskřípnutí vrtáku a nešetrné vyvrtání otvoru. Hliník by se měl vrtat při nízkých otáčkách. Pro dosažení nejlepších výsledků vrtání je vhodné chladit kov olejem nebo vodou. Nejlepší je také vrtat bez přítlaku na vrták. Vrták musí být ostrý, broušený z výroby nebo předem nabroušený.

Materiál se nejlépe vrtá na lůžku malým přesným vrtákem. Používají se speciální karbidové vrtáky. Při vrtání je velmi důležité vyvarovat se zkreslení, jinak se vrták může jednoduše zlomit. Nepřehánějte to s tlakem.

Vrtání dlaždic je věda. Každý řemeslník má svůj vlastní recept na úspěšné vrtání. Pokusíme se je všechny shrnout a uvést na společného jmenovatele. Pokud jsou dlaždice před položením navrtány, nemohou prasknout (pokud to samozřejmě není váš nápad). Dlaždice se vrtají pouze otáčením, nemá cenu experimentovat a zkoušet vrtat díry příklepem, obvykle z toho nic dobrého nevzejde. Technologie pak vypadá následovně: pomocí speciálního jádrového vrtáku se zhotoví pilotní otvor, poté se vrtá vrtákem do betonu pilotní otvor a následně se finálním vrtákem do betonu vyvrtá finální otvor. Je však třeba vzít v úvahu mnoho detailů. Nejdůležitější je zabránit třískám a odštípnutí dlaždic. Nevrtejte blíže než 15 mm od okraje dlaždice. Při vrtání musí být dlaždice a vrták navlhčeny vodou, aby se zabránilo přehřátí. Místo vrtání je nejlépe utěsnit maskovací páskou. I to může zabránit rozdělení. Je velmi důležité začít vrtat při minimálních otáčkách a postupně je zvyšovat. A hlavně by se mělo vrtat pouze speciálními vrtáky a korunkami. Vrtáky s diamantovým hrotem a jádrové vrtáky jsou pro tento druh vrtání nejlepší volbou.

Pro vrtání do dřeva se obvykle používá speciální kroucený vrták nebo vrták s perem. Husté druhy dřeva lze vrtat středicím vrtákem. Otáčky nastavte takto: 400-600 pro spirálové vrtáky, 200-500 pro jádrové vrtáky a vrtáky s perem. Dřevo je měkký materiál, proto vrtejte nízkým tlakem.

Beton by měl být vrtán speciálními vrtáky do betonu. Pro vrtání do betonu je nejlepší použít funkci vrtání s příklepem nebo piezoelektrickou soupravu. Používají se střední nebo téměř maximální otáčky. Nejlepší volbou pro vrtání do betonu je vrták SDS. Při vrtání do železobetonu vždy zvažte riziko kontaktu s kovovou výztuží. Proto je nejlepší před vrtáním lokalizovat místo vložení výztuže pomocí speciálního vrtáku. V opačném případě byste mohli vrták snadno poškodit, pokud by narazil na výztuž. Pro vrtání do zásuvky je nutné použít speciální jádrové vrtáky.

Nezapomeňte, že je důležité nejen vybrat správný spotřební materiál pro správný materiál, ale také s ním správně pracovat. V opačném případě hrozí vysoké riziko poškození nejen samotných vrtáků a jádrových bitů, ale také vrtaného materiálu.

Jak vyvrtat otvor do kovu

Každý člověk, který provádí opravy ve svém domě, se dříve nebo později setká s nutností vrtat do kovu. V dnešním článku se chci podívat na způsoby vrtání otvorů do různých kovových součástí.

Především je třeba dodržovat bezpečnostní opatření a nosit ochranné brýle. V opačném případě, pokud rozžhavené třísky dopadnou na oční sliznici, může dojít k vážnému poranění.

Elektrická nebo ruční vrtačka se obvykle používá k vrtání otvorů do kovu v domácím prostředí.

Nástroje, které budeme potřebovat při vrtání do kovu:

  • vrtačku (především elektrickou)
  • vrtáky z uhlíkové oceli nebo s karbidovými hroty
  • chladicí kapalina (použitý olej je přípustný)
  • ochranné brýle
  • vrtné jádro
  • rýsovací čára (nástroj pro značení obrobku)

Před vrtáním otvoru o předem stanovené velikosti je třeba provést označení. Má-li být vyvrtáno několik otvorů v pravidelných vzdálenostech od sebe, je třeba umístit celý výkres.

Poté se označená místa vyvrtají jádrem. vyražením malých prohlubní v povrchu kovu. Tato operace se provádí proto, aby nedošlo k utržení vrtáku, poškození nástroje a materiálu. Tyto předvrtané otvory také umožňují postup vrtáku správným směrem.

Jádrové vrtáky z uhlíkové oceli se používají k vrtání otvorů do kovu. Břity vrtáků jsou broušené v závislosti na materiálu, do kterého se otvory vrtají. Čím tvrdší je vrtaný materiál, tím větší by měl být úhel ostření (obvykle se vrták ostří pod úhlem 85-90 stupňů).

Po provedení všech nezbytných příprav může být zahájen proces vrtání. Aby nedošlo k poškození vrtáku, vrtejte vždy ve správném směru pohybu a při vrtání do kovu nevyvíjejte na nástroj příliš velký tlak. Pokud je to možné, měla by být do oblasti vrtání přiváděna chladicí kapalina, aby se eliminovaly nadměrné teploty. Jakmile se přiblížíte k požadovanému výsledku (pokud je otvor průchozí), zmírněte tlak, aby se vrták nezlomil.

Pokud nemáte možnost připojit elektrickou vrtačku a potřebujete pouze vyvrtat otvor do kovu, můžete použít ruční vrtačku, ale je třeba mít na paměti několik pravidel:

Když se nad tím trochu zamyslíte, měla by vás odpověď napadnout i bez nápovědy. Alespoň si to myslím. Ale pokud na to nechcete myslet, čtěte dál.

K této práci budete potřebovat jádrovou vrtačku. Jedná se o masivní ocelový nástroj válcového tvaru s hrotem na konci.

Přiložili jsme hrot k požadovanému místu vrtání a několikrát udeřili na čep na druhé straně kladiva.

vyvrtat, otvor, kovu, vrtačky

Nyní, když jste vyvrtali, přiložíte vrták k nerovnému místu na povrchu a začnete vrtat, hrot nikam nepoběží.

Jak udělat otvor do kovu bez vrtačky

Kolik z nás už někdy nemuselo kroutit vrtákem a držet ho kleštěmi, aby udělalo díru do kusu dřeva, a trápit se tím, že nemáme elektrickou vrtačku nebo jednoduchou mechanickou vrtačku?? Ne vždy máte k dispozici vrtačku, nebo nemáte peníze na její koupi, nebo vůbec nepotřebujete nic vrtat. Zde je však situace, kdy potřebujete udělat pár děr v nenáročném řemeslném díle. Nemusíte běhat do obchodu s nářadím, abyste si koupili novou vrtačku pro jednu práci!

Jak udělat otvor do kovu bez vrtačky

Obrábění kovů se neprovádí pouze v průmyslovém prostředí. Při opravách vozidel, stavbě zahradních konstrukcí nebo renovaci domu je třeba vyvrtat otvory do kovu. Ruční vrtačka je nejběžnějším nástrojem používaným v domácnosti.

Tento všestranný nástroj vyžaduje určitou zručnost při práci s tvrdými výrobky. Vrtačku na kov lze zakoupit nebo vyrobit svépomocí, ale není levná.

Technologie vrtání kovů spočívá v odstraňování tenké vrstvy materiálu současnými postupnými a rotačními pohyby vrtáku.

Hlavním předpokladem dobrého a bezpečného (pro nástroj) obrábění je, že osa sklíčidla musí být v pevné poloze. Udržování rovnosti není se strojem tak obtížné jako s ručním nářadím.

Pokud si nejste jisti tvrdostí svých rukou (pro průměrného člověka je to běžná situace), jsou pro vrtání pod pravým úhlem zapotřebí mechanické pomůcky (vodiče).

[attention type=green] Upozorňujeme, že další vodiče jsou nutné pouze v případě, že tloušťka kovu přesahuje průměr vrtáku. [/attention]

Pokud vrtáte do tenkého ocelového plechu, na rovnosti nezáleží.

Vrtací přípravky pro vrtání kolmých otvorů

Existuje několik druhů vodítek pro ruční vrtačky. Elektricky poháněné nástroje nejsou vhodné pro použití v kovu, zejména pokud jde o přesnost.

    Vrtací souprava. Vyrábí se jako snadno uchopitelné pouzdro, uvnitř kterého jsou pouzdra pro vedení vrtáků různých průměrů.

Materiál pouzder je tvrdší než nástroj, takže se otvory neopotřebovávají. Umístěním vodítka vrtáku přesně nad střed plánovaného otvoru se nemusíte obávat, že by se vrták vychýlil z plánovaného směru.

Takové zařízení je obzvláště užitečné pro vrtání kolmých otvorů v trubkách s malým průměrem, kde má hrot tendenci klouzat po válcovém povrchu.

Druhou rukou přidržujte čepel na obrobku a rukojeť. Vrták se pohybuje ve svislé poloze a zabraňuje jeho překlopení nebo odtržení od obrobku.

Konstrukce může být vybavena úhlovým držákem pro trubky s menším průměrem, čímž se nástavec stává univerzálnějším.

vyvrtat, otvor, kovu, vrtačky

Pokud máte otočný mechanismus, je k dispozici také úhlový vrtací přípravek.

Tímto způsobem však nelze vrtat do kovu, protože boční síly vrták brzy zlomí.

Oblíbené: Co jsou to kotvy a k čemu slouží

Vozík s upevněným vrtákem (za stejný krček) se pomocí páky nasune na vrtací tyč. Obrobek je na základní desce pevně uchycen svěrákem nebo svěrkou. Kvalita vrtání je velmi vysoká, ale náklady na zařízení jsou značné. Ale ve srovnání s vrtačkou je levný.

Přípravek na vrtání lze vyrobit tak, aby držel vrták v pravém úhlu. Stačí vyvrtat otvory o různých průměrech do bloku trvalého materiálu, jako je textolit nebo ebonit.

Nespoléhejte se pouze na boční podpěru. je to spíše „zařízení“ pro vizuální kontrolu. Pokud se vrták vychýlí do strany, vrták rychle přeruší vodicí otvor ve vodiči.

Dalším problémem je vrtání hlubokých děr

Technologicky správný způsob je použití soustruhu. Při zpracování válcových dílů (např. hlavní zbraní) se obrobek otáčí a vrták zůstává v klidu. Ujistěte se, že je vrták ochlazený a že jsou odřezky vytlačeny z otvoru.

Vrtáky pro hluboké otvory mají na povrchu speciální drážky pro tento účel nebo se vrták pravidelně vyjímá z obrobku, aby se odstranily třísky.

V domácích podmínkách je použití vodicích lišt povinné. Masters doporučuje, abyste nevrtali hlouběji než do 2/3 délky vrtáku. K chlazení se může používat voda a vrták se v pravidelných intervalech vyjímá z otvoru, aby se odstranily třísky a ochladil se.

Použití speciálních dlouhých vrtáků vyžaduje speciální techniku.

Jakmile se fréza spolu s odrazovými hranami skryje v otvoru, třísky ucpou drážky a zablokují otáčení. Proto se v posledním kroku vrták častěji vytahuje a čistí od třísek.

Vrtání otvorů velkého průměru do kovu

Vrtání velkých otvorů do kovu bimetalovým vrtákem. video

Postup je ještě složitější než u hlubokých vrtů. Velké otvory se vrtají buď jádrovým vrtákem (pro malé tloušťky), nebo klasickým vrtákem v několika fázích.

  • Zuby pro kov jsou prakticky stejné jako zuby pro beton nebo sádrokarton. Rozdíl v materiálu řezné plochy a ostření zubů. Ve středu otvoru je vodicí vrták, který brání vrtáku „vyjet z dráhy“. Práce při nízkých otáčkách s nuceným chlazením. Průměr otvoru je prakticky neomezený, záleží na krouticím momentu vrtačky.
  • Vrtání v několika fázích. Pokud je tloušťka obrobku značná, měla by být k dispozici sada vrtáků s rozdílem 25 % průměru. Začněte nejtenčím rozměrem a postupně přejděte k následujícím rozměrům až k cílovému průměru. Je důležité udržet střed otáčení sklíčidla vrtáku, proto je nezbytné vodítko vrtáku.
  • Použití kuželových vrtáků. Tento nástroj je sada po sobě jdoucích vrtáků různých průměrů na společné ose. Pokud vrtáte tenké ocelové plechy, je vhodnější použít stupňovitý kuželový vrták.

Jak vytvořit otvor o velkém průměru v kovu

Jakákoli konstrukce, ať už v domácnosti nebo ve výrobě, zahrnuje práci s kovem.

Při používání tohoto materiálu může často vyvstat otázka: jak vyříznout kruh v kovu??

Vyplatí se to, protože volba správného nástroje a techniky má přímý vliv na časovou náročnost procesu a kvalitu výsledku.

Jak vyříznout kruh z tenčího kovu

Kov může být buď tenký, nebo silný a tvrdý, takže k jeho řezání jsou k dispozici různé nástroje.

Volba materiálů a řezných technik závisí také na požadovaném průměru kruhu a jeho rovinnosti.

Použití skládačky

Pokud potřebujete dokonale rovný kruh, můžete jej vyříznout elektrickou skládačkou.

  • Nejprve určete tloušťku kovu a vyberte vhodný elektrický pilový kotouč.
  • Před vyřezáním kruhu v kovu přímočarou pilou se na pracovní rovině vyznačí obrys vyřezávaného kruhu.
  • Pomocí vrtačky a vrtáku (o průměru osm až deset milimetrů) se vyřízne otvor, který je výchozím bodem.
  • Do otvoru se vloží pilový kotouč a řezání probíhá podle výkresu.

Vyřezávání pomocí tohoto nástroje není časově ani pracovně náročné. skládačky lze použít i k vytvoření kruhu s dokonalými hranami. Vrták lze však použít pouze pro práci s kovem o minimální nebo střední tloušťce (např. 2. 3 mm).

Vrtání kovů

výběr vrtáku

Při pořizování vrtáků je třeba mít na paměti, že běžné vrtáky z rychlořezné oceli (např. P6M5) jsou určeny pro vrtání kovů s nízkou tvrdostí. K vrtání do tvrdého kovu potřebujete vrtáky z tvrdokovu. Tyto vrtáky mohou být zcela s karbidovou špičkou nebo pouze s karbidovou špičkou.

Někdy není před zahájením vrtání známa tvrdost vrtaného kovu. Pokud tedy v prvním okamžiku vrtání zjistíte, že vrták neproniká do kovu, okamžitě přestaňte vrtat, jinak dojde k nevratnému poškození vrtáku přehřátím a ztrátou tvrdosti. Svědčí o tom jeho tmavě modré zbarvení. Před vrtáním do kovu neznámé tvrdosti lze na kov aplikovat pilník. Pokud nezanechává na kovu stopy, pak má materiál vyšší tvrdost.

Jak vrtat do kovu

Při vrtání do kovu je ostrost vrtáku velmi důležitá a vrták se velmi rychle otupí. Tupost vrtáku částečně závisí na otáčkách, rychlosti posuvu, chlazení a dalších faktorech, ale ať se snažíte sebevíc, pokud není vrták vyroben z hliníkové slitiny, může trvat několik minut, než se stane nepoužitelným.

Před vrtáním je třeba otvor vytyčit. Za tímto účelem umístěte špičku jádrového bitu (nebo hmoždinky) do středu zamýšleného otvoru a udeřte do něj kladivem. Kerning je nutný, aby se zabránilo sklouznutí vrtáku při prvním vrtání. Pokud není značka jádra dostatečně velká, aby se do ní vešel vrták velkého průměru, je třeba vrtaný otvor nejprve zvětšit vrtákem malého průměru.

Pro lepší podmínky vrtání je vhodné namočit špičku vrtáku do strojního oleje nebo jej nakapat na vrtací hrot. Olej v oblasti vrtání pomáhá lépe chladit vrták a usnadňuje řezání kovu. Vrtáky vrtané olejem se méně brousí, je třeba je méně brousit a déle vydrží. Jako chladicí kapalina se používá také speciální emulze, mýdlová voda a parafín. Někteří řemeslníci tvrdí, že sádlo je dobré mazivo a chladicí kapalina. Před vrtáním se vrták ponoří do kousku sádla, které se během vrtání rozpustí a má mazací a chladicí účinek. Nejjednodušší a nejpohodlnější je však mýdlová voda. Nezanechává skvrny a mýdlo je k dispozici v každé domácnosti. Stačí ji ponořit pouze jednou na začátku vrtání a jednou během vrtání. Vrták můžete také pravidelně namáčet do mýdlové vody.

Při vrtání skrz otvor s vysokou rychlostí posuvu vzniká na výstupu z otvoru otřep, na který se vrták přichytí bočními frézami. V důsledku toho může dojít k prudkému zablokování vrtáku a k jeho zlomení nebo odštípnutí, čímž se vrták obzvláště ztupí. Tyto odstávky mají také negativní vliv na vrtání. Aby se zabránilo tvorbě otřepů, musí se vrtání otvorů do kovu s malým posuvem dokončit při malém posuvu. Pod vrtaný díl je rovněž vhodné umístit dřevěný špalík, aby se zabránilo vzniku otřepů. Ujistěte se, že jsou blok a obrobek pevně přitisknuty k sobě. Pro větší účinek můžete dát ne dřevěný špalek, ale desku ze stejně nebo méně tvrdého kovu, která musí být pevně přitlačena k místu výstupu vrtáku.

Nejčastějším vrtaným materiálem je ocel, ale často je třeba vrtat i jiné kovy s vlastními vrtacími vlastnostmi. Například hliník obklopuje vrták, což ztěžuje jeho pronikání a rozšiřuje výsledný otvor. Při vrtání přesných otvorů do hliníku (např. pro závity) vždy používejte chladicí kapalinu a častěji vytahujte vrták z otvoru, abyste jej očistili. Běžná šedá litina se vrtá poměrně snadno a nevyžaduje chladicí kapalinu ani mazivo. Vrtání do litiny však může přinést překvapení. Existují velmi robustní kusy šedé litiny, které je třeba vrtat vrtákem z tvrdokovu. Bílá litina, jejíž hlavní strukturní složkou je cementit, je velmi tvrdá a vyžaduje vysoce pevný vrták.

Otvory velkého průměru je třeba vrtat postupně. Nejprve se obrobek vyvrtá hrubým vrtákem a poté se otvor vyvrtá na větší průměr. Například otvor o průměru 12 mm je nejlepší vyvrtat dvěma nebo třemi průchody. postupně s vrtáky 5, 10 a 12 mm.

Včasné naostření tupých vrtáků. Nejvhodnější je brousek, ale lze se obejít i bez něj. Je třeba dbát na symetrii vrtacího hrotu. Pokud se naostřené hrany nesbíhají ve středu otvoru, mají otvory vyrobené tímto vrtákem větší průměr, protože jedna břitová hrana je delší než druhá. Standardní úhel na vrcholu (úhel mezi břity) je 118°. 130° až 140° se doporučuje pro hliník, 125° až 130° pro měkký bronz a 125° až 130° pro červenou mosaz. Všechny tyto kovy však lze vrtat i pod standardním úhlem. Více informací o broušení vrtáků najdete zde.

Při vrtání je třeba zachovat svislost vrtáku vůči povrchu kovu (pokud nechcete vrtat šikmý otvor). Při vrtání otvorů do tenkých plechů není tento požadavek tak důležitý jako u silnostěnných nebo dutých dílů. Například při vrtání potrubí dochází často k vzájemnému posunu vstupních a výstupních otvorů. čím větší průměr potrubí, tím větší. Kolmost vrtáku je obtížné udržet od oka, proto můžete použít domácí nebo komerční vodítka vrtáků nebo vodítka vrtáků, která zajišťují kolmost vrtáku.

Vodítka vrtáků jsou nutná také pro vrtání dvou nebo více otvorů ve styčných dílech. Nejlepší způsob, jak zajistit, aby otvory odpovídaly. je vyvrtat je jako kompletní sadu. Při vrtání otvorů pro nýty je nutné vyvrtat celé otvory. Po vyvrtání prvního otvoru lze díly sešroubovat, aby bylo možné vyvrtat zbývající otvory bez obav, že se díly od sebe posunou. Pokud není možné nebo vhodné vrtat styčné díly jako celek, je vždy nutné použít vrtací přípravek nebo vodítko. Všimněte si, že bez ohledu na to, jak přesně budou spárované otvory označeny a vyvrtány, nebudou přesně odpovídat, protože při vrtání i vyvrtaného otvoru se vrták mírně posune do strany.

V domácnosti se používají ruční a elektrické vrtačky. Nejběžnější jsou spirálové vrtáky.

Co a jak vrtat vrtačkou do silného kovu?

Hluboké vrty se vrtají do hloubky větší než 5 průměrů vrtáku. V tomto případě se doporučuje dlouhý vrták se dvěma šroubovacími kanálky. Kanály uvnitř nástroje nebo trubice připájená k zadní části nástroje jsou určeny k vypouštění chladicí emulze. Těžké kovové díly se obtížně vrtají vrtačkou a vyžadují pevný doraz.

Vrtání začněte mírným přítlakem a po proniknutí do materiálu přítlak zvyšte. Střed vrtáku musí být označen vrtacím jádrem, aby se zabránilo sklouznutí vrtáku. Pro práci s materiálem různé tvrdosti, např. žíhanou nebo kalenou ocelí, je nutné vyrobit vrták se specifickým úhlem. Čím tvrdší je ocel, tím tupější je úhel broušení.

Čím větší je průměr vrtáku, tím nižší jsou otáčky vrtačky. Při vytváření otvoru o velkém průměru začněte vrtákem o menším průměru a poté použijte vrták správné velikosti.

Lze vrtat kov elektrickým šroubovákem nebo rotačním nástrojem??

Téměř všechny modely akumulátorových a síťových šroubováků jsou určeny pro následující režimy vrtání. Tento nástroj lze použít v případě otvorů o malém průměru (3-4 mm) v ocelových prvcích o tloušťce až 4 mm. Práce s hořákem v režimu bez kladiva. Není vhodné pro vrtání s vysokou rozměrovou přesností nebo do masivních obrobků.

Používá se jádrový vrták s držákem vrtáku a vrtákem. Bity Zubr z rychlořezné oceli jsou oblíbené. Lze vyrábět přesné otvory s rovnými okraji do ocelového plechu o maximální tloušťce 2 mm. Práce na silnějším materiálu bez chlazení způsobuje poškození jádrového bitu.

Lze vrtat do kovu vrtákem do betonu??

Jak vyvrtat otvory do tenkého plechu

Odborníci nedoporučují pracovat s ocelovým plechem vrtákem, který není speciálně navržen pro tento účel. Frézu na beton používejte pouze příležitostně a v případě nouze pro tenké plechy a otvory o malém průměru.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS