Jaký je rozdíl mezi šroubovákem a elektrickým šroubovákem Metabo?

Jaký je rozdíl mezi šroubovákem a elektrickým šroubovákem: srovnání 2 typů

V současné době je k dispozici mnoho nástrojů pro utahování spojovacího materiálu a jedním z nejoblíbenějších v této třídě je elektrický šroubovák. Téměř každý úkol v domácnosti je o něco snazší, když máte v arzenálu tohoto úžasného pomocníka. Elektrický šroubovák má však při vší své všestrannosti velmi podobného soupeře. Nutrunner má užší zaměření, ale je mnohem vhodnější pro určité práce. Podívejme se na rozdíly mezi těmito nástroji a na to, jak můžete rázový utahovák vlastnoručně proměnit v elektrický šroubovák.

Elektrický šroubovák se hodí pro širokou škálu prací. Použití pro šroubování (šrouby, samořezné šrouby, nýty) i vrtání do materiálů s nízkou hustotou. Nářadí je vybaveno regulátorem otáček a může být vybaveno různými typy sklíčidel (rychloupínací nebo vačkové). Vhodné pro domácí a výrobní práce. Nutrunner je něco jiného. Tento nástroj je široce používán ve výrobě pro rychlé a kvalitní upevnění dílů, ale stále častěji se začíná objevovat v domácích sestavách automobilových nadšenců. Lze je osadit šestihranným sklíčidlem nebo pohonem s třecím kroužkem se čtyřhranem. Rázové utahováky jsou považovány za nejúčinnější, i když velmi rozšířené jsou také impulzní modely. Hlavním rozdílem mezi rázovým utahovákem a elektrickým šroubovákem je vyšší výkon rázového utahováku. Rázovým utahovákem lze dotáhnout samořezné šrouby, ale vyžaduje to velkou zručnost, protože při vynaložení většího úsilí může dojít k roztržení ploché části nebo k zaražení upevňovacího prvku hluboko do desky. Rázový utahovák se v domácnosti používá hlavně k vyšroubování kol automobilů a k zajištění velkých závitových konstrukcí. Je to ideální nástroj pro tuto aplikaci.

Dalším rozdílem je kazeta. Na rozdíl od upínacího mechanismu elektrického šroubováku je k upevnění vrtáků nebo bitů na rázový utahovák zapotřebí adaptér.

Rozdíly

Hlavní rozdíl mezi nimi je v adaptéru pro příslušenství.

Zatímco elektrický šroubovák má rychloupínací sklíčidlo, do kterého se vejde vrták a šestihranná stopka, šroubovák je určen pouze k držení vrtáku a nelze do něj umístit vrtáky. Dalo by se říci, že šroubovák je specializovanější nástroj. Jsou vhodné zejména pro šroubování silných a dlouhých šroubů.

Další rozdíl může spočívat v principu fungování šroubováku. Nástroj využívá princip tangenciálního nárazu. Dokud šroub snadno vniká do povrchu, nástroj jej rychle otáčí, a pokud je zapotřebí větší nebo menší síla, přejde na častý úder. Šroubováky se často používají pro větší množství stacionárních prací, např. V opravnách nebo servisech.

Jak vybrat nástroj

Šroubováky jsou ve většině případů vybaveny pouze jednoduchým, ale výkonným držákem příslušenství, zatímco šroubováky mají univerzální tříčelisťové rychloupínací sklíčidlo. První elektrické nářadí je často pneumatické nebo napájené ze sítě pro utahování spojovacích prvků a matic a druhé elektrické nářadí je napájené z akumulátoru pro lepší manévrovatelnost. Šroubováky a klíče, často používané při opravách vozidel a ve strojírenství, mohou být vybaveny rázovým mechanismem. Jeho působení zajišťuje bezpečné utažení šroubového spoje krátkými rázy. Šroubováky napájené ze sítě se proto vyplatí zvážit při provádění velkého množství stacionárních prací (např. V autoservisech), které vyžadují vysoký výkon nářadí. V jiných situacích, zejména tam, kde se pracuje mimo dosah zdrojů energie, však uživatelé stále častěji dávají přednost nářadí s vlastním zdrojem napájení. Lehké verze nejsou vybaveny funkcí děrování, ale osvědčily se při renovačních a opravárenských pracích, kde není kladen důraz na výkon, ale na manévrovatelnost, univerzálnost a rychlost nářadí.

Tři nejběžnější zdroje energie, které používají výrobci rotačního nářadí s vlastním pohonem, jsou nikl-metalhydridové, nikl-kadmiové a lithium-iontové baterie. První z nich se vyznačují baterií, která vydrží až pět set nabíjecích cyklů, a jsou považovány za ekologické. Druhý typ je zhruba tisícovka, ale kadmium v těchto bateriích je považováno za škodlivé pro lidské zdraví. Třetí typ. Lithium-iontové baterie. Volba výrobců vychází ze skutečnosti, že lithium-iontové baterie mají vysokou hustotu uložené elektrické energie, takže při stejné kapacitě jako jejich protějšky mají poloviční hmotnost a velikost. Druhou výhodou tohoto typu baterie je nízká míra samovybíjení.

Náš obchod s elektrickým nářadím je připraven nabídnout vám široký výběr modelů tohoto nářadí jak pro domácí použití, tak pro výrobní účely, a o tom, jak si vybrat dobrý levný elektrický šroubovák nebo kvalitní a spolehlivý šroubovák, vám rádi poví naši zkušení odborníci.

Šroubovák nebo elektrický šroubovák

V maloobchodě existuje široká škála těchto nástrojů.

Obecně řečeno, na otázku „který z těchto dvou nástrojů zvolit“ neexistuje jednoznačná odpověď?“obtížné najít. Vše závisí na úkolech, které musíte při renovaci nebo stavbě splnit. Elektrický šroubovák je vhodnější pro domácí účely, ale pokud potřebujete neustále provádět mnoho prací se spojovacím materiálem, má smysl zvolit šroubovák.

Šroubováky jsou ve většině případů vybaveny pouze jednoduchým, ale výkonným příslušenstvím, univerzálním tříčelisťovým rychloupínacím sklíčidlem. První elektrické nářadí je často pneumatické nebo síťové pro utahování spojovacích prvků a matic a bateriové pro druhé elektrické nářadí s možností manévrování. Šroubováky a maticové utahováky. Často používané při opravách automobilů a ve strojírenství. Mohou být vybaveny rázovým mechanismem. Jeho působení zajišťuje bezpečné upnutí šroubového spoje krátkými trhnutími. Proto by v případě velkého objemu stacionárních prací (např. V autoservisech), kde je zapotřebí výkonné nářadí, měly mít přednost šroubováky napájené ze sítě. V jiných situacích, zejména tam, kde se pracuje ve velké vzdálenosti od zdrojů energie, však uživatelé dávají přednost nářadí s vlastním zdrojem napájení. Lehké modely nejsou vybaveny funkcí děrování, ale osvědčily se při renovačních a opravárenských pracích, kde není kladen důraz na výkon, ale na obratnost, univerzálnost a rychlost nářadí.

Dva body, na které by se měl akumulátorový elektrický šroubovák nebo šroubovák používat.

Výrobci rotačního nářadí s vlastním pohonem používají nejčastěji tři zdroje energie: nikl-metalhydridové, nikl-kadmiové a lithium-iontové baterie. První z nich se vyznačují tím, že vydrží až pět set nabíjecích cyklů a jsou považovány za šetrné k životnímu prostředí. Druhé stojí kolem tisícovky, ale kadmium v těchto bateriích je považováno za škodlivé pro lidské zdraví. Třetím typem jsou lithium-iontové baterie. Výběr výrobců je dán tím, že lithium-iontové baterie mají vysokou hustotu uložené elektrické energie, takže při stejné kapacitě jako jejich analogy mají poloviční hmotnost a rozměry. Druhou výhodou tohoto typu baterie je nízká míra samovybíjení.

Naši zkušení odborníci vám rádi představí širokou škálu modelů tohoto typu nářadí pro domácí i průmyslové použití. Ať už si chcete vybrat dobrý a levný elektrický šroubovák, nebo kvalitní a spolehlivý šroubovák, naši zkušení odborníci vám rádi podrobně vysvětlí, jak na to.

Při práci často dochází k náročným situacím, kdy použití jednoho klíče zjevně nestačí. Potřebujete speciální nástroj pro práci se závitovými díly. Elektrický šroubovák a klíč na matice jsou dva z nich. Tyto technické pomůcky slouží k jedinému účelu. Urychlit práci s velkým počtem matic, šroubů a vrutů. Ačkoli jsou si jejich úkoly podobné, existují mezi nimi některé důležité rozdíly. Více informací o tom a o tom, které nástroje je nejlepší použít, najdete v následujícím přehledu.

Elektrický šroubovák je elektrické nářadí, jehož hlavním účelem je opracovávat nebo odstraňovat různé šrouby, svorníky a vruty. Představte si, kolik času zabere ruční šroubování několika stovek šroubů při montáži například běžné vestavěné skříně nebo police na nářadí. S tímto nástrojem lze celou práci zvládnout během několika minut. Toto elektrické nářadí má také některé další funkce další funkce:

  • Použití jako akumulátorová vrtačka;
  • Výměna běžných imbusových klíčů za speciální bity;
  • Funkce podsvícení za snížené viditelnosti.

Elektrický šroubovák je užitečný také proto, že dokáže šrouby zašroubovat do předem nastavené hloubky. Všechny hlavy šroubů tak budou umístěny ve stejné rovině, což dílu dodá pěkný a dokončený vzhled.

Přehled oblíbených modelů

Chcete-li si koupit správné zařízení, stojí za to podívat se na hodnocení nejprodávanějších modelů šroubováků v roce 2020, s přihlédnutím k jejich hlavním technickým vlastnostem, funkcím, výhodám a nevýhodám.

Top je založen na hodnocení a hodnocení zákazníků na populárním trhu Yandex Marketplace.

Metabo PowerMaxx BS 2014 2.0ah x2 taška 34 Nm

Vysoce výkonné zařízení, které dokáže vrtat do zdi během několika sekund.

Model s odolnou Li-Ion baterií, rychloupínacím sklíčidlem pro použití jako vrtačka a elektronickou regulací otáček.

Pro pohodlné používání je přístroj vybaven osvětlovací lampou, která osvětluje pracovní plochu. Součástí sady je druhá baterie, háček pro nošení na opasku, nabíječka a prostorná taška.

Šroubovák je nástroj, který zaujme svým kompaktním designem, ale také výkonem a rychlostí práce. Šroubováky se hodí všude tam, kde je třeba pevně utáhnout šrouby a vruty velkého průměru.

Šroubovák pracuje na základě tangenciálního úderu, který pomáhá nástroji vrazit šroub do povrchu nebo pevně spojit dva povrchy. Šroubovák se od příklepové vrtačky (nebo urychlovače) liší tím, že má šikmý impulz. K vytvoření takového impulzu lze použít motor napájený ze sítě nebo z baterie. Šroubováky se používají ve stavebnictví, strojírenství, při výrobě nástrojů. Malé a obratné akumulátorové šroubováky jsou vhodné pro všechny aplikace v domácnosti. Níže najdete přehled tohoto speciálního nářadí a 5 nejlepších modelů šroubováků. Jako doplněk, tipy pro výběr šroubováku.

Jak se liší šroubováky od elektrických šroubováků?

Hlavním úkolem šroubováku i elektrického šroubováku je šroubování/odšroubování šroubů, vrutů, vrutů a šroubů. Většina modelů přenáší točivý moment z motoru na převodovku, a tím na vřeteno s připojeným obrobkem.

jaký, rozdíl, mezi, šroubovákem

Rozdíl mezi šroubovákem a elektrickým šroubovákem:

  • Šroubovák působí na šroub úhlovým impulsem, zatímco šroubovák přímým úderem;
  • Šroubovák má obecně silnější impuls;
  • Šroubováky si poradí se silnými a dlouhými šrouby / vruty s hlavou a samořeznými šrouby;
  • Šroubovací vřeteno je schopné držet šroubovací bity, ale není určeno pro práci se šroubováky;
  • Šroubovák vydrží větší zatížení než elektrický šroubovák.

Hlavními výhodami šroubováku jsou

  • Účinnost při šroubování dlouhých šroubů;
  • Kvalita šroubů se šestihrannou nebo čtyřhrannou hlavou a vnějším závitem;
  • Rychlost šroubování šroubů do dřeva (ve srovnání se šroubovákem);
  • Úspora energie (u modelů napájených ze sítě).

Měli byste však vědět, že šroubovák je sice méně výkonný, ale levnější a univerzálnější než šroubovák.

Z obecných nevýhod šroubováku stojí za zmínku následující

  • Hluk,
  • Není k dispozici spojka pro nastavení momentu (někdy jsou malé šrouby tímto výkonným nástrojem příliš utaženy nebo dokonce uvolněny);
  • Šroubováky s válcovou stopkou nelze vzhledem k jejich konstrukci použít;
  • Dobrý šroubovák není levný.

Šroubováky se vyplatí vybírat podle toho, o jaký úkol se jedná. Šroubováky jsou nezbytné tam, kde je potřeba bezpečnější upevnění.

Jak vybrat šroubovák?

Zde jsou hlavní technické vlastnosti, které je třeba zohlednit při výběru šroubováku.

  • Utahovací moment: v případě tohoto nástroje se nejedná o utahovací moment převodovky, ale o větší sílu, která je výsledkem série impulzů (úderů), jimiž nástroj působí na šroub. Utahovací moment trvá obvykle méně než 10 sekund a udává se v Nm.
  • Při výběru šroubováku mějte na paměti, že motor může být kartáčový nebo bezkartáčový:
  • Kartáčový šroubovák (levný, vyzkoušený, funguje na stejnosměrný proud, vyžaduje výměnu kartáčů, občas jiskří);
  • Bezkartáčové (dražší, s permanentními magnety, dobrým odvodem tepla, nižší hmotností a lepším větráním).

Pokud nechcete šetřit, vyberte si kompaktní a moderní šroubovák s bezkartáčovým motorem.

  • Napětí: výkon šroubováku závisí na tomto ukazateli:
jaký, rozdíl, mezi, šroubovákem
  • 10,8 V. Malé a lehké domácí nářadí pro příležitostné použití s utahovacím momentem až 100 N-m;
  • 14,4-18 V. Střední, výkonnější nářadí s krouticím momentem 150-160 N-m;
  • 36 V. Profesionální šroubovák pro montáž konstrukcí.
  • Průměr šroubu / šroubu: uvědomte si, že k pohonu širšího šroubu budete potřebovat větší sílu. Při výběru šroubováku se podívejte do návodu, jaký rozsah šroubů pokrývá. Například „M6-M16“. Například u akumulátorového modelu je rozsah velikostí šroubováků užší: M16 až M20.
  • Baterie je důležitou součástí šroubováku, protože zaručuje maximální životnost:
  • Nikl-metal hydridové (nemají dlouhou životnost, jsou šetrné k životnímu prostředí);
  • Nikl-kadmium (odolné, šetrné k životnímu prostředí);
  • Lithium-iontové (na rozdíl od předchozích dvou nejsou náchylné k samovybíjení).
  • Funkčnost:
  • Několik utahovacích momentů (měkký utahovací moment pro šrouby, střední utahovací moment pro šrouby a šrouby střední velikosti, maximální utahovací moment pro delší a silnější šrouby);
  • Kolébkový spínač se zpětným chodem (možnost volby šroubovacího nebo výsuvného chodu změnou směru otáčení);
  • Pracovní plocha je podsvícená (pro práci v tmavých prostorách);
  • Indikátor nabití (pro sledování zbývajícího času nabití jedné baterie).

Co je to pulzní šroubovák? Speciální funkce

Elektrický rázový utahovák s pulzním režimem je kompaktní stavební nářadí pro širokou škálu aplikací. Větší výkon a točivý moment než u běžných modelů. Díky tomu je možné pracovat se zkorodovanými a utaženými spojovacími prvky a přístroj si snadno poradí i s měkkými materiály.

Jedná se o malý, lehký přístroj, který se svým vzhledem podobá tradičnímu elektrickému šroubováku.

Hlavním rozdílem je impulsní pracovní režim.

To znamená, že šroubovák se neotáčí plynule, ale spíše přerušovaně s charakteristickými měřenými trhnutími (tangenciálními tahy).

Velmi snadno se s ním vrtají rovné otvory a je vhodný i pro rezavé šrouby, matice a šrouby s poškozeným drážkováním. Výhody pulzního elektrického šroubováku:

  • Malé rozměry, nízká hmotnost;
  • Silný točivý moment;
  • Životnost nástroje;
  • Kontrolovat hloubku šroubování;
  • Lze použít pro náročné šroubovací práce;
  • Vrták se při práci nezasekává.

Impulsní provoz je běžnější u profesionálních modelů šroubováků a téměř vždy také u rázových utahováků.

Důležité! Tento nástroj vyžaduje opatrnost a zvykání si na něj. Šroubování a vrtání může být doprovázeno silným chrastěním, proto se doporučuje používat sluchátka.

Šroubovák je nástroj, který je sice kompaktní, ale zaujme svým výkonem a rychlostí práce. Šroubováky jsou ideální pro pevné zašroubování šroubů a vrutů do dřeva velkých průměrů.

Principem šroubováku je tangenciální úder, který pomáhá nástroji vrazit šroub do povrchu nebo pevně spojit dva povrchy. Šroubovák se tedy od příklepové vrtačky (nebo rázového utahováku) liší úhlovým impulsem. K vytvoření impulzu lze použít motor napájený ze sítě nebo z baterie. Šroubovák se používá ve stavebnictví, strojírenství a přístrojové technice. V domácnosti je kompaktní a ovladatelný akumulátorový šroubovák nezbytný, protože nevyžaduje rozsáhlou práci v domácnosti. Zde najdete přehled tohoto speciálního nářadí a 5 nejlepších modelů šroubováků. Tipy pro výběr šroubováku.

Jak se liší šroubováky od elektrických šroubováků?

Hlavní funkcí šroubováku i elektrického šroubováku je šroubování/odšroubování šroubů, svorníků a vrutů. Většina modelů přenáší točivý moment z motoru na převodovku, a tedy na vřeteno s upevněným spojovacím prvkem.

Rozdíly mezi šroubovákem a elektrickým šroubovákem:

  • Šroubovák působí na šroub pod úhlem, zatímco šroubovák působí přímo;
  • Šroubovák má obecně silnější impuls;
  • Šroubováky si poradí se silnými a dlouhými šrouby, šrouby s hlavou a samořeznými šrouby;
  • Vřeteno šroubováku může držet bity, ale není určeno pro použití s vrtáky;
  • Šroubováky mají vyšší nosnost než elektrické šroubováky.

Hlavní výhody šroubováku:

  • Účinnost při šroubování dlouhých šroubů;
  • Vysoce kvalitní šroubování se šestihrannou nebo čtyřhrannou hlavou a vnějším závitem;
  • Vysoká rychlost šroubování do dřeva (ve srovnání se šroubovákem);
  • Úspora energie (u modelů napájených ze sítě).

Měli byste však vědět, že šroubovák je sice méně výkonný, ale levnější a univerzálnější než šroubovák.

Za zmínku stojí jejich obecné nevýhody šroubováku:

  • Hluk,
  • Chybí spojka pro nastavení krouticího momentu (někdy tento výkonný nástroj příliš utáhne nebo dokonce utrhne malé šrouby);
  • Šroubováky vzhledem ke své konstrukci nesnesou vrtáky s válcovou stopkou;
  • Dobrý šroubovák není levný.

Šroubováky je třeba vybírat podle použití. Tam, kde se vyžaduje bezpečnější upevnění, je vhodnější použít šroubovák.

Jak vybrat šroubovák?

Zde jsou hlavní technické vlastnosti, které je třeba zohlednit při výběru šroubováku.

  • Utahovací moment: U tohoto nástroje se nejedná o utahovací moment z převodovky, ale o silnější sílu, která vzniká v důsledku série impulzů (úderů kladivem) působících na šroub pomocí nástroje. Utahovací moment je obvykle kratší než 10 sekund a udává se v Nm.
  • Při výběru šroubováku byste měli mít na paměti, že motor šroubováku může být kartáčový nebo bezkartáčový:
  • Kartáčový typ (levný, testovaný, funguje na stejnosměrný proud, vyžaduje výměnu kartáčů, občas jiskří);
  • Bezkartáčový (dražší, má zabudované permanentní magnety, dobře odvádí teplo, má nižší hmotnost a lepší ventilaci).

Pokud nechcete šetřit místem, vyberte si kompaktní a moderní šroubovák s bezkartáčovým motorem.

  • Napětí: na této hodnotě závisí výkon rázového utahováku:
  • 10,8 V. Malé a lehké domácí nářadí pro občasné použití s utahovacím momentem až 100 Nm;
  • 14,4-18 V. Střední, výkonnější nástroj s utahovacím momentem 150-160 N-m;
  • 36 V. Profesionální šroubovák pro stavebnictví.
  • Průměr šroubu/šroubu: Vezměte prosím na vědomí, že pro širší šroub je nutný vyšší utahovací moment. Při výběru šroubováku si v návodu přečtěte, jaký rozsah šroubů pokrývá. Například „M6-M16“. Například u akumulátorového šroubováku je rozsah utahovacího momentu od M16 do M20 užší.
  • Baterie je důležitou součástí šroubováku, protože zajišťuje dlouhou životnost:
  • Nikl-metal hydrid (krátkodobý, šetrný k životnímu prostředí);
  • Nikl-kadmiové (odolné, nikoli ekologické);
  • Lithium-iontové (na rozdíl od předchozích dvou nejsou náchylné k samovybíjení).
  • Funkce:
  • Několik poloh utažení (měkké pro šrouby, střední utažení pro šrouby a středně velké šrouby, maximální utažení pro delší a silnější šrouby);
  • Kolébkový spínač s funkcí reverzace (lze zvolit šroubování dovnitř nebo ven obrácením směru otáčení);
  • Osvětlený pracovní prostor (pro práci ve špatně osvětlených oblastech);
  • Indikátor nabití (pro sledování zbývajícího času na jedné baterii).

Baterie

Tyto pomůcky pro hobbysty i profesionály lze napájet bateriemi Ni-Cd nebo Ni-Mh. Často se používají také běžné lithium-iontové baterie. První dvě baterie jsou ještě oblíbenější díky své nízké ceně, možnosti skladování ve vybitém stavu a provozu při nízkých teplotách.

Baterie Ni-Mh se vybíjejí pomalu. To je patrné při srovnání s Ni-Cd s vyšší kapacitou.

Cena těchto baterií je však dražší. Z hlediska cyklů nabíjení a vybíjení jsou však znatelně slabší. Je povoleno až 700 nabíjecích cyklů.

Akumulátorový elektrický šroubovák. Který je lepší? Podle recenzí nemají standardní li-ion baterie téměř žádné nevýhody. Zde vidíme krátkou dobu dobíjení a žádnou ztrátu nabití, když se nepoužívá. Mezi výhody patří také vyšší kapacita, žádná paměť. Jejich ceny také plně odpovídají jejich vysokému výkonu. Taková baterie stojí 3 až 8 tisíc.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS