Jaké typy motorů se používají v akumulátorových šroubovácích

Akumulátorový elektrický šroubovák. Typy a montáž.Provoz a použití

Akumulátorový elektrický šroubovák není jen nástrojem pro stavbu a renovaci, ale i nepostradatelným každodenním společníkem. Umožňuje vyšroubovat a utáhnout šrouby, vyvrtat otvory a provádět další montážní práce na různých těžko přístupných místech. Není potřeba žádný kabel ani napájecí zdroj, pouze dobíjecí baterie. S akumulátorovým elektrickým šroubovákem můžete rychle a efektivně provádět drobné domácí a jiné práce.

typy, motorů, používají, akumulátorových, šroubovácích

  • Mají vysoký výkon, vysokou kapacitu baterie a poměrně širokou škálu funkcí. S profesionálním nástrojem můžete nejen utahovat matice a šrouby, ale také vrtat otvory do dostatečně silných materiálů. Cena těchto klíčů je vyšší, ale mají delší životnost a mohou být používány nepřetržitě několik hodin v kuse.

Výběr akumulátorového elektrického rázového utahováku

Pokud jste se někdy pokoušeli utáhnout šroubovák obyčejným šroubovákem, dobře si to pamatujete: Ruka se vám unaví, trvá to neskutečně dlouho a vy si vzpomenete na ta nejsladší slova, jaká jste kdy slyšeli. A pokud jich potřebujete přišroubovat ještě stovky a pak vyvrtat několik děr do dřevěného profilu, ale je triviální dostat se na správné místo prodlužovacím kabelem? Pro tyto a mnohé další účely byly vynalezeny šroubováky, které výrazně zjednodušují montáž a opravy.

Abyste si vybrali kvalitní elektrický šroubovák, nepřepláceli za zbytečné funkce a nenechali se nachytat na marketingové triky, je lepší se na nákup předem připravit. Pokusíme se vám s tím pomoci.

Typy nářadí s funkcí elektrického šroubováku

V této kategorii na našich webových stránkách můžete zakoupit následující typy nářadí:

  • Elektrické šroubováky a profesionální šroubováky se hodí těm, kteří hledají nástroj, který se používá především jako vrtací nástroj. Elektrické šroubováky mají zabudovanou funkci elektrického šroubováku, ale vyznačují se vyššími pracovními otáčkami.
  • Elektrické šroubováky jsou určeny k utahování a vyšroubování šroubů, samořezných šroubů a dalších spojovacích prvků. Vrtáky mají oproti vrtačkám snížené otáčky vřetena, aby se optimalizoval jejich výkon.

S domácím šroubovákem zvládnete mnoho prací v domácnosti. Lze je použít k snadnému zavěšení obrazů, sestavení nábytku, montáži skleníku a mnoha dalším činnostem. Tyto modely jsou obvykle lehké, kompaktní a nepříliš funkční. Dražší přístroje již mají funkci vrtání, někdy i s příklepovým mechanismem pro usnadnění práce.

Domácí šroubováky jsou robustnější než profesionální nářadí, ale nejsou určeny k používání několik hodin denně. Jsou levnější, ale opotřebení vnitřních částí mechanismu je rychlejší.

profesionální šroubováky se vyznačují vysokým výkonem, vysokou kapacitou baterie a rozšířenou funkčností. Otočí všechny matice a šrouby a některé modely s příklepovým mechanismem mohou vrtat i do povrchů, jako jsou pískové bloky a nepříliš tvrdá omítka. Extrémně robustní, ale podstatně dražší než domácí nářadí. Mají prodlouženou životnost.

Elektrické šroubováky a profesionální elektrické šroubováky mají funkci elektrického šroubováku, ale s menším výkonem. Jejich kompaktní rozměry umožňují přístup do míst, kam by se běžný elektrický šroubovák nevešel. Navrženo pro jednoduché práce ve dřevě a na jiných nepříliš tvrdých površích.

Klíče a profesionální rázové utahováky jsou výkonná zařízení, která nejen utahují matice různých velikostí, ale také je vyšroubovávají (včetně starých, rezavých spojů). Používají se k montáži jednotek v automobilech a v mnoha dalších věcech.

Někteří výrobci rádi odlišují nářadí pro domácnost od profesionálního nářadí barvou. Například společnost Bosch vyrábí šroubováky pro spotřebitele v zelené barvě a profesionální šroubováky v modré barvě.

Liší se také typem napájení. Některé jsou připojeny k síti a nejsou příliš mobilní, jiné mají baterie s dostatečným výkonem pro požadovanou práci. Zatímco síť je jasná, typy baterií stojí za bližší prozkoumání.

Motory ve šroubovácích

Moderní šroubováky používají dva typy motorů:

Motory kartáčového typu (sběrné motory) Jsou nástupci starších technologií. K napájení motoru proudem z baterie se používají speciální kontakty, tzv. kartáčky. Tyto kartáče se časem opotřebují, takže je třeba je dříve či později vyměnit. Je dobré, pokud je váš elektrický šroubovák vybaven funkcí rychlé výměny kontaktů; v opačném případě budete muset přístroj téměř celý rozebrat.

Bezkartáčové (bezkontaktní) šroubováky mají mnohem vyšší provozní účinnost než jejich předchůdci. Motor je napájen elektronicky. Neexistují žádné opotřebitelné díly, a proto většina výrobců postupně přechází na tento typ motoru.

Vydrží krátkodobé namáhání, kartáče nejiskří, takže jsou vhodné pro použití v místech, kde se mohou vyskytovat výbušné směsi plynů. Mají jednu nevýhodu: cenu bezkartáčové spojky. Bezkartáčový elektrický šroubovák se však z dlouhodobého hlediska více než vyplatí.

Pokud se rozhodnete pro nákup akumulátorového nářadí, je třeba si uvědomit několik detailů.

  • Lithium-iontové nebo Li-Ion baterie. Výkonné a spolehlivé baterie pro časté používání. Váží méně, rychle se nabíjejí, dobře uchovávají náboj a absolvují několik tisíc nabíjecích cyklů. Nemají rády teploty pod bodem mrazu, ale moderní vývoj se vyrovnává i s touto nevýhodou.

Další výhodou je absence paměťového efektu, což znamená, že pokud baterii zcela nevybijete a poté ji znovu nabijete, celková kapacita se mírně sníží. Dokud nebudou schopny udržet náboj. To platí zejména pro nikl-kadmiové baterie. Lithium-iontové baterie lze bezpečně ponechat napůl nabité.

  • Nikl-kadmiové baterie (Ni-Cd). Jsou užitečné, pokud hodláte elektrický šroubovák používat jen příležitostně. Mají výrazný paměťový efekt, takže vyžadují zvláštní péči, ale výrazně snižují cenu přístroje. Nejlépe vybitý, dokud zařízení neztratí napájení. Odborníci doporučují nabíjet a vybíjet baterii alespoň jednou měsíčně. Lze je používat až po dobu jednoho tisíce cyklů.

V současné době výrobci stále častěji odmítají používat NiCd baterie, protože jsou neekologické a obsahují kadmium, které není vhodné pro zdraví a životní prostředí. Prodej baterií obsahujících nikl byl již zakázán po celém světě. V současné době jsou schváleny k prodeji pouze v zemích SNS.

  • Nikl-metal hydridové baterie (Ni-Mh). Nová éra baterií, ale s vlastními zvláštnostmi. Zatím není na trhu tak rozšířená jako ostatní. Paměťový efekt je méně výrazný než u NiCd baterií, takže je lze udržovat nabité. Hlavní nevýhodou je nižší počet nabíjecích cyklů (přibližně 500), což snižuje celkovou životnost baterie. Velkou výhodou je, že fungují dobře i při teplotách pod bodem mrazu, takže mohou pracovat i v mrazech.

Profesionální šroubováky jsou dodávány s nabíječkou se zvýšenou kapacitou pro rychlejší nabíjení.

Schopnost elektrického šroubováku utahovat šrouby a vrtat se vyjadřuje krouticím momentem H·m (newtonmetry). Čím vyšší je maximální krouticí moment, tím více můžete upnout šroub nebo vrut s větším průměrem a tím jistěji můžete vyvrtat otvor.

Krouticí moment běžných elektrických šroubováků je zřídka vyšší než 10 N·a proto jsou vhodné pouze pro drobné montážní práce (montáž nábytku, dětských hraček apod.). д.), ale příliš utažený šroub, vrut nebo vrut se pravděpodobně neodšroubuje. U profesionálních šroubováků může být krouticí moment až 25 N·Čím vyšší je maximální krouticí moment, tím silněji nástroj upne šroub nebo samořezný šroub s větším průměrem a tím větší je jistota, že jej lze provrtat., Nemají však takovou sílu, aby dokázaly vrazit samořezný šroub do dřeva.

Střední šroubováky potřebují 3040 N·м. To umožňuje nejen montáž a demontáž nábytku, ale také vrtání malých otvorů do různých povrchů. Není neobvyklé, že profesionálové volí krouticí moment v rozsahu 100 N·nebo vyšší, jsou ideální pro montáž napínaných stropů, práci na površích, jako jsou omítky a pískové bloky. A pro profesionální řemeslníky jsou krouticí momenty až několik tisíc N·м.

Naprostá většina šroubováků má omezovač krouticího momentu, který lze nastavit na určitou úroveň krouticího momentu. Přesné šroubování je užitečné pro přesné šroubování, aby nedošlo k poškození povrchu.

Nejvýkonnější šroubováky jsou ty, které jsou napájeny ze sítě. U zařízení napájených z baterií však může být maximální napětí až 36 V:

  • Šroubováky jsou určeny pro napětí do 6 V. Od takového nástroje byste neměli očekávat velký výkon;
  • Pokud neplánujete vrtat do velmi tvrdých povrchů, zvolte nářadí s napětím 915 V;
  • Chceš elektrickým šroubovákem rozbít cihlu? Dávejte pozor na nářadí s napětím 18 V a více;
  • nezapomeňte, že čím je elektrický šroubovák výkonnější, tím je těžší.

Dobrý elektrický šroubovák musí být vybaven přepínačem rychlosti, aby mohl pracovat ve dvou režimech. Tento faktor je velmi důležitý, pokud hodláte nástroj používat jako vrtačku, kde při nízkých otáčkách vrtačka prostě neposkytne požadovaný efekt.

Pro utahování/vyšroubování šroubů a vrutů používejte nižší otáčky, přibližně 500600 ot/min. Pokud chcete něco vrtat, vyberte si nástroj s až 1300 otáčkami za minutu.

K upevnění bitů se používají různé typy sklíčidel:

  • čtvercové a šestihranné klipy se používají pro určité typy nástavců.
  • rychloupínání nejoblíbenější sklíčidlo. Výměna bitů během několika vteřin pomocí otočné objímky.
  • klíče (ozubené) nejspolehlivější verze, která se již mnoho let používá v profesionálních vrtačkách a šroubovácích. O něco více úsilí a času vyžaduje nasazení vrtáku nebo šroubováku s ozubeným klíčem, ale je levnější.
  • magnetické sklíčidlo drží bit pomocí magnetů a nemá boční čelisti, což nepřispívá k jeho spolehlivosti, a proto se používá hlavně ve vrtačkách a šroubovácích s malým výkonem. zmagnetizované bity však zabraňují šíření vyjmutých šroubů po ploše, čímž usnadňují práci.

Výrobci přidávají do svých zařízení další funkce, které usnadňují práci v kteroukoli denní dobu a v různých materiálech.

Reverzní. Režim reverzního otáčení sklíčidla. Některé modely se dají sehnat i bez něj, ale nemožnost odstranit šroubek nebo vrták, který se zasekl ve zdi, nestojí za takovou nesmyslnou úsporu.

Pozvolný start. Praktické je, že sklíčidlo elektrického šroubováku se po stisknutí spouště nerozběhne okamžitě na maximální otáčky. Měkký start zabraňuje nečekanému vyskočení šroubováku z hlavy šroubu a snižuje možnost zlomení tenkého vrtáku.

Zámek tlačítka napájení je praktický také v případě, že máte zvědavé děti, které by mohly zařízení omylem zapnout.

Šroubováky s integrovaným světlem lze používat v zatemněných místnostech i v noci venku.

Dobré šroubováky mají bezpečnostní spojku, abyste šroubovák příliš neutáhli a nezlomili ho. Po dosažení definovaného (předem nastaveného) prahu zašroubování se prokluzový kroužek se zřetelným cvaknutím zasune.

Aretace vřetena je charakteristická pro profesionální šroubováky. Tato funkce umožňuje výměnu vrtáku nebo jiných bitů pouze jednou rukou. Nejčastěji se používají v rychloupínacích sklíčidlech.

Как у Renault получился неплохой турбомотор: 1.2 литра и чугунный блок (D4F)

Systém odsávání prachu. Vhodné zejména pro práce, při kterých vzniká velké množství třísek a hoblin. Mohou mít různou konstrukci: některé stroje mají speciální vysavač na sběr prachu, jiné mají proud vzduchu do strany. Běžnější je to u vrtaček a vrtáků, ale někteří výrobci vybavují odsáváním prachu i šroubováky.

Nastavení hloubky. Vhodné pro šroubováky s funkcí vrtání a pro případy, kdy je třeba šroubovák zavrtat pouze do určité hloubky.

Rychlá výměna kartáčů. Kartáče jsou prvky, které přenášejí energii na rotor elektrického šroubováku. Časem se opotřebují a může se z nich stát nákladná oprava, protože ne každý dokáže nástroj sám rozebrat a opravit. U některých modelů lze kartáče vyměnit bez nutnosti kompletní demontáže.

Magnetické upevnění na krytu. Základní materiály, jako jsou šrouby a matice, jsou vždy po ruce.

Hlavním pravidlem při nákupu elektrického šroubováku je nehnat se za levností. Velcí výrobci vyrábějí kvalitní zařízení, ale také utrácejí spoustu peněz za reklamu, což ovlivňuje cenu jejich výrobků. přeplácet za zbytečné funkce také není dobrý nápad; raději si předem určete maximální výkon a schopnosti elektrického šroubováku. Následují nejčastěji používané šroubováky:

  • Cokoli, co nemusíte šroubovat šroubovákem. V tomto případě je vhodný běžný elektrický šroubovák s krouticím momentem do 10 N·m a napětí 36 V. Může pomoci opravit hračky, nábytek v domě, ale je nepravděpodobné, že by byl schopen odstranit silně zaseknutý šroub.
  • Chystáte se na své chatě provádět opravy nebo pracovat s materiály svépomocí?? Pak je nejlepší poohlédnout se po domácím šroubováku střední třídy s krouticím momentem 2445 N·m a napětí baterie 915 voltů.
  • Pro každodenní práci včetně vrtání postačí 1200-1500 otáček za minutu. Pokud neplánujete vrtat do velmi tvrdých povrchů, může být příklepová vrtačka správnou volbou, ale elektrický šroubovák byste si jako vrtačku opravdu neměli kupovat. Funkce pohonu s proměnlivými otáčkami je užitečná také proto, že šroubování vyžaduje nižší otáčky.
  • Nejvhodnějším sklíčidlem pro domácí použití je rychloupínací sklíčidlo. Je spolehlivější než magnetický nástroj a umožňuje co nejrychlejší výměnu břitů.
  • Dobrý elektrický šroubovák má bezpečnostní dorazovou spojku, která zabraňuje zaseknutí šroubováku a vyjetí bitu z ploché části v důsledku náhlého zastavení.
  • Je lepší dát přednost modelům na baterie, abyste nemuseli nosit prodlužovací kabely po bytě nebo letní chatě.
  • Některé šroubováky mají přídavné pulzní ovládání. Tímto způsobem lze vyšroubovat i velmi pevné a rezavé šrouby.
  • výkonné šroubováky s až 3500 otáčkami za minutu jsou vhodné pro profesionální uživatele. Téměř všechny tyto nástroje mají příklepový mechanismus pro efektivnější vrtání. Krouticí moment profesionálního nářadí musí být 100 až 200 N·m a napětí 18 V nebo více. Profesionální šroubováky mají utahovací moment až 2500 Nm a napětí 18 V·м.
  • Mnoho lidí dává přednost spolehlivému napájení ze sítě, ale moderní profesionální šroubováky mají dobíjecí baterie, které se rychle nabíjejí a dlouho vydrží.
  • Mějte na paměti, že čím je zařízení výkonnější, tím je těžší. Například při instalaci napínacích stropů po celodenní práci s těžkým elektrickým šroubovákem je únava nepřijatelná, takže je lepší najít rovnováhu mezi hmotností a výkonem.
  • Je lepší zvolit zařízení, které je dodáváno se sadou potřebných bitů, hmoždinek, náhradních baterií, nabíječky baterií a pouzdra pro to vše dobré.

Kvalitní elektrický šroubovák vydrží při šetrném zacházení mnoho let. A nezapomeňte na pravidelnou údržbu, zkontrolujte stav baterií, aby váš nový nákup zútulnil váš domov a usnadnil vám život.

Jaký typ baterie je lepší zvolit?

Acum. šroubováky se od sebe výrazně liší jak výkonem, tak dobou provozu. Proto je pro výběr správného elektrického šroubováku tohoto typu nutné pečlivě prostudovat jeho baterii.

Mají obvykle vysokou kapacitu a vysoké napětí. A to určuje příkon elektrického šroubováku. Mají také větší počet možných obvinění. až 3000. Nemají paměťový efekt (takže baterii lze nabít dříve, než se zcela vybije) a nedochází k samovybíjení, což je dobré, pokud je nepoužíváte tak často. Ve skutečnosti jsou to nejlepší baterie, které jsou dnes k dispozici. Jejich jedinou nevýhodou je citlivost na nízké teploty. V chladném počasí se rychle vyčerpají a ztrácejí kapacitu.

Jsou to zdaleka nejlevnější dostupné baterie. Na rozdíl od prvního typu mají paměťový blok a při doplňování těchto baterií často velmi rychle ztrácejí kapacitu. Bohužel počet možných nabití je nižší než u Li-ion, v průměru 300, po kterých baterie začíná ztrácet svou kapacitu. Většina levných modelů je vybavena těmito typy baterií.

Jejich zdroj je dostatečně vysoký, používají se dnes nejen v nářadí, ale i v domácích spotřebičích. Patří do třídy průmyslových baterií, ale nemají vysokou cyklickou odolnost (průměrně 500 až 1 000 nabíjecích cyklů). Jsou právě nejodolnější vůči povětrnostním podmínkám a neopatrnému používání.

Řada akumulátorového nářadí je dnes stále oblíbenější. Například známý německý výrobce Metabo vytvořil vlastní baterii, která je vhodná pro širokou škálu strojů. Jedná se o všestrannou, velmi výkonnou baterii, která napájí velmi širokou škálu různých akumulátorových nástrojů. Je pravda, že je to drahé, ve skutečnosti téměř polovina nákladů na samotný výrobek. Po zakoupení elektrického šroubováku s baterií si však můžete levně zakoupit strunovou sekačku na trávu, křovinořez, vyžínač, pro které je tato baterie také vhodná.

Jak vybrat správný elektrický šroubovák

Abyste si mohli vybrat spolehlivý a kvalitní elektrický šroubovák, musíte znát některé důležité vlastnosti nástroje.

Typy motorů

Motory používané v elektrických šroubovácích se dělí na 2 typy. kartáčové a bezkartáčové. Kartáčované (sběrné) provedení má kartáče pro odvod elektrického proudu. Výhodou takového motoru je jeho nízká cena. Nevýhodou je nízká účinnost.

Bezkartáčové (invertorové) motory mají více pozitiv:

  • Dlouhá životnost.
  • Vydrží občasné přetížení.
  • Široký rozsah rychlostí.
  • O 30 % vyšší účinnost než u kartáčového motoru.
  • Žádné snížení otáček při zatížení sklíčidla.
  • Nevznikají jiskry, takže je lze používat v místech náchylných k požáru.

Velkou nevýhodou těchto motorů je vysoká cena, takže se používají spíše v profesionálním prostředí.

Hodnota točivého momentu

Minimální krouticí moment šroubováku je 6 Nm. Domácí modely mají jmenovitý výkon od 8 do 23 Nm. K dispozici jsou poloprofesionální nástroje s krouticím momentem 80 až 110 Nm. U profesionálních strojů začíná točivý moment na 110 Nm a dosahuje až 200 Nm.

Některé rázové utahováky s krouticím momentem 120-140 Nm lze použít i jako ledoborce pro zimní rybolov.

Motor je zařízení, které přeměňuje určitý druh energie na energii mechanickou a naopak. Účinnost tohoto procesu závisí na vnitřní konstrukci motoru, která zase závisí na zdroji proudu (stejnosměrný nebo střídavý).

Konstrukce sběrného motoru

Kotva. Kotva, známá také jako kovová hřídel, je nosným prvkem celé konstrukce. Hřídel je pohyblivý prvek, na kterém závisí točivý moment. Zde je také namontován rotor.

Rotor. Vazba na hnací hřídel. Vnější uspořádání připomíná buben, který se otáčí ve statoru. Úkolem rotoru je dodávat pracovnímu tělesu energii nebo energii.

Ložiska. Ty jsou umístěny na opačných koncích kotvy pro vyváženou rotaci.

Štětce. Vyrobeno obvykle z grafitu. Jejich úkolem je dodávat napětí přes kolektor do vinutí.

Sběrač (komutátor). Je vyroben ve formě vzájemně propojených měděných kontaktů. Během otáčení absorbuje energii z kartáčů a přivádí ji do vinutí.

Vinutí. Uspořádání na rotoru a statoru s různými polaritami. Jejich funkcí je vytvářet vlastní magnetické pole vlivem různých polarit tak, aby byla kotva uvedena do chodu.

Jádro statoru. Vyrobeno z kovového plechu. Může mít budicí cívku s polárním napětím rotorového vinutí. Nebo. permanentní magnety. Tato konstrukce závisí na zdroji napětí. Je statickým prvkem celého mechanismu.

  • nižší náklady než u bezkomutátorových motorů (RC).
  • Relativně jednodušší konstrukce než u PM.
  • Vzhledem k tomu je údržba jednodušší.

Při vysokých otáčkách dochází ke zvýšenému tření kartáčů. Z toho vyplývá:

  • Kartáče se rychle opotřebovávají.
  • Snížený výkon nástroje.
  • Vznikají jiskry.
  • Kouř z nástroje.
  • Selhání nástroje před uplynutím jeho životnosti.

V domácích aplikacích je komutátorový motor tradiční, cenově výhodnou (a nejčastěji používanou) volbou. Nářadí na tomto typu motoru věrně a poctivě zvládne jakýkoli každodenní úkol podle svých nejlepších schopností. Protože jsou tyto nástroje výrazně levnější než nástroje bez komutátoru, jsou považovány za kategorii zákazníků „nic netrvá věčně“. Proč přeplácet, když může selhat jakýkoli stroj?? Podle našeho názoru vydrží každý nástroj dlouho i v těch nejnáročnějších pracovních podmínkách. Volba je však na vás.

Vlastnosti elektrického šroubováku: Typy a vlastnosti

Spojovací materiál (šrouby, vruty, matky atd.).д.) jsou malé, ale nepostradatelné položky pro každou stavbu nebo renovaci. Šroubováky jsou ideální pro zašroubování několika šroubů nebo vrutů, ale pro delší práci a větší šrouby potřebují speciální šroubovák.

elektrický šroubovák je nástroj, který lze použít ke snadnému zašroubování nebo vytažení šroubů, spojovacího materiálu, vrutů a vrtačka na baterie může snadno vyvrtat otvory do kovu a jiných povrchů. V závislosti na typu a výkonu nástroje jej lze používat v každodenním životě i při profesionální práci.

Abyste si mohli vybrat správný elektrický šroubovák a následně si ho koupit, měli byste věnovat pozornost nejen technickým vlastnostem, ale také výrobci. Mnoho potenciálních uživatelů se často ptá, který elektrický šroubovák je nejlepší.? Nejvýkonnější a nejspolehlivější šroubováky jsou od společností Bosch, Makita a Metabo.

Uvažujete o koupi elektrického šroubováku?

Akumulátorový elektrický šroubovák je velmi užitečný nástroj při domácích opravách. Tento šikovný a funkční nástroj je vhodný pro každého, kdo má správné ruce. Abyste si však mohli vybrat ten správný nástroj pro své potřeby, stojí za to prozkoumat jeho základní vlastnosti a parametry. Tím spíše, že na trhu je k dispozici mnoho modelů, které se liší kvalitou, cenou i účelem. Některé kombinují funkce několika zařízení. Otázkou tedy zůstává, který akumulátorový elektrický šroubovák si koupit?

akumulátorový elektrický šroubovák je ideálním nástrojem pro práci všude tam, kde není k dispozici elektrická zásuvka. Osloví také lidi, kteří se neradi omezují na napájecí kabel. Akumulátorové šroubováky umožňují práci v různých polohách a na nejrůznějších místech. Zajímavým řešením jsou úhlové bity s otočnou hlavou, které umožňují práci v těžko přístupných místech. Většina šroubováků je vybavena dalšími funkcemi, jako je vrtání, které je činí dvojnásob užitečnými. Jedním z nejzávažnějších a nejvýkonnějších nástrojů je akumulátorový příklepový šroubovák, který umožňuje vrtání do cihel a betonu.

Na co se zaměřit, jak vybrat typ akumulátorového rázového šroubováku?

Výkon akumulátorového elektrického šroubováku

Příkon ovlivňuje nejen to, jak dlouho můžete s nářadím pracovat bez přehřátí, ale také typy materiálů, se kterými můžete pracovat. To platí zejména pro některé typy nářadí: Akumulátorové rázové nářadí. Čím vyšší je příkon, tím tvrdší materiál lze vrtat.

Šroubováky na baterie

Výběr akumulátorového elektrického šroubováku s určitým napětím by měl záviset na způsobu jeho použití. Napětí (volty) přímo ovlivňuje výkon zařízení. Zdrojem energie pro provoz tohoto typu elektrického nářadí jsou baterie, tj.о. je ovlivněn proudem a napětím zdroje. To znamená, že akumulátorové šroubováky mají napětí:

    – budou se hodit při montáži nábytku nebo domácích spotřebičů, zejména proto, že většina z nich má již vyvrtané otvory budou užitečné pro časté, levné opravy nebo pro práce jen v bytě, kde není potřeba vysoký výkon. vhodné pro častější a intenzivnější práce. Pokud se jedná o akumulátorovou vrtačku, umožní vám vrtat otvory do různých materiálů. U tohoto typu modelů je také možnost volby rychlosti, která umožňuje nastavit výkon, utahovací sílu šroubů v závislosti na práci, kterou je třeba provést Jedná se o zařízení určená pro profesionály, velmi často vybavená nárazovým mechanismem, který umožňuje vrtání otvorů do stěn.

Případ

Šroubovák může mít různé tvary v závislosti na typu operace. Tělo může připomínat písmeno:

T. jsou nástroje, které se nejčastěji používají k hloubení šroubů a vrutů

P s rukojetí, v tomto případě je hlavním úkolem vyvrtat otvory.

Velikost přístroje by měla být uživatelsky přívětivá, stejně jako umístění všech různých tlačítek. Neházejte se za velkým a výkonným nástrojem, bude těžký a nebude možné s ním pracovat na malých dílech

Točivý moment, co ho ovlivňuje?

Točivý moment. je hodnota udávaná v Nm. Určuje sílu, kterou jsou šrouby poháněny, a tedy i vzdálenost, do které mohou být poháněny. Některé modely mají speciální nastavení krouticího momentu pro režim vrtání. Výrobci mohou poskytnout dvě různé hodnoty:

  • Jemné šroubování. platí pro měkké materiály. Krouticí moment se plynule zvyšuje s hloubkou poháněného šroubu.
  • Těsný twist. platí pro tvrdé materiály. Točivý moment roste velmi pomalu a v konečné fázi prudce stoupá.

Počet převodových stupňů/rychlostí. proč mnoho šroubováků?

Akumulátorové šroubováky mohou být vybaveny nejméně dvěma rychlostmi. první nastavuje nižší otáčky a vyšší krouticí moment, díky čemuž zařízení velmi dobře funguje při utahování šroubů. Pro vrtání je potřeba druhá rychlost, a proto nástroj dosahuje vyšších otáček za minutu.

Hmotnost nářadí, elektrický šroubovák. není to sbíječka!

Na jednu stranu je to drobnost, ale vyplatí se hledat model, jehož hmotnost nebude příliš velká. Při delším držení nástroje se ruka unaví a pohyb se stane méně přesným. Je však třeba mít na paměti, že hmotnost elektrického nářadí závisí na technologii baterie a na tom, zda je uvnitř kovový rám.

Provozní doba a nabíjení baterií elektrických šroubováků

Při nákupu akumulátorového elektrického šroubováku je třeba věnovat pozornost dvěma parametrům týkajícím se baterie:

· Pracovní doba. Jak dlouho bude zařízení fungovat na jedno nabití a jednu baterii nebo dvě baterie, podívejte se na obal. Skutečnou spotřebu energie z baterií samozřejmě ovlivňuje mnoho faktorů, například typ materiálu, do kterého jsou šrouby zašroubovány, nebo vrtaný otvor. Pracovní doba není ve specifikaci přímo uvedena. To závisí na kapacitě baterie v Ah.

· Doba nabíjení. jak dlouho trvá nabíječce plné nabití akumulátoru šroubováku.

Typy baterií

Na trhu najdete tři typy baterií, které používají výrobci elektrického nářadí:

· nikl-kadmium (Ni-Cd). V současné době je tento typ stále méně rozšířený kvůli mnoha nevýhodám tohoto řešení, mimo jiné: vyšší hmotnosti, výskytu elektrochemického paměťového efektu a nižší kapacitě ve srovnání s jinými typy baterií. A především škodlivé těžké kovy. Jejich výhodou je nízká cena a dlouhá doba vybíjení.

· Nikl-metal hydrid (Ni-MH). mají vyšší kapacitu než Ni-Cd baterie, jsou lehčí a netrpí významným efektem elektrochemické paměti. Na druhou stranu mají kratší životnost a bohužel i rychlejší vybíjení.

· nikl-zinek (Ni-Zn). Jsou výkonnější a lehčí než Ni-Cd baterie. Jsou podobné Ni-MH, Ni-Zn mají vyšší jmenovité napětí (

· Lithium-iontová baterie (Li-ion). v současné době je to nejlepší a nejoblíbenější řešení, protože baterie mají velmi dobré parametry, jsou lehké a nemají paměťový efekt. Jako v mobilních telefonech nebo elektromobilech Tesla.

Příslušenství

V sadách bateriových šroubováků najdete:

· Další baterie. mimořádně praktické, takže se nemusíte obávat, že by se nářadí během práce vyčerpalo.

· Rychlá nabíječka. umožňuje rychlé dobíjení baterie (i během půl hodiny). Pokud není součástí standardní sady, můžete si jej zakoupit jako samostatné příslušenství.

· případ. pro bezpečné uložení nářadí a příslušenství

· Svítilna Mnoho modelů má podsvícení, které osvětluje místo vrtání nebo upevňování, což je užitečné na tmavých místech nebo při nedostatku světla.

Akumulátorový šroubovák je speciální druh šroubováku

Akumulátorový šroubovák je variantou lehkého akumulátorového elektrického šroubováku. Je vhodný pro šroubování a vyšroubování šroubů, malých šroubů v malých přístrojích nebo v počítačích. Na rozdíl od svých bateriových kolegů nemá funkci vrtání. Má nízkou spotřebu a nízké napětí.

Jaký levný a dobrý akumulátorový elektrický šroubovák si můžete koupit?

Výběr vrtáku. Volba elektrického šroubováku na baterie závisí také na našich finančních možnostech. Ne vždy si můžeme dovolit nejúžasnější zařízení s nejvyšší cenou. Co si tedy můžete koupit s omezeným rozpočtem??

Elektrický šroubovák baterie koupit od 1000 USD je jedním z nejlevnějších zařízení na trhu. Jedná se o modely s omezeným výkonem, které nejsou tak všestranné jako jejich dražší protějšky, ale při občasném použití fungují dobře. V této cenové kategorii stojí za zmínku elektrický šroubovák Einhell, šroubovák Tekhmann nebo elektrický šroubovák STARK.

Elektrický akumulátorový šroubovák od 3000 USD pro profesionály, nástroje v této cenové třídě se vyznačují velmi dobrými technickými parametry, širokým rozsahem prací, resp. rozsahem, ve kterém mohou být použity, rozšiřující se. Jsou také vhodné pro práci s různými materiály. nejen dřevo a plast. Jedná se o ideální elektrické nářadí pro domácnost. Způsob použití závisí pouze na tom, co chcete dělat. Dokáže toho neuvěřitelně mnoho. Můžete jej použít k řezání nábytku i vrtání otvorů. Elektrické nářadí za tuto cenu má obvykle dobrou pověst, ale stojí za to zkontrolovat názory ostatních uživatelů. Koneckonců všechny značky chválí jen samy sebe. Šroubováky Bosch, Makita, Metabo jsou obzvláště dobré a velmi oblíbené. Například Makita HP330DWE. Makita DF347DWE, Metabo BS 14.4, Metabo PowerMaxx BS Basic je jedním z nejlevnějších produktů těchto značek. Jsou však vybaveny funkcí vrtání, kterou oceníte. V této cenové kategorii najdeme také šroubováky STANLEY a Hitachi.

Cena elektrického akumulátorového šroubováku od 5000 Kč je většinou profesionální nářadí. Málokdy se stává, že by zařízení v této cenové kategorii nemělo funkci vrtání, což je pochopitelné. Umožňují práci v různých aplikacích. Proto budou pracovat v profesionální dílně i na staveništi. Jsou vybaveny mnoha funkcemi, které jsou užitečné zejména při dlouhých hodinách a náročné práci.

Při výběru tohoto typu nářadí se ujistěte, že má alespoň 18voltovou lithium-iontovou baterii. Je to nejlepší volba pro profesionály. Ani opakované nabíjení zařízení nezaznamenává výrazné snížení kapacity baterie. Obvykle jsou výrobky za tuto cenu vybaveny také zpětným krouticím momentem, který lze utahovat a odšroubovávat. Například elektrický šroubovák Makita nebo výše zmíněné šroubováky Bosch, protože umí pracovat se šrouby, maticemi, svorníky, vruty a dalším spojovacím materiálem.

Akumulátorové šroubováky za tuto cenu jsou obvykle k dispozici na trhu, ale stojí za to riskovat tak velkou částku? Rozpočet, který jste vyčlenili na elektrický šroubovák, byste měli vynaložit rozumně. Tím spíš, že cena kolísá jen mírně. Výběr oficiálního prodejce.

Společnost Sm-tools prodává elektrické nářadí různých značek výhradně oficiálně již více než 10 let. Neprodáváme padělky, takže si můžete koupit jakýkoli nástroj bankovním převodem, s uzavřením smlouvy. Oficiální produkty zaručují dlouhou záruku. Koneckonců, pokud si koupíte polský výrobek levnější o pár set hřiven, nemůžete získat záruku 3 roky na profesionální nářadí. U levného modelu to může být rozumné rozhodnutí, ale proč riskovat u špičkového modelu??

Cena elektrického šroubováku hraje důležitou roli při konečném rozhodování o výběru elektrického nářadí. Čím více finančních prostředků máte, tím kvalitnější elektrické nářadí si kupte aku šroubovák včetně. Přesto stojí za to zvážit své potřeby. Neměli byste přeplácet za super značku nebo model elektrického nářadí, jehož funkce nebudete vůbec využívat.

elektrický šroubovák

Konstrukce elektrického šroubováku: 1. Regulátor otáček se zpětným chodem, 2. elektrický motor, 3. převodovka.
Konstrukce elektrického šroubováku: 1. regulátor otáček, 2. reverzní, 3. tranzistor regulátoru otáček přišroubovaný k chladiči, 4. elektrický motor, 5. převodovka.

Stejnosměrný motor je válec s kruhovým uspořádáním permanentních magnetů uvnitř pouzdra. Kotva motoru je uložena na hřídelových pouzdrech z mosazi. Samotná kotva je vyrobena z elektrotechnické oceli s vysokou propustností. Izolované vinutí z měděného drátu je umístěno v drážkách kotvy. Vinutí má stejný počet závitů a dosahuje ke kolektorovým deskám. Hnací pastorek (sluneční ozubené kolo) je nalisován na hřídel kotvy. Kartáče motoru se dotýkají sběrných desek na „ocase“ kotvy. Kartáče jsou odpružené pro spolehlivý kontakt a izolované od krytu motoru. Ve schématu zapojení elektrického šroubováku je napětí přivedeno pouze na kartáče. Pokud lze změnit polaritu napětí přiváděného na kartáče motoru, lze změnit i směr otáčení.

Solární převodový motor (nahoře) a planetová převodovka (dole)

Planetová převodovka elektrického šroubováku je umístěna v samostatném pouzdře. Převodovka se skládá z následujících prvků: kroužkové kolo, sluneční kolo (nalisované na hřídel kotvy), satelity a ovladač. Díly převodovky mohou být vyrobeny z plastu nebo kovu. Pro lepší představu o fungování převodovky je nutné objasnit polohu jednotlivých částí.

Prstencové kolo je válec se zuby po obvodu, který pohání satelity v provozu. Satelity se vejdou na čepy řidiče. Pastorek pohonu motoru (první sluneční ozubené kolo) je namontován mezi satelity prvního ovladače. 1. ovladač má hnací pastorek (2. slunce) na opačné straně satelitů, který je namontován mezi satelity 2. ovladače.

U dvoustupňové převodovky je druhý pohon pevně spojen s hřídelem, na kterém je umístěno sklíčidlo. Vznikne tak „sendvič“ dvou ovladačů a satelitů. Tento „sendvič“ se nachází uvnitř ozubeného kola.

Kuželové ozubené kolo je pevně připevněno ke skříni převodovky buď výstupky na čelní straně, nebo na bocích. Výčnělky spočívají na vyčnívajících kuličkách, které jsou po celém obvodu prstence odpruženy. Kroužek je zase podepřen pružinou omezovače zatížení. Síla pružiny se může měnit v závislosti na poloze regulátoru zatížení.

Převodovka funguje následovně: sluneční ozubené kolo motoru pohání satelity v kroužkovém soukolí, a proto se planetové soukolí otáčí pomaleji než motor. První hnací jednotka přenáší svůj točivý moment přes sluneční ozubené kolo na druhou trojici satelitů, které se rovněž otáčejí kolem kruhového ozubeného kola; to znamená, že otáčky druhé hnací jednotky se ještě více sníží. Druhý ovladač, jak je uvedeno výše, je připojen ke sklíčidlovému hřídeli. To platí pro dvoustupňovou převodovku. Některé modely šroubováků mají třístupňovou převodovku, ve které je zabudován další planetový mechanismus. Na konci článku je video, které ukazuje, jak planetová převodovka funguje.

Existují také modely šroubováků s převodovkou.

Pro praktickou práci mají některé klíče převodovku se dvěma rychlostmi. První rychlost je určena pro šroubování (0-450 ot./min a vyšší krouticí moment) a druhá rychlost je určena pro vrtání (0-1400 ot./min).

Když se sklíčidlo otáčí pod zatížením, nastává okamžik, kdy je pro práci potřeba větší síla, např. v poslední fázi šroubování, nebo když je potřeba omezená síla. Regulátor zátěže se uvede do provozu. Síla pružiny regulátoru nestačí k udržení pastorku a ten se „utrhne“ z kuliček. Motor začne otáčet kroužkovým převodem a uslyšíte charakteristické cvaknutí, zatímco se sklíčidlo zastaví. Pro použití elektrického šroubováku v režimu vrtání je kroužkový převod zablokován a je zabráněno jeho otáčení.

Regulátor otáček je sestaven na základě PWM regulátoru a N-kanálového tranzistoru s klíčováním. Proměnný odpor ovládá klíč, jehož poloha je určena tlakem na spoušť.

Reverzace spočívá v jednoduché změně polarity napětí přiváděného na kartáče motoru. K tomu slouží přepínací kontakty, které se ovládají pomocí reverzní páky.

Baterie. V krytu elektrického šroubováku je vložena dobíjecí baterie pro napájení ze sítě. Baterie pro elektrický šroubovák je souborem malých článků uzavřených v jednom pouzdře.

Napájecí napětí různých značek klíčů se pohybuje mezi 9 a 18 V. Čím vyšší je napětí, tím výkonnější je elektrický šroubovák.

elektrický šroubovák univerzální elektrické nářadí pro začátečníky i profesionály. Liší se typem napájení, kapacitou a schopnostmi. Který model je lepší?? Na co si dát pozor? Odpovědi v tomto článku.

Bezkartáčový motor VS bezkartáčový motor: Který je lepší pro vaše potřeby?

Na první pohled se může zdát, že bezkartáčový motor je jen marketingový trik, jak zvýšit cenu nářadí, aniž by se přidalo něco navíc. Neinformovaný uživatel se může ptát, zda platí za něco, co mu při provozu pomůže jen málo, a protože základní princip, který umožňuje chod obou motorů, je stejný, někteří si mohou myslet, že v tom není žádný rozdíl.

Bezkartáčové i střídavé motory využívají k vytvoření pohybu nástroje permanentní magnety a elektrické cívky. I když se nebudeme zabývat technickými specifikacemi, poskytneme vám dostatek informací, abyste pochopili, proč je jeden motor ve většině případů mnohem lepší než druhý. Po přečtení tohoto článku budete vědět, kdy zvolit který motor a proč.

Bezkartáčové nářadí pro Bezkartáčové nářadí je nový typ nářadí. K přeměně elektřiny na mechanický pohyb používají jinou techniku, která nevyžaduje fyzický kontakt mezi pevnými a rotujícími částmi. První velkou výhodou je mnohem menší tření uvnitř motoru. Každý, kdo někdy pracoval s pohyblivými částmi, vám potvrdí, že menší tření znamená menší tepelné ztráty, což vede k menší údržbě.

Protože nevytváří tolik tepla, je účinnějším nástrojem. To znamená, že můžete získat delší výdrž baterie při stejné velikosti nebo stejnou výdrž při menší a lehčí baterii.Bezkartáčový motor má méně fyzických součástí, takže je o něco lehčí a menší než model stejného výkonu s kartáčovým motorem.

Jednou z velkých výhod bezkartáčových motorů je, že dokáží rozpoznat, jak moc pracují, a snížit spotřebu energie, pokud jsou schopny udržet otáčky při nižším výkonu. To znamená, že můžete prodloužit životnost baterie. A nebojte se, umí zvýšit výkon, když ho potřebujete, a reaguje natolik rychle, že si změny ani nevšimnete.

Nevýhody bezkartáčového nářadí Vzhledem ke všem těmto pozitivům si možná myslíte, že není důvod nepoužívat bezkartáčový motor. S těmito body obecně souhlasíme, ale to neznamená, že bezkartáčový motor je bez chyb.

Největším problémem bezkartáčového nářadí je, že stojí hodně peněz. Částečně je to způsobeno složitostí vnitřní technologie, ale většina nárůstu ceny je způsobena skutečností, že se jedná o nejnovější vrtačky na trhu a výrobci si mohou za nejnovější výrobky účtovat více.

Po technické stránce je vyšší cena způsobena potřebou dalších dílů. Senzor, který umí zapnout nebo vypnout napájení v závislosti na složitosti daného úkolu. Tuto část nemůžete vynechat, protože motor musí zapínat a vypínat elektrické cívky přesně synchronizovaně s magnety a rotující částí nástroje. Časem by měly zlevnit, i když nyní jsou stále drahé.

Dobrou zprávou je, že navzdory vyšším cenám je cena bezkartáčového nářadí vyšší, protože má vyšší výkon.

Kladné stránky kartáčového nářadí Nejlepší na kartáčovém nářadí je, že i přes zvýšené nároky na údržbu se obvykle snadněji udržuje, když je to potřeba. Většinu problémů s kartáčovým motorem lze vyřešit výměnou kartáčů, protože většina problémů je způsobena opotřebovanými kartáči po delším používání.

Protože je tato technologie na trhu již dlouho, můžete najít mnoho návodů, které vás provedou procesem výměny kartáčku. Pokud se do toho nechcete pouštět sami, váš přátelský nástrojář problém vyřeší. Pokud se bezkartáčový motor rozbije, je pravděpodobně lepší vyměnit celou sestavu než se pokoušet motor opravit.

Další velkou výhodou je, že stojí méně než bezkartáčová vrtačka. Pokud potřebujete nové nářadí a nemůžete si dovolit zaplatit nejvyšší cenu za bezkartáčový model, investicí do kartáčového nářadí, které stojí méně, příliš neztratíte. Ačkoli nebudete mít stejnou účinnost, zejména u modelu napájeného z baterie, můžete z něj získat stejný maximální výkon.

Nevýhody nástrojů štětce Nástroje štětce bohužel nejsou příliš efektivní. Při stisknutí spouště se vždy snaží pracovat při maximálních otáčkách, takže z nářadí nedostanete stejný výkon jako z bezkartáčového nářadí.

Mnohem závažnějším problémem však je, že kartáčové motory používají své kartáče ve velké míře. Kartáče se dostávají do fyzického kontaktu s vodiči pod napětím. Toto tření vytváří velké množství tepla, které způsobuje rychlejší opotřebení kartáčů. Tento problém je tak závažný, že někteří výrobci přikládají k novým nástrojům náhradní kartáčky, abyste si je mohli vyměnit doma.

Také se mnohem rychleji opotřebovávají, pokud se do motorového prostoru dostane písek nebo prach. Pokud vrtačka nemá kvalitní filtry, mohou se na kartáčích usazovat jemné částice, které způsobují jejich rychlejší opotřebení. To je problém, pokud se chystáte vrtat do prašných materiálů nebo pracovat v místech s velkým množstvím dřevěných hoblin.

Při zrychlování také ztrácejí točivý moment, což zní opravdu špatně, ale ovlivní to jen malý počet uživatelů, kteří používají svůj nástroj neustále blízko horní hranice, což je známka toho, že měli investovat do výkonnějšího nástroje.

Závěr Doufáme, že vám tento článek pomohl pochopit rozdíl mezi nářadím, které používá bezkartáčové motory, a nářadím, které používá kartáčové motory. Jak vidíte, jsou mezi nimi značné rozdíly. Pokud si stále nejste jisti, který typ je pro vás ten pravý, je důležité se zamyslet nad množstvím práce, kterou chcete vykonávat.

Pokud se chystáte pracovat s akumulátorovým nářadím, vyplatí se koupit bezkartáčovou verzi. Motor v těchto nástrojích je lehčí a účinnější, což je u akumulátorového nářadí obrovský rozdíl. U elektrického nářadí se šňůrou je rozdíl méně patrný.

Pokud je vaším největším omezením rozpočet, možná byste měli zvolit nástroj poháněný kartáčem. Samozřejmě budete muset strávit více času výměnou kartáčků, ale bývají levnější. Pokud si však chcete ušetřit starosti s častou údržbou, budete potřebovat bezkartáčový motor.

S ohledem na všechny tyto skutečnosti byste měli být dostatečně vážným uživatelem elektrického nářadí, abyste si mohli dovolit bezkartáčovou verzi, a možná i profesionální, pokud cena není problém a chcete nejlepší nářadí pro danou práci!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS