Jak zavrtat šroub do zdi bez vrtačky

Turbošrouby. aneb jak vrazit šroub do betonu

Výrobky jsou k dispozici v různých velikostech a liší se závitem, barvou a konfigurací hlavy. Každý typ je určen pro specifické použití, které je třeba při použití těchto spojovacích prvků zohlednit.

V závislosti na typu hlavy lze všechny samořezné šrouby rozdělit do několika různých skupin.

Typy hlav se zápustnou hlavou. Tyto modely jsou nejčastěji kuželové, se zapuštěnými drážkami. Pro použití této varianty je třeba nejprve připravit montážní plochu. K tomu je třeba vytvořit malý úkos, aby bylo možné umístit bok tak, aby byl v jedné rovině s materiálem. Modely s tímto typem hlavy po instalaci nevyčnívají nad betonový povrch. Nyní jsou k dispozici odrůdy se sníženým počtem hlav. Mají menší průměr, lépe drží, ale jejich instalace vyžaduje větší sílu.

Samořezné šrouby lze také rozdělit podle povrchové úpravy. Mnoho modelů je vyrobeno se speciálním oxidovaným povlakem. Ty mají vzhled tenké oxidové vrstvy, která dodává dílům černé zbarvení. Tyto varianty vydrží značné zatížení, ale je třeba mít na paměti, že během provozu nesmí přijít do styku s vlhkostí.

Existují také modely, které jsou potaženy fosfátem. Tyto modely budou stejně jako předchozí verze v černé barvě. Jsou také schopné unést materiál o značné hmotnosti a mají dobrou odolnost proti vodě. Náklady na tyto modely jsou vyšší než u jiných typů.

Pozinkované šrouby do betonu mohou mít bílou nebo žlutou barvu, ale z hlediska důležitých vlastností jsou od sebe prakticky nerozeznatelné. Tyto modely se nejčastěji používají pro instalaci výrobků, které budou umístěny venku, protože tyto šrouby mají zvláštní odolnost vůči různým atmosférickým vlivům.

Samořezné šrouby se také dělí podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Nejběžnější variantou je vysoce pevná a kvalitní uhlíková ocel. Takový základ je považován za dostatečně silný. Nejčastěji se používá společně s nečistotami. Je také mimořádně odolný. Spojovací prvky z tohoto kovu jsou relativně levné.

K výrobě těchto šroubů lze použít také nerezovou ocel. Tento materiál je správnou volbou, pokud je pravděpodobné, že spojovací materiál přijde v budoucnu do styku s vlhkostí. Nepodléhají korozi ani neztrácejí své vlastnosti.

Samořezné šrouby z legované nerezové oceli nejsou zpravidla chráněny žádnými dalšími povlaky. Protože obsahují nikl a chrom, které již zajišťují vynikající ochranu proti korozi.

Existují také speciální typy ozdobných šroubů. Nejčastěji se vyrábějí ze dřeva, plastu nebo různých neželezných kovů. Takové vzorky se však pro betonové povrchy používají jen zřídka, protože nevydrží velké zatížení.

Samořezné šrouby do betonu se liší velikostí. volí se podle tloušťky povrchu a průměru zhotovovaných otvorů.

Nástroje lze navrhovat v široké škále konfigurací závitů.

  • „rybí kost. Tento typ je mírně nakloněný závit tvořený malými kovovými kužely umístěnými jeden v druhém. Nejčastěji se používá model rybí kosti s průřezem 8 milimetrů.
  • Univerzální. Tento závit na samořezném šroubu lze použít s hmoždinkou nebo bez ní. Obecně jsou k dispozici ve velikostech do 6 milimetrů.
  • S proměnlivým sklonem. Tyto vzory s proměnlivou roztečí zajišťují nejlepší možné ukotvení materiálů, s dalším vzorem vrubování. Tento typ se častěji vyskytuje u samořezných šroubů bez vrtání. Standardní průměr těchto zařízení je 7,5 milimetru.

Jejich délka se může pohybovat od 50 do 185 mm. Hloubka se pohybuje od 2,3 do 2,8 mm. Výška víčka je možná až 2,8 až 3,2 mm. Ty mohou mít průměr 6,3 až 6,7 mm

Důležitou roli hraje také stoupání závitu. U různých modelů může dosahovat hodnot 2,5 až 2,8 mm

šroub

Technické údaje spojovacího prvku

Samořezné šrouby do betonu šroubované bez vrtání jsou vyrobeny z kalené oceli. Výrobce tak dosáhne maximální hodnoty pevnosti. Povrchy jsou pozinkované pro dodatečnou ochranu proti vlhkosti.

Současně jsou komerčně dostupné spojovací prvky se dvěma různými závity:

Druhá varianta zajišťuje stabilnější spojení s betonem. Je třeba volit výrobky s ostrými hroty, aby samovrtný šroub lépe pronikl do betonu. V opačném případě by mohlo dojít k problémům se zkroucením a bylo by nutné otvor předvrtat.

Důležité! Nestandardní, variabilní zářez se nazývá hmoždinka. Konfigurace zářezu se mění po celé délce spojovacího prvku.

Do kovu

Při šroubování samořezným šroubem do kovu se používají pouze kovové spojovací prvky. Způsob utahování závisí na tloušťce obrobku. Pokud se jedná o tenký plech, lze jej často přišroubovat bez větší námahy pomocí elektrického šroubováku nebo šroubováku. Kromě toho existují různé typy samořezných šroubů. Některé mají na špičce malý vrták s naostřenými zuby, jak je znázorněno na obrázku.

Šroubovák s vrtákem s naostřenými zuby Jak však ukazuje praxe, ne všechny takové samořezné šrouby lze zašroubovat do kovu, což je způsobeno slabým ostřením vrtáku. K šroubování se používá elektrický šroubovák. Neotáčejte příliš rychle, jinak by se šroub mohl přehřát a rychle otupit. Tyto šrouby lze použít pro kovy o tloušťce až 7 mm.

Pokud je kov příliš silný, je nejlepším řešením předvrtat otvor vrtačkou a poté do něj zašroubovat spojovací prvek. Tato metoda není spojena s žádnými problémy.

Při vytváření otvoru nezapomeňte, že průměr otvoru musí být menší než velikost šroubu. Když je otvor připraven, lze jej namazat strojním olejem. Díky tomu lze šroubovák bez větších obtíží zavést.

šroub

Použitý kovový šroub musí být vyroben z tvrdší oceli, která je tvrdší než výrobek.

Informace

Pro výpočet zatížení doporučujeme nahlédnout do datového listu:

Zatížení, kg Velikost spojovacího prvku
Až 1.00 316
Až 5.00 320
Až 10.00 430
Až 20.00 470
Až 30.00 550
Až 50.00 660
Až 75.00 880
Až 100.0 10100

Standardní velikosti předvrtaných šroubů do betonu naleznete v tabulce:

Šroub do betonu. rozměry
D vnitřní, mm 7.5182 7.5152 7.5132 7.5112 7.592 7.572 7.552
7.35-7.65
D vně, mm 6.30-6.70
Stoupání závitu, mm 2.55-2.75
D hlava, mm 10.82-11.80
Výška hlavy, mm 2.80-3.20
Typ a hloubka drážky, mm TORX 2.30-2.70
Délka, mm 180184 150154 130134 110114 9094 7074 5054
Utahovací moment, kNm 20.00
Min. Průlomová síla, Kn 2.50
D vrták, mm 6.00

Kotvení a hloubka vrtání:

Materiál Min. hloubka ukotvení, mm Min. hloubka vrtání v konstrukci stěny, mm
Lehký beton 60.00 75.00
Těžký beton 30.00 48.00

Jak zašroubovat?

Aby bylo zajištěno, že lze samovrtný šroub zarazit do betonu a že je prvek dostatečně pevně umístěn, je třeba nejprve zkontrolovat materiál. Pokud je beton „sypký“ a mírně se drolí, je třeba nejprve v místě, kam má být nástroj vložen, udělat malý pilotní otvor.

Otvor pro samovrtný šroub lze vytvořit pomocí křížového šroubováku. Pokud není k dispozici, použijte šídlo, ale je lepší nepoužívat vrtačku. Vyhloubení v prvku zabraňuje jeho posunutí do strany při montáži. Je pevně připevněn kolmo k povrchu.

Samořezný šroub rozdělí materiál, když je zaražen. Při montáži spojovacích prvků je třeba dodržovat některá pravidla. Nezapomeňte, že délka upevňovacího prvku musí být podstatně menší než tloušťka betonu. V opačném případě bude hrot spojovacího prvku jednoduše na vnější straně druhé strany.

V závislosti na hustotě betonového podkladu by vzdálenost mezi jednotlivými samovrtnými šrouby měla být 12 až 15 cm. Pokud upevňujete hrany betonových předmětů, je třeba ponechat malou vzdálenost od okraje. Měla by být dvakrát delší než samotné upevnění.

Následující video ukazuje, jak se šroubuje do betonu.

Rozsah a rozměry

Existuje několik typů provedení tohoto materiálu. Dělí se na šestiúhelníkové a obdélníkové tvary.

Šestihranné samořezné šrouby do betonu mají kuželovou nebo křížovou hlavu. Šrouby tohoto typu se utahují pomocí očkového nebo otevřeného klíče. Obdélníkový tvar se vyznačuje zaoblenou hlavou, která umožňuje zavěšení šroubů na konstrukce.

Tyto typy spojovacího materiálu se prodávají ve všech stavebninách. Je lepší nenakupovat na trzích, t.к. nezřídka se stává, že prodejci klamou zákazníky, kteří se v tomto typu výrobků nevyznají.

Sortiment a velikosti výrobků

Existuje několik typů provedení tohoto materiálu. Dělí se na šestiúhelníkové a obdélníkové.

Šestihranné samořezné šrouby do betonu mají kuželovou nebo křížovou hlavu. Šrouby tohoto typu lze dotáhnout pomocí očkového klíče nebo klíče s otevřeným koncem. Obdélníkový tvar se vyznačuje zaoblenou hlavou, což je vlastnost výrobku umožňující zavěšení šroubů na konstrukce.

Tyto typy spojovacího materiálu jsou k dostání ve všech prodejnách stavebního materiálu. Je lepší nenakupovat na trzích.к. nezřídka se stává, že prodejci klamou zákazníky, kteří tento typ výrobku neznají.

Samořezné šrouby mají také jinou povrchovou úpravu, která je k dispozici v následujících typech:

zatemněný samořezný šroub je nejstabilnější, tj.к. náchylné na vlhkost. Z tohoto důvodu se nedoporučuje používat tento typ výrobku v místech s vysokou vlhkostí. Nýty s měděným povlakem jsou citlivé na teplotní výkyvy. z tohoto důvodu se používají pouze v interiéru. Nejběžnějšími typy jsou pozinkované šrouby. lze je použít ve všech podmínkách.

Pro výběr správného upevňovacího prvku pro betonovou stěnu je třeba dodržet řadu parametrů. Například výška hlavy musí být v rozmezí 2,8 až 3,2 mm. Průměr ploché tyče musí být 10,8-11,8 mm. Hloubka. 2,3 až 2,8 mm. délka šroubu může být od 5 cm do 18,5 cm.

Vnitřní rozměr mezi 5,1-5,5 mm, vnější rozměr mezi 7,3-7,7 mm. Vnější průměr 6,3 až 6,6 mm.

Výběrová kritéria

Hlavní funkcí šroubu je přenášet zatížení. Je to nejdůležitější kritérium výběru. Podle výpočtu inženýrů nesmí být mezikus kratší než 150 mm, aby vydržel zatížení 1 centner. Pro upevnění předmětů do maximální hmotnosti 10 kg postačí šroub o délce 7 cm. Při upevňování vždy berte v úvahu doporučenou vzdálenost mezi sousedními hmoždinkami, které drží celkový objekt.

V závislosti na rozměrech zatížení a materiálu stěny je doporučená rozteč upevnění 3 až 10 cm.

Při nákupu šroubů je důležité vzít v úvahu zamýšlené použití. Například vlhké místnosti nepotřebují stejný spojovací materiál jako suché místnosti. Výkon závisí na typu obkladu stěn, což však nemá vliv na projektované zatížení a životnost za správných podmínek. Pokud jsou tedy měděné a černě potažené šrouby navrženy na 50 nebo 40 let provozu, vydrží tak dlouho, ale pouze za předpokladu, že budou dodrženy provozní podmínky (venku, uvnitř, ve vlhkém nebo suchém materiálu).

Cena hmoždinky závisí na typu povrchové úpravy a také na délce samotného výrobku. Modřený hardware stojí méně než měděný hardware a dlouhý hardware stojí více než krátký hardware. Každopádně jsou hmoždinky poměrně levnou záležitostí a rozhodně byste na nich neměli šetřit. Také nemá smysl obcházet několik stavebnin při hledání bodu, kde jsou náklady na hmoždinky nejvýhodnější, protože cenový rozdíl je minimální nebo není vůbec žádný.

Náklady

Každý z nás musí alespoň občas vrtat do betonových zdí a jiných tvrdých materiálů. Montáž jakéhokoli spojovacího prvku probíhá stejným způsobem: otvor. vyčištění kanálu. nasazení objímky (hmoždinky, dřevěného kolíku). zašroubování šroubu. Ale je to vždy možné??

Kdo pracoval s železobetonovými konstrukcemi, ví, jak v nejnevhodnějším okamžiku vrták (vrták) narazí do něčeho a pak nejde. Je dobré, když je to oblázek. Lze ji rozdrtit děrovačkou a pokračovat ve vrtání. A když se vám do cesty připlete výztuž?? Správně, musíte začít na jiném místě, mírně posunutém, a začít znovu.

Při přípravě „kanálu“ pro zašroubování samořezného šroubu do betonu se však objevuje další problém. Konkrétně se jedná o pouzdro, jeho průměr. Není třeba vrtat samotný spojovací prvek, ale vrták. Lze ji namontovat všude?? Například při upevňování dveří nebo oken se často stává, že vrtání probíhá v blízkosti vnějšího povrchu stěny. Čím tenčí je „přepážka“ mezi ním a otvorem, tím nespolehlivější je taková fixace.

Vlastnosti upevňovacích prvků

Takové šrouby se vzhledově příliš neliší od běžných šroubů. Přestože existují určité specifické vlastnosti, které jsou dány zamýšleným použitím výrobků. „na beton bez vrtání“

  • Vyrobeno z vysoce kvalitní oceli zvláštní pevnosti. A to je pochopitelné, protože musíte pracovat s tvrdými materiály.
  • Netradiční vlákna. Jeho konfigurace se mění po celé délce výrobku. Takový variabilní zářez se nazývá „kolík“. Zajišťuje bezpečnější uchycení samořezného šroubu v betonu.
  • Hlava je obvykle pouze ve tvaru kříže nebo hvězdy. A to je pochopitelné, protože k zašroubování je zapotřebí značné síly a obvyklé drážky (drážka pro plochý šroubovák) se snadno zlomí. Existují však i jiná provedení. šestihranná objímka, soudkovitá objímka atd.
  • Odolnost proti korozi. Všechny díly jsou dodávány se speciální povrchovou úpravou.
  • Ostrý hrot, který snadno „pronikne“ do těsné struktury (i když ne všechny výrobky).
  • Standardní průměr. 7,5 mm. Délka se pohybuje od 50 do 200 mm.
  • Opakovaně použitelné. Díky tomu je možné tyto samořezné šrouby použít k upevnění dočasných, odnímatelných a přenosných konstrukcí.

technika instalace

V zásadě je to stejné pro různé betony, rozdíl je pouze v tom, kde začít.

Pokud je materiál „volný“, stačí označit bod v místě, kam chcete šroub instalovat, a trochu ho prohloubit. Není těžké to udělat pomocí tenkého šroubováku „kříž“, šídla nebo něčeho podobného.

Pro pevnější základnu je vhodné předvrtat mělký otvor, který vytvoří jakýsi „vodicí kanál“. Tím je zajištěno, že prvek nebude „ujíždět“ do stran a může být instalován kolmo k povrchu.

Pro bezpečné uchycení stačí použít vrták o průměru 2 až 3 mm (vrták do betonu dostupný na trhu). Takže například pro železobetonový podklad, plynosilikát, není definice „bez vrtání“ zcela správná. Použijte vrtačku nebo rotační nástroj, i když je to nutné jen částečně. Proto je v takových případech správnější říkat „bez objímky (hmoždinky)“.

šroub

Náklady

To závisí především na délce šroubu. Pokud je zakoupena větší dávka betonu (obvykle 1 000 a více kusů), je poskytnuta sleva. V prodeji jsou obě balení (100 ks) stroje.), stejně jako „placer“. Maloobchodní cena začíná na 165 Kč/ks. To se však týká výrobků od renomovaného výrobce. Přestože podobné spojovací prvky často najdete za 25 kusů. Pokud šroub nebude příliš namáhán, není v podstatě žádný rozdíl a úspory jsou zřejmé.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS